Ndeshja me Maqedoninë është një nga ato sfida që mund të të krijojë probleme dhe Gianni De Biasit problemet nuk i pëlqejnë, ndaj trajneri kuqezi kërkon t’i paraprijë duke e bërë të qartë dhe nga salla e konferencave të “Loro Boriçit”, ku kërkoi përkushtim maksimal nga të tijtë.

“Kemi bërë gjithçka ka qenë e mundur që ta përgatisim sa më mirë këtë ndeshje, pasi në jetë nuk ka asgjë të thjeshtë. Europiani tregoi që çdo ekip mund të ecë përpara nëse ka dëshirë dhe përqëndrim, ndaj ne do ta konsiderojmë ndeshjen me Maqedoninë si finalen e një Europiani. Nuk duhet ta nënvlerësojmë kundërshtarin sepse do të gabonim. Duhet t’i kushtojmë rëndësi kësaj sfide pasi është e vështirë të luash ndaj ekipeve të tilla. Më e lehtë është të luash ndaj Spanjës apo Italisë pasi ekipi nuk ka nevojë për motivim. Nga lojtarët pres që të japin maksimumin në fushë”, deklaroi italiani.

Gjatë konferencës për shtyp, De Biasi nuk dha pika referimi sa i përket formacionit:

“Besoj se nuk do të ndryshojë shumë sa i përket formacionit, mendoj se skuadra do të jetë e njëjtë si në Europian. E kemi studiuar kundërshtarin dhe do të aplikojmë ato që kemi bërë në stërvitje. Është e vërtetë që është larguar Cana, por kemi grumbulluar sërish Gjimshitin dhe kanë ardhur Hykaj dhe Manaj”, vijoi ai.

Rezultati që kërkohet nga skuadra dhe çështja e kapitenit kanë qenë disa prej temave më të diskutuara në media, por për Ansi Agollin shiriti ka pak rëndësi pasi të rëndësishme janë 3 pikët.

“Ndaj Maqedonisë e rëndësishmë është të marrim një rezultat pozitiv. Kapiteni? Nuk ka rëndësi se kush do të jetë. Përballë nuk kemi një emër të madh, por do të jetë një ndeshje e vështirë. Javën e fundit kemi marrë shumë njohuri përsa i përket rivalit. Lojtarët shqiptarë që luajnë për Maqedoninë janë shumë cilësorë, ashtu si edhe lojtarët e sulmit”, u shpreh Agolli.

190 Komente

+1

Perse do te duhej nenvleresuar Maqedonia?

Kurse sa per shiritin e kapitenit, De Biasi ka mangesi kulturore per sa i perket kesaj ceshtjeje, perndryshe shiritin e kapitenit do t´ja jepte te pakten dikujt nga Kuçi, ose ne mungese dikujt nga Bolena.

Po edhe Vranishti te jete, perseri na ben pune.

smiley

Po nuk doja ti permendja kujt emrin, se do na e merrnin per nderhyrje flagrante ne ceshtjet e kombetares, por thashe thjesht ta orjentoja pak Bjazin gjeografikisht domethene smiley

Ore zotni po de Biasi po mos te dije kaq gje nga dualln kapedanet e Shqiperise, kot qe rron, le te iki, te var nje gur e te mbytet ne lum!

se vet kenga e thote:

Me fitore madheshtore 

e bem sllavin shaptore

e pastaj morem per dore

Vizmutin me tre zanore. (AUE)

mangesi kulturore

egzakt

Ku mund ta shof Ndeshjen live? Flm.

"Ndeshja me Maqedoninë është një nga ato sfida që mund të të krijojë probleme dhe Gianni De Biasit problemet nuk i pëlqejnë,"

 

-po mo Nardi, po. te gjitheve na pelqen te kemi probleme, se ndryshe nuk shtyhet, vetem De Biasi nuk i pelqen ato.

po thuaj qe nje nder cilesite dalluese qe e ben De Biasin trajnier te mire, eshte fakti se ai eshte motivues i zoti qe di ti mbaj lojtaret ne nerv, te fokusuar dhe te perqendruar ne cdo ndeshje, kunder cdo kundershtari i madh apo i vogel qofte.

Po futja o Gani, botnori fare. Meqe Europianin e "fitut" me nji gol, me maqot mos boni fare.smiley

" .....Nga lojtarët pres që të japin maksimumin në fushë”, deklaroi italiani...." 

ç'ne, italiani, pse akoma nuk e ka marre nenshtetesine shqiptare. Shtet kam-kum. 

Start me 6 pike (Maqedoni,lienshtein)nje doze e mire entuziazmi per te vazhdu marshimin. Crociamo le dite.

Po si te thote deklaroi shqiptari o tyt ? Pi vere te mire mos pi nga ajo e Kallmetit , te pifte shkotat smiley 

Futini dhe i proteste per kufirin mer.

Well Gano.you had a good run .it was nice knowing you smiley

Ku ta shohim ket ndeshjen ju lutna shume??! Ndonje link pa qene nevoja me e rregjistru.

Duhet ti shqepin me gola e me kenge...

Forca Shqipe

Vera 2 dollare, birra 1, po ne Llaman Mojito 5 euro ama!

Hello anyone ? Ndonje link ? 

Shife iher likun e Fiqos nolt. Ti i ke te dyja, rilindase e Trumpiste, do te hapet besoj. smiley

Nuk hapet ai linku I Fiqos Tirona . Bredhash, thanks for nothing. 

linket dalin, s'ta kam fajin une qe s'kupton anglisht

Provacja prap. E ka lshu kulcedra. 

Une them se, e fitojme edhe kete ndeshje,megjithse Finlanda nuk eshte ekip i dobet smiley

 

p.s.

Lorik,faleminderit per te gjitha!

ah Bunjak Bunjak, (qe ste quajne Xhemal), mor thyefsh qafen ne ndonje kanal !.smiley 

-na morri Rashicen maskarai.smiley   nuk duhet ta bente sepse Rashica ishte pjese e integruar e Kombetares prej disa vitesh me U21

ja tja bejme ci nga C-ja o Belul. 

