TIRANE- Dhjetë ditë pas dhunimit të biznesmenit amerikano-libanez Faad Mitri, kompania e tij tërhiqet nga investimi gjigand prej 450 milionë dollarësh në Gjirin e Lalzit.

Kompania Omnix Albania deklaron se tërhiqet nga ndërtimi i kompleksit turistik në gjirin e Lalzit dhe nga çdo investim tjetër në Shqipëri. Ajo shprehet se akti i rëndë kriminal ja ka dalë që të rrënojë përpjekjet e Omnix Albania përgjatë këtyre viteve. Sipas kompanisë, ky projekt gjigand synonte të hapte rreth 1200 vende pune deri në vitin 2018.

Biznesmeni libanez 55-vjeçar, u përplas fillimisht me makinë, ndërsa udhëtonte me familjen dhe më pas u dhunua barbarisht nga 3 persona. Një prej autorëve të dyshuar është vënë në pranga. Sipas policisë, krimi pati si motiv konfliktin e pronësisë pikërisht për tokën tek Gjiri i Lalëzit.

DEKLARATA E KOMPANISË OMNIX ALBANIA  

Sulmi barbar i datës 10 shtator kundër Z. Fadi Mitri dhe familjes së tij na ka hidhëruar dhe trishtuar pa masë.

Ky akt i rëndë kriminal ja ka dalë që të rrënojë përpjekjet e Omnix Albania përgjatë këtyre viteve të fundit për ndërtimin e një kompleksi turistik prej 450 milion USD në Gjirin e Lalëzit.

Ky projekt turistik konsistonte në ndërtimin e një hoteli me 5 yje, 370 dhoma suita, me të gjithë elementët e tjerë të një standardi më të lartë, ambiente për shitje dhe dhënie me qira, aquapark, dyqane, bulevard, bare, restorante, etj.

Ky projekt gjigand synonte që të hapte rreth 1200 vende pune deri në vitin 2018, si dhe do t’i jepte Shqipërisë pamjen e një vendi si destionacion turistik numër 1 në Adriatik dhe Ballkan.

Me këtë investim Omnix Albania do të kontribuonte direkt në rritjen ekonomike të Shqipërisë. Si konkluzion Omnix Albania dënon ashpër këtë ngjarje të rëndë kriminale, e cila sjell indinjatë për cdo shqiptar.

Duke filluar nga sot Omnix Albania tërhiqet nga cdo investim në Republikën e Shqipërisë. Falenderojmë qeverinë e Shqipërisë për kujdesin ndaj familjes së zotit Fadi Mitri në këtë moment të vështirë për ta.

I jemi mirënjohës të gjithë atyre miqve, shumica shqiptarë, të cilët kanë qëndruar pranë dhe kanë mbështetur familjen e zotit Fadi Mitri në këto ditë.

Jamal Abu Issa, drejtues i OMNIX Group

MINISTRJA IKONOMI I LUTET: VAZHDOJE INVESTIMIN

Pas lajmit të publikuar në media se firma e biznesmenit Faad Mitri do të tërhiqet nga investimi në Gjirin e Lalzit, vetëm ministrja e Ekonomisë, Milva Ikonomi ka shkuar ta takojë në spital, duke e siguruar që të mos ketë frikë, por ta vazhdojë investimin.

“I shpreha mbështetjen e qeverisë shqiptare për ta vijuar investimin e Omnix. I garantova mbrojtjen e tij dhe familjes nga skrukturat e policisë së shtetit. Shteti i gatshëm t’i vërë në dispozicion mbrojte gjatë 24 orëve. I shpreha gjithashtu gadishmërinë e strukturave shëndetësore për vijim e rehabilitimit të tij. Biznesmeni më shprehu falenderimin ndaj qeverisë shqiptare për kujdesin e treguar për të dhe familjes në këtë moment të vështirë”, tha Ekonomi.

111 Komente

Ik o Faad Mitrii, ik sa me larg kesaj toke qe e ka marre dreqi. Ik e mos e harro kurre se çfare te gjeti se te la mendja te investoje 450 milione dollare ne kete moçal! Ik e thuaju edhe atyre biznesmeneve te tjere ça i pret po i la mendja te vijne te hedhin pare per ta ndertuar ne kete vend e per te mbajtur shqiptare me buk!... Ik e konsideroje veten me fat se ketu tek ne po nuk te vrau mafia, te vret policia ne biruce ose mjeksia ne urgjence!...
p.s...Ik o mik e te shkuara. Po gjete forcen noj here te na falesh si popull, falna!... Falna se njesoj si ty e pesojme perdite edhe ne o vlla, o mik. ? B.Koka

.. edhe na dashken  samit te diaspores ,vetem bijte sekretareve dhe spiuneve te komunizmit mund te mblidhen me keta plera

http://www.360grade.al/politike/item/22336-largimi-i-biznesmenit-libanez-nga-shqiperia-irritohet-gazetari-koka

Nga kjo ngjarje mesojme se prona po shkaperdhehet, dhe ketu eshte faji i qeverive shqiptare qe nuk e rregulluan kete pune por e lane keshtu qe shqiptaret te zihen me njeri-tjetrin, me te huajin, etj. 

Nese nje i huaj do te investoje ne Shqiperi, gje qe eshte i mirpritur dhe gje shume e mire, do ishte mire te kontaktonte me pronaret e vertete, dhe nese ka probleme, duhet qe shteti te nderhyje me kompromise, te gjeje gjuhen e perbashket me te tera palet.  Perndryshe do kemi keshtu ndodhish. 

Cfare do e thene "pronar i vertete" o Pier? Pronari i vertete eshte ai qe ka pushtetin, dmth sot per sot ed rama dhe banda e tij. Nese pronari (ai me letra) nuk i bindet epsheve te pushtetit, shteti ta shproneson duke te dhene ca therime nga paret e taksavepagueseve e pastaj e di ay sesi e perpunon pronen me mafien e ndertimit. Ne kete aspekt keta e kane zhvilluar akoma me shume eksperiencen qe ju la sali krimineli. 

