Franca po përjeton për të disatën herë brenda një periudhe të shkurtër një sulm terrorist. Këtë radhë ngjarja ka ndodhur brenda mureve të një kishe pranë Rouenit, në Normandi, ku një famullitar, dy motra katolike dhe disa besimtarë janë marrë peng gjatë meshës së mëngjesit nga dy burra të armatosur me thika. Pas alarmit të dhënë nga një motër tjetër katolike, e cila kish arritur të shpëtonte, Forcat speciale të Policisë franceze kanë ndërhyrë menjëherë në vendin e ngjarjes, por jo më parë se terroristët t'i prisnin fytin atë Jacques Hamel-it, 86 vjeç, dhe të plagosnin rëndë njërin nga pengjet. Sipas dëshmitarëve, dy burrat kanë bërtitur "Daesh" dhe "Allah Akbar" e më pas kanë filmuar ekzekutimin. 

“Janë ushtarët tanë.” Me këto fjalë, nëpërmjet agjencisë Amaq, Shteti Islamik ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit dhe ka qartësuar se gjesti është kryer “si përgjigje ndaj thirrjes për të goditur koalicionin e vendeve kryqtare”. Burime të cituara nga televizionet franceze pohojnë se dy terroristët ishin francezë të lindur në Rouen.

“Kërcënimi prej Shtetit Islamik i Francës dhe Europës nuk ka qenë asnjëherë kaq i madh. Të vrasësh një prift do të thotë të përdhosësh Republikën. Franca është në luftë,” ka qenë në mbrëmje reagimi publik nëpërmjet televizionit i Presidentit francez Francois Hollande.

 

70 Komente

Te gjitha vendet publike (u erdh dita) te mbrohen me ushtri.

Sa here ka thene Hollande Franca eshte ne lufte?

E ka thon e ka thon, por njerzit sikur s'jane te kenaqur me politikat e tija. M'duketse ka ardhur koha e rotacionit per te. 

Të vrasësh një prift do të thotë të përdhosësh Republikën.

                                                                                 Robespjer

 

Pjero, do i bosh nje aneks a ribotim VQ, ku tua shpjegosh pecogrosove, qe po nuk zhduken ate "shtetin" anej, nuk do i maroj belaja knej.

Ai shteti kete vit zhduket nga Siria. Ndersa luftrat nuk do mbarojne noi her, i ke tek VQ arsyet. 

Pjero, kujdes me ket reklamen, i gjeni te gjitha te VQ. Se Taipi po kerkon sebepin e pucit. Tashi Gulenin mase e ka veshtire ta ekstradoje nga US, po ty te cafesht me nje thes.

ketlina pyeste dikur: si ta rregulloj frigoriferin? Nuk do ta bente kete pyetje nese do te kishte lexuar VQ-ne!

Edhe kete ngjarje e paskan marre persiper ata te Daesh-it,ngaqe nuk i dilte njeri per zot?Sa xhymerta qe jane mor aman,te jesh me ata ne tavoline nuk te lene ta futesh doren ne xhep.

kjo eshte qeveria me koti qe franca ka pasur ne pushtet ndonje here. dhe akoma me kot do te jete zevendesuesja. europa eshte ne kalbje, ne shkaterrim. nuk e ka te gjate mesa po shihet.

ata qe e ben kete ku jan tani si ju eci/

Qeveria franceze po leshon disa qendrime te çuditshme persa i perket atentateve te fundit: nga njera ane proklamon lufte te ashper ndaj ISIS-it dhe shtyn gjendjen e urgjences, nga ana tjeter fton francezet te mesohen me terrorizmin, deshton te rrise masat e sigurise (megjithese dergon forca ushtarake ne Siri e pertej),  etj. Rreth tridhjete mije njerez kishte vetem ne Promenade des Anglais naten e14 Korrikut por asnje polic ne dukje (pershtypje jo e ndikuar nga zemerimi pas gjithe asaj humbje jete, por e krijuar  teksa po e shetisja me perpara). Nderkohe qe Bouhlel dhe te huaj te tjere me histori kriminale te dhunshme lejohen te qendrojne ne kete vend.

Ka diskordanca te medhaja ndermjet retorikes dhe veprimeve kunder terrorizmit dhe dhunes.

Thene keto, askush nuk eshte aq naiv qe te mendoje se parandalohet çdo rast dhune dhe terrorizmi me prezence sigurie. Problemi eshte tek mungesa e harmonise shoqerore dhe e pabarazive; ne kete aspekt forcat politike jane mbrapa shoqerise per vullnetin per ta permiresuar gjendjen.  

Domethene edhe keta bythqirat e djathte nuk na dolen gje.