E hengri, E hengri

e hengri i biri kurves

Me Rashicen gabuan, Bunjaku s'ka gje gisht aty.

Perndryshe,te gjitha ndeshjet e fyromcave i kqyri ne percjellje te muzikes tallavasmiley Fundja,fyromcat jane vetem nje shkalle me poshte se gabelismiley

 

3 sulmues ne formacionin fillestar, te shohim si do luajne sot

Goli i bukur i Sadikut, por edhe dy pasime te sakta te bukura te Hysaj ja vlen te permenden. Bukur!

Kosova e hangri 1. Gjynah spi lujne keq.

ky Gashi vec doren lart di me ngrit. Sa here qe humb rast. 

Arbitri Turk po lejon loje teper te rende qe favorizon lojtaret fizik.

ne momente te caktuara ne e qarkullojme topin si ekip i madh.

Gashi nuk e ka gjetur akoma veten ne ekipin kombetar. Gjynah, se ka shume potencial!

po nuk ka si ta gjej veten Gashi se nuk luan ne pozicionin e tij, por duket sikur i jep pune angari. 

-p,sh si tip mesfushor i djathte e shumta qe mund te bej Gashi eshte qe te pres topin me te djathte  per nga qendra, e te godas fort ne porte me te majten, kaq.  por ama inkursione nga krahu apo ndonje kros te bukur nga fundorja nuk e  ben dot Gashi, por kete duhet nje mesfushor tipik Roshi.

ne formacionin e shfaqur ne fillim Gashi ishte i vendosur si sulmues dhe jo si mesfushor.

Megjithese loja e ketyre taneve lexohet si loje me 6 mesfushore deri tani.

po dakord si sulmues u fut.  por prape nuk arriti te bente nja 3 ndeshje njera pas tjetres. cdo sulmues ka nevoje  te arrij te kuptohet nga shoket, dmth levizjet e tij, por edhe per pak besim. 

ja, Sadiku eshte nje shembull i mire qe tregon se sulmuesit duhet ti japesh pak kohe e hapesire.

Berisha Eshte I pasigurte ne korne. Nuk kontrollon as zonen e vogel

Duhet te bejme golin e sigurise,perndryshe do te hajme naj gol aksidental e do na marrin ne qafe,pa maqedonasit skane ekip per te na barazu. Taljani lun  me siguru ngamrapan sic e kane msu te paret e vet.

Lojtaret tane nuk merren vesh mire me njeri tjetrin sidomos ne sulm. Pasiguria e Debiazit Eshte reflektuar tek lojtaret qe nuk kan luajtur sa duhet me njeri tjetrin. Elementet e mire sot jan thjesht individual, hykaj, sadiku, hysaj.

Na,maje n'byth !

Pse?Pse?Pse?

Ca eshte ky idiot qe humb topin ashtu ??? Lol

Te kemi njeri tjetrin .smiley

Penallti Kosova..gooollll.

e fiton Shqiperia kete ndeshje. mos u ligeshtoni para kohe

ta themi si nga vlora: Fiton k...

po vazhduan kshu prit kur te hame tjetrin.

k?

Karlin?

kampionatin

fituam Dinm tani te takon ta mbash k..upen ne dore! smiley

Kukuli more bir porta e kundershtarit eshte ne anen tjater smiley

Kukul idiot. Asnje femije I Vogel se ben ate gabim. 

Me duket se sot po permbytet Shkodra dhe Lezha bashke.

Ku e gjeti edhe sot, xhanem?

ncncnc ca rrebeshi. Hajde rriti femijet aty...

Kosova e myti n'porte.

Knej na shkodra hupi sinjali

iku o pjeter, me mire te marrim vesh direkt rezultatin.

o shkabe, a do cik diell kanadaje mer se po nxef shume

Rashica po luan fort, me gjith shpirt

Mos eshte shitur neshja mo, kan nevoje per leke mo . 

ja, te leku e ka mendjen

Na thoni ndonji gjo nga Shqiperia mer, e kane pezulluar ndeshjen apo cfare po ndodh?

u pezullua

Vetem miza dhe bzhhhhhh ka ...

Kosova shume lart teknikisht, bravo u qofte!

smiley naten djema, jam me rehat une qe nuk e shoh neshjen smiley

ket cerek orshin e ndeshjes ja kemi borxh Belulit. Ky shi ka ardh nga hollanda me ndihmen e emigranteve deshtake. Do e rekuperojn ket 14 min + shtese apo e lejne si n'baseball thu, o xhaba?

Qenka analluar .por kur do riluhet e sa minute?

Mbaroi dhe Kosova me Finlanden ne barazim.

Debutim shume dinjitoz i ekipit te Kosoves. Bravo!

skuader shume e mire Kosova. cudi, sa mire funksionon ky ekip i mbledhur ne nje kohe shume te shkurter.

Belul, qe te ta ngacmoj pak plagen tani, Rashica ishte ne nivel te larte si lojtar.

ehh, iku Rashica tani. une pashe vetem 15 minutat e fundit Finlande- Kosove, meqe u nderpre ndeshja ne Shqiperi dhe me pelqeu loja e Kosoves.

ndersa Rashica eshte lojtar me cilesi te vecanta. teknik, shume i shpejte me dhe pa top. De Biasi beri gabim  te rende qe nuk morri Gjimshitin ne France dhe ne vend te tij morri ate katastrofen Veselin.. por ne rastin e Rashices,  De Biasi ka bere nje faj te rende qe nuk morri ne France, sepse nuk morri te ardhmen e Kombetares.  ka grumbulluar aty nje dyzine me lojtare mbrojtes dhe pergjithsisht te te njejtit nivel, nderkoh qe nuk merr nje talent si Rashica. 

cfare i mungon kesaj Kombetare ne loje ? -goli. shenojme pak dhe me shume veshtiresi. kjo sepse kem pak lojtare kreative ne fushe. prandaj duhet  aq shume nje futbollist si Rashica.. sikur edhe me 2 portjera te shkonte ne France,  vetem te merrte Rashicen me vete edhe sot do luante per Shqiperine ai.

