Ka shkuar në tre numri i shqiptarëve të vrarë ditën e djeshme në Mynih. Mediat në Kosovë raportojnë se fillimisht janë identifikuar mes viktimave Sabina Sula dhe Armela Segashi. Që të dyja vajzat shqiptare nuk arritën t’u mbijetojnë plagëve të marra nga çmenduria e ndërmarrë, sipas autoriteteve gjermane, nga një i ri iranian.

Vëllai i saj, Arbnor Segashi, përmes një postimi në Facebook të shkruar sot në mëngjes, ka bërë të ditur se motra e tij, Armela Segashi ka vdekur nga sulmet e mbrëmshme në Munih të Gjermanisë.

Por ditën e sotme është mësuar se ka mbetur i vrarë dhe një i ri nga Vushtria, i cili quhet Dijamant Zabërxha. Në një njoftim të botuar në profilin e tij në “Facebook”, Baton Zabërgja ka njoftuar që ka vdekur djali i xhaxhait të tij.

“Me pikëllim të thellë njoftoj familjarët, shokët, farefisin se djali i axhës tim Dijamant Zabërxha 21 Vjeçar u vra dje në Minhen nga dora terroriste! O Zot na ndihmo”, ka shkruar në profilin e tij Baton Zabërgja.

Ndërkohë, mediat kosovare shkruajnë se është plagosur edhe një 14-vjeçar shqiptar, Benet Adilji, i cili ka marrë një plagë të rëndë në fyt.

23 korrik 2016

112 Komente

Kohe e keqe. U be sport i zakonshem qe kur ke ndonje hall a shqetesim, apo goditje ne tru te vogel, dil rruges e hiq qafe nga 8 ne 88 veta.

Rip! Shyqyr zoti  qe na shpetoi Jardina.

Vajza me emrin Sabina ishte mbesa jone. Nje teze te sajen e kam pas shoqe klase dhe nje daje e kam shok. Lola,e ama,pat shku ne gjermani anej nga 95 a ndoshta me heret, me ca infermire te spitalit dhe nejti anej. Goca do kete lind atje. Ca tmerri ! Ku shkon e te zen fatkeqsia. smileysmileysmiley

Wow sa gjynah Pjeter! smiley Dhimbje e madhe 

Pjeter, ngushellime, dhe me vjen keq qe Sabina, mbesa juaj pati nje jete aq te shkurter. Tani u bo qe ti evitosh qendrat tregtare, kinemate, koncertet, etj, vende ku mblidhen njerez. 

Fjalen "mbese" e ka perdorur ne kuptimin figurativ. Po ta lexosh vetem pak me vemendje e kupton qe ka dashur te thote se Pjetri njihte motrn dhe vellain e nenes se vajzes qe vra mizorisht nga nje i cmendur. 

Ngushellime Pjeter, u prehte ne paqe. Gjeme e madhe, te iki femija keshtu kot. Zoti i dhente force atyre prinderve!

thuhet qe ai kish perdor rrjetet sociale me i terheq keta njerzit. nuk ishte dmth rastesi, qe u vrane kaq shume te huaj dhe jo gjermane.

Tragjedi e madhe! Nder 15 te vrare 3 ishin shqiptar. 1 vajze dhe nje djale 14 vjec rezultojne te plagosur. 

po çpati me shqiptaret ai iraniani ? ne nje video (perkthyer ne shume gjuhe jo gjermane) ai sikur po zihej me fjale me nje gjerman, perpara se te fillonte te shtinte, apo jane thashetheme ?

Shumica e viktimave ishin emigrant. Ai ishte nje femije i semure psiqik, qe ishte insipiruar nga nga videot e mass-killers, si Breivik dhe nje Tim Kretschmer. 

Po te huaj ka me shume tek ajo qendra, plus ai do jete kujdesur qe te zgjedh fytyra pak me ezmeret, perderisa frustrimin e kishte me emigrantet ne vecanti dhe me te gjithe ne pergjithesi. Sipas mediave kishte mundur te bente nje njoftim per McDonalds falas ne FB dhe keshtu kishte terhequr shume femije emigrantesh. 

paska qen si pun e shkabes me nje fjale.

 

Gjynah! 3 shqiptare paska kapur maskarai. Tek viktimat ishin edhe turq dhe deshmitaret kishin degjuar se si vrasesi kishte therritur: Scheißtürken!

"Psikopati" i jep mundesine intelektualeve t'mdhej t'i japin nje shpjegim natyres njerzore qe ne thelb mbetet e pamundur per tu kuptuar.

                                                                                                                       Petroninsja

 

thuaj ca te duash po nje intelektual i madh prapamodern nuk vete te haje ne MC falas, keshtu qe e shpeton sumen.

Intelektualit t'modh ngambrapamodern i di suma shume me teper se sa mendon ti.

Ja psh, Andy Warhol eshte pa diskutim intelektuali mo i modh ngambrapa i gjysmes dyte te shek. XX. I ka more mbare ngambrapa pothuaj te gjithe intelektualet e mdhej amerikane, shkrimtare, piktore, muzikante, perfshire edhe John Lenon dhe Mik Xheker (shyqyr qe ka vdek se do kish pallu ene Çimin).

Meqe permende MC falas, ky eshte njekohesisht edhe komunisti me i modh, as fantazia e Stalker nuk arrin dot ne kete nivel komunizmi. Ka thene "te gjithe njerzit jane artista", gjithashtu ka thene pak a shume se barazine jakobine dhe leniniste tani e ka realizuar komplet Coca Cola, sepse ne epoken ngambrapamoderne edhe proletari edhe miljarderi pine te njejten shishe Coca Cola te blere ne supermarket.