Te pabarazia qenka problemi, e, te ideologjite fondamentaliste fetare hic? Se te vendet e tjera ka harmoni dhe barazi, prandaj nuk ka ngjarje te tilla, vetem ne France nuk ka. Sa kohe te kete njerez qe mendojne si ti, qe nuk i thone derrit derr, por daje, nuk kane per t'u zgjidhur ndonjehere problemet aty, edhe sikur nje ne dy franceze te vishet polic. 

Se pari, duke gjykuar nga profilet e dhena per terroristet ne France dhe ne Bruksel, jane te radikalizuar politikisht se sa per nga feja. Bouhlel hante mishin e derrit, pinte alkol, merrte dhe shiste droge, kishte marredhenie seksuale me meshkuj e me femra, etj., etj. Po e njejta me ate te Brukselit e te tjere. Ndajne urrejtjen per vendin ku jetojne, dhe nje parehati me vetveten. Nuk di per fundamentalizem islamik kur pjesa me e madhe jane kriminele ordinere, fundrrina te shoqerise qe gjejne kauzen me imediate per te shfyre frustrimet e jetes. 

Nuk e kuptoj kete theksin qe i vini fundamentalizmit islamik. Ketu ku jetoj nuk e dalloj dhe me ngjan e çuditshme qe nga vendi ku jeton ke krijuar bindje pa perjetuar situaten. Ka plot probleme me te rinj me sjellje kriminale, antisociale, edukimi, integrimi, etj, por jo fundamentalizem islamik. Do te thoja qe komuniteti mysliman ne France eshte nder me te moderuarit ne Evrope. 

Ti dhe shume te tjere keni dhene mendime per Kinen, dhe shume e kane nje ide te pergjithshme per Kinen, edhe pa qene ketu, dhe madje ndonjehere njohja mund te jete e sakte se imja qe kam mbi dhjete vjet. Pasi mund t'i shohesh gjerat nga nje perspektive tjeter. Eshte ashtu si me nje ndertese, e di nese je jashte si eshte ajo me mire se ai qe eshte brenda. Ai therret vete qe eshte ujku, ti kerkon gjurmet. C'do te thote i radikalizuar politikisht? Ne emer te cfare politike i bene krimet? Kush tha qe fondamentalizmi islamik perzgjedh ata te Hardardit dhe jo funderrinat. Po te bej pyetjen tjeter: pse ne vende te tjera funderrinat e shoqerise nuk gjejne kauza per te shfryre frustimet, po vetem ne Europe na i gjetkan, sidomos ne Francen e islamit "te moderuar". Ke degjuar gje per largimin e hebrenjve nga Franca e Islamit te moderuar? Mund te lexosh ketu nese jo:

http://www.cnn.com/2016/01/22/middleeast...

http://www.breitbart.com/national-securi...

http://www.cnsnews.com/news/article/zach...

 

Sa per per babarazine e padrejtesite, pse ketu ne Kine, ku pabarazia eshte tmerruese, nuk ndodhin gjera te tilla si ne France? Pastaj, kush tha qe te besh krime ne emer te Islamit nuk duhet te hash mish derri e te shkosh me femra.  I ke pare ata sheiket arabe si u zhyten femrave sa shkojne ne Perendim. Une po te flas per fondamentalizmin si ideologji, jo per praktikimin e fese. Se cila eshte e verteta, ti e di, se eshte si drita e diellit, po nuk do qe ta shohesh se te pelqejne syzet me xhama te erret. Po nese vertet nuk arrin te shohesh, mund te lexosh ketu nje artikull qe i ka shpetuar korrekteses politike:

https://www.gatestoneinstitute.org/4092/...

Per Kinen dhe kulturen kineze kam ne pergjithesi pershtypje pozitive, admiruese por ç'eshte e verteta jane karikaturiale, siperfaqesore. Kuptoj se ç'thua, nje pikepamje tjeter eshte gjithmone e domosdoshme per nje teme a problem. Pa dashur te spekulloj nese ke apo jo influence nga opinioni kinez persa i perket islamit, me jep kureshtje çfare pasojash do te kishte ne France nese nje dite praktikimi i islamit do te behej i paligjshem. Domosdo, per shkak te kolonializmit, ka nje perzierje kulturore te mirepritur nga publiku. Imagjinoj te mbylleshin restorantet halal, marokene, tuniziane, etj, nga te cilat me miliona njerez varin shpresat e tyre per nje vakt te mire ne fundjave apo gjate javes se punes. Praktika e fese sjell dhe fryte te tjera sic eshte kurimi per ushqimin, etj., qe pasurojne jeten e perditshme ne nje vend kozmopolitan si Franca. 

