Bazuar në dokumenta dhe dëshmi të banorëve vendas, BIRN boton një investigim në lidhje me pronat në bregdetin e jugut, që vë në dyshim ligjshmërinë e pronësisë mbi tokat. Edhe pse qeveria ka qenë në dijeni të plotë, të një serie të gjatë falsifikimesh të pronave në bregdetin e Palasës, ajo ka miratuar ndërtimin e dy resorteve turistike, duke i dhënë njërës prej kompanive ndërtuese mburojën juridike si "investitor strategjik"." - shkruan Lindita Çela për BIRN.

54 Komente

Ja nje lajm i mire, sa me shume apartamente per popullin. kjo do te thote se aty investohet.

Artikull shum interesant, bravo i qofte ketyre gazetarve investigues, e ajo qe me habit eshte se;  pse keto firma qe duan te investojne ne sektorin e turizmit, nuk e blejne token tek pronari i vertete, apo te bejne kompromis me pronarin e vertete duke i punesuar pjestare te familjes se tij/tyre,  por mirren me pislliqe, fallsifikime, etj. A jane firma serioze apo çfare. 

E beri corap sala kete vend. Nuk mjaftoi qe mbolli e rriti lazarate andej, nen mbrojtjen e kryetarit PD-ist te komunes qe merrte 100% te votave (per te cilet cuditerisht nuk flasin keta trollat), por u ka shkaterruar dhe sistemin gjyqesor. Te pakten e dime, sidomos nga bojkoti i reformes ne drejtesi duke refuzuar draftet e SHBA, qe po s'u ndreq ky sistem gjyqesor qe la keto pasoja, tani qe Sala nuk eshte ne pushtet, nuk ka per t'u rregulluar kurre me.

Gjete dashnor?

cuk!  nuk e le Sala. E ka bere corap, thote.

Eh mer si s'po vdes ky mthfuckn Sale, te dashurohet mileti.

Nuk eshte gje e re, cdo gje eshte e dyshimt ne Shqiperi por shkaba si gazetare qe eshte do me zbukuru situaten! Mashtruese modhe !

...Kiço Nina ishte 50-vjeç kur në vitin 1996, filloi të kërkonte nëpër institucione pronat e gjyshit të tij, Foto Nina. Tani që po i afrohet të 70-tave, ai ka mundur të sigurojë vetëm një çantë të madhe me dokumente, pa arritur ta hipotekojë pronën e trashëguar...

Durim xhaje se gjerat nuk behen menjehere.

Duke i pasur parasysh Ninat, Dunet dhe kush eshte Pellumb Petritaj, besoj qe pronaret kane per te marre Noc Rrokun.

 

Pumja i Topanase.

Qe hidhte vota per PD me shportasmiley

mbase.  dhe nuk mund ta ve ne dyshim se Pumja eshte i hurit dhe i litarit, dhe kshu ne pergjithsi, nuk njeh parti  por punon per ate qe e shperblen me mire..

ja p.sh si kane ''perfituar''  toka Pumja me shoke, shkeputur nga shkrimi..

 

 

Sipas Leko Latit, abuzimet me pronën e tij nisin në vitin 2001, ku një vendim i ish kryeministrit Ilir Meta, urdhëron regjistrimin e sipërfaqeve të trojeve ku janë kryer investime nga shoqëritë huamarrëse të falimentuara.

Vendimi përfshin dhe pronën e Leko Latit, ku sipas qeverisë, shoqëria huamarrëse Kamberi kishte ndërtuar një objekt turistik, në një sipërfaqe prej 20,000 m2, me një vlerë prej 60 milion lekësh.

Pas këtij vendimi, kjo pronë e cila nuk dihet se si është përfituar nga shoqëria Kamberi, nxirret në ankand për tu shitur me 2,000 lekë metri katror. Blerësit e parë të pronës kanë qenë 8 persona, të cilët më pas ia shesin disa palëve të treta.

 

... pra vendim abuziv i qeverise socialiste me km Ilir Meta.smiley  pikerisht, ne vitet 2000- 2001 ka filluar edhe baterdia e vjedhjes  masive te pronave dhe betonizimi katastrofik i bregdetit, sidomos ne Durres-Vlore e Sarande.

 

Hahaha e kanalizove ndirekt si me lezet. 

jo, pa lezet fare.. dmth copy/ paste nga ky shkrim.

Anen politike ta kam llafinsmiley gjera qe ndodhin, normal

ok.

Per hir te se vertetes, pas viteve 90, Colombo, ja thoshi emrin...

