Skema e re e maturës shtetërore ka lënë jashtë listave paraprake të fituesve mijëra maturantë me mesatare të lartë, duke shtuar zërat që kërkojnë dorëheqjen e ministres së arsimit Lindita Nikolla, e cila akuzohet se po favorizon universitetet private.

Protesta e maturantëve kundër skemës së re të pranimit në universitete.Tiranë. 7 shtator 2016. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Dy maturantë nga gjimnazi Sami Frashëri, pjesë të një projekti gjerman dygjuhësh shkollimi, ishin pjesë e një grupi prej disa qindra nxënësish, të cilët u mblodhën të mërkurën për të protestuar përpara ndërtesës së qeverisë në Tiranë, pasi ishin lënë jashtë listës paraprake të fituesve në universitetet publike shqiptare.

Pas një vendimi të marrë nga ministra e Arsimit gjatë muajve të verës, mesatarja e notave e të dy 18 vjeçarëve u rivlerësua nga 9.8 dhe 10.15 në 9.2 dhe 9.44. Për çudinë e tyre, edhe pse nuk janë përzgjedhur në listën paraprake të fituesve në universitetet publike shqiptare, atë kanë fituar të drejtën e studimi për mjekësi dhe arkitekturë në Gjermani.

“Do të kishim dashur që mbi ne të aplikohej sistemi për të cilin ramë dakord kur filluam shkollën. Sistemi i ri është ndërtuar që të gjitha kuotat t’i jepen nxënësve me mesatare 9.8-10, por kriteret dolën pasi ne e mbaruam maturën,” shpjeguan ata për BIRN.

Dy maturantët, të cilët refuzuan të identifikoheshin me emër duke pasur frikë se mund të kenë pasoja nga autoritetet, ishin pesimistë që publikimi i raundit të dytë të listave të fituesve do ta zgjidhte problemin e tyre, duke nënvizuar që përsëri do t’i jepej mundësi zgjedhjeje një numri te vogël fituesish.

Publikimi i listave jopërfundimtare të fituesve në universitetet shqiptare në fillim të kësaj jave, u shoqërua nga paniku i mijëra maturantëve që nuk rezultuan fitues të asnjë dege, pavarësisht mesatares së lartë dhe notave të mira të tre viteve.

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla reagoi të martën në mbrëmje duke deklaruar se listat nuk janë përfundimtare dhe se 24 mijë maturantë nga 27 mijë aplikantë do të mund të zënë një degë në universitetet shtetërore.

“Sistemi i ri është transparent, sjell më shumë meritë. Ajo që shihni sot nuk është lista përfundimtare e fituesve,” shtoi Nikolla në një takim me nxënës të hënën.

Sistemi i ri

Ndryshimet e këtij viti në sistemin e përzgjedhjes së fituesve në universitete i japin përparësi nxënësve të ekselencës, të cilët shpallen fitues në disa degë njëkohësisht dhe i zënë këto vende derisa të zgjedhin një prej tyre- duke nxjerrë jashtë listave të para kandidatët e tjerë.

Një tjetër arsye përse mijëra maturantë janë gjendur në mënyrë të beftë jashtë çdo fakulteti, janë ndryshimet e minutës së fundit nga ministria e arsimit për llogaritjen e pikëve të secilit maturant në varësi të lëndës dhe peshës që ajo zë në fakultetin që nxënësi po konkurron.

Skema aktuale e ndan peshën e pikëve në 50 për qind, në mesataren e tre viteve të shkollës dhe atë të provimeve të maturës dhe 50 për qind në mesataren e gruplëndëve të avancuara.

Nxënësit thonë se heqja e mesatares së ponderuar, që u kthye në mesatare aritmetike ka ulur në mënyrë drastike pikët e tyre dhe ndryshimet e vlerësimit të lëndëve të avancuara kanë barazuar peshën e lëndëve të vështira me atë të lëndëve më të thjeshta.

Të mërkurën qindra nxënës u mblodhën përpara kryeministrisë për të denoncuar sistemin e ri të maturës, që i jep të drejtë përzgjedhjeje në fazën e parë vetëm një grupi të vogël aplikantësh . Ata shprehën revoltën e tyre për mungesën e transparencës së procesit të përzgjedhjes së fituesve dhe denoncuan mospërputhjen e notave të tyre me fitimin e një vendi në fakultet.

Protestuesit bënë thirrje si “Turp” dhe “Duam të arsimohemi” ndërsa i kërkuan ministrisë së arsimit dhe kryeministrit që të ndërhyjnë për të rregulluar sistemin e përzgjedhjes së fituesve, në mënyrë që të gjithë aplikantët me nota të larta të ndjekin arsimin e lartë sipas degëve të përzgjedhura.

Maturantët morën me radhë megafonin për të rrëfyer eksperiencën e tyre personale të mospërfshirjes në asnjë nga listat paraprake të fituesve dhe duke akuzuar ministrinë se nuk e ka menaxhuar me transparencë procesin dhe kërkuan dorëheqjen e ministres së arsimit.

“Jemi të shokuar. Nuk arrijmë të kuptojmë se çfarë ka ndodhur realisht apo si është e mundur që me një mesatare mbi 9 të mos fitoj asnjë degë në asnjë fakultet,” tha për BIRN një maturante nga gjimnazi “Petro Nini” në Tiranë.

“Dymbëdhjetë vite shkollë më janë vlerësuar me zero. Sistemi aktual është aq i padrejtë, saqë pavarësisht një mesatarje të lartë, renditja shkon mijëra vende poshtë vijës së pranimit. Edhe në fazat e tjera të kualifikimit kur të lirohen kuotat e zëna nuk kam shanse t’i afrohem degës që dua dhe që me sistemin e vjetër mund ta fitoja,” shtoi ajo.

Prindërit të shqetësuar

Protesta e maturantëve kundër skemës së re të pranimit në universitete.Tiranë. 7 shtator 2016. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Protestës së maturantëve iu bashkuan edhe prindërit e tyre. Duke folur për BIRN, nëna e një nxënëseje të gjimnazit “Ismail Qemali” u shpreh shumë e shqetësuar për dëmin psikologjik të dështimit të sistemit mbi vajzën e saj.

“Që prej daljes së listave, vajza ime është trishtuar aq shumë saqë nuk i pushojnë lotët. Disa nga shoqet e saj madje kanë filluar të përdorin ilaçe antidepresioni,” tha prindi i maturantes.

“Një vit më parë, vajza më e madhe fitoi pa asnjë problem degën që dëshironte, falë sistemit meritë-preferencë. Vajza e dytë sot, një nxënëse e shkëlqyer lihet jashtë çdo fakulteti,” shtoi ajo.

“Jam shumë e zhgënjyer nga arsimi në Shqipëri dhe i kërkoj institucioneve të ndërhyjnë për të mos lejuar shkatërrimin e ëndrrave të këtyre nxënësve që kanë mësuar për 12 vite në mënyrë të vazhdueshme” përfundoi ajo.

Të tjerë prindër i thanë BIRN se skema aktuale i detyron familjet shqiptare të shtrëngojnë rripin dhe t’i çojnë fëmijët drejt universiteteve private për të mos i privuar ata nga dega e tyre e ëndrrës, të cilën shteti nuk ia ofron.

“Fëmijët tanë i janë përkushtuar mësimeve për vite me radhë sepse e dinin se merita do t’i jepte të ardhmen që ëndërronin, pasi gjendja jonë financiare nuk e përballon dot arsimin e tyre në privat,” tha për BIRN prindi i një maturanti.

“Tashmë duket se i gjithë ky dështim ka synim të vetëm drejtimin e nxënësve nga universitetet private,” shtoi ai.

Të tjerë, si dy studentët e programit dygjuhësh në shkollën e mesme Sami Frashëri, zgjidhjen e shikojnë vetëm duke u larguar jashtë vendit për të studiuar.

“Do të përpiqemi ta ndërtojmë jetën tonë jashtë Shqipërisë sepse nuk shohim asnjë stimul për rininë këtu,” i thanë ata BIRN.

280 Komente

Keta zogj kurvet (si i thone andej nga Shkodra) kane gjetur skemen me te bukur per te anashkaluar transparencen me listat dhe fillojne e bejne qejf tani me korrupsionin. Filloi loja nga e para, kush ta zgjidhi qesen me shpejt.

Edhe habiten pastaj, se si robt zgjedhin perseri Sali Berishen edhe pse ai i vret  smiley

Mu be zemra mal kur pashe gjithe ata gjimnaziste me mesatare mbi 9.8, ketu e kuptova qe ky vend do behet shume shpejt, se padiskutim qe keta do mbarojne shume mire e universitetet ku do rregjistrohen e do jene shkenctare te denje te ketij vendi.

Dmth nje qe vjen me 9.8 nga nje gjimnaz privat e favorizon kurse nje me 9 ne shteteror e skualifikon. Nuk do qe me mire ajo skema e vjeter, te githe ne konkurs para se te pranohen...

Po t gjithe e pa mundur te dalin shkencar ne nje vend ku nuk aplikohet shkenca sepse mungojne paret dhe investimet shkencore -pretendime te medhaja -jam dakort te reformohet sitemi I vlersimit ne shkolla -te behet v/ersim kompjuterik me kod identiteti per cdo nxenes duke evituar emrin dhe detaje te tjera te nxenesit per te evituar korrupsionin ne perzgjedhje te nxenesve sipas qefit te komisionerit vlersues -duhet zhduket sekseri miku dhe parja qe deformojne dhe nenvlersojne meriten e individit dhe shkatrojne sistemin e vkerave

Ju jeni nje serb/grek i shitur nje shqipfoles qe nuk keni besim qe do kemi nje plejade shkenctaresh, qe do ndjeki me besnikeri brezin e meparshem te diplomuar te kampusi Kristal, Vitrina etj.

Ketu nuk ke laborator qe te aplikohet shkenca, por abetare qe te mesohet gjuha shqipe duhet te kesh. Te vjen keq per nje grup nxenesish a studentesh qe mesojne me te vertete, jane te perkushtuar duke zene vende dhe ne konkurse te ndryshme dhe duhet te konkurrohen ne menyre te pandershme nga notat e pamerituara qe merren neper shkollat private, apo se eshte djali ketij, nipi atij, apo se baba se ka problem te japi 100k leke per nje note.

@Bame edhe une jam i te njejtit mendim, perderisa vende me te zhvilluara e me eksperience ne arsim bejne teste e intervista para se ti marrin ne universitet, duhet aplikuar dhe ketu.

Emocionet  e tua para logjikes realitetit jane naivitet e kuptojw deshiren e mire  Po sekuptoj dot akuzen tende pa vend pa logjik.shko pi ilacet e diabetit se t ka ra sheqeri ose te ka hyp

ishte ironike i dashur ilirjan smiley

"Nuk do qe me mire ajo skema e vjeter, te githe ne konkurs para se te pranohen..."

Jo me mire, por e vetmja zgjidhje*!! Bile, shto dhe nje klecke aty, nese studentet ne provim bien nen 15% te mesatares qe kane akumuluar ne gjimnaz, privatit hiqi licencen, shteterorit pushoi drejtorin/drejtoreshen.

Se keshtu, nje $#% do te behet Shqiperia.

*Provimi specifik sipas deges.

Kush e gjen ku eshte kerpudha ne foton kryesore!? Quiz.

Ja, pra, shoke! Ky eshte Ligji i Ri i Arsimit, keto jane rezultatet e algoritmit te hartuar nga shkencetaret tane ne ministrise se arsimit.

Deshen me heq vetllat me ligjin e arsimit te larte,.

Megjithate dhe ky tym mediatik cdo shtator shume bezdises. 24 mije e kusur kuota nuk jane pak bashke me te privateve, se dhe publiku tarifat sa privati i ka bo mo.

Me thene te drejten nuk e di se c'formule kane perdorur keta shkencetaret e Lindites po qe ja kane fut si kau peles me keto formulat dhe zbatimin e tyre kjo per mua nuk ka diskutim, duke pare dhe reagimin e madh (degjova qe studentet e ekselences kishin te drejte zgjedhje/preference 10 dege dhe kishin dale fitues ne te 10-ta, wtf !!!). 

