Ne oret e para te mengjesit, pas shume muajsh debate e negociata qe u finalizuan me perplasje qe mund te kene shkaterruar koalicionin PS - LSI, Reforma ne drejtesi u votua me 140 pro dhe asnje kunder. Presioni i jashtezakonshem nga ShBA dhe BE per kete reforme qe synon ta ndryshoje Shqiperine, u finalizua me sukses mbreme teksa me hir a me pahir te gjithe ngriten kartonat e gjelbert.

103 Komente

Shyqyr! smiley

Alhamdulillah!!!!

140 pro ! Edhe Berisha paska votu pro !? S'paska dale noj "beqir" trim me votue kunder ?

shembullor, shembullor rezultati !! smiley

Se ca u tha e se ca u be une smorra vesh gje, po...
 

...qe u votu ka rendesi pra mo.

Nxinte PD dje, po ce do qe miq tane USA dhe BE e ishin teper serioze ne angazhimin e tyre. Si te vdekur ishin dje, asnje duartokritje gjate seances. Hajt mos u merzitni se keni per tja pare te mirat. 

Une them se ishte normale qe nxinin. Drafti perfundimitar ishte pothuaj teresisht ai i fillimit, me disa makijazhe të vogla. Aq të vogla sa, në minutat e fundit, cunat e PDHit dolen nga komisioni parlamentar i réformes duke thene se 'nuk eshte ky drafti'. Nxinte Bylykbashi kur foli (dukej edhe me i qarte surrati bojekepuce i tij sepse ishte filmuar nga afer). Normal, kishin 24 vjet (qe diten qe perzune me gure Gramozin) qe shinin leme, e kishin bere Shqiperine cifligun e tyre. Literalisht. E pse mos ta benin?? Kush do ti ndalonte, Tos Nania?? 

Tani e ka rradhen nje tjeter réforme,ajo e PDit. Nese duan të vijne në pushtet andej nga 2025a. Et encore !

Ca do bejme pa debatin e reformes tani? Me ca do meremi? ncncnc na fiken llullen.

Mund te merreshin psh me ate investimin 5 miliardesh ne Karpen. Po dhe ajo ju iku si teme debati se "u kry"

Asgje nuk kane bere dje.

Medias i ka ikur nje "detaj" i vogel dje. Ruçi i ka kerkuar Metes dje ne seance qe nese per ligjet organike qe vijojne, ne te cilat PD nuk ka marre pjese ne asnje seance ne komision, nuk vjen e njejta fryme konsensusi, eshte mire qe miratimi i tyre te behet ne sesionin e ri parlamentar, pra pas pushimeve. Meta ra dakort. Keshtu qe tani fillon loja e vertete, pra te jap nje Kenia-Uganda-Tanganika me jep nje San Marino e dy Jugosllavia me fytyren e Titos. smiley

PS ra ne gracken e PD-se, por sidomos te LSI, qe sipas tyre PS eshte parti konfliktuale. smiley

Mesazhet e prishjes me LSI u dhane publikisht me deklarimet live te Xhafes dhe kjo çon uje tek PD.

Se mos harroj, Bamir Topi, ai i KLD-se 300 mije euro nje kryetar gjykate, e ka pershendet reformen ne drejtesi.

Ka nje ndryshim të 'vockel' ajo puna e 'prishjes' me lsi sepse kjo e fundit, tani e tutje nuk do mund të jetë ajo e para (Bursa e votave). Perkundrazi, sot fillon fundi i Metes, qe do të thote: fundi i rolit të tij si kingmaker. Jo metaforikisht, por kontabilisht. Sepse juridikisht.

Ta thashe dhe dje a pardje PS politikisht nuk lufton me LSI por me PD. Kjo qe thu ti eshte lufte per pushtet brenda mazhorances. Ndersa ajo qe komentova une me siper eshte ajo qe ndodhi dje ne fund te seancen. Ishte situate jashtezakonisht e dhjere ai pergjerimi ne fund. Po varet çfare shofim, bile bile çfare na pelqen te shofim.

Te gjithe ata qe humbasin nga kjo reforme kalojne me LSI, si ne zgjedhjet e fundit, se aty ndjehet me te mbrojtur. Jane djeg 7-8 deputete te PS dhe asnje i LSI. Vetem ne Manifestin e proletariatit fitojne idealistet,ndersa ne realitet dallkauket dhe pragmatistet.

