110 Komente

+1

Ngjarje e madhe per kombin tone. Shpresojme ta beje mrekulline edhe ne keto troje.

Perfaqson karakterin Shqiptar, te paret per te miren, te paret ne beteja.

smiley

ma thuaj te qesh dhe une te pakten

lungo mos bej naivin, eshte vete ky qe po qesh qe tregon vete se ka te drejte qe qesh.

E thote populli shqiptar, i fundit ne beteja dhe i fundit per te miren:

kush qesh, qesh me turinin e tij ne radhe te pare!

 

thashe se nuk besonte te mrekullite ☺ te jene gjermanet ku zoteria ben pjese valle te paret ne te miren? Me keto te qeshurat ke lene nje me te bukur akoma: Shembulli atij nxenesit katranjos qe qesh nga fundi bankave..

gjithsesi e leme me kaq se tema eshte shume e bukur dhe po lexoj specialen ne tgcom.

jo jo, se eshte me rende puna, eshte shembull tipik i atij me drrase mangut qe kujton se duke u zgerdhi shpeton nga vetja e zgerdhire.

 

pastaj kjo eshte tema lungo, gjeja e pare qe i duhet te beje nje besimtar, ose edhe nje njeri per se mbari, eshte te kuptoje se sa i zgerdhire eshte, vetem pastaj mund te beje tjeter gje pertej zgerdhirjes.

 

Po ngjarje te tilla jane momente reflektimi, e rendesishme eshte qe te ngelet serioziteti dhe pasi mbaron kjo dite. 

Perfaqson karakterin Shqiptar, te paret per te miren, te paret ne beteja.

nderi po I behet si e krishtere si pasuese e jezu krishtit.karakteri I shqipove perfaqesohet me se miri nga daligacioni shqiptar.smiley

Nderi po i behet per vepren e saj dhe duke qene e krishtere po nderohet me graden me te larte shenjterimin.

Lindi ne Shkup, Shqiperi, thote gazeta italiane. kjo fraze e pershkruan shume mire padrejtesine qe i eshte bere popullit tone.

Sa per politikanet mqs i ke merak, gjithe bota eshte ne krize perfaqesimi.

Po qesh robi i shkrete, kur has ne nje ironi kaq te sofistikuar, sa kjo e jotja.

Se fundja, kjo fjalia e fundit e jotja ka kuptim vetem kur kur eshte ne kontekstin e ironise, perndryshe ke folur si politikan. smiley

Indianet, ata qe kane jetuar me vepren e nene Terezes, jane te ndare ne qendrimet e tyre persa i perket figures se saj. Disa e konsiderojne nje engjell te vertete, qe i dedikoi jeten fukarase, te tjeret e konsiderojne nje arme te Vatikanit, qe beri marveshje me nga njerezit me diallzor qe ecin kores se tokes keto dite. Mbase realiteti ish midis ketyre 2 qendrimeve polarizuese. Per mu rendesi ka qe beri dicka per fukarane. Kush e konsideron shenjtore, te ndjeke shembullin e saj; kush e konsideron vepren e saj djallezore, te bej me mire se c'beri ajo. 

Te kthehemi te vetja nashti, ne shqiptaret qe i leme ciliminjte e fukarase te mbledhin plerat kazaneve e kodrave te plerave ne  Sharre, do ngazellehemi pa mase nga shenjterimi i nene Terezes. Gjoksin vrime do e bejme. Fundja jemi te njejtet qe lyhemi si majmuner e mblidhemi me dhjetra mijra ndeshjeve te futbollit per te tregu patriotizmin tone or ti, nderkohe qe per te bere nje proteste per humbjen e teritorit nuk behemi dot as sa gishtat e dores. 

