Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 115

500 Komente

Te dalin jashte perdorimit te gjithe mysli...me fal te gjithe thikat.

Do dhe bytha japonezit 70 virgjeresha. Bile fishkuri i mootit. Une them t'a gjejne nga c'vend eshte dhe tia bombardojne gjithe qytetin deri ke themelet. Allahu Akbar !

Ja dhe nje krim tjater nga bij emigrantesh qe nuk kane qene ne gjendje te integrohen.PDATE/ Zjarrvënia që shkaktoi dy të vdekur duket se ka zanafillën tek një debat i ashpër politik mes dy pacientëve që ndodheshin të shtruar në spitalin privat ku ndodhi ngjarja.

Shume artikull i dobet. Nderkohe qe tund para lexuesit gogolin e 'herr Trump', nuk adreson problemet reale qe milionat e njerezve qe votuan Trumpin po i adresojne si shqetesime te perditshme: ilegalitetin, krimin, luften neper bote. Plus dobesimin e fuqise ekonomike dhe energjitike te Amerikes.

Thjesht retorike e paster. Try again.

e qe do i zgjidhe Trapi, keshtu?

Bernie dje ne Philadelphia convention duke folur mes shume e shume ceshtjesh te trump: e dini c'plan ka ky, tha, per pagen minimale $15/hr?  Nuk e kundershton he per he, ne shkalle federale. Por planin e ka qe me pas, t'ja u lere ne dore shteteve ne specifike te vendosin pagen minimale madje edhe nen minimum.

And, like all authoritarians, the bedrock of his appeal was his hate. 

Horrat e ISIS po arrijne te paarritshmen: te ndjejme dhemshuri e solidaritet me :

-Charlie-n (dikur gazete subversive, sot reaksionare)
-me policet
-me nje grup rroku alla-Trump dhe me fansat e tyre
-per njeren nga qytet më konservatore e reaksionare te Frances (Nice)

dhe sot... per nje prift!

merde !

 

Horrat e ISIS po arrijne te paarritshmen: te ndjejme dhemshuri e solidaritet me :

-Charlie-n (dikur gazete subversive, sot reaksionare)
-me policet
-me nje grup rroku alla-Trump dhe me fansat e tyre
-per njeren nga qytet më konservatore e reaksionare te Frances (Nice)

dhe sot... per nje prift!

merde ! (link is external)

Nuk dua te te keqkuptoj me zor. A ka mundesi te na sqarosh me mire se cfare do te thuash me kete koment? Une e lexoj keshtu, qe ti po thua qe, normalisht, nuk duhet te kemi dhembshuri dhe solidaritet me dhe per gazetaret e vrare te Charlie, policet e nje vendi demokratik, (nuk e di per cfare grupi rroku all trump e ke fjalen, qindra njerez qe qenkan fansa te ketij grupit, qytetin e Nice qe sipas teje qenka reaksionar (WTF?!) dhe njerezit e pafajshem qe u vrane ne bulevard - ku shyqyr na shpetoi reaksionarja Jardin, dhe nje prift.

Kete po thua?

me kete koment do te thote:

merde! (link is external)

Me konkretisht do te thote qe Arti qe çejxh dhe uorld me ne fund e gjeti mren Linkun qe ka dal jasht.

 

(nuk e di per cfare grupi rroku all trump e ke fjalen, qindra njerez qe qenkan fansa te ketij grupit..)

EODM duhh

Edhe ata qenkan fashiste? U mbush kjo bote me fashiste,

Ishte nje menyre për të thene se kisha vite qe nuk lexoja me Charlie hebdo, se nuk kam patur ndonjehere me parë empati për Policine, se Eagles of Death Metal janë turpi i muzikes rrock, se Nice-a eshte qyteti kampion në France ku votohet ekstremi i djathte dhe se nuk kam ndonje konsiderate të larte për klerin, në pergjithesi.

 

arrijne te paarritshmen

ke ngaterru komentet qe mund te behen per vdekjet ne jeten reale me review-n e ndonje filmi, s'ka mundesi smiley

eshte pak ekstreme te shprehesh me nje sens te tille protagonizmi ne raste vdekjesh...eshte shume e pandjeshme, jo humane. Behet fjale per jete njerezish, per dhimbje te madhe dhe menyra se si je shprehur le te kuptohet se nuk je empatizuar fare, sado te pohosh te kunderten.

na fal per nderhyrjen.

Ndoshta ju shkrimtaret keni menyre tjeter shprehje qe eshte komplet e kunderta e asaj qe kuptojme ne populli i thjeshte.

Bashkohem me ate qe tha Aquamarine.

Grup rroku alla trump.... 

http://www.monitor.al/transportet-ja-pse...

Pra 4 cent per km, dhe 1 euro perbehet nga 100 cent, qe po ta pjestojme per 4 cent i thone 25 km me 1 euro, pra e gjith rruga kerkon 5 euro taks ne mos gaboj, e 5 euro kur kthehesh, 10 euro vajtje-ardhje, ne vija te pergjitheshme. 

O Bredho, cohu prej gjumi mer tifoz i marum se po lu Partizoni i modh.

Shif Qemolin tu dredh cinaren gati per neshje.

Qemoli la menien mbas bluzes se komentatores : YOU ARE NO BOSS OF ME !!!  Aty duhet reforme ne buceri ( si ne buce smiley

smileysmiley

planet tjeter komplet.

Vertete ashtu e ka bluzen? Komentatorja Shqiptare? smiley  Do te jete shoqe e shkabes.

Jane bluza madein Tukey qi shiten nshqipni. Para do kohesh merdh nji qi thote : Life make butterfly

e kuçe perxotin

I bi qe se ka pas fajin Berisha kur eshte gerthit qe fajin e ka Brisha? 

Per shume gjera po, por jo per gjithcka. "Edhe kete ma bere o Sali? - tha Vlonjati kur kapi te shoqen ne shtrat me dike tjeter.

Po clidhje kish me kete qe solle?   Kjo eshte apologji. 

nje shaka e keqe a mosnjohje totale kur klinika qe marr ne tel. ka zgjedhur ta perdor ket titull per music on hold

Mes një vargu të pafundmë të veprave, Moikom Zeqo, arkeolog i njohur, studiues, shkrimtar dhe poet vjen sfidues në terrenin e munguar të letërsisë së mirë shqipe.
Vetë shkrimtari i njohur ka pasur shpresa se brezi i ri viteve ‘90 do të shpërthente me një letërsi të re, por nuk ndodhi kështu. “Kam qenë entuziastë shumë në vitet ‘92 dhe mendoja që këta mbas 5 vjetësh e 10 vjetësh do të bënin vepra të shquara. Disa poetë që kishin një emër për t’u bërë dikush besoj që nuk arritën dot. As Mimoza Ahmeti nuk arriti, as Ervin Hatibi ose poetët më të rinj që kemi sot, që disa janë funksionalë, por nuk kanë libra të shquar, imitojnë librat e mëparshëm", shprehet Zeqo.

 

Mungesën e zhvillimit të letërsisë shqipe dhe fabrikimin e shkrimtarëve pa vlerë, shkrimtari e konsideron si një pasojë të politikës.

 

"Kjo klasë politike e pangopur, e korruptuar, e pashpirt me një zhvlerësim të madh të vlerave të vërteta që mund të ketë një shoqëri. Duhet të duash Shqipërinë që mund të bësh diçka për kulturën. As ministrat e kulturës as kryeministrat dhe kur hiqen sikur kanë ndonjë lidhje më kulturën janë akoma më keq, janë akoma më zi sepse imponojnë shijet e tyre gjysmake që kanë për kulturën i bëjnë si gjeneralizuese për të gjithë", u shpreh shkrimtari.

 

Moikom Zeqo i bën një apel klasës politike për vëmendje ndaj dy vlerave të trashëgimisë, letërsisë dhe arkeologjisë. "Mendoj se ne nuk kemi klasë politike deri tani, kemi një klasë parapolitike. Në të gjitha arritjet këto 25 vjet po marr vetëm dy arritje. Arritja e parë është futja në NATO, arritja tjetër është ajo e vizës "Schengen" dhe janë arritje më shumë të stimuluara nga të huajt sesa të merituara nga ne vetë. Nuk besoj se do bëjnë gjë kjo klasë politike ose parapolitike.

 

Përsa i përket arkeologjisë unë mendoj që arkeologjia është në një kolaps. Së pari njëherë format organizative të punës dhe institutin arkeologjik ne e kemi të paralizuar", shprehet shkrimtari dhe arkeologu i njohur Moikom Zeqo.
 

 

Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

“I know you’re ‘Bernie or Bust’ , but the results are in : Bust won. We don’t have time for this.

“We’re on the cusp of electing a racist demagogue, and that never ends well. I don’t know which class you ditched to go to those Bernie rallies, but I have a feeling it was history.”
Seth Meyers.

Seth mund te shkoje te beje veting me mikrofon. 

Kujdesni me planks... Mund t'ju lene me dhimbje te padurueshme!

ben pilates ti zhardin? na trego eksperiencen tende me kete training... smiley

U bene kater viktimat nga zjarri ne spital
http://m.top-channel.tv/lajme/artikull.p...

Jo se ka shume rendesi,po bera cudi me njefare rastesie.Kjo ngjarja e zjarrit ndodhi me duket ne te njejten dite me ate ngjarjen me tigrin qe shqeu nje grua ne Kine,"te cilen e dhane edhe te gjitha mediat andej (ne Shqiperi)". "Tigri shqyen nje grua",ishte pak a shume titulli,po e forta ne mund te quhet ashtu,eshte se gruaja qe vdiq nuk eshte ajo qe tregon videoja qe rrembehet nga tigri,po tjetra qe i shkon ne ndihme.Edhe me me kete zjarrin pak a shume.Ata dy te shkretet qe vdiqen te paret nuk ishin protagonistet.Ai te cilit iu vu zjarri, vdiq i fundit.Nejse,ndjese pacin,sidomos autori,se ai ka me teper nevoje per ndjese.

Bleona eshte eksporti kryesor kulturor I shqiperise .smiley

Goxha eksport kemi.Shquhemi per eksporte te tilla,sidomos ne Europen Perendimore.

Prej saj van dami ka mesuar ku bie shqiperia dhe per bemat e skenderbeut.smiley

Prej saj do kete mesuar edhe per virtytet e mrekullueshme te femres shqiptare.

Kjo debilja Ben sikur e Kane rujt e qit paparazzi n'foto. Lol asnjerit si plas si doli bleona.

do ishte me e admiruar sikur te mos ishte aq e zhurmshme si njeri. po kjo flet shume, obobob sa flet. Pamjen e ka shume te mire, po s'ka gusto e shkreta....as talent. ato pseudobikinit me nje rrip i ka fiksim.

12 te vrare brenda 2 diteve ne shqiperi .

Nji benefit nga peshkblogimi qenka zbulimi & zhvillimi talentit shkrimtarise per ca. Mire nuk them keq, shoqeria  perfiton prape, nga kondensimi i energjive t'individit

The Calm

The storm is past, and that storm’s tyrannous rage,
A stupid calm, but nothing it, doth ’suage.
The fable is inverted, and far more
A block afflicts, now, than a stork before.
Storms chafe, and soon wear out themselves, or us;
In calms, Heaven laughs to see us languish thus.
As steady’as I can wish that my thoughts were,
Smooth as thy mistress’ glass, or what shines there,
The sea is now; and, as the isles which we
Seek, when we can move, our ships rooted be.
As water did in storms, now pitch runs out;
As lead, when a fir’d church becomes one spout.
And all our beauty, and our trim, decays,
Like courts removing, or like ended plays.
The fighting-place now seamen’s rags supply;
And all the tackling is a frippery.
No use of lanthorns; and in one place lay
Feathers and dust, to-day and yesterday.
Earth’s hollownesses, which the world's lungs are,

Have no more wind than the upper vault of air.
We can nor lost friends nor sought foes recover,
But meteor-like, save that we move not, hover.
Only the calenture together draws
Dear friends, which meet dead in great fishes’ jaws;
And on the hatches, as on altars, lies
Each one, his own priest, and own sacrifice.
Who live, that miracle do multiply,
Where walkers in hot ovens do not die.
If in despite of these we swim, that hath
No more refreshing than our brimstone bath;
But from the sea into the ship we turn,
Like parboil’d wretches, on the coals to burn.
Like Bajazet encag’d, the shepherds’ scoff,
Or like slack-sinew’d Samson, his hair off,
Languish our ships. Now as a myriad
Of ants durst th’ emperor’s lov’d snake invade,
The crawling gallies, sea-gaols, finny chips,
Might brave our pinnaces, now bed-rid ships.
Whether a rotten state, and hope of gain,
Or to disuse me from the queasy pain
Of being belov’d and loving, or the thirst
Of honour, or fair death, out-push’d me first,
I lose my end; for here, as well as I,
A desperate may live, and a coward die.
Stag, dog, and all which from or towards flies,
Is paid with life or prey, or doing dies.
Fate grudges us all, and doth subtly lay
A scourge, ’gainst which we all forget to pray.
He that at sea prays for more wind, as well
Under the poles may beg cold, heat in hell.
What are we then? How little more, alas,
Is man now, than before he was? He was
Nothing; for us, we are for nothing fit;

Chance, or ourselves, still disproportion it.
We have no power, no will, no sense; I lie,
I should not then thus feel this misery.

17-19 Nentor 2016, New Orleans: International Conference on World War II

"1946 - Year Zero. Triumph and Tragedy."

Berlin, July 1945 

 

Ne nje fare menyre duhej ta kisha marre rreshtin e pare te komentit tend si nje paralajmerim. 

Direkt klik, dhe u hap ne 2 ekranet 32".... Me duket se denimi per te tilla foto eshte 16 kamzhike....

Ndjese, harrova qe je ne vendin ku femra respektohet dhe trajtohet si nje ushqim i shijshem, qe duhet mbuluar qe te mos behet pis nga mizat.

U pordh edhe e ardhmja e shqiperise.te rinjte qe shkaba i mburr aq shume i kendojne ilir metes .

Ne Shqiperi erdhi dita;

Dita qe kaq shume e prita.

Ilir Meta burre shteti;

Zgjidhjen e reformes gjeti.

Me qetesi dhe dashuri;

Gjen konsensus ne cdo parti.

Tha konsensus duhet sot;

Ligjet te kalojn kte mot.

Boll shqipetaret sjan degjuar;

Reforma do miratuar.

Reformen e miratove;

Te gjith palet i bashkove.

Shba-ja Europa;

Per kte popull u ben copa.

Tok me ta ti punove;

Shqipetaret i gezove.

LSI parti e madhe;

LSI Shqiperi pa halle!

Trump, the wisdom impersonated, fyen ushtrine:

Gen. Allen: Trump's Comments 'Direct Insult' on Troops

Retired Marine Corps Gen. John Allen on Sunday lashed out at Donald Trump's harsh assessment of U.S. military's fight against the Islamic State (ISIS,) calling the critique "a direct insult" to the men and women serving in the armed forces.

In an interview on ABC News' "This Week," Allen, a four-star general who served as commander of U.S. forces in Afghanistan and as the U.S. special presidential envoy for the international coalition fighting ISIS, said Americans should "listen to what [Trump's] been saying about our military."
"He's called it a disaster," he said. "He says our military can't win anymore. That's a direct insult to every single man and woman who's wearing the uniform today."

