Po me bente pershtypje se thuajse çdo dite e jave, degjoje per arrestime komunaresh qe u kishin dhene te drejte ndertimi personave te ndryshem, ne kundershtim me ligjin. Punonjes te urbanistikes, shefa te ndryshem neper bashki apo komuna, e deri ne kryetare komunash po arrestoheshin me akuza te ndryshme, biles kishte dhe nga ata qe ne bashkepunim edhe me punonjes te hipotekave, kishin tjetersuar origjinen e prones: pronen e A-se ia kishin dhene B-se kundrejt pageses. Po me vinte mire qe sherbimet interne, ato te kontrollit te brendshem, po punonin. Po vihej ne vend nje fare drejtesie, gje per te cilen kishin nevoje edhe njerezit. Gjate gjithe ketyre viteve te tranzicionit, nje tranzicion shume i gjate dhe i lodhshem, kishin ndodhur shume padrejtesi, pa folur per raste vrasjesh apo vetevrasjesh, e vetegjyqesie per pronen. Kishte vite qe po flitej per nje dixhitalizim te pronave dhe objekteve dhe po punohej per kete. Pra te vendosej nje eher e mire se e kujt ishte kjo prone, prone qe ne disa raste figuronte me dy pronare, njeri mbi tjetrin. Ketu kerkohej perveç verifikimit te dokumentacionit, te vjeter e te ri, edhe shkaku pse kish ndodhur keshtu. E ketu flinte lepuri i korrupsionit, gje per te cilen kishin ndodhur me te drejte edhe arrestimet e koheve te fundit. Ne fakt shume komunare, zyrtare te qeverive shqiptare, shtetare dhe politikane shqiptare, ishin perfshire ne korrupsion, ne mit-marrje, ne pazare te pista. Kjo nuk se ishte vetem nje sindrome shqiptare, perkundrazi. Ajo qe me gezonte ishte se diçka kish filluar kunder kesaj sindrome, kunder ketij mikrobi. 

Me Graven u takova nje dite tek e njejta kafe ku takoheshim çdo vit. I shpreha keqardhjen qe nuk po merrte pjese ne diskutim tek Peshku dhe iu luta te rifutej prape. Nuk kish deshire. I kish ngelur hatri nga Blendi, sipas tij, por une mendoja se do ishin shkaqe te tjera, fjalori i piste qe vihet re ne forum, sharjet vend e pa vend aty. 

Me shpjegoi se ligji per tokat kish ndryshuar, dhe se nese kisha toke-truall te gjyshit, por qe ish marre me ligjin e kohes se Berishes 7501, ato mund t'i merrja me gjyq. 

- Po ata i kane me tapi tani, te regjistruara ne hipoteke,- ngrita filxhanin e kafese. 

- Jo-jo, i kane toka ne perdorim.  

 Graves i dhurova nje shishe vere jo shum te vjeter, vere e cila quhej Graves. 

Per Blendin tone te Peshkut, kisha marre perseri 6 hapese shishesh ne forme peshku. Gjuhet e liga thoshin se 6 hapeset e para, po ne forme peshku, dhurate per administratoret e Peshkut, i kishte shitur. Si gjithmone, 10 minuta para se te mbaronte programi i tij i mengjezit, isha aty tek dera e studios se tij, tek Rogneri. Dy çuna te zhytur ne kompjuter me thane se edhe pak mbaron ai. Ora po kalonte 10 e 5 e ai s'po dukej. U thashe perseri dy çunave, e ata me thane te pyes tek dera tjeter. Trokita, shtyva pak deren, e perseri po e njejta fytyre e viteve te shkuara, nje fytyre gjysmevajze e gjysmegruaje, si fytyrat femerore perendimore, krejt e ftohte, me tha se Blendi kishte ikur. 

- Si ka ikur, une kam çerek ore ketu tek korridori?!

- Mund te kete dale nga krahu tjeter, - u pergjigj thate ajo sikur donte te me hiqte qafe. 

- Po a mund t'i jepni keto te lutem nese vjen neser, - nxora qesen. - Jane nje 6 hapese shishes ne forme peshku. 

- Leri aty, - beri me koke ajo tek sporteli i tavolines se saj. 

 I bera nje sms Blendit ku e njoftoja per kete gje. Ishalla i merr neser, mendova duke pare punonjesit aty. 

Duke qene se kisha vendosur te eksploroja vendin tim, kisha vendosur qe çdo vit te shihja nga dy qytete qe nuk i kisha pare, e kesaj radhe vendosa per Fushe-Krujen dhe Krujen. Nje rruge e dy pune, edhe shihja edhe çoja VQ-ne ne bibliotekat e tyre. Nga Durrsi e deri ne Fushe-Kruje bileta ishte 200 leke = 1,4 euro. Furgoni te linte ne qender thuajse. Ishte qytet tipik i kohes se socializmit, ose me sakte te ngjante edhe me qytetet e tjera qe kisha vizituar. Per çudi edhe ne Fushe-Kruje kishte plot kafene dhe farmaci, si duket per t'ju shmangur stresit dhe semundjeve. Librari, mezi gjeta nje, duke pyetur. Nje grua qe po lagte me uje ambjentin para librari-kancelarise se saj, me kerkoi te falur per kembet qe me lagu. 

- Oh s'ka problem zonje, me kete vape qe kam marre une, te kem te lag dhe koken. 