Se none Tereza mer jahu!!!! 

smiley

kjo po qe eshte per te qesh ne kete dite kaq te veçante, sepse Stalker kamunisti, qe admiron Hajdaragen si qelbesire naziste, gjeti kishe me u fal me ngambrapa perpjete, kishe qe i tregon se indianet induiste jane dyfelore te ndodhur diku midis djallit dhe engjellit, me shume probabilitet te ndodhur sakte midis dy feleve, dmth tamam mu ne brime ngambrapa.smiley

 

Qe kur kamunistet nuk na nderojne me hirin e prezences se tyre ti bame je bere cool ke thene gjera me mend .Ata ishin influence e keqe smiley

nejse ky krenimi qe bejne shqipot me nene terezen thjesht per te perfituar nga fama e saj eshte hipokrizi e paster.

Matthew 25:40

And the King shall answer and say unto them, Verily I say unto you, Since you have done it unto one of the least of these my brethren, you have done it unto me.

 

Krenarimi ne rastin tone eshte rikthim dinjiteti, vetebesimi si shoqeri nga e cila mund te dalin njerez te medhenj e te mire si Nene Tereza. Krenaria e vendit te vogel dhe te shtypur nuk eshte kushedi monster per t'u sulmuar, ndonese cinizmi nuk diskriminon teme a subjekt.

Te paret ne parakalim!!

Fakti qe Nene Tereza nuk shenjterohet, sepse predikoi dhe aplikoi gjene me te thjeshte ne bote: dashurine per tjetrin, te varferin dhe te panjohurin, por shenjterohet per shkak te nje "mrekullie", abrakadabra me nje fjale, e ben te gjithen ashtu si i thone andej nga Vlora un spettacolo raccapricciante.

Kurse ca te tjere duan te na mbushin mendjen se po e shenjterojne, ngaqe ishte me origjine  shqiptare. E hajde te mos qeshesh pastaj. smiley

E ngrene! Ne turr te druve! smiley 

Na shkriu lungua sot..., o lungo te paret fratello.., qtemen sot...dhe une Gonxhen e dua shume, te isha aty sot, d'ja ndizja me nje kec in the hell, po ce do qe jam ne parakalim!

kot ike se sot po ben koha me mire se ne gusht.

te pare mbi te pare

cobenet mbi gjenerale

po me ke lefotjne valle...

Djema ne mos gaboj, per shenjterimin e Nene Terezes nga Vatikani, kemi diskutuar vitin e kaluar, ç'ne perseri tani, apo mos e kam gabim. 

Ishin thjeshte prova o Pjer. 

smiley

Zoti e zgjodhi nga kjo toke e vuajtuar...

 

Jo, jo, ja fute kot, ja fute ngambrapa

 

Il secondo aspetto di attualità nella vita di Teresa è proprio il suo non trovare Dio. Nella sua corrispondenza privata si trovano frasi sconvolgenti per una futura santa: “Sento che Dio non è Dio … che non esiste veramente… Io chiamo, io mi aggrappo, io voglio, ma non c’è Alcuno che risponda. Nessuno, nessuno…Io non ho alcuna fede. Nessuna fede”. Interrogativi radicali tenuti nascosti per decenni. Perché qui non si tratta semplicemente, come preferiscono dire gli apologeti, di quel fenomeno che i teologi cattolici chiamano la “notte della fede”.

smiley

lere lere ç'vete ne kete rast qe eshte akoma me teper per te qesh.

O ballçekan, Dasara ja fut kot ngambrapa sepse ç'te besh tjeter me ngambrapakrishterizmen!?

 

Ca te te thojme O tik...se jemi dhe ne parakalim:

... Perché qui non si tratta semplicemente, come preferiscono dire gli apologeti, di quel fenomeno che i teologi cattolici chiamano la “notte della fede”. Fenomeno che ha interessato più di un santo. Non è stata una notte di oscuramento temporaneo, una crisi passeggera.

E’ stata al contrario una condizione che ha contrassegnato tutta la seconda parte della vita di Madre Teresa fino alla sua morte.

Ha scritto padre Brian Kolodiejchuk, il postulatore ufficiale della sua causa di canonizzazione:

 

“Non sentiva la presenza di Dio né nel suo cuore né nell’eucaristia”.