Kape kete videon duke ngrene hamburger:

https://www.youtube.com/watch?v=Ejr9KBQzQPM

 

What's great about this country is that America started the tradition where the richest consumers buy essentially the same things as the poorest. You can be watching TV and see Coca-Cola, and you know that the President drinks Coke, Liz Taylor drinks Coke, and just think, you can drink Coke, too. A Coke is a Coke and no amount of money can get you a better Coke than the one the bum on the corner is drinking. All the Cokes are the same and all the Cokes are good. Liz Taylor knows it, the President knows it, the bum knows it, and you know it.

                                                                                                                            Andy

 

nje tjeter krim i kryer nga nje tjeter femije emigrantesh te lindur si vendalinj e te pamundur te rriten si vendalinj

Do shpallni dite zie per shqiptaret e vrare ashtu si bete per francezet ?

jane shtetas kosovare, jo shtetas shqiptare.

Kosovaret jane shqiptare,te pakten 90% e tyre...

ik ushqe kalamojt gru se do te ndaje burri. gjithe kohen e kalon ketu. 

pergjigjet qe jep i ke te gjitha ne mos te ulta, pa lidhje. 

smiley

It must be really tough to be you. Kaq ishte mesimi i sotem per ty i Anglishtes. ISNCK ncnc pz

Keto dihet qe do fillojne tani te ndodhin ne Europe edhe me shume. Ndryshimi eshte qe do preken edhe pjesa e popullsise muslimane qe jeton ne keto shtete, pra do fillojne te vrasin ndermjet vetes, dhe nuk do kene me kauze qe po vrasin "shkien".  

U dha ne CNN me duket nje konfrontim ne Nice mes myslymaneve franceze te lindur ne France dhe francezeve "injorante" te kohes se Napoleonit qe i thoshin ketyre te rinjve "ikni nga keni ardh" dhe kjo qe thoshte, "ku te iki une, une ketu kam lind, dhe kam dal te protestoj kunder atij qe bere kete gje". Steriotipi ishte qe kjo ishte zeshkane. 

Prit kur te fillojne edhe ne Kosove, Maqedoni dhe pastaj Shqiperi keto gjojna. 

Cfare do te ndodhin? Personi ishte i semure nga trute, kishte rekord mjeksor. Plus cfare i gjeten duke filluar nga librat dhe aktiviteti dixhital. Asnje lidhje me fene.

Ky iraniani ishte shiit. IS eshte shtet islamik sunit. Ky ishte nje rast amoku psikopat.

Jo vetem i semure nga trute e kokes, po tek vidua i binte dhe ne turme, kujt i binte rruga nga Mc.

Keshtu qe teoria zeshkore bje.

Ej, o gjemb, pse lejon ketu ne blog njerez qe shkruajne paragrafe kot pordhe me rigon, tip sikur marrin vesh e me domosdò duhet ta thone te tyren?

Cfare do te ndodhin? Personi ishte i semure nga trute, kishte rekord mjeksor. Plus cfare i gjeten duke filluar nga librat dhe aktiviteti dixhital. Asnje lidhje me fene.

Personat e semure nga trute ne vende pa emigrante ikin perplasin koken e vet pas murit ose kapen me nje person te vetem, sepse ato jane rrethanat shoqerore qe ia frymezojne dhunen e psikopatise. Ndersa ketej personat e semure organizohen ne vrasje masive me domethenie per organizatat politike e fetare, trungadalte. sduken thjesht psikopate

Desha te them se do fillojne te ndodhin me shpesh, sepse ne fakt per te filluar kane kohe qe kane filluar. Thjesht media po i pasqyron se keto sulme do te krijojne casualties edhe per muslimanet, apo ata qe jane muslimane ne vende perendimore do te fillojne te atakohen dhe quhen "less of people". Nejse,ti kete e kupto shume mire, po do te kapesh pas rastit konkret, gjasme psikopat klinik ky. 

Po te gjithe psikopate jane ata, mos harro, por po trashin nga pak edhe vendalite qe prodhojne ne politike Trumpin, apo grupime te tjera me te vogla qe do prodhojne akoma me shume hatred ne komunitet. 

 

Lexova qe djali kish qene i depresionuar. Nuk di per ç'semundje tjeter behet fjale, por nese eshte diagnostikuar me depresion, veshtire te ndikoje ne gjykimin nese duhet marre apo jo jeta e tjetrit. Nuk do t'i njohim kurre motivet e verteta, por duke pare nga vala e atentateve  ne Evrope, duhet te kete nje faktor tjeter perpos çrregullimeve te personalitetit dhe depresionit ne secilin prej vrasesve. Fundja nje perqindje e madhe njerezish vuajne nga keto te fundit.

E çfare ndryshimi ka midis nje kamionisti psikopat qe te ve rroten e kamionit dhe nje kamionisti psikonormal qe te fut rroten e k... (pika pika pika me kuptim te thelle filozofik Teori Dyfelore Eros-Thanatos)?

                                                                                                                          i Modhismiley

 

smiley se me kujtove nje histori te jetuar.

Nje shoku yne punonte shofer me saurel, rruge zhavorri, po makine e madhe mezi ndalonte bosh, jo e ngarkuar. duke ecur rruges i hidhet pa pritur nga trotuari nje grua plake qe donte te kalonte rrugen, frenat ne koke ky, i iku ngjyra plakes nga zhurma po edhe ketij vete. Me fal plaka me fal, ca ti bente ky,  ul xhamin e saurelit dhe i thote:

Neno nuk eshte ka... e te ze vrymen, eshte rrote e te merr frymen. ky eshte ndryshimi i pyetjes tende

smiley

e bukur si ndodhi rrugeve ne Skelen materialiste marksiste-leniniste, por e verteta eshte akoma me e bukur, sepse ka vdekje fizike (rrota te mer frymen), por ka edhe vdekje shpirterore (k... te ze vrymen).

Fatkeqsisht kjo e vertete nuk kuptohet ne epoken nga mbrapa, nuk leverdis, e kupton vetem ndonje femer e perdhunuar nga nje kapanon me ushtare, e ndoshta ndonje qe arrin ta veje veten ne vend te saj.

 

Shume e rende; kaq te rinje. Ngushellime familjeve.

