Analisti Blendi Kajsiu shkruan sot se qytetarët duhet të kuptojnë që kanë zgjedhur një kryeministër injorant ose të paditur pas miratimit në Kuvend të ligjit të plehrave.

Nuk dua të besoj se kalimi i ligjit të plehrave nga Kryeministri Rama është produkt i kapjes së tij nga mafia e plehrave. Nuk dua të besoj gjithashtu që Rama është një mashtrues ordiner, që e përdori ligjin e plehrave thjesht për të ardhur në pushtet. Ndaj i vetmi justifikim që më mbetet për të kuptuar Kryeministrin tonë është injoranca, ose e thënë shqip padituria.

Me sa duket, Rama nuk dinte se ç’po bënte kur iu kundërvu ligjit të plehrave në opozitë dhe tashmë që erdhi në pushtet, e kuptoi gabimin që kish bërë nga padituria. Nuk është hera e parë që Rama tregon padituri, ose e thënë ndryshe injorancë. Fillimisht iu sul hajdutit Ilir Meta. Madje nxori dhe njerëz në shesh që u vranë duke protestuar kundër korrupsionit metisit.

Më pas e kuptoi që e kish sulmuar Metën kot dhe bëri aleancë me të për të ripjellur Shqipërinë pa korrupsion. Dhe nuk është se Rama mashtroi shqiptarët. Thjesht ai nuk e dinte se Meta ishte i ndershëm. Para kish qenë i paditur, ose injorant. Më pas Kryeministri Rama e mbushi Kuvendin me kriminelë, drogaxhi, tutorë dhe gjithfarë të fortësh që i njihte gjithë Shqipëria. Kur këtyre iu dolën të palarat në shesh, Rama na tha se ai nuk dinte gjë, sepse ata certifikatat e pafajësisë i kishin të rregullta.

Me fjalë të tjera, Rama na tha se i kish zgjedhur kandidatët e tij për deputet në padijeni ose injorancë të plotë. Tani Kryeministri Rama na thotë se ligji i plehrave do na sjellë zhvillim dhe pastërti, duke injoruar argumentet e shoqërisë civile dhe të Aleancës Kundër Importit të Plehrave (AKIP), se në një shtet me institucione të dobëta dhe krim të organizuar ndërkombëtar ligji i plehrave është një bombë me sahat.

Në kushtet aktuale ky ligj krijon mundësinë e bizneseve të pista dhe fitimprurëse që nën moton e riciklimit të sjellin mbetje të rrezikshme në territorin tonë. Aq më tepër sot, kur krimi i organizuar dhe droga në Shqipëri po lulëzojnë. Fatkeqësisht Kryeministri Rama nuk është në dijeni të këtij fakti. Ai mendon se krimi i organizuar dhe trafiku i drogës është në rënie dhe se aleanca e tij me Metën ka reduktuar ndjeshëm korrupsionin.

Përndryshe nuk ka si të shpjegohet përse beson se shteti shqiptar është në gjendje të kontrollojë importin e plehrave. Një tjetër shembull që Rama nuk e ka idenë se çfarë po ndodh në Shqipëri. Është thjesht injorant, ose i paditur, përndryshe na duhet të pranojmë që është mashtrues ose i kapur nga krimi. Problemi është se nëse pranojmë që kemi një Kryeministër injorant, se nuk kemi zgjidhje tjetër, atëherë si mund t’i besojmë se ligji i plehrave do na sjellë gjithë ato të mira që na thotë Rama?

Nga e di Kryeministri ynë kaq i paditur se çfarë efektesh do ketë ligji i plehrave? Aq më tepër kur ai nuk di se çfarë po ndodh në Shqipëri. Është i vetmi person që mendon se Meta nuk është hajdut dhe se në Shqipëri ka rënë korrupsioni e krimi. Se po të mendonte ndryshe, as nuk do qeveriste me Metën dhe as nuk do miratonte ligjin e plehrave.

 

301 Komente

Mund ti duket e hidhur kryeministrit Rama por Kajsiu e ka qendisur bukur dhe me argumenta , e pershendes kete artikull.

Kajsiu nuk e fsheh dot qendrimin e tij majtist, por pas kesaj sarkazme fshihet zhgenjimi. Sikur edhe Muc Nano. 

Une mendoj per vete. A kam qene i zhgenjyer? Nuk e di. Ndoshta. Nuk ma ka borxh. Une voten ja dhashe edhe Rames, edhe Bashes, edhe PDIU-se. Nga trizimi im. Vote e pavlefshme. 

Por them se "zhgenjimi" nuk eshte termi i duhur, ose i sinqerte, me mire te themi "genjimi", genjimi nga vetja se mjafton te shohesh sesi eshte sjellur me mafien e ndertimit ne Tirane, e duhet ta kishim kuptuar se Rama nuk do te ishte ndryshe ne qeverine qendrore. I kapur. 

Ketu e ke gabim. Kajsiu nuk eshte i zhgenjyer nga Rama por nga Dibra. Priste goxha post në 2017. Ishin pref 'mileti' ore 

smiley

Kajsiu i zhgenjyer Nga Rama smiley Ymer Ymer....Me shume te zhgenjyer si Kajsiu .....me shume Vota per Ramen.

Bulktho e ke ndjek ndonjehere Kajsiun ne interviste e ke Mafie pushteti perfaqeson apo ti nuk shikon televizor se je shume i zon????

Eh mer Fahri Balliu frymezyes paske qene...ku eshte sekreti yt Fahri? Tek pacja me kom derri qe ha msabah?

Kajsiu eshte i majte ne ide, mjafton te shohesh artikujt e tij shkencor.

Televizor nuk shoh se nuk kam. Varferia eshte ulur kembkryq ketu dhe keta thone mbetje, c'i mbeti shqiptarit te shkrete per te ricikluar? Le ti sjelle bota - them une. Une nuk kam mbetje, kam vetem plehra, edhe ato i zbras njeher ne muaj. Aq mbledh i shkreti. 

Sa per Dibren, lere Stalker se ja keput tani. Dibra u ble. U ble shtrenjte, ne pazar qe PD e LSI nuk i qasen dot. Dhe LSI e ka kuleten e thelle, e prape i ruajti taboret per zgjedhjet qendrore. Mbarojne te shkretat para. Aq jane. 

Kurse Rama ka qene as majtas e as djathtas ne ide ne rastin me te mire kurse i djathte ne rastin me te keq, pra ska vend per zhgenjim. Mua me ben pershtypje se si opozitaret e Paces me kom derri zhgenjehen nga mosmbajtja e premtimeve elektorale te Rames sikur gjoja e kan votu paturpesisht.

E di cfare eshte opozita ne Shqiperi....njerez qe numerojne mekatet e rames dhe nuk shohin mekatet e tyre e per me teper nuka kan as ide e as alternativa veq Anti-Ramizem si eshte bo peshku. Se keni kupto Dibren Bulkthi....Dibra nuk u ble por Shqiptari me mire e pret krahun se sa ta hedhi ate dreq vote per Shqupin e Salukut. nuk e keni kapur akoma deri sa thone .....prap Saliu

Tani ti andej nga amerika e kuptove se shqiptari eshte parimor? kane mendu ata "mut njeri e kak tjetri", e kane zgjedhur "parane"? sapo bisedova me nje person te perfshire ne fushate, e me tha se "mut njeri e kak tjetri", pra mungesa e alternatives, te ben me mos votu fare, e jo me e shit voten tek batakcijnte... keshtu qe eshte me e thelle kjo pune, ka te beje me emancipimin e popullit etj.. 

Ktej nga amerika apo nga Kacinari jan ca parime universale qe ene Shqiptari nuk u del dot kunder. Njerezit do votojne se pa Qeveri nuk jetojne....kur njerezit degjojne korin anti-Pallosh besojne se do fitojne ne Diber e ne Shqypni por nese per cdo Pallosh Hater ka dy votues te tij qe e votojne kjo do tregoj ne 2017 se Shqupi ka per te dale shume keq. Nuk vihet ne pushtet tu shajt Palloshin ose me qarte intensiteti i urrejtjes ndaj Palloshit nuk mjafton per te mos vdek ne opozite.

E ke vu re sa punon Palloshi? Fshatrave e ke tu legalizu e tu fol me njerezit, e ka fillu fushaten prej 3 vjetesh kurse Lulthimi harxhon cdo jave kohe me Hollandezet aq sa Rama trego shaka pa kripe me popllin. Jan ca mekanizma qe funksionojne ndryshe po nejse.

Me Ramen duhet te lebetitesh sepse pa dashje ne lidhje me drejtesine po behet me liberal se cuni I sheqeres premtimi I pa mbajtur eshte vendosja e drejtesie per 21 Jannarin ..dhe te tjera si tha Dashamir Shehi -*ky do mahet men vetem per batutat me Berishen!

O Lebo mos u bo patetik. Po te jete Kajsiu i lidh me ndonje mafie te cfaredoshme, une varem per llape te Skenderbeu. Kajsiu eshte nder te vetmit cuna me integritet qe i kane ngel ketij veni pranej boll na cate trapin duke pergoju cdo njeri qe shan kryehajdutin TUAJ (po po tatin o Lebo).

Mos u boni kaq legena se eshte gjynof ky vend!

Guce, qeke keq sot. Ver mo doren ne zjarrm per veten tate e jo per boten, se je bo si ata kamunistat e 60 qe caktonin kush osht cuni i mire e cun ikeq. Palloshi hajduti im dhe i joti se e ke KM,  nuk ka ngutje ky popull me perze Ramen e me sjell shoket e tu. Se urreni juve Ramen do luj sumen poplli. 

Ai vend eshte gjynof mer por ti me ata shoket e tu e keni dhi per ibret. Pse tka ik truni sot apo edhe ti beso se Kajsiu eshte i majte i zhgenjyer nga politikat e Rames. Ti e ke degjuar Kajsiun keto vjet ne tivu si ndjekes te Rames? Qeka cun i mire dhe u varke te Skenderbeu ti, shko merr gjej i dhom moteli me mire.

Tashti me qe tu ca trapi ty une do te jap nje detyre shtepie.

Fevziu, jo me larg se pardje ka ngritur teorine se Mafia ne Shqiperi po ble Mediat...pardje???? Merr nje laps e shkruj emrat e pronareve te mediave shqiptare dhe elites mediatike shqiptare dhe pyet veten..Kush ka ndrysho emrin, Kush eshte morr me droge, Kush ka lidhje me Mafien familiarisht, kush bo reciklim plehrash e kush me venie bombash dhe veprime okulte te dhunshme. Jeni tu bo si gore per parlamentaret e korruptu qe sja u degjoni zerin ndonjehere ne parlament dhe sju bo pershtypje bosat mafioze qe ju drejtojne mediat dhe qe ju bojne lavazh truni kalamajve tuj 24 ore ne dite me gjithe gazetaret e tyre heroik.

Keta i ka bere Dibra me fol me vete. Të kish fitu opozita në Diber do kishim degju saze KREEEJT të tjera (Fitorja e Madhe në 2017, Ringritje... etj etj)

 

smiley

 

 

shqipot do te mbeten bij te diktatures akoma per shume kohe

ligji i sotem nuk eshte ligji i djeshem.ligji i djeshem parashikonte importin e plehrave,ky i sotmi parashikon importin e mbetjeve te gjelberta,qe do te ndihmoje industrine e riciklimit.ky eshte arsyetimi me te cilin mbrohet KM-ja. tash,a ka njeri qe na i sjell te dy ligjet qe mund te gjykojme e t'mos tallin lesht te gjithe me ne? si eshte kjo pune,aman?!

I njejti ligj eshte Pjeter i jan bo ca modifikime si dhe ne moment te fundit Vasili i Lsi ka fut amendamentin qe shoqeria civile te jete pjese ne monitorim te hyrjes se mbetjeve.

Ishte i njejti sepse PeDi u tha recikluesve qe ne Mars te shkonin tek Rama se po ta kalonin ligjin e tyre Lulthimi nuk do u ndinte. As ne korrik nuk u ndje opozita per ket ligj e as kalimit ne komision nje jave me pare. Protesta e shoqerise civile ishte e mefshte sepse ishte e blere....Sazan sharlatani ambientalist u intervistua live dhe u pyet perse nuk ishte me protestuesit....pergjigjia ishte Protestuesit nuk dine cfare kerkojne ...ligji nuk eshte i keq por nuk eshte bere publik e sqaruar si duhet......nje dite me vone Sazanin e kishin morr ne telefon e te dilte te protestonte ku u bote thirrje pedagogeve pse sdilnin ne proteste????? 

Gabimi i Rames ishte qe per kauza politike per 3 vjet po shkatarron industrine e riciklimit....ligji i ri eshte kunder platformes politike te Rames dhe i turpshem per te personalisht...por i mire per vendin e ndotur e qe ka nevoje per reciklim.

Gallata me e modhe osht Presidenti qe ka premtuar se do i gjykoj Kushtetushmerine ....kur ne thelb e ka kaluar ket ligj te Sales me pare....Ymer Ymer......na myten budallenjt e sharlatanet

Falemnderit. smiley
me shpjegimin tend kuptohet kush eshte sharlatani.se po tallet keq me ne kshu. mire qe del lakuriq,po na shan ne, pse s'i lavdrojme rrobat.