Nuk mund të merren vetëm 2 portiera Belulo.

Kam frikë se Rashica do na ngelet peng i madh se është shumë i talentuar, po De Biasi nuk është profet të lexojë të ardhmen.

Une them se Rashicen ja lane vete Kosoves, si shkembim ndaj gjithe te tjereve qe do mbanim. Rashica dihej se kishte te ardhme, numrat nuk jane opinione.

po 2 poetjera bie llafi.. po qe mund te linte nje nga ata mesfushoret e shumte shkaterruesa qe kishte marre,, cope 7 mos gaboj. -prandaj ne 3 ndeshje beme 1 gole ne France.

talenti i Rashices nuk kishte nevoje per profeci se ishte i dukshem edhe per ne amatoret e futbollit, presupozohet, jo  me per nje profesionist si De Biasi.

megjithate, mbase ka shprese akoma qe nje dite ta shohim  Rashicen ne nje Kombetare te perbashket me Shqiperi -Kosove... nuk i dihet, nese  do ti vihen seriozisht ketij projekti, mbase per nja dy vjet do te kemi nje perfaqesim te tille

O Belul, Rashices iu dha mundesia ne te dy ndeshjet pergatitore dhe nuk nuk tregoi ASGJE. I nderroi krahet disa here se mos bente dicka po nuk arriti kurre te kaloi mbrojtesit e Katarit (heeeej Katarit!!!) apo te hudhte nje top te hajrit. Shala ishte akoma me drame. Po car jane keto pordhe o burre i dheut? Nje cunak qe nuk ka bo akoma asgjo qe trego mungese respekti te tille per fanellen e shoket e skuadres. Aty eshte konkurrence e hapur dhe De Biasi e pat bo te qarte qe do bazohej kryesisht tek ata qe na kualifikune. Nese dikush ben cudira sigurisht do thirrej. 

Sa per lojtaret me tipare mbrojtese u pa fare mire qe nuk ishte askush i tepert sepse ti nuk kishe alternativa kur i maroi benzina Kukelit dhe Ajetit ne neshjen me Francen. Boni te gjithe me faj Veselin per golin e pare te Frances, po per mu ai s'ka asnje faj sepse ai po mbate Gignac qe eshte lojtar shtatlarte. Fajin kryesor e kishte Lenjani, qe as nuk tentoi ta pengonte Rami te krosote. Por edhe Hysaj qe duhet te kishte ardhe ne mbeshtetje te qendres kur pa qe ne krah te tij s'po luhej.

Lila, ka dhone gjithmone shpirtin ne fushe me kombtaren. Edhe ne France lujti shume mire.

Sa per Gjimshitin nuk po arrij ta mor vesh si lojtar. Duket qe ka talent e aftesi po ka edhe nje mungese besimi te frikshme ne nje me nje. Ka mundesi ta kete per shkak te mosaktivizimit ne klub. Po per ne France nuk ishte, se kish 8 muaj pa lujte dhe ishte mbi peshe.

Rrahmani beri gjithashtu shume gabim qe iku te perfaqesuesja e EULEX. Ai ishte kapiteni i Shpresave. Eshte cun shume i mire po ne kete rast ka bere zgjedhjen e gabuar. 

Lizander,  mundesite qe i dha Rashices i pame. me shume u duk sikur e sabotoi, sepse ne fakt e futi te luante jo ne krahun e tij, te djathte, por ne krahun e majte.. Rashica i ben te dyja, por krahu i tij  natyral eshte i djathte.  -pastaj e futi kunder Katarit... Katarit (heeeej)  qe nuk mbrohej ne gjysem fushen  e vet,  por ne thellesi te mbrojtjes se vet, deri 20 metra nga porta e tyre.. ku te kalonte Rashica aty or te kam rixha, ku??  -nuk kishte kurrefare hapesire aty Lizander sepse ai gjithmone kishte perballe 2-3 lojtare te Katarit, por edhe loja ne pergjithsi ishte e kaotike sepse ishin 20 lojtare  ne zonen e Katarit.

por une mendoj se mosmarja ne France sherbeu si  shkak per Rashicen,  por arsyeja e vertet qe u largua nga Kombetarja  mbase eshte gjetiu.. p.sh te menaxheri i tij Altin Lala qe deri para pak kohe para se ekipi te shkonte ne France ishte pjese e stafit te De Biassit ne Kombetare, por qe  ''cuditerisht''  u largua nga stafi me vone. mbase ka pasur nje krisje me de Biasin, qejfmbetje a ku di une..

 

 meqe lexova nje koment tendin me poshte per gjendjen e Kombetares dje, perfitoj te shkruaj ketu nje pergjigje.  -dakord, ti po e mbron De Biasin pa kushte, por nuk eshte argument serioz te thuash qe: ekipi eshte jashte forme, na mungon nje faze pergatitore etj.. sepse kjo Lizander vlen per te gjithe ekipet, te medhenj e te vegjel. te gjithe tani filluan ndeshjet e para , pa faze pergatitore jane..

e dyta, De Biasi ne ndeshjen e djeshme e ç'balancoi ekipin taktikisht.. eshte e cuditshme qe kunder Maqedonise te luash me kaq shume mesfushora mbrojtesa ?!  o Abrashi, o Kukeli ! 

-nje mesfushor teknik si Hyka, patjeter  eshte i mireseardhur ne Kombetare, por kjo jo ne dem te Memushaj, apo Roshit apo Lenjanit, or vlla., sepse frenon lojen kreative dhe sulmuese te ekipit.  ai Agolli dje, sic jemi mesuar,  doli disa here perpara por me kot. i mungote Lenjani te bente kombinimet e njohura (Lenjani btw qe e luajti si mbrojtes te majte kunder Marokut dhe qe ti habitesh pse ai ''nuk ishte kerkund''.. çne Lenjani mbrojtes ?!) 

pastaj, Gashi si mesfushor i avancuar i djathte. -e ka provuar dy here kete, edhe kunder Serbise ne Shqiperi me duket. -jo, Gashi  nuk funksion dot ne ate pozicion ! 

prandaj, me vetem Hyken si mesfushor tipik teknik e kreativ, skuadra e hedhur ne fushe dje u shfaq e dobet dhe kaotike ne lojen sulmuese.