Shume deklarata kunderthenese nga ana e policise gjermane.Jo bertiti Allahu akbar,jo kishte foton e Breivikut ne profil,jo ishte i semure psiqikisht,jo i pelqente te luante me playstation,jo paska deshtuar provimi ne njeren nga lendet shkollore...Pastaj,nuk e mora vesh pse kishte ardhur ne ndihme policia austriake,thuajse alamet shteti nuk mund te perballej me nje pubertetli te armatosur.Keta gjermanet jane akoma me qesharak se Haki Cako ,qe thirri per ndihme policine kosovare per nje ndeshje futbolli !

p.s.

U prehshin ne paqe tri lulet tona.

 

Nje mal me ushtare e police qe dilnin para kamerave me arme ne dore neper qoshe sikur po luanin luftash, dhe prapeseprape ai psikopati u gjet i vetevrare diku tjeter, ishte vetevrare pa police rrotull. Nje tjeter prove e qarte qe ajo 'saktesia qe s'te fal e administrates shteterore ne ato vend' eshte thjesht iluzion qe ua kane ushqyer popullit dhe qe zmadhohet. Ashtu sic eshte e paafte pjesa tjeter e administrates qe lejon emigrante te futen kur t'i doje kokrra e qejfit, te bejne pune te zeza e prapeseprape te hapin llogari bankare, te marrin shtepi me qira, patenta, e te mos kapen.

"Nje mal me ushtare e police qe dilnin para kamerave me arme ne dore neper qoshe sikur po luanin luftash"

Je koqe kandari. 

Keto informacione te pasakta dolen nga njerezit e traumatizuar, jo nga policia gjermane. Nese bertiti Allahu-akbar apo ishin tre persona qe shtinin me pistolete jane bicim infosh te dala nga ropt qe i kishte kapur frika. Policia doli e pergatitur per rastin me te keq. Kush e dinte tamam nese ishin tre apo nje person? Budalliqe kot!

po emigrante pse vrau ky ? duke qene vete me origjine te tille. çfare thote e nderuara polici gjermane mbi kete pike ?

Shkabe,lajmet i paske lexu ne shkronjat cirilikesmiley

Ai qenefi u vetevra ne sy te policise,teksa zhvilloheshin negociatat.Te pakten kjo eshte kumtesa zyrtare,megjithse te verteten veshtire se do ta mesojme ndonjehere.

.. "u vetvra ne sy te policise"  ... "megjithse te verteten veshtire se do ta mesojme ndonjehere"

Te vertetes rradhehere i bie rruga anej ka "naroda" e juej 

teorite e kompllotit po fitojne gjithnje e me shume kredibilitet.

ne france, ministria e mbrendshme nepermjet prokurorise i kish kerkuar qytetit qe t'i fshije regjistrimet e vidéo surveillance te 24 orve te dites qe ndodhi ky. ndersa qyteti nuk pranon per momentin. 

Policia gjermane po shqyrton te gjitha pyetjet e ngritura nga perronjt psikik (TM ju nou hu) te peshkut dhe po punon me perkushtim per te perpiluar nje raport per ti dhene pergjigje ketyre pyetjeve. 

une idene time e kam te qarte mbi çeshtjen. pyetjet qe shtroj ketu jane thjesht retorike. 

nuk di sa kupton ti buçkoja.

u bene 4 shqiptare te vrare edhe nje nga presheva u identifikua. ato ropt ku ti kesh arixhiu mutit qe i kepute ne lule te jetes.

ishte kristian ky krimineli. dhe vrau muslimane.

po ata qe vrau ky, çfare ishin ?

spo merret vesh, gruaja duket gjermane, ky sirian azilant.

sikur thone qe ishte ne dyqan qe shiste Kebab. s'ma ha mendja te jene gjermane ata te kebabve.

kta qe shesin jo, po ata qe blejne edhe jane, i vetmi dyshim qe te vjen eshte se thone qe kane debatuar rende para se ta qellonte, tani sirian kerkues azili dhe te debatoje ne gjermanisht ts sjell dyshimin. Por e ka shtypur njeri me makine per ta ndalur se do kish marre te tjere me qafe.

i perbuzin, ja u shprehin bile qarte, keta qe duken ne fytyre si te huaj (si arabe). veshtire do e kene ne keto momente per te mos humbur kontrollin, sidomos keta te rinjte qe nuk kane se ç'humbin dhe u ka ardhe ne maje te hundes dhe u kane ikur enderrat e nje jete te begate pernjeheresh.

rrjetet sociale do ta sjellin apokalipsin para kohe si po duket.

perendimi po kthehet ne vitet e 30 -ta. ku kish papunesi te madhe dhe lindi fashizmi. 

nje shkrimtar spanjoll kur e pyeten se si e kish mesuar aq mire, pa theks, gjuhen franceze, tregoi se kur ishte i ri, 19 vjeç shkoi ne nje dyqan bukesh dhe kur kerkoi buke shitsja i tha, qe ti fliske si lope spanjolle (eshte shprehje bile kjo ne frengjisht dhe tregon qe tjeri flet trashe, me aksent te forte gati te pakuptushem). ky shkrimtari tha, u skuqa aq shume nga turpi, sa vendosa ta heq aksentin nga gjuha qe mos te me njohin qe isha i huaj.

sot nje i ri i tille, qe e ofendojne hapur, te fut thiken nga zemerimi.

debaton o shoku, debaton, sepse mund te kete dy vjet ai atje dhe ato sharjet i ka mesuar. Mos shiko shqiptaret qe ikin per ate pensionin qyl dhe aq. Keta kane ikur per te ndenjur.

Ti shih, ai tjetri me pistolete ne dore po vriste njerez pikerisht sepse e shanin dhe e tallnin per ngjyren, edhe pse ishte lindur ne Gjermani, dhe ai gjermani nga ballkoni vazhdonte e shante edhe me shume per ngjyren. Mire kjo, por edhe mediat e nxoren gjermanin qe e shante si hero. 