Edhe mua si lungos me siper, me vjen mire qe mesatarja e gjimnazit eshte rritur ndjeshem, se po te shohesh lajmet e gazetave nuk ka student qe e ka nen 9.1. Dje pashe nje lajm kur nje student protestues disi i turperuar dhe me kokeulur  tha se e kishte mesataren (vetem) 8.6 (tërp, tërp e faqja e zeze e harram leket e prindit qe nuk ke arritur ta cosh ne 9.0 te pakten). Kjo mund te shpjegoje dhe faktin pse me mesatare 9.0 nuk te del e drejta e studimit (po se jane 86% me 9.0 pra!), por nuk shpjegon pse atij me 6.5 i ka dale (unless, ka kapur ndonje dege te papreferuar). Ca shifra do te ndihmonin te kishim nje pasqyre te problemit (eh, te kishim ca pijavica, si?, pijaaaviiica).

Tollovia e shtypit dhe e paleve qe duan mjegull nuk ka diskutim, por kete here nuk eshte se qeveria nuk i ka ndihmuar dhe duke njhour gjatoshin nuk eshte cudi te shpjere uje ne mullirin e privatit me kete mjegull te UFO-istes se tij.

Shteti nuk mund te mbeshtes te gjithe me universitet vetm socializmi po.nuk ka aq te ardhura sepse ate model te pa zhvilluar kemi prandaj pak llogjik ekonomike me realitetin ajo qe eshte per tu theksu eshte se sitemi arsimor ne shqiperi duhet reformuar nga ekapertet dhe jo politikanet 

Ilir-jan, se ky eshte diskutim i gjate e i gjere, por per mua, dhe ne kushtet e Shqiperise, shteti vetem duhet t'i jape autonomine e plote Universiteteve publike (duke mbajtur anen e kontrollit dhe garantimit te cilesise e standarteve nepermjet akreditimit per vete). Shtetnoret, qe duhet te jene publike duhet te jene ata qe marrin grante ne baze te kerkimit shkencor (te ardhurat nga studentet si dhe menyren e zgjedhjes se studenteve duhet t'ja kalojne plotesisht universiteteve). Kjo menyra e deritanishme eshte nje hibrid i ekonomise se pllanit* dhe cdo qeveri e deritanishme ka shkuar me parrullen "as te qeej, as te leshoj"

* Vetem shiko dy sektoret (shendetesi dhe arsim) ku qeverria(te) kapet me mish e thonj pas sistemit te vjeter (qe jo domosdoshmerisht eshte me i keqi por qe do shtet me bole per tu manaxhuar) vetem duke i vene arna dhe bej krahasimin me sektore te tjere.

Thash pra duhet reformohet ..por nuk ka  se si shteti te mos ket kontroll mbi shpenzimet dhe financat buxhetore per arsimin. Atij I duhet te jete eficent duke ndertu nje sitem te drejte duke pengu korrupsionin dhe shpeedorimimet abusive me parate tona dhe me njerzit .sic e kaq bota. Por reformat kane ngec arsimi nuk ka integritwtin e duhur me ekonomine e vendit dhe edukimin social te shoqerise tone  I mungojne assessor profesional duke I zevendesuar me ato politik personal dhe korruptiv te pushtetareve te radhes ..ka qene me keq por jo se eshte me mire tani..

Se harrova, ja dhe nje arritje tjeter! Njoni e coi vend te dyte pas Gjermanise, ky tjetri ja kaloi dhe Gjermanise!

Votojeni prape dhe Hani    k.....me dhome masnej , Rrace e keqe. 

Brad, jo per replike me ty, se ti dihet mo... po po te votojne ate tjetrin pyetja shtrohet: Cfare do hane dhe me se?

Ehhhh.... Shkurt fare ......sali bolleku , studjoje ku te te donte edi ty .

Ah OK! Salë per te tërë dmth. Thenkju, bat no thenkju!

he mos u merzitni çuna dhe goca, se ne çdo vend te botes kjo pune ndodh, çdo 4 vjet ha me dhom masanej here bolen majtas e here bolen djathtas ne menyre alterative per t'i bo qefin vetes tamom (ndersa k... ngambrapa e ke sidoqofte e epoken demokratike ngambrapa, nuk ta lu njeri).

 

Mire ta ka thone Bradi. Ky te le te hash vetem nje pjese, kurse me ate tjetrin, bollek i madh e ha te gjithe Edin.

Ene mos pyt mo per diferencen midis mutit dhe kakes se te bolliku ka per te perfundu gjithmone muhabeti.

Ishte biçim pyetje retorike Lizander, nejse mo thashe te bej edhe une nje nga keto.

Nuk ka race me te keqe se Sa te ofendosh nje popull votuesish ja keshu e keni eduku popullin ju duke sha mbare e prapa vetem pse ju a hoqi nga duart privileget mut ju e glas keta ..  smiley

mos perhapni panik. gjenja nen kontroll.gjithcka do shkoje ok.

 

+9,7

Iku koha e qoftelargut ku dhe taksixhiu nga Kameza merrte diplome juridiku dhe tunde koken me cepa  "ta kem se nuk i dihet"..

Ai qe eshte me i mire te zgjedhe ke te doje, ju te tjerret shkoni e gjuani pokemona nga blloku.. smiley

 

Eh iku ajo kohe. Erdhi kohe e fresh-isteve qe fitojne 10 preferenca. Kurvicat e vogla qe pa u paraqitur nje here leksion diplomohen e neser drejtojne keshillat e lagjeve, minibashkite, gjimnazet...

Kta kokcepat me diplomat e kohes se qoftelargut,u bane drejtore ne kohen e shalgjatit. smiley

kjo fjali e mbyll kete diskutim. +1

Profesor Doktor Xhelal Mziu - 2009-2010: Doktoratura “Vlerësimi i leverdishmërisë ekonomiko-financiare për realizimin dhe administrimin e investimeve publike”. smiley

Nuk rrojne dot ca pa ja shaluar kolera gjer ne zverk. Iku koha koleres. Qivriu vet e ka ne dore sa shpejt do te arrije statusin e koleres. 

Ende s'e kam te qarte se si e ku eshte ngaterresa dhe asnje nuk e shpjegon, thjesht ankohen.

Sa per ata qe "kercenojne" te shkojne ne Gjermani, eshte me mire te shkojne tani ne Gjermani e ta bejne universitetin me paret e gjermanit, se sa ta bejne universitetin ketu, me paret e mia, e pastaj te shkojne t'u sherbejne gjermaneve, e jo mua, me dijen qe u pagua me taksat e mia.

po pse mer pallosh vetem ti paguan taksa? smiley

nuk i paguaj qe me ato taksa te shkojne e t'u diagnostikojne semundje pleqve gjermaneve qe s'u rrine te rinjte neper qyztea e s'kane kush t'i mjekoje. Gjermani ben mire t'i marre qe ne gjimnaz, jo pasi bejne universitetin.

po pse me u bo mjeke ketu kujt do i sherbejne? te rinjve te shendetshem? smiley

mjaft me comment baits per sot.

robo une s'e ve ne dyshim qe mund te jesh nje nga ata qe s'e rruajne per taksat e veta sepse as e dine se si funksionon sistemi, dhe fatkeqesisht ka shume te tille, ose thjesht jane te kenaqur qe politikani i tyre i preferuar eshte ne rregull. Por ja qe mua me rruhet.

jam dakord asterisk, po ndonjehere biem pre e kurthit shkbketor

kaq i trash je qe se kuption ?

mE ca mesatare e ke myll matematiken ne gjimnaz ti shkabe ?

me thene te drejten edhe une ca e trashe jam. 

pse s'i ben nje favor vetes, t'a shpjegosh si qendron puna ne vend qe t'a kalosh personale me tjetrin?

Mendon se media do t'bej transparencen tende per ty?

(seriozisht, ca i komplikuar muhabeti i ligjit te debatuar te universitetit. Do debatoja apriori ne mbeshtetje te kauzes tende pa problem, por sikur te ndihmonit te dinim dic me shume mbi c'behet, me mire do ish sepse merr kuptim gjeja)

Well, nga t'ja zesh kesaj katrahure...

-Ndryshe nga sa u ish thene 4 muaj me pare, nje numer fakultetesh i kane vleresuar maturantet me nje mesatare 0.0 ne lende te cilat atyre nuk iu jane ofruar ne programin mesimor te gjimnazit perkates, pra jo per faj te tyre. Shih psh. listen e kandidateve ne degen Gazetari-Komunikim, ID-te 1 dhe 2.

-Per shkak se nje maturant eshte lejuar te jete fitues deri ne 10 dege (!!!), nje perqindje e vogel e maturanteve kane mbushur artificialisht pjesen me te madhe te kuotave. Kjo vecanerisht ne deget ku konkurenca eshte e larte ndaj dhe me te zeshem ne kundershtim gjate ketyre diteve kane qene maturantet me mesatare te larte. Kjo eshte nje lajthitje qe fare mire mund te shmangej me ane te a) nje numri te vogel zgjedhjesh ose b) renditjeje preferenciale si dhe ka qene me pare.

-Ende nuk eshte qartesuar menyra e zhvillimit te Fazes se Dyte apo se sa faza do kete gjithsej. Nuk arrijne ta kuptojne qe nese nuk fusin renditjen preferenciale do te ndodhe i njejti bllokim dhe do te nevojiten faza te tjera per plotesimin e vendeve bosh.

-Efektet e ligjit te ri te arsimit duhet te aplikoheshin duke nisur nga viti I-re i gjimnazit dhe jo krejt papritur ne fund te vitit te 3-te kur maturanet i kishin kishin perzgjedhur lendet e tyre mbi bazen e rregullave te tjera. Vetem 48 ore para aplikimit te formularit nxenesit jane njoftuar per ndryshim te llojit te mesatares qe do te perdoret ne formulat e deklaruara nga fakultetete.

-Procesi vazhdon te jete ende amfib pra nje mature edhe hyrese edhe dalese. AKP sherben si institucion ndermjetes midis maturanteve dhe universiteteve kur studentet duhet te lejoheshin te komunikonin drejtperdrejte me universitetet perkatese. Kjo se bashku me faktin qe ligji u miratua shume vone dhe nuk u shoqerua me akte nenligjore, por me udhezime qe edhe ato dolen teper vone dhe kontradiktore me njera tjetren si dhe mungesa e kordinimit midis Fakulteteve - MAS - AKP solli gjithe kete rremuje qe luan me fatet e nxenesve.

kot lodhesh, eshte ministri qe nuk hane pyka

shume faleminderit. 

i hodha nje sy listes: diskrepanci e pafjale mes totalit te pikeve dhe mesatares, ne renditje. 

kuptova sh. mire piken (nese do i kishe me pika) 1re, 3te, 4t, dhe marr me mend seshumti piken 2 & 5. Sigurisht qe keni te drejte per to!!

Nuk kuptoj si favorizohet privati ne kete mes, por dhe te tjera konflikte ne meselene e ligjit universitar. C'eshte renditja preferenciale (po te duash) dhe AKP. 

Sh. faleminderit dhe njehere.

Une besoj qe ne fazen tjeter do ta zgjidhin kete situate, por sado demi eshte shkaktuar.

Krahas incentivave te ministrise qe ne krye te heres, perfiton privati pasi tani do te rrjepin
jo vetem familjet me te ardhura te mira ekonomikisht
por edhe nje kontigjent te shtreses se mesme qe duke pare si rruge te vetme shpetimi
shkollen e larte per femijet, ne mes ketij konfuzioni te krijuar dhe frikes, do te bejne
cmos te marrin kredi dhe t'i arsimojne femijet me cdo menyre. (bachelor~7500 Euro)

*Renditja preferenciale sjell qe klasifikimi automatik te marre parasysh krahas mesatares
edhe preferencen qe i ka caktuar studenti (1-me e pelqyera , 10 - me pak). Kjo eshte
aplikuar qe nga 2003 dhe nuk eshte ideale por shmang kete artific te krijuar.

*AKP - agjensia kombetare e provimeve, ketu: administron maturen shteterore dhe kanalizon
aplikimet e maturanteve per ne universitete.

Pranimi ne univ. eshte vetem nje nga aspektet e Ligjit te Arsimit te Larte per te cilin
aq shume u debatua. Krismat e tjera nuk do t'i degjojme kaq zhurmshem por efektin do ta kene me te madh.

kshu...
ne sulm perpara brigad kreshnike...

 

smiley  ok, ok. rrofsh & shendet. 