Sharlatanet aty i ke pas dhe ke per ti patur duke filluar nga ky kalemxhiu.... qe eshte zhgenjy nga Rama. Rames duhet ti kerkosh llogari pse shfuqizoji nje ligj te duhur dhe ngordhi ekonomikisht industrine e reciklimit......dhe jo pse e kalo me ne fund me mirekuptimin disa-mujor te opozites ligjin e saj te modifikuar. Pastaj opozita frymezuese dihet mo...

..

Gallata me e modhe osht Presidenti qe ka premtuar se do i gjykoj Kushtetushmerine ....kur ne thelb e ka kaluar ket ligj te Sales me pare....Ymer Ymer......na myten budallenjt e sharlatanet

smiley

 

 

Pra ti po thua qe Presidenti nuk duhet ta gjykoje por ta kaloje meqe kaloi ligjin e Sales me pare?

O Toc kuklle, qe bo si kopetent e perfol njerzit, informohu pak se kush ka qene President kur eshte votu nga Sala ky ligj! Do shofesh qe Presidenti e ka kthy mrapsh kete ligj atehere.

Ja edhe reagimin e shokut tat Faros

http://gazeta55.al/ligji-%C2%93per-mbetj...

 

Per cer jam toc, qe Lulthimi jot deklaroi publikisht qe Presidenti Nishani do e deklaroj anti-kushtetues kur Nishani ishte ne Amerike? Dhe Nishani mdel tek zeri amerikes dhe thot se do i shof kushtetushmerine ligjit tuaj, si me qene sekretarja e Lulit? Ore keni turp juve apo jo?

Eshte ligji juaj i djathte dhe ankesa e vetme qe duhet te keni eshte pse Palloshi i humbi 3 vjet vendit duke i shkaktuar industrise dem ekonomik per 3 vjet, kur ligji eshte i dobishem pavaresisht se perfaqeso interesa te lobit te djathte.

Ju nuk keni Moral, ky eshte problemi i pashtershem qe keni si Ram opozitar.  Jeni Bolshevik e gati te perqafoni cdo kauze per te ardhur ne pushtet per te vjedh. Sikur Rama te dali e te anulloj ligjin 7501, keni per te dal e per ta kundershtu duke tradhetuar shtresat nga vini vec me kundershtu Ramen. 

Po helmoni kalamojte e pleqte me ajrin me te ndotur ne rajon ne Tirane pa pasur kurrfare industrie, as ate qe prodhoni nji gjylpan. Ne vend ti kerkoni llogari Rames pse i deshtoi prohibicionizmi i importit te plehrave dhe industria e reciklimit nuk u detyrua te pastronte Shqiperine nga mbetjet sic premtonte Rama, do lini industrine recikluese te falemintoj.

Bama, ka te drejte kur thote e kujt i plasi trapi se falimentoi industria reciklimit, rrini mer me landfille e gropa septike se  ato doni. Jo po keni frike se mos boheni si Italia e Jugut....shko merr kap ndonje pune ne Italy te Jugut e ta kuptosh se sa te ndotur jeni.

smiley

Pjeter, ja ku i ke Sharlatanet sipas dhomes Amerikane te tregetise:

Edhe dhoma amerikane e tregetise shprehet pro ligjit qe sapo kaloi Parlamenti Shqiptar per importin e mbetjeve. 

Pashe ne Parlament qe opozita nuk votoi....thote Crawford. Por nese do kishin votuar, do kishin mjaft vota per ta bllokuar kete ligj. Do te thote qe maxhoranca ka mbeshtetjen e opozites, e mbylli prononcimin  Crawford ne Dritaremerudinen./dritare.net

Falemnderit per sjelljen!

Ps: Artikulli i Kajsiut ishte leng pjeshke smiley)

ka bere ky ketu nje krahasim te ndryshimeve ligjore... por e kam sqaruar edhe une 

o Kajsi o mavri , po cte duhen analizat per plehrat ty ?!  -analiza per  demet  qe do i sjellin plehrat atij vendi e kane beqirat dhe lapanjozat ketu ne peshk, jo shume larg por nja 3 vjet me pare.. kane disuituar, kane hapur tema, kane sjelle edhe dokumentare..ehuu, ça nuk kane thene..

keshtu Kajsio: ne do te kesh sukses, leri artikujt e analizat se ste japin buke keto, po futju "prozes se shkurter !".smiley

Po mire o Belul, per tre vjet kane reflektu mer. Lecit literatyre tekniko-partiake, dhe ne fund konkluzioni qe dihej, se Saliu ... (jo muhabeti i fajit kete radhe)  bente ligje te mira kur do trapi Liderit.  

po mire bejne qe reflektojne mo, se per ate pune: "muri s'luan, burri luan !".smiley po motoja  sikur ishte: "te hecim me shpejt", 3 vjet jane shume.

Kur te fut gjishtin Partia kercen zgupthi. Edhe Saline e puth mu ne ... Nashi kjo do ca mejtim (ishte ndrysha puna me Liken, qe ne fund te fundit zemra majte i rreh), reflektim, mejtim prap, ja ku ikin tre vitet pa u ndjere. 

PS, Ore sikur ndonje kompjuterit te na sillte diskutimet e zjarrta te shokeve kondra Ligjit te Sali qenit. Apo thuaj plaga vjeter me mire mos te hapet, s'fiton gje memedheu. 

Per ca lesh ligji flisni o njerez. Me ligj e kemi te ndaluar te rrisim, perpunojne e tregtojme lende narkotike ne Shqiperi? Si ju duket, a funksionon ligji? Po kur spo kontrollojme dot ato qe "prodhojme" e eksportojme, si leshin do kontrollojme ato qe do importohen?

Dite e zeze kur robi nda mendim me anal-listen.

kemi nisur njihemi si "Shqiperia, vendi me teknologjine me te perparuar te riciklimit ne bote"...
Te dytet ne bote pas USA ku qeveria i jep doren sektorit bankar. Ne Shqiperi, qeveria ja jep sektorit te fuqishem te riciklimit te plehrave (sepse keta te fundit nuk kane mjaftushem lende te pare te justifikojne "investimet madheshtore" ). Pra si nje qeveri e kujdesshme, edhe shqiptarja eshte e vemendshme. Pasi lulezoi sektorin bujqsor me rendimentet e larta te hashashit, i dha nje dore te fuqishme dhe infrastruktures me rruget e shumta, pa harruar dhe industrise me firmosjen e TAPit. e vetmja gje qe ngeli pa bere ishte importimi i plehrave. E beri dhe kete...popull bq mosmirnjohes!

 

un nuk rresht se menduari se ti thuash tjetrit i paditur do te thote ti duash te miren.

Ligji i plehrave ka nje kosto politike, por edhe nje ekonomike. te injorosh ate politike nuk eshte inteligjente.

admin(i)/et e pane te panevojshem publikimin e shkrimit; ua kerkova dje. Psomes, po behemi si Pjeri qe kerkon shkrimin e vet me insistim...

Rama kot sa i heq vota vetes me kete ligjin, se nje pjese e mire e robve nuk dine, nuk duan dhe nuk kane arsye pse t'i hyjne te thellave, por mjaftohen me tituj lajmesh, ndaj mund t'ua prishesh mendjen edhe me karagjoze portalesh si ky artikulli psh.

Vete Basha doli e tha qe PD dhe Sala ia futen kot me ligjin qe kundershtoi Rama. Rama ndryshoi tek ligji i ri ato pika qe kundershtoi tek Sala, dmth, qe mund te importonin cdo lloj mbetjeje, sipas Sales, se nuk i rruhej se cfare hynte ne Shqiperi, e madje ka akoma dyshime se jane groposur plehra gjate kohes se Sales, gje qe te gjithe e kane te lehte ta besojne, pas Gerdecit.

Rama e ndryshoi ligjin dhe ben qe te importohen vetem mbetjet e pastra. Por sado qe ky eshte ndryshim rrenjesor, eshte mese normale qe njerezit nuk kane besim, pasi kane kaq vite qe genjehen hapur nga Berisha. Duam s'duam ne, politika dhe ligjet nuk jane profesion i shumices se njerezve. Atyre u mjafton vetem titulli i lajmit dhe me aq e vene logjiken ne pune, ndaj ligji i Rames logjikisht i tremb. Pastaj nuk duhet harruar qe ajo pjesa e popullsise me paaftesi per te perdorur inteligjencen dhe logjiken e vet eshte domethenese ne numer, sic shihet qarte dhe ketu ne ppu, nga numri i larte i budallenve.

Rama e ndryshoi ligjin dhe ben qe te importohen vetem mbetjet e pastra.

lumthi ti per mendjen qe ke .smiley

Shkrim kot. Argumente zero. Pjese e fushates se dizinformimit. Pjese e armates se te hatermbeturve me Ramen. Ketyre ju mungojne si aftesia per te identifikuar problemet reale, ashtu edhe fantazia per te krijuar 'ceshtje' me nje minimum besueshmerie. 

Rama, me gjithe te metat (dhe Meten) qe ka, mbi kete ceshtjen e importit te mbetjeve per riciklim eshte super ne rregull. Ka aprovuar nje ligj normal, per nje veprimtari normale. Alarmizmi i ketyre, perfshi edhe opoziten (kulmi!) eshte thuajse kriminal (per shqetesimin e pajustifikuar qe krijon ne popull...). 

Fatkeqesi  

 

Per ate qe i kane bere atij vendi keto 25 vjet, duket se do duhen edhe 25 vjet te tjera qe ligjet te kene vleren qe duhet te kene.  Kalimi i nje ligji ne parlament, sado perfekt te jete ai, nuk garanton zbatueshmerine e tij. 

Gama e materialeve qe mund te vine eshte midis atyre te riciklueshme, te pariciklueshme (edhe letra e plastika kane nje limit riciklimi) dhe gjer te.... fucite qe groposin Italianet guvave te jugut. 

Nuk eshte per fucite me toksina por per vendet e punes ne industrine e riciklimit qe perkthehet ne vota neqershor te 2017. Eshte lobizem i paster nga industria e reciklimit qe foli me PeDin, pastaj me Lsi ku ministri i tyre eshte shpata e demokleut dhe jo keshilli i ministrave...e njejta histori si me fasonet.

Po te degjosh lokalet, duke perfshire Fevziun, plehra toksike jane futur gjithe keto vjet e kush do i ndalonte ne ate han pa porta. Pyetja eshte qe ky ligj do e veshtiresoje apo lehtesoje futjen e plehrave toksike jo-te gjelbera? Une them se do jete njesoj. Kush do ti fusi do i kaloj nga dogane tjeter dhe ska pse te kete lidhje me recikluesit. Hyrja e plehrave toksike duhet te ndalohet nga institucionet shteterore dhe jo te mos reciklohet ne Shqiperi sepse kemi Italine e mafias fqinje. Ndotja e BMW te kalmojve te Deputeteve Shqiptar, nene 18 vjec .... tek bblloku eshte me e modhe se ndotja nga nje fabrike recikluese.

Kjo teoria jote e votave per punesim eshte si te thuash qe ne diber u blene zgjedhjet.
Ca interesi ka Rama per [max. teorik i personave qe mund te punesohen ne 8 muajt e ardhshem] vota kur te gjithe treguesit flasin per nje groposje tjeter te thelle te asaj qe ka mbetur nga PD ne zgjedhjet e ardhshme ? Aq me teper qe shoqerohet dhe me kapital politik te humbur si ligj aq i kontestuar / tradheti ndaj asaj qe u premtua ?

jo jo,

te tre replikat para teje jane sh te sakta

Punesim perkthet ne me pak ndihme sociale dhe pakesim varferi e tensione sociale. Te tradhetuarit nga Rama numerikisht do jene me pak se perfituesit. E lexove qe Edhe Sazani ishte ne parim pro ligjit fillimisht? Ne se kthehet ne moment te fundit ne platforme opozitare gjo tjeter. 

Ose sot ose mbas ca vjetesh ky ligj do kaloje sepse fhatrat e qytetet jan kthy ne landfille. Shoqeria civile avokati popllit te monitoroj futjet por Shqiperia Eshte kthy prej kohesh ne kazon te hapur.

po ca punsimi, atyne romve qe mledhin kanocet, kan per tu a qi nonen mes helmeve si cpo bon ai barkderri i peqinit ne sharr tani.

kta jan karagjoza, kishin vendos sot ne rruget kryesore ntiron ca kosha te ndare, gja ja ku osht riciklimi. ska asnji incentiv reale me pastru fshatrat e qytetet se s'i pengonte askush me e bo der tani.

Ne se kalon ky ligj do rriten te punesuarit ne fabrika qe punojne vetem 2 dite ne jave fale punes se romve. Eshte lobizem I paster I djathte qe ka filluar qe ne Mars ku te djathte te majte e ambientalist mbyllin nje sy dhe Rama u dorezua elektoralisht e moralisht.

pikepyetja qe kam une Eshte a do u vere kuota te detyrueshme bizneseve te reciklojne mbetje vendase e mos kenaqin kapacitetet vetem me mall importi. Ne kapitalizem cdo gjo negociohet, edhe kur gruja ja jep burrit.

Hahahaa  nga mnyra e rrufeshme si po i bojn gjonat kta gruaja e ka ngoje kshu qe ska ca negocio hic.

Nejse koha ka me e tregu.