 

Se un santo (per la Chiesa cattolica) è un modello che ha qualcosa da dire alla società, Teresa è un pungolo alla riflessione sul problema-dio nell’era contemporanea. Ora che Dio non è più pensabile come l’Onnipotente con la grande barba, che decide i destini dell’umanità, che punisce con i terremoti, che premia evitando la grandine, ora che Dio – dopo Auschwitz – non è nemmeno immaginabile come portatore di una Provvidenza che ha una sua benefica finalità anche attraverso le sciagure, l’oscurità provata sistematicamente da Teresa tocca chiunque (credente o non credente) si ponga la domanda sull’esistenza o meno di un principio, che vada al di là del transeunte.

rri ne parakalim, por kujdes se te ngambrapakalojne me fakte kuotidiane vade retro:

Ogni quotidiano ha il suo vaticanista e Il Fatto Quotidiano si è scelto, non a caso, Marco Politi, anticlericale incallito, autore di libri abbastanza monotematici come “La confessione. Un prete gay racconta la sua storia” (2000) e “Io, prete gay” (2006).

Qe gjysma e Vatikanit jane ngambrapa, kete e di dhe bufi. Si zhbirues qe shtyp e te del tak fak, Tik, mund te na e ilustrosh dhe me kartune.

Plus, po te duash, Tiku, ti ketij Politit i gjen dhe po pati nonje dajo te arratisur a xhaxha me Ballin.

Rregulloje i çik shprehjen me buf ngambrapa, sakte thuhet keshtu:

Se sa jane ngambrapa ne Vatikan nuk e di dhe as mund ta dije dot as bufi, as derri, as hajvoni e as çdo lloj kafshe tjeter Politi, por dihet mire se bufi, derri dhe hajvoni, qe i kane mbajtur bishtukun ngambrapave balliste te Vatikanit, thone se gjysma e Vatikanit jane balliste te arratisur ngambrapa.

Me logjike njerzore buonsensi i bi qe perqindja ngambrapa e Vatikanit te jete pak a shume njesoj me popullaten e perandorise romake. Kurse çfar dihet mire eshte qe Vatikani, eshte kush eshte, eshte bastioni i fundit qe mbron familjen tradicionale ne menyre te panegocioeshme.

Çfare eshte me se e kuptueshme, eshte se per shkak te kesaj mbrojtjeje, Politi dhe pederaste te tjere te çfardolloji, i gjejne fakte kuotidiane dosjes se Nene Terezes si balliste e oreve te para.

Pastaj hajde kuptoje po qe i zoti se perse e gjithe kjo histori me dosje ngazellon lezbike fierake qe lajne pjata ne Amerike, mbasi kishin bere praktike larje sahanash alumini neper kampe perqendrimi shqiptare.

 

E ke marre rrembyer sot. Kushedì ku e ke sikletin, ku fle ljepuri...Nejse, ne tonen e beme. Te flisje per Nene Teresen e ta lidhje me ndonje prift faqefishkur province, te rrudhur e te krrusur nga hallet e jetimeve, te burgosurve e hallexhinjve, do te zinte fjala vend.

Po te na prekesh mu ne seder per bythqirat vatikaneze, ti qofsh!!

zecche comuniste che raccolgono i malati gli affamati per strada ancora ne devo vedere una...

 

....

Paska vajtur tërë elita jonë në Vatikan, qenka qelbur Roma sot.

 Sa te ceket jane njerzit qe tentojne te njollosin humanizmin e saj... 

 

Mbetet simboli i te mires ne ket dynja, ndihmoi robt me ne nevoje. Edhe per ne, shyqyr qe kemi nji me te cilen te mund te krenohemi.