Ne fakt qe dhe faji i im, qe po rrija si kercu para dyqanit per ta percaktuar me mire se ç'qe, librari apo kancelari, se me keto te fundit s'behej pazar, se te thoshin "A do ti ca libra, se me kane zene vendin e stilolapsave." 

- Po libraria dini gjo ku eshte - e pyeta pasi me mori vetem nje kopje. 

- Ajo eshte tek ambulanca, do dalesh ketu ne qender, tek busti i Xhorxh Bushit, e do marresh djathtas,- dhe ashtu bera. Me te pyetur perseri, e gjeta ambulancen. E çuditeshme ishte se shume njerez nuk e dinin se ku ishte biblioteka. Ndoshta mund te ishin ata qe kishin zbritur nga fshati, ose qytetare qe njihnin vetem klubet. 

 Biblioteka ishte vertet brenda ambulances. U ngjita siper siç me thane dhe tek dera e mbyllur shenohej nje numer telefoni. Pashe oren qe shenonte 9 e nje çerek dhe i rashe telefonit. 

- Alo, urdheroni, - permendi emrin e vet ai dhe fuksionin ne bashki. 

- Alo, jam nje autor dhe kam sjell librin tim per biblioteken e qytetit tuaj, por ketu nuk shoh njeri, dera eshte mbyllur. 

-  Ah, po, eshte nje grua aty, por per momentin nuk eshte, se jemi ne riorganizim. Po ti mund t'ua lesh atyre grave aty poshte tek sekretaria e ambulances.

 Ashtu bera, zbrita nje kat me poshte, dhe tre gra te bukura si pulat e Carrefourit me garantuan se dy kopjet e VQ-se do t'ia jepnin bibliotekares kur te vinte. Zbrita perseri poshte dhe dola ne rruge. Pyeta per furgonat per ne Kruje, te cilet nuk ishin larg nga Xhorxh Bushi. Furgoni sapo u mbush pergjysem u nis, pasi shoferi e dinte se diç me siper kish gjithmone pasagjere. Rruga ishte jo keq, plot gjelberim, sikur po ngjiteshe ne Dajt. Kushtonte vetem 50 leke = 0,35-0,36 cent. Kruja, me syrin e pare, m'u duk me e vogel se Fushe-Kruja. Lashe nga 1 kopje ne dy librari qe kishte qyteti. Nuk te merrnin me shume. Kishte nje renie leximi e njekohesisht shit-blerjeje. Kete gje, humbjen e lexuesit e te klientit, thuajse te gjitha librarite e kishin mbushur/kompesuar me libra shkollore, fletore, stilolapsa e te tjere artikuj shkollore. Ishte nje krize e papare, dhe s'kish kush t'i ndihmonte. Shteti aty dukej vetem per t'u marre ndonje takse. Biblioteka e qytetit ishte vendosur ne nje ndertese te re, e bukur nga jashte dhe brenda.

- Merr shkallet poshte çuno, ose ashensorin, - me foli nje grua ne ate ndertese te re ku shume dyer ishin akoma te mbyllura. Ashu bera, zbrita poshte, sikur po zbrisja drejt ferrit dhe jo drites.

- Zonje, kjo eshte biblioteka e Krujes? - iu afrova sportelit te vogel me xham. 

- Po kjo eshte, - la shkopin me lecken me te cilen po lante pllakat ajo, - çfar' doni? 

- Nuk ka noi punonjese te bibliotekes ketu?

- Une jam, çfar' kishit?

- A ha, kujtova se ishit pastruesja, - ula çanten e shpines. 

- Une i bej te gjitha ketu, - qeshi ajo,- me pastrim, me sistemim, me sherbim, po ju...

- Une kam librin tim qe desha t'ia dhuroj bibliotekes tuaj. A mund ta hapni deren, apo s'lejohet? 

- Posi jo, nga vini ju?

- Une vij nga Tirana, dhe kam bere nje liber, - i zgjata 2 VQ-e asaj qe po e shihte me habi. - Eshte politiko-ekonomik, flet per disidencen ne fillim, pastaj ka dhe çeshtje ekonomike, politike. 

- Ee, ulu-ulu, - me zgjati nje karrige ajo dhe u ul edhe vete perballe meje duke shfletuar librin. Ne mes qendronte nje furnelle me rezistence te ndezur. 

- Nuk keni frike se mos merr flake diçka apo noi mase? 

- Joo, pastaj ku rrihet ketu nen toke, shih sa lageshtire qe ka. 

- Po kjo lageshtira i prish librat, nuk mund t'ju jepnin noi kat me siper? 

- Ishim siper ne kat te trete, ambjent i mire, por na sollen ketu, me riorganizimin e ri. 

M'u kujtua Trampi dhe teoria e tij e levizjes dhe riorganizimeve qe duhet te beje nje nderrmarje apo institucion, per te mos i zene gjumi njerezit. Ishte nje teori e vjeter e tij qe kushedi se nga cili klasik e kishte vjedhur. 

- A mund ta shoh sa e madhe eshte si biblioteke? - po shihja raftet me libra, ku njeri raft kishte edhe 10-20 kopje nga i njejti liber. 

- Pse jo, ja keto jane libra te vjeter, siç i sheh, libra te rinj shume pak kemi,- vazhdonte te fliste e te me shoqeronte njekohesisht ajo ne mes rafteve. - Gjithsej kemi 47 mije kopje librash. 