Bama, ato plehrat e rrezikshme qe permend ti, - dhe si ti, me papergjegjshmeri te jashtezakonshme edhe figura publike qe kane ndikim ne opinion, - po paten per te hyre vjedhurazi, nuk e kane te detyruar te maskohen si shishe plastike! As si kavanoza qelqi! Mund te te hyjne fare lehte si tranguj, karrota, frigorifere, apo ca te te pjelle mendja! Nese sistemi i kontrollit, shqiptar dhe nderkombetar, eshte ZERO, sic doni te na trembni ju, athere nuk ka ligj apo mosligj te na mbroje!

Kaq per ket argument, qe e kupton edhe femija e kopshtit!

Per kete bicim argumentimi ju them, ty e kajsiut me shoke, as fantazi nuk keni mer burr i dheut!!!

Po pikerisht "ato plehrat e rezikshme" dhe pamundesia e kontrollit nga korupsioni shteteror kane qene argumentat e socialisteve dhe te shokut Rama ndaj ligjit te plehrave kur kryeminister ishte krimineli sali. 

Ligji i Berishes ishte me 'libertar' (i frymezuar nga filozofia e Kajsiut & co.) i lejonte shprehimisht te gjitha plehrat si kategori, si per riciklim, ashtu edhe per djegje dhe groposje.

Ky jo eshte shume e qarte.

Obi Wan Kenobi, ti qeke fresshist me nam! Ku jeton ti, ne Shqiperi apo ne Kanada?! E ke lexuar Ligjin nr. 10463 dt. 22.09.2011 "Per Menaxhimin e Integrauar te Mbetjeve?? Ose me sakte, jepja nje juristi dhe konsultohu me pas. Nuk ka ndryshime rrenjesore nga ai i pranuar tani. Kryeministri Yt shplau gojen dhe hengri atje ku peshtyu para 3 vjetve. Cfare nuk tha per ligjin dhe per mbetjet qe nuk do te vinin as atehere e as kurre si mall importi ne Shqiperi. Dhe tani, pas nje sere skandalesh qe skam nerva ti shkruaj ketu por qe kryesisisht do meshoj tek termi aq shume i trumbetuar dhe me pak i legjiitimuar: TRANSPARENCA!
Referendum dako, ashtu sic votojme ti zgjedhim keta plehra ashtu duhet edhe ti hedhim ne kosh (me shprese). Ketyre plehrave nuk u zihet me bese per asigjo. As ketij e askujt tjeter qe ishte e do te jete ne krye te ketij vendi!
 

po mire mer, ku e lexove ligjin ti se gazetaret ne shqypnie po ankoheshin qe ligji nuk u be publik por perkundrazi, u miratua shpejt si asnjehere tjeter, a thua se fatet e vendit vareshin nga riciklimi i plehrave te Italise. Shkballorja ne avokaturen e tij te djeshme thosh se "e detyruan kta te BEse ta miratoje". 

Kujt i eshte dashur e ka gjetur mos ki merak. Po shumica e atyre 'gazetareve' qe thua ti jane analfabete funksionale, keshtu qe edhe po ta kishin pak gje do tju ndryshonte...

Ti qe ketu dukesh qe je militant. Kush e ka dashur e ka gjetur... Si si, si the ??????

KREU II
E DREJTA E INFORMIMIT DHE TRANSPARENCA Neni 3
E drejta e informimit

1. Çdo person gëzon të drejtën e njohjes me informacionin publik, pa u detyruar të shpjegojë motivet.

2. Autoriteti publik është i detyruar të informojë kërkuesin nëse ka ose jo në zotërim informacionin e kërkuar.

3. Çdo person ka të drejtë të njihet me informacionin publik, nëpërmjet dokumentit origjinal ose duke marrë një kopje të tij në formën ose formatin që mundëson akses të plotë në përmbajtjen e dokumentit.

4. Informacioni publik që i është dhënë një personi, nuk mund t’i refuzohet asnjë personi tjetër që e kërkon atë, me përjashtim të rastit kur informacioni përmban të dhëna personale të subjektit, në përputhje me nenin 17 të këtij ligji. 

ah, une mendova se qeveria e votuar nga populli, ka detyrim ta informoje ate per vendimet qe merr. Po qeverite shqiptare njihen boterisht qe jane te besueshme, nuk ka asnje arsye per te qene skeptik, e gjitha po behet ne te mire te industrise se riciklimit. Lexo mire: jo te pastrimit te territorit te vendit qe eshte mbushur me plehra por ne funksion te industrise se riciklimit qe ka kapacitete perpunuese shume here me te medha nga ato pak riciklime qe kane burim lende vendi!

Ti e "hap kamaren" keshtu ngaqe s'ke cfare te rrezikosh me se ta kane nxjerre dosjen me kohe.

Qe ne momentin qe ti nuk je transparent ca pret ti, te te presim me brohori dhe tufa lulesh?!
Sa per ligjin qe ty te duket normal, argumento atehere pse ishte anormal ai i 2011. Se ndryshojne disa fjale me disa te tjera?! Po keto mbetjet e mbetjeve, lenda e pare dytesore si dhe per cfare do te perdoren, ku do te zhvendosen etj etj?? Mos u bej si shkab.ythja..

Me shume kenaqesi dhe shpejtesi. Ligji i 2011-es lejonte 1) liste shume here me te gjate llojesh mbetjesh 2) i lejonte edhe e mbi te gjitha per djegje dhe groposje dhe 3) i lejoi kur vendi nuk kishte ende kapacitet monitorimi minimal ne dogana

Ligji aktual vjen pas trajnimit per monitorim, ngushton skajshem llojet e mbetjeve qe mund te importohen dhe mbi te gjitha nuk lejon plehra per djegje apo groposje.

Qarte?

mire o mire po ja psh, gjembi ka lexuar "exit.al" dhe nuk e rruan fare per te vene logjiken ne pune. Si ai eshte nje pjese domethenese, plus qe dhe mosbesimi eshte i justifikuar. Rama s'duhet t'i jape vota Berishes keshtu ne prag zgjedhjesh. 

Llogjika mbi te gjitha duhet ndaluar rreptesisht te hyje ne Shqiperi. Kemi sa te dush vete, na mbyti, vetem se nuk e grumbullojme dot!

smiley

Neni 48

Ndalimi i importeve dhe kalimeve transit të mbetjeve

 

1. Ndalohet në të gjitha rastet importimi i mbetjeve të rrezikshme në Republikën e Shqipërisë.

2. Ndalohet në të gjitha rastet kalimi transit ndërkufitar i mbetjeve të rrezikshme në Republikën e Shqipërisë.

3. Ndalohet importi i mbetjeve jo të rrezikshme për qëllim ruajtjeje ose asgjësimi në Republikën e Shqipërisë.

Ky me siper eshte ligji i sales.

 

 

 

Tani, asokohe or mik kam mbeshtetur Akipin dhe e mbaj mend mire se ishte nje liste me 500 e kusur mbetje qe lejoheshin.

Tekstin vallaj nuk e kam ruajtur. Ti ama po pate miresine na hidh ndonje link ta lexojme te gjithin dhe pastaj te shkruaj.

Lexo linkun me poshte qe i referohet gjembi. Aty ka nje analize shteruese per "ndryshimet " midis dy ligjeve.

E lexove kete qe solli Beluli me siper?

Kauza ambientaliste (me sa kuptoj, shkruesi eshte aktiv ne te) vjen nga probleme  lehtesisht te identifikueshme dhe veshtiresisht te injorueshme. Brenda dhe  sidomos jashte komunes situata e phehrave eshte kaotike perpos rendit kaotik te pergjithshem ne te cilin jetojne shqiptaret  (ironikisht ka dhe nje kaubojs aty ku kuvendojne burrat). Ne kete aspekt, çuditem me indiferencen dhe antagonizmin tend ndaj atyre qe ngrejne zerin ne mbrojtje te ambientit dhe shendetit te qytetareve.

S'ka asnje indikacion ne te kaluaren apo te tashmen qe shteti dhe ndermarrjet  e menaxhimit te phehrave trajtojne mjedisin ne te cilin operohet apo punetoret brenda kuadrit qe percakton ligji. Nese do te injoronim qe pikerisht shteti mbyll nje sy ndaj punesimit te femijeve dhe shfrytezimit jonjerezor te pakicave te margjinalizuara, atehere mbase dhe do te ishte argument qe alarmizmi i shoqerise civile çben argumentet e saj. Nje dell cinik dhe anarkist? Qejfmbetje se eshte  genjyer per te disaten here? Nje LOL gjigante shkabiane eshte e rastit, si mendon ti?

Kajsiun nuk e njoh per ambientalist, por si figure te angazhuar ne diskursin politik prej vitesh (angazhim qe i vlejti shperblimin e majme me kuota tek UET-ja pas fitores se Berishes ne vitin 2005, mos gaboj). Kam bindjen e plote se, si shume te tjere te menjanuar nga pushteti ne ket periudhen e qeverisjes se Rames, po perfiton (ne kurriz te fobive tona) nga situata.

Te thena keto jam shume dakord qe tema e mjedisit tek ne eshte paresore per nga rendesia dhe urgjente per tu trajtuar. Rama ka bere dicka (kujtoj miratoriumin e gjuetise p.sh., apo pastrimin e vijes se bregut ne Liqeni e Pogradecit), por pa u perballur seriozisht me temen. Rezulton vecanarisht deficitar, kur perballe ka interesa te forta. Por pyetja ne ket kontekst eshte, a eshte Rama i dobet, apo Shteti-aparat qe ai drejton i brishte, ne kete beteje te eger? Pyetja natyrisht eshte e vlefshme edhe per fusha te tjera, si kanabisi p.sh.

Per romet nuk di cte them, keq e kane punen kudo neper bote, se  mos vetem tek ne! Kur u perpoqen tjua hiqnin ket punen e mbledhjes se kanaceve (jo per dhembshuri apo shqetesim per shendetin e tyre, por sepse donin ta gllaberonin vete) kujtoj se u ngriten ne kembe dhe thane po na hiqni buken e kalamajve!

 

Obi-wan, 

Duke qene se kundershton kritiken ndaj personit, do te ishte kohezive sikur mos te beje te njejten. Kajsiun te pakten kemi pak te drejte morale ta kritikojme perderisa eshte person privat me profesion qe nuk ndikon dhe nuk implikon ne asnjefare menyre publikun. Daljet e tij publike kane qene me se shumti ne lidhje me kauzen ambientaliste, sikurse ky shkrim,  per te shprehur acarimin me pushtetin per politikat mjedisore.

Permend fobite, perseri, nese ke pak njohuri te realitetit, do te shkruaje me me pak ton patronizues pasi problemin e mjedisit shqiptaret po e vuajne ne planin real e jo te frikave dhe te patologjive emocionale. Situata eshte qe ka nje varg çeshtjesh publike per te cilat pushteti nuk jep asnjefare llogari dhe nese eshte per shkak te sistemit apo drejtuesit pak rendesi ka, perderisa nje force politike zgjedhet direkt nga shtetasit e nje vendi, duhet te kete pergjegjesi direkte per vendimet e saj. Dhe perderisa ka centralizim te pushtetit tek nje figure politike do te kete dhe kritika ndaj personit; fundja ministrat dhe deputetet jane shtrirje te personalitetit dhe vendimeve te liderave. Fatkeqesisht.

Ne fund fare e ke zbritur ne banalitet fare biseden; jo se nuk eshte e vertete qe mbledhja e plehrave eshte burim buke per kalamjt, por qe ekzistoka kudo. Me nje fjale, s'kemi ç'te bejme qe ne republiken e Shqiperise ka nje republike paralele ku punesohen femijet dhe shfrytezohen njerezit ne nivel skllaverie? E mire, keq e kane punen kudo neper bote. 

po kjo seshte gje e re....i padituri po ishte edhe rrenacak, mashtrus, arrogant, edhe me keq kur e rre menja per me te qutin ne botfillon ben krime....me prishjen e kioskave anes lanes fitoi pike ...por nga ana tjeter beri budalla gjysmen e tirones si e betonizoi tiranen e pakthyeshme me....akoma vazhdon....duke prishur vepra tradicionale historike te papara....keto qe shkruhen ketu jane te verteta....dhe i shtohen krimeve qe ka bere.....ne fillim mendova qe vetem sala te zhduket po ska rendesi kush vjen ne krye....por ky po del keq e me keq....me keto plehrat e tregoi veten plehre fare....

Nderkohe qe ky kaushi yne fliste per standartet Evropjane te plehrave "cilesore" qe do importojme dhe doganave tona me certifikata te BE-se.... Ndragretta e ka kthy Jugun e Italise ne nje varreze toksike. (must to read) smiley

Ky zagar i peshtire ne fakt nuk ndyshon shume nga maloku i Tropojes, mjer ai popull me ata politikane qe po i vene flaken atij vendi. E ka thene Konica : armiku me i madh i shqiptarit eshte vete shqiptari!

 

few days before I visited the rather scruffy Hospital of Saint Anna and Saint Sebastian in Caserta, southern Italy, a boy aged 11 arrived complaining  of headaches. Doctors feared the worst – and sure enough, he was rapidly diagnosed as another child withbrain cancer.

Some of these young patients arrive in agonising pain, others mystified by falling over all the time; they do not know that lethal tumours are swelling up inside their heads.

Yet more turn up with  cancer in their blood, their bones, their bladders. There are so many cases that not all can be treated in the hospitals of Campania, a largely rural region.

 

Dr Alfredo Mazza believes this is only the beginning of problems caused by the toxic waste 

 

In a town where doctors would rarely come across a child with cancer, let alone brain cancer, they now see these traumatic cases crop up almost every month. Too many young patients are ending up dead, some barely out of the womb, their bodies riddled with disease.