Nejse, per sa i perket radikalizmit politik, ndonese mund te jete i gabuar si term, e kam fjalen per kryengritje dhe zemerim ndaj politikes se jashtme te Frances dhe te Perendimit ne pergjithesi ne Lindjen e Mesme, ndaj kushteve te jeteses ne lagje te getoizuara,  ndaj diskriminimit institucional qe i behet brezit aktual te te rinjve dhe te prinderve te tyre. Pa harruar fantazmen e kolonializmit. Nuk di nese fundamentalizmi islamik eshte ideologji me vehte nga islami, apo nese mund ta percaktojme si levizje islamike fundamentaliste. Nuk di nese ka lidhje me levizjet terroriste neper bote, por ne France, nuk verej ndonje ideologji predominante fundamentaliste islamike, megithese ka qarte nje vale terroriste. Sipas burimeve qe kam lexuar, terroristet, zakonisht te rinj me histori kriminale, dhe me situata familjare dhe shoqerore jo stabel, i bashkohen praktikes se Islamit vone pasi jane indoktrinuar politikisht kunder Perendimit. 

Ndersa per ç'thua per hebrenjte, sigurisht qe kam degjuar ne lajme por dhe nga hebrenje me te cilet kam njohuri dhe shoqeri. Por nuk eshte se e marr te aplikueshme per pergjithesine e hebrenjve kete gje sepse jetoj ketu dhe njoh marredheniet mes tyre (jane zakonisht me origjine sefarde nga Maroku e pertej) dhe myslimaneve me origjine arabe. Kane lidhje te ngushta miqesore, profesionale, kulturore, etj. Sigurisht qe ka dhe paragjykime plot, por jane kryesisht  te theksuara brenda qarqeve ekstreme dhe te izoluara te secilit nga keto komuntete. 

 

Edhe une kam shume respekt per kulturen kineze,po nuk mund them te njejten gje per kinezet e sotem,dhe kur mundem e shfryj dufin,jo vetem me te huaj,po edhe me ndonje kinez a kineze mendjehapur,ndonese pak te tille gjen.As nuk kam ndonje simpati per politiken e tyre,ndonese nuk mund ta admiroj per disa gjera,si per shembull per ato arritjet e jashtezakonshme ne 30 vjet,ose qe eshte nje vend i qendrueshem ne pergjithesi,megjithese po shkojne nja 1.5 miliarde. Te thuash jam ndikuar nga opinioni kinez,eshte si te them une qe ti je ndikuar nga opinioni francez.Besoj e kupton tani qe nuk ka opinion kinez nga te ndikohem,po edhe sikur te kishte,koken e kam ne vend e di te gjykoj me te.Nuk e di se kush po thote te ndalohet Islami (nese mendon se eshte i ndaluar ne Kine,gabohesh),e larg qofte te ndalohen restorantet myslimane.Une shkoj dy-tre here ne jave ne restorante myslimane.Isha ne fundjave ne Shangai dhe mysafiri me ftoi ne nje restorant turk ku kishte belly dancing.Shkrova ne kete si facebook kinez:Ushqim turk edhe bukuroshe qe kercejne dhe cfare te duash me nga jetasmiley 

Tani,si per shume koncepte te tjera,nga 20 veta do gjesh 30 perkufizime per ideologjine,po ideja ime ishte qe nuk behet doemos fondamentalist besimtari i devotshem praktikant.Sa per indoktriminin,a nuk vjen ai edhe nga feja,e jo thjesht feja i jep doren e fundit.

Nuk thashe qe je ndikuar, dhe nuk dua te pergjithesoj per nje opinion te pergjithshem kinez. Mund te them vetem qe nga burimet anglofone kineze qe kam lexuar,  dhe nga pershtypjet e atyre me te cilet kam bashkebiseduar, feja ne pergjithesi gjykohet si negative, islami i prapambetur, ndersa myslimanet fanatike. .

 Ndersa per ndalimin e  praktikes se Islamit, e kisha per ligjin e ri te adoptuar ne Kine qe e ben te paligjshem. Me korrigjo nese e kam gabim, por ligje  te tilla dezinjohen per te shuar praktiken e fese ku per rrjedhoje humbet nje pjese e identitetit kulturor dhe e praktikave te lidhura me te (gastronomia, ritualet dhe mbledhjet e komunitetit, etj). Para disa vitesh psh politikanet ne France kerkonin te ndalonin prerjen e kafshes sipas menyres halal. Kjo do te sillte falimentim te menjehershem te restoranteve halal sepse bazohen rendshem ne mish. Ndonese ligje te tilla ndalimi zor se votohen ndonjehere, politikanet krijojne polemika here pas here rreth myslimaneve, kerkojne te perçajne francezet. 

 

 

P.S. Ajo perzierja bylmet-mish ne kuzhinen turke me ngjan perverse. S'e kuptoj dot, me krijon neveri duke e pare jo me ta shijoj. 