- Po pse ky libri ketu psh, qe eshte ne 10 a 15 kopje, rri ketu dhe nuk u çohet biblotekave te tjera, se shof qe paska libra me shume kopje, me shume se tre s'besoj se i duhet biblotekes. 

- E drejte, kemi plot qe na kane bllokuar vendin, e ne fakt jemi perpjekur te lidhemi me bibloteka te tjera, si kjo e Laçit ketu, por edhe ato kane te njejtin problem si neve, tituj librash me shumice qe nuk i terheq njeri. 

- Ndoshta do ishte mire qe juve si biblioteke t'i regjistronit ne kompjuter titujt dhe sa kopje keni, te krijohej nje si data-baze e librit, dhe qendra, biblioteka e Tiranes, pasi t'i mblidhte edhe te dhenat e biblotekave te tjera, te bente nje shperndarje me te sakte, - pashe moshen e saj qe ishte si e imja afersisht, si dhe kompjuterin e saj qe ishte i vjeter. - Ndoshta punesoni noi goce te re qe ia di mire kompjuterit, - shtova menjehere. 

U ndame dhe dola ne driten e diellit. Mora drejt pazarit te famshem te Krujes. Iu afrova nje dyqani qe shiste lloj-lloj suveniresh. Dyqanxhiu qe po fliste me nje te njohurin e vet, m'u drejtua me nje anglishte te çale. 

- Jo-jo nuk do marr gjo,- ia ktheva ne shqip. - Por po shoh ate shishen e konjakut, a ta shoh pak? - vura re nje konjak Skenderbeu te Tiranes. 

- Posi jo - ma zgjati shishen ai,- kjo eshte e hapur se sapo piva nje gote me kete shokun. 

- Duhet te jete e vjeter, - i mora ere, nje ere qe me kujtoi vitet nentedhjete. - Se mesa di une nuk prodhohet me ne Tirane, vetem ne Durres, kjo eshte nga ato te parat. 

- Ktheje, ktheje apo e do ne gote?

- Jo-jo, po a ke noi shishe tjeter te mbyllur? 

- Edhe nje me ka ngelur nga kjo shishja e rrumullaket, por kam me shishe tjeter po e Tiranes. 

- Pa mi sill t'i shoh.

- Urdhero, - solli shishen e rrumbullaket dhe nje shishe te zakonshme ai, po 0,5 litershe. 

- Sa e ke kete dhe kete?

- 3 mije lek njona e 3 mije lek tjetra. 

- Nuk po te kuptoj, flet me te vjetrat apo me te rejat ti? 

- Po me te vjetrat or çun, nuk e sheh qe dhe vete jam i vjeter, - qeshi ai. 

- Ah, 6 mije leke te vjetra, okej, me bo dhe nje shishe tjeter, 9 mije leke, urdho 10 mije leke. Jo-jo mos me kthej gje. 

- Athere ke nje dhurate nga une nje gote, - vajti e mori nje gote te vogel me shqiponje ai. 

- Duke qene se me dhurove kete goten,- buzeqesha une, - po te dhuroj dhe une kete. I zgjata dy puro atij dhe shokut. Iu be qejfi dhe u ndame. Vajta tek nje lokal aty afer ku dukej tere pamja poshte. 

- Kamarier, a mund te me sjellesh nje gote bosh, se bleva nje konjak ketu afer dhe s'po me durohet sa te provoj.

- Pa merak,- la kafen ne tavoline ai. Konjaku me kafen, se bashku me pejzazhin perbenin diçka te perkryer. Po dalloheshin edhe turistet e pare qe po vinin, turiste vendas dhe te huaj.

U largova i kenaqur dhe i gezuar qe i kisha pare dy qytetet, babe e bir. Sapo i hipa furgonit dhe kishim ecur ca u degjua sirena e zjarrfikeses. Veç kur mberrita ne Durres e mora vesh se ne Kruje kish rene zjarr ne nje nga autobuzet aty ne qender. Shyqyr, çdo gje fuksiononte: zjarrfikeset, policia, tatimet, institucionet e ndryshme, organizatat e ndryshme, spitalet, etj, etj... Ndoshta nuk funksiononin si ne perendim, por funksiononin ama, dhe ajo qe ma ngrohte zemren ishte impenjimi i njerezve poshte, i bazes, per te permiresuar punen e tyre. E vetmja e keqe qe shihej e ia bente mu, ishin politikanet shqiptare, te cilet me inferioritetin dhe paaftesine e tyre ishin bere pengese per nje hap me te madh, per nje hap te metejshem drejt forcimit te ekonomise. 

Qershor 2016

109 Komente

Doli me ne fund tregimi Pjer! smiley Ja ta lexojme. 

Ka nje lapsus te vogel Ketlina, kur e pyes per bibloteken ate shitsen, ketu gabimisht thuhet; Librari. 

Ajo hapsja e shishes ketu po me pelqen Blendo smiley po ato hapset e tjera ku i çove smiley

Ti pse po e pyet kot kur e dike pergjigjen?

Gjuhet e liga thoshin se 6 hapeset e para, po ne forme peshku, dhurate per administratoret e Peshkut, i kishte shitur.

Me siguri i ka shitur te paguaje per kompjuterat shtese qe i eshte dashur te vere ne pune kur u shumefishua trafiku ne peshk pas analizes qe i beri VQse Karli.