 

Then there are women getting breast cancer unusually early, men who have developed lung cancer despite never having smoked, and children born with Down’s Syndrome to comparatively young mothers. 

So why is this happening in an area north of Naples, now known as the ‘Triangle of Death’?

 

Death in paradise

 

The answer, locals believe, can almost certainly be found in places such as an old quarry by the historic town of Maddaloni, which I visited with an energetic 57-year-old youth worker named Enzo Tosti.

As we drove there, he told me he is having treatment to counter high levels of dioxins (highly toxic environmental pollutants) found in his blood five months earlier)......

 

 

Vazhdim......2500 tone plehra te Italise te ankoruara ne Casablanca per tu djegur ne fabrika cimentosh e futen krejt Marokun ne protesta masive sa e detyruan qeverine e Marokut te ndryshoje ligjin dhe te ndaloje improtit te plehrave

Kur Marokenet i japin leksjon civilizimi deleve te Adriatikut!

El Jadida condemned the shipment, saying, that the trash could “prove to be dangerous andtoxic, cause human and environmental damage, lead to the emergence of numerous serious and chronic illnesses, even birth defects and permanent disabilities.” They ask that European authorities punish those responsible, in order to protect the Moroccan environment.

Morocco has announced that a delivery of rubbish on its way into the country had been suspended after an uproar following the decision by the government to accept 5.5 percent of Italy’s annual waste.

Environmentalists have in recent days protested the arrival of 2,500 tons of waste from Campania in early July, 2016. The south-west Italian region suffered a waste crisis for years. Between 1994 and 2008 Campania existed under a formal state of emergency.

Shkurt muhabeti, eshte nje tjeter cmim qe shqiptaret do te detyrohen te paguajne per t'u bere "pjese" e BE-se, ku me shpejt behesh pjese si i paligjshem e me pislleqe, se sa me ndershmeri.

Per sa kohe na kane ne dore me monedhat e tyre te manipulueshme, me "ndihmat", "borxhet financiare" dhe borxhet "morale" qe krijojne refugjatet, keto "oferta qe s'mund t'i refuzojme" do te vazhdojne.

Sigurisht qe nuk "te detyron", pasi e ke opsionin te mos e pranosh, sic kane dhe ata opsionin te mos te te pranojne nese ti nuk pranon. lol Te mos merremi me abetaren tani, tlsh.

ouch! he mo shkabllore, e shef sa keq eshte kur nuk mban mend rrenat qe i lshon si batare?

Mo e bej faqen bythe shkabe. Me mire mo u duk nja 3 dite; te ne aq zgjat.

Jo shoku se s'jam si ju une qe ate qe thoni kur keni ate qe doni ne pushtet, e kundershtoni kur e keni ne opozite. Importi i plehrave nuk ka asnje ndryshim nga importi i armeve kimike dhe i muxhahedineve, per sa i perket nderhyrjes se te huajve, dhe sic kam qene kunder atyre, jam edhe kunder ketyre. Rama s'eshte aq avdall sa Sala, sic shpresoni ju, per arsyen e thjeshte sepse asnje politikan s'eshte aq avdall se Sala. Edhe gjembin te vesh, s'eshte aq avdall... ndoshta. Ndaj s'do te lere ligje qe lejojne importin e gjithckaje, sic e paska lene de facto Sali Palle Berisha. Por une prape nuk e dua ligjin sepse kufijte nuk i ruajne dot as vende me qeveri te pasur si Amerika apo BE, hyjne e dalin lloj lloj feckederrash qe njesoj si plehrat bejne deme si atje ku shkojne, si ne vendet prej ku thone se vijne. Kur s'i ruajne dot kufijte as ata, me miliarda dollare te zhvatura nga gjithe globi, e me miliona tutkune qe jane gati te bejne gjithcka per para, s'i ruajme dot as ne sic duhet.

Ore Shkabe po ju sikur keni ardh nga shekulli i 19 a Afrika e zeze.....me ket urrejtje ndaj Oksidentit? Po nuk do te helmoje Oksidenti ore biri sepse ligji thote mbetje te gjelbera per 2 vjet e jo helme. Helmet po ifute vete si Shqiptar sta ka fajin oksidenti.

Ne Shqiperi po falimenton industria recikluese sepse mbahet ne pune nga krahet e jevgje te shkrete dhe ato krah jevgu material per dy dite ne jave ka per fabrikat. Importi do siguroje fuqizimin e ketyre fabrikave qe do punojne me kapacitet te plote e do pasurohen e do zgjerohen me shprese te reciklojne edhe plehrat e Shqiperise. 

Po falimentuan keto fabrikat e reciklimit ato landfillet me djegie e groposje qe keni me shumice sot ti mbani me shendet dhe ju shtofshin.  I merni te keqen Italise se Jugut per ndotie per ate pune po bojini nje test ajrit te Tirones tek Zogu Zi dhe tek Parku i Autobuzave.

O Tironco, 

kujt i plasi trapi se po falimento industria ricikluese? Pastaj keto iluzionet se keta ricikluesit do te punojne falas per bashkite shqiptare jane pertej qesharake.

Pa industri recikluese do mbetesh i mbytyr perjete me plehra. Jane mbush lumenjte e perrenjte me plehra, kur fillo furtuna mbushen brigjet Kroate me plehrat tona. 

Po falimentoi industria recikluese alternativa e vetem jane landfillet me groposje e incinerime ne Shqiperi.  Sdo vij Gjermoni gjithmon me resiklu per neve. Ne fakt kan ardh ca gjermon e na kan bo neve reciklimin e ujrave te zeza nga Poradeci me duget.

Ricikluesit nuk duhet te punojne falas per bashkite por Bashkia ti ndihmoje dhe ti sponsorizoje financiarisht. Sic e thashe me siper pikepyetja qe kom eshte nese do reciklojne mbetjet e importit vetem dhe do lene tonat pas dore. Situata eshte tejet tragjike dhe Blushi me Ruken e Nanos u munduan ta adresojne me Bechetin qe ne 2004. 

Nuk eshte me 1990, kur vajzat perdorni pece dhe jo tampone plastik.... hahej mish helli kur kishe dhe pije uje burimi...sot ha qofte e salcice impoprti qe vijne te ambalazhume me qese e doppio plastike....coca cola e fanta ne shishe...she Shqiperia spop merr mo fryme prej plehrave. Po mir me Bame si thu ti mo mir reciklim ne fabrika moderne apo djegie e groposje ne landfille? 

Italioni po te doje me sjelle fucia ja gje ilacin me politikane e kryetar bashish e ska pse merret me kta qe bojne leter e flete teneqe fare.

Dmth, sipas kesaj logjike, fabrikat ne shqiperi po falimentojne sepse s'kane c'te perpunojne ne Shqiperi, por po te importojne nga jashte, do kemi shpresa se do te perpunojne edhe materialet qe po mbytein Shqiperine me plehra? smiley lol ckth?!

ju katunaret rrotull tiranes mbaheni si te trashe, qe s'u bete dot qytetare as kur jua sollen qytetin nje urban afer shtepise me dajak, po s'e prisja kaq vallaji. Nuk eshte kot qe njiheni vetem me Nazimen e me asnje figure tjeter. smiley

smiley po jeni ne nje linje bre, pse keshtu? spo e gjeni dot njeri me tjetrin!?

Zeqir, te kum lon rehat si ty dhe Fiqon sot nga respekti, te merrni veten mbas facesitting session qe i boni Hillary Trapit mbrom.

Po ti krruesh vet....e morret emergency pill 24 hours aftert.....mbas perdhunimit qe ju boni Hillary....cishte ai school boy mo qe do boj Ameriken great again...po si e mba Melanie ate fare burri...ajo ka nevoje per nje njeri me gogla si Hillary....puuppuuupppuuu cfare figure di merda...dhe Ted cruz qe endorse dy dite para tersi tersi...

Po nuk dun ta bojn Ameriken great again, kur nuk dun nuk dun mer burr, me zor nuk behen gjerat, Putini e ka kuptu mire, dhe po e bo Russia great vete pa pyt robt.

Zeqir, kum i lajm te mire per ty e Fiqon, Paniku ne harten e investimeve duket i larte i jave para zgjedhjesh.....do kete Asange and Putin Leaks  kunder Hillarit me destabilizu elektoratin....po gamorin qe deshet me ja shit per Kale amerikonve nuk funksionoi aq me teper qe votuesit e Trapi jane Rednecks, katnar....eshte si me i shit akull eskimezit......

cdmth ckth?

besoj , ça ke thene!smiley

Po ja ti e ke perdorur vete "c" per cfare dhe "th" per "thu" tek komenti yt. S'e prisja te ishe vajze qe s'e ka haberin e "k-es". Te dija me te rritur se aq. smiley

smiley o Shkabe o goj pise, as mu sme shkoj mendja aty.

smiley Jo te gjithe ia kane haberin k-se aq sa ia ke ti, shkabe. Cun i rrahur...

Epo tani ne gjume s'do ta leme ate te shkretin se ca kuptimi ka jeta pastaj. Do ishte e cuditshme ta kisha vete e mos t'ia kisha haberin. lol Por ty te dija me te kapshme. Po nejse, nuk te gjykoj. Mbase te kane frymezuar ato lajmet e shpeshta per sworn virgins.

Kjo eshte Logjika e ligjit Shkabe, ne Shqiperi....Idiote jan politikanet dhe Ministrat qe e besojne....ka vite qe mbrohet nga analistet e Sales dje dhe Rama sot.  

Ministrat Ahmetaj dhe LSI Koka, qe nuk jan nga Tirona, vizitun  fabrikat qe punojne me kapacitet te reduktuar, deri dy dite ne jave nga 5. Importi i mbetjeve eshte lende e pare per keto industri dhe fitimprures sepse importojne nje tone leter plehrash dhe nxjerrin nje ton karton qe shitet ne itali e Greqi. Romet skan takat me mbledh letra sa duhet per industry se si thote dhe Bulku jane leshu 100 leje per fabrika recikluese e ne duhet me importu Rom prej Kosove.

Tani qe ti je  analfabet kjo dihet por qe te mos dish as se cbohet ne Shqypni kur shitesh per kompetent ste falet. Ka 3 vjet kjo mesele, lajm i vjeter..... dhe kta recikluesit mund ta hudhin Ramen ne gjyq se me bllokimin e ligjit te Sales ne 2013 po i con ne Faliment. Ti thu jo BE jo Oksidenti.

I kan shku Palloshit, recikluesit e i kan thon troc, po nuk ka lejove me importu lend te pare ne falimentojme e do ti hedhim dhjetera mij punetor ne rruge se si mbajme me 2 dite pun ne jave. E kuptove apo ske nocionin elementar ekonomik? Tani Palloshi eshte morr vesh me PeDin, Lsi e ambientalistat dhe kaluan ligjin pa u ndjere e pa opozite deri dje.

Por Qelbesirat nuk kan bese, e njef kte deputetin e Lsi Spahiu....ene ai do dali ne proteste kunder ligjit te mbetjeve qe LSI e ka kalu me salen dje dhe me Vasilin sot, nje ligj qe i ka dhon fuqi Ministrit te Ambientit te LSI KOKA, si autoriteti kryesor. Po skeni turp ju Shkabe.

Rama eshte gogel, ta terheqi ligjin dhe tu thote recikluese dhe dhomave te tregetise vendase e amerikone, konsensusi Ra, merruni vesh me Lulin dhe Spahiun e Lsi dhe e kalojme me KONSENSUS. qelbuni mer me landfillet doni industry recikluese ju katnaret e ures vajguirore. 

E para, nuk i ka dhjetera mijera punetore ajo industri. Te jesh 100% i sigurt per kete, sepse jane te automatizuara e me automatizim te thjeshte, jo robote japoneze. Po te kishte ngecur sharra tek jevgjit qe nuk mbledhin mjaftueshem, do ta kishin zgjidhur duke paguar dike per te bere seleksionimin mu ne sharre, me rroge mujore, me norme ditore. 

E dyta, ne nje treg te lire, nuk ndodh qe nje industri te investoje me qindra miliona, pa pasur pune te mjaftueshme. Nuk ben njeri nje pallat me 500 apartamente ne nje fshat me 100 banore. Nese e kane bere, nuk e kane ndertuar per Shqiperine, e kane ndertuar enkas per te importuar, sepse Sala kishte vene ligjin qe te importonin cfare t'u donte fecka, por ua dhjeu Rama.

Po ja ta zeme se eshte si thua ti, qe fajin e kane jevgjit. Nese kjo industri fuqizohet, (se me qindra miliona investim nuk qenka e fuqishme), si do t'i bindesh jevgjit te shkojne e te mbledhin me shume se aq? Duke rritur cmimin e kiles se plastikes? Apo do te paguash punetore me rroge qe te shkojne te mbledhin? Atehere pse s'e rrisin qe tani, por i shpenzojne ato para me rroga punetore qe rrine kot? 

Une e kuptoj qe Rama ka bere gjithcka qe mundet qe te mos behen dallavere, por ligji nuk mjafton, dhe kete e dime te gjithe. Jo vetem ne ne Shqiperi, por edhe ne vendet ku eshte krijuar iluzioni se ligji ekziston, sado qe u futet me kuc e me mac neper kufij.