Do t'a kalojme dhe kete dallge,do t'a kalojme. Njerzit s'po na kuptojne,ca dune te na keqkuptojne me dashje,hedhin mjergull per te mbjelle paknaqisara. Drita e se vertetes do t'a grise perden e mjegullnajes se zullumqareve hilacake e te pashprese dhe te gjithe do te gjenden me ne fund, nen rrezet drites qe do te perhape kjo reforme.

Qoft'uldu Jezu Krishti!

Po ti pse me lazem, pula s'ke e bo kot ush.smiley

Si thote ajo konga popullore, rilindje deshet, rilindje ju dha, rrini urte se vje Saliu ju ha. smiley

si tha Miri? ...i shtetit jam!

forca jone qendron ne popull !

 

Se the ti s'jom i shtetit e s'ti morri taksat. Une ta kisha llafin per "pula," s'po di a m'kupto. 

Sa per popllin ke te drejte 130%. Nuk e di edhe sa breza do kalojne qe robt te mos votojn mo per Ate, jo kte mer, Ate te Modhin fare, e di vete ti mo, fap ta bo zemna sa te shko ne menje. smiley 

ne te gjithe te ni koteci ina dhe s'kena si me qan pa pula.

Pasha Ate, qe Ky ktu qe dhe ty te rref zemra,po ne nje menyre tjeter,ka me e cu karvanin perpara!

Para ca ditesh e bani nje prove ikje me nendetsen "Mejdani", por Bermeno yne e thirri ne vilen qeveritare ne Durres dhe i tha prerazi - neqfotese e provon prap,une do te konsideroj dezertor dhe do te godas. Thone qe gjeli yt nuk pat guximin te thoshte,"pa perserite dhe nje here",por uli koken dhe me shikim perdhe e me nje ze si psheretim u zotu se nuk do t'a perseriste me ni gje te tille.

Mire mer si te dush, po s'te pelgjeu gjeli (mo shume si gjysmagjeli i prralles) bohu me comt, ato per ate cope atdhe po treten. smiley 

PS. Prit sa t'me celin dhe ca zogj e do ma nigjosh kongen, paska thon gjeli me vete. smiley

Ai nuk ta permeni kot Mirin. Desh me te shpjegu qe ene gjeli iku me tufen (pulat qe s'i ka)

dhe ky titulli "fitojne ne gjermani e jo ne tirane" tipik titull siperfaqesor. Ne Gjermani ka lloj-lloj shkollash qe jane me te veshtira per te hyre se UT, ka dhe qe jane me te lehta per te hyre se UT, ka dhe kuota jashte konkursit standard vetem per nxenes te huaj, e keshtu me radhe. Ka lloj llojesh, por per shqiptaret vetem fjala "Gjermani" mjafton. Nuk duan asnje informacion tjeter. lol Dhe me e trishtueshmja eshte qe ky nivel fillon qe tek gazetaret.

Investimet per shkolla te reja kane munguar dhe te gjithe duan te shkojne aty ku ka sa me pak shpenzime.

Te rinjte duhet te shkojne ne shkolla private si te gjithe moshataret e tyre ne perendim. Te marrin hua nga bankat dhe te punojne ti shlyejne.

Ka ikur koha qe me para ne dore dhe diplome ne xhep.

Mblidhni mendjen o njerez!

Shteti aq takat ka te beje unversitete te reja per te gjithe. Duan robt te bejne shkolle dhe ta perballoje shteti smiley shteti ben administrimin e taksave dhe ne baze te asaj qe paguan te jep edhe sherbimin.

Ka 25 vjet qe ka ikur koha se e ka per detyre shteti te shkollohem une.

Pergjegjesia eshte e individit. Prindrit i mbajne femijet derisa ata martohen dhe me shume ne shtepi dhe ata asnjehere nuk e marrin pergjegjesite e tyre per te care ne jete.

 

beni testime SAT apo ACT te administruara nga te huaj te paanshem mundesisht nga vendet kaure .fituesit ne varesi te numrit te vendeve te pranohen ne Universitete .

Ku ka te huaj te paanshem o robo ca thua ti. Anglezet tek Ieltsi vetem trashen duke marre leke.

Ke shume te drejte .ato mesuesit e gjimnazeve qe kane nxjerre gjithe nxenesit dhjetaxhinj jane qelibar smiley

Une s'kam thene asnjehere qe robt ketu jane te gjithe qelibar. Jeni ju qe genjeni se robt andej jane te gjithe qelibar. Per mua, njereit jane njesoj gjithandej.

te huajt s'i doni ,vete s'jeni ne gjendje ta administroni .cila eshte zgjidhja sipas teje?

Kush tha qe s'jemi vete ne gjendje ta administrojme? Thjesht nuk behet gjithcka brenda vitit. Cdo gje ndryshon pak e nga pak nga viti ne vit, sic ka ndodhur me te gjithe. Ka faza per te kaluar e pengesa si puna jote per te pasur neper kembe.

Kush tha qe s'jemi vete ne gjendje ta administrojme?

realiteti ne vend .

si po te pengojne emigrantet qe kane 20 vjet pa ardhur per ta qeverisur vendin?

Emigrantet kane vendin e tyre atje ku kane ikur. Nuk qeverisin dot nje gje qe s'e njohin. Larg qofte psh te vije turiri yt qe ben akoma muhabete biznesi me dhen e me cjeper e t'i jepet e drejta te menaxhoje biznese te mirefillta. Plus qe 90% e tyre jane shkeles ligji qe kur kane emigruar ne menyre te paligjshme. Kush siguron qe s'e perserisin? Cdo liber psikologjie e qarteson qe prirja per perseritje krimesh eshte shume e larte. Dhe po flasim per shkelje te renda si ryshfete, falsifikime, trafik njerezor, etj. Gjera qe mezi po i heqim. Shume pak jane ata qe kane ikur ne menyre te ligjshme, pa kryer asnje shkelje ligjore.

" Plus qe 90% e tyre jane shkeles ligji qe kur kane emigruar ne menyre te paligjshme"

Qe kur je kthyer me Trump smiley

Eshte nje informacion qe e mora te garantuar nga nje emigrant i mirefillte si ti qe e ka pare nga afer situaten.

Shume mire paske filluar te degjosh smiley

90% e 1.5 millions jane 1.35 milione .shkaba sapo shpalli kriminela 1.4 milione ne 3 milione shqiptare .edhe gebelsi nuk I urrente kaq shume cifutet sa shkaba emigrantet smiley

Robo, te pelqen s'te pelqen ty, kalimi i kufirit ne menyre te paligjshme eshte shkelje ligjore. Falsifikimi i dokumenteve eshte krim. Ryshfeti ndaj zyrtareve eshte gjithashtu krim. Nuk i deklaron shkaba keto, por ligji. I ka cdo ligj ne bote keto, jo shkaba. Po t'i bej une keto gjera ketu me plasin brenda ne burg pa u menduar fare. Amerikanet vete denohen me burg e me gjoba per gjera te tilla. Vetem se juve ju tolerojne ngaqe qurraviteni me sajesa apo beni kalamaj per letra, nuk do te thote qe nuk keni kryer shkelje.

Emirantet kane dyshtesine dhe kane te drejte te merren me cdo aktivitet privat ,   publik ose politik. sipas ligjit dhe atij qe I do Bytha. - nuk e pengon asnji ligj dhe asnji shkab qe te aktivizohet  teoria jote e mos njohjes nuk qendron. Mjafton te njohesh ligjiet dhe rregullat e lojes. Ajo qe I pengon emigrantet ect..eshte sitemi I korruptuar . Droga. Vetem ketu jane te paafte ata se nuk njohin mire sitemin e droges

 

"Vetem ketu jane te paafte ata se nuk njohin mire sitemin e droges"

haha Cudi sepse te zotet e shtepive andej shprehen ndryshe per juve. Dhe ketu tek ne vijne e mburren se si ua hedhin sistemeve te welfare. Shkojne ne Kanada, marrin edhe rroge ne te zeze, edhe asistence nga shteti dhe u del me lart ne fund te muajit se ata qe punojne, dhe as nuk paguajne taksa. Gjejne rob qe marrin ryshfete deri brenda ne ambasadat e huaja, ose police te huaj kufitare. Falsifikojne dokumente me rendesi madhore si pashaporta, etj. Vete soji yt atje ne angli, ai qe fshiu nickun ketu e qe thurte poezi per mua, se nuk ia mbaj mend emrin, thoshte qe nuk rri me shqiptare ne Angli sepse merren me pislleqe. lol "Te gjithe", tha ai me gojen e vet, gjera qe une s'do t'i thosha dot. lol

Spo ju besoj syve nga keto qe po lexoj...... kthese 180 grade smiley

Nuk ka asnji gjo t vertet nga a to qe thu ti mashtrimet nuk shkojne gjat ketej dhe nuk kane perfundim t e mire -kush rren- rre veten jo qeverrin-ktej e kapin leprin me qerre! If you know what I mean.--un e kisha fjalen lidhjet deputet,biznezman,polic,drogaxhi

Posi jo mo. Ndaj dhe Brexit. I ke robt qe punojne kaq vite ne te zeze. Nente vjet ndenji ne te zeze ne Amerike nje komshi qe njoh une. Sillte makina te shtrentja rresht me traget qe t'ia shisnin familjaret e t'ia kthenin ne para. E kapen, ndenji nje vit ketej dhe iku prape, ka tre vjet andej. lol Ja dhe ky sivllai yt. http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Po dhe perfundimi ?ku shkoi ky trimi ? Ky-nuk perfaso emigratet kriminelet po

Po Kumbaroja, ku perfundoi? Ky perfaqeson sistemin qe i mban me buke per vite e vite me radhe e qe ti me thua qe i kap. I kap nje m qe te hani ju e sistemi, lol. Sa te tjere jane zbuluar qe kane bere jete me asistence per vite me radhe, pasi kane kryer krime, te arratisur e me emra te ndryshuar? Si ai vrasesi ne Amerike, qe kishte vrare nene e bije ketej? Cdo kriminel pa perjashtim i 97-es u zhduk ne emigrim dhe po t'i shohesh ne FB u qesh surrati andej nga welfare. lol

Po un ste mbush dot mendje ty te kuptosh dallimin e shumices me pakicen kriminale te emigrantit ne konceptin e radakes tate- kur s t ka mbush mendjen baba nona shkolla puna dhe shoqnia .une s kam cer tboj. Ty t eduko shejtani : ) je jashte sitemit te edukimit qysh gati cerek shekulli pranaj them je brezi dhim 

A ditke ta beke dallimin? Po ketej i quan te gjtihe kriminele ti barbon rq. Vjen e sjell foto sllave e te minierave kineze sikur jane ne Shqiperi. Hale.

Jo jo nuk I quaj ashtu si ti .Viktima po. nje prej tyre, ti. Jo kriminel.Ti je cun naiv .Cun I mir  Ke nje pune te lehte aty dhe mendon si te besh lek pa punuar ..per kete e vret shume mendje pjata ske laar, femije te rritesh jo -hashash ,po! Po sjan te gjithe si ty jo!  Sdi cer t them tjter ndoshta faji I sitemit te hallakatjes qe eshte ngrit aty qe I deryron njerzit te merren me pisliqe makar edhe te emigrojne ....po varferine varferine  shkabe nuk e fshehim dot ca gjona duhen sitemuar  duen luftuar ...per keto kam komentuar jo per popullin kriminel. Per politikane kriminel po. Kam komentuar nuk jam pishmon

mendoj une te bej leke pa punuar? Pse mo po kerkoj gje azil ne nje vend social une? hahaha ca barboni

Po pusho mor zagar, mor qëmb i mutit!

Ti je psikolig I madh si ai gjykatesi beratas me surrat majmuni smiley

gjykatesi te pakten i shkruante femrave, ashtu si presidenti juaj Bill Klinton qe po kandidon prape me gruan, e te pakten nuk kapte kalamaj te rinj kongresi si kongresmenet andej
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fe...

Nuk jane pa probleme dhe SAT - te pakten jashte Amerikes. Pjesa 1. Pjesa 2.

Albanezet e kon kunj te shpikin rroten. Ajo e rrumullkta qeka e zone, pranej i qepen katrorit, po mo shume shpresa ka te trekonci. 