Keni ndonje lajm per rrahjen e biznesmenit libanes qe do te investonte 450 milion euro?

Ato euro tani do te shkojne ne Malin e Zi,pasi ata e ftuan libanezin pasi e rrahen shqiptaret.

Mafja ne Shqiperi eshte shtruar kembekryq dhe po qeveris e qete.

Sipas nje autoriteti poliedrik behet fjale vetem per 180 meleone euro dhe 600 arabe qe do vidhnin pasurite e shqiptare .

Nuk kam permendur 600 arabe por investim 180 milionsh e jo 450 milion, qe edhe 180 milione prape shume jan. Ky 450 milionshi u fry per ta bere me te dhimbshme ngjarjen qe prape e dhimbshme eshte. Te kam sqaruar me durim kete rast te Argitizimit te drejtesise si dhe gangsterizmin ne industrine e turizmit Shqiptare ala Mane. Qe je e painformuar dihet por je edhe mosmirenjohese ndaj perpjekjeve te mia per te zbutur ndopak injorancen tende qe eshte pothuajse e pamundur. Nuk jan te gjithe njesoj Alba...komunizma nuk ju la cyryk te gjitheve njesoj juve ose ndryshe nuk ku beri poliedrik njesoj juve.....

Po mir me ti qe sle njeri pa marre ne goje per zgjuarsi si ta thote kapploqja tek ajo tok tek gjiri i Lalzit e rrethuar nga ndertues te tjere a ka mundesi te investosh gjysem miliardi dollare????? 

Ne fast une se kisha me ty por me vellaun tend Siamese smileygjithe gazetat thone 450 meleone $$.kur nje zgeqe betoni ne komune te parisit shkon $200 mije gjithe ai resort nuk eshte cudi te shkoje aq shume .

Gjithe gazetat bazohen ne deklaraten finale te largimit ne nje burim. Edhe 180 milion prape shume eshte si investim, Folie Marie apo Santa Quaranta e Balilit te droges kan shkuar pak se edhe krahu edhe betoni eshte i lire ne shqiperi. Prandaj thote ajo motra jote mos vijne Arabet po te ndertojne puse se pikat turistike i ndertojme vete me shuma te perballueshme nga te ardhurat e droges.

As ClubMet qe u largua ne kohe te Sales nuk kishte investim kaq te madh ne Kokome. Ky Arabi qe ishte administrator e qe ato gazetat e tyre dje e jepnin si President, Top channel included. Fryjne lajmet per pak shikueshmeri me shume. Presidenti ishte ne Liban dhe se kishte lujt bythen ne Shqiperi ndonjehere por kishte para me thon te drejten. 

Gjithmone me vonese sinjali ty. Ky qe kish interesa te perbashketa me gocen e Berishes, u rrah po nga njerez qe kane interesa te perbashketa me Berishen.

Ne kete mesele nuk duhen perfshire emrat Sali, Edvin apo Ilir, jo se nuk jane kriminele e hajdute gjithsecili prej tyre, por vertet nuk kane te bejne me kete rast. Fadi Mitri ka qe ne vitin 2008 ne Shqiperi dhe qe atehere qe Omnix ka blere siperfaqen me nje vlere rreth 9-10 milione euro. Nuk do bente ndonje investim  (ka nja 7-8v vjet qe nuk behet asgje) por thjesht deshte te shiste projektin e gatshem tek ndonje investitor nga Katari apo Emiratet. Banditet qe e bene cope ne sy te femijeve kane marre nja 45 metra mije metra katrore nga gjykata meqenese "jane perkujdesur" per token per 20 vjet. cudi e madhe, por vertet ka nje ligj te tille. Ky libanezi, ra ne konflikt prone me keta te tjeret. Si duket e tremben dhe iku. Para ca vitesh madje projekti "i investimit" ishte dhe ne faqen e Chapman Taylor, sepse kishin bere dhe nje dizenjo paraprake, por nuk kaluan 3-4 muaj dhe e hoqen. Keshtu qe shume zhurme per asgje.

E kam thene dhe prape qe fshatrat e bregut po vidhen qellimisht nga te gjitha qeverite. 