P.S. Une e dua Meten ne burg jo fund si kingmaker.

Te gjithe ata qe humbasin nga kjo reforme kalojne me LSI

do filloje të ndodhe pikerisht e kunderta sepse do filloje skanimi. Tring tring byzylyku kush shet vota. Sigurisht, jo menjehere (ndaj thash qe ka nje ndryshim 'të vockel' ) POR piano piano... 

Une them qe Shykriu do kaloje nga LSI, sepse PS eshte duke e fut ne burg sepse i kishte breket me vrime.

Se mos harroj gjithashtu, kur te filloje reforma zgjedhore do kuptosh qe PS eshte minorance ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve, do kujtosh qe PS behet minorance ne Keshillin Bashkiak te Tiranes, pra rrjedhimisht te Shengjergjit. Pra ka pune puna e keto sic te thashe jane ose pike ne krahun e LSI ose pike te humbura te PS.

Edhe Mirela Shqina, pra Ministrja e Kultures e di se nga duhet ta kesh mire qe mos te te kape plumbi. smiley

Po lere popllin te gezoje mer njeri i hidhet! Une per vete do shkoj do ha hashure sot; aq shume u gezova kur pash fate gerdecin duke u zgerdhi te ajo fotoja e bashkdakortesise, sic do thosh galdini. 

PS votoi pa problem. LSI votoi me pakez luhatje por dukej qe qejfi s'ia kishte hic. 

Qe te votonte PD e Sales duhej te kapeshin prej veshi, te kercenoheshin, te ofendoheshin, t'i viheshin kunder te vetet se perndryshe nuk e votonin.

U pa qarte se sa ka vuajtur ky popull ne gjithe keto vite me kafshen Berishe.

U pa qarte qe Berisha eshte ende PD, dhe Basha eshte nje lolo, dhe si lolo e trajtuan me nderkombetare, me deputetet e vet.

Ndersa Berishen e trajtuan si kafshen qe eshte, mushke qe i do drute me dajak, kur i thone llafit.

Ka qan i parodi e estrades se tiranes. Ne nje repart tornitoresh hyn kontrollorja e cilsise dhe ju nxier materialet skarco.Ata dy puntoret ,nqs e maj men mire,Vasillaq Vangjeli dhe Vegim Xhani,knojn i kange me tekst; "hajde moj Gjyle mos na digj/kemi baballaret miq!".

Kontrolli i cilsise tash e mrapa do jete i rrepte si Gjylja,s'ka ma "kemi baballaret miq",skarcitetet jashte nga sistemi. smiley

Ahahahah j'adore mbylljen e 40 y o v

Shife pak me vemendje foton ne faqen e pare te gazetes Panorama, flet me shume. Dhe me thuj cfare veren

Me shume nga te gjithe po qesh Fatmir Gerdeci

Drafti akoma nuk eshte zbardhur as sot ne mengjes.. E kane nenshkruar pik per pik ashtu sic donin ata.

Kokmadhit i doli huq kercenimi per doreheqje dhe qeveri teknike.. Tentativa per te kercenuar Ramen e per ti vene para faktit te kryher amerikanet ishte amatoreske. Po kshu eshte kur degjon Bylykbash debilin qe lavderon venecian dhe komikun Basha qe genjen per cdo gje dhe me cdo gje.

Shqiperia nga sot ka ndryshuar modelin e shtetit. Nese implementohet reforma pik per pik politikanet ne shqiperi moren fund si nga opozita e maxhoranca sotme ashtu dhe ato te ardhshme. Me nje fjale nje prokuror e nje gjykates kane me shume fuqi ligjore e me shume influence se nje kryeminister e nje deputet.

 

Kokmadhi beri maksimumin e mundur për nje amnistim të tijin (nepermjet nderkombetareve, kuptohet) në 5 vitet e ardhshme. Amnistim jo fort i sigurt se mund të ndodhe

Kokemadhi , Berisha , Nano e plehra te tjere te ketij kalibri e kane te sigurt mosndeshkimin per ato qe kane ba deri tani . Puna eshte qe te pakten ne te ardhmen mos t'iu lejohet qe ta kontrollojn zhvillimin e atij vendi . Jo ma larg se para disa ditesh nje vajze e re thoshte se per kokemadhin bahem si "Mujo Ulqinaku"! Ne te gjithe katundet dhe qytetet e Shqiperis njerzit ma negativ jane fansat me te flakte te Berishes deri ne ate pike sa jane gati per tu vetmohu per te. Bash si ajo "mujo ulqinakja" e kokemadhit . 