Mos shiko ne shqiptaret qe ngaqe nuk dime te organizohemi, nuk kemi pasur as sulme te organizuara ndaj arixhinjve, qe jane percmuar po njesoj. I kemi percmuar, perbuzur, por i kemi lene te shohin punen e tyre. Ndersa europianet e veriut kane organizim, edhe per gjerat e keqija. Nuk mjaftohen me nje perbuzje neper dhembe, por kane shoqata ku perbuzja kultivohet, organizohet dhe pastaj digjen kampe refugjatesh e pale cfare tjeter.

 Harrojne gjermanet qe vete kane familje, kane pune qe nuk do te donin ta humbitnin si dhe shtepi per te ruajtur. Keta refugjatet nuk i pengon asgje e tille. Familjet mund t'i kene humbur nga bomba qe kur i kane nxjerre nga rrenojat, tek hekurat eshte shkruar "made in EU, USA, Russia". 

e forta eshte se shtypi perendimor e fsheh racizmin (shkakun dmth) tek te gjitha shkrimet. nuk duan qe situata tu shpetoje nga dora dhe plase lufte civile. jane me miliona te huaj qe jetojne neper keto vendet. nuk u dalin me policet ti zoterojne. do te duhet te armatosin popullin per vetmbrojtje.

Nuk ben dot lufte me shtetin o profil se ka shume instrumenta sado te jene refugjatet. Mos harro si i vune ne rresht e i futen ne furre nuk eshte e larget, keta nuk i japin ngjyrat e verteta se kane frike se do dalin levizjet e djathta radikale e pastaj e merr dreqi kete pune.

nuk jane çifute keta refugjatet e sotem, por popuj shume me agresive se çifutet. jane popuj te rinj dhe EKSPANSIVE siç jane vete popujt e perendimit. arabet kane mbuluar te gjithe lindjen e mesme. lindin me shumice. turqit jane 80 milion, gati sa gjermanet vete. ne gjermani i kane nja kater milion, ne mos me shume aktualisht.

Po pra, as nuk e diskutojne si pjese te problemit, edhe pse gjithe terroristet qe kane kryer krime tani, kane qene te lindur si gjermane/belge/franceze, por duke u rritur nuk jane lejuar te ndihen si te tille. Duke mos pasur as nje vend ku te kthehen, eshte e kuptueshme meria e krijuar pas lenies menjane.

Dhe ata nuk shoqerohen dot as me emigrantet e rinj, sepse vete s'kane lindur si emigrante dhe e kane pare sa urrehen, ndaj kane deshiruar te rrine me gjermane. Por ngaqe as gjermanet nuk e kane qasur, ky qe vrau ka fajesuar te ardhurit e rinj. Prej ketyre qe vijne tani e kane urryer gjermanet e tjere, sepse ai vete s'ka ardhur nga ndonje vend. 

Dhe sigurisht qe mediat e fshehin, sepse ne radhe te pare nuk kane manine per te share veten, si puna jone. Dine t'i mbulojne gjerat qe u prishin imazhin. Ne Gjermani jane djegur kampe refugjatesh dhe ka pasur edhe te vdekur nga ato zjarre, por mediat nuk e kane bere te madhe. Po te dale nje shqiptar te beje ndonje gje, del ne faqe te pare. 

perendimi e ka te pamundur te asimiloje. francezet nuk kane asimiluar dot korsikanet, basket, alzasianet, bretonet, etj. spanjollet nuk kane asimiluar katalanet, basket, etj. gjermanet jane shtet federal gjithnje. etj, etj. 

 

Shqiptaret maksimumi bejne ndonje batute a ndonje gallat me gabelin por deri te vrasja nuk arrin njeri, biles edhe shoke kemi e kur jane te varfer mbaj mend plaken qe u conte roba e ndonje ushqim si shume te tjere. 

Konkluzioni i gjithe kesaj situate eshte qe gjithsecili duhet te ndertoje shtetin e tij se po ngele ne kete derexhe ky muhabet do jete.

Ata duan t'i ndertojne shtetet e tyre, por nuk i lene po keta. Ua kane caktuar kufinjte Europiano verioret me Lidhjen e Kombeve qe ne 1912. Gjeten toke per 6 milione hebrenj te shperndare neper europe, por nuk gjeten per dhjetera miliona kurdet qe s'kane ikur ndonjehere nga shtepia e tyre. 

Krijuan kufijte e Sirise se sotme me kater kombesi te ndryshme qe drejtohen nga nje kombesi e vetme, dhe kur populli kerkon te drejta me gure e me shkopa, keta i kthejne ato protesta te vogla ne konflikte te armatosura, duke fuqizuar grupet ekstreme, vetem qe te rrije ne pushtet ai diktator qe ben c'u thone keta. 

Ankohen anglezet e francezet per vendimet e qeverive per te marre emigrante siriane dhe kerkojne referendume per t'i pranuar apo jo. Po per vendimet e qeverive per t'i bombarduar sirianet, pse nuk u ankuan e pse nuk kerkuan referendume? Po sirianeve, u kerkoi njeri referendum nese donin te bombardoheshin apo jo?

Sado inat ta kishin Asadin, protestat e popullit do te kishin qene si ne Iran dhe jeta do te kishte vazhduar si ne Iran. Por atje tani Amerika bombardon sa t'i doje trapi dhe refugjate s'pranon. Rusia bombardon e mburret se ka vrare 25 mije militante. Franca po e po. 

Nje psikopat francez, i lindur ne France, vrau rob sepse i ka ardhur ne maje te hundes, dhe Franca te nesermen hakmerret ndaj ISIS-it duke intensifikuar bombardimet? Sa prej atyre ndertesave qe punonin per ISIS, kishin punetore vendalinj qe ISIS i kishte punesuar dhe ata nga halli shkonin te punonin dhe pse s'u rruhet per ISIS, por duhet te hane?