Allen also said the GOP presidential nominee's attack on him as a "failed general" after his endorsement of Hillary Clinton has "no credibility."
"He has no credibility to criticize me or my record or anything I have done," Allen said. "If he'd spent a minute in the deserts of Afghanistan or in the deserts of Iraq, I might listen to what he has to say."

He also dismissed Trump's assertion that relations with Russia would be better if he were elected, and would help America combat ISIS.

"The Russians have not helped us at all in the fight against ISIS," he declared. "When the Russians said they were going to assist, we got a very small number" of airplane attacks.
And he hit back at Trump's attack on the Muslim family of hero Army Capt. Humayun Khan, who died in a suicide bombing in Iraq in 2004, calling his bravery "an act of nobility."
"That family was humiliated by those comments," Allen said. "That was unfair and a shameful thing."

.... these comments ... put us on a potential track for a civil military crisis the like of which we have never seen in this country...

berati-the shining city upon a hill.smiley

Trump is a man with a vision for America, not a specific vision, a great vision...the best vision...Trump has a plan to make this country great again....What plan??....a great plan...a plan that will work because it's the best plan.....Why???... because Trump knows good people...which people???....the best people....people that are not stupid like other people....people who know how to get deals done...what deals???...great deals...the biggest deals... because I know words... What words???...I have the best words... I get my information from watching TV... I consult with myself because I have a great brain... A great brain???...the best brain...Trump will also build a big wall to keep Mexicans out and he will make Mexico pay for it!...How....??? its all part of the great plan!...ISIS will be gone very, very quickly...How???... I won't tell you.. It's a secret !!!... 

-This guy is a “one-man circus jerk” and he is only about entertaining the uneducated who love him and his great plan. He's all air - no substance. And he is their “Champion”.

It's going to be unbelievable ... believe me !

smiley , rinine shqp e gjeta me libra ne duar shtrire parqeve, duke lexuar nje liber ne pritje te autobuzit te rradhes, duke u marr me ndonje projekt tani qe kane me shume kohe etj etj.

Kur isha ne dhermi, me solli kafen nje cun i ri qe nuk dukej i vendit. E pyeta nga ishte dhe mu pergjigj nga permeti. Cfare ben ketu i thashe, po mbledh leket per shkollen. Ishte student per inxhinjeri ne ut.  Mbas asaj mase amorfe dhe apatike pa asnje shprese dhe vizion qe dergjej klubeve te tir. apo te vl shkembimi i dy minutave dialog me kete djalin student ne dimer dhe kamarier ne vere ishte nje fije shprese se gjerat nuk kane marre fund ne ate vend.

Hehehehe!!

Hakut!! smiley

Parvenu-të gjithmone dallohen, pervec të tjerave, edhe për nga 'shijet e mutit' qe kane. Çuni Berishes, Fullanit, kjo buçja vogel e keshtu me rradhe...

shijet jane te brezit dhe shtreses, se mos vetem kjo. Nese do me pa cfare drejtimi e te ardhme merr vendi, keta duhen pare, siperfaqsore materialiste dhe hedonizmi ne maja. 

kryeprokurori ne nje vend te kalbur si shqiperia vjen i treti per nga rendesia pas KM e Presidentit.

Thjesht doja të thoja se, për më teper, c'est horrible ! Monstrueux ! Mjere ato prinder çi pret (sikur parë kjo thjesht në aspektin human).

Por jam shume koshient për sa shkruan. Alas... 

Woww ca jane keto eksplozione e zezaaa. Mua me vjen keq per meshkujt shqiptare sinqerisht (jo per pakicen, cunat e mamit dhe babit me lek) por per shumicen qe jane te presionuar, perpiqen e gjejne pak mundesi e padashur bien ne rreth vicioz. Plus...komentet qe mund te bejne lart e poshte sbesoj se duhen marre aq seriozisht sa me shperthy ne sharje. They don't mean them, sdine ca flasin nga frustracioni. Prapa kraheve se di ca mund te thone, por balle per balle une skam njoh sikur 1 tvetem qe mos beje cmos me te respektu.

Duhet pare dhe mosha e saj mjaft e re, kane ndryshuar pak, ne ne kohe tone kemi qene mjaft gentlemana.smiley

Po kjo nuk e fsheh ate qe kerkojne femrat sot, tia shesin atij mashkulli qe i ofron me shume. Realiteti eshte i hidhur dhe i nenshtrohet tregut.

Hic mendjen qe eshte goca e Emes dhe per rrjedhoje e eshte e vogel fare, 21 vj. Flet sikur ka pervojen jetesore te nje 35 vjecare. Edhe ne pamje kam pershtypjen qe don t'i rrise vitet e jetes. Pse tmerzitet per kto gjera kaq e vogel, te shijoje jeten se per 6-7 vjet do filloje ta ndjeje peshen e pergjegjesise vertet, edhe do kerkoje te kthehet viti 21 ku merrte seriozisht ca budalliqe ngaqe s'kishte halle reale.

Ou goca kesaj eshte kjo? 

gabimi i tij eshte qe i ka shfaqur ndjenjat e tij politike. ne france asnje nuk hapet politikisht, e kane si refleks. sidomos rrogetaret. (ndaj bile votimet kryen fshehtas, se ndryshe s'do kishte kuptim)

tani do ti duhet te prese ndryshimin politik ne pushtet per tjeter post.

Nuk ka dermon pa fitu Bisha Kuqalashe sot. Ka shku ne Salzburg ne vllai im familjarisht prej Italie. Myte , Myte ... PMTP !

Gugllo mos m'thuj qe je ene ti me Partizonin?

Tifoz i keq, qe nga koha e cepit te karshise. S'kena lon carroceri Zisi pa i hyp t'u gjemu Legjenden. Shume mik me Gim Patericen ...

E po shyqyr nuk qekom vetem une "morr bojqilli" smiley

Sa per Kaktusin kot pret Bredhsi t'i hapi teme per Partizonin se ajo ka qene brejtese (miushe domethone) 

di qe xhibi u zotu ta konvertonte po nuk di sa ja arriti qellimit se lidhja nuk zgjati shume. Xhibi ishte sh xheloz

Pranej qeka zhduk Xhibi! Ia paska thy zemren kaktusi smiley

xhibin e gjen te xhaxhai, poston atje tani, i duket me serioze puna.

xhibi, kete e them seriozisht, po pergjigja qe i dha Blendi ne nje teme disa kohe me pare ishte fyese dhe s'kandaloze. nje admin apo gazetar nuk i lejohet kjo gje. dhe nuk e kam pare te kete kerkuar falje qe e kaloi cakun. ndoshta e ka bere ne privat. 

Adminet, dhe ndihmes-adminet qekan te gjith me Tironen. Po Partizani fito, sikur vec prej inatit tuj!

Tirona osht si shpyrt. Cunat e Tirones....  smiley smiley smiley smiley Ca ka Partizoni...

smiley Juve ju keno Sinani, ne Castro.

Po mer po, keni ene Ciljeten per tallava. 

Dikur ju merrshim futbollistet per te bo ushtrine, tani ju morim tifozet ene i qisim partizone. smiley

Ciljeta o per suport moral, shifni mos boni Riken per vete.

Ne nuk i varim shpresat per fitore ke maskotat. I kena cunat me karakter. smiley 

C'merresh me kto amon, i kon dhone besen Partise qe kur u bone Pioniere te Enverit, qe do jene me skuadren e Partise. Bile dhe sot miqt e Nanjes e kon. smiley

i bo apelin Erion Brace smiley

O Roll Tide, te bona i pytje dje po s'e ke pas menien ne mesim.smiley. Kot per kuriozitet, sa larg je pri Tallahassee-t. Cuni do shkoj ke FSU ne vjeshte ...

Ah, se kom pa.  Tani, nja 16 ore me avion dhe nja 2 ore me makine; nga plazhi ku te thash nja 2 ore. Kurse nga shpia ku kane zone orendite pluhur, nja 14 ore me makine, ose nja 2 ore me avion. smiley 

amon te fitoje te boje nailek te riimbursoje tifozat qe te mushin stadiumin se na felliqen

transporti falas, bileta 2000 leke, rimbursimi ketu i bie t'u japin leke qe te shkojne (si ne mitingje me pak fjale smiley). 

S'ka thone kot i "gjati" dhe "bibilushi" "miushat le te lehin, demi te shkoje perpara"

 

cohuni prej gjumi

Futi Idriz Bathen partizoni me bo golin.

Nuk i behet Gol me Dhite e STANIT te Babsqapit , qe kane mobilizuar bathoristet per te Shtyre TRENIN per ne Salzburg! Edhe Agostin Torassa e kuptoi dhe doli pa bere SEHIR , pa shtyre TRENIN e sukseseve te BabaSqapit  Dhe prandaj kjo nisme eshte per tu pershendetur si perpjekje per te kujtuar se TRENI leviz mbi shina ..salces se Burgut !

I marut stervitjet pregatitore ju ke " Selmon Stermosi" ? a Skiner Halili a ku i boni ?

Ku i shkrujte pershtypjet e udhetimit, ke muret e hales se tragetit ?

Rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme qytetarët e zonës së “Komunës së Parisit” në Tiranë janë tronditur nga të shtëna armësh afër një qendre tregtare.

Policia ka marrë një telefonatë në Sallën Operative për raportuar të shtëna me armë në zonën e Komunës së Parisit.

Deri tani nuk ka raportime për të lënduar. Policia ka ngritur postoblloqe në disa zona në kryeqytet dhe po heton lidhur me ngjarjen.

Sipas burimeve të policisë bazuar te dëshmitë e para të banorëve të zonës të shtënat me armë zjarri mund të kenë ardhur nga një person që lëvizte më një makinë tip BMW X5 ngjyrë gri.

Policia po verifikon kamerat e sigurisë në zonë, ndërsa mendohet se të shtënat kanë ardhur pas një konflikti të momentit

Mos ka vdekur shkaba ???? lol... jqj... lere çar them dhe une..... nuk bie rrufeja ne mut...

ta kete bere shkaba thua ?

Shume creepy jeni me kete "humorin" mos ka vdekur ky,mos ka vdekur ai,dhe pastaj me ate "zhgenjimin" e rrufese dhe mutit a hales.E njejta gje u tha edhe per Profilin kur ndodhi ajo e Nises.Tani vertet te dy jane koqe kandari sa nuk ben me nena,po kaq.C'eshte kjo mungese ndjeshmerie dhe kjo erresire e urrejtje ne zemer qe keni,per njerez qe as i njihni realisht dhe me te cilet shume-shume mund te jeni share ketu te Peshku.Qe ata jane te goditur ne tru nuk eshte ndonje krim,aq me teper krim qe t'u ndeze juve kete deshiren makabre,edhe sikur e thene me "humor"

Shpresoj ta kuptoje qe gabohet rende. 

te jesh i goditur ne tru jo vetem qe nuk eshte krim, por perkundrazi perben vlere, ne rastin tone te goditurit ne tru - e sidomos te goditurat ne tru, qe ti nuk i permend nuk dihet perse - mbajne gjalle blogun.

 

Partizani-Krasnodar

Shkendija-Gent

Aroma e Prada Candy, ahhhhh. Dehese. I am in love. smiley

Une s'i kam preferuar aromat sweet gjersa u dorezova tek Lancôme 'La vie est belle' versioni 2016. Edhe pse eshte shume popullor, 1 ne 3 femra perdor La vie est belle, nuk te merzitet. Ka nje arome si praline, seduktive, por jo cloying.

Duhet me hap nje teme per fragrancat Te 'diskutojme' gjere e gjate smiley. Deri dje isha in love me coco madmoisele, so luxurious. Makes u feel so damn good, dhe Black Opium Te con ne bote tjeter. 3 dashuri Kam deri tani qe Kam goxha kimistri.  Lol

Po definitely. smiley Yves Saint Laurent ha buke vec. Black Opium me ate aromen e kafes eshte shume i mire te jap te drejte, edhe Manifesto eshte something else.

Kushedi si e mbush Mercedes-Benz me ere Prada Candy smiley

C'ne me Benz Une? smiley s'ka shume Kam marre nje Nissan Rogue. lol. 

e hengre me ate. Transmission per 3 vjet max

Jo mo nuk hengra gje. Se per aq e Kam lease dhe Une. Mbas 3 vjetesh marr prape brand new. Iku ajo kohe qe blija. I lease now. Me pak stress. U prish , nuk u prish.

lol. nje e shtene nje komune te parisit dhe perhapet fjala neper diaspore, behet nami. Nderkohe qe per rruget e shqiperise, qe po pergjaken gjithandej, kryesisht prej atyre qe nuk kane qef asnje lloj ligji por vijne te na flasin per ligjin, per ato nuk ndihet njeri. Eshte pak a shume si raporti i vemendjes france-turqi ne raste sulmesh terroriste. lol Gjithsesi, me keto te shtenat u duk vertet si France komuna. Sa degjuan krismat, u shushaten njerezit dhe u tmerruan. Donin te vraponin diku pa ditur se nga vinin krismat me tamam dhe pa ditur se nga te iknin me tamam. Vertet perjetim i nje copeze jete francezesh.

It's the shot heard around the world shkabe.kjo tregon per rolin prominent qe ka KP .smiley

Gazetari ka rimarrë fotot e vajzes se krye prokuroriy Llalla në Instagram dhe më pas i ka renditur veshjet dhe aksesorët sipas dijeve të tij.

Ja cfarë shkruan ai për katër foto që ka publikuar sot:

“1-Fotografia e pare/ Eni Llalla me Xhakete Balmain 1860 euro. Canta Furla 410 euro. Syzat e diellit Ray Ban 200 euro. Unaza prej floriri Petite Pave 1100 euro.

2-Fotografia e dyte/ Te pritja e xhaxhi Jar Nishanit ne Pallatin e Kongreseve ne ndihme te femijeve te varfer. Fustani Tom Ford 3800 euro, kepucet Alexander Wang 395 euro.

3-Fotografia e trete/ Pak relaks ne ambientet e jashtme te hotelit Atlantis ne Dubai. Canta Burberry Honey Tan 1295 euro. Edhe fustani eshte Burberry Nude 1000 euro. Shapkat verore Olu Kai 68 euro.

4-Fotografia e katert/Canta Fendi Mini Monster 1810 euro. Byrzylyku Cartier 18 karat vetem 5100 euro dhe ora e dores nje Rolex i thjeshte 21 mije euro”.

http://www.droni.al/web/Kush_do_nje_Furla_per_30_euro_Ja_si_sulmohet_vajza_e_Adriatik_Llalles_per_luks_pas_votimit_te_reformes_23286_1.php

Sa do te na japin ta lexojme ne fr., nuk ja vlen. smiley 

 

Quarantine

 

 

Eavan Boland, 1944
 

 

In the worst hour of the worst season
    of the worst year of a whole people
a man set out from the workhouse with his wife.
He was walking – they were both walking – north.

 

She was sick with famine fever and could not keep up.
     He lifted her and put her on his back.
He walked like that west and west and north.
Until at nightfall under freezing stars they arrived.

 

In the morning they were both found dead.
    Of cold. Of hunger. Of the toxins of a whole history.
But her feet were held against his breastbone.
The last heat of his flesh was his last gift to her.

 

Let no love poem ever come to this threshold.
     There is no place here for the inexact
praise of the easy graces and sensuality of the body.
There is only time for this merciless inventory:

 

Their death together in the winter of 1847.
      Also what they suffered. How they lived.
And what there is between a man and woman.
And in which darkness it can best be proved

Me ra telefoni ne toke dhe me ka ngecur ne headphone. Nuk degjoj asgje. Zilen e degjoj kur me telefonojne por zerin jo. Vetem po te shtyp speaker. Peshku ju lutmi ca ka ndodh mund te me ndihmoni?

fut prape fishen e kufjeve dhe hiqe. beji restart telefonit.

