Një deklaratë jo e zakontë është bërë një mbrëmje më parë në një tryezë ku ishin ulur aktori Robert Ndrenika, ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kryebashkiaku, Erion Veliaj.

Të pranishëm në Teatër Kame, ku po mbahej nata e fundit e Festivalit Ballkanik të Teatrit, për pak minuta këto tri personazhe “të kundërt” për misionet e tyre kanë përjetuar tension për shkak se aktori Robert Ndrenika ka qenë në pozicionin e tij: aktori që shqetësohet për fatin e teatrit.

Nëse me Veliajn biseda ka shkuar e qetë, dhe në përpjekje për të kuptuar se çfarë do të bëhet me godinën e teatrit, me ardhjen pak minuta më vonë të Kumbaros, biseda ka agravuar.

Ndrenika pa e zgjatur shumë është shprehur drejtpërdrejti se është hapur fjala që do të transferojnë teatrin, për të ngritur kulla në tokën e tij aktuale.

“Nëse ndodh që godina e teatrit shembet, unë nuk do të tretem në gropë, por do të shtrihem atje”,ka qenë deklarata e ashpër në tavolinë, jo formale e aktorit Robert Ndrenika.

Ndoshta kjo është nga më të ashprat që pas vitit 2000 kur u ngrit e njëjta çështje.

Kumbaro është “detyruar” të ulë pak tensionin…

Ndërsa Ndrenika për disa minuta ka treguar se ka shëtitur në të gjithë Ballkanin, në Shkup, Athinë, Bukuresht ku teatrot janë prej 400 vjetësh, ndërsa në Tiranë po bëhen xhami, stadium dhe teatër jo.

Në ironi, Ndrenika ka kujtuar një bisedë me mikun e tij, Loro Kovaçin, kur ishte i ri, se i kishte thënë:“Ju të rinjtë do ta gëzoni teatrin”.

Por me këtë Ndrenika ka thënë se nuk ka arritur ta gëzojë…

Ashtu si Veliaj dhe Kumbaro në këtë bisedë të lirë kanë mundur ta qetësojnë aktorin, ndonëse me frikë të hapur, se do të gjejnë formulën e duhur për ndërtimin e Teatrit.

Optimizmi i Kumbaros lidhej me ndërtimin e teatrit në Korçë, apo Shkodër…

Ndërsa aktori ka këmbëngulur se ministrja duhet të jetë e hapur, pasi ka mungesë informacioni, por dhe frikë…

“Le të bëhet edhe pas 5 vjetësh teatri, por ama të bëhet. Tiranës i takon teatri. Ajo është tokë e italianëve, të lutem mos e prishni teatrin, rikonstruktojeni atë, bëjeni modern”, thotë Ndrenika…duke lënë një heshtje të gjatë e të rrallë mbi këtë ngjarje.

63 Komente

Po ta bejne me nje kulle? 

Jo vetem te drejte qe revoltohet Ndrenika, por ne radhe te pare, detyre! Sepse ne ket lloj sistemi qe u zgjodh te kemi si dhe bota, interesat publike s'eshte e thene te mbrohet nga pushteti vetvetiu. Per to duhet lobuar! Paralel me, dhe sic lobojne interesat e tyre bizneset, sado paradoksale dhe e shemtuar kjo. Keshtu e kerkon sistemi.

 Sisitemi demokratik politik nuk funksionon me hierarki vlerash, por me korrektesi politike dhe me shumice aritmetike vote.

Teatri mbeti histori e nje nga sukseseve kulturore shpirterrore te socializmit as mos e mendoni se do t ndryshojne mendje. -se do ta ngrene teater tjeter -byrektore farmaci do ngren aty -me vjen keq per *Ndreniken, si nje nga xhevairet  fundit.  qe I ka ngelur  teatrit por me brezin e dhim nuk ka shance te  ruhen traditat dhe kultura sociale e shoqerise tone , prishja eshte ne genin tone,

 

It was the best of times, it was the worst of times, it was the age of wisdom, it was the

age of foolishness, it was the epoch of belief, it was the epoch of incredulity, it was the

season of Light, it was the season of Darkness, it was the spring of hope, it was the

winter of despair, we had everything before us, we had nothing before us, we were all

going direct to Heaven, we were all going direct the other way...