Po te pakten te me thoshte Gjembo, ti sillja te tjera smiley 

Po pse u shtokan kompjutrat kurr rritet pjesmarrja apo shtohet vetem programi smiley

Ja pra Pjer reforma u miratua dhe tani erdhi radha jote. Ka hierarki edhe tek PPU-ja. 

Ka-ka Kuazo smiley por adminet e japin driten jeshile, si perendimoret letrat emigranteve smiley pra kur emigranteve iu soset durimi apo disa fillojne e flasin me vehte, athere iu japin letrat smiley

Pjero dhe sh Enver kur paten shku me e arrestu ke "Flora",ju pat than,- prisni 't'a lajmeroj,- dhe pati dal nga dericka mrapa. smiley

ne kete rast, te shok Enver, thuhet: "deriçka ngambrapa".

Por edhe ne rastin e Pjerit, nuk eshte se thuhet ndryshe. Ne Belgjike ka qene konsull ne ambasade edhe Ai.

 

Pjeter ne ket moshe dhe akoma beso prrallat e sh (me te rejat thuhet zotit) Enver?smiley

Apo thuj kur besoj km-nesmiley

PS. Di gjo e kujt qe Flora? Jo jo nuk e kishte dhe ate Likja.smiley

Kush tha se e besoj mer,pastaj n'ca moshe m'di ti mu smiley, po e mora historine e mirnjoftun (ashtu sic na e kane tregu) per te ba analogjine me ate qe po i ndodh Pjerit ne menyre te perseritme me Blendin. Pjeri i shkrete hapset e birrave deshi me i dhan si dhurate, dhe ai kris e iken nga dera tjeter. Shyqyr qe ka Gjembin ne administrate,thuj,se i yti mishin t'a han po kocken t'a ruan,pa po te ishte per Blendin,as qe do na e jepte kenaqesine per t'ja lexu historite e tija ktu.

E kam thene ne shkrimet e tjera Pjeter, se, ata qe jane perendimorizuar ca smiley perdorin dy porta smiley

Pjeter, te di te pakten madhor. Tashi po s'i ke mush te tetmbedhjete prandverat, ec se po te blen xhaxhi nji liber me prrallza.smiley 

Ka ardh dite e keqe mer me pranu "dhurata." Nga nje ane ato te stopit, qe thone e ka doren e ronde. Masanej reforma, ububuja, te kap Lu-ja (kur s'eshte i zon me nei aktivitet rekriativ)smiley

Tirona, si rregull, ne te gjitha dyqanet, supermarketet, institucionet, eshte qe te kene dere te dyte ne rast zjarri, rreziku, etj. Tani pse Blendi, perdor ate dere smiley kjo nuk dihet pse smiley

ç'demshperblim fitova a derzi, harxhova kohe per juve te gjithe. 

te pakten per mu nuk ke harxhu kohe, nuk ta kam kerku, sepse nuk me intereson forma e bytheve te kamarjeres qe sjell qoftet.

 

Po nje here u permen forma e bytheve te kamarieres smiley dhe kjo per shaka, argetim, siç i thone kenej ne perendim, dhe ti e bo legjende smiley

"knej ne perendim" ka do kohe qe bytha eshte bere legjende, te cilen mbas 89-tes na u duk si zbulim shqiposh bashke me demokracine.

Jo vetem per argetim, por si intelektual i shquar ngambrapa, ti e ke edhe fiksim sumen.

Ja psh nje argetim tjeter i joti fresko fresko ne shkrimin tend te parafundit (biles me bythe qeni, e ke rrit nivelin intelektual):

http://www.peshkupauje.com/2016/07/turis...

 

Nje tregimi i jepet nuanca trilleri, erotike, ficsion, etj, thjesht per ta terhequr lexuesin, e per ta bere sa me kendshem tregimin, ndersa tio kerkon qimen per ta bere tra, si Karl Marksi i Peshkut. 

Ti kshu...ficsion...trilili mnjllaf

Keto jane tregime per azil pleqsh, me na nje supe perimesh darke!

Ballçekano, tregimi eshte koncentruar shume, dhe duket si ekspreso smiley me pak sheqer. 

me ne fund dhe Pjeri e kuptoi qe shteti po funksionon. Kjo eshte shenje e mire. Pas kesaj pres qe te eleminoje ofendimet per njerez te shtetit qe po ri-funksionon. Me mire vone se kurre!

Te djelen me ke aty. Kam dicka per te te dhene.

Po shteti fuksiononte edhe kur ishte Buall Mavria, i nderuar, veç se ne ate kohe gelonte edhe korrupsioni. 

Mjeshter, po Blendin e takove si perfundim?

Natyrisht jo i dashur, po ta kisha takuar, do ta kisha permen. 

Ca gjera leri mister, e ben shkrimin me interesant.

C'jon mer gjith ato lloje hapsesh Gjemo ? Po ne te shkretet c'kena pas heq, duret cope duke iu ra shisheve te veres ke bytha. Sa na jane thy duke i hap ke muri me peshqir ... Kurse shishen e birres kam pas pa njonin ke Pista Hekurudhes ne plazh qe e hapte ke zgavra syrit ( ne qafe time po iu rrejta) . Vetem se e bote per leke dhe mbas dopjos se trete ... Per vete, vetem me dhembe kom arrit. Kurse ke pasticeria Pallatit te Kultures kom pa i here Genc Dashin qe i bite shishes se fernetit kesholla e kepuces me e hap ... Sa gjynof kemi qene. As hapse shishes s'na jepte lugati !