…Me Nënë Terezën, ne shqiptarët, duhet të krenohemi , ajo është e të gjithë botës, nënë e gjithë planetit. Çdo njeri i shquar në botë ka dy informacione bazë : E para, ku ka lindur dhe e dyta e ç´populli është. Ky është ligj universal i njerëzimit . Tani të heqim dorë ne nga modestia? E dimë ku ka lindur Nënë Tereza, por atë punën e popullit që i përket nuk e dimë mirë ne! Popullit që i përket nuk e dimë ne? Pse nuk e dime ne që AJO i ka varret e nënës dhe motrave në Tiranë? Pse duhet të tregohemi kaq modest papritur, kur të tjerët s´na kanë lënë gjë pa na thënë? Na kanë bërë egërsira, gangstera, kodoshë, prostituta, e ç´nuk kanë thënë për ne shqiptarët. Por ja që paskemi një figurë, që nuk e paskan të tjerët!

Të ishte e një vendi tjetër s’prishte punë, por ajo s´është e ndonji vendi tjetër, ajo gjakun e ka shqiptar. Shqipëria komuniste nuk e deshi për turp të saj edhe kur Ajo kërkonte hera-herës të vinte në Shqipëri atëherë. Pse të mos mburremi me të? Mburrja me Nënë Terezën tregon një prirje humanizmi që kemi ne si popull kur mburremi me një njeri të kultivuar siç është Nënë Tereza. Rrjedhimisht do të thotë se ky popull e pëlqen këtë cilësi humane. Në një kohë kur popullin tonë e cilësojnë për mëndjemadh, të dhunshëm, karshillëk e dokrra te tjera, papritur, ky popull krijon një model jashtëzakonisht emancipues. Ç´të keqe ka, e zemë se jemi popull tjetër i Europës p.sh, dhe gjykojmë punën e Nënë Terezës. Vjen dikush e thotë-Nënë Teresa është e këtij populli shqiptar. Ne do themi, shumë mirë që ky popull, i cili është akuzuar për të këqija, paska këtë Nënë të tijën.Ne na duket e lehtë sot se jemi shqiptarë e themi , epo mirë ja bënë Serbisë, punë e madhe!- por nuk ka qenë e lehtë. Edhe dilemat duhet të kenë qenë të mëdha. Mirëpo, duke ja thënë kjo Nënë e Kishës, Klintonit, ai çlirohet nga ç´do skrupull moral, sepse atij po i thotë një njeri i shenjtë. «Ajo theu ligjin e fesë për popullin e saj», theu rregullin e fesë për shqiptarët e saj. Me këtë ajo i ka larë të gjitha. E turpi ynë i përbashkët është për sharjet ndaj Nënë Terezës !- përfundon Ismail Kadare gjykimin e tij për Nënë Terezën.» 

Pjesë nga një intervistë e gjatë me I.Kadare, Koeln, 12.12.2010

http://gazetainfopress.com/foto.php?foto...

Sado qe s'me vjen aspak keq qe nje shqiptare po merr vemendje, duke i dhene dhe Shqiperise vemendje, s'mund te bej sikur s'e shoh idiotesine dhe hipokrizine qe qarkullon neper ajer me kete.

U be shenjtore sepse nje indiane pa nje drite nga medaljoni qe kishte prekur trupin e nene terezes gjate funeralit, dhe te nesermen u zgjua pa kancer... dhe fare rastesisht u be e krishtere, nga hindu? Sinqerisht? Dhe asnjeri nuk ngre pyetje ketu?

Asnjeri nuk dyshon qe esht thjesht ceshtje konvertimi? Asnjeri nuk do t'ia dije se pse nene tereza paska kete fuqi si e vdekur dhe e la fuqine vetem me kete qe e beri shejtore?  Te tjeret i le te vdesin me kancer? Dhe bota ka me miliarda njerez qe i besojne keto magjira ne vitin 2016 pa i vene aspak ne dyshim? Cfare trishtimi. 

Pale hipokrizia e mediave qe i pranojne si te mireqena keto "magji" vetem sepse vjen nga Vatikani, por magjite e tjera i kane "bestytni" ose "propagande". Hipokrizi dhe idiotesi nga te kthesh koken.