 

Charles Dickens, A Tale of Two Cities, 1859.

 

That's the truth !

lol muhabete tavoline qe behen lajm. Si ishte ai muhabeti qe portalet benin lajme disa carlliqe pa vlere? As eshte permendur ndonjehere nje gje e tille e as ka per t'u permendur nga kushdo qeveri qe te jete ne pushtet. Ndrenika do kete kthyer ndonej gote me shume se c’I lejon mjeku e ka filluar dramen.

Sa per ate: "andej behen teatro, ketej behen stadiume". Harrojeni komunizmin qe ben qeveria ate qe mendon se ka me shume vlere. Ndertohet ajo qe sjell me shume leke. Nuk udhetojne shqiptare nga ana e anes per te pare nje shfaqje ne teater, te paguajne bileta me muaj perpara, me qindra mijera leke, sic bejne me stadiumet.

shshshsh...

lere te shfryhet se lirohet...

barbon i sateme, une jam pas julit, ti je poshte meje.

 

Prape pas meje ti barbon? Sa qejf paske te me rrish aty poshte.

Harrojeni komunizmin qe ben qeveria ate qe mendon se ka me shume vlere. Ndertohet ajo qe sjell me shume leke...

sma ha mendja se je dhe ti nga ato "Barbaret" qe s han Pyka. Prandaj,lene drogen se dhjeve fare ,o byrazer.

 

p.s.Sa per Komunizmin: dil iher n Budapest ose Prag dhe shiko se cfar Turizmi kan me kto "Thjatrot"  .

Teatri ne epoken mudherne eshte si karroca ne epoken e automobilit.

ose si kinemaja ne epoken e Lajvlikut ...

thone qe Uriah Hipi do vendos nje ekran te madh te sheshi Nene Teresa qe do jete i lidhur direkt me ... LiveLeak.

 

Mos u boj merak se nuk te fusin direkt ne grope. Do te pajisin me arkivol qe te tretesh atje ( larg qofte, se nuk du me ta niell ). 

Ama qenka toke e italioneve? As qe nuk diskutohet qe kulle ka me u ndertu. Apo nuk ka dhe nje hapesire te modhe obori. Sidoqofte, brenda kulles kon per ta bo nje si bicim teatri. Keta, jon duke shpronesu troje te privateve per me ndertu kulla te larta dhe jo me nje truall shteteror tashme. 

Artistet dhe publikun artdashes, sistemi i konsideron pale barabar me biznesin. Kjo duhet te kihet parasysh. Nuk ka vend per pretendime, mbrojtje magjike nga pushteti ne demokraci.  (Shikoni per shembull si i katandisi sistemi kandidaturat presidenciale ne usa. Edhe nje si trump a kanye west ka potencial te triumfoje e te kryesoje ne politike, aq uje fut.)

Apriori, iu takon artisteve te pozicionohen kunder interesave te pales tjeter (biznesi pragmatist konservator). Dhe aty jane te lire te perorin cdo mjet te mundshem, sidomos zgjuaresine intelektuale (te cilen duhet ta kene me bollek fale fushes se profesionit) duke marre shembull sic e perdor perendimi. Edhe biznesi nga ana tjeter, perdor mjetet e veta ne luften per interesin e tij, jo vetem lobimin & influencen mbi pushtetin. Se fundja kjo qe ben Ndrenika e tille eshte, influenco dhe bej presion mbi pushtetin. Nderkohe, artisti dhe artdashesit duhet te luftojne vete, jo te varin armen ne mur e presin ulur kembekryq. 

Meqe eshte toke shteterore, ky eshte avantazh, dhe patjeter qe lufta primare i takon pushtetit lokal.  Por fuqia e artisteve drejperdrejt kunder biznesit, eshte vendimtare. Dhe duhet te jete nje dyshe e pandare me qeverine ne kete sipermarrje te shpetimit te publikes dhe kultures. Jo ta heqe te veten menjane ne qoshe te ngrohte e te prese si dikur nga njeshi se sikur e perzume ate kohe. Arti mjetet per te luftuar i ka me bollek. S'eshte e thene te dale ne proteste medoemos si ne mileti tjeter smiley

ca llogjike eshte kjo? ku hyn kanye west dhe trump, amerika dhe dreqi e i biri ne ket kontekst? biznesi ka paren dhe paraja deformon ligjin ne nje vend si Shqipria. E si do i beje balle Ndrenika milionave dhe ligjvenesve te tunduar nga milionat? duke mos zene qoshen e ngrohte? vertet, kjo eshte zgjidhja?