Nuk e di se cilat media ke lexuar,po mediat zyrtare (veshtire te thuash ka media jozyrtare ne Kine,shume shume gjysmezyrtare) jane politikisht korrekte kur vjen fjala te fete,per me teper qe Kina ka dy kombesi myslimane, qe jane pjese e "kombit te madh kinez" dhe qe Kina tradicionalisht eshte "mike e vendeve arabe".Sa per pastaj nje opinion te pergjithshem,me keto qe shohin e degjojne,sigurisht nuk ka si te kene ndonje mendim te mire per myslimanet.

Ndersa kete punen e ndalimit te Islamit e ke informacion te pasakte.Thjesht ka gjera te tilla,si p.sh.,nje qytet ne Xinjiang (ku jane ujguret,nje nga keto dy kombesite myslimane qe thashe) ndaloi mbajtjen e mjekrave.Po qe te kete ndalim masiv te praktikimit te Islamit as qe behet fjale.Kina e mburr veten per liri fetare.

Argendis: kurse une do beja pyetjen se perse keto vitet e fundi ka shperthyer ky fundamentalizmi islamik? Myslymanet kane shume vite qe jetojne ne Europe. Kane ardhur qe ne vitet 60 ne France, Gjermani e gjetke. Po me perpara nuk ka patur kurre probleme me atentate, vrasje, amok e dreq. Perse jane shtuar keto fenomene nga vitet 2000 e deri me sot? Kush i destabilizon vendet arabe? Perse dreqin hiqen diktatoret e tyre sekulare? Mos e kerko fajin vetem te Kurani apo Islami. Ka eminenca te tjera politike ne Amerike e Izrael qe u intereson ky kaos. Plus edhe ligjet qesharake te emigracionit qe kane cuar ne rritjen e ketyre pakicave ku vendet europiane asnjehere nuk kane qene vende tipike te emigracionit si Amerika, Kanadaja e Australia. Pikerisht te keto tre vende ke dhe numrin me te vogel te arabeve sepse eshte goxha e veshtire per ata te futen aty.

Jo or mik,nuk them qe Perendimi eshte pa faj.E sigurisht as Izraeli nuk do t'i shohe.mire e ben sa mundet t'i destabilizoje.Nese ti do te me zhdukesh nga faqja e dheut,mos prit qe une te te kthej faqen tjeter.Po nese.mendon se mire i kishin ata diktatoret perverse, mizore e te korruptuar,qe rrihnin edhe futbollistet kur humbisnin ndeshje e hidhnin njerez ne ere me dinamit a i mbytnin me lende helmuese,ndersa vete jetonin ne luks,mendoj se ata popuj meritonin me shume se nje fat te tille.Po eshte e vertete qe nuk diten te menaxhojne,nga diktatoret sekulare rane nen diktaturen e Islamit.

Me ka rene ne sy qe axhenden propagandistike kunder Islamit e bejne si ne Amerike, si ne Gjermani kryesisht cifutet. Kane interesat e veta per te justifikuar me shume terrorin e tyre qe bejne me palestinezet. Po ne fakt duhet e kunderta: per Europen nuk nevojitet lufte kunder myslymaneve po terheqja e prezences politike e ushtarake nga vendet e tyre. Vetem kjo i zgjidh gjerat. Nese keto vende apo qofte edhe Turqia duan te jetojne ne diktature, le te jetojne. Jane pune te brendshme te atyre shteteve. Sa per azilin nuk ka asnje ligj (apo institucion suprem) qe i detyron shtetet te marrin azilante. 

Nuk mendoj se ne kete derexhe do te ndryshonte shume gjera terheqja.Ata jane bere aq shume ne Europen Perendimore,sa po e thone hapur qe thjesht po presin diten jo shume te larget kur te behen shumice.Nese europianet nuk ndryshojne,te fillojne te pjellin me shume e te rikthehen te krishterimi (me lehte mund te kaloje deveja ne vrime te gjilperes se te ndodhin keto,po nejse),betejen e kane te humbur e me mire te fillojne pa humbur kohe te pergatiten per te jetuar nen sherihat e te lexojne Islam for Dummies sa per nxemje.

Nga Kina e shikoke situaten shume pesimiste.

Nuk ka rendesi vetem nga e shikon dicka,po edhe ku i hedh syte e sa te mprehte e ke shikimin.

"Franca është në luftë,” ka qenë në mbrëmje reagimi publik nëpërmjet televizionit i Presidentit francez Francois Hollande."

 

-po po ne lufte eshte Hollande.. po ik qeth floket me 10 mije euro ne muaj nga buxheti i shtetit ti., bej zakonin tipik socialist si bythqir i majte. u qini tëmën lekeve te "botes", langaraq-er !

dhe se marr vesh cfare qethje speciale duhet per Hollande, ky eshte gjystullac ?! pastaj, majmunin edhe me flori ta lash, prape majmun ngelet !