Nuk i shmang dot ata qe pasurohen dhe bejne qejf me mundin e ketyre idioteve. Do te ishte e cuditshme qe dikush te kishte kaq shume idiote para kembeve e te mos i perdorte. 

Seriozisht. Ka shume budallallek verdalle. Hajde t'u vesh faj myslimaneve qe i genjejne te vete se i presin 72 virgjersha pas vdekjes. Magji per magji, pse mos ia futesh sa te te haje krahu?

Nese ka vertet Zot, parajse e ferr, te paret do te shkojne ne ferr drejtuesit fetare te cdo lloj feje. Sepse kur nejrezit ndihen te pashprese para semundjeve e fatkeqesive, kane nevoje te deshperuar te besojne se kete hidherim e pikellim tej mase te madh mund t'ia heqe dikush, nje magji.

Ata qe shfrytezojne pikerisht kete pikellim maksimal qe njeriut i vjen ne diten me te keqe te mundshme, vetem per te krijuar pushtet, ushtare, per te rritur numrin e atyre qe ka nen kontroll, keta jane njerezit me te ndyre qe mban ky planet. 

Nje refugjate e deshtuar ka qene.

pz

U kry, kaq ishte.

rrofsh tiku

Mirëje?

"She also praised the repugnant Albanian despot Enver Hoxha and laid flowers at his grave ..."

 

Gazetar zoteria... 

Si ka mundsi ne nje kohe ai kur ishte gjalle nuk e kishte lejuar kerkesen e saj per ti dhene mundsine nenes dhe  motres saj te takoheshin me te dhe te kuroheshin jashte! Dhe ajo I vuri lule ne varrin e tij !                              Pse ta ket ber kete?

 

 

 

 

Meshira Kristiane, - ideal me te cilen e jetoi gjithe jeten e saj,- ka ba qe t'i vej lule dhe atij. C'e keni ket predispozite me nxer bishta sa anej knej - worship her dhe kaq!

Po jo, nuk eshte ashtu.   Kjo I ka prish pune biografise s saj. Akuzohet se ka bashkepunuar me diktatoret .Lexo Pak linkun e idrizheretikut : )

ca bashkpunimi, o zotri? pse pranoi para per te ushqyer te uriturit? kjo ishte ajo qe lante leprozet e ata qe shoqerite i lene ne harrese. Pranoi para nga kushdo qe i jepte sepse parate i perdorte per krevate portative, per ushqime e mjekime bazike per te varfer e te pashprese. Pranoi para nga diktatoret qe kishin vrare e prere sepse shpesh ju perplas dera ne fytyre kur ua kerkoi atyre pushtetareve me "dinjitet". Per t'u gjykuar pastaj nga njerez qe nuk ngriten as gishtin e vogel per te ndihmuar te tjeret. Po kjo eshte ironia e vertete e njeriut, qe gjykon dike qe sipas tij, nuk beri sa duhet nderkohe qe vete nuk ben asgje

Un sdi gje shtypi kanadez anglez thot, ne lidhje me Enverin "akuzohet" pse I coi lule diktatorit!! Fjala bashkepunim eshte per dikt.e afrukes  ect Dihet gjithashtu qe dinakria njerezore mbetet ends e pa zbuluar.tek njeriu njeriun do te marr pushtet edhe me vdekjen e shenjtoreve kot nuk lihen 5 vjet si rregull per tu ber shenjtor

kur shtypi kanadez e anglez te beje 1 te njemijten e cberi Nene Tereza (thjesht Gonxhe, per disa ketu), atehere do e  marr seriozisht

Pseja eshte elementare, megjithse shume e veshtire per tu kuptuar nga kunderfetaret, njekohesisht edhe themeltare per nje besimtar te vertete. Perben ndonje te re qe nje besimtar lutet per persekutoret e tij? Nene Tereza kete ka bere per pederastet persekutore shok Enver dhe shok Hitchens, eshte lutur ne varrin e shok Enver, dhe njesoj si eshte lutur, bashke me gjithe motrat e urdherit te saj, per shok Hitchens kur po jepte shpirt prej kancerit.