Rrofsh. Do ta bej me vone se si kam kufjet me vete. E fika dhe e ndeza shpare por hic. Ishalla funksionon kjo qe mthe ti.

Square shume flm, it worked! smiley

Klip i shkurter disasekondesh nga puna ne projektin Loving Vincent

Urime! Duhet te jesh krenar. smiley

Flm Jardin, eksperience paperseriteshme te puonosh me grup artistesh nderkombetare smiley

E imagjinoj. Shpresoj te kesh sa me shume te tilla. 

Po normal. Ku tjeter gjen keshtu policesh te veshur si strippera?! 

 

new diets for cattle and “gut microbial interventions” could help cut the amount of methane released into the atmosphere

Duhet bere vegjetarian per Zotin. Po nga ata qe hane peshk se keshtu sallata vetem s'shtyhet.

Sa i fusin duart neper ushqime dhe keta kot me kot. Mire t'ju behet se i rrisin lopet me miser, nuk i lene te hane bar si gjithe bota. Pirdh moj Bale, pirdh. Me mire ti se sa ata. 

Kthupi ,nese s'te ka takuar ta lexosh akoma, dhe nese s'je i zene me peshk dhe sallade ne goje, te kam bere nje pyetje tek tema per Majlinda Kelmendin. Kishe shtjelluar ne nje koment me dimension goxha mbreselenes per finesen ne sport: ku xhudon e fusje tek sportet pa finese e pa teknike, madje beje nje lidhje per pelqimin e sporteve te dhunshme me te shkuaren otomane. Nese nuk perton, mund ta shtjellosh pak me teper cilat sporte paskan finese dhe teknike me te larte se xhudoja? 

Faleminderit kthupi.

Po c'dimension mbreselenes a dermën. Nje observim bera, keshtu ne aparence, pa hyre ne te thella. Per sporte fine, e kisha fjalen per sporte qe jo detyrimisht kerkojne force, por duan teknike si psh patinazhi, hipizmi, noti, apo volejbolli dhe ping-pongu. Nderkohe qe ka te tjera ku edhe forca edhe teknika jane te nevojshme si xhudo/artet marciale, peshengritja apo futbolli amerikan.

Shqiptaret pergjithesisht nuk njihen si njerez qe kane shume durim apo qe operojne mire ne skuader, jane individualiste nga natyra dhe ne aspektin e sportit, terhiqen nga sporte qe te japin kenaqesi te menjehershme si psh ngritja e nje shtange apo hedhja e kundershtarit tuc. Gjithashtu historikisht qe nga kohet ilire njihemi si fise luftetare. Me perjashtim te Kombetares, sportistet e tjere te njohur shqiptare ose me prejardhje shqiptare jane boksiere, peshengrites, karateiste. Edhe ketu ne Amerike, per te marre nje ilustrim, nuk njoh asnje shqiptar qe te luaje bejzboll qofte ne kolegje apo ne nivel profesional, por ama futboll amerikan njoh edhe ne kolegje (3) edhe ne nivel profesional (1). Bejzbolli eshte loje me 9 pjese minimumi qe zgjat 3-4 ore dhe jo domosdoshmerisht kerkon force, por duhet teknike me shume dhe shume durim se mund te mos shenosh gjithe ndeshjen. Futbolli nga ana tjeter kerkon edhe teknike e strategji, por edhe force. Une e kuptoj qe nje apo dy raste nuk perbejne detyrimisht fenomen, thjesht mendoj se mund te kete nje paralelizem mes natyres qe kemi si popull ballkanas kokeforte e sylesh, dhe natyres se sportit qe praktikojme. Ja kaq.

 

C.d.v.

 

Flisja per gjeresine dhe gjatesine e komentit, megjithese kuptova per siperfaqesoren. Xhudo-ja qe ne perkufizim eshte fin; filozofi; menyre jete per ata qe e praktikojne; i hierarkizuar dhe absolutisht teknik. Tradite e vjeter xhudo-ja, por ti paske idera te tjera per tekniken. Permend volejbollin smiley.

 

Gjithashtu historikisht qe nga kohet ilire njihemi si fise luftetare.

Ti paske lexuar shume libra mbi fiset ilire, qe te besh deduktime sociologjike per prirjen e shqiptareve per dhune a sporte te dhunshme pergjate historise. 

Arsyet per mospjesemarrjen e shqiptareve ne sporte popullore si bejzbolli mund te jene nga me te ndryshmet: brezi i pare e i dyte i emigranteve mund te mos ndjekin me pasion sportin popullor ne vendet ku jetojne psh. Ndersa shqiptareve te SHqiperise, kthupi, iu mungon me bazikja e kushteve qe eshte hapesira, le pastaj financimi, sponsorizimi, etj. 

 

 

P.S.Ndonese jo ne bejzboll, ja nje ne volejoboll smiley 

E nise mire repliken, por pastaj degradon ne nje ton qesendises "ti paske lexuar shume libra...." qe ta heq gjithe deshiren per te patur ndonje shkembim konstruktiv.  Une preferoj t'i trajtoj te tjeret si te rritur.

Vetem per ate piken e fundit do them nje fjale se sa here qe e lexoj apo degjoj nga ndonjeri te ngreje lloj-lloj justifikimesh te tipit "s'kemi ne, pa te kishim na shikoje si do ishim" te vjen plasja sepse e di qe thuhet sepse eshte kollaj per t'u thene dhe jo sepse eshte e vertete. Nderkohe qe ju vazhdoni me keto justifikime, Kazakistani mbreme fitoi medalje ari ne not dhe s'ma do mendja te kene ambiente me te mira ata se ato qe mund te gjesh ne Shqiperi.

Meqe permende librat (po, lexoj libra), nje liber relativisht i ri qe ka dale ne qarkullim titullohet "Grit: The power of passion and perseverance" (Fuqia e pasionit dhe kembenguljes) i shkruar nga nje psikologe, Anxhela Dakuorth. Jane studime psikologjike qe ajo ka zhvilluar ne mosha te ndryshme dhe per nje kohe te gjate. Per mendimin tim duhet bere lexim i detyrueshem per te gjithe ata qe duan te arrijne dicka ne jete, duke perfshire edhe sportistet shqiptare. smiley

P.S: Donaldin e lashe jashte kastile. Pa i hequr asnje vlere, madje i kam pare te gjitha ndeshjet para 4 vjetesh, por vjen nga familje volejbollistesh keshtu qe eshte me kollaj te ndjekesh nje rruge ku ndihesh rehat sesa nje rruge te panjohur. Rastet qe permenda une ne kolegj dhe profesionist, jane emigrante qe i mesuan ketu, pra pa "presion" e pa eksperience te meparshme, thjesht duke qene vetvetja, ndoqen pasionet e tyre.

Ndjese, kthupi, nuk ishte per te te trajtuar si femije, por vertete me vjen pyetja: nga cilat burime i bazon keto qe thua? Per fiset ilire pak jane bere studime dhe pak njihen ne histori: me ngjan si ekzagjerim te flasim per prirje ne njerin sport apo tjetrin qe kane si parakusht dhunen. SHkrove per xhudo-n, tradite aziatike me disiplinen me te hekurt dhe finesen me te larte qe mund te kete nje sport kombativ olimpik si te ishte mundje dhe zhgulje flokesh te tipit te videove qe sjell shkaba here pas here. smiley Une i gezohem faktit qe nje shqiptare arrin te fitoje medalje ari ne nje sport qe ne tradite dhe shpirt eshte aziatik. smiley

Nuk e njoh mire Kazakstanin qe te bej krahasime me Shqiperine, por nese te ka takuar te shkosh ne Shqiperi keto kohet e fundit, me siguri do kesh vene re qe s'ka ambiente ku te ecesh, jo me ambiente sportive. Individet sado kerkues dhe te disiplinuar te jene, pa vizion shteteror e pa financim, nuk kane si te shkojne larg ne profesionet e tyre. Fatkeqesisht.

 

O ngritse peshas qe vjen ere djerse dhe ere lengjesh te tjera te pershkruara ne libra anatomie. 

Po te kishe lexuar ndonje liber per artet marciale, dhe me fat mund te gjeje edhe Linkun pikturist qe Art çejxh the uorld nuk e ka gjet akoma, atehere do te dije çfar eshte me domosdo per tu ditur per te mos qene intelektual i shquar ngambrapa, ose siç thote populli: trubythe:

Çdo aktivitet kulturor dhe fizik i epokes moderne zhvillohet pa domethenin origjinale dhe duke mohuar origjinen e vet Qiellore.

Origjina e arteve marziale ze fill ne Kine, lindur dhe zhvilluar ne manastiret budiste qe ne fakt ishin palestrat e para, dhe murgjerit budiste ushtruesit e pare te ketij sporti. (Kultura kineze i detyrohet pothuajse per gjithçka manastireve budiste, pak a shume njesoj si kultura oksidentale i detyrohet manastireve krishtere)

Ditur mire kjo, eshte e vetkuptueshme se qellimi dhe motivimi per te ushtruar kete lloj sporti eshte komplet ndryshe nga konceptimi modern (lere pastaj postmodernin qe vetem nje sport njeh, biles eshte bere vete Sporti, sporti i renkimit me ofshame Oh! me djerse ne balle mbi trupin e partnerit ngambrapa si turist ne Ibiza mbasi ke bindur sauditet te mos pijne shurre providenciale).

Per t'i rene shkurt, sepse edhe gjate t'i biesh njesoj eshte per trubythet, ne artin marcial origjinal nuk praktikohej kurre dyluftimi, behen vetem ushtrime qe presupozonin luftimin. Pra qellimi kryesor nuk ishte fitorja mbi armikun, por rritja shpirterore, rafinimi dhe forcimi shpirteror. Forcimi fizik dhe luftimi, gjithnje ne mbrojtje, ishte dytesor. Ky lloj konceptimi praktikohet akoma edhe sot, edhe ne palestra te oksidentit, megjithse nje minorance, e cila e quan banalitet katunaresh dyluftimin, kompeticionin sportiv.

E gjithe sa me siper koncentrohet nje nje maksime te nje mjeshtri te lashte te ketij arti:

Lufta vertet e fituar, eshte ajo qe shmanget!

Pra ne epoken moderne, shprehur ne terma seksuale, dytesorja ja ka hipur paresores dhe osht tu e pallu me djerse ne balle ne dyluftim trup me trup me renkime dhe ofshama Oh!.

 

Eshte fiks e njejta gje, por nje çike me e komplikuar per tu shpjeguar me sportin olimpik grek te lashte. Te gjitha vendet ku zhvilloheshin Olimpiadat funksiononin si tempuj dedikuar perendive, dhe vete Olimpiada i dedikohej perendive perkatese. Çdo atlet grek i lashte kur atletikonte ishte i ndergjegjshem qe po kryente nje aktivitet shpirteror ne radhe te pare lidhur me Perenine, pastaj qe po levizte muskujt.

Eshte njesoj edhe per artin e kamasutres, pallimi eshte kryesisht art shpirteror, pastaj leviz muskuli (ose muslluku, ha ha O Qemolo!) tutje e tehu ne vagine, jo si mendon O Bameo! si turist ne Ibiza dhe vullnetar ne Luften e Spanjes bashke me Heminguejin ngambrapa Oh!.

 

Ironine nuk e kupton dot kur permend artin. Ne fakt, me keto komentet nuk po kundershton gje, por po pershkruan per shtate pale qejf per llogarine tende. Arti  te pakten linqet i sillte per argument, ti per çfare? (pyetje retorike)

"Lufta vertet e fituar, eshte ajo qe shmanget!"

Me kete, them ta ushtroj dhe une principin e ta sjell ne fund komentin. Diten e mire.

Mos e degjo tikun se jeta reale eshte ndryshe.

o ballço e paske gjet edhe ti Linkun e Artit!smiley

Po ky Link nuk eshte realiteti, ky eshte vetem nje ender e keqe, nje makth, qe ne makthin e Skeles quhet realitet.

Realja (e vertete, jo ajo e Skeles ose ajo e Ibizes) qendron me lart se fantastikja, e akoma me lart se makthi i Skeles dhe i Ibizes.

Kjo lloj realje nuk me impresionon, as nuk e shoh, e shoh vetem pragmatisht, vetem nese gjendem brenda dhe me duhet te gjej menyren per ta shmangur.

 

Otiku na nje Link me kineze ta kesh!

zhardin me ere djerse dhe me shume ereza te tjera,

Artin e permend per tu talle me ty e me koleget e tu qe keni per argumente vetem linqet, e megjithate vetetalleni kur tallni te tjeret qe lexojne libra si PetroninsjaKjo per arsye historike te nje shprehje gjigande te Ballçekiçit, i cili eshte nje xhuxhmaxhuxh qe bertet gjera gjigande nga muret e keshtjelles se Skeles:

... argumenti ekziston, por Arti nuk e ka gjet akoma Linkun!smiley 

Kurse ti nga i gjithe çarçafi qe kam shkruar me argumente librash dhe pervoje dal vivo, me permend Artin, sepse sipas zakonit te duhen kolege luftetare sadomazo kunder "Frankeshtajneve te Vatikanit".

As kaq nuk arrin te kuptosh (pasoje e seks-mashin) ne çfare e kam thene mese qarte? Perseris idene si koncentrat per intelektuale te shquar trungambrapa:

Nga pikpamja e Origjines se Origjines se Origjines, çdo sport kompetitiv dyluftues (perfshire edhe xhudon) rezulton njesoj si sporti i mundjes, i ashtuquajtur mundje greke-romake, por qe nuk ka asgje helene origjinalisht, e qe realisht eshte nje perleshje trup me trup gay sikur me qene dy hardhucka bête à deux dos.

O Asket Lithjan i blogut, ty te ka ngel sahati ne mesjete...ke ngrit barrikaden ke shpellaj jote prehistorike dhe nuk le as driten e djellit te kaloje. Je bere me gjithe mend per tu ardhe keq, si puna e atij ushtarit japonez i nelur i vetmuar ne ishujt paqesore i cili nuk e pranonte qe lufta ka mbaruar

Gjysherit e shkrete, duhet te mesojne tani "vienni da nonno, abraço" dhe kur ua sjellin niperit nje here ne kaq vjet. Nderkohe qe femijet e tyre vazhdojne t'i sjellin botes me shume njerez si ky.

Artur Zheji shkruan se emigrantët të çajnë çdo gjë që çahet kur flasin majmunërisht, edhe kur hyjnë nëpër lokale, qoftë edhe për një akullore, që pastaj zënë e lëpijnë shqiptarçe.

"Po janë shtuar shumë edhe majmunët. Vijnë me tufa në vendin e tyre të lindjes. Bëjnë pushime të lira ose çmallen me të afërmit e tyre dhe shtiren si jo shqiptarë, si turistë të huaj, që se durojnë dot më vendlindjen e tyre ose të prindërve të tyre. Por të çajnë çdo gjë që çahet kur flasin majmunërisht gjuhën e vendit të origjinës, shqipeharruar, edhe kur hyjnë nëpër lokale, qoftë edhe për një akullore, që pastaj zënë e lëpijnë shqiptarçe. Flasin greqisht apo gjermanisht, se ashtu ju duket vetja më të rëndësishëm. Sidomos në Sarandë, ku greqishtja e çalë e Hasanit, Xhevries apo Thanasit, është një modë e bezdisshme”, shkruante dje Zheji."