Jo vetem qe nuk pyesin popujt e ketyre vendeve se sa njerez vrasin taksat e tyre ne Siri, por madje vrasjet e te tjereve perdoren si argument fushate. U ngrifet popullates me politikanet qe bejne te fortin. Trump thote "I will bomb the shit out of ISIS oil factories" pa pyetur se kush punon ne ato fabrika. 

Theresa May, pa ardhur ne pushtet ne Britani, premtoi se do te aktivizoje nendeteset berthamore Trident. C'popull eshte ky qe voton ate qe ben arme e lufte?

Ka kerkuar njeri referendum ne popujt e ketyre per ta mesuar shifren e sakte te te pafajshmeve qe jane vrare? Ka kerkuar njeri transparence per arsyet qe cuan tek lufta e nese kishte mundesi te beheshin gjerat paqesisht? Sepse doli tani qe ne Irak kishin tallur lesht Blair dhe Bush.

ate te sirise e mban rusi, se keta te perendimit donin ta hiqnin ngaqe kercenonte izraelin. izraeli por edhe perendimi e do lindjen e mesme te jete rremuje. sespe e dine qe po t'i lene te qete, ata ja kalojne izraelit vete ne mireqenie dhe fuqi. gjithmone kane qene me te fuqishem nga hebrejt. 

keta perendimoret kufijt kudo i bejne lesh (edhe neve keta na lane me qellim te ndare tek te gjithe komshijte). kastile qe te mos kete kurre stabilitet dhe qetesi, por me nje çakmak sa here te duan te ndezin flaken.

Po c'vete aq larg deri ne Siri e Irak, Shqiperine e kane te dera dhe as nje dokument qe te levizim e te punojme ne BE sna japin, qe si force pune, shkollimi a biznesi as sa nje lagje tyre nuk behemi. por po na bejne cirk cdo here e me larg duken gjerat. 

ngase nuk merr vesh o trung mendon te tilla traplliqe, por gjermani bavarez po i thoshte se eshte nje koqe, shkerdhate etj., nuk po e shante se ishte i zi a i bardhe, i thote Kanake (ofendim per turqit, por ka edhe kuptim e nje idioti) madje i gjuajti edhe me shishe birre por nuk e zuri dhe ky amoku i qelloi nje koqe plumbi 

 

Auf dem Video, gefilmt offenbar aus dem vierten Stock des benachbarten Wohnhauses, ist also der Amok-Schütze zu sehen. Erst ist er etwas versteckt, dann läuft er auf dem Parkdeck umher. "Arschloch" und "Wichser" brüllt Salbey - er wohnt eine Etage höher - immer und immer wieder hinüber, meist in bayerischem Tonfall. "Was machst'n für'n Scheiß?" Und: "Du gehörst in die Psychiatrie." Zudem versucht er offenbar Passanten zu warnen. "Der hat eine Schusswaffe", ruft er. "Der hat seine Waffe geladen."

Ne video duket gjuajtesi amok (kokekrisur), filmuar me c'duket nga kati i katert i nje pallati te banuar. Ne fillim duket disi i fshehur, pastaj leviz verdalle neper taracen e parkingut. "Mut" (asshole) dhe "Shkerdhate" i bertet gjithe kohes Salbey ne theks bavarez - ai banon nje kat me siper. "Cfare dreqin po ben?" Dhe: "Ti duhet te mbyllesh ne psikatri." Me c'duket ai perpiqet te lajmeroje kalimtaret. "Ai ka nje arme," bertet ai. "Ka mbushur nje arme." 

https://www.youtube.com/watch?v=WlDkgAhvzQk - video

Po i iluminon te tjeret ne gjermanisht. Perktheje te pakten.smiley

shih siper

Shiko ai tipi qe shante nga ballkoni s'ishte me pak psikopat se ai qe krye ate masakren. Edhe s'bere mire qe nxore dhe videon, sepse nje pjese e mire e komenteve verteto ato qe thote Shkaba. 

Sipas info te reja nga gazetat gjermane vrasesi ishte mysliman shiit. Vrau me qellim kryesisht myslimane sunit me pretekstin se keta e tallnin ne shkolle. Gjate kohes qe shtinte me pistolete kishte bertitur: turqit e mutit! Pra se paska patur fajin diskriminimi i gjermaneve. Sa shpejt e lehte perdoret ky pretekst koti perte justifikuar kriminelet arabe me deficente inteligjence. Pastaj edhe nese ka diskriminim e racizem (gje qe nuk ka fare gjasa se po te ishte ashtu arabet s`kishin per te shkelur fare toke europiane) robi merr valixhet dhe ia mbath nga ai vend. Shkon ne vendlindjen e vet ose ne ndonje shtet tjeter e fillon nje jete te re. Nuk eshte nevoja te dalesh si idiot e psikopat ne mes te rruges e te vrasesh njerez te pafajshem. Kjo tregon nivelin e ulet te vetpermbajtjes tek sociopatet arabe.

C'ia fut kot. Arabet nuk kane asnjehere faj, fajin e kane gjithmone te tjeret. Arabet jane vetem viktima te gjora. Si e kemi mutikulturalizmin andej nga Eurarabia, mbahet i forte apo po i rreshkasin kembet?