Dhe leri ato "te huajt engjej qe s'na e kane me te futur" se s'ka ngel koncesion pa na e futur nje here, qe nga kanadezet e Bankers, turqit e Kurumit, Ceket e CEZ, greket e duhanit, anglezet e kromit, markimit, libanezet, deri tek azerbajxhanasit e ARMOs. 

Qe PD po ben loje te ndyre e po ha fjalet e veta, kjo s'eshte hera e pare qe ndodh nga PD. Ajo eshte gje qe e di dhe PD-isti me i flakte, qe Salen e ka mbajtur gjalle ajo sjellja prej bushtre qe lepin ate qe peshtyn. Sala ashtu ia lepiu Enverit, Ramiz Alise, Azem Hajdarit, e po ashtu i peshtyu qe te gjithe. 

Por ama s'mund te presesh qe nje opozite ne pike te hallit si kjo, me faqen sholle per gjera te tila, te mos shfrytezoje politikisht nje situate ku ka mundesine te shprehet ne te njejten linje me popullin. Rama e ka ditur shume mire se si do te reagonte populli, ndaj s'duhet te humbe vota. 

Opozite ne pike ta hallit thu ti...ngorthshin merr Talibanet se nuk u ndahet Shpirti nga Salih Qenefi.

Ti ke qen i vogel por Enver Hoxhen e mbajten ne krye sa vdiq.... Idiot. Ene kta Qunat e Shqupit,  e kan lidh besen si komunistet  me ta sjell Salukun ene i her nkrye e me dek Idiot mbi ju Shkabe...largqofte.

Ne Rinas kalojne kontrollin bumjet e thika e ky beson se qindra meleone tone mbetjesh do jene qelibar.si ua shpelajne trurin ata te partise ty dhe shkabes?

ore leri bumjet e thika, por edhe ne Amerike qe eshte Amerike, kane kaluar mbetje si ti. Imagjino.

Ju s'jeni ne gjendje te ruani Rinasin .nje heist 3 meleone euro diten per diell .kush garanton trenat me mbetje.

ne amerike vodhen avionin me gjithe pasagjere dhe ia veshen pentagonit, nderteses me te "sigurt" ne vend, sheshuan ndertesat me krenare te qytetit me krenar, ti vjen e ha M me nje vjedhje bagazhi. lol

Lol Rinasi lol ishte ne masa terrepta sigurie lol.

paske pare filmin e gabuar: Ne Amerike vodhen avionin...
E kush te tha qe e vodhen?

Kush ju moj shkabe? Ne Salistet? smiley

leri keto justifikime pa vlere.  Askush e asgje nuk e detyroi pervec pares.

Ashtu eshte, perendimoret nuk detyrojne njeri. As per armet kimike. "Detyrim" eshte fjala e gabuar. Ata thjesht "bejne nje oferte qe nuk e refuzon dot". Kjo eshte fjala e sakte. 

amon me r zot se nuk gjeten rehat shqiptaret e shkrete keq me Enverin...keq me Salen... keq me Ramen

ka pas qen nji shprehje nje here e nje kohe "duro o shpirt se vete e ke kerku"

P.S shyqyr qe jam largu prej atij veni 

je largu prej atij veni, por je afru ketij veni qe vendasit e quajne: paese di merda!

ngado te shkosh, vai a quel paese!

Pyt ballçelkanin po t'dush, se di mire italisht, bile di edhe latinisht pirdhi ne te!

 

Shko mi ne Shqipni sa nuk Eshte vone se ka per tu kthy Shqiperia si Jugu Italise nga e pandotur ne te ndotur

Ka vetëm dy kategori vendesh që importojnë plehrat, ose vendet me standarde maksimale dhe me garanci maksimale, të cilat i lejojnë vetes import edhe të mbeturinave më të rrezikshme për shkak se kanë të gjitha aftësitë për të kontrolluar dhe për të trajtuar këto lloj mbeturinash..

..dhe vendet me standardet më të ulëta të kontrollit dhe me standardet më të ulëta, madje inekzistente, të përpunimit të tyre.

Ka vetëm një arsye që mafia u drejtohet vendeve si Shqipëri dhe vendeve të tilla që nuk kanë standarde të larta për kontrollin e tyre. Arsyeja është shumë e thjeshtë, paratë e pista që përfitohen nga ky biznes”

( nga ligjerimi kryesharlatanit disa vjet me pare) 

smileysmiley

 

 

ky eshte ai tipi qe i tha likes, ali babe. E ka kte te mire, kur eshte nevrik flet kodra mas bregut por pasi qetsohet, nuk bo nona rob me t'mire

smiley kendon si gjeli ne pleh

Me sa me lejon kujtesa, nuk ishe po i njejti qe mbeshteste referendumin per kete çeshtje?

Neqoftese do te kishim rilindje se pari sa erdhi ne pushtet Rama duhet te kishte kembengulur te reformat ne sistemin e drejtesise  ne forcimimw e ligjit dhe ndeshkueshmerise atje pra rreullimi I shtetit ligjor ku te gjithe te jene te barabarte para ligjit-  sic shikohet kemi shume raste qe shteti I rilindjes del zbuluar. Shume krime ne te kaluaren mbeten pa u ndeshkuar, kemi rastin e 21 janarit gerdecin Ect kemi Fullanin kemi Sa e sa akuza te tjera koruptive kur jane shperdorur detyra dhe fondet publike ..pra konkluzioni se importimi I plerave do te jete standart me vwndet europianee nuk qendron .! Edhe njehere e pergezoj Kajsiun per artikullin.  Shqiperia I duhet vertet nje burre I mencur shteti ta filloj punen me ligjin dhe shtetin ligjor Dhe me luften kunder krimeve te njerzve me pushtet te cilet jane prej vitesh te akuzuar por jo te denuar ose te larguar nga aktivitetet publike kjo eshte turp e pa moralshme

Duke lexuar komentet me iku nje ore smiley Artikulli ishte nje sponto te bukur, me nje argumentim  i nisur nga nje kendveshtrim tjeter smiley 

Shoke, akoma me plehrat ju!? Ay e tha qe plehrat jane si gruri, pa grure nuk ben dot miell,   thone qe çudia me e madhe tre dite zgjat.

nuk te le me marr fryme Ky o jo. Nje, Shqiperia me Serbine si Gjermania me Francen kishte thone sot smiley

Po per zotin smiley

Paska pasur ndonje te re tjeter sot! se une vetem nga peshku i marr lajmet.smiley

boll mo ven i dyt  smiley

Fiqo, kete punen e Shqiperise me Serbine , si Franca me Gjermanine, e ke tek VQ, tek pjesa e Letrave. Rekomandimi i imi i para shum viteve. Si duket grupi i punes qe po konspekton VQ, e ka kapur kete gje smiley

Pjer na e spiego pak me gjere se mua me ka humbur pa e lexuar kete pjese.

Eshte pjesa ku iu rekomandoj permisimin e marrdhenieve me Serbine, duke iu kujtuar marrdheniet Franc-Gjermani, terheqjen e turisteve serbe, etj, etj. 

Po te tregoj nje "sekret", ne kohen e Buall Mavrise, kur diskutonin ata lart per ide-projektet, per punen e nje sektori, thonin; "Po ai burri ka thon keshtu, ose ashtu", e gjithmon nuk e permendshin emrin smiley por thonin; "kshu ka thone ai burri", "ai burri e ka parashtruar keshtu", "ai ka thone keshtu", "si ka thone ai burri",  pra isha si te thuash; The Men, Het Man smiley 

Kuptohet qe kjo thjesht me perkedhelte sedren, por nga ana tjeter te vinte inat qe nuk te therisnin, dhe kjo e kishte nje arsye, arsye qe permblidhej ne dy-tre faktore. 

"Po ai burri ka thon keshtu, ose ashtu", e gjithmon nuk e permendshin emrin por thonin; "kshu ka thone ai burri", "ai burri e ka parashtruar keshtu", "ai ka thone keshtu", "si ka thone ai burri",

Pjero, ti po thua qe kur thonin "ai burri" e kishin fjalen per ty?

Zeqo, kjo faqe nuk eshte e imja, nuk e di se kush e ka bo. 

Ilir-jano, libri eshte i imi, por ajo faqja aty qe flet ne emrin tim, nuk eshte e imja. Te isha aq kompjuterist i zoti, kisha bo çudira smiley

Po pra, ai, anonimi. Keshtu behen punet e medha, bosat e vertete rrine ne hije...ose kalojne kohen ne ndonje blog me nje gote vere ne dore. Lene budallenjte te dalin pararoje.

Nga dy burime Gjembo, biles edhe kur ishin tek Doktori, nuk permenej emri, vetem; Si ka thone ai burri. 

Mund te ma thuash me qarte se une jam gje e trashe dhe s'kuptoj: Pjero, ti po thua qe kur thonin "ai burri" e kishin fjalen per ty?

Nuk te pyeta nga sa burime.

Po e dashur, po,  po nuk eshte per tu ekzaltuar. Nuk eshte faji yt, se nuk e ke lexuar VQ. 

Eh shyqyr qe te iku ekzaltimi e dashur, ike, pyete, morre, dhe tani pas 1 ore leshon te qeshuren. Nqs do ishte per te qeshur, do e kishe leshuar menjehere, pse tani kaq vone. Ti ke te drejte te besosh veten tate, ata qe te informojne "drejt", dhe une nuk kam pse te ngul kembe, se nuk eshte per tu mburrur. Ti ose noi tjeter kujtoni se e thashe per mburrje, jo. Ta thashe nuk eshte faji jot qe nuk e dije, sikunder dhe shum te tjere nuk e dijne, biles edhe gazetaret nuk e dijne, as keta adminet tane, biles shume (shumica) kujtonin se me "Burri" kuptohej Doktori. 

Faktoret, arsyet se pse ndodhi keshtu, do ti them kur te ulesh nje nate dimri. 

pse tani kaq vone

Ngaqe e fika njehere kompjuterin Pjero se u be i larte mali i pjatave qe duhet te laj.

Nese eshte ashtu si thua ti, atehere fotografia qe solli Zeqo nuk eshte montazh dhe ti paske lidhje me Berishen.

Faktoret, arsyet se pse ndodhi keshtu, do ti them kur te ulesh nje nate dimri

Ti dhe keto netet e dimrit, sikur do na molloisesh histori me partizane. Mua ma the para 2 ditesh, gjembit sot. Do ndezim dhe zjarr qe te ngrohemi, apo gushe-gushe? smiley

Gushe-gushe me fernet dhe luleshtrydhe... smiley

Une kujtova se ferneti dhe luleshtrydhet ishin vetem per Bradin dhe per Ketlinen.

Une mendoja qe vetem per Bradin. Ja qe Pjeri e dridhka.

Mos ka qene ky takimi ketu!? dhe ai burri ishe Ti!?

po ku ja ke gjet te gjitha kto, o Zeqo?
Pale po paska bere dhe nje sondazh se ke do preferonin shqiptaret si kryeminister mes Pjerit, Palloshit dhe Buall Mavrise. 88% kane votu per Pjerin...interesant

I dashur, ti e di mire qe ajo faqe qe kane hapur ne emrin tim, nuk eshte e imja. Kemi nje diskutim te tere tek posta per kete problem. 

Ato ishin sondazhet e 2014 bredho, e humbi ate rast, tani as 20% nuk merr, qe kur e 10-u me EB qe i tha kone miushi.

e cuditshme sa ndikon mbeshtetja ne politike thjesht nga gjuha e perdorur, Zeqo. Ja kte Pjeri akoma nuk e ka kuptu. E cuditshme por e vertete

Ashtu siç ndikon gjuha i dashur, ndikon edhe takimi smiley  Sa do ndikohej gjuha nga takimi. 

se besoj se e ka lexu jo.. ndoshta ja ka fut ne vesh Roni.

Se mos ja jep me hanger popllit, se na mori lumi...

Ene ju, emigrantet e Italise...
Mos beni shume plehra, se masenaj na lodhen ata qe do punojne ke fabrika e ndertume per 130 milion ke Komuna. S'kena koh me la dhe mutrat tuaj, trolla , lol .

i ngjan kadri roshit te filmi "Lulekuqet mbi mure"  te kjo foto

Nga fuqi energjitike ngambrapa gjermanise u beme fuqi riciklimi mbetjesh  ngambrapa finlandes.

Moj shqipni qe snjeh pleqni.

Hallall Pjeshke.

Po mir mor Bledi Kumblla ca mund te na sjelli histeria kolektive ne kete rast? Apo i njejti rrezultat si me armet kimike te Sirise qe shqiptaret bishtperpjete i rrefuzuan dhe norvegjezet kokeulur apo italianet vete i pranuan pa noj problem .

jane dhene mbi 100 leje mjedisore per impiante riciklimi ne Shqiperi - sipas Opendata.al 

a e kuptoni se per 3 milion banore do te thote se jane 100 impiante qe punokan me 23-30% kapacitet? 

po prandaj punojne me 23% se jane shume, nuk prodhojne shume mbetje shqiptaret, se jane edhe te varfer helbete

 per cfare duhet gjithe keta pra? po pse SHBA, Gjermania etj. kaq shume impiante kane per Berlinin, New York? per kete densitet popullsie sic eshte Tirana? 

A e kuptoni se po tallen me keto argumente? po tallen me te gjithe ne. 