Mjeti qe ka ne dore Ndrenika & artistet, eshte nga me eficientet. Eshte mjet qe transformon ndergjegjet.

Paraja deformon ligjin ne nje shtet si Shqiperia-fjal me vend . Ne vend  qe ajo transformoje -sipas ligjit.      Dhe kush e ka parane thuaj , shkabat formati I dhim t thy koken me diploma te bleme .katnarizmi I komunes parisit 

Ti ke te drejte per ate qe thua qe duhet te bejne artistet e se si funksionojne binzeset me qeverite, por per rastin konkret, eshte krejtesisht e pamundur, ne menyre absolute, qe nej qeveri shqiptare, qofte Rama, qofte Berisha, a kushdo tjeter, te prishe ndertesen historike te teatrit kombetar e ta beje pallat. Keto jane thashetheme kafenesh nga ato ordineret fare qe as nuk merren seriozisht. Mire Ndrenika i ka marre seriozisht, sepse, fundja, eshte pjese e nje brezi tjeter tejet paranojak. Plus qe pleqeria ben te veten e duket qe kur thote "eshte e italianeve ajo toke", lol. Po portalet? Eshte debat aq jo-serioz dhe aq larg realitetit sa vetem ne peshk ka gjetur hapesire.

ah, ok keshtu qenka puna, duhet verifikuar lajmi separi. 

dakord.

Teatri nuk eshte keq, mundet edhe te rikonstruktohet, por e rendesishme eshte te kete vazhdimisht shfaqje. 

C'teater kerkon Roberti?... Pse pak teater eshte gjith' ajo Shqiperi?.. Albanistani, desha te them!.. Ja tani perfundon dhe xhamia e bab Erdoganit dhe do bucasin artopalantet sa jo per shfaqje teatri qe nuk do kete me nevoje, por do te luajne nga fiqiri edhe ata te komunitetit mysliman aty afer!... Biles edhe ajo akademia e Shkencave aty prane, sikur te kthehej ne nje magazine per librat fetare te xhamise se Erdoganit, nuk do te qe keq!.. Ndersa kuvendi populist le te vazhdoje teatrin e tij, se ka per te qene shpesh sinkron me ezanin e hoxhes. 

Kultura eshte si marmalata, thoshte nje bashkeshtetas i Stalkerit, sa me e paket aq me shume e shtrijme.

Ministrja sqaroi se krahasimet nuk behen në mjedise të ndryshme. “Aty ku ti ke rezultate të larta je rankuar me ata që kanë kërkuar atë program. Nuk besoj se në atë program ku nuk ke fituar ti ka të tjerë me mesatare më të ulët. Djali ka program tjetër studimi, nuk ndodh që në programin e tij të jetë pas tij një tjetër me rezultate më të larta. Kjo është e vërteta…Ndiqini mirë udhëzimet”.

Ajo qe me beri pershtypje mua eshte se si kjo goca qeka kaq budallaqe sa tu pas mesatare 9.7 ka zgjedh lenden ku ishte me dobet. Po sa dobet ishte xhanem se qe te te dali mesatarja 9,7 si zorr te kesh nota poshte 9-s. E sigurte qe vete do e kete fajin se sistemi i Nikolles nuk mund te mos jete i perkryer. Ate e ka kujdes vete kryeministri. Aq shume kujdeset per edukimin e brezave te ardhshem sa rri 45 min ne telefon me ministren vetem per nje foto ne FB qe s'i kishte pelqy. E pamundur qe te kete leju qe ministria te nxjerri nje sistem te pasakte "rankimi" (me mire ta zevendesojme a me ë them une). 

Fiqo se mos guxo te me thuash qe krye...i jone merr vesh vetem nga fotot ne rrjete sociale!

Si futeni ju trollat politike neper tema me postime pa lidhje. Tamam trolla.

Na fal shkabe! une per vete e kuptova kapimin ene boj autokronike para kolektivizimit.