Haha, fiks. Vetem dje ishin ca barkderra fakira nga anglia me atletet ende pa u hequr etiketat, se i kishin blere pak para se te vinin ne Shqiperi per te zevendesuar nallanet e llacit. Po llomotisnin me ze te larte qe te dukeshin qe vinin nga vendi i pedofilave dhe pastaj, si duket ngaqe u erdhi biseda tek nje pike "sekrete", qe te mos i kuptonte njeri e kthyen ne nje anglishte te cale. Dhe ku? Ne nje lokal plot me te rinj qe e kane bere anglishten si italishtja dikur. hahaha Dhe e kishin aq te cale sa robt rrotull mezi po mbanin te qeshuren. 

Sa i trashe qe je o shkab e plehut, po ta fut dhe Tur Zheji. 

Nuk e kupton qe ai e ka me ate shefin tend, ate thonj paprerin ?

s'ke faj o Zheji .faj Kane emigrantet qe I kontribojne ekonomise duke harxhuar ne memedhe dollaret d pushimeve.

pse i donin falas pushimet sipas teje? lol C'u be ketu? Kamp refugjatesh? Ju ka mesuar keq Merkeli.

Ne vend te shkojne ne greqi apo turqi vijne aty ne mes te burdallenjve .

po ne greqi ende s'ka nisur sezoni i vjeljeve. c'do te benin atje?

p.s

lol. nuk e vija ne dyshim qe kishe family issues me ata qe te kane mbetur ne shqiperi ndaj dhe shani vendin. flm qe e verteton cdo dite e me shume ate qe them

Je psikolog I madh ti dhe ai gjykatesi shemtaraq qe donte dhe ashtu me ate surrat e keni lexuar frojdin me themeli.smiley

As refugjatet nuk u qasen aty. Benin qindra kilometra me teper vetem e vetem qe ta shmangnin.

sipas teje eshte gje e mire apo e keqe qe na shmangen ?

Gje e mire per ne lungo, ... se na lane rehat ne varferine tone.

Por, nga ana tjater, eshte nje tregues per te cilin sinqerisht me vjen keq.

Ik o zheji mo na caj shkaben.

 

Mos ki merak! Komentet qe i erdhen me pas Zhejit ishin me te bukura e te sofistikuara se pacavurja  qe kishte shkruajtur vete.

Zheji e Ka me majmunet e shemtute fshatare Te Europes, nuk e Ka me neve Te north Americas.( ne vijme njeheee ne 10 vjet se punojme mbledhim dallare lol ) E Ka me kushot e tu shkabe qe ke tregu kaq e kaq histori me to. lol.

Ain't that some shit .ftofja ne tajare ka marre permasa te frikshme ne memedhe.

Nje artikull i bukur nga njerez te bukur per njerez te bukur. Shabani, shkopi ne rroten e shkabes.

Jam kurioz per opinionin e format it -shkaba.

Prit pak se ka vajt ti beje nje gojore Tur Zhejit, ne forme shpreblimi ne natyre.

Vallezim mes plehrave. Bukuri plehrash...

Problemi qe shtron Blendi Mane ekziston dhe eshte i shemtuar. Po nuk eshte nevoja te shkruhen tekste te tilla banale me titullin o race e qelbur. Me kete ai nuk e zgjidh problemin. Perse nuk angazhohet Blendi vete dhe te organizoje te rinjte shqiptare qe rrine gjithe diten kafeneve ne pune vullnetare e te pastrojne Shqiperine? Tu japin dhe nje shperblim te vogel per ata qe marrin pjese. Ta bejne punen vullnetare pjese te kultures se tyre. Nuk pritet gjithmone nga shteti.

Bravo zheji! Vecse kategorine e "majmuneve" duhet ta zgjeroje edhe shqiptaret e "censusit" qe u flasinsmiley italisht italianeve ne ashensor!

Sidoqofte eshte nje alba-izem shume i shemtuar.  Une se kam vene re me ata qe kam takuar,por e imagjinoj !   Ka nje raport te drejte midis majmunizmit dhe integrimit.   kjo vihet re menjehere nga kushdo

ne ket pike jam 100% pro Zhejit. Nuk arrij ta kuptoj se pse prinder shqiptare zgjedhin t'u flasin femijeve te tyre ne gjuhe tjeter kur jane ne Shqip. 10fish me e shemtuar kur degjon prinder qe mezi e flasin gjuhen e vendit adoptues. Shume shemtuar...
versioni shkabor pastaj eshte vk se Shqipria pasqyron anen tjeter kudo. Nje mani e theksuar per te imituar e per t'u dukur anglofil e italianofil ne palce. Shkabes i qellon gjithmone te rrethohet nga te rinj te edukuar e te mbrujtur me patriotizem qe natyrisht vene buzen ne gaz me emigrantet e trashe qe vizitojne parajsen nga e cila u larguan si deshtake dikur

Nuk arrij ta kuptoj se pse prinder shqiptare zgjedhin t'u flasin femijeve te tyre ne gjuhe tjeter kur jane ne Shqip.

Ndoshta ngaqe femijet e lindur dhe rritur ne vend te huaj s'e kuptojne te gjithe gjuhen shqipe? Nuk pretendoj te di pergjigjen e sakte dhe mund te jete, pjeserisht, ajo qe thua ti. Por di shume femije te lindur e rritur ketej qe s'flasin dhe s'kuptojne mire shqip.

Mua me pelqejne me shume redaktoret e gazetaret shqiptare qe komentojne lojrat olimpike kur thone: Fituesi mecit. hajt ti shpjegosh plakut ca eshte meci, se ktej nga jugu, mec perdoret si shumes i maces. psh na cmenden mecerit...

Gjembi, po ju sa kalamaq keni arritur te pillni der tani?

11. Po juve? Ndonje pyetje tjeter personale keni qe te me plotesoni dosjen?

Ma mori mendja!

Edhe mua!

e kuptoj aq gje; kuptoj qe femijet shkojne ne shkolle, flasin tjeter gjuhe dhe kane shoqeri dhe eshte normale. Sic eshte normale per mua qe prinder qe jane rritur duke folur shqip, te komunikojne po shqip me femijet e tyre ne shtepi. Qe nese e pranojme si normale, dmth se dhe femijet do mesojne shqip. Nqse ti me thua pastaj se prinderit shqiptare e kane me te thjeshte t'u flasin femijeve ne gjuhen e vendit, atehere te presim me shume Mimoza Llastica e july22st-e qe me thene te drejten, edhe pa piken me te vogel te divergjences ne fusha te tjera, do me sillnin zorret ne gryke kur i lexoj te fusin si me detyrim 2 apo 3 fjale anglisht edhe kur s'ka vend.

E di c'tjeter me ben pershtypje? qe serbe fjala vjen (qe ketu ku jam une jane me shumice), u vene femijeve emra tradicionale te tyre dhe komunikojne ne serbisht me te tjere nga vendi i vet). Dhe flas per serbe qe kane lindur ketu ose kane ardhur ketu femije. Nga ana tjeter verej shqiptare te ardhur ne moshe te rritur qe ne ate mish-mashin e tyre, u gjen me shume fjale anglisht sesa shqip

Nga pervoja personale me 11 femijet e mi, e di qe sado te perpiqen prinderit te flasin shqip gjithe kohen, nuk eshte praktikisht e mundur - vec nese prinderit nuk flasin fare anglisht apo gjuhen e vendit mikprites. Ka shume raste kur per shkak se femija s'te kupton ne shqip apo per shpejtesi apo mungese durimi. Ka dhe raste kur njeri prind s'eshte shqiptar.

Po e them ne pergjithesi, jo vec per ty: mendoj qe dikush duhet te behet prind e ta provoje vete perpara se te japim mesime si duhet te behet teorikisht. Jam dakort me anen teorike, por praktika nuk perputhet.

kam shembuj me shoke te mi qe flisnin vec shqip me femijet e tyre te lindur ne Amerike e Kanada. Argumenti ishte i thjeshte: te mesojne shqipen per ne se anglishten do e mesojne menjehere sa te shkojne ne kopesht ose shkolle. Argumenti se nqse mesojne shqip, do e kene shume te veshtire te mesojne anglisht, nuk qendron. Femijet e vegjel e kapin gjuhen menjehere

Gjembi; " .....Nga pervoja personale me 11 femijet e mi,...."   smiley  Paske qene e dashuruar me futbollin moj smiley si puna ime, 11-çja e kombtares smiley

Gjembi ka te drejte. Jo gjthmone e ke mundesine dhe kohen tu flasesh femijeve shqip. Megjithate varet se si ke emigruar. Nese femijet i ke marre ne moshe adoloshente ne emigrim ata do vazhdojne ta flasin shqipen. Edhe nese kane lindur atje do flasin shqip po me kushtin qe prinderit i kane lindur pak pasi kane vajtur ne emigracion sepse vete prinderit ne ate kohe te shkurter qendrimi ne vendin mikprites nuk e zoterojne per vete mire gjuhen e huaj. Ndryshon puna kur prinderit shqiptare kane qendruar e punuar per rreth 10 vjet e pastaj lindin femije. 10 vite eshte nje kohe goxha e gjate ne emigrim dhe gjuha e huaj u del rrjedhshem nga goja. 

Pastaj ne kaq vite jashte shtetit kam pare shume martesa mikse mes shqiptareve. Djem shqiptare te martuar me angleze, polake etj, vajza shqiptare te martuara me italiane, amerikane e keshtu me rradhe. Ne te tilla kushte eshte e veshtire tu mesosh femijeve shqipen. Per me teper qe edhe femija qe del eshte gjysem shqiptar dhe jo tamam shqiptar. 

Te mendosh si provincial nuk eshte e thene te jetosh ne province por te thuash brockulla si puna jote.

Te na sjellesh shembuj me Serbe qe ju ka ngelur ora ne Serbi ehste e thjeshte se kemi plot Shqipo ketej qe bejne te njejten gje. Nese ke ndermend te ndryshosh Kanadane te uroj fat!

Nese ke ndermend te integrohesh ne te gjitha fushat dhe te ndertosh jeten aty ku je te jap nje keshille njerezore. Leri pateriotizmat a b@thes por mundohu te integrohesh ne cdo fushe. Ketu nuk bej fjale te harrosh gjuhen dhe nga vjen por te pakten kur te besh femijet e tu mesoji si te duash ne dac Shqip ne dac Anglisht apo Zimbabvisht. Prindrit ti mesojne femijet si te duan dhe si kane mundesi.

Paragjykimi dhe kryqezimi apo edhe Zhejizmi i prinderve qe nuk u mesojne femijeve Shqip apo pse s'flasin Shqip kur shkojne ne Shqiperi eshte katundarizem i tymosur ne tymin e qofteve ke brryli....

si mund te me besh moral per provincializem ti mua kur ti shef integrimin te komunikimi te nje gjuhe qe ti sado te mundohesh, nuk ke per ta zoteruar kurre sa kjo ne te cilen me bilbilos ktu ne blog. Kjo eshte hipokrizi e paster qe ti po ma shet per integrim e modernizim.

Askush nuk i meson askujt si te flase e te rrise femijet. Po diskutohet fenomeni. Mu nuk me plas fare, po hic fare se si komunikon me femijet e vet nji cope kari si ty. Maksimumi, me vjen keq per femijet e tu, kaq.
 

Do kishim dale nje komb pa shtylle kurrizore sikur te mendonin si ty te paret. Do t'i flisnin gjakut te vet ne turqisht a italisht a greqisht. Nuk do kishim pas sot referenca nga Noli a De Rada a te tjere si ta. E me flet nje cope mishi me dy sy per integrim e patriotizem te semure...

Tredharak nga TP kam pare plot por ti qenke i tredhur nga trute dhe nga zakonisht tridhesh.

Per cfare fenomeni flet ti qe femije ske flet me shembujt e Serbise. Kush e ka thene kete qe nese nuk ju mesojne Shqip femijeve emigrantet skane te drejte te quhen Shqiptare, kete kafsheri mendimi e ka vetem Zheji me kompani.... Kush je ti qe vendos nota njerit apo tjetrit se ne cfare niveli e dine ata gjuhen e vendit ku jetojne..... Ti mesa shikoj je nje parazit qe fizikisht jeton ne Kanada por mentalisht jeton ne TP.

ore zar, as e zura fare ne goje se si vetquhet zotrote, shqiptar ose jo. Tek e fundit kjo as u permend, as nuk eshte esenca e bisedes. Vetdeklarimi yt me apo pa passaporte eshte thjesht teknikalitet. Ne nje koment me lart me flisje per integrim tendin duke fol anglisht me femijet e tu; me flisje per provincializem timin, tani me kercen se s'kam te drejte te mos te konsideroj si shqiptar...
Ne fund te fundit, Shqiprise njerez si ty as i kane hyre, as i hyjne ne pune. Jo per mungese te modernizimit (qe ti e paske me shumice) po per fakt te cope-mishllikut tend. Ai vend vec per dangalla si ty nuk ka qene keq historikisht. Kjo eshte pak por e sigurt

Per nje gje ke te drejte: Shqiperise nuk i duhet nje mendim dhe kulture si imja sepse e kam gjetur ate ketu ku jam dhe ma vleresojne perdite, por ti cfare ben ne Kanada nje si ti i duhet Shqiperise ta zhysi me teper ne llumin ku eshte futur per me shume se 25 vite....

Une skam shku me cunin akoma atje qe te them tamam pse-ne, por keta kalamajte tane kane lindur ketej dhe me kollaj e kane Te shprehen ne anglisht fjala vjen. E nuk e dine qe Ka Zheji atje qe I vezhgon. Psh ketu ka qef me fol shqip. Kur jemi jashte psh njehere diku plot njerez me thote ne shqip ( me dhemb barku do bej nje pol, ok beje ja ktheva shqip, asnje sna mori vesht ca thame aty perreth ) lol. Vitin tjeter Kam vendos me e cu cunin 3 muajt e veres Te nondaja ne Tirone. Te perfeksionoje shqipen e te njihet nga afer me vendlinjen dhe rrugicat me diell Ki u rrit mami. Eshte great experience. Vec nuk e di a do ta perballoj dot Une ketej..... Mallin Dhe merakun. Lol

Dollaret e ketyre majmuneve po e mbajne gjalle turizmin atje .ne vend tu thote faleminderit qe na begeniset e nuk iket be mal te zi greqi apo gjetke ku sherbimi eshte me cilesor jo po duhet te pyesin zhejin se ne cfare gjuhe duhet te flasin .

Shqipja eshte gjuhe shume e bukur. Gjynah qe ca prinder e neglizhojne te foluren shqip me femijet e tyre, humbasin nje pasuri shpirterore. Kush ka jetuar deri 20 vj ne Shqiperi eshte i gatuar shqiptarisht dhe lumturia e tij eshte e lidhur ngushte me kete lloj identiteti. Te shperndare si vaji ne lakra, ne shqiptaret vervitemi ne kerkim te njeri-tjetrit. Shqiptaria...It's home, tek e fundit.

Megjithate as ti nuk munde te shpreheshe 100% shqip. smiley

Imagjino nje femije te lindur dhe rritur jashte, per te cilen gjuha dhe zakonet e vendit ku jeton jane po ashtu pjese e gatimit dhe identitetit te tij. Ka shume prinder qe ja forcojne femijeve "shqiptarine", nderkohe qe ata kur rriten pak kane kuriozitet vete ta zbulojne dhe ta integrojne vete.