Problemi per nje besimtar eshte: a mund te lutet per nje gazetar qe vetem ha mut kot duke perserit çfare kane shkruar te tjere gazetare qe kane henger mut kot te paret per nje çeshtje problematike qe nuk jane te denje as te hane mutin e atyre qe marrin neper goje duke nxitur masat e gjera popullore kaqole ne persekutim te kampioneve te Zotit?

Neqoftese ferri eshte organizuar me strukture konike danteske, ne fund te hinkes konike jane gazetaret me goje hapur ku i hyjne ne goje te gjithe jashteqitjet e mekatareve perverse, kriminele, pedofile, karakurva etj.

 

Oheretiko pervec gjithe anes shpirterore, eshte edhe nje fakt me banal, ne ate kohe ne shqiperi te conin  me dhune tek varri i Enverit. Pak a shume si te vizitosh tani korene e veriut, te cojne me pahir te shohesh mauzoleun e babait te kim yongut.

A te qifqa mendjen!

eshte meshira e shqiptarizmes pseja. Edhe gjyshja ime si Nene Gonxhja, kur i thosha: 

-O No po ai eshte mutmuti- lere thosh O sa gjynaf i ziu!

Viva Nene Teresa, Poshte pederastet e Vatikanit!

Nuk vijne me ato gjyshe ballcekano...

Arsyja e meshires kristiane nuk qendron ne kuptimin e qellimit te vertet Edhe ne ideologjine fetare Politika qendron ne plan te pare.Dihet qe Deshira e nenTerezes ishte hapja e nje qendre bamirsie dhe menyra me e mire per te penetruar ishte vajtja tek varri per te zbutur kundershtimet dhe ne fakt ja doli por ne 91 dhe nuk erdhi me pastaj. 

Vallaj ne rastin e Gonxhes veshtire me thene i ndihmonte apo i sakatonte me keq ata te gjoret me praktikat e saja. Nje fondamentaliste fetare. Fakti qe shpallet shenjtore, nje nder bestytnive me ataviste katolike, vetem sa e shton ironine.

po pra, kjo i sakatoi ata qe nje bote e tere perpara saj, nxitoi t'i ndihmonte, t'i kuronte, t'i ushqente, t'u thosh nje fjale te embel etj etj...sa kriminele paska qene, kjo Gonxhja!

Nje pyetje te thjeshte kam per me te lexuarit e kenduarit se mua, Mesa di une, Shën Theresa ka familjare qe jetojne diku... Nuk gjej do derime sot nje sqarim familjar per prejardhjen e Shën Thereses. A mund te me ndihmoni per sqarim? 

Vallaj ne rastin e Gonxhes veshtire me thene i ndihmonte apo i sakatonte me keq ata te gjoret me praktikat e saja

Megjithe kete informacion qe ekziston sot mbi punen e Nene Terezes, nqs e ke te veshtire te kuptosh  je ose shume e trashe (nuk di te besh kritiken e Hitchens qe ishte ateist i cmendur,  p.sh. dhe i merr budallalleqet e tij kallup),  ose je e lige, ose te dyja bashke.

Ja te ndihmoj pak une, keshtu per bamiresi, sic bente Shen Teresa.

1. Ata qe ndihmonte Nene Teresa ishin njerez me semundje te pasherueshme. Per njerez te tille, edhe sikur te kesh mundesi te blesh ilacet me te shtrenjta, u ben me shume dem se u ben mire. Mjeket nuk te japin me ilace kemoterapie kur kane arritur ne konkluzionin se semundja nuk mund te sherohet me. Po i dhe pacientit ato ilace vetem sa e rendon me shume.

2. Me ndihmat qe merrte nga diktatoret bente nje rruge e dy pune. E para ndihmonte te varferit. E dyta ndihmonte shpirterisht keta diktatore. Me nje fjale, ju, o diktatore, qe keni vrare e keni prere, shpelaheni nje cike ndergjegjen ose shpirtin me dicka te mire (po e shpjegoj ne menyre paksa laike, per njerez si ty qe ndoshta nuk e kane idene e Katekizmit te Kishes Katolike).