Biles do boj lutje me shk.r.im qe ty te te bojne admin ene te fshish postimet e qafirave qe tallen me shtatnaltesine e tij (dhe tatin). 

Kom vetem i pytje per ty una. Si ka mundesi qe beso kaq fort qe fluturo gamori? Se duhet ta besosh thellesisht nje gjo te tille qe ta qush veten shkabe kur ne fakt je kokrra e gamorit.

 

vazhdo o qukapik 10teni forumin me sjelljen si kalamaj bothe se me shume se kaq s'keni ca t'i prishni me dhe dihet qe rregulli nuk eshte pika e forte e barboneve mesjetare si puna juaj. Ik tani qepju nga pas ndonjerit qe s'te hedh qurrat dhe fillo ta shash.

Ah mor Robert, te gjithe treten. Edhe pse me konservantet dingas neper ushqimet gmo thone qe koha e tretjes qenka zgjatur.

ore shkabe, pse vertet e ke besuar qe Ndrenika i ka thene ato llafe? Po edhe sikur, po pastaj? Megjithese je anonim nuk mund te shkruash fjale te tilla denigruese "ka pire nje gote me shume" apo "paranojak". Media jone ( media i thencin) eshte kthyher ne media portale ku rendesi kane klikimet per dica cent me shume dhe jo e verteta...

Nuk jane aspak denigruese. Paranoja e atij brezi eshte dicka e njohur. Nuk bejne mur shtrembaluq pa u vene copa xhami si thika, nderkohe qe shtepi te pasura lene vetem kangjella pa maja. Dhe nje gote me shume s'eshte denigrim aspak. Te gjithe pine. Ajo paranoja qe ka shperhur ai eshte shume normale tek brezi i Ndrenikes edhe esell.

Nuk te kane terhequr akoma verejtje qe po i kalon kompetencat?

çkth? Ah, po. Harrova. Kush nuk eshte dakord me turirin tend te ndritur, me siguri qe paguhet, sepse turirit tend te ndritur vetem me pagese mund t'i dale dikush tjeter kunder, se aq i ndritur eshte. lol, trashesire.

Mire mund te rroni ju te komunes se parisit, edhe berberanet tere tangerllik i keni po mbeteni te paedukuar

Sado qe t'i veshesh fjalet me terma qe perdoren nga tekstet e edukuara, nuk ka mungese me te madhe edukate dhe nivel me te ulet qytetearie se sa te futesh ne nje debat me qendrimin deluzional se nuk mund te ekzistoje asnje mendim ndryshe nga i yti.

Dhe, nese ekziston, nxiton ta quash ate mendim si te rreme, te paguar per nje qellim specifik. Pergjigjja troc ndaj nje sjelljeje te tille rruge eshte shume me e paster se hipokrizia qe mbulon ato fjali.

Ke plot rob ketu, qe nga ai Linsander Saraci e deri tek shume te tjere, qe shkruajne gjere e gjate e me kujdes, por cdo debat e cojne qellimisht ne sherre te paqyteteruara, me shprehje qe shfaqin nje mungese totale edukate karshi bashkebiseduesit. Kur ua kthejne, pastaj, moderatore si Finesterre i fshijne. Ky ka qene gjithnje problemi ne PPU.

Te ofendosh nuk eshte pjese e debatit. As te imponohesh. Ajo qe me acaron eshte qe u drejtohesh te gjitheve sikur te kane borxh. Atehere kur ben moral dite nate, fillo nga vetja dhe sidomos femrave drejtoju si njeri!

Une nuk i drejtohem askujt ndryshe nga c'me jane drejtuar. Ka njerez ketu qe nuk ua kthej sikur ua kam borxh sepse s'me jane drejtuar asnjehere sikur ua kam borxh. As edhe nje njeri i vetem ne kete forum apo kudo tjeter, nuk eshte sulmuar nga une i pari. Madje, asnje debat i bere terkuze nuk eshte nisur nga une.

Nuk ka pune truri im i ndritur, e as trashesia ime. Une te dhashe benefitin e dyshimit, dmth e mora te mireqene qe ti je ne rregull (dmth as i trashe, as paranojak, as obsesiv, as mitoman), mirepo, mendova, ndoshta eshte puna qe ben qe te detyron te kepusesh brockulla jo rralle. Mundet qe e kam gabim sigurisht.

