LIVE nga TURQIA

PËRDITËSIM: Duket se grushti i shtetit qe nisi dje ne Turqi ka deshtuar. Presidenti Erdogan ne nje takim me mbeshtetes ne Stamboll deklaroi se ai dhe qeveria e tij e ka pushtetin. Mediat raportojne per 750 te arrestuar nga rradhet e atyre qe tentuan grushtin e shtetit sot ne mengjes. Sipas informacioneve, duket se vetem nje pjese e ushtrise ka qene e perfshire, cka e ka bere te veshtire permbysjen e pushtetit. Godina e parlamentit turk eshte bombarduar rende gjate nates dhe situata eshte ende e paqarte. Megjithate, duket se tentativa per te permbysr Erdoganin ne Turqi, nuk ka rezultuar e suksesshme.

Nje grup ushtarakesh kane shpallur ne televizionin NTV te Turqise se kane marre kontroll te vendit. Nderkohe, nje foles ne televizionin shteteror TRT deklaron se puci i shtetit ka dale me sukses. Trupa ushtarake kane ndaluar trafikun ne urat e Stambollit dhe mediat njoftojne se avione fluturojne ulet mbi Ankara ku degjohen edhe te shtena. Sipas CNN ushtaraket kane kontroll te Turqise dhe kane deklaruar se ligji ushtarak eshte ne fuqi ne vend dhe se kerkojne marredhenie miqesore me boten.

Grupi ushtarak deklaron se e ben kete puc shteti per te mbrojtur demokracine dhe te drejtat e njeriut ne Truqi. Deklarata u be nga keshilli "Paqe ne Komb".

254 Komente

Thone qe komunikimi me Turqine eshte keput. Telefonat dhe cdo gje tjeter s'punojne. Me duket se eshte nji shqiptare qe ka pas ardh ne peshk me nick. vlora. Se pari ruani veten dhe te afermit, si dhe po pate mundesi me u lidh, na jep nai info se as CNN nuk po merret vesh c'a thojne... Vetem njoni i ka parashiku te gjitha keto ngjarje por c'e do se ka fik komputerin ...

Jo-jo, nuk e kam fik Qemolo smiley Une bona nje pyetje para ca ditesh, seç ndjeva nga sensoret; Pse Ahmet Daudologu u shkeput nga Erdogani, Per pazare nuk besoj, se Ahmeti nuk ishte njeri i allishverishteve, ai ishte nje ideator i Otomanizmit ne menyre ekonomike, pra e shihte fuqin e Turqise tek ekspasioni ekonomik, tamam sikur te kish lexuar letrat e mia te viteve 2001-02-03-04-05, qe jane tek VQ. 

dmth iku erdoganiii. Puçi doli me sukses.

23 h 12 : Kanali publik turk thote u vendos ligji jashtezakonshem

23 h 08 : erdogani iku nga turqia me avion privat

23 h 05 : John Kerry shprehet per paqe dhe vazhdimesi per Turqine. 

dmth me bekimin e USA iku Erdogani

Me bekimin e USA po vihet paqja ne Siri

Dmth Lufta ne Siri qenka bera nga Erdogan & CO ???? 

Si e pe qe qenka bekimi i USA per pucin?

deklarata e John Kerri-it (nese deklarata eshte e vertete)

U.S. Secretary of State John Kerry said he hopes for stability, peace, continuity in Turkey as the coup was under way. The State Department issued a travel alert telling U.S. citizens in Turkey to shelter in place and stay indoors.

Ku eshte mbeshtetja e US per pucin ne keto 5-6-7-8-9 fjale?

o gjemb,

eshte interpretimi im qe i jap situates. Nese ky interpretim i imi nuk te pelqen, te duket bosh etj etj eshte ''your choise'' smiley

Ah, po ti keshtu thuaj qysh ne fillim qe eshte interpretimi yt dhe s'do kishim keqkuptime.

E gjemb, nuk te kuptoj...

nejse lexo dhe shkruaj me qejf smiley

Nuk iken aq lehte  Erdogan eshte kocke e fort ai !!!

Lesh lesh, po doli ushtria ne rruge, ka kap dhe TV ka morr fun. Gjer me sot Taipi i ka kap pa dale ne rruge. 

Me thote nje mik turk me ashtu ... (ka lexu VQ dmth), qe kaq qe filmi me sullton.

TV e kapen dhe ne Shqiperi ne 1998 por s'mori fund gje.

Nuk e kapi ushtria, qe Saliu me gjahtaret e Mamurrsit.

po u be teper dhe ky, behu kryeminister jepi fuqi kryeministrit, behu president jepi fuqi presidentit sikur ska njerez te tjere aty ne 70mln milet...

nqf se eshte ushtria ( gjeneralet) drejtuesit e puçit, erdogani shkon me bilalin ne drejtim te ditur .

mbetet te bejme pyetjen, ku do jete kufiri midis demokracise e diktatures .

puc ushtarak ka ndodhur gjithmon ne turqi megjithse ka kohe nga era e fundit. iku pashai turqis 

duke pare reagimin e Kerrit: ''shpresoj per paqe e  stabilitetit ne Turqi, e terci verci,  po une nuk kam informacione e detaje se cpo ndodh atje'',  dmth qe ushtaraket kane O.K.  e perendimit te vazhdojne punen..

o Blendo, po pse e ke vene te  ''24 karat'' kete temen ? -apo çi qi temen,  grusht shteti eshte  (qe mund te perfundoje edhe ne lufte civile), gjera te vogla. joserioze, te shtyjme kohen..smiley

isha me cel. gishta te trashe.

ooooooouuu, fratellua.

Tersi moo, e kemi thon.

Sidomos ato qe dalin ne resme me te e hane. Thuj z. Trump na e ka borxh, bohen 5 kerkesa, dhe Bilalin ta fali. 

erdogani ne skyp me CNN Türk smiley

i beka thirrje popullit te dale perjashta ...  mon dieu... nuk besoj qe turqit nuk jane aq tr... sa te ndjekin kur thote ato qe thote.

Taipi do qerru shpejt e shpejt, nei roje nevrik dhe me nishon psh.

Nuk jam kundra por le te presim.

Leri ato, ca te ka premtu Taipi, pushime ne Turqi?

Ne all you can eat resort.

Kam frike se do i vije radha masakres se Stambollit apo Ankarase ..e ketu lutu sa te duash pastaj..

Kapitalizmi i poshter...

Po ju antikomunistet ish-pronar te ish-persekutuar me ke jeni? Apo varja,kur aritet e ngrinit 40 vjet dolli per Enverin,nuk e keni problem te ngrini dolli per kedo qe fiton smiley !! I kishte komunizmi keto..i kishte smiley

thone qe eshte larguar me avion ne gjermani.

greqia nxorri ushtrine ne kufi...

Taipin tashi e rregullon Putini. Kollaj ti rrezosh ato aroplana.

Koqet ne bige Taip!

Po Edi Rama cdo thote? Se e beri byrazer fare kohet e fundit.

Media Usa: Germania nega autorizzazione aereo Erdogan

Deklarata e amerikoneve le shume pak vend perdyshim kush i ka duart ne kete muhabet.

Dmth kjo paska qene loja e amerikonve, bam bum reforma ne drejtesi knej dhe e ha Taipi m'krahun tjeter.

Turqit  e  mbeshtesin prej 16 vitesh erdoganin,dhe nuk mund ta pranojn nje gje te till ,

pastaj ushtria turke ka reth 2 milon ushtar  dhe nuk do rin te bejn sehir,

po u be edhe turqia si siria  atehere lufta nuk mer fund kurr ...

Thone qe eshte i mirepritur tek Komuna e Parizit smileysmiley

 

pas nji perjudhe pershtatjeje te bunkeri i surrelit kuptohet smiley

Qeka problem aeroporti. Si e kemi ate te Divjakes?smiley

Ka patur pak probleme me mushkonja. Duhet te kemi kujdes per West Niles virus ose Zika.

Me sa po degjojme, puçin e ka bere Fetullah Guleni. Se njoh kush eshte, po duhet te jete burre i mire.

Gjembi mos te na kerkoj me shume, se nuk e ndihmojme dot.

Jane prere Linqet.

Ai ka nje pjese te mire te kolegjeve turke ne Shqiperi. 