Nuk po them qe t'u forcohet shqiptaria. Por nuk ka arsye pse t'i flasesh femijes ne gjuhe te huaj. Eshte kenaqesi akoma me e madhe te shikosh se si femija yt qe ka lindur e eshte rritur jashte shqiperise, komunikon shqip me prindin, eshte si te sjellesh nje copez Shqiperi atje ku jeton. Lumturia e harmonia familjare ka me shume rendesi se cdo gje, pasi aty ku eshte familja eshte dhe shtepia, edhe ne pol te veriut te jetosh. Pastaj mos ki merak se une anglisht ne blog shkruaj me koshience te plote, jo se s'arrij dot ta shpreh fjalen home ne shqip, por jane nje sere arsyesh te tjera pse here pas here perdor fjale anglisht me shkrim, eshte ceshtje stili, per t'i rene shkurt ne nje rast, e per te theksuar dicka ne nje rast tjeter, si dhe duke qene se kryesisht ketu ne blog shkruaj bruto, pa sitë, reflekton edhe natyren e informacionit qe me bombardon cdo dite ne internet (specifikisht mua), ndaj dhe krijon nje profil me specifik per personin tim ; per kuriozitet ne jeten reale nuk e ndjej te nevojshme fare te perdor fjale anglisht -- mjafton i gjithe personi im gjestikulacioni, intonacioni, qendrimi, per ta dhene mesazhin qe dua ne menyren se si dua, madje kalamajt e mi as qe do degjojne ndonjehere anglisht prej meje -- ska arsye; kurse me shkrim ketu ne ppu eshte tjeter gje...per me teper nuk jam as e fushes se letrave, dhe nuk shprehem dot dhe aq bukur me shkrim, te pakten keshtu mendoj kur e krahasoj me veten live.

Pikerisht pse ti di shqip mire dhe ta permenda. Pasi komunikumi i perditshem ka te beje ne rradhe te pare me familjaritetin, kollajllekun dhe ndienjen. Nuk ka pse nje femije qe patatinave i thote chips 10 here ne dite kur flet me shoket, te sforcohet te kujtoje fjalen ne shqip, se po e shikon ai robi te tavolina ngjitur. 

Nje prind qe ja kthen ne gjuhe te huaj femijes e ben nga kollajlleku, se me njeri tjetrin shqip flasin. Plus femija e 2 prinderve shqiptare e ka shqiptarine ne GJAK, heret a vone do kete kuriozitet ta zbuloje. Pyet Mozensmiley. Per mendimin tim ata qe nuk kane femije komentojne kot ne kete teme, ne princip.

E mire. Une te thashe qe nuk po flas per gjona t'vogla (chips), ndaj dhe ta sqarova gjere e gjate ne komentin me siper sportivitetin me te cilin e marr anglishten, vertet sdo tu flas anglisht, por sdo bej diktatoren, s'e kane te veshtire femijet te kuptojne shqipen time, aman. Pastaj ca te bej une qe kam shume niper e mbesa te lindur jashte dhe kur vijne ne vere ne shqiperi me duhet me lezet te bej edukatoren (spo ankohem, se kshu te knaqin pavaresisht se ta marrin shpirtin), prandaj me terhoqi ky diskutim i lejuar vetem per ata qe kane statusin Prind.

Po mi le t'pyesi pa problem, e gatshme jam ti pergjigjem smiley.  Ka dite cuni m'thote ; hajde flasim pak shqip tani. Ka qef.Po ke parasysh me ate theksin amerikan, me shkrin. Pastaj ka dite qe vec anglisht ma kthen, pavarsisht se flas shqip Une. Ka raste pastaj qe dhe mua m'vjen me kollaj dhe vec anglisht Te dy. Po rendesi Ka qe kupton shqip. Kete e Kam vertetu Kur flas shqip me njerez t'tjere se them - he se s'ka gje flasim lirshem se nuk kupton shume shqip, ncuq me kerkon me mbrapa sqarim pse u tha Ashtu e keshtu. Lol. 

Zhej orangutangu qe ka vegjetuar vetem duke lepire b@then e Nanos, Berishes e shume e shume te tjereve te shikoje punen e tij ashtu edhe te gjithe Zhejet apo zhelet qe mendojne si ai...

Se si i flet prindi femijes apo se si flet nje person ne vende te ndryshme qofte edhe ne Shqiperi eshte puna e atij personi dhe jo e Zheleve.

Persona me pateriotizem virtual jane njerez te mangut nga kultura qe mangesite qe kane i shprehin ne menyra te tilla. Xhelozia e Zhejit eshte qe i ka ik vemendja e njerezve nga brockullat qe ka keputur dhe keput ne medjet "zhulin" e dites dhe kerkon te terheqe vemendje me shashka te tilla fshatareske.

Kudo qe shkon me kalamajte te pyesin Zhejt: "Dine Shqip femijet?" pyetja me idjote qe degjoj ne raste takimesh me Albanezet e Shqiperise.

Duan te te imponojne ate qe mendon dhe ate qe bejne ata thua ti se ajo qe ata bejne eshte e perkryera. Mjafton te shikosh se cfare mentaliteti kane dhe te gjykosh se cfare jane, bageti me bisht.

Zheji ka lepire bythen e Bashes dhe I ka thur lavde me shkrim hireve hamshore te Bashes, I ka lepir sumen Metes qe e vuni ene kandidat per deputet per LSI, pastaj I lepiu Sumen Edvin Kristaq Rames qe ta bonte drejtor te Radio televizionit. Problems te Zhejit me Emigrantet filluan kur jo Zheji por nje emigrant si Thoma Gellci mik I Olsi Rames u bo drejtor i Rtsh. 

Me mire nje emigrant si Gellci se nje beqir bizhozxhi si Zheji. Zhejit si patriot te thote shyqyr qe I zbresin ca me origjine shqiptare ne ate muts-hane qe ka krijuar bosi I vet, kingmaker I Skeaparit e me tej.

Kemi kohe te mendojme per kete problem. E para eshte te krijojme familjen, femijet do jene pasqyra e prinderve, edukata dhe kultura qe ata do marrin ne gjirin e saj. 

Nuk eshte pune kollajlleku e folura ne gjuhe te huaj.ka te beje me dinjtetin dhe personalitetin.   Ata qe anojne per shume arsye nga jenicerizmi,i thone asimilimit  integrim.  per pasoje u duket normale e folura ne gjuhen e perandorise.

Ngado qe ta rrotullosh ky lloj mentaliteti te con afer bregut te fildishte

 

A merzitesh ndonjehere duke perseritur te njejtat gjera ?

po ti a merzitesh ndonjehere duke i fol mekanizmit bielle-manivele?

 

My two cents (yeah english) : Jo prind nga brezi jone ( te lindur ne atdhe) nuk i flet femijeve sa lindin, ne gjuhen e adoptuar me qellim. Kjo sepse shumica nuk e zotrojne ate fluent si gjuhen amtare dhe nuk ma mbush menien njeri qe kjo kategori do lodhet per te gjet fjalen ne ang/it/gjer. kur e kane fare kollaj me ia thone shqip. Pjesa tjeter, pakica qe e dijne pa pengese gjuhen e huaj, jane aq te edukuar sa mos duken si jackass-a dhe ta bejne per pordhe. Vetem se nga nji here te detyro situata. Shembull : Kete vere ne France nejta ca dite me cunin e tezes. Cuni i vet 4-5 vjec kuptonte por nuk fliste shqip. Kur i pyta pse, me thane : Na zuni taksirati mer plak. Kerkonte ne kopesht " du buke " dhe s'e merrshin vesh. Na thane edukatoret te sjellim ne, mjes per mjes nji liste ne frengjisht me gjerat qe mund te kete nevoje cuni gjate dites !!! U detyrum me i fol frengjisht ne shpi.

 

Halli madh i paska gjet Ata francezet Qemolo. Po une me bashkemoshataret e mi 4-5 vjec e dinim italishten uje, dhe as vete s'e kuptonim pse nuk na tingellonte me e huaj se gjuha e nenes. Faji i prinderve qe na linin me pa tv italiane. smiley

UJE eshte icik e ekzagjerume ( pa dash me te ofendu). Nuk e di sa kohe ke kalu ne perendim ( ose lindje) po po nuk pate ardh knej nen nji moshe te caktume, raste shume-shume te rralla e flet gjuhen pa ndryshim ose aksent nga vendasit. Nuk e di ku eshte kufiri, por mund te them para adoleshences. Ndofta pak me vone. smiley

E kam fjalen qe kuptonin aq italisht sa edhe shqip per moshen qe kishim, edhe sot e kesaj dite italishtja eshte e vetmja gjuhe qe me duket po aq familjare sa shqipja, gjuhet e tjera i kam mesu me zyshe e me rregulla. E kur them uje, e them sic thote populli, kape icik kontekstin figurativ te fjalise, mos dil skic me muhabete aksenti e bla bla bla. Po dua te them qe si ka mundesi ai femije i lind e rrit ne france si paska msu 2 llafe frengjisht, qofte nga tv-ja.

Une ta thashe pa dash me te ofendu ,bile u lodha me ta fut ene ne kllapa. Po deshe me vazhdu muhabetin me bla bla bla, ik gjej nai gaxhgaun tjeter se nuk jane me pakice knej pari. Hajd shnet se s'kom as nerva as oreks me fillu me u shajt sic osht bo rend dite ne ket pellg.

E vleresoj perkujdesjen tende, por dhe ti sa i prekshem, per nje bla bla bla, me the gjithe ate fjali te tmerrshme permbyllese, a thua se une pas kesaj do beja namin me fjalor rruge. smiley Turp Qemolo!

Kjo puna e gjuhes qe flasin femijet eshte pak personale dhe objektive. Femijeve te mi u kam folur shqip qe kur kane lindur. Ata me jane pergjigjur ne pjesen me te madhe te kohes ne gjuhen e vendit. Ne shtepi flasim gjithmone shqip me bashkshorten. Miqte i kemi shqiptare dhe flasim shqip. Dmth sado qe jam munduar qe ata te flasin shqip me mua gjithe kohes kjo ka qene shume e veshtire. Vecse kete vitin e fundit ne menyre natyrale dhe pa detyrim femijet kane filluar te flasin me shume shqip. Mendoj se vjen me moshe, fillojne  rriten dhe kuptojne qe historia e tyre nuk fillon ne vendin qe kane lindur. Kerkojne origjinen, pyesin per njerezit, bejne nje lidhje gjeografike te emrit shqiperi me harten e botes. E rendesishme eshte qe te jene krenare qe kane prejardhje shqiptari pa se folen apo nuk folen gjuhen shqipe nuk besoj se nuk iu heq ndonje te drejte. 

Plako, jemi ne te njejten varke. ( Kot nuk jemi nga Qafa e Izvuarit ) smiley . Une kam vetem nji dhe isha ne merak ( me teper prindrit) se nuk do ndihej shqiptar me kalimin e moshes. Por le te thone c'ar te dun ata ne Shqiperi, femijet tane ( te emigranteve) jane 100 here me patriote, krenar per vendin e origjines se sa ata qe po rriten aty. Nuk flas vetem per timin. E kam pa ket vere ne France. Alamet cunash e gocash nga gjithe Europa e ketej. Te edukum e me terbiet, me kulture e 2-3 gjuhe te huaja qe qanin dhe brohorisnin per Shqiperine me gjithe zemer. E them gjithmone qe kjo Kombtarja e Futbollit na ra si nga qielli. Ka bo punen tone sa per 10-15 vjet. Ky imi qe ne Lyon e boni urdher nji bluze me monge te gjata me zinxhir si te kombtares. Ia pa ca cunave shqiptare nga Zvicra ( alamet djemsh) ne autobuz nga parkimi ne stadium Lyon. I want one of those sweaters !  Edhe ky nuk flet shqip me ne, por e di mire shqipen, se e shof kur flet ne Skype me prindrit. Plus this : https://scontent.ftpa1-1.fna.fbcdn.net/v...

... Une kujtova se po tallte bythen kur tha qe do boj tattoo flamurin. Dhe nuk osht se osht nai halabak rrugesh. Simjet shko ne nji college te ndigjum ketu ne Fl. Very proud dad !

Qemolo Kur shkova ne shqp sivjet cuni donte te shkonte me patjeter te kalaja e skenderbeut ne kruje. Ishte bere kurioz per te duke e pare si embleme te shqiptareve dhe kish nis me me pyet se kush ishte, ca kishte bere, pse e mbanim ne per te madh. U gezua aq shume kur mesoi se per 25 vjet me rradhe kishte sprapsur ushtrite turke disa dhjetra here me te medha se e tija sa iu mbushen syte me lot. Kur e cova te keshtjella nuk ka pushuar se pyeturi per cdo gje qe shikonte ne muze. Me lodhi. Por nga ana tjeter ate qe e kishte me te degjuar e treguar e pa me syte e tij dhe e preku. Ishte teper i lumtur. Per te perforcuar ate qe ke thene me lart, femijet tane te lindur ketej e kane dashurine per shqiperine shume here me romantike se vete ne prinderit e tyre. Jam me fat me thote cuni, kam dy atdhe! 

Ps. Me behet vertet qejfi per shkollen e cunit dhe ti eci mbare ne jete. Nuk ka gezim me te madh kur shikon femijen te sukseshem. Urime plako.

thats too much, tattoo- ja flas. 

Po nuk te bo e folmja e Shqipes Patriot o Trushkulur. Politikanet tane flasin te gjithe mire Shqip, Edhe Vango Jevgu i Omonias por me shume se Politikanet tane askush nuk e ka degjeneru ate vend. Ndersa merreni me kalamojte e emigranteve pastroni hundene Zhejit se I ka zon myk tek suma e Metes e bibilushi I Monikes. Amon veq analet e Tiranes mos flasin per patriotizem. Zheji emigrant I deshtum qe su integru ne Italy ofendohet nga gjuha e 20 vjecareve te lindur ne oksident. Ik mer legen se ska tradhetAr me te mdhenj se ju qe lepini malokun e Skraparit a Viqidolit tek sumbulla apo aty ku sthuhet. 

“Numri i vizitorëve të rregjistruar në sportelet pritës u rrit me 18 % krahasur me të njëjtën periudhë një vit më parë .

Ndërsa numri i vizitorëve shtetas të huaj që mbërritën në portin e Vlorës dhe Sarandës gjatë periudhës 1 qershor deri 10 gusht 2016, u rrit në  52 917, kundrejt 44 722 vizitorëve në vitin 2015, shkruan Ministrja Ekonomi.

Sipas shkabes ne shqiperi hyjne 5 milione turiste me vit .ke te besojme se shkaben e njohim per te ndercem smiley

Katie Ledecky is a stud ! S'kapet me mend si mund ta bosh 800 metra not, me shume se 11 sek. me shpejt se i dyti. Beast !

Notarë mashkuj me cica me te medha nga te fëmrave, notare fëmra me gjokse me dërrasë nga ato te mashkujve.per qiell e per dhe , ketu ka doping burra.smiley

Alba si puna jote mashkull me nick femer smiley kot sa per sport ta thashe 

joy, çfar sporti, sport i rende zhardin, apo sport fin aquamarin?

 

Ore nuk ka fare te beje patriotizmi, deshira apo kurioziteti i femijeve te lindur andej per te ditur rreth Shqiperise apo per te ditur shqipen. Eshte shume me e thjeshte se aq.

Prinderit intelektuale qe kane si qellim jete te kene femije te mesuar, u mesojne femijeve jo vetem shqipen, por dhe shume gjera te tjera. Ata qe rrine gjithe diten ne llac e harrojne per vete shqipen.