Nuk ka kosovar qe te beje dallimin shiite e suni, aq me pak vajza jo-besimtare qe bejne selfie e nuk mbulohen, dhe si zor ta beje dhe ai Iraniani dallimin, i lindur ne Gjermani me njerin prind gjerman. Robi merr valixhet thote. Ku t'i marre, kur ka lindur aty ne Gjermani? lol, fakti qe ti detyrohesh t'i mbrosh gjermanet me me shume ekstremizem se vete gjermanet, duke kaluar ne argumente alogjike alla-militant i verber, tregon qe ka racizem aq shume sa te ka mbetur vetem racizmi dhe ty si menyre integrimi, duhet te tregosh me cdo kusht qe s'je dhe ti nje bqir emigrant. Epo, ja qe deri sa te vdesesh ashtu ke per te qene, per te pakten gjysmen e popullsise. Lyeji floket me te verdhe, shaji vendet e origjines se emigranteve sa te duash, perpiqu sa te duash me shkolle e me pune, por prape per te pakten gjysmen e popullsise vendase s'do te jesh ndryshe nga ata qe vene bomba e qe shkaterrojne vendin. Edhe po te buzeqeshen ne sy per shkak te ligjeve, ajo gjysem ne shtepi do t'u thote kalamajve te rrine larg kalamajve te tu. Njesoj si me arixhinjte ketu qe dhe po u bene me shkolle, prape shumica nuk i do afer. Pranoje realitetin se kete pune ke, deri sa te vdesesh. Mos u sforco keshtu sepse mund te shperthesh nje dite dhe ti e te thuash "une i mbroj me aq ekstremizem, keta me shohim si bqir emigrant dhe mua", e t'ia plasesh dhe ti me bomba rrugeve. Se te njejtat rrethana me trapin e Mynihut ke dhe me sa shoh, dhe te njejtat premisa.

Kush po fliste me ty o idiot? Dmth ti do qe une te them qe ka racizem ne Europe e gjetke qe te bej qejfin ty? I di me mire ca gjera se jetoj vete ne Europe. Keto qe shkruan ti, jane ato qe do ti do te besosh. Besoji, po je gabim lale.

Mire o mire por hap syte, rri larg armeve, dinamiteve, e mos bej ndonje gomarllek, sepse e permbush profilin psikologji me se miri, plus rrethanat e tjera.

Kujdes edhe ti andej nga rruget e Tiranes se te ka kapur vapa. 

e beji te fala sateme. Bq.

Ti goce pervecse nuk e ke idene fare te popullatave te Iranit, duke e cilesuar vrasesin Gjermano-Iranian, si arab, po ve re qe s'e paske idene fare e Gjermanise. 

Ai ishte nje psikopat on the making. Ku rol thelbesor ka luajtuar dhe backgroundi i tij etnik. Fakti qe ai ne bisede me nje Gjerman, pasi poshterohet perserit disa here " une jam gjerman, une jam gjerman", tregon qe ai ka patur gjate gjithe kohes nje nivel inferioriteti ndaj vendit ku ka lindur. Ndaj e ndjen te nevojshme ta perserise, dhe ti bashkohet ideologjive anti-emigrant per tu ndjere i perfshire. Nderkohe pikerisht ky lloj njeriu i semure, eshte dhe produkt i gjate i bullizmit nga emigrant te tjere, sic rendomtazi bien keta femijet qe nga kriza e identitet duan te behen me "biond me sy" se vet gjermanet. 

Vera '16 paska qene e psikopateve, sociopateve dhe e te depresionuarve. Te merr malli per skizofrenet. 

Shakaja menjane, u prehshin ne paqe keta te rinj. E tmerrshme per prinderit.

E thua "psikopate, sociopate" sikur eshte nje aksident qe thjesht ka ndodhur. Disa psikopate njeheresh qe me veprimet e tyre i sherbejne te pakten dy kauzave me te perfolura te momentit? Aksident? smiley

Eshte ironi, shkabe. Te gjithe vrasesit  e atentateve te fundit po etiketohen psikopate dhe te depresuar. Pjesa me e madhe e njerezve jane te depresuar te pakten nje here ne jete; nuk eshte justifikim krimi. Trajtat psikopatike e sociopatike jane jo pak ekzistuese ne popullsi gjithashtu  megjithate jo te gjithe marrin arme ne dore per te vrare njerez. Profilizimi i vrasesve nga gazetat me ngjan i demshem, nder te tjerave, te pakten per faktin qe krijon stigma ndaj njerezve me patologji mendore.

 

Jam dakort me komentin tend persa i perket rasteve te tjera. Ke te drejte, po ky iraniani (iranian pa nene gjermane sic u pretenda gabim me lart) ishte me ilace. I merrte rregullisht. Ishte me diagnoze "fobi sociale".

çfare fobie moj, ne video e shan tjetri ne direkt ne fytyre. e pastaj dhe mos vrasesh, kur nuk ke ku te shkosh tjeter. 

ne vend te vet i mban SHPRESA njerzit, "per me mire". ndersa kur jeton ne gjemrani apo france, nuk ka me se ku te gjendet ajo "me mire"; keshtu qe robt shperthejne.

megjithese keto atentatet bien ere kurdisje per te diskredituar islamin. por situata po u iken nga dora mesa duket.

Jardin, ne Bagdat, ne Falluxha, e ca vende te tjera te Irakut, tempratura javen qe shkoi shenoi 54° (kuptohet ne hije), dhe sipas meterollogeve, ishte tempratura me e larte e regjistruar ndonjehere ne historine e Irakut. 

Oh Jardin! Shyqyr qe dole pa u lagur!

me çfar lengu?

 

Tiku fakju!

ja c'na bere!

e lagju se lagju, eshte kjo pune!

 

Bashkebisedim te mbare per lengj a ku di une per c'tjeter bashkebisedoni soji juaj! Megjithese me lejo te them qe s'iu ka hije ne moshe (presupozoj) adulte. 

 

 

per livando, locion mbas rroje, e shume te tjera produkte profumerie qe i perdorin adultet.

p.s.

pse e hoqe bekimin adult qe me dhe? Mu me pelqe çlirimi seksual femen, por ne nje kuptim qe ta kam sqaruar dhe se ke kuptuar.

 

Mire, mire. Ik tashi se e bere punen e gores per sot.

sa me shume e refuzon tikun aq me shume e provokonsmiley

qeke e poshter, ne sensin e mire te fjales

Ne perendim, nje pjese shume e madhe e gjenerates 30 vjeçare e urren shoqerine e sotme, mbi te gjitha per shkak te papunesise masive qe ka filluar andej nga fundi i viteve 70 (e ne menyre indirekte edhe per shkak te ngritjes se moshes se pensionit: ne Gjermani psh, pleq 70 vjeçare punojne dhe nje gje e tille po konsiderohet gjithe e me normale).