Edhe ne Amerike financon shkolla.  Jeton ne Pensolvenia

Une pres pergjigje vetem nga gjeopolitikanet eksperte te ceshtjeve te te gjithe botes. Ti s'je nje prej tyre smiley

Pervec faktit qe ky eshte nje lajm i papritur s'kemi per ta marr vesh a eshte nje gje e mire apo e keqe per Turqine. Duhet me prit icik.  Erdogani mund te ishte nje qelbesire, por ky s'eshte momenti i duhur per te tilla kapercime te frikeshme. Sidomos kur e kupto qe kjo mund te perfundoj ne nje kasaphane masive dhe ne nje lufte te mundshme civile. 

1- Nuk behet paqe ne Siri me Erdoganin ne krye, prandaj sot Puci dhe dje Kerry tha ok plani paqes rus.

2-Po nuk u be paqe ne Siri, ISIS vazhdon avazin

3- Po vazhdoi Isis avazin, atentate akoma me te shumte ne Europe

Ti thua bejme paqe ne Siri dhe e shtyjme konfliktin ne Turqi qe eshte ke dyert e Europes? Po mire e kane menduar. Erdogani ka 56% e robve qe votojne per te. Dhe plot te diaspores Turke qe lejne koken per te. Robte po dalin ne rruge, dhe s'besoj se lihet kjo pune me kaq. 

Situate eshte kritike (ne rajon turqi siri) por po zgjat shume duhet mbyllur.

Nese AKP (50% e turqve) debohet nga pushteti ne kete menyre, ne Turqi ka lufte civile. 

do behet si ne Egjipt. 

Por turqit nuk jane aq te trashe sa Egjyptianet qe ti dalin kundra ushtrise.

 

Eshte fiks e kunderta e Egjiptit. Mubarku ISHTE VETE ushtarak (ish-oficer, me sakte)

po ku eshte Mubaraku tani ? Po ben pushime ne Sharm El-Sheik. Ushtaraket nuk e tradhetuan Mubarakun. 

Kush mer, turqit e? Turqit jane piçka dhije, nuk jane si egjyptianet. Ehu nuk e hane ata ate tek si egjyptianet.

Kjo shpjegohet me shqiptare (piçke e dhise dmth), kasta ushtarake ne Turqi eshte kryesisht me origjine piçke shqiptare, njesoj si piçke e aristokracise ruajale egjyptiane (perendia Ra i lashte) dhe ne teresi piçka greke, e cila eshte vertet piçke dhije, eshte ç'eshte si piçke.

 

hemmm, edhe ky u katandis refugjat sirian qe kerkon azil ne Gjermani, thone..

lol eshte propagande.

E pa mundur te jete ne avion, se para 1 ore foli live skype me CNN türk, dhe ne back-ground ishte nje dritare apartamenti. Ushtaraket kane bllokuar aeroportet qe prej ores 22:00.

i bie qe eshte akoma ankara, apo nese jo ne mongoli si the e larte

Do Zoti s'kerkon te ulet ne Shqiperi, thuaj. 

Nuk ka kasaphane. Ne Turqi puçet jane pa zarar dhe as ky nuk ben

perjashtim. Historikisht , ushtria, mbrojtesja e kushtetutes se ataturkut, ka nderhyre si psh ne '60, '71 e '80 ose ka paralajmeruar si ne '93 e '97 kur punet s'vene mire.

Nenkuptohet, me nje Ok nga dikushi, Po gjembit si mushet mendja!

CNN po njofton per te shtena dhe njerez te plagosur.

ca mbeshtetes fanatik te erdoganit edhe mund t'a hane .... gjynaf dhe ata se njerez me halle e familje dhe ata, qe lene jete per nje erdogan.

Mu s'me duket sikur do mbaroj me nje e dy njerez kjo pune. Shoqeria eshte fragmentarizuar shume qe kur erdhi ne krye Erdogan dhe mbeshtetesit e tij jane shume me zjarrte se "liberalet" apo forcat e tjera. 

Ore ne si peshk ke do perkrahim, apo presim dhe ca te jemi brenda.smiley

Shikon ti qe e nuhati eren km-ja kur ishte ne makine me te.

 

me mire te mos prononcohemi para kohe.

 

Mire mire, po fitimi me qederin shkon. Neser fituesi te thote, sikur hezitove, apo ishe me tjetrin. Me mire te ndahemi ne dysh, kshu lujm me qarrin. 

kshu lloqe kavaje me interpretimim qe nuk i pelqe Gjembit jepi sa  t'dush, lloqet pa pare jane, por mjer ata qe kane aksione turke ne Burse: te shesin sipas interpretimit te Gjembit, apo te blejne sipas interpretimit te ketij timit (profilit qe nuk u shpreh per bursen frenge te lyer me livando per feste)?

 

TRY/USD humbi 4% vlere per 60 minuta. 

E forta eshte se puci filloj te premten nga darka kur bursat boterore jane drejt mbylljes... akoma nje ''indice'' qe puçi eshte i bekuar nga Usa.

ku e di ti, ndoshta puçin e kane bekuar çifutet, te cilet kane ne dore financen botrore (interpretim marksist, qe nuk i pelqe Gjembit, por i pelqen Stalkerit)

 

smiley

sipas interpretimit britanik ky puç quhet ''Erdexit'''

Faleminderit per lakmine qe tregon per interpre-timin. Po e marr si kompliment.

protestuesit para ushtareve therrasi allah uekber por zbejne gje me shume se e dine se ku vene...

O po ja dhe nja 2 ore sa ti mbaroi benzina avionit, se pilaf ne Divjake è keni, kur mos kem njeri!!

z.Trump po praktikon butonat tek dera e ashensorit

Po ne AL kur do bohet?
 

LArg qofte!

AL prej sa ekziston si shtet, nuk ka pat kurre tradite bonapartiste (ushtria ne pushtet). Shancin e fundit e humi Kico Mustaqi smiley

Kiço Musteqja nuk e kishte lexu 18 brymerin, pranej.

 

Ta kom thone, sa te jene rrusha si ty me kamunizmen, e sigurte qe osht edhe 1000 vjet largsmiley

AL prej sa ekziston si shtet, nuk ka pat kurre tradite bonapartiste (ushtria ne pushtet).

 

Ushtria e albanies eshte katandis si OJQ, jo me te kete idene e grushtit te shtetit.

Fjalen e forces fizike ne demokracite e sotme e ka policia, shwrbyese e establishmentit.

E vetmja gje eshte nese keto filma i bene Erdogani vet, qe pasi te c'aktivizohet ky "fraksion i vogel i ushtrise" , te kete mundesi te bej ato ndryshimet kushtetuse qe i digjte zemra dhe te shpallet President i perjetshem/ 

do rrosh (dhe ashtu qofte !!!) shuuuume me gjate 

!!

1000 vjet te Tirona forit do rrosh ma gjate!

 

Taipin po e ndihmojne hoxhallaret, i bejne thirrje popllit te perkrahi qeverine.

edhe ISISS e ndihmon, o beni Taipin president te perjetshem, o do ju bejme atentat!

 

ISIS eshte nje tufe psikopatesh mer, kur t'i vije dita do ta shujn shpejt e shpejt.

Ushtria turke na paska morr planet, qeka nda me dysh.

gjysma eshte me interpretimin qe nuk i pelqe Gjembit, dhe gjysma kunder?

 

Mesa duket, ishte nje fraksion i vogel i ushtris. nuk ka qen ndonje puc i madh, e mori prap Erdogani.

O Stalker, se u bo vone e duhet me flejt, ne pith te semes megjith Turqi e kush e ka bere.

Ma shuaj nje kuriozitet, po si mor bir, si behet e mundur qe nje shkrimtar i modh qe merr çmime merret me te tilla pislleqe e gomorlleqe politike?

 

KM-ja ka rast te hyj ne histori. T'i boj thirrje popllit turk, si kryekrushk, mos e nigjoni Taipin se ashtu osht nje pune.

Miqte e Km-s,ashtu si edhe KM-ja vete ,jane te pamposhtun. smiley

Mire mire, po thuj km-se te ruhet prej Mimit, mos i bo nei puc, se u hap loja.smiley

Si i tha Ben Imami ne parlament? - kur ishe ne bashki te bertiste Edi nga banjo; Mimiii osh maru letra ! smiley

Mire mire, po nji here nuk ia coi, zene se i boni puqin dmth.smiley

Vari teneqen

 

Ka per deshtuar me sukses te plot grushti shtetit. 

