Flete nga nje liber matematike (i supozuar) i shkolles 9 vjecare. Ka qarkulluar ne rrjet por pa informacion te sakte mbi titullin, autoresine dhe nese libri shte ne qarkullim apo jo. Por gjithesesi, duhet thene, eshte "badass".

38 Komente

Shume e bukur per perdorimin e imgjinates per te shpjeguar nje koncept si probabiliteti... pika D nuk ka pergjigje absolute...

Pergjigja e sakte per te gjitha keto pyetje do ishte qello fatorinon me shkelm ne bole dhe hidhu nga treni se ne shqiperi trenat ecin me 5 km ne ore...

univers paralel smiley

duhet te shtonin edhe nje pike tjeter: f ) sa vjeç eshte makinisti ?

Kto lloj problemash vetem Shpendi ne Vlore di ti zgjidhe, 

 

Une s'kam moter keshtu qe pergjigjja eshte 0.

Lol, sigurisht qe atyre shqiptareve qe jane te etur per te share cdo gje qe behet ne kete vend, per shkak te te qenit inferiore ose shperndares lajmesh ne nivel portalesh, jo gazetare, keto problema u duken qesharake ose "skandal" per sa kohe qe jane shqip, ne nje liber shqiptar, ndaj dhe jane shperndare neper portale. Jo prej misterit. Po t'ua kishin sjelle si me poshte vijon?

Materiali eshte nje perkthim nga nje liber i Oksfordit, i titulluar "Njohja me Probabilitetin", shkruar nga Dominic Welsh dhe Geoffrey Grimmett, botuar, ne vitin 1986. Problema ne fjale eshte shembulli 27 ne faqen 17 te ketij libri  .

Problema ne fjale eshte perdorur nga nje botim tjeter ne vitin 2003, nga matematicieni i njohur kanadez, Bruce Reed, me librin Graph Colouring and the Probabilistic Method 

dhe me pas eshte perdorur edhe ne vitin 2013, nga Simon Wilson, ne librin Probability and Theoretical Statistics.

Arsyeja pse eshte perdorur pikerisht kutia me cokollata te helmuara nga autori, eshte nje liber shume i famshem me detektive i vitit 1929, ne te cilin gjashte detektive te ndryshem formulojne gjashte teori te ndryshme per nje krim, gje qe perzien fantazine e misterin me probabilitetin.

o Blendo, dhe kjo problema (supozohet) eshte per  shkollen 9 vjecare. cfare klase tamam ?

Ky mund te jete nje anetar i nderuar i blogut, te cilin ne kohen e lire fare mire mund ta gjesh duke debatu me danezet per mbrojtje balenash e peshkaqenesh. Ka ndryshu Shqipria, fiqo. Mos shiko kto foto qe I bejne njerzit per te dale ne fb! 

Sa kohe ke qe s'ke shkel ne Shqipri, o fiqo?

Kjo foto mund te mos jete bere ne Shqiperi.

Kjo foto eshte marre ne Serbi apo Kine, si e si ju refugjatet qe lani pjata doni te nxirrni lajmin e keq.

I take it roto rooter hala s'ka mesuar se ku bie shqiperia .

Haj-fiqo a e lexove komentin e atij likes. Ishte madheshtor fare. Fiks per barcalete me vlonjate.

pikerisht, ne vend te ketij problemit makaber e te komplikuar, me mire  te vinin nje barcalete vlonjate per femijet..

-treni qe u nis nga Vlora ka 8 vagona me nga 30 ndenjese  dhe mberrin ne Tirane ne oren 10 e gjysem. -sa vjeç eshte makinisti ?

artist i modh, apaapapapa sa i modh, i duken breket!

 

.

 

Marre nga shkolla Ali G. Dihet qe niveli i nxenesve ne shkolle pasi Ali futi keto lloj problemesh me imagjinate u rrit smiley

Une do i haja te gjitha, ne menyre qe mos te rroja me peshen e fajit gjithe jetes qe helmova motren

Matematikisht e pamundur Adria. Maksimumi teorik eshte te hash 7. 

Jane bonbone besoj. I fut te gjitha ne goje ne te njejten kohe. Dhe e le propabilitetin me gisht ne goje.

Qorro, si e kishte titullin ky libri "Vdekja e omel"

Mos e rruj, haji te gjitha, si puna qofteve, kushto helmi plako. 

Juve mund te jeni shoku nga muhabeti i helmit, po une u shokova nga pika e smiley. Nese "une" zgjedh i pari car lidhje ka me cfare ndodh me motren nga pas. Probabiliteti qe te shpetoj o i pavarur nga motra. Do kish sens si pyetje nese do ishte vetem nje cokollate pa helm.

Ne nji tren, ne sedilje dyshe po udhetonin nena me te bijen ( te dyja te reja dhe derr p*** ) dhe perballe tyne nji oficer me ushtarin e repartit te vet. Vje tuneli Rrogozhines dhe degjohet nji shpulle e forte : Fshaaauuuu... Nga qe vagoni kishte qellu pa drita, nuk u mor vesh as kush e hongri, as kush gjujti. Duke fol me vete, mbasi treni del nga tuneli : 

Nona : Ushtari do i ket fut duret goces dhe goca i gjujti. Mire ia boni te pa cipit ...