Kuazo, se sa me lajmeroi sateliti se me ke shkruar. Pronar i vertete eshte ai qe i ka me tapite e vjetra. Tani ka nje kontradikte ketu se disa kane ate te Zogut, disa ate te Enverit, e disa ate te Saliut. Kjo e fundit s'duhet te pije uje. dhe kur ka dy pronare per te njejten truall, ai i Z e ai i E , mund te ndahet. Kjo gje ndodh ne pak zona e prona, se ne shum zona e dine se kush eshte pronari i vertete. 

O Pjer ,  Enveri I ka dokemntuar ne arkivat qe kishte shteti cdo pellemb toke e konfiskuar dhe tjetersuar ne prone  publike Te gjitha dokumetat kane qene aty te shifruara me number amze !Tjeter pune pastaj cfare jane bere me a to dokumenta pas 1990 kur erdhen Barbaret e pronave -hajdutet e Partise Demokratike te cilet lane gjurmet e tyre duke krijuar shume probleme ne c pronesimin dhe dokumentacionet perkatse !

Pa lidhje o zeqo !

Shume mir ja paskan bere dhe te zene mend te tjeret.

450 milione e do te punesoje 1200 njerez? lol. Gabimi i pare eshte qe qeveria, kushdo prej tyre qofte, qe ua ka dhene ketyre haleve libaneze qe vetem kane vjedhur keto dekada ne vendin tone. Sic e thashe dhe me pare, me mire te ndertoje Mane hale berishiani atje se sa keta malajzezet e libanezet e ndyre qe deri me sot vetem kane abuzuar me cdo biznes.

Sa per Lalezin ku cdo ndertim eshte bere me rregull, me distance, me gjelberim, ashtu dhe per gjithe pjesen e paprekur te bregdetit shqiptar, ato jane dicka qe na luten, jo t'u lutemi ne te vijne, e cdo qeveri duhet te mendohet mire, jo t'ia jape cdo arabi qe vjen te vjedhe. Nuk eshte se po hap fabrika prodhimi ku 1200 veta i puneson ne nje siperfaqe te vogel, por kane qene duke marre pasurine me te madhe qe kemi, nje zot e di sa qindra hektare.

Dhe s'do te habitesha sikur te kete pasur per te ikur dhe s'e ka fituar aspak ate qe ka dashur, por, si hakmarresa tipike qe jane soji i ketyre, me mendesi shkerdhele, do perpiqet te lere deme nga pas. Se nuk ben vaki qe te ike nje kompani 450 milioneshe sepse dy veta rrahen shefin. lol

...ik moj telendarucke  komuniste ,moj shuruthell e uravajgurores

Kapo Libanez je?!

Shkabe, arab me mbiemrin Mitri, nuk ka. Vrite pak menien. 

Duke ikur, terroristat fitojne ...

Po me ate portin ne Karpen, qe do u shifte nga hona, aq i modh do ishte, ca u bo? smiley

nje koment ku bije dakort me shkaben.

Dmth po pate konflikt prone ne albanie harroje gjykaten bej gati shopin e bejzbollit.

Cudi pra qe gjithe kompanite ne konflikte i kane zgjidhur me gjykate gjerat e vazhdojne t'i zgjidhin me gjykate, vetem ky arabi qe paska dashur te merrte nje cope nga pasuria me e madhe e kombit, per te punesuar 1200 veta te qelbur, aq sa c'ka nje call center modeste ne TR, qenka perfaqesuesi i situates. lol

Shkabeee, ta thashe dhe me siper, arab me mbiemrin Mitri, nuk ka . Pse vazhdon ta quash arab. 

Arab eshte Pjerin dhe ka 4 gra ku kjo e fundit eshte Shqiptare. Ne Amerike do ja zhysnin ketij per Polygamy

Mitri figuron si mbiemer i zakonshem Egjiptian dhe Libanez. Po dhe po te jete me origjine shqiptare, arab mbetet nese ka lindur e eshte rritur atje o Pjer. Edhe niperit e tu andej belge do quhen.

Nga mbiemri duket si me origjine shqiptare, nga ata arnautet e pare qe ngelen ne Egjypt, Siri, Liban etj vende. Natyrisht qe eshte asimiluar tani, eshte arabizuar ndoshta, por ky lloj mbiemri s'ka te beje fare me arabet e vertete. 

Pjer nuk e di ti qe ka edhe arabe kristjan?

Natyrisht Zeqo, se i shoh dhe ketu, por jo me keshtu mbiemrash. Jam i bindur se ky Mitri eshte me origjine shqiptare, kuptohet qe edhe gjyshi i tij mund te kete lindur atje ne Liban. 

shqiptar pjer, shqiptar.  e thot vet emri, ka dal nga mitra  mitri.

1200 veta kane ne ngarkim 2-3 vete plus krijojne pune ne sektoret e sherbimeve per te tjere keshtu qe impakti ekonomik I 1200 te punesuarve ndihet ne 10 mije vete .pastaj 200 bixnese te tille nga 1200 vete plotesojne endrren rilindase per 300 mije te punesuar.

Po c'1200 veta, 600 i puneson arabe ai,ata me rrogat me te mira, sic kane bere deri me sot, plus fitimet e pafund i con te gjitha ne vendin e vet. Ndersa Mane, sado sumce, do t'i punesoje te 1200 shqiptare e me fitimet hap biznese te tjera ne Shqiperi. Nuk vuan Shqiperia per te ndertuar hotele apo komplekse vilash e hotelesh. Te ishte ndonje rafineri nafte, hajt me. Po ju brekegrisurit qe merrni rrugat e emigrimit me 400 dollare nuk keni koncept me shume se aq, se dylekshi per te fshire sumen. Aq ju thith rradakja, aq e keni kapacitetin. Kane bere qef malazezt e libanezet e turqit keto 25 vjet me djersen tone prej driteshkurtesise te katunareve si puna jote qe ve sala ne pushtet, qe i dini bizneset deri tek shtimi i dhive.