Rrobte kane dal rrugeve. Ca pershendesin ushtrine, kurse me nje shesh tjeter robte bertasin " Allahu Ekber". S'dime c'do behet kur te puqen.

S'jan gjo kto "trimat" e Obames mer, kane nje vit s'i japin drejtim nje cope reforme me i cep Albanie, jo mo "t'i presin koken" sulltonit.

po bashbakani yne cfare thote ?

Sikur po thuhet qe deshtoi.

Nuk dihet se c'po ndodhe ne Ankara, its far from over 

 

lufta e 3-te kishte nisur me kohe , e tani po e ndjejme neper kembe . ruani paret o milet se dite me te zeza do vijne.

me vjen keq per femijet , femijet nuk meritoje ne cdo cep te globit te shohin trauma me sy, sepse ashtu u teket te rriturve qe nuk u ngopen me pushtet e para. 

cdo 2 jave trauma, vrasje masive, kaos, frike 

Po nisi L.III,cna duhen parate.Si tha ai,po u be L.III,ne te katerten do luftojme me shkopinj.Nuk thu harxhojini sa pa nisur,se po filloi,thjesht copa letrash do jene.

duhen sa per buke, se edhe monedhat e arit  benin pune, ato me gjel smiley , kshu mka then gjyshi dikur , lufta e dyte ta ngas llafin 

A,nese ke flori,tjeter muhabet ai.Kujtova se ke vetem copa letrash si ne fakirat.Megjithese pas L.III mund te mbeten vetem furrtaret (cockroaches),thone qe ato i mbijetojne rrezatimit.

Ja hudhi musteqja.

Sepse musteqja nuk eshte si Kiço Musteqja yne qe nuk e kishte lexuar librin e modh 18 brymeri dhe interpretimin e tij prej Fukose.

Edhe nje here tjeter ne Turqi fitoi demoNkracia, por e ardhmja eshte fatale si ne fundin e Perandorise Romake, me dy alternativa: ose President i Perjetshem, ose Junte Ushtarake e Perjetshme, ne menyre qe populli vlla turk te vazhdoje te haje llokum dhe bakllava me arra. (sigurisht ta haje edhe ngambrapa, si çdo popull ne epoken ngambrapamoderne sculacciato)

 

Allahu Ekhbar

hail Hitler!

 

E megjithate Erdogani eshte tuj konsumue ditet e fundit ne pushtet

Komplot..!!

Erdogani Hero i Popullit Otaman Turk..!! Purifikim i mahnitshem i figures me te prapambetur te politikes boterore..!! Pergezime per ideatorin dhe orkestruesin e kesaj shpelarje imazhi magjike..!! E bekuan kristianet ne ndonje lum  keto dite qe ka qene me pushime.. 

Ataturkut duhet t'i behet nje shtatore apo bust ne cdo kryeqytet te cdo vendi te lindjes se mesme!

Reformatori me i madh i atij rajoni.

po kte nga e nxorre?

Magjype Kosovare live ne TV turke ...Ne do japim jeten per babe Erdoganin..

Kaq ishte   nuk munden te rezojne ate qe e ka zgjedhur pupulli . 

Tani mjer  organizatoret .

cfar entuziami  kan turqit si popull,  dolen  ne mes te nates ne rrug  ku rreziku ishte i lart

madje arestuan edhe ushtaraket tradhtar......

Erdogani tani del me i fort nga e gjith kjo  smiley

 

Rreziku i larte? smiley Te kishte qene grusht shteti i vertete e kishe pare entuziazmin e turqeve ne rruge kundra armeve te ushtrise.

Ishte  nuk ishte turqit  dolen , turqit gjithmon dalin smiley

posht pucistat!

Poplli vlla terk e pati shoncin me e heq qafe Taip efenine. Po zgjodhen te dilshin ne mes te notes me e mbrojt. Si pat thone ai i lashte, simas kokes festen, ta gzojn Pakistanin a Jemenin ku po i co Taipi. Ataturkun e qu nje cope pijanec ky vllau i km-se. Kta puqistat duhet ta kishin qerru. Shume turq s'dune me pa me sy, po ky ka lujt me fene dhe ka kriju nje shtrese qe dun bab sulltonin.

Si djegia e Reichstagut duket kjo. Tani bab Erdogani mund ti japi lirisht shkelmin asaj qe ka mbet nga shoqeria civile.

petroninse,

ja shembulli se si mund te hash mutin tend (dhe t'i japesh edhe burrit te Xhenit te haje):

 pnluarasi - 15 Prill 2016 - 23:36 permalink

përgjigju

Teoria e komplotit i jep mundesine njeriut ti japi nje shpjegim nje bote qe ne thelb mbetet e pamundur per tu pergjithesuar. Me nje teori komploti mund te distilosh nje pafundesi faktesh ne disa fraza te perpikta qe nese jane mjaftueshem bombastike behen dhe te besueshme.

E thuj pastaj qe s'e kam qa. Nganjehere habitem sa sakte e bukur shkruj. Po te mos me kishe thene qe e kisha shkrujt une, nuk do e kisha dallu, po shyqyr te kam ty dishepull. Ca rrjeshta jane thjeshte "zeitlos".

i vetmi ngushellim per intelektualin ngambrapa eshte se te pakten ha mut me lule, mut estetik.

 

Kjo qe ben ti quhet intertekstualitet, i dashur. Ta kam thone une, ti je postmodern i ndrydhur (pervec ndrydhjeve te tjera). Nje Derrida ne kavanoz turshi.

Un nuk e di si quhet sepse nuk jam i lexuar si ty, nuk e kam te freskuar biblioteken me libra ngambrapamoderne.

Por di mire se çfar ben intelektuali i shquar gjithnje: ben çfardo maskarallek, e per ta mbuluar e gjen gjithnje nje term intelektual niveli te larte me te cilin hedh lumin midis injoranteve qe nuk kane lexuar libra.

Termi intertekstualitet mbulon faktin qe, kur te leverdis, si pjestare e bandes qe dhjet e ha mut majtas, e hedh poshte pa problem Teorine e Komplotit, e kur nuk te leverdis, si pjestare e te njejtes bande, dhjet e ha perseri majtas per Teori Komploti ne Turqi.

 

Termi "intertekstualitet" do te thote qe sidoqofte Skizoteksti i modh e gjen gjithnje menyren me dhi me lezet sipas pjerrsise se feles perkatese.

                                                                                                           i Modhismiley

 

+1

Une tani "u zgjova" dhe e morra vesh kete lajm. Pashe pak ne TV cfar po fliste kryeministri turk, ky pas Davudlogut, dhe lexova tek nentekstet poshte ekranit mbi te vrare ne te dyja palet. Duket deri diku sic thote pluarasi ketu me lart, dicka e kontrolluar e qe mund te sjelli pastrime te reja. S.d.q., koha e puceve ushtarake ka kaluar dhe evolimet duhen sjelle sot me zgjedhje te rregullta. Jo vetem ne Europe dhe Azi, por edhe ne Afrike.

Dum baben smiley

Skena idiote, civilët që qëllojnë ushtarët, s'ishte parë më parë

Një pyetje kisha unë, ky Taipi pse nuk zgjodhi Tiranën për azil?

Edi Rama: :"I lumtur per popullin vella te Turqise dhe mikun e cmuar Erdogan". Per cdo gje tjeter eshte Master Card

Nga burimet e mia te mrenshme,kam marr vesht,se edhe Edi Rama do me i vu zarre dopove te PDIU,ne bashkpunim me Ernesto Romen (Saje Qorrin) edhe Xhivolan (Taulant Ballen) Gjithe hallin e ka me gjet pretkst per me arrestu Ben Blushi dhe Mimoza Hafizin. smiley

Erdogani i beri thirrje turqve kudo qe ndodhen te dilnin rrugeve e te luftonin. Vetem Shkupi, Prizreni dhe ca fshatra te Tiranes ju binden thirrjes.

Lolita

Thuhet se i km-ja i kishte bo nja dy bataljona gati me mo'besumit per Stamoll. Paraqituni urgjent ke shqupi i kishte thon, se Komandant Saliu di t'ju instruktoje. Po s'te paten thirr mrome, dmth s'te ka ne refene km-ja.smiley

Na kena qan ushtri m'vte mer,s'm'varna prej KM-s,KM-ja maximumi mun te kerkoje aleance me ne.smiley

 

Pjeter ke qene nei here ke pazari i trimave, anej nga Laci, ku blehen "harxhet" e zgjedhjeve. smiley

Me keto deshtimin kaq preciz dhe te shpejt, vertetohen fjalet e inskenimit qe baba te marr ate te shkrete pushtet Absolut. 