Kurse shishen e birres kam pas pa njonin ke Pista Hekurudhes ne plazh qe e hapte ke zgavra syrit

smiley

Sa gjynof kemi qene. As hapse shishes s'na jepte lugati !

Tamam! Hajde thuaju disave, nuk ju mbushet mendja. Pse Qemolo, dhe shishet e fernetit ishin me tapa vere? Nuk ishin me te filetuar?

Ne fillim kane qene me tapa, me vone i bone metalike por i rujten edhe tapat, gjys ashtu gjys kshu. Se me kujtohet Lumja ke klubi spitalit deri vone i hapte me cork screw dhe na pelqete ajo zhurma : kelltuf smiley

Qemolo, kete hapjen e shishes se birres me dhom e kam pa dhe une, ka pas disa ne Shqiperi, por kete tjetren me sy, sikur osht noi tregim triller smiley 

Ti me duket e bo per te shtu komentet ke tregimi jot ( Y none sa komente TM o-njoni-o) qe provoko kot. Une po te them hajde se ta hap me dhome une edhe sot e ksaj dite ( ka pas disa ne Shqiperi ,,,pf) ... Ate me sy e kom pa me keta dy sy ... ishte nji si bicim gjys jevgu ... Nuk kishte dal snap-chati dhe wats upi athere, sorry...

Nuk perjashtohet ajo mundesi, do ishte mire ti kishte bo no njoni foto, bardh e zi qe ekzistonin ne ate kohe smiley

Gjembi, si administratore qe je, a perfitove nga dhurata ime, me i fjal; A ta dha Blendi hapsen tate?

Keshtu e kisha lene edhe kete Bamke, por ja qe komentatoret duan te dine se a u takova apo jo smiley nderkoh qe une kam nje parim; Po e pashe qe tjetri nuk do apo nuk ka kohe, nuk e bezdis me, nuk para i shkoj me. 

Po e pashe qe tjetri nuk do apo nuk ka kohe, nuk e bezdis me, nuk para i shkoj me. 

Ti sikur i shkove disa here Blendit heren e kaluar, madje i zure pusi jashte banjos.

Kur e dashur, pa ma kujto pak, se une di qe i shkoj e telefonoj nje here dhe pres kur tjetri te me me njoftoje. Bo vaki qe shkoj e telefonoj dhe dy-tre here, veç kur kam noi gje te rendesishme. 

Keshtu shkruajte vete ne nje nga kujtimet e tua.

Ma nxirr gjembo smiley si administratore qe je , ku eshte ai shkrim smiley

Nuk kam autorizim te bej reklama shkrimeve. Po te duash gjeje vete, arkivat jane te hapura per te gjithe.

Nuk duhet lene vend per supozime, ketu kemi te bejme me dicka konkrete, qe nuk e ke takuar, keshtu qe edhe komentuesat e tjere mund te gjykojne vete mbi kete situate. Je treguar kavalier i vertete e me formim perendimor, e ke lene gjithsesi dhuraten dhe ke vazhduar programin tend pa u shqetesuar shume.

Shteti funksiononte , Dmth se Grupi i Rames , me ndihmen e amerikonve gjemoneve, italioneve, francezeve dhe anglezeve po shenojne gola ne porten e Grupit Berisha ! 

Po do vinte kjo kohe mer Pjer,  ja tani dhe Reforma ne Drejtesi , u miratu me 140 vota pro asnji kundra !

 

Ate se di une ilir-jano, se ne cilen porte po bejne gola, ndoshta po bejne autogol, por une di qe shteti fuksiononte atje, kuptohet jo aq super si ne perendim, por fuksiononte ama. 

Po me pare me grupin e Berises nuk funksiononte, prandaj thash ka shenuar gola, ka nji ndryshim  ti po thu vet qe funksiononte, megjithse jo sic duhet, rendesi ka qe dicka po leviz per mbar ! 

Natyrisht-natyrisht, ilir-jano, si i pari Buall Mavria dhe ky i dyti Palloshi, po bejne diçka sipas rekomandimeve qe une kam dhene ( VQ ) por me hap shum te ngadalte, dhe qe te shpejtonin hapin, ju duhet pak vaj/lubrifikacion, gje qe une ua kam dhene tek Intervista e Madhe. 

Shteti mund te funksionoj kur ka nje sitem drejtesie te forte barabarte per te gjithe dhe njesoj, por gjeja qe nuk funksionon sot per sot ne Shqiperi sipas mendimit tim  eshte sitemi i mardhenive ne pune, dmth punedhenesi pune marresi, standarit i pageses, sitemi i punesimit  bizneset, ect nuk kane nje standart, sic duhet .me gjithse flitet per reforma, ne fakt reformat ecin me hapin e breshkes

abuzohet shume nga mungesa e zbatimit te ligjeve,dhe kjo behet me qellim nuk duan  sepse keshtu perfitojne dy palet , por ai qe demtohet me shume eshte publiku, populli ! 

Bizneset vjedhin punemarrsit, dhe shtetin, nuk paguajne taksat  simbas ligjit, taksat te ndryshme pasi kontrollet jane te dobta dhe fiktive,

Kemi rastin e puntrove te ARMO s qe kane pas nje administrator privat biznesmen nga Azerbaxhiani a ku di une , dhe puntoret nuk kane marr rrogat, i ka hedh ne rruge te madhe dhe ata nuk i ndihmon askush, as shteti as pronari, Ka 1 vit ky muhabet ! 