Vetem nje idiot si ti e quan largimin e nje investimi 450 million $$ haber te mire per vendin .

Mos e quaj idiot sepse jeni motra dhe ngjani si dy pika uji. 

Nuk ka atdhe e popull por grupe interesi, copa toke per tu grabitur dhe mafie ndertimi/droge.

Kjo motra jote Eshte racionale dhe thot qe me Mir te investojme ne mafiozet lokale ne turizem qe e bejme se sa pisoma nga libani...ai po deshi te hapi pus nafte. Sa per ty mendjendritura....ky investimi 

1. Eshte 180 milion e Jo 450 milion

2. Nuk flitet vertet per 1200 vende pune

3. Ka mor leje Edhe nga Sala Edhe nga Rama dhe ska hudh 1 kacidhe gjith keto vjet

Por turp per popullin mikprites shqiptar qe bo skandale me shkopa baseball dhe torturo investoret para familjareve e goces se tij minorene e gruas. Po prandaj na shohin ne Shqiptareve me percmim sepse e Meritojme e Jo thjesht per faj te emigranteve. Si ti , si Shkaba jeni kokcepsha e nuk ka shprese.

Ti shkaba profili jeni nje lige me vete tironco .

asinus asinum fricatsmiley

c'lidhje kane kompanite nderkombetare me sherret individuale o gjembi? Pse je kaq budalla mer burre i dheut? Si s'kalon nje dite pa leshuar ndonje gomarllek qe s'ka rrk ordiner qe nuk e kupton. Dhe ti prape nuk e kupton. Ta kam thene. Do zoti ke bythe te bukura se me kete tru je i marre fund as per te lare hale nuk i lan dot.

Uueee gjembooo  smiley nga nje ane keqardhje, por nga ana tjeter  smiley

c'lidhje kane kompanite nderkombetare me sherret individuale o gjembi?

Cudi pra qe gjithe kompanite ne konflikte

Hidhu te dega tjeter shkaba, por mos harro, si gjithmone, hidhu me bythen perpara. Rastet qe te solla ishin "biznesmene". Nuk e di si e keni atje, por ketu nje biznesman do te thote qe ka kompani. Pra konfliktin e biznesmenave/kompanive e zgjidhin me tritol. Keto ishin vec disa te parat qe nxorri google, po ka shume raste te tjera. Ti e di me mire gjithsesi se ne qe kemi 2-3-4-5-6-7-8-9-10-11--12-13-14-15 vjet pa ardhur ne Shqiperi.

Shko tani kris bythen ne ndonje forum Danez.

Gjykata kishte vendosur kunder ketij Arabit. I kishin hequr nja 40 000 metra katror me vendim gjykate dhe ja kishin dhon njonit 75 vjec qe nuk ishte pronar po kishte korrur barin per ca vjet. Mbas vendimit te gjykates i dhane edhe Drurin...sigurisht jo plaku 75 vjecar po kompanite e tjera qe po ndertojne aty gjithashtu tip Mane. Vend tipik Mafioz e vetem nje pushtim si ai i Musolinit mund ti vere ne vije. 

PR shume i keq per investimet e huaja por ne fund te fundit atje nuk vjen njeri serrioz dhe do investojne Lordet kriminele lokal. 

Vend tipik Mafioz e vetem nje pushtim si ai i Musolinit mund ti vere ne vije. 

Shkabe jepi xhevap ketij refugjatitsmiley

Ste rrihet ty pa dhene urdhera moj me zamete...Na dhe nje tjeter..shumica e pronareve te hoteleve ne Shqiperi jane Mafioz, shumica derrmuese dhe skan lon maskarallik pa bo.

Nje nga hotelet me te mira ne Durres zoterohet nga 3 vellezer kosovar te hershem te zbritur nga Fieri. Por token nuk e kan blere....kan shkuar ne gjykate si ne rastin e ketij gjynahqarit Arab...dhe me deshmi kan vertetuar se baba tyre ka vdek duke kullotur dhite ne ate zone dhe si perfundim marrin ne zoterim gjithe ate tok mu ne plazh. Kjo eshte nje histori e atij shteti qe e ka dhjere Cuni i Sheqeres ne menyre ta parikthyeshme.

Shkaba eshte Cupe nga Ura vajgurore e nuku ngatarrahot me emigrante si puna teme ndaj mos ki dert.

Ku bie ura vajgurore? fshat eshte?

Nga berati...shume pluhur...toksina e helme pa fund dhe shume fukarallek Edhe fale Sali Qenefit qe kishte fiksim ti terrorrizonte ekonimikisht keto zona. As fshat e as qytet, monster postkomuniste akopoliptike si Rumania e Russia e me vajza qe u shitshin per buke goje plot.

Gjynah. Me duket kam kaluat njehere rruges per Bogove

Ku e katandisi Rilindja ate vend .

Pse mer brad! shume mire jane, kanabis sa te dush, ça tjeter do robi?

kishin spiunu njonin anej nga fshatrat e Vlores se po bonte dru ne pyll , e merr Policia e fut mrena , pse e pret pyllin ? e di qe denohesh me ligj me pre dru ne pyll ? Jo mor byrazer nuk po prisja dru po korrja hashashin , po ti fol atqu i thone Policet dhe e lene te lire.

O Zeqo, po gjembi ca eshte burre apo grua?

shume interes paske per gjenitalet e komentuesve. Si thua sikur te hapesh gojen e te mbyllesh syte nje here, qe te vijme te identifikohemi te gjithe me radhe? Zere se je ne orar pune.