Menjehere u shkarkuan nga detyra 2745 gjyqtare dhe prokurore ne Turqi si arsye e pucit te shtetit. Erdogani thjesht po konsolidon pushtetin e tij. 

Jo te gjithe trupat e ushtrise Turke kishin marre pjese. Si mund te organizohet nje puc shteti nga ushtria dhe nje pjese e ushtrise nuk eshte ne dijeni te nje aksioni te tille? 

Per te ardhur keq! Turqit jane injorante. Njerez pa logjike dhe te trashe! Perfundimisht! Skllever! 

 Nuk du ta prish hovin e te ndjerit superior me hallet e tjetrit,  por ti duhet ta kuptosh qe dhe ne shqiptaret, s'jemi me pak injorant, pa logjike dhe te trashe se Turqit. Ti kaq gjo e ke te qarte?

Normale qe jemi me pak injorante, pa logjike dhe me te trashe se turqit. Shqiptaret nuk kan qen ndonjehere skllever. Ku e bazon kete?

Shqiptaret s'kane qene sllever? Haha, po si fillim kemi qene skllever te Osmanve, per te pakten 500 vjet. Por hiq kete, nje popull qe militon si dele per parti politike dhe politikane qe shohin vetem interesin personal, nje popull qe si asnje vend tjeter, ka shitur vajzat e veta semaforeve te Europes, nje popull labidar qe ne mes te Europes, ne shek 20 eshte mashtru me Firma Piramidale dhe ka bere '97. Dhe kjo pa permend diktaturen apo nivelin e inferioriteti qe kane shqiptaret ndaj cdo te huaji qe i shkel kemba ne ate vend. Nje popull qe merr valixhe e kerko azil si zar, se kane degju qe "diku eshte me mire". Nje popull qe prodho nga tabani i robve te vet, djem e familje me shku ne p. te arushes me lufte per luftra arabesh. Nje popull ne mes te Europes i ndare, i percudnuar, dhe qe s'ka qullos asnje gje te rendesishme ne historine e tij. Keshtu ne pergjithesi, jo mo hic s'jemi skllever. 

O djal, ky popull e di shume mire se ca leshi jane partite sot. Por, jo te flesh gjume kur te dhjet erdogani sy per sy. Nuk besoj qe kemi qen skllevere te osmaneve per 500 vjet...eshte nje dogme pa asnje baze! 

Ku e pe qe populli turk fjeti gjume? Apo ashtu sic pe dhe djalin. smiley Populli turk doli rrugve te mbronte idhullin e vet, pashain e te gjitha kohrave. Feja eshte opium mer djali, kurse pashai dealer. 

Sa me e madhe tahmaja per pushtet aq me afer fundit, po he.

Ky eshte vetem fillimi i fundit te erdogan!

Pucistat ashtu te pakte = heronj per guximin

S'eshte e thene. Se me keto levizjet e fundit, e vulos njehere e pergjithmone pushtetin absolut dhe kthehet ne sulltanat. 

S'eshte e thene!

Djali, e vetmja qe qe ndante Erdoganin nga pashallaku ishin pikerisht 2-3 zara, qe s'po gjente arsye ti hiqte nga rruga e tij drejt madheshtise. Se popullin e ka me vete, kete s'kuptojne robte. Qe sulltani duke perdor ideologjine fetare me te fuqishme momentalisht ne bote, islamin, e ka bere popullin turk thjeshte nje shtese te pushtetit te tij. 

Nejse, shpresoj ti shohim ditet e sulltanllekut te ktij pleres...sa do zgjase! 

Te vetmin gabim qe kishin bo kto pucistat, kishin hudh ne ere hotelin e Taipit icik me vonese. Pranej duhen ble ora te mira, prodhimi turk te le ne balte, a te rras mrena. 

Turqit popull qoftesh , dhe ate pak shans qe kishin per te qene me te avancum se vendet e tjere te Lindjes se Mesme ua shurron Erdogani dhe Guleni .

popll koti, turqi hesapi. ne shqiperi kur shan ndonjerin i thua turk.

Erdogani me kete rast beri fët e fët  edhe reformen ne drejtesi.. i pushoi gati 3000 gjykates nga puna.smiley

Po me gjykatsit dhe prokuroret ca pati ? A mos nuk e kishin mjekkren te gjate sa duhet

"They will pay a heavy price for this," said Erdogan, who also saw off mass public protests against his rule three years ago. "This uprising is a gift from God to us because this will be a reason to cleanse our army."

dakort se te spastrimet e ka mendjen po kafshata e madhe mbetet ne fyt thone

I thame qe dje Gjembo qe kjo i interesonte vetem 1 njeriu. Dhe keshtu doli. 

S'ka, I vetmi popull i emancipum ne ate rajon jane kurdet, me nje parti realisht te majte, por pa sivranitet.

Lindjes se mesme ja vuni dermen amerika qr luftoi te majtat gjate luftes se ftohte, aq sa sot gjen terren vetem islamizmi ideoligjik ku gjejne strehe gjithe te pakenaqurit.

Jo vetem me te emancipuemit por edhe ma trimat , bane rrezistence heroike ne Kobane .

Aman mer, ku i degjoni keto ju? Kush ua thote? Seriozisht e kam. Si qenkan kurdet qe bejne hala femra synet, qe s'regjistrojne vajzat ne gjendje civile, i martojne nga 10 vjec e bejne nga 2000 femije per familje, qe shperthejne me sulme kamikaze, me te emancipum? Kurdet kane nje kauze deri diku te drejte, por asnje s'te siguron qe dhe ata s'jane me llum se gjithe popujt e tjere te atij rajoni. Nderkohe, te pershendes me femrat tipike kurde qe i shohim dhe rrugve te Gjermanise. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Kurdish_women_from_P%C4%81lang%C4%81n_village_(13361081043).jpg 

Nderkohe, te pershendes me femrat tipike kurde qe i shohim dhe rrugve te gjermanise,

ato te gjermanise jane femra te multikultit te liberaleve evropiane,

keto jane femrat kurde

Ah ju jeni ftof ne tajare, per ate Zot mer. Dmth keto qe jepke ti na qenkan te vertetat kurse ato te mia jo? Kete dakumentarin e ka pare ti noj cik, apo vetem 3 min e para? Hape tek min e 34.53 e tutje, dhe degjo e shiko. E ta shohesh qe ato qe te kam dhene une jane "tipikja". "Burrat thote kjo, rrine e s'bejne asgje, dhe martohen me nga 2 e tre". Nderkohe ne sfond jane po ato femra, jo ato "trimneshat pa shami te peshmergave".

Ke njofte noj kurde ti nojhere? Ke pa ndonje? Une kam njof personalisht, dhe e di cfare them. 

or ti shoq, po cfare pret nga nje popull ne mes te gjysshkretetires, pa shtet, ne nje nga zonat me te keqija te mundshme.

po ku ke pare femra ne boten arabe, apo lindjen e mesme, hiq izraelitet, qe te marrin pushken, ca e vazhdon me tej muhabetin, kodra pas bregut, pse kane shami..ty te ka fillu ne mes te tiranes, ferexheja ne ekspansion.

Po tek e fundit pse nuk ja ma bytha qeverise gjermane apo evropes liberale tua ndaloje shamine, por tre breza i le te segreguar kulturalisht me keq se sa cdo ishin neper vendet e origjines.

Bra! E kuptova qe ti s'ja paske idene gjerave qe thua. Te jesh i bind, qe nga gjithe te hujt kurdet kane qene me te dashurit e europianve. Kjo ne pergjithesi sepse robte solidarizohen me kauzen e tyre, por dhe pasi kane antipati ndaj Turqise. Me qe s'te kane updejtuar, Kurdet e kane nje lloj shteti te pavarur ne Irakun e Veriut, quhet Kurdistan. Dhe gjendja sociale s'eshte me mire. Jetojne akoma me zinxhirin e fisit ( ashiret) , vrasin per nder, martojne ne djep, femrat i mbajne si mall i dores se 4. S'eshte detyra e gjermanit, ti heq shamin robve. Po nejse se me ke flas. 

mos u bo naiv, lexo tamam, kap argumentin e komentit tim.