Nje puntor nje qytetar i thjshte kur abuzohet me ate nuk ka kush ta mbroj ! Ja keto gjona nuk funksionojne atje ! O jane shuuuuuuum gjona qe nuk funksionojne , sepse shteti per 25 vjet nuk ka funksionuar per qytetarin por vetem per politikanet dhe deputetet ! Prandaj jemi dhe vendi me perqindje me te larte ne emigracion ! Shume keq Pjerin ! 

E vertete ilir-jano e vertete, prandaj do ishte me interes qe Palloshi (qe nuk eshte as burre e as grua, si puna e Buall Mavrise)  te fillonte Reformen Sociale, ku çdo puntor qe nuk merr rrogen, siç thua, apo çdo i papune, te kete mundesi te ushqehet, dhe jo te thyej rregullat, siç i thyejn nen regjimin e Rilindjes, tamam si dikur nen Regjimin e Buall Mavrise. 

Pjer, besoj se te dy juve do prodhonit letersi intriguese pas nje romance thuajse te rastesishme verore me Thuajsebeqaren.

Xhib i dashur, ç'ne ne vend tjeter, ti sikur je ne USA. 

E pashe dhe kete singlen smiley dhe shkruan jo keq.  

Tregim i dobet dhe vulgar! 

Madje s'po kuptoj lidhjen e titullit me tregimin.

Vajza, mos u nxitoni si djemte smiley lexoheni dhe nje here. Jo te gjitha tregimet do jene per tu 10-i tu qesh smiley do kete dhe pak seriozitet. 

Lidhja me titullin eshte tek fillimi dhe fundi i tregimit. 

Plaku - Nuk ka nevoje ta lexosh tregimin dy here per ta kuptuar, se kuptohet qysh me te paren. Ke rene ne perseritje, dhe nuk merret vesh se cili eshte qellimi se cfare do te tregosh. Ketu i ngjan si personazh pak Cufos qe ecen neper pyll me endrrat e veta dhe interesat e veta, pavareisht se pylli digjet, Cufoja vazhdon me te tijen per te gjetur ate qe i intereson. 

Ne argumentim, pse degjove sirenen e nje zjarrfikse, dole me postulatin qe shteti ekziston (shprehje shume e rendomte dhe qe nuk te ngjall asnje shprese). Po t'i kishe ndjekur lajmet, do kuptoje sa keq shteti funksionoi ne rastin e ketyre personave qe u dogjen te gjalle ne mes te qytetit si nje krim makaber, ku nuk hynte dot zjarrfiksa, shoferi me autobuz rrangalle, qe prape shteti e le te ece rrugeve. Jete qe u humben pse shteti nuk funksionon. 

Pjesa vulgare eshte tek ajo ku hunda jote do te hyje ne brimen e bythes. Nga teoricieni didadktik e ul veten si "personazh" tek interesi kafshor. Edhe ketu Cufo ngelesh. Pervec se tregon qe nuk ke vetepermbajtje, del edhe pusht. Ti flet ne vete te pare, per veten, keshtu qe nuk mund te thuash nuk ka ndodhur po e shtova per ta bere tregimin interesant. Do thuash ose ka ndodhur, ose jo ajo puna hundes?  

 

 

jete qe u humben prej shtetit dhe jo pse ky nuk funksionon. po te mos kishin autobusin dhe shetitjen e organizuar nga shteti, ata do te rrinin neper shtepi te tyre. do te ishin gjalle akoma.

edhe keta qe vrau ai gjermani, po te rrinin ne shtepi te tyre dhe mos shkonin ne qendrat e shtetit, do te ishin gjalle akoma.

pranej dhe kur ka avari te tilla, ai qe komandon shtetin del i pari ne TV dhe perlotet. sepse eshte FAJTOR. ndryshe nuk dilte po merrej me pune te veten.

po Gaia nje autobuz tejet i amortizuar, impiant gazi i lodhur, se kishim nje njeriun tone qe humbi jeten, pasi u cua ne greqi. me shume se shteti ishte heroizmi i njerezve te thjeshte qe me vare e mjete rrethanore thyen autobuzin e nxorren njerezit perjashta se do kishin ikur te gjithe. Normal qe papuit siu dogj asnje fije floku duke qene ne vend te pare dhe sa kish pare flaket ja kish futur vrapit.

Gaia, me pelqen kritika jote e nxituar, thjesht se me jepet mundesia per te te korrigjuar, qe neserdej ta besh me fryt-dhenese nje kritik letrare. 

Ne paragrafin e pare me krahason me çufon, dhe se nga nje krah bie zjarri dhe nga ana tjeter une vazhdoj rrugen sikur s'ka ndodhur gje. Tani une e shkaktova zjarrin. Une thjesht vezhgoj dhe jap ne leter ate qe shoh. Tani ty s'te pelqen tipi im smiley apo menyra e te shkruari. 

Per paragrafin e dyte te thoja se nuk ishte sirena e zjarrfikses qe percaktonte qe shteti fuksiononte, por nje sere "sirenash" qe syri dhe veshi jot nuk i paska kapur, e megjithate une e them, se, pavarsisht se fuksiononte, nuk fuksiononte aq mire sa do te donim neve, emigrantet. Pse pasagjeret duhej te pritshin deri sa te transportoheshin deri ne Tirane. Kjo eshte bullshit. Gjithmon kur nje njeri digjet, ndihma e pare eshte uji, ta lagesh pa pushim me uje, qe djegja te mos avancoje me tej. 