Po ti do vish e para?

Shkaba shpirt , gjembi eshte femer , apo cqt , bythet e bukra kane rendesi smiley

shkaba nga bythet i sheh dhe vlereson njerezit. Si ka qene shprehja "me bythe te forta". Por une s'paragjykoj.

Byca te bukura njona byca te forta tjetra....gjembi duhet te kete gjinj te mrekullueshme me ctregonte ne foto xhibolja. E kthyet ne muhabet sume.....por une I mjeri kur me thoshin ne vitin e ri te 2000 qe ky do jete shekulli kur byca do jete pjeshka apo FICA reale e Jo dafllaku nuk besoja. Shif si e trajtojne gocat e peshkut backDooren sonte ne 2016

Skandal.

ketu nuk eshte thjesht humbja e nje investimi qindramiljonsh  ne vetvehte, por e keqa tjeter  eshte se pikerisht keto investime serioze i duhen Shqiperise, qe do ta benin  turizmin shqiptar me te njohur ne bote si dhe do ta ngrinte ate ne  nje nivel me te larte, me cilesor.. ( me kujtohet andej  nga 2004 edhe grupi prestigjoz  Club-Med  beri nje perpjekje per te investuar ne turizmin e Albanies por u larguan shpejt )

..perndryshe atje do mbetet sherbimi turisitik ne ate mut gjendje qe eshte; dmth pronare hotelesh, kokecepa, qe i vene yje hotelit te vet sipas qejfit..smiley 

Toka jone si duron dot cibanet e huaj Belul. Ky libanezi leshit si gjithe soji ktyre nuk kane sjell ndonje gje te mire ketij vendi. Biles te ikin e ca nga keta qe vetem po zhvasin ketu sdo qe keq.

Nje tufe lengaraqesh qe jane gati te japin nje cope te madhe shqiperie tek nje zhvates arab vetem per pak "good press" e nuk e rruajne fare se c'ndodh me kombin, nderkohe qe ceket e cezit na zhvaten, kanadezet e bankers na vodhen e prape duan te vjedhin, azerbajxhanasit e ARMOS's tallin bythen me rrogat e punetoreve, turqit e kurum bene qef sa deshen pa paguar e sapo u kerkuan te paguajne, si kudo tjeter, kerciet e iken e ikin, njesoj si britaniket qe vodhen kromin e bulqizes dhe zbulimet arkeologjike te butrintit.

Tani duan te japin edhe ate qe dime ta bejme vete, ndertim hotelesh. Nuk mjaftuan malajzianet qe vodhen gjithe Mak Albanian apo libanezet qe vetem zhvaten e tallen trapin me punonjesit e krahut shqiptare, te vetmit qe punesonin, duke vene ne role drejtuese vetem sojin e vet qe vinin e benin pordhe ketej duke ardhur nga vende me hale se shqiperia e nga shkolla me hale se shqiperia, vetem se ishin "investim i huaj". Me t'u kerkuar shteti taksa, gjejne menjerhere "kercenime" me largime e me gjykata. 

Dhe e vetmja gje qe u intereson nje pjese fatkeqesisht te madhe shqiptaresh, eshte qe keto ngjarje t'i perdorin ne favor te partise se vet e ne sulm te kundershtarit. Asgje tjeter nuk ka rendesi. As punesimi i shqiptareve, as perdorimi i tokave shqitpare per shqiptaret, as vjedhja e burimeve tona natyrore, as vjedhja e krahut tone te punes. Asgje. Vetem partia te jete mire. 

Shkabe jan shtu shume langaraqet ne Shqypni per ate pune. Ylli Manjani ka dhon 24 ore te zbardhet ne hipoteke e gjykate maskarralliku i Mafies Lokale Shqiptare. Edhe Ben Ahmetaj po u perdridhte si Cun Brazilion ne TiVu 24 per kte biznesmenin Arab. Ata langaraqet e qeverise Shqiptare po dhjesin gjak prej ktij skandali. Ne e dime qe Shqiperia ka qene dhe eshte nje Hale Mafiozesh, problemi eshte qe Tahiri dhe Mimi ta pajisin me leter higjenike.

Nuk ka me kriminel dhe pedera se Patriotet Shqiptar, ja kan vu flaken njoni tjetrit dhe Shqiperise ne emer te Patriotizmes e atdhedashurise keto 26 vjet. Shqiperia flet vete ose po lengon dhe me e keqja eshte qe Doktori eshte Mortja.

Vallaj me mire ta marrin maloket e berishes ate vend se arabet e ilir metes. Nuk dhjesin gjak prej skandalit, mos ua qaj hallin. Disa kane interesa kapitali politik, disa mund te kene interesa direkte parash, te tjere jane thjesht lengaraqe inferiore.

sjan Maloket e Sales se ata jan mish per top...Jan Zamiret e KLan TV per ate pune qe do ja u bojne me zi se cja u kan bo kto 26 vjet.

Bankers mund tjene kompani modeste dhe madje e dyshimte po fakt ngelet qe u dha te drejte pala e trete, pale e pavarur. Faji ose pazotsia I ngelet qeverive shqiptare, jo bankers pet. Ec qurravitu pak tani se behesh i lezetshem

po mire o trap .kush i solli gjithe keta zhvates ne shqiperi? emigrantet?

Kush e firmosi kontraten e shkerdhyer me Bankers-in? Partia jote Socialiste me ne krye udheheqesin e lavdishem Fatos Toc Nano.

Kush e la Bankers-in te shinte dhe te shije? LSI me trimat e saj dhe injorantet qe ka punesuar tek Agjencia Kombetare e Hydrokarbureve ne Tirane Edi Rama.

Pse nuk e kundershton recomandimin per Bankers-in bossi jot, Edi Rama?