Te hapi secili nga ne nje impiant per riciklimin e plehrave dhe nga nje karburant e ja ku u hapen nga 2 vende pune per cdo shqiptar, edhe per ata qe jane jashte vendit - ejani punoni edhe ju emigrantet se ju rane kockat ne shba  apo itali, sidomos ky Beluli, se duket punetor i zote

Si puna e HEC-eve. U mbush Shqiperia me leje per HEC-e dhe prape pa drita kane ngel njerezia.

pikerisht, superfuqi per energjine elektrike - pa drita; superfuqi riciklimi - me plehra neper kembe; superfuqi turizmi - nuk ke ku te shkosh per tiu fshehur baterdise; superfuqi p.dhi - vec k.ra ne rruge; kaq shume e kaq pak

He mo se ate te superfuqise se fundit e ke kot. Nga nje ane na fton te kthehemi po niks ... smiley

Mjafton te shohesh te peshku, edhe ato pak qe ishin na i perzune. Pyes veten c'bejne? Me c'merren? smiley

He mo se s'ka perzene njeri ndokend. Robt mund te kene arsye te ndryshme per te "ik." Mbase thjesht humbin deshiren per te komuniku me pellgun aktual, ndonje xing me jeten reale etj. Nuk e di nese ndonje psikolog, sociolog a log tjeter eshte marre me jeten e pellgjeve virtuale. Sidoqofte, koha eshte qen i keq, ha virtuale e reale. Me se merren? Besoj si te gjithe ne luajme rolin qe na ka rene per pjese ne thiatron e madhe. Them se here pas here na hedhin nje sy ... nostalgia canagliasmiley

Sipas Pjetermustakuqit, feloret e majte t'mdhej o rono! - o çimo! i kam perzene une, dhe un nuk bej rehat derisa te permbush misionin tim ne Peshk duke perzene edhe feloret e mdhej te djathte o oifiqo! - o oitironna-for-evero!

 

ha ha ik!

Dem te madh paske bere... Me c'duket cimi dhe idrizi ishin ata me seksi, terheqes ne peshk.. na e morren grarine me vete... Kush e di ku kuvendojne.. me poezi e fjale te urta ... Idrizi si guru kembkryq qe i inspekton me gishta

kjo s do te thote asgje , 3 milion shtetas te shqiprise mund te apelojne per c do lloj licence qe iu pelqen dhe ligji ua lejon . Se sa do do jene te sukseshem kjo eshte tjeter gje !

Pse jo 3 milion km-ra. Pra na duhet dhe nje ligj per import ministrash, sekretaresh po e po (kerkesat per to do i shkruj Pjeri).

Jo mer ca impianti thu ti? Ne do ju sjellim plehra qe te punoni me kapacitet te plote. Une psh jam zotu ne emer te GATit qe ti dorzoj shkabes 2 kv plehra cdo 2 jave, njesoj sic marr rrogen. Tja ndij lezetin dhe shkaba njehere se ngeli me tastiere dhe furce ne dore, ne krye te detyres 

Erratum: ne vend te Belul, duhet te ishte Obi-Wan. Ky italiani me pasaporte trolli.

Nafta e Ballshit ne 1997 qe shkonte ne  Malin e Zi ne kohen e Berishes ! Fakt interesant i thyerjes se embargos ! 

Po ta lexosh mire keta vagone po vijne nga hani hotit, po se çkan brenda kete nuk e dime, thote 2011 kohe e Sales dakort, po poplli aty do jetoje si Sala qe ishte si Edi tani, e kush tjeter do vije, ketu nuk eshte pun partie, mua me duken si mbetje toxike, dhe kjo pritet te ndodhe me kete punen e plerave, thjesht nje ide.

Rama nxori njerez ne shesh ee ? Ik o plehre..

Te vijne zorren ne gryke me injorancen therese. Mjere ata qe i marrin seriozisht psikopatine e ketyre.

Kur do te pushoni se permenduri Meten qe eshte si kshu para ketyre...?!

Ne fakt ky eshte problemi, qe tipa si ky koqja konsiderohen "shoqeria civile". Ne vend ta mundin tjetrin me argumenta ne debat, perdorin fjalor te tille si idiote dhe njerezit nuk identifikohen me keta.

ne fakt edhe pse nuk pajtohem shume me te fraza e cunit perben mjaft argument, sepse nje pjese e mire e argumentave te profesorit jane demagogji e paster.

Cili eshte argumenti, "na cave trapin"? 

po eshte reagim per te tregu indinjaten me demagogjite boshe qe e bejne te zezen te bardhe, dhe realisht ai perfaqson njerzit e zakonshem te shperfillur te cilet shofin qe perfaqsuesit e parlamentit nuk po merren realisht me hallet e tyre reale te perditshmerise, por interesat e bizneseve.

Kete kuptova une si argument nga ky pasazh i shkurter por ndoshta duhet pare gjithe emisioni

ajo qe kuptova une eshte qe ky tipi s'e ka fare haberin e diskutimit prej te rrituri, dhe ende kujton se po te ngresh zerin e te perdoresh fjale te pista, i bie qe ke te drejte. Kete di ta beje cdo pijanec pa perjashtim ne cdo lloto apo bordure rrugesh dhe nuk eshte aspak argument per te perfaqesuar popullin, eshte thjesht forma me primitive e mundshme e diskutimit.

sikur te ishit kaq aktive kur i sillte berisha. lol. c'e do qe atehere ishit pro

Po Ku e di ti o Hajdar   i Lales qe  nuk kam qenë kunder dhe atehere ?

Mos shkruaj mbas Meje katunar...

Epo njera qe shprehet ne cdo teme si goja e palodhur dhe besnike qe ka si qellim jete t'ia lere sales perpjete imazhin edhe tani qe eshte ne pension, njera qe per cdo ngjarje ka mbajtur qendrim prej tru-spermosure nga sala, ne cdo teme pa perjashtim, si zor te kete pasur tjeter qendrim. Megjithate, edhe gabohem. Ca s'ben vaki. Keshtu qe shko e qete se mos te zene semaforin. Apo ke shume tule tani per ate pune? Ta kane zene te rejat e te hollat?

bobo Shkabe shum i hidhet je.

kete semforin e perdor shpesh... po shiko se ka vite qe kane ndryshuar gjerat. pleqte e Italise kane zbarkuar ne Durres e Tirane, "se eshte jeta me lire', thone.smiley dhe pa semafor fare.

le pastaj turistet ne behar,  qe po keputen nga vapa dhe viagra..

 

http://www.tiranaobserver.al/golem-turis...

 

..prandaj, kur te thote ajo ty qe "sot po shkoj ne plazh, ne Golem "me shoçet me shoçet". - nuk genjen joo, ne plazh shkon !.smiley

naqin pr zotin, naqin

Do e kete dhene me koncension kete meselene e plehrave, se nuk ka mundesi qe ky hajduti i gjate te jete aq i zellshem per te miren e njerezve.

'Zjarrit' te gjelber, ku po digjeni ju dhe emocionet tuaja me gjithe lecka, po i fryjne ambientalistet e njohur Fatos Nano (edhe permes Blushit), Sali Berisha (edhe permes Lulit), Ilir Meta (lexoni 'megafonet' e Metes, si Zheji etj.), me shoke!

Qellimi final eshte dobesimi dhe eventualisht rrezimi i PS-se se Rames ne zgjedhje, me alternative po keta vete!

Fushata ka edhe nje avantazh tjeter jo dytesor. Shmang bukur vemendjen nga korrja dhe paketimi i droges (nga ky perfitojne te gjithe...).

Vetem naivet (populli tufe) besojne se po flitet per plehra dhe per shendetin e tyre!

Cfare trishtimi!!!

Ta thash qe ne fillim qe eshte ceshtje Votash dhe politike e jo Recikluese.

Shume as e dine qe Fshatrat e Shqiperise dhe fushat rreth qyteteve jan kthyer ne landfille ku groposen dhe incinerohen plehrat...dhe shofin me percmim fabrikat recikluese...ne kohe te Sales jan peruruar fabrika reciklimi Serbe, jan hudh miliona evro per biznes.

nderkohe po hype ne maj te Dajtit, qielli i Tirones eshte i mbushur me smog...nga emetimet e makinave shume kubikshme, bombola me gaz qe ne Oksident mbahen ne oborr por shqipot i mbajne ne shtepi me rrezik per jeten. Ne vendet nordike, sistemi i ngrohjes eshte modifikuar qe te perdori si lende djegese plehrat e ushqimeve te mbetura te shtepise. Lerini merr me landfille se ashtu u ka lezet e mos u ndini se kan per ti kerku ambasadorit Lu ti sjelli ushtrine amerikone me pastru perrenjte e lumenjte tane nga tamponat e shishet plastike se ushtria e Mimit del nje here ne6 muj e pastrimi zgjat sa per nje week-end.

pse duhet marre vetem me nje problem, sikur shqiperia eshte krejt mire, po keto plehra spo na lejojne te gezojme.!!!!

mjafton te njohesh shkaben, njeri i lumtur , as nuk nxehet, as nuk nervozohet, nuk fyen njeri, tip i qete. ku qendron lumturia e shkabes, tek te qenurit edi kryeminister, te tjerat skane rendesi. nje vend plehrash, si shqiperia, mbase ka nevoje per pleh europian, me mire do behet, thaset qe vijne me pleh, ja kthejme mbrapa me hashash.

Kjo historia me ngjan me ate te armeve kimike te Sirise qe deshte te na helmonte Amerika me Evropen.. U ngreten me mac e me kuc dhe ulurisnin si te marre para kryeministrise. Kur Rama ju tha jo dhe degjoi popullin e vet inatcor dhe histerik, humbi miliona dollare investime dhe humbi nje shanc te vertete per te zhdukur mbetjet e rrezikshme te industrise se rende qe nga koha e komunizmit te cilat ende dhe sot jane rrezik.. 

Nderkohe, ata qe donin te na helmonin i bene nje sherbim te madh njerezimit dhe i shkaterruan armet kimike te Sirise ne det dhe nuk degjuan popullin tone histerik i cili mendon se bota paska nje kunje me te dhe dashka ti helmoj. Populli yne histerike dhe inatcore kesaj rradhe e ka kapur me letren, plastiken dhe drunjte.. O burra, para kryeministrise me parrulla e pankarta te shfryni histerine dhe mangesine e theksuar.

Rama po piqet ne rolin e tij te kryeministrit, shenje e mire.

 

 

 

 

O gjemb, koha iku po ti su poqe o... smiley

Importet blihen me para dhe pasi kthehen ne lende te pare eksportohen  perseri jashte se shqiperia nuk me fabrika e uzina tiduhet lende e pare... Tani, pse "mafia e italise" dashka te blej pas ato "helmet" qe ja jep shqiperise me shtrenjte vetem te marret dhe histeriket e parrullave me kafka njerezish mund ta dine.

 

poqe o...

ato o.... mos i thith shume se i rrope fare.

Ti je aktivi apo pasivi ne mbeshtetjen e Rames qe nuk jane plehra por grure?

Tani, pse "mafia e italise" dashka te blej pas ato "helmet" qe ja jep shqiperise me shtrenjte vetem te marret dhe histeriket e parrullave me kafka njerezish mund ta dine.

Ku e lexove ti kete qe dashkan te blejne mbrapsht?

Dhe e fundit: perse me sulmon mua? Une s'e kam mbiemrin Peleshi.

Kryeministri Edi Rama vlerësoi miratimin e ndryshimit të ligjit për mbetjet. Ai theksoi se nëpërmjet ndalimit të importit të mbetjeve jo të rrezikshme, parashikohet të nxitet pastrimi i vendit dhe do të sigurohet lëndë e parë e mjaftueshme për industritë ricikluese. “Jam shumë krenar që ky Kuvend do të miratojë përfundimisht ndalimin e importit të plehrave në Republikën e Shqipërisë. Plehrat në Shqipëri nuk do të hyjnë asnjëherë, deri në ditën kur Shqipëria do të jetë në gjendje të seleksionojë, të ndajë, të mbledhë, të përpunojë plehrat që prodhon vetë. Ne do t’i heqim plehrat nga sytë e gjithkujt që në këtë vend e ftojmë të vijë për të shijuar bukuritë dhe për të shtuar fuqinë tonë të industrisë së turizmit dhe që nuk mund ta mikpresim dhe as të presim të kthehet përsëri pasi e kemi shëtitur mes malesh, kodrash dhe pirgjesh me plehra, në të katër anët”, u shpreh Rama. 

Po ky paska qene shume i qarte dhe i kthjellet 3 vite me pare, pra ne 2013-ten. Deklaron se nuk do te kete importe te mbetjeve per sa kohe nuk do te mbidhen njehere mbetjet qe krijohen ne vend. Po a eshte realizuar kjo gje edhe tani pas 3 vitesh? Jo, Shqiperia noton ne plehra e mbeturina gjithfarsojesh, dhe per kete shteti ka "meriten" kryesore. 

 

Kuazi, per 3 vjet ndalimi i importeve te mbetjeve nga jashte e demtoi  industrine recikluese dhe nuk e nxiti mbledhjen e plehrave lokale......vizioni i Rames u provua gabim:

a. Ndalimi i importit te mbetjeve nuk coi ne detyrim apo nxitje te industrise recikluese ti drejtohet mbetjeve lokale.

b. Romet apo Jevgjit arrijne te mbledhin mbetje per 20-30% te nevojave te industrise recikluese.

c. Importimi i mbetjeve nga bashkite e Italise ploteson nevojat e industrise recikluese

d. Nuk dime Kuazi, nese fuqizimi i industrise recikluese do te perkthehet ne pastrimin e plehrave ne Shqiperi. Kjo pike lidhet me piken a) per sa i perket deshtimit te vizioneve apo praktikave.