PS. Lu-ja paska thone, ja sa te qepim drejtesine do arnojm dhe arsimin, po na teproi peni dmth. smiley

#rilindje

Po mire jane universitetet private, cfare problemi ka? Kushtojne shume? Po edhe jashte kushton shkolla. Do paguash qerane, librat, mensen etj. Kush do te studioje me patjeter, duhet ti beje keto sakrifica. Asgje nuk ka qyl ne kete bote.

Shqipot e kane merak qylin.... smiley pas qylit edhe nje dopio qyl......

dhe sidomos llafet e kafenese

Se mos ka gje tjeter pime kafe tre ore pastaj shkojme pime dhe nga nje kafe tjeter 2-3 oreshe se pas asaj do pime edhe kafen e fundit para se te shkojme ne shtepi smiley

Nuk e kuptoj kete fiksimin per te studiuar: Kohe dhe para harxhuar kot. Sidomos shkencat shoqerore nuk vlejne fare. Mjekesia vlen dhe ndonje inxhinieri dhe informatike. Megjithate per nxenesit atje me vjen keq se nuk kane as shkolla profesionale. Ky eshte problemi.

Persa kohe shteti te jete punedhenesi me i madh ne vend do te kete vend per kerkese te larte shkollimi nga shteti. Perkrah kesaj eshte mundesia e korrupsionit qe fillon me pranimin ne shkolla, mme marrjen e provimeve me pagese, me punesimin me mik e me shok dhe me pare..... jane te lidhura keto o Ing..... mentaliteti dhe kultura turkoshake nuk mund te ndryshojne ne nje palo ligj qe e ndryshojne sa here ju do b@tha paleve politike....

Te kishte konkurrence do fillonte nga tregu i lire i punes dhe i universiteteve......

Ajo praktike ka qene eshte dhe do te jete......

Eshte e drejte kjo qe shkruan, po megjithate Shqiperia ka nevoje dhe per profesione si hidraulik, mekanik, saldator, etj. Duhet ti beje njeri edhe keto pune, po nuk ka pra shkolla profesionale qe ti jepet mundesia pikerisht atyre qe nuk kane tru per universitet e administrate shteterore. Te pakten te mos ngelin pa pune.

Jam shume dakord qe institutet profesionale duhet te ishin shumefishuar POR, te kthehemi tek mentaliteti. Shqiptaret brenda Shqiperise e kane per turp te bejne pune "blue collar"  se me shef gjitoni, nuk kap dot dashnore te bukur etj etj bullshit like this.....

Kur shkojne ne mergim i hyjne nevojtoreve me sup.....

Shkrimi e thote qe ne fillim qe keto jane lista paraprake, pra jo definitive. keshtu qe prisni pastaj llapni!

mesatarja e notave e të dy 18 vjeçarëve u rivlerësua nga 9.8 dhe 10.15 në 9.2 dhe 9.44.

Ca eshte kjo mesatare 10.15? Nota me e larte a nuk eshte 10?

Pse i shkruajne keto artikujt me bythe keta? Gjithe ky lajm dhe detaje se pse u mor vendimi i ministrise, si funksionon ky programi i caktimit te deges, etj. s'gjenden gjekund, vetem ankesa nga studentet.  

Po normal se ci plasi trapi gjermanit, paguaj shkollen, paguaj konviktin, ha e pi me parate e tua atje, fitim ka. shkollen mbase e mbaron me kismet, se emri eshte i madh po do byth ta besh. Pse mos ta pranoj gjermania kete kontigjent?

Duhet ndruar se paku sitemi I vlersimit me numra dhe te kalohet me shkronjat abcd ky do te eleminonte edhe fraksionet me  pikat  9.5 .6.7.8 ect pse nuk e bojn. kshu?

Ueeee duke qajt kalamajt, sa gjynaf per zotin. Keto qe duan shkolle perfundojne duke qajt, ato qe korrin hashashin qeshin.

Nuk kuptohen keto polemika e ankime te pavenda,keto jane rezultat e mosnjohjes e mosinformim i sakte mbi realitetin ku jetohet ! Te dashur shoke, me mbetet barra tu informoj se jetohet ne nje vend kapitalist ! Ne Kapitalizem me i miri e me i forti fiton...te tjeret te ngrohen ne diell e te marrin borxh !! Parazitet !!  Keshtu shok..force e kuraje..i ka kapitalizmi keto !! Per me shume info,,ju lutem pyesni ata qe ..po jo mo vlla..nuk shtyhej me "shko ku ka nevoje atdheu" smiley!!

megjithse duket nje stuhi ne gote, mua ajo ministri serish nuk me dheks; edhe zysh edhe ministre(dyfish antipatike), funksionaret e saj aq me pak, nje tufe burokratesh krekosur me kollare, qe nuk arrijne ti paraprijne konfuzionit te krijuar nga ky ligj tek nxenesit qe jane ne dyert e jetes.

qe nuk arrijne ti paraprijne konfuzionit te krijuar tek nxenesit qe jane ne dyert e jetes

 kjo eshte pergjegjesi shumefish me e madhe se c'u jep karrigia burokrate individuale ne sistem.

Per te arritur c'thua, nevojiten ca sakrifica personale, gjithnje ne kushtet e sistemit egzistues. Te cilat s'ka pse t'i faturohen te majtes (ne fakt, askujt) ne pushtet.

s'ka lidhje me te majten, atje nje pjese jane dhe kolltukofage te vjeter.

Kam pas nje eksperience tangenciale me ta dhe jane shume legena te pabese, ua qaj hallin maturanteve.

ka lidhje derisa ceshtja politizohet. Kur te hiqen syzet politke, mund te flasim konstruktivisht pastaj. Te pakten ne ket sajt. 

Po, kolltukofaget e vjeter perfaqesojne kapitalin social available, qe kemi trasheguar. Ai dhe qelbesira te llojeve te tjera eshte c'kemi me shumice ne shq.

Dhe fatkeqesisht ata mbeten te mbushin si radhet partiake dhe hierarkite institucionale. 

 

nuk duhet pare me syze partiake, hiena qe perfitojne politikisht do kete gjithnje.

dikush tha qe behen eksperimente me maturantet vit per vit, dhe ky eshte problemi qe nuk perfillen ne procesin e zgjidhjes, por hartohen ligje si ky ku studentet shihen si kliente, dhe u jepen perparesi univ private. Nuk merren parasysh perpjekjet e nxenesve gjate 4 viteve, sakrificat e tyre por me arrogance u hidhet nje ligj si me qene i pikuar nga qielli, pa u konsultuar me pare me ta dhe pa marre parasysh gjendjen ne realitet dhe mundesite e gjithsecilit per te vazhduar arsimin e larte.

politizimi eshte mjet ne vetvete, ne luften politike te deformuar qe ndodh tek ne. Deformim i cili eshte intentional, kastile mnjfjale, nga krahu i pameshirshem i interesave private ekonomike, si force e perfaqesuar ne lojen politike, kryesisht interesa te paligjshme. T'i quash hiena eshte perkedhelje. 

dakord per te tjerat.

.

Ky sistem prap fut uje. Pretendimi me te cilin behet edhe mbrojtja thelbsore e sistrmit eshte,se ky ben perzgjedhjen e me te mireve,u jep atyre te pareve te drejten per te zgjedhur. Po a e garanton vete sistemi,ai parauniversitar tashme,seleksionimin e me te mireve ? Thjeshte duke perjashtuar hamendsimet per korrupsion ne gjimnaze,por duke pas parasysh disnivelet objektive mes tyre,a eshte me i mire dhe i zoti nje nxenes me mesatare 10 ne gjimnazin e Rreshenit apo Corovodes,me nje nxenes me mesatare 9.9 te Sami Frashri apo Ismail Qemali? E pra, sistemi u jep te drejten te pareve,pasi i ka dhene fuqi mesatares. Forma e mesatares do te reformoje padyshim,korrupsionin neper shkollat e mesme. Keshtu per te arritur qellimin qe me te miret te kene te drejte te zgjedhin,duhet te kesh nje sistem efikas per te seleksionuar me te miret

ndoshta duhet nje koeficient per shkollat/gjimnazet ne vetvete.

kjo kerkon sistem evaluimi periodik per shkollen nga ministria per te percaktuar koeficientin.

mesa di une ka dy lloj mesataresh.. ajo gjate viteve te gjimnazit dhe ajo e notave te provimeve te matures..  Pra, jane 50% me 50%. Kjo llogaritje ka hyre ne fuqi me ligjin e arsimit te larte dhe eshte aplikuar kesaj here.

Pra, ka eliminuar ate qe ti permend me larte per dallimet midis gjimnazeve ne rrethe dhe atyre ne Tirane.

 

 

 

provimet e matures a behen ne te njejten shkolle?

Agjencia Kombëtare e Provimeve (AKP)  është institucion i posaçëm teknik dhe profesional për organizimin e provimeve kombëtare në sistemin parauniversitar, pranimeve në universitete dhe Provimeve të Shtetit për profesionet e rregulluara. Ajo analizon dhe interpreton  rezultatet e provimeve dhe vlerësimeve  kombëtare, sipas standardeve bashkëkohore, duke ofruar të dhëna të rëndësishme për tregues të ndryshëm të zhvillimit të shkollës  apo sistemit arsimor në tërësi .

nqs kjo administron vetem 50% te rezultatit, ai 50% tjeter a nuk eshte i mjaftueshem per te bere diferencimin ne baze te disnivelit?

 

po tani ky eshte rregulli, me zor nuk te fut njeri ne provime. Nese ne deftesen e gjimnazit e ke 10 mesataren dhe ne provimet mesataria e notave qe merr eshte 4, e ke 7 mesataren per te hyre ne universitet. Shume rralle mund te ndodh, mora ekstremin, sepse nese ndodh drejtoria e gjimnazi duhet te jape shpjegime. Ne pergjithesi leviz 1 ose 2 nota. 

do me falesh por me lart flitej per objektivitetin e notes, pra dhe te mesatares, ne varesi te shkolles kjo. Dmth, nuk mbyllet tek raporti 50 %mesatarja : 50 % provimi, ai problem

 

Sipas kesaj do fillojne popullsia te zhvendosen periferive, ne mos, te blejne deftesa periferive, se eshte me kollaj. 

shiko, nuk jam shume ne brendesi te situates ne shqiperi, por mesa kam degjur korrupsioni eshte tek notat kaluese dhe tek diplomat e privatit. Tek mesataria eshte shume e veshtire. Perllogaritja e re e mesatares e ka bere edhe me te veshtire. 

Sa per kuriziotet, ne Angli mesatria 8 ne gjimnazet shqipare te jep te jep te drejten te aplikosh ne universitet e tyre.

Uaauu, per 10 ore , mbi 100 komente per kete teme  smiley

Edhe cfare? Ku do te dalesh?

100 komente dhe zero reklame.

Pse nuk lejohet te shprehesh habi, pa konsekluenca negative, apo per çdo gje duhet menduar negativisht smiley

Pjero, nuk kam lindur dje une. Ta njoh tashme natyren xheloze. Apo e beri pyetjen thjesht qe te beheshe komenti i 101?

Pjero lobo qe maturantet te boj provim mbi VQ, per deget mo te kerkume. Edhe venit i bohet mire, po dhe ty paksa.

ja dhe reklama e pare. bravo!

Nuk eshte reklame, eshte Zgjidhje per ngercin dhe hallin e maturanteve dhe qeverise. Rreziku (qe qeveria i ruhet si dreqi) eshte se robt mbasi te mbarojne kete hall bejne pyetjen hamletjane, pse mos te jete ky km?

PS. Per ju te grupit ziliqar... e vetmja rruge eshte ta lexoni VQ nga fundi ne fillim. 

Tirona, mos e permen VQ, se filloi Square te me akuzoje mua per reklamaxhi smiley  Ne fakt une jam reklamaxhi  smiley  por per Shqiperine. 

ja dhe e dyta. jazek!

Pjero po dhe akuza reklame osht (sa e ke pagu ket Squaren dmth?)smiley

Tirona, 2 reklama ti, 1 vete autori. ikni paguni te kasa e peshkut dhe mos harroni merrni kuponin tatimor.

Eshte per te miren publike, qe ju doni ta sakrifikoni vec nga xhelozia. Nejse boni ca te doni, si ka thon nje kok e modhe, kur i vje koha s'ka zog furriku ta ndaloje nje ide te madhe (VQ-ne dmth).   