E rendesishme eshte se cfare do ndodhin ketu e ne vazhdim.

Rama duhet te veprojne shum shpejt dhe te jete "swift" , pernryshe gjithcka nuk ka vlere .

Kokmadhit te shkrete i ka ikur koka nga qafa e nuk di ku ta rrotulloje... Nuland merr Bashen ne telefon ndersa kete qe u sakrifikua per konsesus e mori Kukan ( ketyre si Kukan vlonjatet ju thone loqe e fishkur).

E kam thene  perpara se kjo drama e konsesit te filloj qe kokmadhi kur del jashte kontrrollit behet i rrezikshem per veten e vete si fillim e me pas per te tjeret.  Se kush i tha te permendte mujo ulqinak e qeveri teknike nje zot e di.

Jam dakord, reforma duhet te levize me shpejtesi edhe per vete qeverine. Rama beri marreveshje me djallin te vinte ne pushtet, por  e pabesueshmia ndodhi. Pas 1 viti, deri ne zgjedhjet e arrdhshme, faktet do tregojne qe ja vlejti. Sot eshte shpejt te gjykosh.

http://www.mapo.al/wp-content/uploads/2016/07/festimi-te-PD.jpg

Sikur nuk do gezoheshin kaq shume keta te PD pas votimit, apo jo?

 

Ja lexo pak si eshte stepur Rama and Co nga versioni i pare qe kishin:

 

Drafti i Reformës në Drejtësi, i miratuar pas mesit të natës me 140 votat e deputetëve, nuk është asfare ai që hartua në fillim nën të ashtuquajturit “ekspertë të pavarur”. Jo vetëm për shkak të evoluimit me asistencën e dy misioneve të SHBA e BE (OPDAT dhe EURALIUS), por edhe për arsye të kushteve të vendosura nga opozita nën vulën e Komisionit të Venecias, arbitrit të vetëm të ligjshmërisë së Kushtetutës së Re dhe balancimit politik të saj e së fundi edhe nën presionin e aleatit të Ramës, Ilir Meta.

1 - Rrëzimi i variantit të qeverisë nisi me Byronë Kombëtare të Hetimit. Drafti fillestar parashikonte ngritjen e kësaj strukture speciale të hetimit nën Ministrinë e Brendshme, të atashuar pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë. Opozita iu drejtua Komisionit të Venecias, i cili e gjen variantin e qeverisë sërish të papërshtatshëm në Opinionin Final të dërguar 3 ditë më vonë, më 26 shkurt. Byroja Kombëtare e Hetimit nuk duhet të ishte nën Ministrinë e Brendshme apo Policinë e Shtetit.

2 - Kjo ishte beteja e parë e humbur e qeverisë në këtë reformë. Mandati i Prokurorit të Përgjithshëm ishte e dyta. Në variantin e qeverisë parashikohej ndërprerja e mandatit të tij pas miratimit të reformës.

3 - Gjykata e Lartë Administrative ishte humbja e radhës.  Venecia, në Opinionin e Ndërmjetëm të 4 dhjetorit 2015 shpreh shqetësimin se Shqipëria nuk ka burimet e duhura njerëzore dhe financiare për të ndërtuar një Gjykatë të Dytë paralele me Gjykatën e Lartë ekzistuese dhe paralajmëron rrezikun e një përplasje juridiksionale mes tyre për shkak të kompetencave të njëjta.

4 - Bazuar në Opinionin Final të Komisionit të Venecias, opozita nisi betejën për mënyrën e përzgjedhjes së anëtarëve të 4 institucioneve të dala nga Reforma: Këshilli i Lartë Gjyqësor (KLGJ), Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP), Komisioni i Pavarur të Kualifikimit (KPK) dhe Dhoma Speciale e Kualifikimit DHSK). Dy të fundit janë komisionet e Vetting-ut. Opozita e ngriti zërin në çdo institucion e dalje publike me variantin se Rama kërkon të kapë sistemin e drejtësisë.

(edhe ketu perberja e komisioneve u vu sipas kushteve te Opozites, ky ishte debati i kesaj jave).