Prape bij emigrantesh, te lindur ne France e qe nuk jane rritur si franceze.
Nuk i le njeri te rriten si franceze. Prape. Per te disaten here. Muuuu!

Ne France ka nga te gjithe popujt, pra s'ka te beje rritja po raca.

kjo qe thua ti do ishte e vertete sikur te mos kishte arabe te integruar ne france, gje qe normalisht nuk eshte e vertete

Fjala intregim s'do te thote gje te madhe.

Po pse merr shembujt me te keqinj e nuku sjell shembujt e qindra mijera francezeve me origjine arape qe Jane doktora prefesora etj?

Po e kena thene qe arabet Jane rrace e poshter , dhe ne hene ti cosh do e hedhin n'ere. Shkabe e pe ate videon horror Te spitali American ? Pu pu pu , only in Albania. Kujdes edhe ti aman, be careful lol

Dite e re dhe Frike te futesh ne internet semos ndesh perseri lajm vrasje masive (s'ka rendesi usa apo europe), pa shaka....

Situata ne France po shkon drejt luftes civile.  E kisha vene re personalisht qe perpara 3 viteve qe atje kishte kohe qe kazani po "vlonte", madje shenjat alarmante u pane nga te gjithe qe ne trazirat e vitit 2005  gjate "emeutes des banlieues".

Nuk ka me asnje vend te sigurte tashme, dhe kjo vlen jo vetem per Francen. Shikoni cpo ndodh perdite ne Gjermani.  Jetojme ne kohe te veshtira.

Trute e shqiptareve Kane ata qe te hidhen ne lufte civile?europianet duhet te mesojne te bashkejetojne me terrorizmen ashtu si ben izraeli.arabet me pushke cifutet me top kane nje jete te tere terhiq e mos keput e per bukuri Jane.

Shume te bukura i keni zgjidhjet ju cifutet e Amerikes: Learn to live with it. Po pra po...shhkojne bejne shtet ne fole te grerezave e nuk kane me paqe. Mire qe bejne mutin vete po nuk lene rehat edhe Europen.

Garanci absolute ne kete dynja nuku ka .nese nuku do te jete nje terrorist islamik do te jete hansi apo gunteri I cili eshte I mllefosur se kur ishte I vogel mami apo babi nuk e kishin shume xhan e do marre difekun e te vrase te panjohurit me rradhe tek malli.mjere kush e ka kismet.

Jo vetem hansi e gunteri po edhe shlomo e josifi nga europa lindore.smiley

Nje gje qe me ben pershtypje mua, qe thua tine...ne keto konvenshat.., duartrokasin, shone shoshoqin ne drite te syrit e kur perloten..., a pa pappaa...aktrim, aktrim..thua ti:

u bë i qvqja temen!!

Po ku ta benin shtetin.Se mos u dhane vend tjeter e nuk e bene.Mos u bej edhe ti si ai hamasisti i Peshkut,qe thote cu duhet shteti cifuteve,dielli ka lindur vetem per arabet.

Nuk eshte rastesi qe sirenave te luftes civile horrat e ISIS-it u bien me gjithe zemer: Franca (dhe me gjere, Europa) konsiderohet prej tyre si "zone gri" (me demek, e pafé), pikerisht sepse bashkekzistenca fetare eshte e ndertuar ne kuadrin e asaj qe ketu quhet laicitet.

Kush merret me amplifikimin e sirenave te tilla, eshte thjesht ana tjeter e te njejtes medalje
 

"zone gri" (me demek, e pafé)

aty ku nderthuren laiciteti, me neoliberalizmin 

Nuk gjykoj dot se s'jetoj ne France por me duket se policia atje qenka nga me te paaftat. Njehere e lane shetitoren e Nice pa mbrojtje fare, tani del kjo.

Qenia Humane po dergjet ne agoni ne nje kohe te tmerrshme. Ne nje kohe, e cila, dalengadale e ben te distancohet nga gjithcka, e lodhur, pa arrogance. Nje qenie e mundur e cila me veshtiresi arrin te jetoj ne menyre vetmitare, individuale, e strukur ne nje bote te ngushte dhe te vogel. Shpetimi personal nuk i mjafton me asnjerit. Humbja e madhe eshte ajo qe misherohet tek deshira e revoltes qe te vjen natyrshem nga brenda per te bere dicka dhe ta dish me qartesine me te plote qe praktikisht nuk ben dot asgje. Aty, pikerisht ne ate moment, ke vdekur, brenda dhe jashte qenies tende. Je kthyer ne nje mase mish-kockore pa gjykim, pa ide, gjithmone e me shume e zbehur dhe impotente. Nje Qenie ne grahmat e fundit te Botes shume afer kufijve te Asgjese. 