Kush i thote italianeve, hajdeni qijini rrobt ketij populli se nuk ka sindikata? Bossi jot, Edi Rama.

Azerbajxhanasit, turqit, malajzianet dhe pidhi i motres tyre, te gjithe kane ne shqiperi ortaket e tyre, jo vetem ai qe ben opozite nga fejsbuku, po edhe keta qe i bene parate e popullit rrush e kumbulla me sheshe betoni.

Pse si kujton ti, qe keta shkerdhatat qe vijne nga ana e anes, nuk u paguajne harac aty shkerdhatave shqiptare? Me ca parash kujton ti se i feston ditelindjet neper tenda Ilir Meta? Po Edi Rama me ca parash i blen kostumet dhe i vjen botes rrotull si magelani? Se per salen e dime.

Ti me shoket e tu po vazhdoni shkaberdhezimin e shqiperise qe filloi sala me tocin. Pellet si gomarevica ketu ne blog ti. Po pse nuk e ngre zerin te ata te cileve ja u merr ne goje cdo dite? apo nuk ke si ta ngresh se ty per kete pune te lene tua marresh ne goje, sic duket ne sekonden 34 tek videoja qe ka sjelle bravekiddo me poshte?

fundi i fundit ne emigrantet vetem pjatat kemi ne dore te lajme.

 

shkabe, ke te drejte, ka pas shume raste abuzimesh nga kompani te huaja ndaj punetoreve shqiptare, dhe keto jane te denueshme dhe te papranueshme, ashtu sic jane rastet e abuzimeve me taksat nga kompani si Bankers Petroleum apo operatoret e kromit te bulqizes qe vjedhin pasurite tona natyrore, deklarojne vetem humbje, nuk paguajne asnje takse, nuk bejne as investimet minimale te obliguara me ligj duke rrezikuar shembjen e galerive ne Bulqize psh, dhe pastaj krisin e ikin ose e shesin koncesionin tek zhvatesi i rradhes. 

Dua te ve be pah ama se keto zhvates nuk i dallon arabizmi, apo islamizmi, sic duket se kerkon te thuash ti e disa te tjere duke u ndalur tek prejardhja arabe, libaneze, turke apo malajziane e disa prej tyre (dhe te pakten ky Mitri nuk duket te kete bere te tilla abuzime derisa ishte ne fillimet e investimit te tij, por nese ka bere le te hetohen e publikohen dhe haram i qofte). Zhvatesit dhe shfrytezuesit e shqiptareve nuk i bashkon feja apo orientalizmi, por i bashkon vetem nje gje: e bejne kete sepse munden. I abuzojne shqiptaret dhe vjedhin pasurite tona sepse nuk ka shtet tu kerkoje llogari, e nuk ka shoqeri civile ti demaskoje e turperoje sic duhet, dhe nuk ka popull te informuar e te indinjuar te reagoje sic duhet. Pra e bejne kete gje sepse nuk u plas trapi. Dhe e di kush jane shfrytezuesit me te medhenj te shqiptareve? Vete shqiptaret.

Kam tezen time psh qe punon ne nje fabrike recelrash e turshishe me pronar shqiptar, dhe jo vetem qe i detyrojne te punojne 6 apo 7 dite ne jave, me nje rroge skandaloze 200 apo 250 mije leke ne muaj, por kane vite qe i marrin rrogat me disa muaj vonese, duke jetuar gjithmone me pasigurine se a do paguhemi kete muaj apo jo. Dhe e forta eshte se tezja ime kete pune e gjeti nepermjet zyrave te famshme te punes te Rames e Velise, kur ishte minister i punes. Keto jane bizneset qe qeveria jone promovon, e hajde kerko llogari apo hetim ti tani.

Sa e sa raste ka pastaj te bizneseve shqiptare te medha e te vogla qe abuzojne punetoret e tyre, i shfrytezojne me ore te gjata, nuk u paguajne siguracionet, nuk u japin rrogen minimale me ligj (edhe pse minimalja eshte rroge fukaralliku) apo ua vonojne edhe ato dy leke me jave e me muaj. 

po te kisha dashur te theksoja islamizmin, nuk i permendja te tjerat. Po, kane faj shqiptaret qe i lejojne keta te huajt te tallin bythen. Tek Bankers i kam pare vete nga afer dhe me lafaraket aty, me hajdutet, me antishqiptaret, ishin pikerisht shqiptaret me banim ne kanada qe kishte sjelle Bankers. Te paafte dhe gerrices ndaj shqiptareve, bythelepires ndaj te huajve, gjithnje me synim per t'u bere dem shqiptareve.

Prandaj them qe nuk duhet te lejojne, nuk duhet te jene inferiore, por te punojne per vendin e tyre. Dhe po, ka kompani shqiptare qe abuzojne. Dhe prandaj une mbeshtes cdo ndeshkim nga shteti te kujtdo qe shkel ligjin, qofte kompani, qofte nje qe s'paguan drita, nderkohe qe ju te tjeret i mbroni shkelesit.

ik ore mashtrues i felliqur. Cilet shqiptare me banim ne kanada ka sjelle bankersi ne shqiperi?

Pastaj, ti nuk e ke haberin si funksionon nje kompani nafte dhe si monitorohet kontrata me shtetin (me Albpetrolin dhe AKBN-ne)

Bankersi ia ka qire nenen patos marinzes vetem se:

1. kane nje kontrate te shkerdhyer te firmosur ne kohe te nanos,

2. ka injorante, komplet injorante qe nuk kane haberin fare nga nafta, qe punojne ne Agjencine Kombetare te Hidrokarbureve. Imagjino ai qe ka per detyre te monitoroje punen e Bankersit eshte inxhinjer tekstilesh.