O Belul, Rashica ka lujte disa neshje me kombtaren e nuk ka dhene asgje. Me Katarin e ka nis ne te djathte e me pas kaloi ne te majte qe te shifte a bente gje. Nuk boni asgjo. Mbante topin edhe kur kishte alternativa e nuk kaloi kurre kundershtarin. Une e kam pa shpesh edhe me Shpresat dhe ishte rendimenti i tij qe shume i crregullt. Po nuk lujte me Rashicen kunder ekipeve si Katari, kunder kujt do lushe aman. Me Spanjen, apo Italine? Sa per ato historite me sabotime e inate nuk di c'te them. Ama di qe nga te gjithe lojtaret qe la jashte, De Biasi foli kryesisht per Rashicen duke thene qe i vjen keq po se beson se ai do jete shume i vlefshem per Kombtaren ne te ardhmen.

Kush tu duk ne forme mer amon? Italia?!!! Me zorr kish rraf Izraelin. Anglia ne min e 95 kish fitu me Sllovakine. Sidoqofte une po flisja per avantazhin qe kemi pas gjithmone ne ndeshjet e para te eleminatoreve sepse ekipet e forta te grupit vinin nga nje vere e ngjeshur (dhe ndoshta na neglizhonin). Shif Greqine ne 2004, Portugaline ne 2014, qe i rrafem apo Suedine qe i morem barazim te papritur.

Lenjani rolin e tij e ka mbrojtes krahu dhe ashtu ka lujte ne cdo klub ku eshte aktivizu. Tjeter gje se me kombtaren ka lujte shpesh i avancume, ngaqe ne, shumicen e kohes, luajme ne mbrojtje. Nuk du ta krahasoj me Hysaj se nuk do qe e drejte, por edhe Agolli eshte shume me i disiplinume dhe i vemendshem. De Biasi e provoi ne ate pozicion me idene qe te ndertote nje ekip me sulmues dhe qe ta kishte ne fushe kur te kalonte me 3 mbrojtes.

Gashi juve ju duket se lujti mesfushor kurse mua mu duk sulmues krahu dje. Fakti qe kthehet e mbron nuk do te thote gje se ate pune e ben edhe Ronaldo. Edhe ne aksionin e golit te dyte qe prishi duke qene offside, ishte fiks ne pozicion sulmuesi. Problemi i Gashit eshte se ai nuk di ta bej rolin e sulmuesit mbeshtetes. As ate as Sadikun nuk i shifje kurre te krosonin kur kishin topin nga krahet. 

Problemi yne dje ishte qe nuk kerkuam te lozim mjaftushem nga krahet. Edhe kur shkonim afer vijes fundore nuk kerkohej krosimi por kthehej topi per te tentu futjen nga qendra. Nuk e di pse por ndoshta edhe sepse nuk kemi shume lojtare shtatlarte. Ne 95 minuta nje kros te hajrit hodhem ne zone dhe ai u kthy ne gol. 

Lizander je shume kokeforte .  po me kujton nje debat qenkemi bere nja 2 vjet me pare, pas boterorit ne Brazil me duket, ku Italia u paraqit shume dobet.. dhe te kam thene: si ka mundesi Italia me nje sulm kaq te dobet, nuk therret Graciano Pelle, qe ne Holande ka disa vite shenon mbi 20 gola ne vit ?! -"jo the ti, ça Pelle.. ky eshte si Edmond Kapllani yne qe luan ne bundesligen e dyte".smiley 

dhe ku jemi sot ? - e thirret Pellen me ne fund,30 vjec, po ju nderon te azurri..smiley -keshtu po ma ben edhe per Rashicen.. "ka luajtur ne ndeshje miqesore",thua.. po aman mer Lizander ca na tregon ndeshjet miqesore se jane kot fare !  Keto ndeshje jane interesante vetem cerek ore ne fillim, pastaj ja kercasin me 6, 7 nderrime trajneret, futja kot dmth, se bie cdo  balance ne skuader.. ca vlera mund te tregoj nje lojtar deputant  aty ??

 

ndersa per ndeshjen me Maqedonine pardje.. ti o vlla me kundershton mua, por ne fakt po mbrohesh me argumentat e mia.. thua: "gabimi yne ishte se nuk luajtem mjaftueshem nga krahet".. -po cfare kam thene une me siper ? -pikerisht, Agolli nuk kishte Lenjanin te luante nga krahet (nuk ka rendesi nese Lenjani luan mbrojtes andej nga luan, me kombetaren ama eshte mesfushor krahu).. ose Gashi, eshte provuar tashme, nuk luan dot ne ate pozicion tip gjyssulmues prane qendres, dhe gjysmesfushor i avancuar ne krahun e djathte.. ja pra pse loja nga krahet nuk (kishte) si te funksiononte

dhe kush e ka fajin per perzgjedhjen dhe vendosjen taktike te futbollistave ne fushe ? -De Biasi , Lizander, De Biasi !

 

Belulo, argumentin Pelle desha me ta permen vete per te te tregu sa i fiksume je ti mas lojtarve te kampionatit hollandez. Qe ta kuptosh vleren e e Pelle po te tregoj nje batute te ca humoristeve italiane te Domenica Sportiva kur kishin ftu De Biasi-n, qe perflitej si pasues i Contes qe para Europianit.