Pronat e tyre jane akoma "ne perdorim", sepse Ligji 7501 eshte i papershtatshem dhe i papranueshem per te gjithe banoret e Bregdetit. Vetem ata qe kane mundur te vjedhin i kane "plotesuar" dokumentat e pronesise. Pronaret e ligjshem duhet te hyjne e te dalin 10 here "ne vrime te gjilperes" qe te behen pronare "me letra" 

Sa here qe banoret organizohen per te denuar grabitjet dhe shtrojne kerkesat e tyre, shperthejne si pakuptuar levizjet dhe thirrjet "patriotike" kunder greqizimit te Bregdetit, me demek Greqia do te na aneksoje Vorio Epirin, etj brockulla si keto. Nje tufe histerike - injorante turret duke share e fyer ndjenjat e atij populli fisnik. Kjo nuk eshte e rastit. Kjo organizohet pikerisht nga grabitesit dhe "kusaret", sic i quante Grava. Ky eshte shteti sot dhe ky ka qene qe prej 26 vjetesh. 

Ribashkimi administrativ i Himares me Laberine nuk u be se "ashtu eshte me mire", por pikerisht qe te anashkalohej problemi i moszbatimit te ligjit 7501 me Bregdetin. Nje njesi administrative nuk do te mund te operonte me dy standarte. 

Dhe ja ku jemi, Shteti bashkepuntor me grabitesit. Dhe "patriotet" gezohen qe po vidhet Himara, pa e ditur se dhe ata jane popull dhe do u vije dita te perdhunohen. Pastaj, na dalin keta pronare resortesh turistike, te kerkuar nga Interpoli e te lidhur me politiken, e keshtu me rradhe...

Historia e grabitjes se tokave te Bregdetit behet edhe me e dhimbshme kur KM pretendon qe do pleqeroje ne Vuno me KK. Hipokrizi dhe shkerdhatokraci. Vunoi e "do" kete "nip Vunoi" aq sa "donte" paraardhesin e tij, Spiro Koleken. Pyesni vunjotesit dhe do t'u thone.

Shteti prishi disa shtepi te rindertuara ne token e tyre ne Vuno, nderkohe qe gjetke legalizon mijra shtepi, te ndertuara ne toke te grabitur. Ku eshte logjika ketu ? Thjesht per te terrorizuar banoret e Bregut.

Per ta mbyllur kam dhe nje vrejtje per organizaten e Himarioteve. Duke qene se nuk po gjejne zgjidhje te shteti i tyre, hera-heres bejne aleance me politikane greke, qe kerkojne te behen pale ne kete konflikt. Mos e njehsoni shtetin me Shqiperine. Qeverite hajdute jane te perkoheshme. Shqiperia do te mbetet. 
 

smiley 

Bubi kacurel-di kush eshte autori I ligjit 7501?

He mo kush eshte!? Ligjin e ben sistemi, pra palloshi tha qe fajin e ka sistemi.

S. Berisha dhe A. Meksi.  PD . 

Mos harro gjithashtu: S. Gjinushi

7501-shi, ose shkaterrimi i dyte i prones private ne Shqiperi, pas shkaterrimit te Enverit.

Thuhet se po gjute Xhozin. 

Po benin planet e 7501-shit, xhozin e kish sa per te kalu kohen.smiley

Ka vesh dhe taka qe te arrite Xhozin. E c'bo robi per icik ...smiley

Ku ta gjej te isha aty Zeqo. Po ai personi qe i kan ngjitur koken time, qenka me i gjate se mua smiley Eh te isha aq i gjate, sa sukses do kisha smiley

Ti thoje qe buall mavria te kishte frike edhe te largohej, cilin version te besojme! apo mos je tjeter PtH ketu?

Zeqo, s'je ne terezi sot, lexoi horizontalisht komentet. Pra nuk jam une aty, se jo vetem qe nuk e kam patur ate fat, pra nje oferte/ftese per hir te Shqiperise do ishte mese e pranueshme nga ana ime, por edhe kur afrohesha une, Buall Mavria ikte, e shifje ne Korçe, ne Shkoder, ne Mamurras, ne Elbasan, etj.  

Di qe asnje qeveri nuk e rrezoi, megjithse ishin te gjitha kushtet. 

Te gjitha mund ta rrezonin, sepse toka jepej ne perdorim, jo ne pronesi.

Kjo puna e pronave eshte e thjeshte more Bub. Jane shume me teper grabites se ish-pronare. Dhe qeverite duan vota, vec ndonje llokme qe e xhvasin vete. Ja psh kjo mund te diskutonet ne samit, pse jemi popull hajdut. Ti themi Fiqos ta ngreje si ceshtje ne ember te peshkut.  

Ore bubi, se ti ia hedh me nikun qe ke. Po s'merret pushteti vec per te q... e ka thone me kohe Ai. 

AI, I MADHI FARE... thoshte qe "Pushteti del nga grika e pushkes"

Ore lere Ate me pushke, Qy ore Qy i sotmi me thes mielli a bari.  