Pa fjale..!!

Meqe pashe debatin tuaj, kjo

Imagjinoj te mbylleshin restorantet halal, marokene, tuniziane, etj, nga te cilat me miliona njerez varin shpresat e tyre per nje vakt te mire ne fundjave apo gjate javes se punes. Praktika e fese sjell dhe fryte te tjera sic eshte kurimi per ushqimin, etj., qe pasurojne jeten e perditshme ne nje vend kozmopolitan si Franca. 

duket e thene me shume si shkrimtari, veshtire ta besoj eshte aty per argument, dhe pse ka peshen e vet deri diku... 

Ndersa per kete:

per sa i perket radikalizmit politik .....e kam fjalen per kryengritje dhe zemerim ndaj politikes se jashtme te Frances dhe te Perendimit ne pergjithesi ne Lindjen e Mesme, ndaj kushteve te jeteses ne lagje te getoizuara,  ndaj diskriminimit institucional qe i behet brezit aktual te te rinjve dhe te prinderve te tyre.

pare me perspektiven e ketejshme, mendoj problemi eshte qe shteti eshte ca i bymyer, ne pergjithesi evropen e perendimit, dhe eshte mesuar te zere cdo hapesire. Kjo ka te mirat e saj (sepse funksionojne suportet per te dobetit), po vjen problematike kur behet fjale per imperfeksionet ne teresi si shtet (gje qe pritet) - ato vuhen prej qytetareve ne mase dhe kerkojne kohe & energji te medhaja te ndreqen.

Si nje gjallese e rende qe ka inerci te madhe kur leviz.

Mendoj individi duhet t'i lihet ca me shume hapesire dhe t'i kerkohet te vetveproje me shume, ne rang iniciative private aty ke juve. Kjo ka rendesine e vet te madhe. Eshte e nevojshme te bashkejetojne te dyja, iniciativa private dhe shteti, njekohesisht dhe ne permasa adekuate, dhe te komplementojne njera tjetren, ne menyre qe inercia per ndryshim kur ka gabime, te mos rendohet deri ne pengese. Duhet te kete hapesira funksionimi te rregulluara hierarkisht nga lart, po aq sa dhe frymemarrje per funksionim te cliret dhe te crregullt dhe te rendomte, poshte. Dmth organizimi ne nje fare menyre makromenaxhon pra (nga larg, ne distance dmth) corganizimin.

Ne ket kuptim, te cituarit mesiper, te rinje, minorancat, te varferit, kulturat e ndryshme , eshte e gabuar sesi i drejtohen problemit te tyre qe kane. Sepse nuk ka pse pritet nga shteti cdo zgjidhje. Por shteti mund dhe duhet te beje kete: t'u liroje dhe siguroje hapesiren qe ata tegjejne vete zgjidhjet per veten e tyre.

Une nuk e kuptoj kete naivitet te shfaqur ne peshk. ( jo per ty personalisht kjo)

Cfare konkretisht i mungon afrikano verioreve ne France e gjetke? Cfare hapsirash u ka zene shteti? 

Perse nuk ndodh kjo me meksikanet? 

As une nuk e kuptova kete punen e hapesires. Hapesire per jetuar e ndertuar komunitet? Europa eshte tashme e mbipopulluar, ka 700 mio. banore. Krahasoje me Ameriken 300 mio. banore me gati po te njejten siperfaqe.

Shteteberja qe kane i ka mesuar keq: per cdo problem trokit ke zyra shtetit. Per cdo gje shteti.

Sepse nuk ka pse pritet nga shteti cdo zgjidhje

Nderhyrjen e shtetit e mbeshtet kryesisht shtresa e mesme ne France sepse perfiton drejtperdrejt nga nga politikat sociale, shendetesia universale, etj. Le te flasm hipotetikisht, nese nje dite ka kolaps te sistemit universal te shendetesise, shume prakticiene mjekesie do te mbyllnin klinikat dhe do rrinin pa pune, apo familje te medhaja (dukuri e perhapur ne shtresen e mesme) do te mbesnin me fatura te larta mjekesore. 

Teorikisht ke te drejte, por komplikohet disi çeshtja duke pare retoriken kunder myslimaneve, kushtet e veshtira ne geto, diskriminimin ne pune, etj.

Ja nje studim serioz psh: http://news.stanford.edu/news/2010/novem...

 

Flm. Shendetesine, arsimin, politikat sociale i keni per t'u marre shembull. Tjeter eshte ajo qe duhet te nderroje, por kushedi flasim prape se bisede e gjate dhe do qe te flitet ngadale. 

Dhe ne mendje me vjen tragjedia e "Fedres" se Racine, kur ajo duhet ti pranoje vetes se : "E keqja ime vjen nga edhe më larg".