Po te ishe ne vendin e Conte-s dhe si alternativa per sulmin do kishe Pelle dhe Zaza car do beje :

- Do jepje doreheqjen para Europianit

- Do i luteshe Paolo Rossit te kthehej ne Kombtare

Italia eshte ne pike te hallit per sulmin. Une kurre nuk e maj men qe te kete qene kaq keq. Nuk ke ne asnje klub italian te rendesishem nje sulmues italian te jete titullar. Ne 2014-n Italia kishte per pyke Balotellin qe nuk ka te krahasume me Pelle, dhe Immobile qe ishte ne super forme dhe u shit rreth 20 milione te Borusia. Nuk i bite rradha Pelle.

Sot qe Balo ka ik per lesh dhe Ciro ka 2 vjet pa lujte, u mor Pelle. Po kjo nuk do te thote qe dynjaja nuk po tallet me Italine qe o katandis ne kete pike.

Me kete qe lojtari nuk e trego dot veten ne neshje miqesore mo mire mos e perserit mo. Me fal po qe nga tetori vjet deri ne qeshor si do i vlersote De Biasi lojtaret? Apo thjeshte se po lu mire ne klub, merre fute dhe mos pyte a integrohet ne ekip? Kush o Rashica mer, Messi apo Ronaldo? Jo mer Belul me nivelin e lojtarve qe kemi ne, mund te bejme hajer vetem po krijume grup. Pra duhej te integrohej Rashica ne lojen e ekipit dhe jo te lute ekipi per te. Rr.K. qe bojne si specialista nuk e kuptojne se sa i rendesishem ishte Cane per kete pune, dhe sa do na mungoje nje lider si ai.

Une nuk ju mor vesh juve. Kur lu kombtarja me Lenjanin dhe Roshin plus 4-shes se mbrojtjes , "specialistet" thone qe lu me 6 mbrojtsa. Kur fut Hyken dhe Gashin thoni s'po bo loje sulmuse. Ajo qe po te thoja une, per Gashin, eshte qe nuk po e ben rolin qe po i caktohet ne fushe dhe jo qe roli qe i eshte caktu nuk eshte i duhuri (sic thua ti). Po alternativa eshte Roshi qe kur hyni per 25 min nuk arriti kurre te bente nje gje. Ju doni me jetu me kujtime dhe gjona te bukura qe ka bo njoni nje here ne kombtare. Po Lenjani e Roshi nuk jane lojtare qe kane vazhdimesi ne forme. Jane shume te luhatshem dhe mund te bejne cudira por edhe procka te medha. De Biasi e ka tregu qe nuk kerko loje spektakolare por do qe ekipi te jete kompakt. 

 

Edhe nji gjo te funit o Belul. Pse nuk e pyte veten car investimesh ne futboll bome ne keto vitet e funit qe te pretendojme nje fitore "publicitare" me FYROM? Te kujtoj qe ne 8 neshje ti kishe nje fitore 3 barazime e 4 humje me ta. Kush ta dha kete pordhen e modhe qe te duket vetja si ekip ke gjysma superiore e ekipeve europiane? Ta thomi une tyeee, De Biasi ta dha.

ore ju te dy qe debatoni qe menate, lejini radhe specialistave te futbollit qe po heshtin. Pjer Thomai psh ka trajnu dhe ekipe te moshave te reja, ka qene dhe agjent i lojtareve qe kane ik jashte e prape nuk po flet. Vertet kujtoni se ai nuk e ka idene e futbollit a si?

Bredhso e di ti qe ka ene komunikim privat ketu? Kush kujto ti se na i meso ne keto qe themi ketu? 

Ne fakt ti e di po bo sikur s'e di se je qeeeeloz. Po kaq ta bosh dhomin ty nuk te fusim ne grup diskutimi. Maksimumi do fusim Mozen dhe Kaktusin kur te folim per bukurine e lojtareve. Ti e di Kaktusi vdes per futbollista smiley

Juve e keni mendjen vec te merrni neper goje njerezit!

rregjimi po fut ujë smiley

Ne ca minute u ndrepre mo? Sa min kemi ne dispozicion?

Neser luhet cerek orshi, tha media ktej

Kush qe ai i mencem qe e planifikoi ndeshjen ne shkoder kur priteshin reshje te medha ?

E inaguroj perendia stadiumin dhe ndeshjen. 

Ne mund te jemi "solide" ne mbrojtje e me the te thashe, po ne sulm nuk mykim fare. Dmth ai Sadiku e shpiku golin, e beri vete. Kemi formacion qe nxjerr jashte loje disa lojtare (gashi, memushaj etj), dhe gdb-ja vazhdon me te njejten. Nje pandev 40 vjec kishin ata e bente diferencen. Kurse ai i golit si shqiptar dukej nga emri smiley

Kurse Kosova parashikohej te bente zbor kete ndeshje, Finlanda eshte skarso si pak ekipe. Ndeshjet e tjera i ka shume te veshtira dhe zor se do arrije te beje prape loje ose te marre pike. 

Tifozat ja therren vrapit me gjys ore shi?  Po ku vane gjithe azganet e Qemolit?

Se qe thoni ju, kur lozm me Barcelonen neve, na zuri nje shi i terbuar 1 ore para ndeshjes e ne as e rruajne fare..., mbllacit fara luledielli e hahaha e hihihi!

Me duket se maqedonasit do te mbeten pilaf aty deri nga java tjeter kur te hapet moti smiley

spanjollet nuk kane pike meshire me ekipet e vegjel.smiley

nuk thone kot, shkodran te thare dhe lezhian te krehur nuk gjen..

Po Mir me se gjith trajnerat ne hije Shqiptar.... Starova, muca ju sulen De biazit. Po si nuk than I llaf per yllin e mbrojtjes sone qe I dhuroi 1 gol Maqedonsve. Po per Mavrajn e Xhimshitin qe dilshin ne sulm me 1 gol avantazh kunder lebetitmeve te De Biazit si nuk u kujtoshin kta trajneret e medhenj Skipetar. 