Po ti je nje mashtrues i felliqur qe ben propagande dylekeshe per nje gojore.

ik ore felliqesire se e ndyve kete blog.

ne fakt Shqiperia do behet me investimet  tip call-center, ku beqirat, keta  qelbaniksa pabuksa qe nuk punojne por vec mendojne nate e dite per kombin,  jane te lumtur qe ti punesojne  motrat, grate apo te  fejushmet e tyre   te biznesmeni zemergjere  italjan qe i shfrytezon ato mbare e prape me qetesi dhe dashuri..

.se helbete, sipas ka/rministrit  vizionar (socialist); eshte mire tua qish robt shqiptareve, dmth te  investosh ne Albanie, se nuk ka sindikata..

sinqerisht, t'i rrush ate qe rruhet ti atyre qe punojne ne call centera, se jane te gjithe te rinj  qe marrin, e pakta, me shume se nje infermiere spitali qe shpelan shurre, dhe ata qe kane talent, u shkon rroga me e madhe se ajo qe i jep shteti nje doktori.

Dhe jane studente qe mbarojne shkollen me ate pune, duke punuar sa ore te duan, me orare fleksible, ne vend qe t'i lepijne koqet hollandezeve ne azil, apo te rrinte nga 12 ore ne dite duke u sherbyer arabeve qe bejne pordhe me bregdetet tona, qe cdo fitim te atij "investimi" e cojne ne vendin e vet, e bejne qe cdo klient te jete i huaj, dhe shqiptarit mesatar as taksa nuk do t'i jape, e as cmimet nuk do t'ia lere te perballueshme qe te shkoje te shijoje token e vet sic e ka shijuar deri me sot. Kur nuk dini gje mos hani mut kot. 

Po ku ka dinjitet ai qe punon ne Call Center more edepsiz, apo ajo qe punon Fasone. 100 here ka me shume dinjitet ai qe rrit kanabis ne bahce te vet se sklleverit modern te fasoneve e call centrave. Nejse Ministrat tuaj jan langaraq si i pershkrove vete se po u qurravitshin per ket rast si ai i Drejtesise ashtu edhe ai i ekonomise. Coji nje SMS Ben Ahmetajt e thuji qe nuk na duhet kjo firma Mane Mafiozi i Cunit te Sheqeres eshte me i i mire se Arabi Mitri. Sic duket ne Shqiperi kan ngel vetem Mafioz prandaj sju bo pershtypje ky rast PR

ik mer shurraq krahason per dinjitet ti qe le bythen shkurreve te amerikes e braktis familjen per dy leke, me dike qe thjesht reklamon nje produkt ne gjuhe te huaj ne zyra moderne dhe vazhdon shkollen dhe i rri prane familjes qe e coi ne ate shkolle. Me flet per dinjitet ti qe ke gjysmen e popullsise andej qe eshte gati te votoje nje idiot si Trump vetem qe te mos kete surratin tend neper kembe, aq shume ua neverit. Kalamajt tuaj kane turp te tregojne nga c'prinder vijne, ti vjen e me flet per dinjitetin e te rinjve qe dhe shkollen e paguajne me forcat e veta, nuk u marrin leke prinderve per te care ferren e pastaj u kujtojne leket qe u dergojne mbrapsht. 

Une se kam braktis familjen per ate pune, per mu familja ka ngrit permendore se sa here i ka ra bytha ne uje Daku e ka qit qimen prej qullit. Mos i kthe gjonat personale sepse ti vje nga Ura Vajgurore kurse une nga mesi i Tirones.

Me the pse qaheni....po qahen Ministrat e Drejtesise dhe Ekonomise per ket Arabin, keshtu qe Langaraqa jane ata. Fasonet edhe ne Amerike jan roberi...grate trajtohen shume keq pale ne Shqiperi. Call center jane DEAD END JOBS per studentet por fatkeqesisht edhe per te diplomuarit. Me dinjitet ka te rrisesh canabis...Dinjitet them se sa te abuzohesh nga punedhenesit ne Shqiperi qe sillen me keq se cdo vend te botes. Po ti ke Koqo Kokedhimat qe kan 26 vjet qe spaguajne punonjesit ne kohe...6 muaj me vonese ....apo universitet private. Flasim per dinjitet.

Mu njerezit ketej nuk e kan per turp te me takojn se ne Shqiptaret Genet i kemi te mira, dhe te premtoj qe dashnoret kam per ti pas gjithmone me pjeshka se ty. Mos i kthe gjonat personale sidomos kur vjen nga Ura Vajgurore, apandeciti iShqiperise...Fukarallekut si paske shpetu qe mbron Mafien e ndertimit Shqiptare dhe kriminelet e Shijakut te Olldashit. Jeni katandis shume keq, shume keq.

 

Punet ne call center nuk jane dead end, por per ata qe bejne pak kontrata jane stacion qe nuk i le pa leke ne xhep deri sa te mbarojne shkollen apo te gjejne punen e profilit, ndersa per ata qe fitojne shume jane pune si gjithe te tjerat, per talentet jane burim karriere. Dhe per ata qe fitojne pak, jane pune me te mira se punet e tjera "stacionare", si kamerier apo shites, pune qe as sigurime nuk te paguajne.

ato denglat e tjera leri po shih se mos fiton trump e dalin shumice ata qe te shohin si rob pa dinjitet, si morr neper kembe.

P.s katunaret e tiranes si puna jote, mqrf, se nga tironsit e pare fare nuk je ti (kter familje jane ata te paret fare, nga eshte ime eme) jetonin ne shtepi me bajga lope neper mure kur beratasit kishin 2000 vjet qe kishin qytet dhe fisnikeri. Ti mbushja mendjen vetes sa te duash me fjale por je nje kokerr katunari e asgje me shume

Kupto cdo me thon Dead end Job i here dhe pastaj realizoje menderisht kur studenti mbaro shkollen tek ky stacioni dhe e gjen veten edhe 7 vjet mbas diplome tek Call Center. Kur Juristi puno si taksist se nuk ka pune ai nuk eshte ne stacion por ne ferr ku pyet veten cdo dite si perfundova ketu.