Sa per fyerjet, ti ke fyer veresie perdite ne kete forum. Kjo eshte aq e dukshme, saqe s'kam nevoje te mundohem te bind njeri. Ti fyen perdite emigrantet, duke mbrojtur shqiptaret brenda kufijve. Pastaj harron qe i ke mbrojtur shqiptaret brenda kufijve dhe fyen breza te tere, jashte dhe brenda kufijve. Ne dite te tjera i harron te gjitha dhe ia var kemboren ne qafe te qenit katundar, provincial, jo nga Tirana etj etj.

Ndoshta ke shume kohe te lire, ose e merr aq seriozisht veten, saqe kur te kufizojne ze e gjeneron profile Peshku me shpejt se nje makine. Kam harruar ndonje gje tjeter?

Jo mer lal nuk e ke me mua problemin, se kete dhune verbale perdorni rregullisht ndaj te gjitheve ju ketu, jo vetem me mua. Eshte fjalia me e perseritur. Kush nuk eshte dakord me ju, duhet te jete patjeter i paguar, sepse ndryshe nuk mund te kete robi nje ide ndryshe nga e jotja. lol Nuk ekziston. Eshte e pamundur. Sepse ideja jote eshte me e drejta ne bote dhe vetem me para mund te kundershtohet. lol Nje tufe me deluded karagjoze ja c'jeni

nejse, me velijan biseda ka shkuar e qete.

kete kishim merak, te tjerat i shikojme me vone.

te bisedosh me velijan per teatrin, eshte tragjedi pa teater.

Po thuj o burr nuk do vdes nga inoti, te fitosh dhe ti nei gjo, se ata m'terezo e kon, nji kull mo shume nji mo pak. 

  smiley po ai ngaqe eshte burre nuk e thote 

Jo per gjo, po aty i djeg qeverise, bobo sikur te nxefen e mos vdesin fare kto na grine nga pensionet, apo s'duhet dhe me i rrit icik per fushate.smiley

PS. Per kete punen e burrit ke te drejte, grate e bojn me hile rrojne mo shume.smiley

Gruaja thote: tani do vdes po e bere ose po nuk e bere.. Mundohen burrat po shejtanin ne shishe vetem gruaja e futi smiley

Mire mire po tapen e shishes kush e hapi, se ishte shume e shtrengumesmiley

Sado qe t'i veshesh fjalet me terma qe perdoren nga tekstet e edukuara, nuk ka mungese me te madhe edukate dhe nivel me te ulet qytetearie se sa te futesh ne nje debat me qendrimin deluzional se nuk mund te ekzistoje asnje mendim ndryshe nga i yti.

Une nuk i drejtohem askujt ndryshe nga c'me jane drejtuar. Ka njerez ketu qe nuk ua kthej sikur ua kam borxh sepse s'me jane drejtuar asnjehere sikur ua kam borxh. As edhe nje njeri i vetem ne kete forum apo kudo tjeter, nuk eshte sulmuar nga une i pari. Madje, asnje debat i bere terkuze nuk eshte nisur nga une.

Perkundrazi ti je i pari qe i ben te dyja keto. Para disa kohesh une isha pothuajse i sapoardhur ne kete blog dhe ne nje diskutim per nje aksident ku dikush kishte ikur pasi e kishte lene viktimen ne rruge ti fillove me fjalor rrugaceror ndaj dikujt qe as kishe biseduar me pare dhe as e njeh as ke per ta njohur ndonjehere. Shume mire mund te thoje qe "jo te gjithe jane ashtu" ose te perdorje nje argument pse une nuk kisha te drejte, por rruga jote ishte qe te perdorje terma te tipit "pjatalares" "feckederr" "kriminel" e me the te thashe. Nuk isha une i pari, ishe ti qe e nise ate fjalor prandaj keto qe citova me lart kiji parasysh here tjeter kur replikon me robte. S'e kam zakon te ulem ne nivel te dikujt tjeter, madje edhe ne pergjigjen time jam perpjekur te mos te ofendoj ty personalisht sic bere ti, por te kundershtoj mendimin tend dhe kjo ka ndryshim. Ti perfshin gjysme milion shqiptaresh ne Ameriken Veriore dhe gjysme milione te tjere ne Evrope si kriminele e pjatalares vetem sepse nuk kthehen ne Shqiperi apo se kritikojne fenomene negative shqiptare dhe nuk pranon asnje mendim ndryshe, as faktin qe mund te kete me mire ne bote, apo qe ndoshta kritika nuk perdoret si mjet per tallje, por vertete per kritike qe te mund te rregullohet.