Duhet me gjet zgjidhje Kuazi e mos me bo Gjembin se cfare ka thon Pelleshi..e ka thon kabim mer si Sala Luli e Edi. 

Shqiperia mund te kete shume ndotje po nuk ka aq shume Rom me i mbledh nga lumenjte e perrenjte e Shqiperise mbetjet e tja u coj Industrise. Po sic tha Pelleshi Shqiperia mund te kete mbetje por ato smblidhen me Rom e kalamoj....eshte ndryshe kur i merr prej bashkive. Bashkite me qytetaret  kan deshtuar ne mbledhjen e plehrave por Shqiptaret presin ndonje operacion Pelikan ti ndihmoje.

nuk e nxiti mbledhjen e plehrave lokale

ne c'menyre te lebetitur nuk qenka nxitur, apo ndaluar, mbledhja e plehrave lokale?

Kuazi e mos me bo Gjembin se cfare ka thon Pelleshi

Nuk e di a e di qe Pelleshi eshte zv. KRYE Minister. Gjembi nuk eshte, gjembi vec lan pjata dhe kazane. Nese nuk mbeshtetemi tek fjalet qe thote zv KRYE Ministri, ku duhet te mbeshtetemi?

e ke tek pika A....A. a e vogel....

Vizioni i KM doli i gabuar sepse  Pika a....Ndalimi i importit te mbetjeve ....sic shpresonte KM..... nuk coi ne detyrim apo nxitje te industrise recikluese ti drejtohet mbetjeve lokale......meqe KM ua preu rrugen e importit nga jashte...Vizioni i Rames nuk u provua ne terren....Romet nuk arrijne te plotesojne nevojat e industrise recikluese. Po ashtu edhe Pelleshi qe citon ti Gjembi para 3 vjetesh, qe pretendonte se Shqiperia kishte mjaft mbetje per industrine u provua gabim ne terren...Romet nuk kishin barka te mblidhnin mbetje gjireve e lumenjve te Sqhiperise. Kto i bo industria....a jan Shqiptaret te afte te ndertojne dicka apo do hane fara, kjo eshte pyetja. Kemi landfillet or taj, i groposim e i djegim per qejf tone...ngrohemi ne Pegeret tona e Italioni nuk na sjell as igram plastik a qelq.

Industria e reciklimit eshte jetike per nje vend nuk vend  krahasimi me Gjermanine, por me vedin ...sa kuintal plehra kemi reciklu sivjet se kto 25 vjet veq kena dhiii..ndot.

Shqiperia eshte pis, pis, pis dhe ka nevoje per reciklim...jepni alternativat tuaja e jo cer ka thon Pelleshi para 3 vjetesh.

Meriten kryesore Kuazo, nuk e ka shteti, siç thua, por Rivdekja (me fal, Rilindja). 

blendi nuk e ka me plehrat, ka gjete shkak per tu shprehur , qe ta quaj edin, injorant, i paditur, afer krejt, idiot. fotoja e sjellur ketu, edhe ajo tek gazeta, paraqet nje kryeminister me probleme te theksuara identiteti, thuajse po pyet - une kush jam ???. 

ka shume ngjasime me enverin ky kryeministri yne - edhe ai ulej e fliste gju me gju me popullin , pastaj shkonte ne bllok, me 10 mije roje.

tani klikova tek emri i ketij pjeshka kajsiut dhe nxori temat e tij te tjera ne peshk, te postuara nga Lefti, Kapo dhe Xhibi. Mire qe s'e lexova. lol

Kajsiu eshte I formuar dhe I specializuar mire dmth di cfare thote dhe jo si ti katunare e keqe llapazone!

Ja dhe Miushi:

I jam shume mirnjohes te gjitheve qe punuan;

Fredit, Llazarit, Avdiut, Arbrit, kontraktoreve-Fushes, Bertit e Ndues, cdo punetori, Landit qe po i ri ende ne koke puneve te fundit;

Posacerisht Tikut-nje artisti qe di te gdhende e ti jap shpirt gurit;

po s'besuat, Ikni!

Nje tjeter majtist i zhgenjyer. smiley

 

386'729 ton mbetje gjenerohen ne shqiperi

 

Vetem 17% e tyre riciklohet

 

Kshu kshu shokeni...

Duhet vullnet te riciklosh, duhet inxhinjeruar problematika, jo vetem dallkauke e matrapaze e pordhe.

 

Lexova ne Facebook dicka qe ka shkruar nje person me emrin D.M.:

Shume gallate ky argumenti qe industria e riciklimit na duhet sepse kemi shume plehra. Por nuk kemi aq shume sa te punojne fabrikat e riciklimit. Zgjidhja eshte qe te shtojme plehrat qe mos kemi plehra... Ngjan me barcaleten me gjirokastritin qe i ra 200 lekshi ne banjo. Tha nuk i ndyj duart per kaq. Hodhi edhe nje 1000 leksh dhe tha: Tani po, mund ti ndyj duart per 1200 leke.

1. Do hapen vende pune. Pak pak, por vende që duhen.

2. Gjasat janë se nëse qeveria, vepron siç veproi qeveria Berisha 1 (pa Meten) duke favorizuar tregun e lire, dmth pa i rritur taksat, pa rritur burokracine, pa rritur tarifat etj, pra gjasat janë që këto qëndrat e riciklimit që sjellin edhe biznese apo fabrika të tjera që do të përpunojnë materialin bazë edhe më tej, ksuhedi duke prodhuar dicka tjetër nga plastika, qelqi apo ndonjë material tjetër. Pra një derë tjetër për vend pune dhe zhvillim. 

Edhe sikur vetëm këto 2 arsye të ishin për mua mjaftojnë. 

3. "industria" ankohet qe s'ka lende te pare por vendi eshte plot me plehra, pefshi dhe te riciklueshmet. Nese s'kane lende te pare, e pakta qe mund te bejne eshte te shkojne neper plazhe apo grykederdhjet e lumenjve dhe do te gjejne lende te pare sa te duash. Lajmeroi pak miqte e Obi-Wanit qe qenkan ne kete industri.

https://www.facebook.com/Rojet.e.Kepit.t...

http://durreslajm.com/sites/default/file...

https://www.ata.gov.al/te-ngarkuara/pleh...

http://www.abcnews.al/uploads/plehrat_7.JPG

http://durreslajm.com/sites/default/file...

http://www.riciklimi.al/images/uploads/1...

http://image.slidesharecdn.com/punaekimi...

http://www.peshkupauje.com/2011/10/alean...

"Statistikat" nga tabloided, faqet e Fb, grupet rinore, dhe blogjet, spara janë të besueshme. But, thnx for trying!

Eh more gjemb, po Obet, shkaperdhabat dhe tribuja e trollave nuk i pranojne keto mbetje.
Ata flasim per "Mbetje te Pastra/Gjelberta", "Lende e Pare Dytesore", "Grure per Ekonomine e Riciklimit"... Ehuuu, jane vite drite larg nga problemet qe ne tokesoret i hasim perdite!

Mbetjet organike nuk riciklohen. Sa % e plehrave të Connecticut janë organike? Apo edhe mbetjet organike do t'i riciklosh zotrote; apo ndoshta do që zhapat e pateteve ti riciklosh me to prodhosh magjikisht patate të tjera... prej zhapave?   

Me mua kujdes herë tjetër, përpara se të hapësh kamaren, se nuk janë gjëmbaçe blogu si puna jote. Besoj se e ke të qartë këtë. smiley

 

[P.S: edhe duke supozuar se ky 17% është për totalin e atyre mbetjeve që MUND të riciklohen, dmth pa përfshirë ato organiket apo të tjera të pariciklueshme -  jo të gjitha llojet e plastikës janë të riciklueshme -  kjo "statistikë" i bie komplet tangent çështjes së importit. Mbetjet e importuara janë tanimë të ndara dhe të diferencuara dhe janë gati për riciklim. Problemi i këtoj 17%, pra problemi i mbetjeve vendase nuk është se nuk ka kapacitet riciklues por është se nuk bëhet diferencimi - pra problemi është në një hallë të mëparshme, në atë ë ndarjes të mbetjeve. E kuupton se edhe duke e marë të mirëqenë "statistikën" tënde të 17% ajo është në rastin më të mirë diçka krejt tangjenciale? ]

Ne foto pashe shume mbetje plastike, madje solla posacerisht foto me te tilla mbetje. Ti nuk i pe?  Nuk me duket se permenda gjekundi riciklim mbetjesh organike. Nuk e di sa % e plehrave te Connecticut riciklohen, ndoshta mund ta gjesh ketu.

Cfare nuk kuptoj eshte kundershtia jote per te pastruar plehrat aktuale ne Shqiperi. E ke problemin se nuk jane te diferencuara, llokum gati per industrine? Te shpenzojne pak dhe t'i diferencojne vete. Ti e paske te garantuar qe do te vijne te diferencuara nga Evropa? Ashtu sic kane ardhur psh. per Kurum dhe eshte bere mali me sfungjere e materjale te tjera te pariciklueshme ne breg te lumit?

"statistikën" tënde të 17%

Une nuk bej statistika, nuk eshte statistika ime.

Me mua kujdes herë tjetër, përpara se të hapësh kamaren, se nuk janë gjëmbaçe blogu si puna jote. Besoj se e ke të qartë këtë.

smiley Do nxjerresh dosjen? Me pelqen menyra me edukate qe komunikon.

O Kaktuso kush o ky KARkivisti mi amon? Se une maroj per keto anonimet qe kercenojne neper internet. 

O debil(e) ik merr "rrogen" ne natyre te Fendri Gunga bashke me shkaben etj.

Nuk e kam idene, nuk ndjek njerezit si disa te tjere.

ah, kta jane ata "anti-komunistet" qe si gra llafazane u moren me X a Y, a me familjen e X a Y.
Hafije 24 karatshe dmth, tamom anti-komunista

Dakord e shikoj që të përfunduan fishekët... smiley 

 

Ke te drejte, me mbaruan fisheket sepse s'kam asnje lidhje me "industrine" e riciklimit ne Shqiperi. Thjesht kam interesin e shqiperise dhe njerezve qe jetojne atje. Interesin qe po i mbysin plehrat - jo vetem organike por shume plastike dhe te riciklueshme - dhe ligji i ri thote te sjellim dhe me shume nderkohe qe s'garanton qe do te pastrohen keto qe jane nderkohe.

Mirë. 

ooooo arkiviiist! nuk mund te ecet me kushedi, ndoshta, po sikur. Realiteti eshte qe politika ketu ka nje fytyr, nuk ka ndryshim e majta nga e djatha dhe ndonjehere e majta perdor ashiqare politika te djathta dhe viceversa. Nese do te nisemi nga arsye te forta per ta kundershtuar, qpfte edhe pak, do te mjaftonte mos berja transparente (si gjithmone!) e procesit, tallja e sharja qe kjo klase me ne krye shtyllen e gjate i ben  "elektoratit", shoqerine ne pergjithesi. Keta mizerje politikane e kane provuar disa here se ketu si me ligj si pa ligj keta bejne si tu doje suma. Pse kujton ti se do te te vijne vetem Plastike, Qelq, Karton??

+1

O shkabe, qekur kane fillu gamoret me honger plastike dhe mbetje toksike? 

Është i vetmi person që mendon se Meta nuk është hajdut dhe se në Shqipëri ka rënë korrupsioni e krimi. Se po të mendonte ndryshe, as nuk do qeveriste me Metën dhe as nuk do miratonte ligjin e plehrave. -thote autori ne fund te shkrimit. 

Po pse, eshte Edi Rama qe e zgjodhi Ilir Meten, apo ky i dyti zgjodhi te parin!? Dhe e zgjodhi pikerisht per fjalet e bukura, sepse punet i ben vete Meta e Co.

Si pëgjigje ndaj një shkrimi tjetër por që ka lidhje me këtë sepse është e njëjta tematikë:

 

 

Së dyti, unë kam dije të cekëta për aftësinë e shtetit tonë për të menaxhuar mbetje të rrezikshme. Unë them që duhet t’i ketë, por nuk e di përse në rrëzë të Dajtit gjenden tonelata me mbetje spitalore, administrimi i të cilave rregullohet me ligj të veçantë.

Siç ia thashë edhe një analfabeteje tjetër funksionale, është tjetër muhabet lejimi i kompanive private që të importojnë mbetje për bizneset e veta dhe tjetër çështje diferencimi i mbatjjeve që gjenerojnë shqiptarët. 

Mbetjet që do të importojnë këto komapitë e vendosura në Shqipëri janë tashmë të diferencuara dhe kanë nevojë vetëm për procesim. Nga ana tjetër, mbetjet/plehrat shqiptare janë të padiferencuara sepse Bashkitë/Komunat nuk kanë plane për të bërë një ndarje të diferencuar të tyre që kur dalin prej shtëpive të qytetarëve dhe fshatarëve. (Pse nuk kanë plan është çështje tjetër dhe ma ha mendja nuk bëhet sepse është ekonomikisht e papërballueshme për këtë stad zhvillimi ku Shqipëria gjendet ende.)

Nuk është përgjegjësia e kompanive private të riciklimit që të venë tek shtëpa e mamit dhe babit të Bredharakut dhe t'u mësojnë atyre se si diferencohen mbeturinat. Kjo është detyre  e Bashkive dhe qeverisjes lokale.