Goca : Oficeri do i ket fut duret nones dhe ajo i dha pergjigjen qe meritonte maskarait ...

Oficeri : Ushtari do i ket fut duret goces dhe ajo ka kujtu se ia kom fut une. Sa dore te ronde qe kishte shelemja ...

Ushtari : Si s'po vje ky tuneli tjeter mer ia q*** nonen, t'ia fus edhe i shpulle tjeter ktij qelbsines ...

C'do beje ti ?

Ne raportin 3/9,

a  probabiliteti qe motra te jetoje eshte 2/8 ose 3/8, pra 1/4 ose 1/2,65. 

b  probabiliteti qe motra te vdese eshte 3/8, pra 1/2,65, pra ne 100% ka rrezik vdekje rreth 40% dhe rreth 60% probabilitet te jetoje.

c  ne kete rast motra ka shancin 2/8, pra 1/4, pra ka shancin e zi 20%, pra 80% shprese te jetoje.

d  probabiliteti i djalit per te vdekur ne kete rast eshte ne zgjedhjen e pare 1/3, pra 30% vdekje dhe 70% jetese, ne zgjedhjen e dyte eshte 3/7, 1/2,3, pra rreth 45% shancin e zi dhe rreth 55% shanc i bardhe. Dhe pas zgjedhjes se trete kemi raportin 3/5, pra 1/1,65, pra rreth 49% shanc i zi dhe 51% shanc i bardhe te jetoje. 

Te tilla probleme beheshin qysh ne lashtesi, edhe ne shek. e 19 dhe ne librat e kohes time. Por ishin pak me te thjeshte e me te qarte. Pika a eshte jo e qarte matematikisht. Kjo vjen sepse pregatitesit e librave sot jane shume me pak te pregatitur nga metodistet e teksteve shkollore te para disa dekadave, ndaj dhe fusin shume budadalleqe nga koka e tyre, ne baze te ashtuquajturit sistem anglo-sakson.

perkthyesit e rilindjes

 "le te jete A ngjarja"... what happened to "le te jete A rasti"

aaah Samiti cannot come soon enogh smiley

Kete ushtrimin e probabilitetit e paska cuar ne nje tjeter nivel djali i Trumpit, Donald Trump Jr., me nje postim ne Twitter ku ka krahasuar refugjatet siriane me skittles, (tip karamelesh qe shkrihen dhe jane si te tharta), duke thene se "Po te kishe nje tas me skittles, dhe une te thoja se vetem tre jane vdekjeprurese, a do merrje nje grusht e ti haje?"

"If I had a bowl of skittles and I told you just three would kill you. Would you take a handful?

http://www.nytimes.com/2016/09/21/us/pol...

C'do beje ti?

 

Te pelqen s'te pelqen, aty ka te drejte matematike. Logjika e paster ben qe edhe ti vete qe e kundershton, s'do te merrje asnje kokerr. Dhe kjo eshte 100% e sigurt, cfaredo qe te thuash. Ajo qe djali i Trump nuk thote, eshte qe fajin per ato kokrrat e helmuara e ka pikerisht ai, Vladimir Putini, dhe te tjere hale si ata qe s'i kane lene te qeta ato vende prej shekujsh, duke nxitur luftera, ndaj dhe kane detyrimin moral te marrin me shumse refugjate se te gjithe.

po kur i them un Tirones meno tre deshira se z.Trump na njef me emra, nuk me beson ai smiley

Lene Fiqo filloi xhiblat ky. Po na i delego deshirat ke Jr., prit ne icik t'na coje ke Mellania fare. Une s'jam kondra, po ka te tjere me pretendime duan konita me te mira, s'po themi embra tashi per tashi, le te hidhen vete. 

Z Trump ka thene qe do e bej America great again, keto jane sekondare, si me thene produkt wikiliki per shkaben.

Fiqo ia paske lon accountin i xhiro atij parizienit komunar. I ka te gjitha mrena hamerrika, si tha ai xhaxhi ke God Fatheri, s'po e them po e di vete ti mo. Kto jane pune policie lokale mer la. Psh atje ku jom edhe gjethet e pemve bine me kujdes se mos bojn nei cik zhurme. Apo ne plenat do na i mledhi 3 here ne dite z. Trump. Nejse rrena osht si dashnia, kur te ze s'ke c'i bo, do boj te veten sa te dali. Kina s'munet me mur e trapliqe po me iphone 17 e t'u mledh trute e botes. Me shprese se usejti osht i modh e do ia gjej dermonin xhaferrit prej nevjorku, perndryshe samitin aty e kena.

eee e kem pa i her ket film. Shkaba ka per te qen nga te paret qe do grisin teseren e PS.. smiley

t'i qisim tym usit qe te djegi ai tesren. shume e ke ul pazarin me z.T. po ai vec ate teser merito mersmiley

Naten popolo naten.

Se kemi parlament neser.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).