Nëna vdiq/baba theu këmën/të 10fsha stilin/të bëfsha nënën 

futi mor katundar maturantet ne provim per deget qe duan, e bliji cdo universiteti pajisjen qe lexon pergjigjet automatikisht. Kaq. Mos fut fare element njerezor. Krijo dhe nje banke pyetjesh te gjere e te mesojne kush do universitet.

Pse gjithe kjo lufte kur dihet se UT eshte kohe e cuar dem per rinine.

Se nuk i kane te gjithe mundesite t'i shkollojne jashte. Shumica mendojne bachelor ne Shqiperi e me pas me ndonje burse masterin jashte. Ka shume familje me femije shume te mire por pa te ardhura. Ka shume qe 'i denojne' neper filialet e rretheve. Me nivelin qe kane filialet jane tamam denim. Gjynah, kemi shume potencial, po edhe fukarallek. Sistemi i kredive per studim akoma nuk funksionon. Xhanem te ne asnje lloj kredie s'po funksionon me ato interesa.

vlora sa per ilystrim meqe po benim muhabet per UB tek tema tjater shqiperia mund te kete prodhuar nja 20-30 mije agronome nepermjet UB e tokat jane djerre .brezi I sotem I udheheqsve te shqiperise produkt I UT shiqo si po udheheq.sistemi I drejtesise produkt I UT.sa kerkime zbulume shkencore mbajne firmen e UT I cili renditet ne vendin e 18000 ne bote .te presesh qe te rinjte e diplomuar nga ky UT te dalin e te konkurrojne ne tregun global te punes eshte njelloj si te mundohesh te fitosh formula uno me nje gomar te cale kondra ferrarit te fjales se fundit.

Si e ben lidhjen ndermjet te diplomuarve nga UB dhe tokave djerre? Te diplomuarit nuk jane pronaret e tokave djerre.

Megjithe ate ekspertize shqiperia duhet te kishte arritje fantastike ne bujqesi si fjala vjen izraeli .kumpanite e huaja do dyndeshin be shqiperi kush e kush te punesonte trurin e mencem dhe te lire shqiptar.realiteti deshmon te kunderten se arsimi I larte ne shqiperi eshte nje rrahje e madhe e ujit ne hava.

kush te tha qe tokat jane djerre kur bujqesia eshte nje nga zerat me domethenes ne eksport? tek cila verre zezaku e lexove kur po i nderroje pelenat?

Shqiperia more tarallak eksporton $40 million produkte bujqesore e importon $250 million  produkte bujqesore .

The value of agricultural exports in the first half of this year was estimated at around 4.6 billion Lek (about 37.4 million U.S. dollars), up from 3.9 billion (about 31.2 million U.S. dollars) in the second half of 2015.

During the same six-month period, the country's agricultural imports grew by around 11 percent from last year, with a total sum of 31 billion Lek (about 248 million U.S. dollars) from 28 billion Lek (224 million U.S. dollars) in 2015, according to the Albanian Agriculture Ministry.

hahahaha qr ka gjetur nje faqe kineze per shqiperine hahahahahahahahahahahaaa

bujqesia eshte eksporti me rritjen me te madhe nga viti ne vit. asnje ze tjeter nuk ka pasur rritje si bujqesia. Ik e shiko nje here tokat jane djerre apo jo, mos me trego mua xinhua.net  shoqja mao ce dume

http://www.oranews.tv/videogaleri/fier-d...

Burim tjater shkabe .

Agriculture has been living up to its reputation, becoming a bright spot for Albania’s economy. While all exports fell 7.8 percent in 2015 agriculture outperformed herself. In 2015 the amount of exports reached the value of ALL 4.4 billion (4 million USD Dollars), about twice more than last year ALL 2.9 billion in 2014 (2 million Dollars).  The vegetables have given an impetus to the export figures, almost doubling in value against other products. Thus, the last year’s export of vegetables accounted for about ALL 4 billion (4 million US Dollars) compared to ALL 2.1 billion (almost 2 million USD) in 2014.  According to official data of the Ministry of Agriculture, the value of agricultural products is recorded to ALL 10.5 billion (10 million USD), compared with ALL 8.1 billion (8 million USD) in 2014. - See more at: http://agroweb.org/ishgllgn.html?id=10&l...

Lexo me shume: http://agroweb.org/ishgllgn.html?id=10&l...
© Agroweb.org

he o maocedume e sheh qe bujqesia eshte kryesore ne rritjen e ekonomise? hahahahahhahaha ik tani nderro pelena me happy ending se eshgte fusha qe po zhvillohet me shume se ndertimi, ca lesh toka djerre.

http://agroweb.org/?id=10&l=727&ln=sq

Rritja në volumin tregëtar në 9 muajt e parë të vitit ishte 83 miliardë lekë, me një rritje prej 6.5% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2014, ndërkohë që eksportet janë ato që kanë nderuar sektorin dhe pasuruar fermerët e agropërpunuesit. Gjatë vitin 2015 eksportet kanë pësuar një rritje me 45.2%, me bimët medicinale dhe fruta-perimet si produktet më të eksportuara, të cilat në fakt përbëjnë gati dy të tretat e të gjithë vlerës. - See more at: http://agroweb.org/?id=10&l=727&ln=sq#st...
 

$10 milione eksporte te duket  shume ty kingu I stallave?

ku e pe 10 milione o zgaver tek xinhuaja prape? eshte 83 miliarde leke te reja qe dmth 830 miliarde te vjetra qe dmth mbi 700 milione dollare. nuk ke konceptin e gjerave baze merr persiper te flasesh per shqiperine 

Ne faqen qe solle vete o trendafil I mullareve thuhet 128 milione euro.

During the period 2005-2014, Albanian agro-food exports have been increasing significantly – on average 14% per year – reaching EUR 128.9 million in 2014. Imports on the other hand have been increasing on average by 8% per year. The export to import ratio has improved from 11.2% in 2005 to 17.9% in 2014, since exports increased more than imports for the given period. - See more at: http://agroweb.org/ishgllgn.html?id=10&l...

Lexo me shume: http://agroweb.org/ishgllgn.html?id=10&l...
© Agroweb.org

po dhe sikur, 128 milione euro nuk jane 10 milione dollare o mao ce dudume, dhe behet fjale vetem per rritjen. mos shiko perkthimin ne anglisht te faqes por shiko vlerat ne shqip te INSTAT qe i shpreh me leke te reja.

Nuk jane 700 milione dollare ,edhe me shifrat optimisteve te skraparllinjve hahdute prape nuk behet shume.

mblidhe mendjen tani, 10 milione dollare apo 128 milione euro rritje se po hidhesh si cope mishi sa andej ketej. nuk eshte turp te pranosh qe s'e ke haberin. mos u bej dhe ti si ai testikuli nga kina. le qe dhe ti qe andej i merrke informacionet. lol Bjeri lapsit. PBB e shqiperise eshte 12 miliarde dollare. Bujqesia eshte 20%.

http://www.instat.gov.al/media/251824/t4...

sipas ministrit te bujqesise o kingu I stallave prodhimi bujqesor eshte a s'eshte $100 meleone ne vit .

 

According to statistics published by the Ministry of Agriculture, agricultural exports increased significantly during the first semiannual of this year. The amount of exports reached the value of ALL 4.4 billion during this period, about twice more than last year (ALL 2.9 billion in 2014).

smileysmileysmileysmiley ia shtove dhe nje zero tani ia qr si te ishin pare xhepi? o robo e ke idene e shifrave ti apo kot sa lodhem une? dhe c'kuptim ka qe kerkon en anglisht perkthime te artikujve qe sjell une ne shqip? Se te ishin shifra me vete, hajde me, por jane perkthime te artikujve ne shqip. lol Shqiptaret qe kane ndenjur e jane marre me bujqesi, kane kontribuuar me 20% te PBB (GDP) qe eshte 12 miliarde dollare. Qe i bie 2.4 milarde dollare. NDersa remitancat "qe mbajne shqiptaret me buke" jane s'jane 150 milione lol o zgaver.

Shkabe o I bukuri I pleshtave shifrat e GDP jane fictive .si menon ti se po te prodhonte shqiperia 2 milione banore  $2.4 miliarde produkte bujqesore do te kishte nevoje te imoprtonte 300 mije tone grure apo do te eksportonte ne rastin me te mire vetem $100 milione produkte bujqesore ne vit?apo kur puneson 47.8% te popullsise se vendit.nashi ty te ka zene sevdaja me fshatarkat faqekuqe te kavajes qe shesin buze rruges ndonje kashun me domate a kacile me veze e keto ne mendjen tende prej bujkrobi te duken suksese te medhaja ekonomike.

Aha ok, INSTAT eshte fiktiv , ndersa turiri qe nje here thote 10 milione, nje here 100, nje here 128, nuk eshte fiktiv. lol

Po lere te pushoje pak shkaba se i shtriu te gjithe si çaknorri sot

Dmth ti te "bageti e bujqesi" hashashin e klasifikon si "bageti"? sa i takon tokave tëna kjo.

korcaret e vafer u cane duke mbjelle qepe e molle po ashtu se si eshte nje pune, edhe i magazinojne ne kanale.

edhe lushnja sera plot ka, po ti s'do ti shoç

po mo po, gjithe fermeret shqiptare qe mbajne ekonomine gjalle e qe rrisin femije te edukuar e te shendetshem, jane drogaxhinj. jo se thone se i sajoj une pastaj gjerat qe thone keto vrromat qe shkrdhehen me arabe andej per robt e ndershem qe punojne tokat e tyre ketu, nderkohe qe vete shajne nje komb te tere per dy leke qyl dhe u thone ik peerdhu famljareve per welfare. Kapuni me 2-3 fermere qe hedhin produktin se nuk i bejne dot balle konkurrences e gjithe te tjeret qe zhvillojne nje pjese te stermadhe te GDP me punen e tyre, jane drogaxhnj. hale shpirtdhjere 

Aha paske shkuar dëm. Me vjen keq per ata qe perplasen me ty ne jeten e perditshme se qenke fort pa sens humori e i lodhshem. Nuk ka nevoje asnje shqiptar t'ia besh ti mbrojtjen...perballe shqiptareve te tjere. Budallalliku yt nuk i hyn ne pune as dreqit. Ik sherohu!

ca lesh shqiptaresh te tjere qe informohen te xinhua.net e qe thone qe fermeret, shtylla kryesore e ekonomise e njekohesisht shtresa me e vuajtur nga komunizmi, na qenkan drogaxhinj. nje cope gelbaze e felliqur jeni ja ca jeni. shqiptare thote

Shkabonje,

Po pse o i uruar nuk flet nje llaf per se mbari? Me te gjithe zihesh, me te gjithe shahesh.....

Ti ke mendimin tend te tjeret kane te tyre.

Ne te gjitha postimet e tua te le pershtypjen se ke nja 2 muaj i zene kaps dhe e nxjerr inatin ke te tjeret.....

Lemoje dhine ere.... pastaj mile ere Loni smiley

Si qenka kohe e cuar dem edhe per nje si ti qe ke marre rruget me 400 dollare ne xhep, kur kompanite gjermane po marrin doktore, dentiste e IT pa asnje dite pune pervoje, qe nga bangat e shkolles e qe para se te dale kartoni i diplomes, pa qene nevoja t'i zene deren kusherinjve apo te zhgerryhen urave sic bejne ata qe nisen me 400 dollare?

Nje pyerje nga salla.

Ne shpjegimin qe u ba ne parlament nga KM-ja,u tha duke marre shemull nje fakultet qe kishte 45 kuota,se nuk kane fitu ata me 9.9 sepse te gjithe fituesit ishin me mesatare 10. Tani po sikur aspirante per degen ne fjale te jene 46, s'po tham 50,70,100,por 46, si e ben sistemi eliminimin e njerit prej tyre dhe kulifikimin e 45 te tjereve?

Mos e ngaterro sistemin me kshu pyetjesh ti mustaqesmiley

do shtojne nje karrike me shume ne klase, se s'behet qameti per nje perjashtim. one time exception policy.

kot i ke, lojra fjalesh

E dime e dime kush ta ka dhone ket pytje... duket dora e tij qe larg. smiley

PS. Kte e zgjidh sekseri. smiley

Per te qene me konciz ,kur aspirantet per nje dege te caktume me note mesatare maksimale, jane me teper se kuota qe ka percaktu fakulteti,si behet perzgjedhja e tyne nga sistemi ne kohen kur mesatarja nuk e ban diferencen?