Trumpi me sa pashe ishte ende 45-46% por zakonisht keto te dhena jane optimiste sepse e kan zakon mediat amerikone ti paraqisin gjoja si afer kandidatet kryesor 2-3 jave para zgjedhjeve nga frika se mos nuk del njeri me votu Republikanet ne humbje. Ti nuk ke jetu kurre jashte vendit e aq me pak te integrohesh ne qendra te medha urbane ku nuk pjerdh njeri as per Obamen e as per Trumpin. Quhet Shtet, Shkabe shtet, e jo vend Mafioz ku horrat e Olldashit rrahin Biznesmenin qe i kan tjetersu pronat me firme te njeriut te Argites. Pisk e keni punen se e kenidhi ate shtet ne ate fare feje qe sduket as fund e as krye. Ti Shkabe pa punu sa vjet jeto???? mos ma qaj hallin mu.

sinqerisht, as e di se e kane rrogen call-centerat dhe as qe me rruhet fare ta di !  po ty te besoj se patjeter e di nga dore e pare, p,sh ndonje familjar te punon atje.

pra une e kam me te thene.  ne qafe me paste shoqa e idealit  ne me pat genjyer.

tani qe gjete burimin me te besueshem ne Tr, ma mbylle gojen. Joleza dhe shushka Rudina Xhunga i shajne keta te call centerave. Si tha Rudina te artikulli? "U hapin 300 euro te qelbura ne muaj", nderkohe qe Rudina stafit te vet i jep me pak se aq.

Jo or bqir, mos ja ndrysho fjalet. E di qe ty 300 euro te duken nje pasuri e tere dhe per aq je gati te besh pune qe duan vec strece e kepuce me taka. Rudina vuri ne dukje faktin qe vajza te reja, te diplomuara prej vitesh, nuk lene dot punen e call centres per shkak te mundesive thuajse inekzistente dhe pagave akoma me te uleta. Keto jane vajza kryesisht nga rrethet qe jane diplomuar ne juridik, mathematike, etj dhe nuk shohin mundesi te punojne aty per ç'studiuan e perfundojne te bejne pune te tille qe ne Itali behet rendom qofte dhe nga te pashkolluar per 3 fishin e pages.

nje pjese e mire e pronareve te call centerave jane shqiptare, thjesht kllientet i kane te huaj

ça jane keto call centerat! seriozisht, se kam idene. ke callin keta!? apo kush i call.

e ke pa slumdog millionaire, Zeqo? ate filmi me ate fakirin indian? ja atyre i gezohet shkabllorja. I kane mbyll ne Itali dhe i kane transferu ne Shqipri se i paguajne sa 1/3ta e pagave atje. Kto klasifikohen si "investime serioze", merr vesht zotrote?

Ne fakt kete film se kam pare Bredho, po e kam parasysh, ndonje film si me ato dritaret e zyrave me grilla ku Sharon Stoni i hap pak kembet, smiley

Nuk e di, le ta thote vete. mbase lepirse po!

e ha me gjithe kaush mo zeqo. Ja keshtu ta thom u!

Deputeti takon biznesmenin Faad Mitri para largimit: S’bën burri për një dru rrugesmiley

ikni .. qeni ua levrofte nenen (kur ju keni qene gati te investoni 450 milion $ dhe nuk keni te siguruar jeten tuj ...) fuck you, you are not even worth the money

Me pese cepa!

kur ju keni qene gati te investoni 450 milion $ dhe nuk keni te siguruar jeten tuj ...

Hem, rast i dyshimte pasi ky beqiri nuk kishte investu hala as nji grom leku por vetem kishte marre ne pronesi (a perdorim qofte) nje goxha toke ne vendin me te lakmueshem per momentin. Duke njohur Albanié-n tjeterkund fshihet lepri, nuk ka investitor ne bote qe te vije nga firifistuni dhe te fuse duart tek gjinjte e lalz-imes. Eshte si me thone erdhi bleta punetore (jo ajo e tatimeve apo e QSUT, te kuptohemi) dhe u fut te leshoje mjaltin ne folene e grenxave.

Pra, ik Fadi-o ik e mos e kthe koken mbrapa se shpetove paq veteme me nje shkop bejzbolli kembeve, mund te kishte qene edhe me keq si ai fakiri qe u pervulu i gjalle ne mes te Vlores.Sec kam nje pershtypje qe Fadi-u osht me i gezuari nga druri qe hengri se cdo njeri tjeter ne kete mesele.

Here tjeter dum me rraf nei suedez a finlandez, s'dum pare arapi. Thuhet se do mahet dhe samiti i Sherlock Holmesva te nternetit. Megjithse kot e kan, dihet fajin mo kush e ka, mo mire nga te gjithe e di Merja se i mate me zell shkopin e hales. 

Po ai e ka fajin o burre, ai e ka. S'e kuptoj si nuk e shofin njerezit kte! akoma duhet t'i iluminoje Meremeqerremeti?! Sa te trashe paskan qene robt, qn pz lf vt vl ps...

Kto OMNIX-at arabe kujtojne se jane akoma me shqiptaret e viteve 90´ kur kane bere si ju ka dash qejfi e ju dukej vetja si zoter ne shqiperi. Ku tjeter , ne cilin vend te evropes ka investuar ky Omnixi ne fushen e resorteve dhe turizmit ? Ne fillim erdhi e tha qe do investonte 200 milion , me vone u be 450 milion dhe sipas ca gazetave e tv deri ne 1 mld. me fjale ky do investonte dhe 5 mld . po kishte 8 vjet qe skishte hudh as i lek pervec gardhit . Dhe kete do e bente qe te hapte vende pune ne shqiperi dhe ta bente destinacion numer 1 turistik ne Adriatik !!!