De Biazi u paralizu... Ekipi fuste uje nga te gjitha anet e nuk u dukte ekip. Zakoni me shit neshjet ka per te vazhdu se telekomanda eshte diku tjeter e Lorik tjeter ka per te dal.De biazi duhet te ngreje ekip per europianin a boterorin tjeter kur sdo jete me trajner se per Moskow World Cup nuk ka gjo ne vije. Edhe kombetarja e Kosoves ka sherby per ti shperqendru cunat ndonese Edhe Kosova ska per te qullis gjo, mbajeni men.

Varju mor leshin me "cobenj" pulash si Duka, e me Kukela , Abrasha e Gasha .

Koha eshte qe te ndahet shapi prej sheqerit .Gjithsekush ne shpine e vet .

Do gjana ne shqiptaret nuk kemi shanse per ti rikuperu kurre , por ala kemi shanse mos me leju degjenerimin e metejshem . Kombetarja e futbollit eshte vetem maja e ajsbergut e asaj se ca po pergatitet me ndodhe me krejt shqiptarin . Gjusma a ma teper e kesaj kombetarje dhe e tifozave te "zellshem" qe gjenden kudo por qe nje shi i rrembyeshem i ben te ikun me te katra , mund te perfaqesojne gjithcka por jo Shqiperine e Ismail Qemalit, Fan Nolit dhe Rilindasve qe para cdo gjeje vune shqiptarine . 

Fatmiresisht apo "fatkeqesisht" diferencat midis Shqiperise dhe ish Jugosllavise kane qene evidente dhe si rrjedhoje edhe shtetasit e ish Jugosllavise dhe te Shqiperise ne ditet e sotme kane botkuptime dhe objektiva te ndryshme . Suksese Kosoves , eshte komplet e padrejte dhe e damshme per te dy vendet si per Kosoven edhe per Shqiperin me iu perzie shum njeni-tjetrit . Ne fund te fundit edhe Gjermania me Austrine flasin te njejten gjuhe por ama jane shtete te ndryshme . 

Shqipria nuk duhet me i marre Kosoves as lojtaret dhe as tifozat e ne menyre absolute Shqipria nuk duhet me importu as huqet e tyre .

Kurse plehrat si ty duhet vetem me i shku ne hell! Po mer po ne hell duheni shku ju halete qe beni diferencime midis shqiptarve te Shqiperise zyrtare e atyre jashte Shqiperie. 

Shumica e shqipeve jashte Shqiperise zyrtare jane te parikuperushem , perfundimisht kane bjerrre . Kane shume  ma teper te perbashkta me boshnjaket , serbet dhe turqit se sa me shqiptaret e Shqiperise! Vetem kur i njef prej afer e kupton kete qe po them une , shume e hidhur por e vertete . Une  dhe ma merr menja shumica derrmuese e shqiptareve ne Shqipri nuk aspirojm per noj Shqipri tip Libanit . E ne stadiume kur luhen ndeshjet e "kombetares" e sheh modelin e libanizimit qe po iu afrohet shqiptareve. Jo vetem e hidhur por edhe shum e felliqur .

E ne kete rast hellin je tuj e hanger ti e disa te tjere qe noshta pa vetdije po baheni pjese e kesaj corbe ne dukje patriotike por ne te vertete percarse dhe asimiluese .

Po ik o idiot mos me trego mua shqiptaret jashte Shqiperie. 

O Zot na shpeto nga keta budallenjte lokalista qe u duket vetia superiorë! 

Ti qeke dinosaur i tejkalum nga koha. Gjysh ulok dmth. Komtarja jone duhet ber vec me shqiptar. Asnje tjeter. As koso as maqedonsa. Sic ka qen. Kshu o katnar tirone. (ps:tirons jam vet)

biles zoguzi ta bejme vec me tironca (sic je dhe vete) qe e kane shpine nga selvia ke brryli. ASNJE TJETER!!

Dmth dibranet e hershem kategorikisht jashte...

Me vjen keq bama, nuk permbushin kushtin KRYESOR.

Na hape pune me kujtimet nashti... grepin ke selvia-samiu, basketbollin ke partizoni dhe ke Ismaili, paralelet dhe bilardon ke H. Tasin, shtangen ke rruga bardhyl, damotet zemerkahu ke pazari ri. smiley Se per pak harrova Tit rakine ke Fan Noli!!! smiley 

Ke lene jashte lagjen me te mire ne bote!

harrova se ti je zheni dhe tani edhe patriot i flakte

smiley Shqipe poliedrike...ja si e pershkruan nje i modh kete fenomen:

Mbi trotuarin e “Bankë”-s, shitet “Bar Miu”. Rrëzë murit të “Change”-it tregëtohet “Far Djathi”. Anash vetrinës së “Fustane Nusërie”, janë nderë të mbathura. Dyqani i frutave mban tabelën “Mish Derri i Freskët”. Në “Farmaci” mund të hyhet vetëm nëpërmjet derës së dyqanit ku shiten patate me shumicë

Me ne fund nje individ ne peshk qe guxon te shprehet drejtperdrejt. Arritje. Me inspiron dhe mua te guxoj e te te them qe je nje cope "...(pika, pika te thella filozofike)".

 

C'eshte ky koment i tipit "po flas po s'po them gje?". Apo eshte nje menyre me thene qe ke inat kosovaret? Diferencat me ish-jugosllavine kane qene vetem ne anen materiale. Marredhenie me gjithe popujt e tjere ballkanike ke patur ngahera, se tek e fundit i ke komshinj e ke marre e ke dhene. Diferenca mund te kesh ti qe t'pelqen vetem fshati yt, dhe flet si jack baba i kombit. Asnje tifoz nuk ka ardhur me zor, asnje lojtar nuk ka ardhur me zor (se dhe lojtaret ja kane pare hajrin/qarin kombetares sone). 

p.s. ti ne jeten e perditshme je njeriu-shi qe tallesh me tifozat qe i iken stuhise?

Problemi me kete kombetare, sipas meje, eshte qe te gjithe i kane rritur pritjet (expectations) e i kane bere sa nje mal nderkohe qe ne te shumten e rasteve ky mal pjell nje mi. Dhe kur e shohin realitetin, shumica fillojne e therrasin "Uaaa mami miu!".