Keshtu qe edhe ne mund te themi: e keqja na vjen edhe me thelle se nga problemi i emigracionit, se islami, se Lindja e Mesme, se Afrika e plaçkitur etj etj.
E keqja jone vjen nga deshtimi historik i komunizmit.  

Me "komunizem" nenkuptoj thjesht emrin historik (tradicional) qe ju dha levizjes dhe mendimit te kundert me strukturen hegjemonike kapitaliste. Ky deshtim ka shume mundesi qe u vulos andej nga vitet 70 te shekullit qe shkoi.

Po sot ku jemi? Ekzistojne eksperienca lokale, tek tuk disa ideale, pra nuk them se s'ka asgje nen kete qiell. Ka dhe nje proletariat nomad i ardhur nga zonat me te prapambetura. Shume punetore ne Korene e jugut jane nepaleze psh. Nje mase e madhe njerezish ne bote, qe askush nuk i llogarit. Jane edhe edhe intelektualet, njerez te klases se mesme, qofte dhe oksidentalë, te gatshem per nje ide te re. Eshte po ashtu rinia. Qe ndofta nuk ka deshire ti nenshtrohet nihilizmit vdekatar. 
Dhe nese lind ky mendim i ri, eshte ai qe do zevendesoje fashizmin bashkekohor. Nuk do te jene lufterat e urryeshme ato qe do ndryshojne boten, por kapaciteti yne per te anulluar fashizmin banal. Ne kete menyre do te mund te krijojme nje figure te kater subjektive qe tejkalon kapitalizmin global, por duke evituar nihilizmin.    

 Jam optimist.

 

Je pense alors à la tragédie de Phèdre, la pièce de Racine, quand Phèdre dit, au moment où elle doit avouer son amour qui à ses propres yeux est un amour criminel : « Mon mal vient de plus loin ». Nous pouvons dire aussi que notre mal vient de plus loin que l’immigration, que l’Islam, que le Moyen Orient dévasté, que l’Afrique soumise au pillage… Notre mal vient de l’échec historique du communisme. Donc il vient de loin, en effet.

Par « communisme », j’entends simplement le nom, le nom historique qui a été donné à une pensée stratégique disjointe de la structure capitaliste hégémonique. Cet échec a été scellé probablement dès le milieu des années 70 du dernier siècle. Et c’est pour ça que la périodisation que nous proposons ici commence aux années 80, quand commencent à se faire sentir, sous la forme d’une énergie neuve du capitalisme, les effets délétères de l’échec.

Nous en sommes où aujourd’hui ? Il existe des expériences locales, il existe des convictions, je ne dis pas qu’il n’y a rien. Il existe toute une série de choses qui doivent être irriguées par une pensée neuve. Et il y a aussi une représentation très claire des forces disponibles. Il y a un prolétariat nomade venu des zones les plus dévastées. Ce prolétariat nomade est très fortement internationalisé, déjà, et dans la terre entière. Nombre d’ouvriers en Corée sont largement népalais, ou venus du Bangladesh, tout comme une masse d’ouvriers ici sont venus du Maroc ou du Mali… Il y a cet énorme prolétariat nomade, qui constitue une avant-garde virtuelle de la masse gigantesque des gens dont l’existence, dans le monde tel qu’il est, n’est pas prise en compte.

Il y a quand même aussi des intellectuels, des gens de la classe moyenne, y compris occidentale, qui sont disponibles pour cette pensée neuve, qui la portent ou essaient de la porter. Tout le problème est qu’ils se lient au prolétariat nomade, qu’ils aillent le voir, le consulter, parler avec lui. Il ne naît de pensée neuve en politique que dans des alliances inattendues, dans des alliances improbables. Dans des trajets et des rencontres égalitaires.

.

 

 

Et puis, il y a une jeunesse… Il y a une jeunesse, qui, pour les raisons que j’ai dites, lorsqu’elle arrive au bord du monde, se demande ce que ce monde lui propose. Et elle n’a peut-être pas envie de s’incruster dans l’une des trois figures que j’ai appelées typiques. Elle n’a peut-être pas envie d’entonner le chant de la gloire de l’occident ; elle n’a peut-être pas envie d’être animée par un désir de cette gloire et de tenter d’y installer son destin ; et elle n’a peut-être pas envie non plus d’être dans le nihilisme meurtrier. Tant qu’une proposition stratégique autre ne lui sera pas faite, elle restera dans une désorientation essentielle. Le capitalisme est une machine à désorienter les sujets, dès lors qu’ils ne se résignent pas à s’installer simplement dans la vacuité du binôme consommateur / salarié.