Islamizmi nuk eshte veçse nje aparence. Mjere kush bie ne gracke 
 

Perendimi, e perdori mire e mire teorine e tolerances, demokracise, multikulturalizmit per kollapsjen e totalitarizmit ne evropen lindore, dhe tani qe perballet me emigracionin, deshton ne tolerance: s'ia mban te barazoje emigrantet me veten e te vulose integrimin e tyre. 

Aq shkon 'toleranca, demokracia, multikulturalizmi' perendimor. Dhe refuzimi i tjetrit eshte fytyra e vertete, njelloj si totalitarizmi, cka se ende e kamufluar.

Elitat e fushave psikosociale bejne mire t'i updatojne njerezit me konkluzionet e verteta , provuar nga keto ngjarjet e fundit thuajse te perditshme, dhe te shpallin c'ka realisht pas te ashtuquajturit integrim ne shoqerine perendimore. Te pakten njerezit te rikalibrojne pritshmerite, e te mos kemi tantrume tip vrasje qorre me arme prej brezi 2te emigrantesh

U prefshin ne paqe keta 3 engjejt tane dhe viktimat e tjera te pafajshme qe rane viktime e racizmit dhe fares se keqe qe po mbjellin halete e Europes. Sherim sa me te shpejte te plagosurve.

Degjova ne media qe sulmi ish marre persiper nga ISIS menjehere pasi ndodhi. Shpresoj te jete e vertete se do qe nje mesim i mire. Here tjeter, para se ta merrni persiper, prisni ndonje si Valls qe te dali e te kundershtoi ministrin e tij te brendshem, duke insistu qe cdo gej me origjine nga vende myslimane eshte ushtar i ISIS. Mos beni me gje ne koke tuaj pa ju ardhe urdhri i qarte nga shefat tuaj te vertete.

ah! edhe kete e mori persiper ISIS ?? smiley Por kane filluar te tregohen te sinqerte dhe ata: me beri pershtypje qe, per ate kriminelin-psikopat te Nice-s thane: "epo meqe kemi patur kerkesa te vazhdueshme qe ta marrim persiper, po e marrim"   

ky i nices eshte rast interesant se ka marre para per kete... kush e di sesi do te jete kjo pune... ndersa ISIS eshte shprehur per rastin e atij pakistanezit me sepate dhe rastin e fundit te ketij qe shpertheu ne koncert ne Reutlingen, jo per kete loqen e Muenchen 

As officials announce suspect's pledge, armed group claims responsibility for blast that killed bomber and wounded 15.

Joachim Herrmann, the interior minister, said on Monday video footage discovered on the suspect's mobile phone showing him pledging allegiance to Abu Bakr al-Baghdadi, the self-declared leader of ISIL, also known as ISIS, makes it clear the incident was a "terrorist attack".

He said the man, who has not been named, also "announced an act of revenge against Germans because they were standing in the way of Islam".

Moments later, ISIL claimed responsibility for the attack on its Amaq website, saying that the perpertrator was one of its "soldiers".

Al Jazeera's Dominic Kane, reporting from Berlin, said: "He [the suspect] came to Germany two years ago and his asylum application was rejected last year for reasons that we don't know right at this minute.

"He had been based in Germany with the knowledge that he was not going to receive permanent asylum in this country. He had twice before tried to take his life and, at some point in the recent past, he had been receiving psychiatric help."

Une te France 24 e degjova te shtunen paradite. Keto rastet e tjera s'kishin ndodh akoma. Po mund te kete qene edhe gabim i ndonje gazetari te "zellshem"

Ne rastin e Valls nuk e besoj se ka lidhje me sa raciste ka qene e majta fronge ne shek XIX. Besoj se ka lidhje vetem me qellimin pse eshte aty ku eshte dhe interesat e atyre qe u sherben. Po me gjete nje njeri ne France qe te mendoje vertete qe Valls eshte i majte, bravo te qofte.

Diferenca e Frances sot me Ameriken e Bushit, eshte se Amerika pas Bushit zgjodhi Obamen (qe vezen e kuqe s'e beri, po ca gjera i ndryshoi), kurse "alternativa" ne France eshte Le Pen. Shkurt ai ven po nuk shkeputi ca lidhje te frikshme do iki per lesh.

Ne dukje nuk ka lidhje (me ate se sa ka qene historikisht raciste e majta franceze); por ne fakt, ka.
Ne periudha stabiliteti dhe prosperiteti ekonomik, socialistet (ne pushtet ose opozite) kane arritur te korrin jo pak fitore per elektoratin e tyre dhe kane kontrubuar jo pak per krijimin e 'welfare-state' modern.
Ne periudha krizash morale e politike, te majtet fatkeqesisht kane deshtuar te pozicionohen ne anen e drejtesise universale dhe te solidaritetit njerezor (lufta e I Boterore, lufta e Algjerise etj).
Pra Valls apo Hollande (mos kujto se ky i fundit mendon shume ndryshem nga i pari), gjithe duke qene femije legjitimë te se Majtes historike, thjesht nuk munden as kesaj rradhe ti shpetojne 'mallkimit'
 

Jam dakort qe e majta tradicionale eshte absolutisht e pazonja per te manaxhu kriza si ato qe ke permend, apo edhe si kjo qe po gatuhet tani. Kjo vjen ne rradhe te pare nga deshira per pushtet, qe e ben te mos guxoje te kundershtoje disa ide te krijuara sado te gabuara qofshin ato, nese jane perhapur masivisht. Shkurt sic i themi "ne" ta kapi demin nga briret. Kshu e gjykoj une Hollande apo edhe figura te tjera te te majtes sot. Kurse Valls nuk eshte i kesaj kategorie. Ai eshte nxites i ideve te rrezikshme. 