Populli trim e veshderr shqiptar e ka thene me kohe: "Te mbajte e jotja plako!". E per sa kohe nuk do te mbaje ajo qe prodhonet ne Albanie te falenderojme zotin qe e pame njehere ne jeten tone skuadren perfaqesuese te shtetit shqiptar ne finalet e Europianit. Nese e shohim edhe ndonjehere tjeter ne ndonje nga finalet e Europian/Boterorit qelepir e kemi.

Trainer zorraxhi. S'kalohet lumi gjirthmone me loje bythqimash,duhet me lujt ka i here edhe si burrat,aq ma teper kur perballe ke coftina. Legen.Orienton ekipin me qarkullu topin pa asni lloj qellimi me shku te porta e kundershtarit,a thu se po lunin me mes. Maqedonia ishte ekip i marum. Ja,tash qe kemi detyre vetem me sulmu,edhe pse ka vetem 15 + 5',minimumi dhe dy gola ju rrasim. Ktu do jemi.

po e drejte ! -pritshemria nga kjo Kombetare nuk eshte te mundin Spanjen apo Italine, kjo eshte shprese, por ama te rrafin Felliqodonine eshte detyrim se eshte ekip koti, krahasuar ne cdo dretjim me Kombetaren tone.

prandaj nese nuk fitojme sot eshte totalisht faji i De Biasit qe kishte hedhur ne fushe nje ekip kaotik,  pa kurrefare qartesie taktike. 

ka filluar perseri ndeshja

Po, e duhet ta japi TVSH-ja.

fusha duket akoma e renduar nga shiu, nuk kemi gje ne terezi

Nga lajme te cuditshme qe jane perhapur, rezulton se kombetarja dje ka bredhur nja dy ore per te gjet hotel pas nderprerjes, se ca kish rreth e rrotull ishin full.

Ja pse duhet kulla mbi stadium mor qafira!!

Gooooooooooooooooooool!

Ku e shifni mer qafira?!

Bekim Balaj

me fushe te renduar nga shiu dhe 10 minuta loje, kalo edhe Mavrajn perpara ne sulm bashke me Balaj dhe u burra bjeri ti biem me topa te larte mbase me fat ngec ndonje gol.

Gooooooooooooooooooool. smiley

Ah ta kishte vulosur Sadiku

e ben golin..smiley se jam ne pune nuk e shoh dot.

Keta jane zemer gure o belul, nuk te japin as apdejt minute pas minuti. 

Ku eshte ahmet shqari kur duhet, thuaj.. linja ne studio..smiley

Nje goditje denimi, e realizuar ne menyre perfekte nga Ledian Memushaj dhe goditje me koke nga Bekim Balaj, i cili dergon topin afer shtylles se djathte te portjerit maqedonas.

Sadiku kishte nje rast tjeter te paster, por qe nuk e realizoi dot ne gol, pasi edhe maqedonasit kishin nje shans shume te mire per te barazuar.

 ..smiley

falemimderit kolegu Gjergo.smiley

smiley

Bac, u kry!

Fitoreeeeeeeeeeeee!

2 - 1 per Shqiperine

Goli u bo ne minuten e 89 nga Bala dhe arbitri shtoi edhe 5 minuta loje deri ne 95.05

tre golat u bene nga shqiptare.

Shyqyr se keta gjithmone e 10@sin ne fund..... Mesa duket kane ikur ca terslliqe ne Kosove smiley

Shqiptari i Maqedonise qe boni golin jep ne interviste se barazimi ishte me i i drejte. 

Tramezani perkedhel me shpulla Xhaka ne fund. u cmenden lojtaret por stadiumi bosh ndonese hyrja ishte falas.

 

Fitoreeeeeeeee

Morem tre pikshin. Kaq mund te themi dhe asgje tjeter.

Po te behen ndeshjet nga 60 min, praktikisht 30min cdo pjese, ne mund te fitojme dhe boterorin, evropianin, lojra olimpike e te gjitha.

Pse lungo, s'kemi fuxhut mnjllaf?

me shume se fuxhut, ka te beje me tipin e albanezit, do te fitoje shpejt kupton apo jo.

merzitet 90 min, do tip si shtanga 2min del kampion apo si mundja, futi nje supleks e tuc ne vend.

smiley shume e forte kjo.

Mbase me shume se nxitimi eshte ai mikrobi apo me mire mungesa e tij, dmth disiplina e ekipit e me the a te thashe, shto uje e shto miell dalim te komuniteti qe thuhet s'eshte shqip.smiley 

Tutto è bene quel che finisce bene!

Urime cunave e me fitore te tjera!

O cuna car gzimi! E meritojshim vallahi se sa jena lag mrome nuk bo mo vaki. Shiu mrome te rrifte aq fort sa te dhimbte ftyra. Nje BRAVO te modhe per TKZ dhe tifozat e tjere qe edhe ne kulmin e shiut nuk pushune se knumi 

"Per ty vec dashni o moj nena Shqiperi"

Sa per ekipin u pa qe me Marokun qe lojtaret jane jashte forme. Kam pershtypjen se po na ndodh ajo qe i ndodh ekipeve te rendesishme ne shtator. Mungesa e nje faze pergatitore te plote prej europianit, ka bere qe lojtare te rendesishem per ne si Xhaka, Abrashi e Kukeli te mos kene ritmin dhe kthjelltesine e duhur. Lenjani s'ishte kerkund me Marokun. Rroshi nuk di te them se shume pak lujti. 

Ky maskaralliku i nje kombtarje te dyte me shqiptare do na penalizoje shume sepse do e kemi shume te veshtire rifreskimin e kombtares. Per te mos thene qe do krijoje ndasi qe do i sherbejne haleve si ky Danieli, qe t'i varesh per llape pak e kane. 

Si duket rivaliteti me kosoven u ben mire, konkurrence e shendetshme, if kosova can do it(barazimi me finlanden) why not us qe jemi vendi ame, nje fare ndjesie paternaliste.