Te them lexo VQ per zgjidhjen, do me thush qe e boj per reklame. 

I LOVE YOU EDI RAMA!

+1

Vetem platonike apo dicka me shume? 

Dhe me e forta Gjembo, eshte se; VQ nuk ka fare kritike per Palloshin, ngaqe ai ishte shpresa ndaj Buall Mavrise. 

po vras mendjen sa here ka perfundu shkaba ne zyre te ktyre seksereve per me mor provimet. Se me thes qepesh kisha degju, edhe me euro, tani doli dhe kjo e seksit...
Po filloj ta kuptoj shkaben

Shkaba ka perfituar skonto te larte smiley

10 preferenca? wtf!

doni me per kombetaren:

“Kam një vajzë që ndihem shumë krenare për të, për rezultatet e saj në shkollën që studion në Francë. Ajo mori shumë mesazhe nga shumë shokë të saj europianë për këtë arritje të djemve” tha Nikolla.

OK, nga linku qe ka sjelle Eugene me siper kuptoht ngerci. Fakultetet kane zgjedhur lendet preferenaciale dhepiket i kane ndertuar mbi to. P.sh. tek gazetaria ku ishte shembulli njera nga lendet ishte "histori arti" dhe tjetra "histori muzike". Absolutisht asnje nga fituesit nuk kishte zgjedhur ne shkolle "histori muzike". Pra nese shkoj une dhe e kam hist. e muzikes 6.00 ne menyre atutomatike jam 6pike para te gjitheve. Kjo eshte vetem nje nga problemet. Perfundimi: Sistemi i pa kolauduar dhe studentet e painformuar plus dhe skandali i 10 here fitueve.

Fakt mbetet qe vec 1 a dy studente kishin bere lenden Histori Muzike. Kjo u jep thuajse te gjitheve noten 0.00. Pra  i ve ne nje plan. Praktikisht dmth kjo lende nuk shkakton diskrepanci  me dy renditjet (mesatare vs. pike).  

Por ama shume maturante, po te vesh re listen, kane marre pjese ne provimin per gazetari, duke iu munguar shume lende te tjera nga programi lendor gjimnazor i detyrueshem. Vije re. Ka shume maturante me mesatare te larte, por ju mungojne 2, 3, 4 e me shume lende qe ka tabela. Kuptohet qe jane vleresuar me 0.00 per ato nr. lendesh.

Pyetja eshte, pse aplikantet e gazetarise kane aplikuar per kete dege duke mos pasur lendet e detyrueshme? Ose nuk jane informuar, ose programi i detyrueshem per gazetari eshte ndrruar 4 muaj para mbarimit te shkolles, sic thote Eugen. Prania e lendes se Historise se Muzikes dhe asaj te Artit te ben te dyshosh se ka ngjare kjo e dyta.

pse aplikantet e gazetarise kane aplikuar per kete dege duke mos pasur lendet e detyrueshme?

Mosinformim pra! I qellimshem? Ate nuk e di, mundet por ketu eshte dhe ceshtja.

Ne kete forme kjo formule eshte nje ekuacion maksimizimi ku po mos pate informim mbi "kushtezimet" (lexo: lendet qe iu shkrepet atyre te caktojne) e ha shume thelle edhe 10 ta kesh mesataren. Po e luajte 'zgjuar' edhe me mesatare 7-8 mund te fitosh.

c'eshte e verteta nderrimi i programit te detyrueshem gjimnazor per aplikim ne universitet ka kohe qe perben huq te ministrise, pavaresisht qeverive. Me ka ndodh me njerezit e mi, te kene humbur degen per shkak te kesaj.

mjafton vetem  pamjet se ku protestojne,keto student   nuk meritojne te hyjne ne universitet. Para nje restoranti duhej te protestonin , atje gjindet kryeministri.

Fatos nano , duke lujatur poker tek kazinoja e nehat kulles, shkojne sejment- kryeminister, jane mbledhur protestues kunder teje. Ku jane keto protesta ?? pyet nano.

Para kryeministris.- nano si klysh kurve qe eshte i thote - nuk e kane me mu, ndryshe do vinin te protestonin ketu para kazinos.

Kjo tregon qe qenka rrit niveli. Mesatare 9 nuk qenka e larte. Do kete konkurence Te madhe mes 10jetave. Lol

U pjerdhshin keta me gjithe rilindjen qe sollen. Harram vota ime.

 

Watch your mouth young lady smiley

Edhe sikur ta bejne ate qe thua ti, gjer vitin tjeter i del era dhe prap do i votosh si cecua.smiley 

Sa shume qe e vun dhe ti ket mosreflektimin e venusit. Shpreson qe gjinjes t'i hapen syte,po me kto dava njerzish qe vazhdojne me moton, "Partia nena jone!",s'ka shprese jo!

Jo mer se s'vuj per ate pune jo. Po mo faj keni ju drejtusitsmiley, se poplli gjithanej dele osht, ja edhe knej i vune Trumpin dhe per ate po voto. 

Pse mosreflektim? Reflektim ore, reflektim. Qe partia nuk eshte nena jone e kuptova, por problemi eshte qe na jane bere shume nena lol

Si ka mundesi qe bota mban persiper njerez te shkaperdhyer si puna e ketij shkabes?

 

Po ndoshta s'ka bere pushime sivjet

 i hidraulik m durres qe me nderroi 2 rubineta uji mu desh me i   dhon  pak leksion per se Ujin qe eshte dicka e rrjedhshme dhe: detyrimisht "rrjedh" , sidomos m tishezsmiley

m siguroi se fajin e ka materiali ,"qe s toleron asnje menyre tjeter montimi pervecse asaj qe udhezon Prodhuesi", m pyti a ka shonc me punu m gjermanismiley

Me ne fund ja kaluam dhe gjermanise. Deri tani ishim te dytet pas saj. Flm rilindje.

Rremuje hesapi! Vjet vajta (per here te pare ne jeten time) tek min. e ars. qe te pyesja per dhurimin e nje kontigjenti librash (disa qindra, shumica shqip, por po te donin edhe ne gjuhe te huaj) me tituj te ndryshem per bibliotekat e shkollave; kuptohet pas perzgjedhjes qe mund te benin ata vete. Tek recepsioni nje rremuje alla shqiptare prej tre-kater vetesh, as radhe as rregull! Se fundi se kush me shtyu dhe u ndodha para recepsionistes (apo sekretares, apo si quhet). Keshtu keshtu, i thashe ne nje fjali te mbledhur. Nuk di cfare te them, me tha, jane me leje, eja pas dy javesh, ti kapesh te gjithe. Mire i thashe. Pas nje jave une u nisa me kacator, sepse aq e kisha lejen time. 

Ne Albanistan 90% e zyrtarve e marrin lejen nga gjysma e korrikut e deri afer fundit te gushtit, pikerisht ate kohe kur shume emigrante shkojne ne vendin e tyre dhe nje pjese e tyre duan te kryejne nga nje pune te vogel administrative!!! Dhe keta zyrtare qe ikin me leje nuk lejne zevendesues!!! Kjo eshte rilindje e vertete!!! 

Kete ceshtje me biblioteka e librarira e ka trajtuar i pari turisti dhe romancieri  P.H Thomas ne nje nga udhetimet e tij mes per mes Ballkanit Perendimor.

 turisti dhe romancieri

Nc, nc, nc, jo po dramaturgu! Kalemxhiu thuaj smiley

Shkrimtari udhetues,traveling writer .smileyPjeri ka talent pershkrues me pak trajnim mund te behet reporter per revistat e udhetimeve.

Rremuje krimesh sot ne Tirane vrare nje person I rendesishem nga komiteti I maleve ne ilegalitet prite n te dhena te reja nga kjo ngjarje e rend ....!!

Sa turp !

.....kalimi i kufirit ne menyre te paligjshme eshte shkelje ligjore. Falsifikimi i dokumenteve eshte krim. 

pu pu pu ..cfare fare race  e poshter  keto  kelyshet  e Ramiz Alise

Shqipot sipas ketij karafilit duhej te rrinin atje bythe mbe bythe e te prisnin nga ideatoret e tufezave arezave e demokracise fshatce ti nxirrnin ne selamet.

leji ato po thuaj nqse ke ndermend te blesh ndonje shtepi ne Tirane? thuaj shkabes po ashtu se ky ka akses unik ne informacion per pasurite e patundshme, lexon direkt njoftimet nga gazeta. Ashtu ja gjeti dhe nje shoqes se halles qe nuk dinte ku te perplaste koken. Po naj kove me rere ose teneqe te duhen? thuaj shkabes dhe per ato. A ke bere sherr me dike? thuj shkabes se per 2 muj e ke aty ne vend

'Fshatce' eshte ber stili ne Tiron..as nuk imagjinohet radha pritja edukata per te marr nje sherbim normal qytetar. Ti hypin  nervat ky brezi shkabes..

lol, dmth, per juve, kur ju leverdis, shkelja e ligjit, korrupsioni dhe falsifikimi i dokumenteve dhe pervetesimi i fondeve ne menyre te padrejte eshte dicka e ndershme. hahaha

Madje keni dhe pretendime qe t'ju hapin dyert e institucioneve ketej e t'ju lene perparesi qe te drejtoni institucionet tona me "ndershmeri", nderkohe qe ndani te njejten mendesi me ate zyrtar qe kur i leverdis, nuk e quan gje te keqe korrupsionin, falsifikimin dhe shkeljen e ligjit. lol

E provuam me deputete ish emigrante, qe nga Mark Frroku e deri tek Rroshi i kavajes.

E provuam me deputete ish emigrante, qe nga Mark Frroku e deri tek Rroshi i kavajes.

shkaba (aka bq i vogel), po deklaron solemnisht qe mes berishes dhe rames (ish emigrant) preferon berishen

O maniak e morr soome qe nuk m'u shqipte nje here e qe vazhdon t'u qepesh robve nga pas duke e cuar cdo debat ne sharje nga femrat e familjes. Jane bere nja shtate veta deri tani me te cilet je share nga motra e nga gocat, rob qe con cdo debat ne perndjekje neper FB e deri me fotoshopime mesazhesh private.

As Rama dhe as Berisha nuk kane dale nga vendi per te ndertuar jeten andej. Rama nje here u debua me dhune ne 1996, nje here iku ne vitin 1994 per ekspozita, si artist qe ekspozon jashte. jo si emigrant qe do te lere vendin e te ndertoje nje jete diku. Ate e beri shoku i tij, Anri Sala, por jo Rama.

Kaq vemendje po te jap sot o maniak. Ekzaltohu me kete se racionin tjeter do ta kesh pas shume kohesh.

interesant, nuk humb rast me permend qe te kam fotoshopu mesazhe dhe pse e di qe nuk kam fotoshopu gje. E ben qe ta dine keta te tjeret qe ti nuk je bq qe nuk di ca rrene te sajosh nje dite, e ca te sajosh diten tjeter? po keta e dine mo shkabe, kot sikletosesh. Ti dava bq ke qene dhe dava bq ke per te ngel. ADN nuk e ndrron dot dhe ti bqmllikun e ke ne gen, te shkartis me genin e budallallikut

Me vjen keq robo, nuk te lexova, per racionin tjeter te vemendjes hajde me kismet andej nga viti i ri. Shijo kete qe te dhashe sot me sa te mundesh.

stil bq-je me perdredhje quhet ky mo robo apo i kane vene emrin tend, tip stil shkabe?

Interesante. Ne Amerike vrasin zezake me duar ne xhepa, vijne e na flasin per te drejta njeriu. Ne Europe FIFA e UEFA paskan trukuar 60 ndeshje, vijne e na vene kushte ndershmerie pa te jemi pjese e tyre. Ne Britani kane rekord te numrit te politikaneve pedofila me te mitur, etj, etj. Aq interesant as s'ka ku et shkoje.

 

Akoma me interesante...

http://www.dritare.net/2016/05/06/ambasa...

Po pse nuk ngrihen njehere keta politikanet e Shqypnis dhe ti tregojne vendin ketij mootit. Pse o vlla rrijne gatitu para ketyre genjeshtareve hipokrite kta tonet, sikur jane nxensit perpara mesuesit ?. Imagjino te flase keto lloj budalleqesh Ambasadori Amerikan ne Suedi, apo Norvegji, apo .... kudo ne bote. 

Interesant...