 

Urime fitore

qetesi, po belbezojne rileshat

 

e çfare pastaj?

edhe Bill Klintoni e pinte ne zyre

Zakonisht Billit fembrat nuk i shkonin per vaki... Po ishte me fat ai, s'kishte Like.smiley

Gezuar! E meritoni nje dite pushim.

Duke parafrazuar disa te tjere ketu, vetem ne Albanie merr e gjithe administrata shteterore pushim pse kalohet nje ligj.

Reforma ne Drejtesi clirimi i trete i Shqiperise ... Kur fillon shperndarja e lugeve te florinit, di gjo njeri ?

Kushtetun ta gezojmë
Njeri tjetrin ta pallojmë
Se keshtu na meson partia
Regjizor eshte LSI-ja

Kjo reforma na sjell punë
Me pak kafe e me shume gjumë
Jemi mu ne mes te Europës
Pordhë partish e gazi botës

Oh ju dhj*fsha mu ne drejtësi
Se ne vdesim per parti
Hani vidhni more horra
Ju barkderra e ne qorra

Hahen e zihen si qent
Ne te gjorëve na i moret ment
Fjala bie se mend nuk kemi
Na palloni qysh pallon demi

Se ne per ju e japim jetën
Per ne gopt te semes na e pret biletën
Nga Vërmoshi e gjer ne Dropull
Bashke ne jemi PARTI-POPULL

Na keni vjedh na keni rropur
Paskeni qene shume barkpangopur
Dhe aspak s'keni mëshirë
Ne hale te gomarit vafshi më mirë!

- Poplli.

Ore po Jari, ku eshte zhdukur ? 

Nuk e pyeti kush Jarin se cer opinioni kishte per ket Refromen ?

Fat te madh kemi patur me keta Presidentet, vallahi 

Njeri luante domino, tjetri hante fara luledielli, Jari si klluf k... s'bo asgje...

 

O Jari Jari ja ketu 

Jari Jari ja ketu

Jari Jari hajde ke pazari.

Jarit i ka humb nishoni ( pun intended ).

Reforma ne Drejtesi do sjelle begatine !

Po normal, sepse reformen e votuan te gjithe : Sala, Luli, Likja, Koqua, Muli, Taolanti, te gjithe mo. 

Kjo tregon qe ne Parlament nuk kemi korrupsion smiley dhe se krisma nuk ka patur.

Ai eshte diku larg...smiley

Drejtesia triumfoi, rradhen e ka ....

c ke me Jarin mor vlla , ai "vetem buk me kos po han" ... nuk i ban kuj keq . Jari , Luli leshi , preshi jane vetem emrat e deleve te Berishes . 

Rrespekt per Majlinda Bregun , noshta karriera e saj politike u sakrifiku por tregoj se ka burreri ma shum se shumica derrmuese e burrave pa koqe ne PD .

Mir thua.

Maximumi qe mundet me bo Jari eshte qe anullon ndonje mbledhje ose qe nuk emeron Visar-in Ambasador...

A, se harrova, edhe qan kur nuk i japin vilen per pushime...

That's it 

Ka noj mizori me te madhe se me i blloku dikuj vilen e pushimeve ? Vetem Edvin Kristaq Rama eshte kaq  i pashpirt , kriminel 

...bijte e eterve smiley

Dhe reforma u votua,

cdo gje ne vend u permisua, 

daj Sami do na mbikqyr,

do ta shtyjm, sic e kemi shtyr. 

 

Do te gjejme ndonje kok turku,

do bejme llogje dhe me shume,

do e terhollojme si lesh furku,

populli le te fleje gjume! 

 

Se tash ka kush na kontrollon, 

sic dhe na kane kontrolluar, 

25 vjet ligje na kane dhuruar, 

e gjitha eshte pordhe me rigon!

ej, po Vasili i LSI dhe Ruci i PS thone qe koalicioni doli me i forte. 
Eee? hajde shoke e shoqe majtiste, nisni nga piruetat, nji gojore t'shpejte shokut Meta!

Si ajo qe i ke dhene ti t'ia japin,apo stil tjeter.

smiley  smiley  Mire ja bere. Ky qe shkoi mori pozite ne qeveri si tjeter mund ta kete marre?

po ti ca t'kinezes do? ti sikur nuk je i majte

Une fola si i barastundur.Thashe meqe ke pervoje,mos u jepje ndonje ndihme te majteveb

ej, po Vasili i LSI dhe Ruci i PS thone qe koalicioni doli me i forte. 