Maestro Ganiu eshte bere cik si shume shqiptar. Jemi ne vend te pare me Italine dhe Spanjen thote. Gabim s'e ka, po edhe e ka. Ajo shifet ne fund ne ca vendi je, jo ne fillim.

Nejse, fillimi i mbare gjysma e punes.Te tjera fitorje na presin.

Gani djali, njehere droni, tashi shiu (ndonje ndehyrje nga Shen Teresa?) dmth kaq mund te bej Ai nolt. 

Tre pike jane ato qe kane rendesi e fituesi nuk gjykohet por keto kabimet ku mbrojtesi yne ia jep topin taze sulmuesit kundershtar bejne mire te mos I perserisin kur te luajne me italine e spanjen.

dmth pas ndeshjes te dyte me luksemburgun, nderkohe qe italia barazon me spanjen, do jemi te paret ne grup? 
 

nji dopio per ndeshjen tjeter, usta!

Po sikur e kemi me Liechtenstein ndeshjen o bredharak, apo vari qillon, pas dopjos se dyte te gjithe na duken Luksenburgas? smiley

ok ok por mos harro: me 'L' u nis te dyjave emri

Fillimi i mbare gjysma e punes.

Paska vdek nji tifoz Kuq e zi nga Kosova mrome. Jashte stadiumit, si pasoje e stuhise. RIP. 

Bekim Balaj shenoi golin e fitores ne ndeshjen e pare kualifikuese, eshte ogur i mire per Shqiperine.

Balaj  shenoi golin i fitores  ne ndeshjen e pare ne Portugali 2 vjet me pare, hapi rrugen Kombetares per ne France..

Lol Belul. Me Macedonia fituan mo. Egzaltim I madh. Si perhere. 

ku e pe ti qe u ekzaltova une ?!  -ajo qe thashe me siper eshte fakt. Bekimi ka kemben e mbare !  -well, ne rastin e golit sot i bie qe: ka koken apo supin e mbare...

Pushoi shiu mer? Do bojn nei xhiro me saten e qeverise neper Tirone?smiley

Do e bojn,do e bojne,po mas dy vjetesh dhe prap do te dale Edvini me i prit.Eh,at'her do ket bo i qeveri te re fringo. smiley

Tu prishte tastiera qe shkru qe ene mas nje viti kur te mbarojne kualifikuset e boterorit do kemi Ramen krieminister!

 smiley

Pse mer s'po te pelqe qeveria e sodit a? Edvini ka thon qe  mas fitorjes publicitare te vitit qe vje do i bojm hesapet me ato zogjt e mceft te Saliut.smiley 

PS. Per at punen e sates, edhe ate e kishin morr borxh ka maqedonsit, pranej s'bohet ket radhe, na e keni bo me hile, vute zorren ne Shkoder kishin thon ato. smiley

Lizandrit s'ja ban zemra me e than,po ne stadiumin e ri i asht duk vetja si ne "Stade de France". smiley

E ka qa Voltana mosmiley

Po mer Pjeter ashtu fiks u laga edhe kur pashe Itali-Spanje ne Stade de France. 

Ishallah po bohet shpejt ky stadiumi i Tirones se vallahi u terbume dje. Nuk bohet stadium per Kombtaren ne nje qytet qe nuk i ke bo rruge me shku o Pjeter. Nuk guxoj ta mor me men car do nodhi kur te lujme me Spanjen e Italine qe do jete i gjithi plot stadiumi. Se dje tribuna ishte gjysma bosh. E dihet qe "tribunsat" vijne dy makina per nje vend.

 

Dhe ju i keni makinat si tanksa mer Guçe smiley

Blendi jua ka shti n´men ket punen e Car Sharing, ju boni si t´doni pastaj smiley

Vallahi une ndoqa msimet e Qorrit dhe qe ta kisha te sigurte qe i shko llafi m'vesh mora kushon e tij "Gaten" me nje shok tjeter ne makine. Plus une dhe Shemsia, Qorrit s'i ngel cecse me thone "Ata ishin 4" smiley

mire mer mire, kushon e Blendit e ke marre me vete me te parku makinen m´duket smileysmiley

Do jesh anej ka barku i tetorit m´Tiron me e pi nonji gastare birre ose vere? smiley

Po besoj ketu do jem. Ene po leviza do jete nai gjo e shkurter, kshu qe patjeter do i pime ca gastare me gjona t'mira.

nuk kemi akoma besim tek vetvetja.   gjithmone ne mbrojtje,te terhequr.  jo vetem ne futboll. ne ekonomi,politike,kulture.  te trembur,inferiore.   dhembet i kemi vetem per te kafshuar njeri-tjetrin.   na mungon sulmi kudo.

Sic e thote edhe sllogani djema:

Pa Edi Ramen (ne stadium) eshte me mire!

Kot e keni dhe ket punen e tersit,po deshperimit s'ke ca me i ba. Me Edin KM,Komtarja jone po marshon nga fitorja ne fitore. smiley

Ca u be kush fitoi? 

heren tjeter per favore ti ndrrojne rolet, ate snajperistin ta ulin poshte dhe kameramanin ta hypin lart se gjithe ndeshjen nuk u shifte asnji tifoz ne ekran, vetem bordura e larte dhe policat e panumert kunder protestes popullore u shifshin smiley

Do rrafim Spanjen dhe do pallojme Italine.

Tongerllik shqiptari.

Conspiracy theory for dummies ( not too far fetched, by the way) : Neshjen dje e ka shit Cana dhe me ato $$$ ka shku sot ne mjes ke lojtaret shqiptare te Macedonias dhe e ka ble fitoren me gjys cmimi. Mishi u poq , helli u bo kukurec !

Am I good or what ... ?smiley

fiks! se e kan bo refren sa here nuk lujn mire 

Ket lajm e kishin te gjitha medjat këtej

Ca legenash Spanja... iqin gola kundra Litenshtejnit -- te sigurojne golavarazhin se do dalin barazim ne pike me ne smiley

aaa fillojn Patriotsat sonte, brady no gronk

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).