Kompanitë private në këtë rast kanë bërë një investim në Shqipëri, dhe nuk është se do presin Bashkitë dhe mamin dhe babin e Bredharakut që të ndërgjegjësohen dhe të kërkojnë/imponojnë tek të tjerët mbledhjen e diferencuar të mbeturinave.

Këto kompani private duhen lënë të lira që të zhvillojnë aktivitetin e vet. Dhe aktiviteti i vet parashikon riciklimin e mbetjeve tanimë të diferencuara. (Mbeturinat shqiptare janë të padiferencuara. Nuk është përgjegjësia e këtyre kompanive ta bëjnë këtë diferencim.)

Të kundërshtosh futjen e lëndës së parë të punës për këto kompani është njësoj sikur Kina ti thotë Apple-it që nuk është e lejuar të fusi në Kinë komponentët me të cilat prodhohen i-podët. Apo sikur ti thuash Francës mos fut më lëndë bërthamore në centrale bërthamore sepse ashtu do populli injorant. Llogjikë e mbrapshtë. 

 

Flm për vëmendjen. smiley
 

Vallahi e kom pa ne dite me te mira ushtrine e gjeneral Fendri Gunges qe paguhet me paret tona. Shume dobet po me duken ksaj rradhe. Po vazhdune kshu keq e kone punen. Ka per t'i internu Rama kur te kuptoje se po i vjen fundi edhe sepse ne vend qe ta mbrojne, keta po e fundosin akoma me keq.

Te shtunen te gjithe ne proteste qe te bindim Zahon qe kur te rritet t'ia beje buken me plehra atij maskarai qe i ka taku per babe. (me qe na tha se po na sjell grure)

Lizander, ti je dhe i djathte. Pse je kunder biznesit privat? smiley

Do jetë "i djathtë" si puna e Trumpit. Nacional-tribalist, pro tarifave të larta dhe proteksionizmit dhe pro zgjerimit të burokracsë shtetërore. 

 

Jeni qe jeni propozoni qeverise ca biznese akoma mo me leverdi se plehnat. Psh Albanezet te shesin nga nje veshk (po dhe dy sy si shume i kon), dhe safi pellazge. Mo bo hesapet lu menc nga fitimi. S'po themi 3 melon, po aty afer, minimum nga 100mij dollaro, me tvsh, nomi nomi, qe ku u bo zvicra, z. Trump t'na rruj trapin, as per halexhi s'e morrim.

Po rri e dreq mos ia shti n'men se na shiti i gjati per pjese kembimi.

I fut nje 3P dhe na e shet per lufte kunder obezitetit.

Ide shume e mire por procesin me duket s'e ke ne rregull. Sot mesova qe duhet keshtu: ngrihen klinika te shumta, shpenzojne miljona $. Sigurisht nuk ka nevoje per feasibility study. Pastaj behet thirrje per veshka sepse perndryshe do te falimentojne klinikat. Por nuk duhet te jene ne trupin e shitesit, duhet te vije vete e paketuar ne klinike.

Eksperimenti do filloje te samiti, minimumi qe mund te japin per atdheun pjatalarsit e ... 

ky eshte ai zari, kothi/komentusi...i njejti stil "kritik", paska hy me nickun e ri gjith vrull, 30 komente per 10 minuta. Rob vk, kap naj teme skedine, X, 1, 2 dhe ky vdes i lumtur pastaj

Tironci ; " ...... Kuazi, per 3 vjet ndalimi i importeve te mbetjeve nga jashte e demtoi  industrine recikluese dhe nuk e nxiti mbledhjen e plehrave lokale......vizioni i Rames u provua gabim:

a. Ndalimi i importit te mbetjeve nuk coi ne detyrim apo nxitje te industrise recikluese ti drejtohet mbetjeve lokale......" 

 

Nuk eshte se u provua gabim vizioni i Rames, se Palloshi nuk ka vizion. U provua paaftesia e tij si kryetar i nje qeverie. 

Pse ndalimi i importeve para tre vjetesh nuk i nxiti komunat, bashkite te permisonin punen ne drejtim te plehrave, mbetjeve. Sepse ishin te paafte dhe presin nga lart çdo gje, plus qe mungonin mjetet qe i vene ne levizje keto sektore te ambjentit dhe riciklimit, te cilat jane Obligacionet e CO2. E ketu del ne pah edhe paaftesia e BQSh dhe qeverise. 

mire po shiko cbehet andej, po tallin trapin dynjaja, e kane bere si personazh hosteni.

O admin, pse nuk del komenti im tek tema e ndryshimit te Peshkut. Po e shkruaj prape meqe edhe opsioni i Kopie e Plaken, mungonte. 

Mire ai i modhi, Heretiku, qe eshte kompjuterist, do i pershtatet versionit te ri, po une i vogli, modeli i vjeter, si do i pershtatem. A ka munsi Penaro, para se te 10-tet Peshku, te mi dergosh ato tregimet e mia, se me duket se nja 25% me mungojne, nja 75% i kam. 

Pjer, je bo si kalamoja - kalavicat e grupit te modh te kopshit pa dreke : O me leje zyyyyysh , ky na sha me llafe te pista ! smiley

e ndeze kompjuterin me ne fund, Pjero..  -ehhh, ndizi o Veiz, ndizii..smiley

kam frike se nuk do pershtatesh dot te sistemi i ri i peshkut, Pjero.  dy gjera te vogla te duhen sot ne jete:  te behesh  komjuterist , (dmth ato me kryesoret: word-exel-powerpoint)  dhe te dish anglisht.  por ti i ke injoruar keto tere jeten.  dhe vjen nje dite....

Nuk prish pune djema, do mirrem me punet e mia pastaj, mjaft kohe i kam dhuruar Peshkut. 

Nuk shtyhet peshku pa veren tende Pjer

Pjero poshte kutise se komentit, kliko tek ai katrori i vogel para "I'm not a robot", dhe jepi gaz masanej. Shko provoje.   

Ate e provova 100 here Tirona , del figura, klikoj tek figura, del nje tjeter, pa mbarim, shtyp ketu e shtyp atje, asigjo. 

Pjero, e ke te sigurte qe s'je robot ?

O ty te rafte telebingo se kom qesh me lot!

smiley Duke patur parasysh qe ka thene se ka sensore...

Pjer : Shop Front i thone fasada dyqanesh.   Road Signs = Shenja trafiku. Po ta bojn me hile dhe te fusin figura te tjera me te veshtira, nuk kam c'a te boj. Jane kunder teje te gjithe.

Ca te them o Pjer, adminet ecin me hapin e kohes. Zot na rujt paskan msy robotat peshkun, ktu i dor ... jena qe vijme, po ec mo. Kur dalin figurat, duhet te zgjedhesh ca thote teksti siper qe eshte anglisht. Nashi ti ke te drejte, adminat po deshen me qene modhern tamom, ta bojn shqip tekstin, se gja osht pellg albanez, pa bohesap nona e llapave etj etj.  

Nejse o ze dashnore qe di inglisht, o kopjoje ate tekstin siper figurave dhe perdor google translate per ta kthy m'tironce. Kjo e dyta mo mire se dhe dashnorja heret a vone do merzitet, dhe ti bohesh mo komjuterist.

Ai spo merret vesh me ty te merret me gogolat smiley gjithe naten sot ai do provoj variantet. 

Aty do duket trimnia e goglave, ato duhet t'i adaptohen robit jo the other way around. Ka bo kaurri dhe app qe i ve kameran e ta qit m'nepalishte. Per ju ne shkoi jeta duke luftuar, tha, e ju ju dridhet dora per nje pik raki.

Ja pse duhet ta kishe mesuar gjuhen e barbareve Pjer, si te tha Beluli, dhe vjen nje dite, as VQ nuk te ndihmon dot ne kete rast.

Zoti Pjer, kam besim se nga ana pamore do të jetë një version edhe më i thjeshtë për t'u përdorur. 

Dalëngadalë do të mësohesh... jam i bindur. 

Mos ik se do te marrin nikun!

O Pjero hajde ere se te kerkojne te ajo vini re vini re!

smiley

Magus, nuk futem dot jooo. E ka bo Penari me vize smiley pa vize nuk futesh dot smiley

Edhe dy dite kohe ke Pjer , keshtu qe komento sa me shume se me 31 shtator e me pas nuk do ta kesh kete mundesi.

Pjero provoje ate variantin qe te thash mo nolt me goole translate. Gjej njeri ta tregoje si bohet (cuni mase). You can do it, ka thone i Modhi knej. I cop komjuteri do te caje trapin ty. 

Po 'try again' kujt i thone?

 shiko (kqyr) again (zevendes beun) ?

Pse beut si puno a si?

Prove that you're not i nerum

Djema, kush mi nxjerr me link tregimet e mia te 2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012, ka nga 1 shishe vere te vjeter per çdo tregim. Kjo oferte eshte dhe per adminet. 

Gjembo, Pjeri na u drejtua ne djemave, ti perse dole vullnetare?

Ke shume te drejte Zeqo. Por ja qe dua te ndihmoj njerezit ndonjehere.

Gjembi nuk eshte djema apo vajza.

Gjembi is a bot.

Try again.

Ky Pjeri paska qenë zemra e PPU-së. Gjithë këto shkrime e rrëfime? Komplimete Pjer.

Pjer Thomas, duhet të bësh një libër (ose E-book) me këto rrëfimet/shkrimet. Unë do ta lexoj me patjetër.

Gjembo, i pashe te gjitha, tregimet qe ishin ketu i kisha te gjitha, ndersa Pyetjet e dashur nuk me interesojne, veç ajo qe do te nenvizoja eshte, se; tek Profili Yt (pra i imi), nuk me dalin shum nga keto prurjet/pyetjet qe kam bo une.  Mua me interesojne tregimet e viteve 2007-08-09. A mund ti shohesh pak. 

Nuk kam ku t'i shoh. Ti njehere the "te 2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012" tani po thua 2007-08-09. Ndaje mendjen Pjero.

Nuk kam ku t'i gjej. Eshte nderruar sistemi. Dhe te dikurshmet i kane vene adminet nen emrin e tyre meqe ti s'je kompjuterist qe te dije si shkruhen vete. Ti s'ke mbajtur kopje te gjerave qe shkruan vete?

Kam mbajtur e dashur por kam frike se nja dy-tre tregime me kane humbur, me sakte nuk jane arshivuar, ose humbur pa dashje. 

Ai eshte filmi, qe mos te te jape veren.

E kam vene re qe kete loje luan gjithmone.

per me teper vete pi vetem birra, ec e merre vesh

me qofte.

60 mije lexues qe do humbin tregimet e Pjerit ketej e tutje smiley 

peshku's loss!

Try again.

Si ben robi per 30-35 shishe vere te vjeter. Pjer, prenoto ndonje furgon per te derguar gjithe ato shishet te gjembi se ne duar nuk merren. Apo i duhet te vije ne Belgjike?

Duhet te shkoj ne Belgjike smiley

Mos u merzit shkojme ne i marrim per ty. Gjithsesi ti nuk pi dot se je shtatzane. smiley

gjembi shtatzene!?smiley urime gjemb.smiley

prandaj eshte zhduk xhibi. Po punon me 2 turne

Gjembo, ke dy shishe vere, per punen qe bere. Ndersa une ngela 3-4 ore duke kontrrolluar Peshkun tek Mesazhet, te cilat i pastrova/fshiva shumicen. Tani do iki te flej, ora 00,30, apo 12,30 e nates/mengjezit smiley Ate pune qe ti e ben per 5-10 minuta ne kompjuter, une e bej per 4-5 ore smiley 

damn mbush youtube me  intervista e llogje te shqipove ne tv.ka mbet ndonje shqiptar pa dale e pa dhene mend ne tv?

Po c'ne?

Po arshiva i ka keto te dhena?

" E kemi lënë vendin, të tashmen dhe të ardhmen tonë e të fëmijëve tanë në dorën e këtyre monstrave me fytyra njeriu, atyre që nuk mendojnë si ne por që fatkeqësisht na flasin në gjuhën tonë me gjuhën e gjarprit që kanë në gojët e tyre të shqyera nga babëzia për të mbushur stomaqe që nuk ngihen kurrë... ! "

- Faik Konica.

 

https://scontent.ftpa1-2.fna.fbcdn.net/v...

Tradhtar mooti .

2011! akoma nuk ishte KM, 

po ca t'beje ky mi? kto i kish firmos ai, Saliu. 

Ndoshta ashtu eshte. Nuk e di. Duket ne fakt qe jane dhene ne kohen e Saliut:

Lugina e Valbonës është pika më e rëndësishme turistike në zonë dhe është përfshirë në listën e parqeve kombëtare në 1996.

 

Por kjo nuk e ndaloi qeverinë nga dhënia e tre kontratave koncensionare nga 2009 në 2013 për ndërtimin e gjashtë hidrocentraleve në lum.

kur robi s'do me dit as per vendlindjen e vet, do pysi per tenden e per timen. Ku ke lind ti, gjembi?

Si i tha ai xhaja partizon, frongut : "Mos qaj o francez se do e beje partia Parisin si Kuci!"

Ti mos u tall me partine, sepse partia nuk genjen, po te doje, i ka te gjitha mundesite qe ta beje Parisin si Kuçi. smiley

Hajt mirupafshim ne Tiron, se tek peshku veshtire me u taku prap! smiley

Kur vje tamon ti me?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).