Per paragrafin e trete, une nuk permenda vrime, apo tu ngjit sindromi i Heretikut smiley qe permen vrima. Une permen vidhe, bythe, por jo vrima smiley 

Pse ne fund te fundit, gjate aktit seksual qe dy partnere kryejne, a nuk i puthin pjese te njeri-tjetrit. Une psh, puth gjithmon pjeset e lemuara, te rrumbullakta e pa qime smiley

Zoti Pjer,cuditerisht nga gjuha barbare paskeni mesuar vetem fjalet e pista,madje kete here sipas (drejt)shkrimit dhe jo shqiptimit,si ne rastin e fakju.

P.S.Sa per puthjet gjate aktit, mua me pelqen te puth me shume ate pjesen me lesh,ose si jane ato shprehjet: (drejtuar femres) "Me lesh,pa lesh,bereqavers si ta kesh",dhe, te lidhur me kete,edhe ajo thenia tjeter:"Ne edhe duam ashtu,edhe e duam te rrujtur",ose moterzimi modern i saj: "Ne edhe duam pjeshke,edhe e duam pa push". Domethene nga kjo mesojme qe duhet te jemi mirenjohes per cfare na sjell jeta e te mos bejme naze.

Jo vetem fakju, Po na qenke dhe Pis e Lov!

Dhe jo vetem fakju, Pis e Lov, por na qenkerka edhe Vithe e Byth pa vrima!

 

ik pirdhu Pjer.

Pjeri mund te jete ne jeten virtuale apo edhe reale , njeriu i njemije e nje te metave si te gjithe njerezit e tjere . Ama narrativa e tregimeve te tije eshte shume afer te shkelqueshmes ! E thjeshte dhe shume e qarte , rrealiste pa "bollshite" te natyres ku autori don te tregoje se eshte "sume e  squte" tuj iu referu Eskilit,Sokratit apo Froidit etj.. etj.. ! Fatkeqesisht jane me qindra autore shqiptare qe kane "uzurpue" publicistiken shqiptare qe ne menyre absolute jane inferiore para "entuziasteve" si Pjeri . Komplimentet me te sinqerta Pjer . Nuk me intereson hic se ca ban ne jeten reale, a pikpamjet politike apo hobi yt per ekonomin. Por per te sigurt ke dell ne letersi.

Kurse mu, jo vetem qe nuk me intereson hic se ca ban ne jeten reale, a pikpamjet politike apo hobi Pjerdhit per ekonomi, por nuk me intereson hiç edhe ne eshte apo nuk eshte dell ne letersi.

Mu me intereson nese Pjerdhi pjerdh apo nuk pjerdh me komente ne Peshk.

 

meqe e man hunden te suma do ta marrish vesh pa tjeter !

Eshte vete natyra e komentimit ne blog te mbash hunden tek suma e tjetrit, gje qe e ben edhe ti i dashur, detyrimisht e ben, ndryshe nuk lexon dhe komenton.

Ndryshe nga ty, kur Pjerdhi pjerdh me sume intelektuale te shquar, un mbaj hundet me duar, ndersa ti thith ajrin e molepsur pjerdhor me gjithe mushkerite, duke thene: Oh sa dell per letersi ke Pjer!

 

je ekspert 

ç'te besh, nga halli, ndryshe do te me ishin mbushur alveolat e mushkerive tere produkt sume intelektuali te shquar.

 

Flm Jack, po hajde mushi menien Heretikut qe perpiqet te dezinformoje lexuesin me komente qe s'kane te bejne fare me tregimin apo domethenien e saj. 

Pjeri ka talent pershkrimi ,duke lexuar tregimet e tij te duket sikur ke qene vete atje.ai duhet te behet shkrimtar udhetimesh .

E or e, lesh, lesh...po s'futi elementin e seksit, kot e ka.., ti bjer me dore, shkrimtari ketij timit!!

I ka te gjitha muncite. Ato biblotekaret e shkreta nuk shohin njeri me sy.... S'po them me shume, se gojet e liga do thone ia shkruajne librat te tjeret. Po dhe kritika po ia merr shpirtin, s'e le te bej as xhap as bam.

Pjero e pe a jo? Diktature e gjalle. Tregimin tjeter boje kunder censures se ... s'po e them po e di vete ti.

Kisha vu bast Tirona me nje belg, qe tregimi im do arriste 70 komente, biles sot me kundershtoi duke me thene se nje koment i imi nuk quhej se kisha fut link. Ja tani ku arriti 71-1=70 komente. 

Tregimi i 4 do jete pakez me interesant, per te gjitha palet. 

belg dhe lexoka peshkun ky bastexhiu, o Pjero ? -mos ishte ndonje koleg i nderuar: pakistanez, somalez, sirian,  afgan, taleban etj, mo...

nejse, ti ke te drejte ne fakt se kam vene re qe populli eshte bere doreshtrenguar me komentet. mezi i leshon,  a thua se paguajne para. -nderkoh motoja per nje jete me te shendetshme duhet te jete: "beni nga 1 koment ne dite, ju mban larg nga farmacite !"

Eshte belg puro smiley Belulo, dhe di shqip sa per te komunikuar, jo perkthyer, çoku futet tek Peshku naiher per te mesuar me shume shqip. 