Paska bere dhe nji leter te hapur ky qe ti vrasi ndergjegjja shqiptaret. Ata te clubmed-it  nuk priten 8 vjet dhe as bene zhurme kur iken se as nuk fitun dhe as nuk humben gje .

Media pastaj e trajton ket teme si i do trapi.

ti plak e ke hallin se biznesmeni eshte arab? se jo per gje, por investitoret e vendeve arabe te gjirit kane blere tashme gjysmen e londres dhe new york-ut, nderkohe qe bota po i kerkon si investitore serioze. 

vetem ne 2015 e ka marre lejen e shfrytezimit. A e kupto pra? se Rama ja ka marre licencen ne 2013 dhe ja dha ne 2014.. e kete pune ka qe ne 2008, paguaj e larte e poshte, derisa i keputen edhe nje dajak e tmerron me gjithe familjen. 

bjerini dhe korrini

qe nga Shkodra gjer ne Vlore...

Droga fuqizon ekonomikisht mafiet => permes $$$ mafiet rrisin ndikimin ne ekonomi dhe shoqeri => Shteti humbet de facto monopolin e dhunes => Dhuna pa kontroll krijon klime terrori => Bizneset stepen / familjet ikin nga syte kembet => e tashmja dhe e ardhmja VDESIN 

Pa goditur seriozisht faktorin DROGE, burim kryesor financimi i shtetit paralel te mafieve, kemi marre fund.   

Ja dhe nje emigrant i deshtuar qe shkruan nga inati qe s'eshte ftuar ne Samitin e Diaspores. smiley

Fatkeqesia eshte qe mund te jem ftuar ... smiley

E ka degjuar libanezi thenien :ai qe te rreh te do ?smiley

Zeqo , po del qe kte Libanezin e paskemi rrah ne , Libanez mo , legen burre.

Edhe ai Guidi shpetoj paq pa honger nji dru, vjen robi qe matan dëtit per kohen e bukur dhe e le misionin ne mes.

pra Rama qe ja hedh Berishes topin (ka edhe ky gjynahet e veta) e ka shitur vete biznesmenin, sepse avokati i shtetit, prane keshillit te ministrave, nuk e ka apeluar vendimin e gjykates qe i dha bariut token dhe i ka kaluar afati i apelimit. 

Adverse possession ( nuk e di si quhet ne shqip) eshte nje doktrine qe kurre, KURRE, nuk e "pjek" tapine mbi nje prone shteterore/publike. 

Si rrjedhim, mungesa e apelimit, megjithese e denueshme, nuk ndikon ne te konsideruaren e nje titulli difektoz nul dhe "void". 

Jurisprudenca shqiptare, m'ane tjeter, mund te thote ndryshe, dhe une terhiqem, sepse nuk kam njohje... smiley

as nuk e di mire, po me duket se ne shqiperi eshte e lidhur me cmimin e objektit te investuar mbi te.. pra p.sh. nje shtepi, nese ky investim eshte me i shtrenjte se trualli, ka te drejte ta marre ose bleje ate i pari, ose sic eshte argumentuar ne kete vendim te cuditshem me koston e perkujdesjes, kositjes se barit. 

Ne mes sherri ,hajri ( a si thote ajo fjala e vjeter!)

Shpetoj paq ky tipi qe iku,pas 2 vjeteve edhe nese 900 mln te pastera ti fitonte ,nuk do ja vlenin karshi tjetersimit qe te imponohet ne te jetuarin me shqiptaret.

 

Po ça kompanine miliona dollarëshe jane keta qe ikin vetëm se hengri njeri dru. Po ikni o këllira ikni. 

Kjo e rrahu libanezin?

Ky plaku 71 vjecar e paska rrahur ket libanezin mer jqj? lol
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php...
Epo te vije arabi qe eshte nje prej atyre qe kane kaq vite qe zhvasin, e te thote qe po i bie ne qafe dikush qe mund te jete vertet i zoti i tokes, dhe shqiptaret te mbajne anen e arabit dhe pse nuk e dine si eshte e verteta, por refuzojne te mbajne anen e shqiptarit, ose thjesht ta lene dyshimin hapubr, vetem ketu kam pare une.

sepse ka qelbesira si puna jote ne ate vend qe i lejojne, prandaj. o qen i zgjebosur.

ah se c'te ka shaluar shalsi me duket - lexoje se c'thote fshatari, flet per "blloqe te vjetra" - kur ne fakt vendimi i gjykates eshte dhene ne saj te perdorimit - nuk thote tapi, por blloqe, deftere.. 

Fshatari-Regjimi komunist i mori të gjitha tokat. Si gjithë të tjerëve, edhe mua. Erdhi kjo kohë tani dhe unë erdha në pronën e tim eti. Kanë dalë blloqet e vjetra dhe im atë kishte këtë pronë toke. E kam dhënë vërtetimin me të gjitha vulat dhe e kam çuar në gjykatë”, shton Selçuni.

Gjykatesja- Shtetasi Pal Selçuni ka kërkuar në gjykatën e Durrësit njohjen e pronësisë mbi këtë truall me parashkrim fitues. Në pretendimin e tij, Selçuni e ka bazuar kërkesën e tij në nenin 169 të Kodit Civil, ku parashikohet se “personi që ka poseduar qetësisht e pa ndërprerje, duke u sjellë sikur të ishte pronar për njëzetë vjet në një pronë të paluajtshme, bëhet pronar i saj”.

Po cer pronari i vjeter mund te jete Pali me mbiemer Selcuni ne Lalez. Megjithate njerez te tjere qendrojne mbas ketij Palit, Manet e Frangajt qe ndertojne si komshinj te Arabit dhe tek i zgrabin ndonje cope.

Selcuni pretendon homestead .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).