Et s’il y a cette proposition, s’il y a cette irrigation par une pensée neuve, ce sera cela qui viendra à bout du fascisme contemporain. Ce ne sera pas les sordides guerres de l’État, qui ne nous promettent rien de bon. Ce sera la capacité de résorber, d’annuler la fascisation rampante, parce quelque chose d’autre sera proposé. Nous créerons une quatrième figure subjective typique, celle qui veut passer outre la domination du capitalisme mondialisé sans jamais s’installer dans le nihilisme, cet avatar meurtrier du désir d’occident. C’est cela qui est essentiel. Et pour cela, il faut que se créent des alliances particulières, il faut penser à une autre échelle. Il faut que les intellectuels, les différentes composantes de la jeunesse, soient organiquement liées, par des expériences d’abord locales puis plus générales, peu importe, au point où nous en sommes, l’échelle des choses. Mais que des jeunes de toutes provenance, que des intellectuels, fassent un geste, fassent un trajet, fassent un pas vers le prolétariat nomade.

 

Il y a une urgence, mais une urgence stratégique, proposée à tous. C’est un travail, et qui est un travail pour tout le monde. C’est un travail de la pensée, c’est aussi le travail, le trajet, d’aller voir qui est cet autre dont on vous parle, qui il est vraiment, de recueillir sa pensée, ses idées, sa vision des choses et de l’inscrire, lui, et vous en même temps, dans une vision stratégique du destin de l’humanité, qui essaiera de faire que l’histoire de l’humanité oblique, change de direction, s’arrache au malheur opaque où en ce moment elle s’enfonce.

Je suis d’un optimisme inébranlable, n’est-ce pas, donc je pense que c’est ce qui se fera. Mais le temps presse. Le temps presse…"

Bernie flet per 'grassroots movement', te pakten per kushtet e usa. 

Ka gjera te mundesuara bukur edhe ne kete kombinimin shtet/individ qe shihet ketej. 

Dhe ne nivel te tille saqe s'ka gje me te keqe e negative, sesa pertacia depresive e shtreses se 'varfer' ne perpjekjet e saja te plotfuqishme neoliberale per te vene para pergjegjesise shtresen punetore* e mesme.

*si epitet, punetore, jo si percaktim

Shume bukur ke folur, po a sme thua se si do ta vlersosh punen ne rendin e ri? Te tjerat jane lloqe pazari. 

@ Ingeborg

Ti qenke komplet i painformuar more zoteri.

Kush tha qene ne vitet 1960-70 nuk ka pasur akte terroriste.

Hapi pak librat e historise dhe do te shohesh qe ka patur akte terroriste me te zeza se keto te sotmet.

Te kujtohen Lojrat Olimpike te Munihut 1972 ku u morren peng dhe u vrane sportistet e Israelit?
Ke dhjetra raste te tilla.

Keshtu qe nuk mbulohet dielli me shoshe.

Perse nuk ka sulme terroriste ne Japoni apo Uruguaj psh?

Ndoshta sepse atje nuk ka ndonje lagje muslimanesh...

Sa eshte ora aty?

Ti po na tregon filma tani?
Ngjarja eshte e vertete dhe varret e te vrareve jane akoma ne Israel...

Jo s'kam nge per barcaleta

Ka patur, po me teper  kane qene raste te izoluara. Kurse tani po perhapen ne te gjithe Europen e po behet normale te kete terror.

Siç e tha dhe Beluli, Hollande, vetem me skandalin e flokeve dhe te berberit te tij personal, qe mirrte 10 mij euro ne muaj, duhet te japi dorheqjen. Ai ka deshtuar. Dhe me vjen keq se eshte dhe socialist, qe dihet boterisht se e majta franceze i ka dhene europes. 

Veshtire ta kuptosh Merkel pare rrethanat e fundit, por te cudit pozitivisht sa lart dhe larg shkon perspektiva e saj smiley

The German leader said the assailants "wanted to undermine our sense of community, our openness and our willingness to help people in need".

 

"We firmly reject this," she said at a wide-ranging news conference.

..."I am still convinced today that 'we can do it' -- it is our historic duty and this is a historic challenge in times of globalisation," she said.

"We have already achieved very, very much in the last 11 months."

....Merkel said that she would not allow jihadists, following a series of deadly attacks in France, Belgium, Turkey and the US state of Florida, to keep her government from being guided by reason and compassion.

 

"Despite the great unease these events inspire, fear can't be the guide for political decisions," she said.

"It is my deep conviction that we cannot let our way of life be destroyed."

www.yahoo.com/news

Profesori ka te drejte , ne themi "serisht ne France"  viktima te terrorrizmit, dhe ne europ gjithshtu, por jashte europes ka me shume viktima prej terrorizmit , dhe nuk eshte e drejte  qe te besh diferencen,  se jetet ne europe jane me te vlefshme se jashte europes !

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).