Kurdet jane popull i prapambet sepse .....rrethanat historike gjeografike e politike etj etj.

Kurdet kane nje parti qe udheheq luften e tyre, Ocalani i famshem qe ka prodhu kete parti te majte qe ka pergatit keto gra te emancipuara politikisht (dokumentari) qe luftojne sot.(perjashtim qe hedh poshte rregullin, sepse unikal)

Kurdistani ne veri te irakut eshte formacion i ri, nuk quhet.

Persa i perket "gjermanit", po te thosha qe ne emer te "multikulturalizmit", promovon mosndryshimin e ketyre kulturave dhe kesisoj mosheqjen e shamive, cka funksionon jo vetem per kurdet por dhe per komunitete te tjera qe nuk arrijne te integrohen edhe pas shume kohe.

Ua qenke i lezetshem shume. E paske nga nje justifikim per cdo gje. Kur Gjermani promovoka mos ndryshimin, pse s'ndyrshojne keta meqe tani s'jane me te ndrydhur, e s'kane me rrethana gjeografike, etj etj? Pra e kane mundesine, por vazhdojne akoma me epoken e gurit. Shumica e Ocalanseve qe dalin neper protesta tek kjo Europa e multikultit jane te veshme si ato tipiket qe te tregova. 

Para ca muajsh nje familje ocalanse, vrau gocen, se i kishte prish nderin. Nejse e lejme kete birko muhabet, se ti e paske vulos tenden, s'paske ndermend me pa gjerat sic jane. 

megjithse pate icik perparim, perseri me zhgenjeve;

shifi gjerat pertej kontekstit ku jetonsmiley.

Uaa u zhgenjeve ti... S'di a do me ze gjumi sot... ncncn

Kurse ti shifi gjerat pertej lajmeve dhe videove ne jutube.smiley

debris pse ben vazhdimisht ua! ua!, qenkerke vajze e lezeteshme shume, apo ka ndodh ndonje gje tjeter perendimore?

 

O Blend ti s'dukesh nga ata qe presin trashe! C'tentative e deshtuar! Me te realizuar s'ka, u godit fort sistemi i drejtesise dhe s'ka me asnje pengese drejt pushtetit absolut. Grushti i shtetit nuk fillon nga ura e Bosforit, per trashamaket po...

pikerisht.  ''grushtin e shtetit'', e ka filluar me kohe Erdogani.. ngjarja  e mbremshme ishte akti i fundit i tij !

Me vje keq per ata njerez qe humben jeten, e per ata ushtar te perdorur ne lule te rinise. Zoti i ndihmofte!

, e per ata ushtar te perdorur ne lule te rinise

 

populli i urte, trim dhe liridashes turk per keta ushtare thote: kopan asqer !.smiley

Kur shihja ushtaret e denigruar komplet, me ka ardh keq me te vertet. Keto jane te gjitha lojra pushteti qe e hane njerez pa lidhje. 

Paskan arrestuar dhe nje gjeneral me origjine shqiptare Adem Huduti http://www.gazetatema.net/web/2016/07/16...

Mos te vijne shum keq se turq hesapi aq dijn aq bejne , kopila te serbeve , shqiptareve , grekeve , bullgareve dhe gjithe kombeve te tjera qe u shkerrdhyen per 500 vjet nen osmanllinjte . E ashtuquajtura Turqi qe shohim ne sot eshte asgje tjeter vetem nje miks i dhunshem shumkombesh.

Me vje shume keq te them te drejten, djem nenash. Te iken jeta per lesh se do njeri me u be Sulltani. 

Miks i dhunshem shumekombesh jane shumica e vendeve Ballkanase. Pse Greket s'jane multietnik mnjf? Madje edhe nese mendojme qe Shqiperia eshte icik me ndryshe mjafto te shohesh Olsi Jazexhiun te te nderrohet mendja. 

Olsi s'ma nrro menjen hic vetem mbiemri i tije te thote gjithcka

Mbase mer, me duket mua keq. Por une po te shifja nje fytyre te tille tek dyqani arab, s'do i thosha " C'kemi, me dukesh si shqiptar". 

ate po them dhe une 

There was a young fellow from Ankara

Who was a terrific wankerer

Till he sowed his wild oats

With the help of a goat

But he didn’t even stop to thankera.

Gjejeni autorin.. smiley

eshte perplasje midis  qemalisteve, nacionaliste dhe kryesisht shqiptaro-ballkanik,    e aziatikeve,islamiste te erdoganit!

shqiptareve ju intereson nje turqi qemaliste ,proevropiane, prandaj duhet te ishin ne krah te pucisteve sot!   

Kosovaret dhe Maqedonasit dilnin me flamurin turk dhe therrisnin do japim jeten per (baben) Erdoganin nderkohe qe baba perdori magafonet e xhamive te therriste xhihadistet e vet per ndihme.

po internacionalistet e majte qe u hante buken kombi, i hodhen ne dore te hoxhallareve te erdoganit!   u keni lene vetem 2 rruge!  ose te fetarizohen, ose te muchnanizohensmiley

qe kur i cileson shqiptaret si kosovare e maqedonas, duket predispozicioni  juaj. 

Shqiptaro, cudi qe vje pikerisht nga ty kjo. Jo se parimish s'ke te drejte, por sepse mesa kam pare une ti ( ashtu si dhe une xhanem) ke prioritet te tjera.

Ti e kupto qe gjate kohes se ketyre " nacionaliste kemalist", Hakan Shykyri s'bente gafe me thene qe jam shqiptar. Dhe te jemi te sinqerte per here te pare ne Turqi, po ngrihet nje lloj identiteti kombtar shqiptar. Sa dhe ky bukuroshi i telenovela del ne TV e thote e kam baben shqiptar nga KS, serbes pa ju dridh syri. Nderkohe qe kjo s'behet fjale te ekzistonte me pare. A doli ky fenomen, si efekt anesor i politikave te Erdogan kjo eshte per te pare, sdq fakti eshte ky qe eshte. 

Mos na i ngrefet mendja edhe Mrikes e na ben ndonje Shpulle Qyteti mor aman. Se mezi e kemi, jo per gjo...

Neqoftese Erdogani eshte nje plere (pranuar kolektivisht ne blog, nuk shof asnje per be qe e mbron), atehere ne baze te teorise dyfelore rezulton plehre edhe Ataturku si kunderfigure e tij historike.

Keshtu qe beni mire te kerkoni demokracine e pastert midis dy felesh, dmth tek vrima ... pika pika pika me kuptim te thelle filozofik.

 

Ja retorika pro-Erdogan me te cilen e shoqeruan publikisht disa shqiptare ngjarjen ne Turqi. Ne tre shkrime, me tre autore te ndryshem:

"Ndriçim Ferko, studenti shqiptar që u përball me grushtshtetasit në Stamboll: ja ç’më panë sytë tek ura e Bosforit..."

"Erdogani dhe Plutarku"

"Ç’ka mbetur më për të provuar kundër Erdoganit?"

Link

 

Pjese nga shkrimet:

[...]

"Ngjarjet rreth puçit të një hunte ushtarake të 15 korrikut 2016 në Republikën e Turqisë më së miri e ilustrojnë një thënie të vjetër të historianit antik Plutarkut për popullin, ku thotë se: 'Lum për atë popull që frikësohet për sunduesin e tij, e jo nga sunduesi i tij'.

 

[...]

"Ata nuk e duan pushtetin. Po, po, nuk e duan atë pushtet ashtu siç e njohim ne, por duan atë të nëndheshmin, për të shantazhuar, për t’i vënë këmbën në fyt armikut të përkëdhelur si mik.

Por mbrëmë dështuan! Dështuan me turp!

Fundi është pranë… I Erdoganit? Jo! I Turqisë? Jo!

Çfarë ka mbetur më për të provuar?

Hiqni dorë, hiqni dorë, se pastaj do të pendohi!"

 

[...]

"Unë kam rreth 6 vite që jetoj në Stamboll dhe kam qenë dëshmitar i ndryshimeve të mëdha që ka pasuar ky vend. Në Turqi ekziston një frymë e jashtëzakonshme solidariteti dhe vlerash që të përthithin vetëvetiu dhe që nuk të lejonjë të jesh indiferent. Po nuk jetove në Turqi, ose më së paku po nuk e njohe këtë vend në kompleksitetin që ka, nuk mund ta kuptosh këtë gjë. Ndaj dhe këto orë kam vënë re dezinofmacione dhe komente që shpalosin një injorancë të thellë mbi çfarë ka ndodhur e po ndodh në Turqi.