Nje Shqiptar i Shqiperise i eshte pergjigjur keshtu:

 

Ti Shqiperi me jep nder

Me jep emrin Shqipetar

Nem nje vize per Amerike

Edhe bashke jemi te lare.

 

Ti me linde dhe me rrite

Me buke dhe me korromane

Ndaj te bej rixha te bej

Nem nje vize Amerikane.

 

Po nuk me gjen dot nje vize

Ta kerkoj ne tjeter stil

Te lutem te pergjerohem

Me gjej nje vend per azil.

 

Ti Shqiperi me jep nder

Me jep nder e me jep fame

Gjem nje vend kudo te iki

Dhe te dy me kaq u lame

 

Dhe kudo qe do te jem

Do mburrem qe jam Shqiptar

Ndaj te lutem me ndihmo

Qe te iki sa me pare

 

Do te vishem kuq e zi

Dhe ne koke do ve nje plis

"Jam krenar qe jam Shqiptar"

Kudo kenges do tja nis.

 

Ti Shqiperi me jep nder

Me jep dhe nje dege Hashash

Te te kem gjithmone me vete

Si kujtim dhe po s'te pashe.....!!!

  smiley ja paska morr ne kthes Naimit       

E forte kjo e ambasadorit amerikan Donald  smiley  qe na ka sjelle dritare.net . 

Qerrata ambasador tregon histori te tipit :kur jesh ne Kirgistan qe ishte si shqiperia ...ndersa KM mburret se ne jemi italiane pa Versace smiley

Komunistet dhe socialistet nuk dine te qeverisin,thjesht vjedhin dhe merren me shitje droge.Kete pune po,e bejne shume mire dhe ne fakt e kane bere qe ne 1945-en.

Ne kohen e Saliut kishim nje Lazarat,tani kemi te gjithe vendin,vec Lazaratit,qe prodhon bime narkotike.

Nderkohe qe gjithe drejtorat e policise jane tepelenas....nga Zona e Pare Operative.

Pare ne kete prizem,ky skandali i te drejtave te studimit eshte vetem nje pike uje ne vazhden e qeverisjes te keqe te Ri-vdekjes...

ore, se une jam i ri ketu dhe po bej habi me kete blog.

Kush eshte ky shkabketu-ja?

Ca lloj specie qenka ky o 'lla. Ky qenka per ta studiuar ne laborator.

 

ja dhe nje tjeter "i ri" qe i ndryshohet flamuri me cdo postim. lol hmmm

po ca lol o bq! a nuk je ti qe ben te njejten gje? pse te habit ky?

Po perpiqemi ta bejme synet, po s'kemi nga ta kapim e ku ta presim.smiley

Po sikur te jet femer shkaba ?

Femer pe verteti fare, apo ne tabjate... smiley ?

Nisem nga perballimi me shume veta ne muhabet dhe nuk tutet qe nuk tutet ne t veten! smiley 

Alla "Gang-bang" me nj'llaf... Mbase, cdo gje ben vaki.

Ed Rama urgjentisht duhet t'u ndaloje hollandezeve azilin politik n'Shqypni.

Ta shikojne ata horra se sa dhemb 

Shkabe dhe ni koment prej meje. Pse mer cun e ke ba moto tanen me u grric me gjith dynjane?! A mun te napish ni menim tanin per temen pa komentu komentusit.?Se kur te gjithe i ke kunra ,po te gjthe pa perjashtim,ose ky nuk asht ambjebti ku ti mund te bash muhabet,ose je jangllesh komplet.

Je ba si ajo prostituta plake qe nxerr cicat ne ballkon dhe shan gjithe dynjane qe kalojn rruges se nuk ja fishkllen kush.

Robo, une s'kam ardhur te bej miqesira ne ppu. Me dalin e me teprojne miqte ne realitet. Ju keni nje zakon qe per te mos i mbetur hatri shokut, nuk e thoni nje te vertete por e heshtni. Une nuk e kam ate problem. Une jam i mendimit qe nese je duke ecur ne nje rruge ku te dalin shume rob nuk rrine dot pa te t'u futur neper kembe ne vend qe te shohin rrugen e tyre, do te thote qe je ne rrugen e duhur. 

Shkabe , kot me te pyet , Bayerni fitoi e s´kemi ca me bo , marrdheniet me shoket e shoqet e Qytetit Stalin i ke nderprere pas ardhjes ne Tirane ?

thash se po i thua ndonje fjale me mend pjetermustakuqi, sic flitet prej teje zakonisht, por edhe ti me te shumtit: si ata fole & ne te njejten gracke re. 

Pjetermustakuqi ka bere shume krime , me shume se une dhe fiqo.

Kot qe u perziva i here,po shkaba po kthehet ne dukuri ktu,kshu qe fenomenet ngjallin debat. Mbrojtja qe ban asht se nuk sulmon njeri i pari,po si dreqin terheq kaq shume reagime negative at'here?! Dhe ajo qe eshte me e cuditshmja,nese ktu per te jane tufe njerzish te pagdhend,pse insiston dhe vjen ktu per te ba debat. Kto dreq formash komunikimi e kane ket te mire,qe e ke vete ne dore me nejt ose jone ode me ba kuven.

po t've ne dukje se e ke te partise, o burr. I joti nuk shahet. Ket po te thote

Me qendrimin qe man ndaj emigranteve, s'i ka me vete as te majtet e dispores. smiley

Ne fakt, te besh gjera vetem per te pasur rob me vete e jo sepse duhen bere, te thuash gjera vetem qe te jesh pjese e tufes, nga frika se mos nuk dukesh pjese e tufes, e jo se jane te verteta, eshte tamam tamam kuptimi i fjales "te besh kurven", dhe shoh qe ti qenke nga ata qe nuk i rezistojne dot tundimit. Robi kur e mendon nje gje e shpreh, nuk ka pse te ruaje rryma kahesh. Kur te them ndonje te pavertete, je i lire te kapesh me argumentin. Nese ti kapesh me mua e jo me ate qe them, do te thote qe s'ke c'i ben te vertetes ndaj kapesh me mua. Kaq e thjeshte eshte.

qe merreni me shkaben, si duke e gjasme mbrojt si July_69, si duke e sha sipas perkatesise felore ose pa fele fare (qe perben fele me vete), tregon qe te pakten keni ra ne nivelin e tij, dmth te prezervatives te mbush me sperme.

Edhe ne boten reale keshtu ndodh, budallai i qytetit grubullon njerez rreth tij qe i qellon dhe e qellojne me gure, shkembejne replika peshku dmth.

Aq me teper qe nuk duket fare verdalle profili i ketij timit, dhe shen Pjerdhes nuk i ndihet shume zhurma e skapamentos ngambrapa. Vetem shkabe prezerva ju ka mbet tani.

 

Eshte 21 e vogel smiley

Joy,

33 i modh eshte me i modh se 21 i vogel!smiley

 

Tiku edhe ti qe merresh me ata qe merren me shkaben merresh me shkaben.

Vetia kalimtare. E kemi pas msu ne klase te peste. Nese a=b,b=c atehere dhe a=c. smiley

Matematikisht ti ke te drejte, por shyqyr zotit realiteti nuk eshte vetem i drejte, eshte edhe i shtremet (ne fakt ka drejtesi te shtremet, rrethore, drejtesia si rast i veçante i te shtremtes) dhe jeta nuk eshte matematike, siç thoshte burri mikroborgjez i Olimbise se komedise korçare atebote (meqe ti dhe Beluli pelqeni artin e realizmit socialist, dhe meqe ti je kunder borgjezise si felor i majtesmiley, njesoj si shkabe prezerva).

 

Ma e bukra eshte se ket punen e Raxh Kapurit (eshte ni skene ku ai thote qe per ta pa boten taman duhet jesh ne vertikale dhe ecen ne rruge ashtu, qe me ka ngel ne menje) me duket se e kam perdor dhe i here tjeter. Ishalla s'ke qan ti rasti,pasi ne me ty jam grric do kohe per qasjen qe ke pas ktu. Dhe kur une grricem,grricem per t'mire te punes. smiley

mir e ke ti ne parim per grricjen, por tani jemi ne epoken ngambrapa ku e mira e punes eshte e mira e sumes, dmth ne plan te funit je tu grric sumen si Raxh Kapuri.

Ne fakt e ke perdor edhe nje here tjeter Raxhin me mu, por rastin im eshte i çike me ndryshe se i shkabes, edhe si histori.

Pranej te jam pergjigj vetem me nje imazh, pa fjale.

 

Mire;mire ty te duket burrni kjo,po burrat llapaqene spara i kane shume qef knej pari. Noshta,noshta ky koncept qe ke per burrnine te ban qe te gjendesh ne ket lloj situate. Une them ate qe menoj pa sterhollime biles dhe shpesh ne menyre te vrazhde. Meqe une i kam qef batutat e filmave si Beluli, eshte nje batute e Brahushit,personazh i Mirush Kabashit qe i drejtohet atij brigadierit dhe thote; "ke marre persiper te ndreqesh boten e!" Ktu te peshku je ne pozicionin e Raxh Kapurit , ose bota ktu eshte persmrapsht,ose ti e shef nga pozicioni ne vertikale,pra je ti persmrapsht.

Cfare o robo me saktesi, cfare paskam gabim? lol. Sepse kjo eshte te mos kesh mendimin tend por te llapesh e te mos e dish as vete se per cfare po llap. Tamam llapabuce. Per cfare e kam gabim? Qe shqiperise ia ekzagjerojne te keqijat? Qe kapen me nje lajm te kronikes se zeze e flasin sikur jane gjithe shqiptaret ashtu, kur ato kronika te zeza ndodhin gjithandej?  Kur kapesh me personin e jo me argumentin, jo vetem qe je llapabuce, po je nga ata burrat qe i lene mustaqet vetem qe goja e tyre t'i ngjaje me shume "pajthit", se mbase me kupton me mire. lol

Mire e ke mire,pio baja naj here pytje vetes pse je kaq antipatik per te gjithe dhe ndoshta gjen edhe naj defekt te vetja. Une s'jam marre naj here me ty as s'e kisha neremen me u marr,po na plase shpirtin." Plase shpirtin" eshte eufemizem ne fakt,se hasell-hasell ,na cave karin;shkaba di qua,shkaba di la. Dhe lene at punen e mustaqeve se asht argument qe nuk te shkon,sadoqe s'te mungon elokuenca.

Te falenderoj nga zemra qe shpreh me kaq sinqeritet spontan faktin qe nuk rri dot pa me lexuar dhe pa u angazhuar emocionalisht pasi me lexon. Pak veta arrijne ta shkaktojne kete gje tek une. Ketu ne peshk, asnjeri, ne fakt. Po ashtu te falenderoj qe shtohesh ne listen e atyre qe nuk kane c'i bejne argumenteve, ndaj sulmojne pruresin e tyre si person.

Menerqofsh! Argumenti im eshte se je bere bajat,prandaj dhe u hyna ketij debati me ty ,qe duhet thene se s'kisha ndonje ngasje personale qe ti te me kishe dhene ndonje shkak mu personalisht. Ka personazhe qe me te veretete ju ndihet mungesa,pa per ty edhe po te mos vish,per sa me takon,nuk do t'me merte malli.smiley

Ah Zeqo Qëmbi, degjove? Degjova thuaj!!

 baja naj here pytje vetes pse je kaq antipatik per te gjithe dhe ndoshta gjen edhe naj defekt te vetja

rasti i shkabes pjeter eshte "me mire syri sesa nami". Per namin u "kujdesen" moderatoret e blogut qysh ne fillim kur shkeli ketu. Kjo u perdor bukur mire pastaj nga cakallet e blogut.

Shto ketu komponentin partiak te tij, i cili eshte nje agjent alergjik me vete. 

Njerezit pastaj sidomos perberja e ketushme, shkojne pas trendeve, pa vrare mendjen shume. 

Nuk eshte se s'ka difektet e tij. Po kush nuk i ka ketu nga ne, filluar nga moderatoret e deri tek psikopatet e blogut. 

Tjeter faktor jane kauza e tij kunder emigranteve, si dhe ajo kunder brezave. Kauza qe godasin drejtperdrejt perberjen anetaresore te ketij forumi.