3. Nene Tereza me gjithe ato parate qe i dhuronin nuk bleu as vila, as jahte, nuk jetonte ne luks (far from it). Kur fluturonte me avion, u thoshte ekipit te avionit ti jepnin te mbeturat e ushqimit te pasagjereve. E bente lekuren sholle me nje fjale per te ndihmuar te vuajturit.

4. Beni dhe ju qe e shani te pakten 1 te miliardten e asaj qe beri Shen Tereza.

Jo se jane te zene duke ripertyp bajgat e Internetit. 

Ti edvo pa nerva mos u bo me katolik se Papa ,Nene Tereza mbetet figure sidoqofte, e madhe ne syte mendjet e milionave, por kjo ska lidhje ' me ju.me.ne.me ty,me.mua me.ata ato..krahasimet jane pa lidhje mos bo politiken e djallit .paqja qofte mbi ty

1. Pretendimin qe ne misionet e saj nuk jepej ndihma e duhur mjeksore nuk e ka ngritur Hitchins por e ka marre nga te tjere. Kushte higjenike katastrofale, staf me pergatitje minimale, mungesa diagnoze, mosperdorim i  ilaceve dhe narkozes etj. Njerez qe vuanin nga kequshqimi qe mbaheshin ne te njejten hapsire me njerez me tifo dhe murtaje. Njerez qe mund te shpetoheshin me ndihmen e duhur mjeksore qe trajtoheshin si ne grahmat e fundit te jetes. Te thuash varja se pa Gonxhen do vdisnin sidoqofte eshte e neveritshme. Te vuajturit nuk jane aty qe ti te japesh ndihme sa per te tallur trapin, ne menyre qe Gonxhja te aplikonte  dogmat e saja te pietetit mesjetar.

2. Shitjen e indulgjencave qe praktikonte Gonxhja, e ka praktikuar kisha katolike per 1000 vjet por kjo nuk e ben te moralshme. Perkundrazi ka qene nje nder praktikat me te turpshme te katolicizmit, Luteri eshte deshmitar. Nuk eshte ceshtje katekizmi (Krishti eshte qarte ne mendimin e tij mbi parane), eshte ceshtje oportunizmi.

3. Mos me keqkupto, nuk i ve ne dyshim qellimet e mira te Gonxhes ose faktin qe ka ndihmuar shume vete ama besoj qe menyra e Gonxhes nuk eshte humanizem eshte thjesht fanatizem fetar. Nuk besoj ne fetishizimin e vuajtjes.

 

Petroninse, se çfar beson ti nuk i plasi asnjeriu, biles jo vetem ti, por kushdoqofte, sado i modh qofte.

Eshte nje evidence qe nuk arrihet asgje e vyer qyl pa vuajtur, pa derdhur djerse, lot dhe gjak, dhe per kete arsye fetishizohet vuajtja, dhe jo vetem nga fanatiket fetare, por nga çfardo fanatiku, edhe nga fanatiket ateiste. Çfar po them eshte evidence shkencore, eshte ligj universal si ligji i gravitacionit, te cilin kush ka vertet mend ne koke e kupton, pastaj e "beson" duke e vene ne praktike nese ka kryqe.

Vetem gjimnazistet petroninse e hane qyl kete bote, sigurisht duke ngrene edhe nje gje tjeter, ate pra si gjithmone duke ngrene turijve spermen e pergjakur te aksion vjenez me titull jesus against the universesmiley

  

Deshira per te mbajtur kryqin eshte ama mekat, pasi kryqi eshte atribut i Zotit.  Vetem krishti mund ta mbaje kryqin, eshte prova e ekzistences se tij. Fetishizimi i vujtjes eshte mohim i Zotit.