Po kjo ishte lojaaa..smiley

Lojtar i forte na duall dhe likja.

Normal, me qetsi dhe dashuri,

Te gjithe thone fitore, po kush humbi ? 

Per Lu & Vllahitin eshte fitore e madhe, se e vune ne rresht Sali Baba Hajdutin dhe gjithe banden qe e pason ne kuvend. 

E detyruan te haje te vjellat e tij dhe te votoje "PRO" 

Po mire, nuk i vjen turp Saliut qe pas gjithe asaj retorike te votoje "pro" ?

Pse nuk u be pak burre dhe te votonte kunder, thjesht per karakter? 

Jo vetem hajdut e kriminel , po dhe frikacak e i pafytyre.

Si nuk ju paralizua ajo dora, qe ngriti kartonin jeshil ?

 

Po he na sqaro ti bubi.., ca mutin ka ky qe hidhet perpjete nga gezimi?

se di ky qe dhe ca e ne bimce e ka vendin?

fol bubi , ku fle ljepuri?

...se po ta bene bené keta te malit..... te puth halla ne dy faqet smiley

Ljepuri sipas meje fle te Shkerdheni. Ai pervecse i vodhi kalin, do i ket vjedh dhe ndonje lepur asaj suedezkes,

Poor, po ta mendosh thelle, edhe Dashi i Havase votoi "pro". Edhe Dashi ka kuaj, dhe ja mban Cim Selami, lart ne Kuzbaba. Te kete lepur dhe Dashi ? smiley ...njesh me Odo leckamanin. Une them qe do pyetur dhe Reufi, polici i Skeles ne vitet kur lindi Dashi.smiley

Si thua ti frontmartello?

 

 

pse nuk e dime ne kush eshte ai ?, nje moot mooti ?

 

smiley

Tani smiley le te shpresojme se Palloshi do filloje Reformen Sociale smiley

Ajo reforme ka filluar qysh diten kur KM dhe aleance per europen mori pushtetin. Tani reforma sociale po i jep rezultatet ne tre frontet kryesore: shendetesi, edukim dhe mbeshtetje sociale. Edhe vete reforma ne drejtesi eshte pjese e reformes sociale. 

E terheq kete qe them, vetem ne rast se ti ke ndonje kuptim te vecante e tjeter per reformen sociale, ndryshe nga cili eshte percaktimi akademik i reformes sociale (kuptimi numer dy). 

Tek Pjesa e 4 do flas per kete, tani jemi tek pjesa e trete; Shteti fuksiononte. E ke tek rubrika Shtypi. 

Fantazma e Mukjes

Historia përsëritet- thotë postulati i famshëm.  Prova e tij është e prekshme.
Marrëveshja disa orëshe midis forcave politike në Shqipëri, për Drejtësinë, u prish në mënyrë të ngjashme me marrëveshjen e Mukjes të 2 Gushtit 1943.
Marrëveshja e Mukjes u nënshkrua midis forcave nacionaliste dhe partisë komuniste, për një luftë të përbashkët kundër okupatorit, për një Shqipëri etnike.
Përfaqësuesi i PK ishte Ymer Dishnica që e firmosi marrëveshjen, e cila u hodh poshtë me një truk, disa orë më pas, nga Enver Hoxha nën bekimin e Vukmanoviç Tempos, i dërguari i PK jugosllave.
Pas kësaj dihet fati i luftës dhe gjakosja e damkosja e nacionalistëve.
Pasojat e asaj prishje, u reflektuan në triumfin e një diktature nga më të egrat, që linçoi, vari, vrau e preu mijëra nacionalistë e patriotë.
Misionet e atëhershme ndërkombëtare ose u sollën vakët, duke përkrahur pa rezultat individë si A. Kupi, ose tërthorazi dhe fshehtas mbështetën me logjistikë E. Hoxhën në marshimin e tij mbi kokat e shqiptarëve.
Prishja e saj është konsideruar si turpi i historisë dhe fillimi i revanshit komunist!
Sot ironikisht jemi në të njëjtën situatë.
Madje dhe kohësisht jemi shumë afër 2 gushtit, 53 vite pas Mukjes.
Mgjs E. Agaçi ( Y. Dishnica) e ka firmosur, “Dulla” i sotëm (Rama) nuk e pranon.
I prish planet e sundimit ajo! Nga mënyra dhe teksti se si u arrit dhe jo vetëm.
Pasi po e shkatërron, Rama përgatitet ta përdorë, për të sulmuar të djathtën dhe “forcat nacionaliste”.
Është karta e vetme tek e cila ka shpresa për të marrë karrigen që do.
Kërkon që me “bandën e tij të maleve”, si dikur Hoxha, të instalojë një sundim kohëgjatë.
Vakësia reaguese e atyre viteve, e ndërkombëtarëve, na kushtoi.
Shpresoj sot, t’i referohen paksa historisë për të gjetur aty arsyen, për të mos i besuar më Ramës!
Ne jemi besimplotë tek SHBA dhe BE!!!