Ata qe s'punojne ne llac dhe kane nje pune te mire por prape femijet s'u dine gje, jo andej, por dhe ketej po te ishin, femijet do t'i kishin te pamesuar ne cdo fushe te jetes. 

Sepse keta prinder ose dine nje m qe te hane vete, ose shohin prapanicen e vet dhe s'e rruajne hic per kalamajt, por i lene te kullosin gjithe diten ne lagje, poshte pallateve.

Ata qe jane njerez intelektuale dhe te kujdesshem, i kane femijet qe dine shqip e shume gjera te tjera. Por keta detyrohen me rralle t'u zene deren te tjereve neper bote e te lypin pune, se zakonisht cajne aty ku jane.

Je per gjynah.  Kjo ish nje teme per te cilen nuk ke se cte japesh. Nuk eshte turp te punosh ne llac o mjeran. Turp eshte te merresh me droge e me femra e te ndertosh pallat te komuna.

Sigurisht qe nuk eshte turp te punosh ne llaç, por ama eshte turp te jesh intelektual i shquar dhe te mos jesh ne gjendje te japesh nje perkufizim objektiv se çeshte patriotizma. Shiko me siper, çdonjeri ka nje ide personale, e shumica e mbrojne si shkaba me fjalor intelektual: prinderit nje mut te hane vete nga bytha e vet.

Mire ketu ne Peshk vegjetojme ne ambjentin e bythes mutin qe ben e ha vete, por nuk eshte ndryshe edhe gjetiu.

 

Edhe ku e thashe qe eshte turp o gjysmak qe perserit klishete e te tjereve si papagall gojepalluar. Thashe qegjithe diten ne llac nuk ka mundesine ta mesoje femijen, qofte nga lodhja, qofte nga fakti qe nuk e lidh gje vete me pedagogjine. Ndersa ata qe skane lodhje e prape s'i mesojne, jane thjesht pjellore qe leshojne femije te kullosin rrugeve dhe thone pastaj qe i rriten ata, vetwm sepse u paguan ushqimin, sic u paguaj une ushqimin peshqve qe kam ne akuarium. por nuk jane prinder qe rrisin karaktere te mireformuara. Nese s'u mesojne dot as gjuhen qe flasin mes bashkeshortesh, cfare tjeter mund tu mesojne femijeve? Gjerat jane te.lidhura. keta qe sbehen dot prinder jane zakonisht ata qe dhe vete kane ardhur ne jete si nje force krahu me shume per prinderit e tyre, nje rrogetar me shume qe eshte lene te kullose rrugeve e qe e kane degdisur te burri ose ne wmigrim per dy leke me shume. Jane po ketA qe pastaj u thone ik peerdhu prinderve te vet e su vijne as ne varrim. SI mund te presesh qe te jene prinder karakterformues keta tipa?. 

komentet e tua, pa i lexuar fare, un i konfeksionoj neper prezervativa te skaduara dhe i hedh ne raccolta differenziata plastica.

Mos mu merzit shume e dashur bythe qe han mutin qe ben vete, sepse ky eshte fati i komenteve te shumices se patrioteve te Peshkut, atyre gjetiu dhe atyre te librave te historise qe mbahen per patriote pa sakrifikuar as nje kokerr leku, djerse, loti dhe gjaku, perkundrazi.

 

Shkabe nuk eshte njelloj migrimi nga ura vajgurore me emigrimin ne kanada. Ata qe bejne keto levizje drastike ne jete jane per tu pershendet. Prinderit e tu aq takat kishin sa te sollen ne tirane. Neve erdhem deri ne kanada apo amerike. Prinderve te tu duhet tu thuash faleminderit. Mos harro se jo me larg se ne 94 ne uren vajgurore bente kerdine malarja, njerezit pinin uje te ndotur nga ujrat e zeza, pyet prindrit per me shume ose ose kerko ne internet. Pra migranti i vogel i Tiranes se madhe quje veten me fat qe te dhane shansin te jetosh te kp e mos ki zili te tjeret qe jetone amerike apo kanada. Biles te ndihesh i nderuar ti sherbesh cunit tim kur te vij ndonjehere me pushime aty se nuk ka per te te share apo ngrit zerin por do te te flasi me edukate dhe me shume mundesi do te te lere bakshish me te madh. Hajt shkabe dite te mbare dhe mos harro ti marresh mamit 200 lekshin per kafen sot.

Are u ok??? Nuk me dukesh mire. Ur not making sense lol. 

Femija jep keshilla si te rrisesh femijet.

Po shkaba sa kalamaq ka pjell qe kur eshte hapur Peshku e gjer me sot?

smiley

sa modh qe je oballç, prej t'qeshmes me hiken nervat kacafiu prej patriotizmes.

salut!

 

Ave tiku!

smiley

Ave Marijes!smiley

Ja se ta shpjegon Klint bobi si e ka hallin Amerika:

Secretly everybody's getting tired of political correctness, kissing up. That's the kiss-ass generation we're in right now. We're really in a pussy generation. Everybody's walking on eggshells. We see people accusing people of being racist and all kinds of stuff. When I grew up, those things weren't called racist. And then when I did Gran Torino, even my associate said, "This is a really good script, but it's politically incorrect." And I said, "Good. Let me read it tonight." The next morning, I came in and I threw it on his desk and I said, "We're starting this immediately."

Kishte bere njera nje koment ngushellues "I prefte ne paqe"

Njeriu edhe kur vdiska luftoka, mbase çeshtje territoresh, se helbete, si ngushte jane..

Al Bano, artikulli qe ke sjell me link ketu ishte interesant, veç desha te te pyes se ku eshte kjo Laguna Blu, se nga fillimi i artikullit dukej sikur flitej per kompleksin sportiv te Tiranes, aty tek pishinat, tek Liqeni i Tiranes,  ndersa nga mezi e fundi i artikullit, Laguna Blu del ne Golem a Kavaje.  Ku eshte preçiz. 

Po shkruaje ne gugell se na plase temthin:

La-gu-na Blu Shqi-pri!

Car eshte kjo Gugell ? Ku ndodhet preciz ? Ne Shqiperi apo jashte ?

Sa qeshja kur bente si i zgjuar neper emisione dhe i dukej mungesa e nje dhembi. 

Ne fakt une e kam pelqyqer kte njeri,edhe tani e pelqej ne jo pak raste,po me ket masturbimin qe po ban ne publik me dashnoren e Zenit (Zenit i q*fsha robt!), po tregon qe paska qan ni halabak rruge jo i rastesiseshem.

Sidoqifte ky kap momente shume interesante, qw askush nuk i thote per shkak te political correctness.

Ku carin i gjet leket xeni per me bo playboyin. Kot bejme indiferentin. E dime te gjithe qe ne politike dominojne interesat e familjeve, pasurimi i tyre, dhe perseri bejme sikur nuk e dime.

Pjeter, kush eshte ky Zeni, se e kam ndigjuar shum here ketu e ne media. 

Zeni( shqiptohet Xeni) eshte nje kengetar tallavaje qe kendon ne dasma

flm, vlonjat, noi link per te a ke ?

Jo pjero se nuk me punon interneti.

Eee, per Peshkun te punon smiley

Pjer, me duket e ka per kete.

Ky qenka nje cope idioti. Ja paska bere biografine e familjes kesaj motres, sa para i bente babai, sa para i bente mamaja, ku banonte dikur, c'pune benin prinderit. Vetem masa e gjoksit dhe brekeve i mungon. C'pune ka familja e kesaj ne kete mes? Edhe ca lloj mentaliteti eshte ky "te sfidosh keshillat miqesore te njerezve, kjo te ben me faj". Mind your own fucking business.Njerezit ne Shqiperi s'kane pune tjeter, vetem te futin hundet ne punet e te tjereve dhe te te tregojne qe ti po i ben gjerat gabim dhe ata e dine me mire se ty se si duhet bere gjeja. Po duan te bejne gam-gam, le te merren me Zenin dhe familjen e Zenit, s'kane pune t'i tregojne kesaj c'te beje me jeten e saj. Po t'ju vinte vertet gjynah per Gerdecin dhe viktimat, s'e kishit lene Salen te livadhiste deri tani, po e lini se ju duhet gogoli per te share e per te shkruar gomarlleqe si keto.

Më poshtë pak histori për kujeshkronjësit e fasadës së “Qemal Stafës” që zhvendosjen e përkohshme të gurëve, për t’u rivendosur më pas në zemrën e stadiumit të ri, e quajnë krim dhe sakrilegj të paparë. Gjysëm shekulli më parë, me bekimin dhe angazhimin e vetë UNESCO-s, u krye operacioni kolosal i zhvendosjes së tempullit të famshem Abu Simbel mbi lumin Nil

Pse?!

Sepse mu aty qeveria vendosi të ndertonte nje digë gjigande mbi lumin e famshëm!

Tempulli u pre në blloqe dhe u rindertua 100% siç ishte, por mbi një kodër tjetër

Ky operacion “fantastiko-shkencor” njihet si fillimi i një revolucioni që zgjeroi këndvështrimin për si shpetohet dhe ruhet trashegimia kulturore, pa penguar zhvillimin e projekteve të reja që kërkon koha.

Operacionet e kësaj natyre, janë të vazhdueshme në kohët moderne dhe zhvendosja e përkohshme e fasadës së “Qemal Stafës” është vetëm një shembull modest; që tregon ambicien tonë për zhvillim, vetëdijen tonë për vlerat reale të trashëgimisë, aftësinë tonë për t’i kombinuar të dyja (dhe, fatkeqësisht, edhe prapambetjen mizerabël të kujeshkronjësve tanë të vajmedetshëm)…

I Nalti

Yeezus Krajst. U keputem ne mes nga servilizmi. Duhet t'i japim leksione botes se si puthet bytha. Mire ata koqet qe i propozojne, po ata qe i miratojne me c'mend e bejne? Ca bejne protesta kunder Gylenit, andej nga Saranda vene bustin e Hillarit, keta te tjeret kane Bajdenin.

Nuk e kuptoj cfare turpi kishte bere ajo vajze. Ky titull eshte poshterues dhe i pavend. Nuk pretendoj ta njoh dhe ti bej biografine, poor n.q.s. quhet turp te ndash shtratin me nje burre me te madh ne moshe, kjo eshte te vesh kujen.

Nga ana tjeter, ai kriminel sadist na varroset me nder, dhe kjo eshte te ulerish fare. 

Viktima e gjore, percillet me turp, kurse ai plehra, krimineli, u nderoka nga shoket.

Dy fshatra qe kane nje problem esencial ne vleresimin e turpit dhe te nderit !

..

mire,mire, po meqe zakoni qenka qe te trashegoje bashkshortete e babes,po nanen e vet e merrka per gru masi t'i vdese i jati?! smiley

E kish shkruar sh mire dhe kish kapur tamam ate 'feeling' qe mbizoteron ne kryeqytet keto dite. Vape, pune me beton, mungese te ardhmeje, kotesi.

Duket qe i ka lexu librat e ekzistencialisteve franceze dhe gjermane.

 

te keqen e ekzistencialistit, i paska vene ne rresht diplomat: Princeton, Cornell, Columbia, UPenn.

kartolina ishte tamam si foto polaroid.

Sot behet plot 177 vjet nga shpikja e aparatit fotografik. Amen. 

Mjafton një frazë nganjëherë për të të zgjuar një impuls që të kthen në vete e kupton se rutina të ka veshur sytë! Edhe pse shpesh nuk e pranojmë realitetin e na merr frymën lodhemi të reagojmë për çdo gjë që shkon keq dhe herë herë heshtim, por vjen një moment e reagon se të duket se të marrin për budalla. Këtë ndjesi të jep edhe një reagim i profesorit Artan Fuga në rrjetin social FB.

“Ne industri turizmi?
Hahaha ik o budalla mos u tall!
Ata që vijnë nga jashtë këtu janë ose kokëkrisur, ose trapa, ose aventurierë që duan të shuajnë kureshtjen sesi një vend europian ende nuk është në gjendje të ketë ujë të pijshëm 24 orë, të ketë energji elektrike për drita natën, të ketë rrugë të vizuara, muzera të vizitueshëm, të mbledhi fekalet, të ketë trotuare që të mos jenë si bukë e kafshuar nga qenër që nuk dine as të lehin lëre pastaj të kafshojnë, që nuk ka nje guidë hotelesh dhe që mbi të gjitha ka nëpër lokale e rruge kombëtare nevojtore që romaket 2500 vjet me parë nuk do t’i përdornin as për tigrat që gladiatorët përballonin në arena.

Nuk janë turista, mos bëhemi idiotë ne budallenjtë, janë thjesht vizitorë kurreshtarë te kopshtit zoologjik ku jemi në brenda gomerë, lepurusha, minj, gjela deti, kunadhe, gjarpërinj, zhapikë, nuse lale….”

Alba, ke ndonje link per kete. Si ka mundesi qe Artan Fuga ta kete thene kete per turizmin ne Shqiperi, kur çuni i tij Fuga punon per Palloshin. 

Po qe se flet per Endri Fugen, nuk eshte cuni, eshte nipi, djali i vellait. Po edhe cfare se nipi punon per palloshin? Secili ka mendjet dhe idete e veta, s'ka ndonje cudi qe te jene ndryshe edhe 2 anetare te nje familjeje.

Gazeta sot Pjer.

Hahaha, keshtu eshte kur je nje brekegrisur qe te ka plasur familja ne rruge per te ndermarre aventura ku rafsha mos u vrafsha me 400 dollare ne xhep (sic ke thene vete) dhe vetem mund ta marr me mend se ku je zhgerryer per te mbushur barkun me aq leke ne xhep. Nese dhe sot pas kaq vitesh vazhdon te kesh manine qe te shash vendin qe kujton se ta pati fajin, vazhdon te eksitohesh me gomarlleqe te shkruara nga ata qe kane interes te shkruajne keq, i bie qe e shumta qe ke arritur me ate sakrifice zhgerryerjesh, eshte qe mund te kesh blere sot vegla me te mira pune per te vazhduar zhgerryerjen. Mbase fshesa qe i shkelqejne halete me nje te rene persiper, jo dy. Sepse kush ia ka dale mbane, ka pasur mundesine qe te paguaje nje bilete te qelbur avioni e te shohe c'behet vertet ketej, qe ku paguhet shtrenjte, sherbehet mire, ku paguhet lire, sherbehet lire, ne vend te googllojne me ngulm sharje.

Meqe s'jeni te gjithe te tille, qe ta dish ti dhe deshtaket e tjere si tu, kete fundjave me ra rruga te nje hotel ne zonen e durresit ku une nuk shkelja me prej vitesh, sepse shihet si zone e ndotur nga ndertimet. Mu tek shkembi i Kavajes. Dolem nga autostrada e prisja qe te huajt te zhgenjeheshin, por qe ne fillim u cudita qe kishte trafik per tek vendi "i shkaterruar". Tek hoteli pashe qe gjithe bregu ishte shtruar me shetitore dhe dhomat ishin plot me te huaj. Tre autobuse nga Bosnja ishin parkuar poshte, e jo vetem hoteli, por gjithe bregdeti ishte plot me sllave-foles qe shtesisnin buze detit, lexonin libra sllave, dendeshin me peshk e me birra restorantesh qe ishin plot.