Nejse, une te hoqa vize qe atehere dhe s'kisha ndermend te replikoja por vetem pashe keto paragrafet larte dhe s'me la ndergjegja pa ta thene kete. Shendet e pare.

me fal, ti shave dhe ofendove gjithe kategorine te ciles i perkas, me pershkrime nga me te ndyrat dhe te genjeshterta, dhe po t'i pergjigjem une kategorise tende quhet sikur e nisa une i pari? lol

Vetem nje kategori emigrantesh jane ata qe shajne shqpitaret ketu me sajesa aq te ndyra, dhe nuk do te pushoj se cilesuari se cilet jeni sa here qe te beni ate qe beni.

Domethene prape ti ke te drejte dhe s'ka mundesi te kesh ndonje mendim te gabuar per 1 milion njerez. E dija.

Se ku e gjen ti ofendimin te shprehja "respekti per jeten eshte ne fund te prioriteteve per ndokend ne Shqiperi", ec e merre vesh. Gjithe c'rrodhi me pas te ai shkembim ishte pasoje e kesaj. Nese ti e percepton cdo kritike si ofendim e sharje, atehere ky eshte kompleksi yt, s'ta kane fajin te tjeret. Edhe pasi te sqarova per gabimin qe shkrova me fjalen "ndokend" ti prape vazhdove tenden. Sidoqofte ti qofsh. Ik tani, vazhdo vazhdimin se s'kam shume kohe te lire qe te te dedikoj ty minuta. Kam pjata per te lare.  

Si mund te vazhdoje debati kur ti genjen kaq hapur e ne menyre te paturp? E ke siper, te bardhe ne te zeze ate qe kam shkruar. C'kuptim ka te genjesh ne menyre kaq feminore sikur te mos jete aty?

Nuk kam thene asnjehere qe jane qe te gjithe emigrantet ata qe e shajne kete vend. Ata te hajrit nuk shpifin per ne. Menyra se si perpiqesh te thuash sikur e kam thene dicka tjeter vec kesaj eshte shume e ulet dhe e ndyre. klm

Kur genjen sy per sy, imagjino c'beni andej. ncncnc qr

Dhe sigurisht qe s'do te hesht nese ti shan 3 milione shqiptaret qe jane ketu si kasfhe qe nuk respektojne jeten e tjetrit, vetem sepse njeri doli idiot e shtypi nje grua. As serbet nuk e ulin nivelin e debatit me sajesa te tilla, sepse o te ndihmojne njerezit rruges ketu o s'te ndihmojne asgjekundi e andej i lene te vdesin rrugeve.

Kjo eshte jo fyerje, por me e rende. Sepse eshte shpifje e drejtuar nga 3 milione dhe nuk ben asnje specifikim por i pergjithneson te gjithe, dhe i pergjitheson me nje sajese te ulet. Ndersa une specifikoj shume qarte kategorine e ndyre, t qelbur e shpirtdhjere te atyre qe bejne keto lloj shpifjesh.

Eshte e drejta jote te mos heshtesh ashtu sic eshte edhe imja te te injoroj. Po, cdo gje eshte e shkruar dhe ti mund ta interpretosh si te duash, ashtu sic dikush tjeter e interpreton sipas mendjes se vet. Ti e more si ofendim, disa te tjere nuk e moren. Shume e thjeshte.