Sa për vetëdijen, dola në emër të shumë ndjesive, sigurisht edhe për shkak të besimit tim, ku ndërfutet dhe ndjenja kombëtare; si dhe për shkak se besoj fort tek liria, tek drejtësia, dhe se jam jam për zbatimin e ligjit kushtetues."

Po bukur. Me fal, po konkretisht cfare te beri pershtypje? Kot i jep bursat Turqia per student shqiptar, qe ata te kafshojne doren qe i ushqen? Dhe mire bejne fundja, kur shtetet mike, aleate, partneret tona perendimore etj, i dhimbset te japin bursa qe shqiptaret te kene mundesi te arsimohen me shume ne Perendim, e te mos ti terheq Lindja. Edhe ne kohe te Zogut kishte ndoshta me shume te shkolluar ne Perendim, se ne Lindje. Gje qe sot eshte shume e veshtire te realizohet.

Sipas informacionit ne "Te sheshi", vetem njeri nga shkruesit eshte student shqiptar. Dy te tjeret, jane njeri Prof. dhe tjetri pa tituj rrethanore.

Nuk di konkretisht per cilin shtet perendimor e ke fjalen e qe nuk jep bursa, se ata qe di une japin bursa ne cdo fillimviti nese e ke mesataren e se mesmes te larte.

 

A mund te di si e lexon ti paragrafin e studentit me poshte:

"Sa për vetëdijen, dola në emër të shumë ndjesive, sigurisht edhe për shkak të besimit tim, ku ndërfutet dhe ndjenja kombëtare"

Qe doli ne emer te besimit e kuptoj, dhe shume mire, pune e tij. Tashti, kjo "ndjenja kombetare" me ben te kruaj nje cike koken. 

Ndjenja kombetare historikisht ka shkaktuar dhembje koke, dhe kur ndjenja kombetare bashkohet e mbivendosur ndjenjes fetare kruarja e kokes behet dhembje koke.

Prandaj debris ben vazhdimisht si vajze ua! ua!, i dhemp koka per memedhene, qan ua! ua! ne djep qe nga viti 1912 ua! ua!

 

Tashti Tailpit ka per t'i lujt zari fare nga paranoja. Dhe ka per ta zgjeru gropen e vet.

c'te ben ushtria nuk ta ben as perendia.te kishte faj Dulla kur pushkatoi gjithe gjeneralat .smiley

ky revansh i erdoganit nuk lune prej vendit asnje nga problemet e shumta me te cilat haset turqia.

Shume po perflitet se puci u inskenua nga vete Sulltani per te pastruar rivalet dhe vazhduar me planin e vet Panotomanist. Plus puci i jep mundesine te veje nen presjon SHBAte te debojne rivalin e vet "Gulen" ( i cili i eshte kthyer ne makth)

 

Nejse shok,brenda 1 jave pame skena te "GTA" ne France e te "Cull of Duty" ne Turqi ! Mezi po pres javen tjeter ! Priten skena ne Shqiperine kapitaliste ! I ka kapitalizmi keto, the show must go on..publiku e komentatoret te mos merziten!

2745 gjykates dhe prokurore te arrestuar ne Turqi menjehere pas pucit. Erdogan po planifikonte te ndryshonte kushtetuten (laike)Turke perpara se te ndodhte pucit (gjykatesit, partite politike dhe prokuroret turq ishin kunder ktyre ndryshimeve te cilat i japin fuqi apsolute Erdoganit). Ky puc i inskenuar i jep mundesine te pastroje gjykaten kushtetuese, kercenoje opoziten dhe te vetekurorezohet Sulltan i Turqise.

jo vetem kaq, por ka per te zhduk gjithe piktoret sado-mazo nga Turqia, te cilet do te spostohen ne vendet skandinave dhe do t'ju bejne konkurence piktoreve sadomazo vendas.

 

Ti Tiko del tek tuk nga ajo shpella jote si puna e atij Asket Lithjanit te vetmuar...por ke nje problem se te shqeteson edhe rrezja me e vogel diellit kur del nga vrima smiley

pranej rekomandimi peshkor eshte: 

maje vazhdimisht mren! mos dil nga vrima! (erdogan)

qe ne strukturen solide te shoqerise te zhvilluar ngambrapamoderne ku gjerat jane te nderlidhura ne menyre te ndersjellte midis tyre ne menyre dyfelore, implikon:

vazhdimisht mren e ke! luje nga t'dush! (ataturk)

Te premten n'pune ne ore t'pushimit ishim tu bo i dor muhabet per Turqine. Fol njoni pergjigju tjetri, me pyeten ene mu, çer menimi ke? Un nuk disha çer t'thoshja, e shyqyr qe mu kujtu i muhabet Peshku, i thashe qe nuk kom menime per kete pune sepse ka menu T.S. Eliot per ket pune qe ka thene:

Neqoftese nuk pranon qe ka Zot (dhe Ai eshte nje Zot xheloz), atehere maje n'tullumt Stalinin dhe Hitlerin!

- Pse edhe Zoti qeka xheloz? - me pyti nje koleg.

M'kapi mat, nuk disha çer t'i thosha, bera vetem mek mek mek. Kur u degju i ze si bubullime:

Xhelozia eshte nje ndjenje arkaike, e lashte, mesjetare, obskurantiste, tani ka marre fund, nuk ekziston me, tani ekziston logjika iluministe ngambrapamoderne.

 

Psh neqoftese ndonjoni kap gruan ne flagrance me hidraulikun ne pozicion lopthi, nuk behet xheloz, nuk zemrohet, por me qetsi dhe dashuri arsyeton me logjike ngambrapa: "S'ka gje, le t'pallohet gruja, meqe un kam pallu grate e te tjereve, eshte logjike qe edhe te tjeret te pallojne grun time!" 

                                                                                                                  i Modhismiley

Duartrokitje ne salle.

 

Me teorine dy-felore alla(h) heretik, kuptojme se keto arrestimet e gjyqtarve dhe prokurorve ne Turqi jane bere gjate inflagranti-t, pra teksa keta njerez te drejtesise do te kene rrembyer automatiket dhe te veshur si ushtare kane marshuar bashke me pucistet! Por zemra dhe shpirti i demokracise, (na rrofte baba, njekohesisht biri i Allahut), dora vete z. Erdogan, ua beri rup-sup! Dyshimet per inskenim te pucit nga vete baba jane dashakeqe dhe te rrezikshme per demokracine alla(h) neo-otomane. Poshte dyshuesit!

7400 , arriti numri i te arrestuarve. Sikur bie pak ere kjo pune. 

Zerat dolen, por figura nuk doli. 

Injorante

Grusht shteti i leshit. Nuk ka civil ne bote qe te ndaloje nje ushtri te armatosur qe ngre avione bombardues dhe helikoptere kunder presidentit.

Dhe ai qe ngre avione e helikoptere kunder presidentit, eshte me i pergatitur se te carmatoset per 4 ore nga disa mjekrrosha xhamish. 

Ushtria turke ka bere kater gushte te tjera shteti ne te shkuaren, dhe te gjitha kane dale me sukses. Ndersa tani sulmuan presidentin pikerisht kur presidenti kishte ikur?

Nderkohe qe per rob te tjere zgjasin hetimet me muaj, Erdogani kishte gati listen e mijera fajtoreve brenda 24 oresh? Per nje fundjave i gjeti 6000? 8000 police? Eshte e qarte qe listat kane qene gati.

Ministria e edukimit shkarkon nga puna 15 200 mesues. Organizata e edukimit te larte sugjeron dhenien e doreheqjes te 1577 dekaneve! Grushti i shtetit vazhdon... smiley

Fin, linku qe ke sjelle (plotesisht i respektueshem e i sakte) nuk i heq asnje presje vertetesise se artikullit qe solli Jardine. Kemi komentuar pikerisht ketu në peshk në momentet e grushtit të shtetit dhe mendimi im ka qene: nese puçi triumfon, në Turqi ka lufte civile.

Nuk eshte aty per te hequr presje, po perkundrazi, per te shtuar. Loja ka mbaruar qekurse njeriut i duhet te zgjedhe te keqen me te vogel. Po gjene mire sot nuk me zu syri ne shtypin shqiptar ndonje artikull entuziast per Erdoganin, nga ata qe citojne Naim Frasherin per te denuar "tradhetoret" e Erdoganit.