Disa donin restorantet me kuzhiniere te huaj, ashensore moderne, me masazhatore e me the te thashe, te tjere kishin shijonin po me aq kenaqesi gatimet e fshatareve faqekuqe kavajse te zones, qe u sillnin qofte pikante 300 lekeshe ne tavolina te vjetra druri ose edhe plastike, te kapura me tel aty ku ishin care, e pastaj u jepnin mundesine ta shuanin djegesine e qofteve e patateve me birra te mira shqiptare, nga 500 leke gota, me muzike ballkanike "te ka lali shpirt" ne sfond qe bente te mos ua vinin re as banjave te shtruara me pllaka te mbetura, ngjyra-ngjyra te ndryshme.

fshatareve faqekuqe kavajse te zones, ..muzika te ka lali shpirt smiley

c'ke me mua o king I stallave perveshiu artan fuges e ke aty afer.

Ua pijne gjakun punetoreve shqiptare, megjithate shume prej ketyre kompanive gjoja po ikin nga vendi per shkak te taksave 'te larta'. smiley

 

One in three of the Albanian workers questioned were paid less than the legal minimum wage of £121 a month, even with overtime and bonuses. The report indicated that women were generally worse off. Albanian workers reported having to work on up to 60 pairs of shoes a day.

Shqiperia eshte ende ne rendin skllavopronar .

Vujne dhe pasunaret, po Stalkeri nuk u ze bese! smiley Me bluze kashmiri e vuke ti, tha.  

Po po ... smiley

One Art

The art of losing isn’t hard to master; 

so many things seem filled with the intent 

to be lost that their loss is no disaster. 

 

Lose something every day. Accept the fluster 

of lost door keys, the hour badly spent. 

The art of losing isn’t hard to master. 

 

Then practice losing farther, losing faster: 

places, and names, and where it was you meant 

to travel. None of these will bring disaster. 

 

I lost my mother’s watch. And look! my last, or 

next-to-last, of three loved houses went. 

The art of losing isn’t hard to master. 

 

I lost two cities, lovely ones. And, vaster, 

some realms I owned, two rivers, a continent. 

I miss them, but it wasn’t a disaster. 

 

—Even losing you (the joking voice, a gesture 

I love) I shan’t have lied. It’s evident 

the art of losing’s not too hard to master 

though it may look like (Write it!) like disaster.

Kortezi e Melinda dhe Bill Gates. Tekste shkollore falas. 

Liste koti. VQ-ne nuk e kane. Do thuash ti qe s'eshte perkthyer. Ta kishin perkthyer se leke kane.

Polici: Shefo, sa mberritem ne skenen e krimit. Duket se e ka vrare te shoqin pasi ai kaloi me kepuce me balte mbi cimenton qe ajo sapo kish lare.

Shefi: E kapet?

Polici: Jo shefo, i ka fut dhe i lecke tjeter cimentos e po presim te thahet. 

Ai : zemer kam nje problem
Ajo : jo kam, kemi zemer se cdo problem i joti eshte dhe e imja 
Ai: ok pra kemi len komshien me barre

si eshte e mundur te mos kuptosh qe Vishi-ja eshte vetem nje ngjarje histori e veçante qe ska asgje te perbashket me kete epoke. Te ishte e djathta ne fuqi hajdede, por eshte e majta, je ti ne fuqi, je ti qe bere si i luajtur menç nga gezimi qe fitoi Hollande e duke bere çarçafe me komente per te dhe per mamane e tij zonje punonjese ndihmes sociale.

Nuk eshte Peteni qe ve i gjobe, eshte i Huaji i Alber Kamyse me uniforme polici qe bredh ne plazh me vra ndonje algjerian.

 

Gjobat ne plazhet franceze i ve bashkia. Në Nice, bashkia eshte e djathte

Jo nuk mund te perdridhesh dot me vogelima duke u kap ngamos, edhe tek bolet majtas te bashkise. Por sikur te vazhdoj ne stilin tend vogelim, e te them qe polici ka votu majtas megjithse bie kusheri i pare me Peten?

Ky eshte halli jot, qe bashkia te jete e majte, e tu mos u vere gjoba raciste ekstrakomunitareve qe jane detyrimisht felore te majte? Per kaqe gje gerthite si i lojtur nga mente ne zgjedhje per Holland sikur te ishte mesia? Kjo e zgjidh problemin kulturor te sherrit fetar (dhe jo vetem fetar) midis mbulimit te seksit dhe zbulimit anatomik te tij?

 

Mu me bo cudi pasi sa here avioni kalon kufirin ajror ketej, 9/10 burka ne avion hiqen, e kalohet gjer ne kanatiere. Harram i madh. 

... the associations between sadism and GAIT (Global Assessment of Internet Trolling) scores were so strong that it might be said that online trolls are prototypical everyday sadists.

internet troll eshte term shume i shperhapur. ka trolla e trolla. Trolli (sipas parimeve internetore) do ishte nje njeri qe e shfrytezon nje faqe/blog/videojutubi per qellime thjesht gallate, kurse media e paraqet trollin si nje njeri negativ qe e perdor internetin per tu shkaktuar vuajtje/mjerim te tjereve. Per mendimin tim, troll eshte i pari, kurse kjo kategoria tjeter jane thjesht ordinere qe dufin e nxjerrin ne anonimat sepse nuk ua mban tajarja ne jeten reale. 

Do na ftosh per nje shetitje?

Aty kane qenesmiley keta jane shtesa

po po, turizem elitar

Classical vs. Neoclassical capitalism

O bo bo, 2 gola per 12 minuta Bajerni i modh sa i modh qe eshte, si makina mishit, do i boka qofte te gjithe sivjet.

Keni harru me ble edhe ate Marco Reus dhe Aubamayang .

asigjo skane ble, po hoqen qafe ate qerosin qe e shifte fushen perzgjoni e jo perzgjati

...hoqen qafe edhe gjysmen e Dortmundit , kundershtarit me te afert. If you can't beat them, buy them ... I pafshi hajrin ktij me floke...

Fundjava do kish 5 dite per mu. Nice!!!!

.

Me ta thone te drejten kur jam nga ajo ane e pellgaces, une bej 4x10s, dhe te pakten nje nga ato me tuta ose bizhama. 

Keta bosat nuk thone ama nese rroga do te mbetej njelloj, apo do te reduktohej. smiley Se per keta, te reduktosh rrogen me 20% eshte goxha gje e modhe. 

Teknologjia pastaj sa vjen dhe thjeshton disa pune, ul kerkesen per fuqi puntore etj keshtu dhe Jeff Bezot fillojne e "mendojne" per popllin. 

Bamke, nuk e di a e vute re kete:

Instead of the normal 40-hour week (or, more recently, the 50, 60, or 70-hour week), the world's second-largest retailer will let roughly a dozen "part-time" employees cut back to just 30 hours at 75% the typical salary, but still retain all their benefits

Une jam gje e trashe (TM kothmentuesi dhe shkaba) keshtu qe ndokush nga ju mund te me shpjegoje ku eshte e mira e kesaj metodes se re - pervec benefits (undetermined, ndoshta health insurance)? Ky modeli i ri qenka per ata qe jane nderkohe part-time dhe thjesht do ju heqin oret e punes, si dhe pagen. Starbucks e ka filluar kete praktike. Nuk do te shtyje kjo punonjesit e Amazon qe te kerkojne per pune tjeter qe te zevendesojne pagen e humbur? Mbas aplikimit te Obamacare, shume kompani ju prene oret punonjesve (psh nga 40 ne 39) vetem e vetem qe mos te klasifikoheshin si full-time e mos t'u paguanin health insurance.

Ndoshta me kete metode, Amazon eleminon dhe pasojat e ligjit te ri per overtime.

Per mendimin tim te trashe, fitore do te ishte nese Amazon e te tjere do ofronin 30 ore por pa ulje page. Gje qe s'e shoh te ndodhe ne te ardhmen e afert.

Keta bosat nuk thone ama nese rroga do te mbetej njelloj, apo do te reduktohej

jo nuk thone detaje te pages, por mendoj qe perderisa s'thuhet, nenkuptohet reduktim. Primare eshte aftesia fitimprurese e biznesit.

shembull tjeter. 

me shembuj te tjere per kompani te vogla, degjuar plot.

Ketu ku jam kemi zyra qe implementojne flexible wk. hrs., sic edhe tregon ti. 

gjembo, po per part-timers eshte, e drejte. e postova lexuar nga puna

Edhe serbet do te perfitojne nga mencuria e KM tone smiley

 

Kryeministri shqiptar do të vizitojë Serbinë, ku mes të tjerash do të promovojë edhe librin e tij “Kurbani”, i cili është përkthyer serbisht si dhe një ekspozitë personale.

ISIS to close global operations after French burkini ban

 

RAQQA- Demoralised and dejected ISIS caliph Abu Bakr al-Baghdadi has formally called off his terror group’s operations around the world after French mayors banned burkinis in Cannes and Corsica. smiley

 

 

Keni nje post te ri ke Almost Single qysh dje

 smiley  (per te qeshur & per te qare)

TTIP perfundon ne kosh te plehrave atje ku i takonte vendi smiley

Gansk what a charming city smiley

Ganskterret, ganskterrat? 

Gdansk. ....dam prediction texting on my phone. Kalon automatikisht ne Ganska se perkon ne fjale suedish smiley

Ndonjehere me dukesh se je shpirti i enver hoxhes i rilindur. Mos e ke ditelindjen ne '85 ti shkabe??

uh mos, te shava me te madhin e te prisha qejfin qe te vazhdosh te shash kete vend? Enver Hoxha pati te keqe diktaturen dhe mungesen e pragmatizmit tregtar, qe solli shkaterrimin, por te pakten nuk dha ndonje Shen Naum si paraardhesi i tij, dhe as koncesione si pasardhesit. Ti dhe te tjere si ti jeni pjesa mes kembeve e atyre qe e shiten kete vend. Koqe, dmth.

Jo me s'me shave njeri. Po regjimi i tij i quajti llum ata qe iken. 

Nderkohe qe k@qelliku eshte aset qe vec ti e ke kendej pari.

mgjth mua me dhimbsesh cfaredo te me thuash.

Llum ju quajti jo vetem regjimi, por e gjithe "bota e qyteteruar", qe nga Brexit ne Britani e deri tek Trump ne Amerike. Populli anglez sapo ta dha pergjigjen de fakto me vote. Ne Gjermani e ne France po ashtu andej op anojne. Jo vetem ata, por edhe ju vete, dhe sidomos femijet tuaj, po quani "llum" ata qe vijne sot e bejne te njejten gje qe bete ju kur ju quajten "llum", duke mbeshtetur rob si Trump.

Sa per Enverin, ju keni bere me shume deme se ai. Enveri ishte ne mes te Frances kur Shqiperia po digjej nga lufta dhe ai u kthye ne Shqiperi. Juve nuk patet lufte, por edhe sot shkoni e genjeni sikur jeni ne lufte dhe thoni qe po te ktheheni do te vdisni. Nese Enveri na nxori namin si vend i izoluar me diktature, qe ishte e vertete, ju na noxret namin si vend qe prodhon "llumin" per te cilin votojne Trump, qe nuk esthe e vertete.

Enveri ishte trap idealist qe vinte me perpara nderimin per stalinin, se sa zhvillimin ekonomik. Nuk merrte vesh nga pragmatizmi tregtar per te shitur shtrenjte faktin qe Shqiperia ishte tashme ne mes te pilafit dhe e pavarur. Mund te kishte bere biznes qofte me perendimin, qofte me lindjen, por zgjodhi te haje m e parimet te mos i shkele.

Por fakti eshte qe ne 25 vitet e para te enverit vetem eshte ndertuar, nga zeroja. Vertet nga zeroja. U luftua idiotesia fetare, prapambetja shoqerore. U ngriten qytete. U zhvilluan industri ne nivele rekord. U pyllezua vendi dhe u lehtesua femra si kurre ndonjehere. Do s'do ti, 25 vitet e para pas 90-s as nuk i afrohen atij ritmi. Gjithcka ka ecur me ngadale se aq, pervec mbase clirimit te sjelljes ne shoqeri.

Dhe shume zhvillime industriale jane penguar pikerisht sepse te huajt nuk vijne ngaqe ua keni neveritur ju kete vend.

Une prap kam shprese se ti do piqesh nje dite. Ok, do te vi turp nga vetja kur te lexosh te tilla komente, po pak rendesi ka. Rendesi ka te piqesh. 

Ne fakt, po ndodh e kunderta. Shumica ne shkalle rruzulli po perafrohet me komentet e mia cdo dite e me shume, qe nga Brexit e deri te Trump. Jo e anasjellta.

Fillin se kane kap ata qe votuan pa e ditur pse votuan, e jo ta kapesh ti. Biznesi qe sponsorizon "te djathten" (te djathten qe kerko me largu ilegalet) kerkon me ngulm mbajtjen sa me gjate te ilegaleve, ilegale. Vetem keshtu mund ti mbaje rrogat ne nivele minimale. U bene dy muj nga Brexit; ke degjuar per ndonje deportim? Diten pas votimit i pergenjeshtruan te gjitha premtimet, duke perfshire edhe kete. Po nuk e kape kete sot, ktheju prap neser. 

Brexit ka dy muaj qe eshte votuar dhe s'ka hyre ne fuqi, dhe nuk eshte puna se sa deportime do te bejne, por se me cfare fryme e votoi 51% e britanikeve ate ligj. Per kete po flas. Se qe britanikeve u intereson paligjshmeria dhe skllaverimi i robve per dy leke, nuk eshte gje e re. Por asgje nga ato qe thua nuk e ndryshon faktin qe ato vota i moren duke vjelur neverine ndaj emigranteve dhe vota e Brexit ishte thjesht vote kunder emigranteve.

mire xhan.

tani mbeshtetu, merr fryme thelle dhe çlodhi pak gishtat.

ndoshta nje dite, kur te kesh burre e femije do te te duhen tu besh ndonje gjelle a buke a embelsire.

edhe pse ne dukje ordinere, te treja keto qe permenda veprojne si nje force çudibërëse ne mbajtjen e familjes te shendetshme.

ti je aq rende nga trute dhe aq mbrapa sa kujton se po ta quash tjetrin sikur eshte femer, ai ka mundesi te fyhet e te fitosh argumentin. Njesoj si keta karagjozet e tjere qe kur shajne dike ne internet nga mami ndiejne se kane kaluar ne perparesi debati. lol

 me ishte krijuar vertete ideja qe je femer. une nuk e quaj ofendim te qenet femer, perkundrazi.

po edhe burre me qene nuk eshte turp te gatuash.

Jo mo jo e keni te gjithe kete e beni gjithnje me njeri-tjetrin jo vetem me mua. Jeni shume te karosur nga kjo ane. lol Fundja, c'mund te persesh nga brezi qe vret grate me sepate e pastaj shkon me transvestitet tek biblioteka.

Fundja, c'mund te persesh nga brezi qe vret grate me sepate e pastaj shkon me transvestitet tek biblioteka.

Ndodhin keto gjera ne Shqiperi? smiley

ka 2 dite qe ka dale me teorine e re. Nuk i mohon me ato qe ndodhin keshtuqe shpjegimi qe gjen eshte te mosha. Dmth ky eshte brezi i vjeter se ky i riu, i shkablloreve, eshte super i edukuar

Pergjithesime mos bej. As brezin tim ti nuk e di. dhe ta perseris, te jesh grua eshte nder jo sharje.

 

Sh mire. Ulu tani dhe perseritja vetes disa here keto. Pak gjasa ke t'i mesosh, por bej tenden gjithsesi.