Vend te mire paska gjetur,do t'i kete mesuar te gjitha sharjet dhe fjalet e keqija te shqipes.Po ai vete perse nuk ben ndonje koment,te pakten te rrefimet tuaja,z. Pjer,apo gjithmone vini bast?

Pjeroooo, 73 me kete timin ( komentin, mos me keqkupto) . Te lumte ! Me thuaj sa komente ke, te te them cili je ! Jam i bindur qe dita kur do themi me mburrje : Kemi qene ne nje blog me Pjerin nuk eshte e larget. Rrno me tregue ... tregime, Pjer. Mos u ep .

Qemolo, çdo gje eshte e kondicionuar nga ekonomia smiley kan pas thone klasiket e perendimit, keshtu qe une fitova nje shishe vere te vjeter, se une nuk vej baste me leke. 

Ai rrufjan Karl Marksi si nuk po komenton!

Ai si kllasik qe eshte, ka ca detyra, Argendis.

“A revolution is coming — a revolution which will be peaceful if we are wise enough; compassionate if we care enough; successful if we are fortunate enough — But a revolution which is coming whether we will it or not. We can affect its character; we cannot alter its inevitability.”
―Robert Kennedy.

Pjero , nga informacione te brendeshme vora vesh qe Blendi i ka thene asaj goces shprehimisht : " Me cmeni ky ( per ty )  mundoha ta percjellesh se nuk te shqitet , me bo i zile kur te iki "

U bo dhe ky si KM .

Sa per tregimin , nivel i dobet , Shteti nuk egziston .

Ahh...nje hapese me ka rene dhe mua ne dore , pagova 6 mije leke , afersisht 4,4 euro .

Ahhh....dhe nje info , Blendi Lu-ne e ka shok , kot qe ta dish .

I nderuar, shteti po merr formen qe duhet, kuptohet qe kjo filloi qysh nen drejtimin e komandantit tuaj, Buall Mavrise, nen ndikimin e VQ, dhe po pasohet me tej nen drejtimin e Palloshit. Tani une e di qe ti se sheh dot me sy Palloshin, ne fakt as une nuk e dua se eshte nje trap e gjysem, por ja qe duhet ti kryeje ca pune qe VQ i permban. 

 Pjer a thu e ka lezu Palloshi VQ -en  kur thua qe `shteti po merr formen` ?

Ilir-jano, nje trap e gjysem siç eshte ai, nuk di te lexoje, por jane te tjeret qe ia thone dhe i bejne punet. 

+-1

Aty po sqe trap nuk te ecin punet ! smiley  ai eshte aty ne kohen e duhur,  ne vendin e duhur dhe me njerzit e duhur , po nje gjykates i larte eshte arratis me gjithe grune, nuk e mora vesh kush ishte , kjo tregon nje shenje se shteti po funksionon!

Edhe kur u arratis frroku shteti funksiononte.

po me Balilin c'u be!?

athere funksionte mafia

Shume pak ke paguar o Brad! Aq nuk kushton as nje teke fernet ne Belgjike, lere me pastaj po te shtosh dhe luleshtrydhet. Ka shpenzime per te mbajtur peshkun. Ju pasaniket e rinj duhet ta mbeshtesni financiarisht peshkun jo vetem ta perdorni.

Nga Bradi, Gjembo, mesuam nje gje, qe euro paska ra, 6 mij pjestim per 4,4 baraz 1363 leke, 1 euro. Shenje e mire kjo se ekonomia po rimekembet pakez. 

Iku per Qabe euro Pjero. Qe kur u puth mbasadorja. Dmth ja u futem 1-0 US me BE. 

Pjeri shquhet per vezhgimet e tij subtile.

Nese thote se shteti funksiononte do te thote se rilindja po rilind, pra po fillon te japi rezultat, dalengadale po vjen behari dhe ketu merita ka terthorazi edhe VQ.

Kush nuk do ta shohe shqiperine zoje, te hapi syte e te mesoje. Organizimi dhe fryma eshte majtiste ndersa shtetberja deh rendi me afer se djathtes qe deshmon se rilindja eshte levizje e qendressmiley

Pjer thuaji atij belgut qe ka shkuar ne 91 komente.

do t cojme tek 100 shi

Ja edhe nje koment nga une, u bene 97.

Ja dhe nje nga une

Pjero. m'duket keni bo lojen me ... (ate qe fshi e di vete ti mo) me e qerr belgun e shkrete, ai pagu me fshi komente, robt ktu per solidaritet vu komentet, ju ka pjell gjeli ose mo mire belgu ju te dyve

Fusha e nendheshme e finances, Tironco, eshte shum e pasur, duhet vetem tru me i nxjerr ne pah, i ke tek VQ dhe Intervista. Ate qe nuk e regjistrojne shqiptaret, thuhet tek VQ, e realizojne te huajt. 

Dmth i ke mush menjen belgut qe po bo investim te mire ktu. Mos je gjo vllai i Sudes ti Pjero? Ej po me ... ta qujm me pseudonim Fshesa, si i ndani paret amon. Se mos ta fut e s'te jep gjo. Se e ka lexu VQ mo shume se ti, jo per gjo.

Pas recesionit te KM-se, une nuk e lexoj VQ-ne, edhe pse e kisha nder mend. Vari peshkun!

financat e nentokes jane ma shum se 1/3 e ekonomise botrore

Ja dhe komenti numer 100! 

101 smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).