Ndjese per nderhyrjen,po meqe jemi te shtypi.Po lexoja Peshkun ne celular para ca ditesh duke shkuar per ne zyre dhe me sheh nje koleg bullgar.Jemi miq,njihemi prej vitesh.Ai ka studiuar per shkenca politike dhe i njeh keta musketieret e politikes shqiptare."Cfare po lexon," me pyeti."Nje forum," i thashe."Per cfare flasin,"me pyeti,"per pucin ne Turqi." "Jo,jo,"ia ktheva,"kush po pyet per pucin,shqipot tani e kane mendjen te reforma ne drejtesi." "Ore,te te te pyes," me tha,"si e trajton shtypi shqiptar pucin." "Ne pergjithesi si inskenim," i thashe.Nuk e di pse ai u habit disi qe shtypi shqiptar nuk eshte pro Erdoganit,qe e quan autoritar,diktator,sulltan.Ose qe shqiptaret (e Shqiperise

te pakten,po edhe nder ta,ata qe nuk e kane lexuar Kuranin me shume se 10 here) jane te shqetesuar nga kjo shtrirja me shume se c'duhet e vemendjes se Turqise ne Ballkan dhe endrrat neootomane.Mbase mendon se shqiptaret jane vecse vellezer te vegjel te turqve,ose se kane qene te privilegjuar ne perandori.Madje me pyeti edhe ne ka mbetur ndonje pasardhes i Qyprillinjve ne Shqiperi.Doja t'i thosha se mbase eshte Shkaba,meqe eshte nga Berati. Nejse,ai tha se bullgaret ishin edhe me te shqetesuar,meqe kane edhe nje pakice te konsiderueshme turke e per me teper jane edhe fqinj.

por dhe çik me karar kjo puna e epiteteve per Erdoganin: te kish qene kaq autoritar diktator e sulltan, si ka mundesi qe i bene gjithe ate puç?? Si ka mundesi qe 'sulltani' u katandis ti drejtohej popullit nepermjet nje celulari?? (biles ka nje detaj interesant: njeri nga ushtaraket e larte qe udhehoqi puçin eshte fiks ai qe pat dhene urdher per rrezimin e avjonit rus ne territorin turk smiley ).

Gjith ate puc? Me pak se 1000 ushtare moren pjese ne puc nga nje ushtri me 700000 ushtare/oficere. 

 

Tani me "sikur"-e s'shkojme larg, por 'sikur' te ish vrare fizikisht kryetari i shtetit turk, nuk do numUronim nese ishin 1000 apo 2000 pucista...  

C'lidhje kane te gjitha keto qe thua. Te ishte gjithe ai puc, nuk perfundonte ashtu si perfundoi, me shume si farse. Dhe kush te tha qe leter lakmusi per dike ne eshte diktator apo jo eshte puci. Perpjekje per puce e vrasje ka pasur edhe kundër Hitlerit. Mos u bej edhe ti si ky bullgari, qe tha: "Po c'sulltan eshte Erdogani, sulltanet kishin saraje. Pastaj fuqine e kishte Veziri i Madh e jo sulltani" e gjera te tilla. Dhe une sapo kisha pare pamjet e sarajeve te Erdoganit, po edhe sikur, sic i thashe atij po te them edhe ty: Sulltani eshte perandori, dhe kjo eshte endrra e tij, ashtu si edhe e atij "carit" te Rusise (lexoje me c a me k, si te duash). Prandaj edhe ky rivaliteti mes ty dyve. Nejse, c'ne gjithe kjo sevda e madhe per Baba Erdoganin, apo ne kuader te aleances "liberalo"-islamiste? 

a ha, po filluam me "ç'ne kjo sevda" s'shkojme larg

E mire, admirim. Ja nje artikull, megjithese edhe ti Al-Jazeera e Katarit, do ta quash "perendimor"

http://www.gazetatema.net/web/2016/07/25...

 

Sapo e lexova dhe me beri pershtypje kjo fjalia per punen e sulltanit, meqe po flitnim per te:

"nje jete luksoze qe do ta kishin pasur zili edhe sulltanet osmane". 

tani kto jane çik retorikë; mua me pelqejne çik me shume faktet.
-psh, fakti qe asnje parti ne Turqi nuk e mbeshteti puçin; qofte dhe ajo e kurdeve (armike e betuar e AKP!)
-psh faktin qe Edogani vete (personalisht dua te them) ka nderhyre qe opozites ti jepej sheshi Taksim per manifestim kunder "diktatit dhe diktatures" pardje (ki parasysh qe ne Turqi ekziston gjendja e jashtezakonshme)

ja ca fakte te tilla me interesojne

sa mire qe flet me kshu faktesh me pelqen. Partia e kurdeve doli dhe tha qe nga grushti mund te dalin shenja te erdoganit vet. Dhe kete e ka nxjerre ai xhumuhurijeti yt. smiley http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/574208/Demirtas_tan_carpici_iddia__Darbede_AKP_li_izi_cikabilir.html

Po normale qe do ia jepte sheshin sepse popullin po e perdor si dele...nate dite e ka len neper sheshe...gjasme me dal kunder grushtit. Grusht nga i cili perfitoi vetem ai. 

o njish, nese ai i kalon kompetencat e kryeministrit tek presidenti (qe kete mund ta beje me referendum ne kete kohe duke pas shpallur dhe gjendjen e jashtezakonshme, ne kohen qe ka dhe mbeshtetjen e plote te popullit) ci hyjne ne pune akuzimi i partive te opozites? Paska humb ai!!! plus, ne ate rob qe eshte bere erdogani, mund te kryeje nje atentat ndaj njerit prej kabinetit te vet dhe te akuzoje ke te doje. Kaq e veshtire qenka me akuzu opoziten ne turqi? 

Budallalliqe! 

Po ti duro: qe te beje kushtetute presidenciale, i duhen 2/3 e parlamentit.

Se kjo puna e republikes presidenciale turke eshte çik si puna e denimit me vdekje. Pyetje "retorike" : kush eshte më demokratike, SHBA-ja qe e ka denimin me vdekje ne fuqi në 31 nga 51 shtete, apo Turqia qe e ka hequr denimin me vdekje ne 2002, gjate qeverisjes se Erdoganit?

pa he njehere smiley

Ne gjendje te jashtezakonshme nuk i duhen 2/3 e parlamentit! I mjafton nje referendum! 

Pyetje retorike! Kush eshte me demokratike Europa apo Turqia?! E para nuk e ka denimin me vdekje! 

O djal, ti e ke problemin me veten tende mesa shoh! 

Vertete qe Amerika e ka denimin me vdekje por, nuk e perdor per terror dhe per tu treguar vendin kudnershtareve politike! Nuk e perdor per tu thene kundershtareve e gazetareve qe nese beni nje shkrim kunder meje e keni vendin ne litar! 

 

HIQ dore nga jo propagande se e ke gabim! Eshte pa logjike qe te mbrosh erdoganin ne kete kohe mor djalosh! Nuk mundesh jo per gje! 

"Pergjigje retorike": Kush eshte me demokratike, Shqiperia apo ShBA-ja? Stalker, shume i haperdare dukesh.

Ty te pelqejne faktet qe ndihmojne retoriken.

Si mund te jene partite politike pro nje puci ushtarak (te pakten se jashtmi).

Ti quan fakt dhenien e nje sheshi per miting (prape puna e macja me miun) dhe nuk quan fakt pushimin menjehere, pa mbaruar mire grushti i shtetit, dhe nuk quan fakte mijera te pushuar, le gjykates, po edhe mesues (apo edhe ky eshte "diktat" per ty), apo edhe faktin e akuzave te shumta per lirine e shtypit (apo ajo eshte me pak e rendesishme se dhenia e nje sheshi)

epo kjo pike e zeze! O argentis, po sigurisht qe i quaj fakte ato qe permend! "Thjesht" desha te them se ka dhe fakte te tjera qe provojne se gjerat jane me komplekse sesa retorika siperfaqesore.

Por qe:

1. Perendimi humbi rastin e arte per te denuar menjehere nje grusht ushtarak shteti
2. qe Turqia (dmth 75 miljon fryme) do futej ne spiralen e luftes civile nese puçi ja arrinte qellimit

jam pothuaj 100% i bindur

O djal, nese halla do kishte koqe do i thonin daje thua ti?! Ju qe jeni ne france qenkeni te cuditshem! Si ti si profili me nje vend hani buke! 