Ti je produkt I mejtepit kamunist shkabe se zogu nuk shiti gje .dulla nga ana tjater per pak e beri shqiperine republike te 7 te jugisllave.

Vete fjala "per pak" eshte spekulim. Ndersa shitja e shen Naumit eshte ngjarje de fakto. Si zor ta besoj qe do ta bente Shqiperine republike te shtate te jugosllavise kur s'e beri republike as te Bashkimit Sovjetik, qe ishte shume me lart dhe me e sigurt. Apo edhe te perendimit. Ndersa zogu e kishte bere Italianin zot shtepie qe para se t'i jepte celesat. Ai Toptani ishte e shiti de fakto shkodern tek malazezet, jo "per pak". Sic po i bejne dhe keta te sotmit duke dhene tek te huajt me koncesione e reforma ne drejtesi gjera pa negociuar me pare interesin shqiptar. GJithsesi, thuj shyqyr qe ishte Enveri se ti tani nese je femer do ishe duke u share nga ndonje pronar restoranti teksa i uleshe me shami ne koke.

kur s'e beri republike as te Bashkimit Sovjetik

smiley  Dihet boterisht qe Shqiperia eshte ne kufi me ish Bashkimin Sovjetik.

Alaska nuk qenka Amerike o gjemb trungadaleti?

trungadaleti i sateme shkabe.

Doja te te thoja vec kete se po vjen orari i drekes e me duhet te laj pjatat.

ashtu gjemb, kur nuk ke cfare thua, epersia ne debat fitohet me nje sharje nga mami dhe duke i bere bisht argumentit. dhe boll e zevendesove "hale" me "pjata", sepse mbulon shprehjen e bukur popullore,

Kur flet dhe ti per sharje kur s'ke argument, mos mbette troll interneti gjalle!

Cfare argumenti mos t'i besh bisht kur argumenti eshte aq gomarllek sa s'eshte me argument? Kush te paska genjyer qe BRSS donte te na bente republike te tyren? Meso se cfare eshte ndryshimi ndermjet republike dhe baze apo satelit politik sic ishin vendet e Evropes Lindore ne ate kohe. Nga njera ane thua qe Enveri ju nxorri gjoksin Sovjeteve e s'i la te na benin republike, nga ana tjeter thua qe Sovjetet iken vete se nuk donin te futeshin ne lufte per Shqiperine se kishin Hungarine me te madhe. Pak me vone do harrosh e do thuash qe Shqiperia kishte vend me strategjik se Cekia ngaqe ishte e vetmja dalje e Sovjeteve ne detin Mesdhe. E keshtu me rradhe.

P.S. vetem ty te shoh se ke turp nga puna. lol pz ncncn ISNCK

https://news.google.com/newspapers?nid=2...

Ky artikull o ti qe s'meriton perla te tilla eshte i vitit 1969 e thote qe Bashkimi Sovjetik "made its annual bid today to restore its friendly relations with Albania". Nuk them qe u nxori gjoksin o kokerr gomari, po them qe refuzoi t'i nenshtrohej. Them dhe qe BS nuk do te merrej me Shqiperine Rusia kur kishte gjera me te rendesishme me prane, o ti qe qenke perfundimisht qenie me intelekt inferior. Kam faj une qe te shkruaj por cuditem se si gjen germat ne tastiere ti me kete nivel inteligjence

ja dhe nje tjeter i vitit 1974 qe perserit kerkesen e bs per rikthim me shqiperine me dekada rresht
https://news.google.com/newspapers?nid=1...

Ruset iken vete.vetem tarallaket besojne se ushtria qe posedonte arme berthamore dhe vetem pak vite me pare kishte mundur hitlerin u tremben nga trimeria e dulle djegesit.

ju qe akyzoni zogun se shiti vendin tek Italia ,ne vitin 2016 ambasadori American dhe ata te BE bejne ligjin ne shqiperi.cfare alternative tjeter kishte zogu ne europen e viteve 30te?

Sigurisht qe Ruset iken vete sepse nuk do te benin lufte per nje vend sa Shqiperia kur kishin ende kocka te tjera te medha plot mish per te synuar, si cekia e hungaria. Dhe sigurisht qe oferta paqesore ndaj Shqiperise per "bashkepunim" me Rusine ka qene e perseritur vit pas viti. Sigurisht qe nuk do te bente lufte menjehere pas lufte pikerisht aty ku po te plaste lufta i ikte per lesh edhe jugosllavia.

Ja nje vajtje tjater per lesh e kthim komplet te rruar .

Bankers Petroleum Ltd. ka publikuar raportin auditues të palës së tretë mbi mosmarrëveshjen e taksave për vitin 2011 është lëshuar. Audituesit kanë vendosur se Bankers i ka deklaruar të sakta shpenzimet e tij si kosto të rimbursueshme në vitin 2011 bazuar në licencë-marrëveshjen hidrokarbure.

Siç është rënë dakord më parë me Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore (AKBN), Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë dhe Bankers, vendimi është një zgjidhje përfundimtare dhe si e tillë autoritetet e taksave në Shqipëri do të ri-llogarisin detyrimet e taksave për vitin 2011 dhe do të përcaktojnë mekanizmin e duhur për të zgjidhur ose rimbursuar Bankers-in për pagesat e bëra deri më tani. Kompania i ka paguar në total 37 Milionë dollarë deri në 30 Qershor 2016 zyrës së taksave si derdhje për tatimin fitimin e vlerësuar për v

shen naumet e sales

A do te fitoje ndonjehere ndonje gjyq qeveria jone?

Vetem kur te bejne shkaben avukat smiley

smiley

te dale qeveria mendsh

Se do jete zgjuar lugati. nuk ben rehat deri sa te na drejtoje te gjitheve ne rrugen e vertete

Ate fundoren mrapa njones porte s'e mor vesh pse e kane bo si dhombet e plakes. Apo u vodhen fondet ?

... dhe mos boni mo stadiume me piste atletike, iu shpelafte mooti shalet se late nom. E ndritet edhe atletiken ju, Luiza prap se prap ne pyll ka per t'u stervit ...

Ate fundoren mrapa njones porte s'e mor vesh pse e kane bo si dhombet e plakes

se ashtu osht i pune!

Seksioni VIP qenka zmadhuar se shqiperia ka shume personalitete te cquara , stadiumu i elbasanit nuk i nxinte te gjithe.smiley dikur pensionistet e Vlores i shkruan leter qeverise qe tribuna te benej nga skela deri ne uje te ftohte qe te hypte gjithe vlora.po kush do parakoloje ?- i pyeten. Fieri me lushnjen thane ata se na e kemi bere luften.smiley

Pamjet nuk jane nga Shqiperia!

pse shkaba merret me emigrantet apo vret mendjen per zezaket e west chicago kur ka kaq shume pune bindese e edukuese per te bere me memedhetaret qe ti hedhin pleherat ne kazan.

shume nivel i larte riciklimi, ca kosha i paskan vetem per gazeta, ca kosha i paskan ekspres.

kush e jep neshjen sot?

stadiumi bosh, nuk kane aq leke robt e shkrete me pa kombtaren ne stadium. as ne televizor se edhe aty eshte me leke

pak me poshte:

 «Circa 300 morti in un terremoto in Italia. Ancora non si sa che il sisma abbia gridato “Allah Akbar” prima di colpire». smiley

rrofsh per link-prurjen 

Vdekja dhe plakja te duken normale per te tjeret, po te papranueshme per veten. dhe keshtu do kene menduar gjithe njerezit

Blendi duhet ta hapni nje teme per shenjterimin e nene Terezes neser ne Vatikan. Ngjarje ku pritet te marrin pjese shume personalitete. kombi yne nderohet nga kho shenjtore e koheve moderne.

http://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca/m...

C'jane 600 mije $$ mor jahusmiley

Qeveria ka gati projektin për zgjerimin e autostradës Tiranë – Durrës me tre korsi, ku parashikohet shtim i trafikut të makinave dhe lejim i shpejtësisë deri në 140 km në orë.

Zgjerimi i rrugës ishte planifikuar nga qeveria që në zbatimin e projektit për gjelbërimin në Tiranë – Durrës. Për mbjelljen e palmave u shpenzuar 600 mijë USD në një kohë që qeveria e dinte se autostrada do të zgjerohej dhe se projekti i gjelbërimit ishte i përkohshëm.

Bamke, duke qene se di anglisht, shkruji nje leter atij idiotit te Ryanerit, te beje dhe nje linje me Tiranen. 

Vetem ty te kam pare qe ata te cileve i kerkon favore, i shan.

Gjembucke, i kam shkruajtur vete atij, ia gjeta adresen ne internet, ne Dublin, dhe s'me kan kthyer tamam nje pergjigje. I kam shkruajtur edhe leter, edhe ne emailin e tyre. 

Nga Artan Fuga  Unë nuk mendoj se ajo është një autostradë sikurse shpesh ca e titullojnë. E mo more rrugën e Ndroqit apo autostradën? Ajo është poaq autostradë, sa rruga e Ndroqit është rrugë nacionale. Kjo e fundit më shumë i ngjan rrugëve andej nga Siria e bombarduar sepse nuk mund të thuash se edhe në Sahara udhëton më keq, apo kur përshkron trajektoren Paris - Dakar ku sprovohen dhe testohen veturat e forta të teknologjisë të fundit. Rruga e Ndroqit mund të propozohet për ta zëvendësuar atë Paris - Dakar. Kjo e fundit nuk është veçse një udhë qumështi përpara asaj të Ndroqit që ka qenê aq e mrekullueshme, me pemë, e shtruar mirë, me sisteme mbrojtëse, plot hije dhe gjelbêrim, pa folur pastaj për pejsazhin e mrekullueshëm që të shfaq. 

Me të është bërë një krim kombëtar. Duhet ndrequr të paktën në pesë vitet që vijnë. 

Sa për autostradën Tiranë - Durrës ajo nuk është autostradë. Duhet të jesh ose naiv ose shejtan budalla ta quash ashtu. Mjafton të kesh një patentë në xhep dhe kodin rrugor ta kesh kaluar pa miq e rryshfete, dhe e di se ku mund ta klasifikosh atë karakatinë të paklasifikueshme. 

Hajde me zemërgjerësi nga ndarjet në mes midis dy drejtimeve, edhe mund të pranosh se ka ndonjë karakteristikë autostrade, por minimale. 

Nga pikëpamja e xhadesë u ngjan më shumë rrugëve ndërkombëtare romake që pas rënies të perandorisë romake aty nga shekulli i gjashte gradualisht u bënë pothuajse të pakalueshme sepse pllakat e tyre lëviznin dhe kuajt thyenin turinjtë. ..

Po c'ne? Çudi kshu se ai shkab muti na tha qe Tirana U vendos do jete strumbullari i muhabetit, u vendos me Kuç e me maç e me ekonomi e shkence e fotokopje te gjitha ne Tirane qe ketej e tutje!

Fuga ka nja 20 vjet qe s'ka qene ne shqiperi.smiley

Dy dite me ngjarje kriminale,gëk shkaba, u zhduk. tani ose eshte efektiv shtese, ose ka provime per vjeshte

Osht pak si ne forme limonade, por esht e FB, jo imja ( c'ne une ). Me i fjale e lezetcme:

Flitet ne shtator do kemi rremuje
Jo për punë e rroga,as drita e ujë
Ka kaq vjet dhe Llalla shtatorin përmend
Por vitin e shekullin ,ndoshta si mban mend

Me këte vettingun, goxha fshese do këtë
Do nderrojn puntoret,që pastrojn haletë
Kush shet icik spinaq,misra e perime
Kto klasifikohen si evazion e krime

Kush punon ne are edhe mbjell hashash
Do marri liçensë..të mbaj dhe kallash
Kush del nga çmendina..dhe policin vret
Që vitin e ardhshem..do jet deputet

Sa shum jan kënaqur dhe partneret tanë
Veç me SMS-ra desh na bënë hatanë
Sa te lumtur janë te gjith shpullaxhinjtë
Pranojn thesn e miellit dhe votojn Shukrijtë

Ky vend ka marr fund e nuk behet kurrë
Vëtëm ktu mbulojnë t'gjith mutin me shurrë
Milet pa memorie, qafir e kodosh
Ka nje jete qe ngopet vetem me lug bosh

Ikni o Shqiptare..ikni e merrni dhenë
Hajdutit dhe vrasesit ja dhatë atdhenë
Do ja japi truri kur thith kokaine
Me tela me gjemba të rrethoj Shqiprinë

ky eshte idiot. e mban veten analist dhe flet per ameriken sikur s'ia ka idene botes. per t'u habitur ne fakt.

Po sa habitesh edhe ti!

Si funksionin ky rregulli i treshit? Ngaqe Bushati po thote qe filmi nuk eshte ashtu sic e propaganduan "te majtet" (s'po di as vete pse vazhdoj te perdor "te majte" e "te djathte" kur behet fjala per Shqiperine) perpara se te dilte ne kinema? Larg qofte dikush te kritikoje propaganden e PS-se.

Nuk ka pas kurrfare propagande gjembo, i vetmi qe ben propagande eshte vete bushati. I gjithe carcafi eshte i tille. Askush nuk priste qe te nxirrnin xenin personazh. 

Kur çmenduria e shqiptarkave nuk njeh kufi, dhe kur shqiptarka nuk i njeh traditat shqiptare te mikpritjes dhe tolerimit ndaj te huajit ; 

http://www.balkanweb.com/site/rrahja-spe...

Do ishte me interes qe shqiptarka jone te denohej me pagesen e biletes ndaj te huajes. 

Po ca interesi do kemi neve??

Po qo eshte luft'e ngaterruar ere...Ballisti s'ishte ballist, fshatari nuk ishte fshatar, francezja nuk ishte franceze...vetem gomari ishte gomar!!

te denohet shqiptarka thote ky automatikisht sepse te huajt s'kane faje e? Nderkohe qe lajmi thote qarte qe francezja ka goditur shqiptaren. Sinqeriteti yt qe del ne forme spontane dhe naive, i kushtezuar nga informacionet qe te imponohen nga mjedisi qe ke rrotull, verteton edhe nje here se cfare shkalle komb-demtuese ka arritur niveli i inferioritetit dhe sharjes se vendit, sidomos mes emigranteve, kunder te cilit flas une e per te cilin marr bane e me fshihen komente. 

Shkabe, a e imagjinon seç mund te thote francezja ne nje mjedis shkolle atje ne France, ku jane me qindra studente qe po t'ua transmetojne e interpretojne si te duan prinderve e shokeve/shoseve te tyre qe behen mijra, imagjinoje seç vete. Ajo shqiptarka s'duhej kurrsesi te zihej ne ambjentet e aeroportit, aq me teper qe ajo po largohej. 

Po çfar ti besh, brez i ri, brez i dhjere, i them une, brez i frustruar. 

Ti Pjer e lexove vertikalisht shkrimin?

Treni shtypi nje plesht. Lajm.

Pse ça ka zhardin, mir i ka thon, aty e ke nuk ta merr njeri!

 

shif shif, Tirana ...

A te lumte mer hoxhe. Rrylat e fytit venit inshallah.

Per pasneser e kishe len moj Barthelone?

Keto bejne pune ngapak, apo hic?

Mo me fut ne gjynah.

hang on there, 'Bama. We'll pray for you, on this side smiley

Na vafte mbare, bashkeudhetare.

Koreja e veriut tashme berthamore, endra e kimit u be realitet .

shtatori (dmth drita, ajri, temperaturat) lidhet gjithnje me shkollen. Qe dmth nice memories & favorite month.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).