Pavaresisht se uroj me gjithe shpirt qe mos degjojme me kurre ngjarje te tilla, kam frike se "autori" i rradhes do jete ndonje mysliman i njohur, absolutisht jo praktikant, por qe do i kete ngordh peshku i kuq dhe do jete radikalizu brenda javes.

Keto "radikalizimet" ketyre qe ndermarrin aksione, i nderuar Lizander, vijne kur shtohen kontrrollet nga fiskaliteti (kur kane biznes) apo kur ngelen pa pune dhe social, prandaj duhet qe shteti (kushdo qofte) te mos jete radikal ndaj bukes se tjetrit. 

Eh, sa vlere marrin fjalet e VQ edhe sot, iu shtohet vlera (dubellsohet) gjithnje e me shume. 

edhe e majta e sotme eshte raciste. hollande i quan te varferit te "pa dhembe" neper bisedat private. ajo ish gazetarja plake qe jetoi ca kohe me te, ja nxorri ne liber. 

po nuk ta shpjegoj psene, se s'ka ç'te duhet.

S'e di ku i degjoni keto, por sulmi ne München ishte nga nje psikopate ne krize identiteti qe ishte kundra emigranteve dhe s'kishte lidhje me ISIS. 

Te qenurit racist nuk ka te beje me te qenurit i majte dhe i djathte (dmth me pjerrsi felesh majtas dhe djathtas, dhe per me teper pa vrime fare sipas pretendimit te fundit te shen Pjerdhit), as te qenies ekstrakomunitar apo komunitar, i bardhe apo i zi, me dhembe apo pa dhembe. Eshte çeshtje te ndjeri personal, dhe njerzit ne pergjithsi jane maskarej, ju duket vetja superiore edhe kur jane te dhjere me mut ne gurmaz.

Kur po i shpjegoja kete ide nje marokeni ekstrakomunitar i majte mysliman bythzi qe donte me dijte se pse nuk i tregoj felet e mija majtas si koleg analog me te, i tregova si shembull bashkepatriotet e mij qe ne Evrope simpatizojne te majten pa dhembe bytheçjerre se ja do interesi meqe jane vete pa dhembe e bytheçjerre, e me te hypur ne avjon qe i çon ne atdhe fillojne perbuzjen e malokut, myslimanit, kosovarit, e kujt mos.

U menu i çik, e me tha me pezm se ndodh e njejta gje ne Marok e qytetruar te veriut qe urren berberet e jugut si primitive.

Keshtu pra si perfundim, na honkshi karin te gjithe me keto muhabete racizmi!

  

mekanizmin e URREJTJES e ka shpjegu dostojevski. po duhet jo vetem ta lexosh por edhe ta kuptosh ate, se çfare thote me rreshtat qe shkruan, qe ta dish. (ti besoj se as fazen e pare se ke bere, leximin e tij, jo me pastaj kuptimin)

sepse ja nje pyetje per ty: pse vetem jugoret i shajne verioret maloke, dhe jo keta te fundit jugoret ? pse pra racizmi apo thjesht urrejtja eshte e nje anshme. jo nga te dyja anet. 

eshte vetem i pasuri qe perbuz te varfrin, jo i varfri te pasurin. pse pra te jete keshtu, vetem nga nje sens.

Urrejtja e njeaneshme dostojevskjane pret me ankth e padurim te behet e dyaneshme tolstojane, kur midis dy feleve te bythes pa vrime te intelektualit t'modh Pjer Thomas te krijohet Vrima qe rrezaton Vizione te Qarta.

                                                                                                                          i Modhismiley

 

te tejkalon muhabeti lale. fillon te perdridhesh kot pastaj. vetem veten rren keshtu.

Kampion idiotsie dhe maskaralliku je!

Sa here ta kam thene qe s'kam bere ndonjehere muhabet me ty (perveç kundeshtimit te teorise tende idjote - dhe te elites shqiptare po aq idjote - "Mesjeta nuk ka pas art" ), sepse nuk mund te behet dot muhabet me handikapate qe kerkojne te poshterojne me çdo kusht siç ben vazhdimisht ti, e siç po ben duke fantazuar qe un nuk akoma nuk kam lexuar Dostojevskin. Nuk eshte e vertete, qe te mburrem edhe une para nje koqe injoranti si ty, un e kam lexuar tere veprat e tij, kryevepren e tij "Vellezerit Karamazov" e kam lexuar me dhjetra here (si kryeliber themeltar dhe formues i adoleshences), kam lexuar deri edhe te gjithe gazetarine e tij te permbledhur ne nje liber 1000 faqesh. Per te mos permendur me dhjetra studime mbi te, kryesisht te ekzistencialisteve ruse dhe franceze.

Dhe jo vetem me ty nuk behet muhabet, por tani nuk bej me muhabet serioz me asnje. I fundit muhabet serioz ka qene me djaloshin Magus, dhe u pendova sepse nderhyne dy handikapate si pune e jote qe imagjinonin se çfar bej une ne Kore te Veriut dhe çfar besoj une Arabi Saudite.

Ja ku ke dhe shembullin e fresket, jo me teper se dje shpikesi i llampes qe ka lexu Niçen dhe Marksin si pune e jote, imagjinoi si pune e jote se çfar kam bere une ne radhe te qumshtit atebote.

S'ka me muhabet serioz me asnjonin, shkoni e boni muhabet t'gjith me O Qemolo! pidhi kari lesh pazari! Ky eshte niveli.

 

me muhabet ta kisha, subjekti qe po diskutoje, me te cilin deshe me me kap mat. 

jashte asaj qe shkruhet ne koment, une nuk dal asnjehere. se ndryshe nuk vija ketu. shkoj ne kafe.

Ore tiku.., po ça burdallenj jemi neve qe nuk shprehim diapazonin e vertete ketu ne peshk?

Po ketu eshte plot me koqe gomari. Ti ju thua shkrimtar i ketij timit , ketu vene direkt te Dostojevski!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).