Une nuk di serbisht dhe nuk di te them si e ulin apo ngrene nivelin ata, por qe ti te sjellesh si shembull serbet ne kete replike eshte paksa ironike sepse sjellja jote eshte tipike si e disa syresh, dhe ketu e kam fjalen per ata si bicim ultranacionalistet, qe thone "s'bejme gje neve, fillojne ata te paret dhe ne kunderpergjigjemi" dhe luajne rolin e viktimes sa here u jepet rasti, nderkohe qe s'i kane relatat mire me asnje prej shteteve me te cilat ndajne kufij apo qe kane prane. Fakti qe ty te kundervihen ose ti u kundervihesh pothuajse shumices se atyre qe marrin pjese ne kete blog per mua tregon dicka, por se cfare tregon per ty kjo eshte dicka tjeter. Ky nuk eshte pergjithesim, eshte observim, ti vertet gerricesh me shumicen ketu. Ndoshta ti ke te drejte dhe gjithe te tjeret jane gabim. Une s'njoh asnje prej tyre dhe me shume prej tyre ndoshta s'ja vlen te merresh vertet (falje, por sa per ilustrim), por fakti qe pikerisht ti ju kundervihesh pothuajse te gjitheve atyre qe jane aktive pa asnje perjashtim eshte domethenes. Per mua si psikolog pa shkolle qe jam, ti ke shenja narcizmi, te duket sikur ti je me i drejti, me i sakti, me i paperlyeri, ti ke gjithmone te drejte dhe gjithe te tjeret jane gabim. Ndoshta je dhe me i bukuri, ku i dihet. Nuk eshte vetem vecori e jotja kjo, eshte huq ballkanas si njerez qe ju duket vetja si me te mire se te tjeret pa patur asgje te vecante qe mund t'i bente vertete me te mire, por ti e ke te theksuar persa i perket anetareve te ketij blogu. Ndoshta prinderit nuk te kane qortuar asnjehere dhe sa here ke bere gabime te kane ferkuar koken me dashamiresi, por jeta ka edhe kritika edhe kritizere dhe kerkese llogarie. S'ke c'i ben. Ky eshte vetem mendimi im, s'ka nevoje te kerkosh ne wikileaks per simptomat e narcizmit se te thashe, gjindja pa shkolle ne.

Kjo eshte vertet hera e fundit se s'kam edhe nge qe te rri ne blog perdite. Plus qe s'ja vlen. Rrofte Shqiperia dhe shqiptaret, njerezit me te mire ne bote. Poshte emigrantet full-time pjatalares, dhe part-time kriminela. Te miret te rrine lart.

Ti robo kujton se vetem sepse shkrove carcaf, do harrohet fakti qe shipfe qe shqiptaret nuk duan t'ia dine per jeten e njeri tjetrit, sajesa te tilla vetem Dick Marty ka bere e vetem serbet i kane mbeshtetur. Dhe jo une, por po njesoj per shpifje te tilla do te fyhej cdo maqedonas, serb, malazez, italian, turk, grek, gjerman, etj. Fakti qe ti cuditesh qe dikush fyhet ndaj shpifjeve te tilla, tregon edhe me shume.

http://www.peshkupauje.com/2016/08/funer...

Ti mund te hamendesosh c'te duash per mua. Por sajesa dhe genjeshtra jote nuk eshte hamendesim. Nuk eshte as pa dashje, dhe as nuk je i ri. Duket nga komentet e tjera tek ajo teme. Keshtu qe vazhdo se po bejme sikur te besojme.

kemi shtup te lire ne vendin e shqiponjave. vetem per punet e qeverise shkruajneflasin mediat. kryemini me kryepal ne restorant, ( ju lutem, kryemin -çfare folet me kryepar- per futbollin, ndeshjen)  mini duke pire kafe, une vdes, teatri do behet.

prisja nga adminet, nje artikull si e ka kaluar lizandri ne dasem, dhe kush ja lane makinen rucit, meqense gjithe tepelensit jane veshur police.!!

qe qeveria e ka dhjere ate vend, kuptohet, se edhe peshku i ka ra hasha qeverise, nuk e njeh as nuk e ven ne liste, finisterra meqense nuk mund te edukoje qeverine , po mundohet te edukoje shqiptaret jashte qeverise, ti dhuroje kulture falas, edhe pse shaba mendon se eshte me pagese.

O Bredhsooo!

A e pe mer car fantazie artistike dhe mesazhi indirekt me ate topin e var te prifti. "Une nuk kam nevoje per rroba se jam i vesh me topa" po na thote krye...i. 

Nje gjo zbulova une. Koshin e paska vone te paradhoma ky. Pra i caka topat ene atyne gocave qe ka si sekretare. Pupupu sa keq kena msu ne te shkretet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).