L.Boci

Ore ke turp ti Enverist se ke qeke pa cipe fare. Dje kelthisje Yankee go Home e sot i thurr lavde Uncle Samit? Uncle Sami eshte ne krah te Edvinit se ju te Shqupit jeni Taliban Mongoloide.

Ti akuzon te tjeret per te pacipe?smiley

eh mor funderine komuniste, mos prit dhe  kurre nuk ke per te pare qe demokratet te shajne americen,sepse ishte ajo qe na  nxorri gjithe fisin ga burgjet e babes tat shpirteror Ramiz kriminelit  

O Kapo o Morr i kuq i Sales, Po time plehrat e tjera shanit ameriken, Lune dhed Vllahutinin mer Legen.

Dhe Laj gojen kur te permendesh Ramiz Aline, apo Komandantin Legjendar qe udhehoqi popullin, sipas Mullah Omarit te Shqupit. Ramizit ti coni lule cdo muaj se emeroji ne krye te PeDit shurrmatesin e Hysni Kapos...ne fakt jo  vetem ai po edhe Xhelili e Pirro Kondi o pjella te sigurimit te shtetit, armes vigjilente te popullit.

Hihihi e barazun dhe SHBA e EU me Yugon? 

Ku osht ai tellalli i sulmeve terroriste ? T'na japi nai link nga Munich-u ... 

Per ata qe ndjekin kanalet gjermane, po jepet direkt aksioni i policise kunder terroristave ne nje qender tregtare, ne Mynih. 

y ça gallate!

 

smiley Nga te paktat ngjarje te sakta ne historine e re te shqiperise. Gati e pabesueshme, per shkak te pafatesise qe na ka ndjekur. legjende!

ama interesante se si jane pozicionuar gjithe analistet, me ne krye bushatin e lapsit, fatos lubonjen, artur zhejin etj ne qendrimet e tyre te theksuara anti ramiste

E bejne mero bazen te duket me objektivi.

Bushati e kish lexu sakte Meten, por si të nxjerre disi nga konteksti. Shkrimi i Meros eshte fiks si për ti kujtu kontekstin (dy ambasadoret). Qe në raste si Shqiperia janë vendimtarë (une nuk e dija qe kuqsja ishte kroate, tani e kuptoj me mirë angazhimin e saj: të kish qene suedeze, a ha, e kishim harru reformen).

Lubonja ka ngel pa leke, nuk eshte "faji i tij". Shenje e mirë qe nuk po e blen Rama (siç e bleu Birisha). 

Mu me beri petshtypje Lapsi, me keq se RD motit, dhe me sa di e drejton bushati. Krisje e madhe mes tyre.

Mos harroni qe sistemin e bejne njerezit...

Jo doemos.Ja si i katandisi sistemi shqipot.Te kishin jetuar ne kapitalizem do ishin bere Ceco.

Shqiperia eshte estrade e gjalle .e hena dite pushimi meqe u votua reforma .smiley

Pse pak te duket ty.Prit kur ta bejne feste kombetare,ta kremtosh pervit.Sa me shume dite pushimi per shqipot

Prite kur te bejne parade me autobuze te hapursmiley

Ore, po qim peka cer menimi ka per reformen?