Rrituni icik menderisht dhe spiritualisht o bur! 

Perderisa ju manipulon dhe politika e erdoganit mund te bej nje lidhje me gjithe ato sulme budallalliqe qe i behen frances! 

Stalker, ta tha edhe Naughty, ate qe po te them une, je shume i shperndare dhe eshte e veshtire keshtu. Kalon nga tema se si eshte Erdogani te qendrimi i Perendimit ndaj grushtit te shtetit dhe te ajo cfare do ndodhte. Ne nuk dime me siguri cfare ka ndodhur, ti flet me bindje "100 %" se cfare do te ndodhte.

- Beaucoup de gens pensent même qu’il s’agissait d’une provocation organisée par Erdogan lui-même pour renforcer encore son pouvoir, ce qui est absurde, mais la Turquie est un terrain fertile pour les théories du complot.

 

-Pourquoi cette théorie est-elle absurde ?

 

- S’il avait été au courant du projet des putschistes, il était possible de les arrêter avant avec, en termes d’opinion publique, plus ou moins les mêmes effets pour démontrer la « réalité » des complots menaçant le pouvoir.

Le choc de ce « coup » est, en revanche, très dur, y compris en termes d’image, pour la Turquie, déjà frappée par le terrorisme djihadiste et déstabilisée par la reprise du conflit avec les rebelles kurdes du PKK dans le sud-est. La livre turque a dévissé en un jour de 6 % face au dollar. En outre, ce coup de force raté a été très violent, comme le montrent les dégâts au Parlement. C’est aussi la première fois que des putschistes bombardent Istanbul et Ankara.

thene keto nga nje opozitar i hapur i Erdoganit

Po, po na thuaj pak pse eshte opozitar i Erdoganit. Cfare mendimi ka per te?

O cun, ca demitime thua o burr se le nam! Ku ke pare ti te shenjestrohet nje pallat prej 1000 dhomash si ai i erdoganit ne ankara dhe te demtohet vetem oborri?! Asnje ndertese nuk ka pasur demtime te arsyeshme pervece demitme te jashtme! Mos ler nam o burr...kshu gjerash ju tregojne juve ne france? Erdogani doli e tha qe u lajmerova ne oren 4 nga dhendri dhe ne oren 5 nga sherbimi sekret turk...Perse nuk e ndaloi grushtin? 

Mos vazhdo me sa me gjate qe vazhdon aq me shume prishet! 

o stalker..ku i gjen keto lajme o burr se le nam...kur 2 f-16-tat e ushtrise ishin ne ajer...dhe rrethuan avionin e erdoganit qe po zbriste ne stamboll, si nuk na qenka ky puc inskenim? Mos o burr, mos u beni me logjike femije! Ke pare ti ndonje puc ta organizoje ushtria dhe te deshtoje? Ke pare ndonje grusht shteti, ku i sulmuari nuk ia mbath? Ke pare ndonje grusht si ai ku erdogan doli e tha qe ky grusht eshte dhurate nga Allahu? Ke pare ndonje grusht shteti ku te hiqen dhe pezullohen nga detyra 70.000 nepunes civile perfshi ketu edhe profesore? KE pare ndonje puc shteti ku kryeministri te thoje qe u njoftova nga dhendri im per grushtin e shtetit ne oren 16:00? Ke pare ndonje grusht shteti te organizohet vetem nga 1 pjese e ushtrise dhe te mos te dihet nga askush tjeter?  

dhe sa per "inskenimin":
vete kam qene i pari ketu, bashke me Debris-in qe dyshuam per nje gje te tille. 
Por nje gazetar fort i respektuar i fort te respektueshmes "Xhumhurijet" argumentonte para pak ditesh per "Le Monde" se nuk kish asnje shanc qe grushti ushtarak i shtetit te kete qene inskenim

Ti tani nuk kupton me duket qe une i thashe cfare thote shtypi shqiptar, edhe ato epitetet qe thua, jo cfare them une. Une thashe vetem qe u habita qe ai u habit per ate qendrim kunder Erdogan. Sa per pucin, me i sakte mund te jete nje version qe lexova ketu ne nje media kineze, qe qeveria nuk e ka bere vete, por mund ta kete ditur dhe e ka lejuar, si macja me miun domethene.  

mundet, por çik me rrezik edhe ajo "e ka lejuar", se koke a pil pastaj smiley

Kur macja luan me miun,me e keqja qe mund t'i ndodhe maces,eshte t'i ike miu,kaq rrezikon macja.

o djal, e ke idene qe 95% e gazetave ne turqi jane te erdoganit, pasi te gjitha i mbylli ose i mori nen kontroll? paska xhumhurijet gazetar te respektuar...shko mor burr mos shit perralla tek populli se le nam!

ok, ti mendon se Erdogan eshte kokrra e debilit dhe e di veten te perjetshem. Mendimi yt, c'te thom une i ziu...

kokrra e debilit nuk eshte. eshte narcisist. Diktator! Vrases! Hajdut! Nuk eshte nevoja ta beni engjell o burr se late nam. 

po mire, pervec ketyre (qe jane te verteta!!), e di ti qe Erdogan eshte kryetari i nje shteti qe mban ne territorin e tij numrin më te madh, ever, (ne historine boterore moderne) te refugjateve nga nje vend tjeter kufitar me të, e ne te cilin zhvillohet nje lufte civile prej 5 vitesh?

E di ti qe Erdogan iu dha leje 1.000.000 sirianeve ne zgjedhjet e kaluara te votojne? Pashaportizimi i tyre eshte shume afer...Ai mund te hyje ne zgjedhje shume lehte me votat e sirianeve...Pastaj, nese nuk do i pranonte turqia sirianet te cilet i ka ne kufi, kush do i pranonte? Turqia ka marre miliardat per sirianet! Pranimi i tyre ka qen nje nder armet me te forta per hyrjen e erdoganit ne zgjedhje duke akuzuar perendimin qe nuk po i pranonte! Marreveshja per heqjen e vizave nga ana e BE-se per turqine u be pikerisht me sirianet! 

I kalojme te gjitha keto, po edhe se i mban ne territorin e tij ata refugjate e cfare pastaj?! Cfare do te thote kjo? Ku do te dalesh? Sqaroje pakez qendrimin tend! 

Pastaj, nese nuk do i pranonte turqia sirianet te cilet i ka ne kufi, kush do i pranonte?

smiley 
Mire o mire, po hajde ketej e jepi nje dore shtetit francez se ja nxiu Anglia me refuzimin e ketyre

ti je mire apo jo?! Pse hidhesh nga njera dege ne tjetren? rri o burr se le nam! 

Po flet per vende me tradita dhe zakone te ndryshme! Sirianet me Turqit flasin gjuhe te perbashket! Do thuash ti dhe afrikanet me anglezet dhe francezet po por, afrikanet kane qen skllever te ketyre te fundit! 

Mos kalo serish ne teme tjeter! 

Sirianet me Turqit flasin gjuhe te perbashket!

 

smiley

PO! Sidomos ata qe jane ne kufi! Ka po ashtu nje fshat te quajtur Turkemnistan! 

Te te jap nje mendim kshu akce akce plot sinqeritet?! NEse egoja jote nuk eshte me e forte se logjika jote, lere kete diskutim se nuk ia vlen!  smiley

smiley Turqi flasin Turqish, Sirianet Arabisht.

Ka po ashtu nje fshat te quajtur Turkemnistan! 

E ke fjalen per kete "fshatin" Turkmenistan?

jo mor djal jo...e kam fjalen per turbet e e per ato qe jetojne aty rreth https harta

Vetem idiotat e Bosnjes , Kosoves , Maqedonise dhe nje pjese jo te vogel te Shqiperise e kane marre seriozisht Turqine. Askerkush tjeter nuk ia ka var teneqen ! E aq me teper kur njerez si Erdogan dhe Dautoglu moren timonin . Kujtun njerezit se u ba deti gjysa shish kebab e gjysma tjeter bakllava ...

Turqia e erdoganit eshte capitalism with asian values, autoritare, moda sot russia china..jo me kot grushti erdhi fill pas paqes qe erdogan beri me ariun e siberise.

para puc pucit, kronike e nje ngjarje te paralajmeruar

is there something rotten in the state of turkey

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).