Kisha nje kusheri qe e beri universitetin 7 vjet (n'ate kohe). Vinte nga shtepia jone hera heres dhe takonte gjyshen time, se dhe ai e kishte gjyshe. Si je me shkollen, biroo, ? e pyeste gjyshja. - Ja , ashtu, here mire here keq, pegjigjej ai.

Mos u merzit, i thosh gjyshja, Ca me kordhe e ca me pordhe do e marresh dhe ti dipllomen...

Qe te kthehemi te pietja jote nashi. Ky palloshi, per sa kohe qe eshte Saluli nga ana tjeter, do e marre pushtetin ca me kordhe e ca me pordhe. Te pordhet futen mielli i te gjitha kategorive, bimet medicinale, Tom Doshet e Artur Roshet, militantizmi idjot (shkabat), Idrizet e PDIU, Soroset e saharoshet, etj etj...

Bubo, mehabetin e keshem tek pronat, e qe te gjitha qeverite i japin gjishtin e mezit pronarve, qe kur i quajne ish. Pa per kshu dihet ajo, fajin ai qen Saliu e ka.

Poshte qeveria .

Vdekje Fashizmit smiley

 Bravo bubi. 100% dakort.

Ky muhabeti I siperm eshte odiseja per marrjen e tokave nga qeveria.por saga e vertete pas nje ecejake 20 vjecare me hyqymetin fillon kur duhet ta ndash me kusherinjte .si tha ai parodisti I vlores: perroi le ta marre ate toke por ai qen bir qeni im vella mos ta marre .pas nje eksperience gjyqesore e ndarjes se pasurise me te afermit one arrin ne perfundimin pa pike hije dyshimi se serbet apo andartet e 1914 paskeshen qene me te meshirshem se kusherinjte e aferm te cilet dikur i ke mbajtur ne shtepi per dite te terasmiley

Pjesen e pronareve legjitime investitoret e paguajne per ta paguar, ma do mendja. Ceshtja eshte qe ate pjese nuk e marrin ata te cileve ju takon, por pushtetaret qe autorizojne investimin. Konflikti pra nuk eshte mes investitoreve dhe pronareve legjitime, por mes ketyre te fundit dhe pushtetit shteteror.

 

 

 

 

Javes qe kaloi e lexova me kujdes kete artikull, po ashtu edhe tekstet e linkeve te sjella ne artikull. Dallova se dyshimi per korrupsion eshte me i madh sa jepet nga gazetarja e BIRN, por nuk eshte kjo ajo qe me shqetesoi, por shkaterrimi i Rivieres shqiptare (Bregdetit) nga investuesit e medhenj. Jam i sigurte se keto investime ne vazhdim nuk do ta shtojne turizmin ne Bregdet, por do ta pakosojne, si dhe ne pjesen tjeter, ate te Adriatikut, ku jane ngrejtur hotele e ndertesa pa numerim, dhe bregdeti shqiptar aty eshte bere si Kandahar. Do te mjaftonin disa shtroje kalldremesh ne zonat e Bregdetit, cfare eshte edhe tradite ne ate zone jugore, dhe do te rritej turizmi. 

Artikulli qe une i nisa peshkut te shtunen per kete problem, po si dhe disa artikuj te tjere te diteve dhe jave te fundit me tema te tjera, duket se nuk ka per te dale. Por une mendoj se tema e tanishme eshte e rendesishme, ndaj po jap ketu linkun e shkrimit tim te fundit, (se artikulli eshte pak i gjate), dhe kush te doje mund ta lexoje dhe perhape ku te doje.

http://www.respublica.al/2016/09/26/pala...

Artikulli qe une i nisa peshkut te shtunen per kete problem, po si dhe disa artikuj te tjere te diteve dhe jave te fundit me tema te tjera, duket se nuk ka per te dale.

Prit se ka radhe. Duhet te lexojme per takimin e mijevjecarit nje here, se desh deshtoi Pjeri ngaqe s'ja postuan dhe s'po i benin komente njerezit.

Sepse prapa krahëve të këtij kryeministri të gjatë, prapa këtij kryetari të shëndoshë parlamenti, prapa një Kuvendi me biznesmenë dhe injorantë makutër, prapa kësaj qeverie kukull, qëndron vetë zoti i Zotërve, zoti LU, zëdhëndësi i tutorit të Shqipërisë, USA, vetë komandanti i ri shqip-folës. Përdhunuesve u vret sytë virgjëria, nga vetë ndjesia e zakonit!

Kurz, knapp und präzise formuliert. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).