....me dhimbje por te njejte me zonjen Nuland

Nuland kundër Lu për qëndrimet e Bashës ndaj reformës, ndihmës sekretarja amerikane vlerëson kreun e PD si patriot për vendin dhe interesat e tij

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dalin kundër qëndrimeve të ambasadorit Donald Lu ndaj kreut të PD, Lulzim Basha, për reformën në drejtësi. Teksa ditët e fundit është parë një sjellje përtej petkut të diplomatit, dje ka ardhur një deklaratë nga strukturat më të larta të Departamentit Amerikan të Shtetit, duke rrëzuar çdo deklaratë dhe pretendim të tij. Tre ditë më parë, Lu sulmoi ashpër kreun e opozitës, Lulzim Basha, duke thënë se ai nxjerr gjithmonë pretekste për të bllokuar reformën. Mirëpo dje ka ardhur një deklaratë e ndihmës sekretares amerikane, Viktoria Nuland, e cila ka vlerësuar lart figurën e Bashës dhe rolin e tij për reformën në drejtësi. Bëhet fjalë për dy qëndrime krejt të kundërta. Kjo tregon se DASH e ka humbur besimin te Lu, teksa hedh dyshime se qëndrimet e tij për reformën ndoshta nuk shprehin qëndrimet e SHBA, por janë personale. Deklarata e Nuland erdhi pas një telefonate që zhvilloi me kreun e PD, Lulzim Basha. Sipas Partisë Demokratike, Nuland e ka cilësuar Bashën patriot për vendin. “Me qëndrimet dhe veprimet e tua ke dëshmuar se je një patriot për vendin dhe interesat e tij”, mësohet të ketë thënë Nuland, sipas njoftimit të PD-së. Ndihmës sekretarja amerikane më tej theksoi se ky sukses nuk do të kishte qenë i mundur pa lidershipin e treguar nga Basha. Sipas PD, kryetari i Partisë Demokratike shprehu mirënjohjen e thellë për ndihmën vendimtare të zonjës Nuland për arritjen e konsensusit dhe për vëmendjen dhe mbështetjen e palodhur e të jashtëzakonshme të treguar që në ditën e parë të këtij procesi e deri në finalizimin e tij. “Basha shprehu vlerësimin e jashtëzakonshëm dhe mirënjohjen për ambasadorin Donald Lu, i cili ka luajtur një rol kyç në këtë proces të gjatë, të mundimshëm dhe të vështirë.

Basha theksoi se ky proces historik u mbyll me sukses, dhe duke garantuar standardet më të larta pikërisht nga mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që edhe një herë iu gjenden në krah Shqipërisë dhe shqiptarëve, si në ngjarjet e tjera madhore që nga shtetformimi, anëtarësimi në NATO dhe pavarësia e Kosovës”, njoftoi PD. Basha në komunikimin me Nuland, ka thënë se sfida e radhës tani janë zgjedhjet, ku duhet të punohet për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në këtë aspekt ai mori mbështetjen e SHBA. 

How did Singapore manage to eradicate corruption.

In 1982, in Singapore, the corruption bill ( also known as the Jan Lokpal bill ) was implemented and 142 Corrupt Ministers and officers were arrested in one single day. Today, Singapore has only 1% poor people.  No taxes are paid by the people to the government . 92% literacy rate. Better medical facilities, cheaper prices. 90% of the money is white and only 1% unemployment exists !

T'u ngjitemi Reformave ne Drejtesi e t'i bejme edhe ato pjellore si fushat ! 

smiley  Nuk ndodh dot ne Shqiperi z. Avdija sepse ata qe do te bejne arrestimet jane pushim neser me leje te KM.

Damn ... sa popull pa shonc qe jemi. Si i tha polici shefit kur ky i donte te Enjten te gjithe ne aksion ? - O shefo, po me duket se te Enjten i bje e Djele ... - At'here te Premten qe ne mjes ...

Sillni ate intervisten e Vlahutint - nones sone- te Dojqe Vele. smiley

E vetmja perpjekje serioze me i shpjegu popllit shqiptar ne plazh se pse ishte e nevojshme miratimi i kesaj reforme tani. 

 

Presioni i jashtezakonshem nga ShBA dhe BE per kete reforme qe synon ta ndryshoje Shqiperine, u finalizua me sukses mbreme teksa me hir a me pahir te gjithe ngriten kartonat e gjelbert.

Sa ka te boj `debati konstruktiv `    i peses, pedes, dhe leseis ,  pa kete debat ,   reforma nuk do te ishte miratuar ! 