Une them se shkaba nuk e ka krejt gabim per to. Une mendoj se nje shumice emigrantesh vertet kapitalizojne mbi dobesite e vendit te tyre, jashte, per interesa te vogla individuale. Nuk jane te gjithe por nje shumice e madhe, po. Plus imazhi i emigracionit tone ne pergjithesi nuk i ka mbet shume per te mbrojtur, nisur nga veprat e deritanishme. Imazhi i pergjithshem, flas.

Sa per kauzen e brezave, as asaj s'kemi cfare t'i bejme. Nuk e kemi pas ket kontradikte ne te shkuaren, por ajo eshte nje kontradikte egzistuese ne bote, dhe do ta  shohim te ulet kembekryq edhe tek neve, me hapjen dhe demokracine.

Nga ana tjeter mbetet fakt qe s'e kundershton dot njeri qe gjendja aktuale e vendit dhe shoqerise tek ne eshte kontribut i brezit qe shkaba i drejton gishtin me te drejte. Ndoshta duke iu kundervene shkabes, refuzojme pergjegjesite. 

E fundit, ka shume ketu ne blog qe provokojne shere te shemtuara, mjafton te jesh stabilizuar si shenjester. Kane psikopatirat e veta per te kenaqur. 

Keto mendoj, dhe jane mjaft, pjeter.

Sakte, por ka dhe me. Thelbi dhe zanafilla e kesaj eshte qe keta qe ankohen mund te tolerojne te shahen me njeri-tjetrin nga gocat dhe nga motrat, sic ke pare vete bredharakun me shoke, mund te te tolerojne trolla politike qe leshojne linke lajmesh te partive te veta si glasa ne cdo teme qe nuk ka lidhje me linket, por nuk tolerojne dot nje gje:

Vetem duke u bazuar ne lajmet e kronikes se zeze, shqiptaret qe kane zgjedhur te jetojne ne Shqiperi, te rrisin femijet e tyre ne Shqiperi, quhen vazhdimisht trafikante droge, hajdute, te pasjellshem, njerez qe nuk kane respekt per jeten, njerez qe nuk punojne, e gjithe te keqijat, gjera qe edhe serbet maten para se t'i thone per ne.

Nese dikush perpiqet te thote te verteten e te mos lejoje te pergjithesohen shqiptaret qe punojne nga mengjesi deri ne darke, per shtate dite ne jave, pa kushte te lehtesuara pune, e qe me ato rroga jo fort te mira cojne kalamajt ne lloj-lloj kursesh dhe i edukojne te jene punetore e te sjellshem, atehere ti je per t'u share. Te sulen ne grup e te thone qe e ke gabim, qe keta nuk jane shumica dhe qe e pergjithshja nga qenkan ata te kronikes se zeze.

Nese ti ua kthen me logjike matematike, dhe u tregon qe po qe per t'u bazuar ne kronike te zeze, po njesoj (madje, me shume) mund te pergjithesosh si trafikante droge, hajdute, te pasjellshem, qe nuk kane respekt per jeten, qe nuk punojne, e gjithe te keqijat, edhe ata qe emigrojne ose, madje, edhe vete te huajt ne vendet e tyre, te versulen e te ofendojne nga familja, mbrojne symbyllurazi vendin ku kane emigruar, dhe te japin ban. Kete nuk e tolerojne. Kaq ka qene gjithnje, as me shume, as me pak, pavaresisht se pas konfliktit fillestar tingellon si kauze kunder emigrantesh.

Vec kesaj, Te mos i pranosh keto ofendime, sic i pranojne shumica e mustakuqeve qe jetojne ketu pa u vrare mendjen fare se po sajohet per kalamajte e tyre, per surratin e tyre, (disa nga padija, nga tradita e veteviktimizimit dhe e qurravitjes, disa nga adhurimi qe kane krijuar per 'jashte shtetit', te tjere nga leverdia politike,) atehere je ti agresivi qe sulmon, jo ata. Kaq ka qene gjithnje, as me shume, as me pak.

Vec kesaj, keta jane mesuar qe t'i turren ne grup te rinjve (te gjitheve) dhe kane shkaterruar forumin.

Bo bo ca m'bnane ! Me ket karakteristike qe i bane ti,mu tashma me duhet t'a imagjinoj shkaben si Xheki Cen,i miri i rrethum nga 30 veta t'u luftu qe te triumfoje e mira.

Po c'pune kane keta 30 vetat t'i kundervihen Xheki Cenit, po te ishin me te mire se ai. Se njesoj, nese blogu konsideron se eshte me i matur se shkaba fjala vjen, perse merret me te dhe e replikon rrufe fjale per fjale. Perse i qepet pas kur duhet te gjente nje menyre me te pergjegjeshme per te reaguar, s'e kuptoj.

Nga ana tjeter une kuptoj qe, edhe relacionet me shkaben e kane kaluar me kohe piken ku s'kthehesh dot pas. Faji i tij a i peshqeve te tjere, fakt eshte qe tashme ato jane kthyer ne hasmerira personale ketu.

Vazhdo Shkabe mos e rruj hiç se edhe ne engledisemi.

mos i thuj shkabes ashtu se eshte goce.

Prandaj jane bo grup me July-69 thua!!?

Pse i mbushi Juli 69 kshu ?

e zhyti Leva.

shyqyr

 

 

lum si ato qi do bojn shkoll futbolli ne Dojçland ( sa per te qen ne temë) smiley

gol.

2!

mir ja bon se bythziu i shalkes qi duhet deportu filloi tu bo si cub.

ec aty o Bajerni i Modh sa i Modh qi je ti.

keto te Rilindjes u zgerlaqen i here me veze nga studentat. i paskan qef vezet smiley

Athere shkoni ne Gjermani, idioter!

Shkaba contro tutti, ose te shtate kunder shkabes.

Sarebbe un gran bell film

Mos u zini kot : Shteti e pranoi deshtimin e sistemit!

http://www.gazetadita.al/vleresimi-i-mat...

Pyetja eshte: A do mbaje njeri pergjegjesi per kete kaos ne arsim? Apo ne kuader eksperimentimi do behen prova akoma me te ardhmen e femijeve te shqiptareve?

Them se do behen prova akoma.

Me vonese .

Por me mire vone se kurre. Kjo ka rendesi .   Bravo Ministres, por edhe maturanteve !

Ministria e Arsimit ka hapur një tender që synon të ndryshojë sistemin elektronik të vlerësimit të tyre. ..“Një aplikant mund të regjistrohet nga ana e sekretarive arsimore vetëm në njërin nga programet e studimit ku ka aplikuar edhe nëse është fitues në më shumë se një program studimi.

     Në rast të kundërt i jepet njoftim nga sistemi që është i regjistruar në një program dhe nëse dëshiron mund të çregjistrohet nga i mëparshmi për t’u regjistruar në një program tjetër ku është shpallur fitues

. E gjithë kjo procedurë regjistrim – çregjistrimesh do të zgjasë 7 ditë (zëvendëson regjistrimin online të viteve të mëparshme me të vetmin ndryshim që nuk bëhet nga kudo prej maturantëve por vetëm në sekretaritë mësimore të IAL”, thuhet në dokumentet e ministrisë.

Bukur!

Kush eshte ministja ?

Per nje informacion me te zgjeruar, posht ke listen e Qeverise Rama, te gjithe ministrat,.

Kryeministër Edi Rama

Zëvendëskryeministër Niko Peleshi

 

 • 1. Ministria e Financave Shkëlqim Cani PS
 • 2. Ministria e Brendshme Saimir Tahiri
 • 3. Ministre e Mbrojtjes Mimi Kodheli
 • 4. Ministër i Jashtëm Ditmir Bushati
 • 5. Ministria e Integrimit Europian Klajda Gjoshe
 • 6. Ministër i Drejtësisë, Nacip Naco
 • 7. Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj
 • 8. Ministër i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri
 • 9. Ministre e Zhvillimit Urban e Turizmit Eglantina Gjermetni
 • 10. Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto
 • 11. Ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural e Administrimit të Ujërave Edmond Panariti
 • 12. Ministër i Shëndetësisë Ilir Beqja
 • 13. Ministre e Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla
 • 14. Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Erjon Veliaj
 • 15. Ministre e Kulturës Mirela Kumbaro
 • 16. Ministër i Mjedisit Lefter Koka
 • Ministrat e Shtetit:
 • 17. Ministër për Inovacionin e Administratën Publike Milena Harito PS
 • 18. Ministër për Çështjet Vendore Blend Cuci
 • 19. Ministër për Marrëdhëniet me Parlamentin Ilirjan Celibashi.

Keta qenkan musketierat? Ky Çuçi me duket me adap smiley

ne fakt kjo do sjelle rremuje ne sekretarite mesimore te universiteteve, pasi studentet do te vershojne atje dhe do te kete radhe te gjata. Vec faktit qe sistemi i porositur permban elemente qe duhet te ishin ne sistemin e meparshem te menaxhimit te pranimeve, e  ky tenderi kush e di se kujt ja mbush xhepin. 

Mos u zini kot : Shteti e pranoi deshtimin e sistemit!

Ikni tani per pokemona, shteti ju kerkon falje per jetet e humbura.. smiley

O z peshku . Keni tre dite me nje lajm, a ka admina ketu?

ka, ka admina, por s'ka komentues te hajrit, ka vetem komentues qe derdhin lengun ne prezerven e shkabes tre dite rresht ne nje lajm "... se sistemi arsimor zotrie ...".

Eshte njesoj si te fusin ne burg, mungese hapsire dhe shoqeri e detyruar me hajvont. Ne kete menyre adminet perpiqen te edukojne peshqit.

ha hasmiley

qeshi e shpenguar gjembi,

duke lare sahane alumini,

ne kamp perqendimi.

Ky ishte nje deshtim i parashikuar (mbase dhe i programuar) dhe per çudi nuk u paralajmerua as nga qeveria, as nga opozita, as nga shoqeria civile.

Problemet me te ishin aq te qarta saqe ishin te pamundura mos te viheshin re :

- mungesa e transparences, ku deri muajt e fundit, maturantet e kishin te paqarte si do funksiononte

- mungesa e qartesise : asnje nga fakultetet nuk publikoi formula te qarta matematike per llogaritjen e pikeve, por vetem pershkrime, ku shpesh nuk kuptohej dallimi midis lendeve me zgjedhje te shkolles dhe ato te provimeve te matures

- perdorimi i kritereve me fuqi prapavepruese nga ana e universiteteve, gje qe duhet te ishte ndalur nga ministria. Nuk mund t'i thuhet 2 muaj para provimeve te matures nje maturanti se ne vit te dyte gjimnaz duhet te kishte zgjedhur x lende (fakultative) per te pasur mundesi per te fituar ne y dege

- mundesia per te fituar ne 10 dege paralelisht, qe shkaktoi dhe kaosin aktual duke mbuluar dhe 3 problemet e mesiperme, qe jane me te renda per mendimin tim. Kjo do te zgjidhet pasi te fillojne regjistrimet ne universitete, por eshte vertete qesharake menyra se si u menaxhua kjo situate ku praktikisht iu tha 90% te maturanteve se nuk kishin fituar ne fazen e pare. Nga ana tjeter mbetet per t'u pare ca mekanizmash do te perdoren per te kontrolluar fazat pasardhese te perzgjedhjes se fituesve, ku rreziku per mungese transparence do te jete shumei madh.

Ajo qe te vjen keq eshte se ndryshojne qeverite, por metodat e punes ngelen te njejtat. Nje situate e ngjashme ndodhi ne 2006 kur u be ndryshimi i sistemit per regjistrimet ne universitete, ku maturantet ishin te painformuar per menyren se si do te funksiononte sistemi. Me sa duket axhendat personale te atyre qe merren me keto reforma nuk e lejojne nje programim normal aspak te veshtire per cdo vend te botes, ku logjika e thjeshte te con ne aplikimin e kesaj reforme per maturantet e pas 2 viteve, pra ata qe sivjet u regjistruan ne vit te pare gjimnaz duke ditur kriteret e ardhshme per regjistrimin ne fakultet. Nuk eshte çudi qe niveli aktual arsimor ne Shqiperi eshte i tille, pavaresisht shifrave te bollshme me nxenes me mesatare 10 e lart (ndodh edhe kjo).

Po profesoret pedagoget nuk kane faj?

ma shpjegote sistemin i shok dje ne kafe. sistemi esht persembari, i vetmi difekt eshte se i jep 30 dite afat zgjedhje nxensit me te mire. por te ter do futen ne shkolle. vec duhet durim. po durim ne skemi. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).