Ne fakt une vras mendjen te gjej arsyen e ketij presioni te jashtezakonshem!! 

Te jete thjeshte aderimi potencial ne BE, me duket pak e veshtire. 

Cfare mendoni ju, te dashur bashkekomentues?

P.s.

Qitneni si pyetje me vete o Peshku, po menduat se mund te mesojme dicka nga sho-shoji! smiley

A thu qe ky presion i jashtezakonshem , te jete rreziku anglo amerikon per Shqiperine ? smiley Po ne , ne fakt , e kemi pranuar me kohe kete preson, pra politikisht nuk ka asnji presion te jashtezakonshem per tu deklaruar , kjo eshte normale  eshte nje pike qe nuk mund te shtyhet me tutje, 25 vjet "debat konstruktiv " per te vendos drejtesine ne binaret e nje shteti demokratik nuk rezulton konstruktiv, athere presioni sigurisht qe do te rritet !  Kjo eshte normale, anarmola eshte te thuash se presioni i jashtezakonshem, eshte perpjkeje per kufizimin e sovranitetit ! smiley

nuk duan te kemi dirigjente te tipit Putin apo Erdogan. sepse nuk i kontrollojne dot keta. ata duan te kene nen hyqem rob te zakonshem, pa personalitet, qe i vendosin per kater vjetet dha pastaj ikin siç erdhen.

nuk duan as Rame e as Berishe, qe jane ne tribune, prej vitesh tashme. dhe nje here kritikojne ameriken, nje here e lavderojne ate. pra jane te pakontrollushem.

ata dun njerez debila ne pushtet, si puna Ronit psh. njerez teknike, specialista. ky ka shanse bile te marre pushtetin po te kete ndonje krah anej pertej detit qe ta mbeshtese.

A jo jo. Mua me pelqeu shume qe dikush ja meshtolli rrypat ktyne plehrave sa s'ka. 

Po thjeshte me duket pak e veshtire qe te mendosh se Luja dhe departamenti i Shtetit dashka kaq fort qe Shqipnia te behet fati per EU me kaq thagem. 

Une mendoj se kjo ka te beje me nje ndryshim tektonik ne menyren se si ShBA e shikon Shqipnine dhe se cfare drejtimi do Amerika qe Shqipnia te MOS te marre dhe ka frike se potencialisht mund te marre nese nuk afrohet bindshem me EU-ne. 

Por ky opinioni im eshte komplet "a shot in the dark" pa ndonje evidence. 

Prandaj doja edhe opinionin e te tjereve ketu.

 

Mendoj, qe me teper eshte frika e nje Libani apo Irani ne Ballkan dhe Europe.

Do thuash ti, "ku frika?"

Po ja, ne kushtet e nje korrupsioni galopant, i cili tani nuk eshte vetem vertikal, por edhe horizontal, i cili sjell edhe bjerrjen e moralit, i vetmi shkemb per te ngul ganxhen e shpetimit, populli me i vujt ka per te pa "çunat" dypllommjekerr e trecerekpantullt.

Ashu menoj dhe un' 

Edhe meqe jemi ke "conspiracy theories" po hudh edhe nji pyetje tjeter une:

Di gjo njeri si perzgjidhen kush shko ke keto Conventions te ktuhit? 

Se shof qe ai plehra Meta ka ardhe ne Philly per me perkrah Hillaryn. 

Ambasada thu ka rol? smiley

Mendoj qe ne ket rast ambasadorin nuk e pjerdh njeri (ne kuptimin e mire te llafit smiley).

Po besoj qe Tony qe i rimon mbiemri me "esta" ka mor nonji dore dollari me shume dhe i ka thon vllait t´vet qe ma merr Lirin ke Konventa smiley Se edhe Xhoni i thote dollarit dollar. smiley Aq me teper Xhoni smiley

N´koh te Qoftlargut ndalon nje polic ne Vlore ZUK-un e ushqimores, qe po ikte per Tiron ene i thote shoferit:

-Derman, si te kam? Do ma marrç pak vellain deri ne Tirane?

-Po nuk kam vend, - i thote shoferi. - Ku ta fus?

- Po fute o atje mbrapa, qiji motren, beje turshi! ia kthen polici.

Tashi kjo jo se kishte ndonji lidhje me pyetjen tate, por thjesht sa per bonus. smiley

smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).