1. Jane vetem dy grupe qe e kritikojne Nene Terezen. Grupi i pare perbehet nga rreth 4 apo 5 indiane nga Kalkuta, qe nuk u ka pelqyer fakti qe Kalkuta eshte bere simbol i te varferve dhe te vuajturve nepermjet punes se Nene Tereses. Nga keta qe e kritikojne me kryesoret jane dy. Njeri eshte mjek qe ne vend qe te rrinte ne Kalkuta te ndihmonte te varferit per te cilet gjoja i vjen keq, emigroi ne Angli ( nuk e ka keq ai shkaba ngandonjehere). I dyti eshte kryetari i bashkise se Kalkutes qe ka hallin se i prishet imazhi i qytetit dhe largohen turistet. Qe te dy dhe tjeret, jane pergenjeshtruar nga indiane te tjere me pozita ne Kalkuta.

Grupi i dyte qe e kritikojne kryesohet nga nje antiteist si Hitchens dhe perbehet nga ata qe nuk u pelqenin pikepamjet e Nene Terezes per abortin dhe divorcin.

Po te ishte ashtu si thua ti dhe ata trapat indiane qe permenda me siper, Nene Teresa nuk do te nderohej me cmimin me te larte ne Indi, Australi, Filipine, Amerike, etj. Universitet nuk do shperndanin diploma nderi ne emer te saj.

p.s.. Askush nuk ka thene 'varja se do vdisnin'.

Lexoje edhe njehere ate qe kam shkruar ... me    n   g   a   d   a   l   e      dhepaunxtuar. smiley

 

 

2. Sa per shitjen e indulgjencave etj. e pamoralshme eshte kjo qe ben ti. Sic te thashe edhe me lart, ti thjesht merr kallup ato qe ka thene Hitchens (ne nje shkrim ne vitin 2003 ai ka shkruar"This returns us to the medieval corruption of the church, which sold indulgences to the rich while preaching hellfire and continence to the poor" ).

Por e verteta eshte qe Nene Tereza nuk perfitoi asgje nga parate qe i dhuronin per misionin e saj. Edhe Hitchens vete, nga e ke kopjuar ti tezen tende, nuk paraqet asnje evidence te ndonje korrupsioni me parate qe i jepeshin Nene Terezes.

E kunderta ka ndodhur. Kur i dhane cmimin Nobel, u tha atyre qe parate e cmimit, $ 192 000 ti jepeshin te varferve ne Indi. te varferve, jo katolikeve.

Ne Indi (ku besoj e di qe shumica jane Hindu), asaj iu be funeral shteteror ne shenje mirenjohje per sherbimet e saj ndaj te varferve te te gjitha feve ne Indi.

Kryeministri i Pakistanit (nje vend musliman, besoj e di) tha per te: a rare and unique individual who lived long for higher purposes. Her life-long devotion to the care of the poor, the sick, and the disadvantaged was one of the highest examples of service to our humanity."

Sekretari i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara tha: She is the United Nations. She is peace in the world.

Sipaj teje, te gjithe keta me siper jane budallenj qe i konvertoi Nene Teresa ne te krishtere....dhe qe nuk e kuptuan asnjehere qe Nene Tereza ia u kishte me te hedhur ...

 

3. Nene Teresa pati per nje kohe te gjate shume dyshime mbi besimin e saj ne Zot. Eshte shkruar shume dhe debatuar shume per kete ne gjithe keto vite qe kur u beatifikua. Mjafton te lexosh me shume qe te ndricosh sado pak mendjen. (Google Rev. Brian Kolodiejchuk)

Askush nuk e ka quajtur Nene Terezen " fanatike fetare", kurre, asnjehere, biles as kritiket dhe urrejtesit e saj me te medhenj.

Ti je e para.

edvo,

meqe mu nuk me rri bytha pa fol, dhe meqe shof se ti qeke fanatike fetare qe njifke mirre katoliçizmin, si e shpjegon ti faktin qe gjysmen e jetes Nene Tereza nuk ka ndjere Zotin. Me fjalet e tua mos linko, ose linko normalisht per mbeshtetje, mbasi ke thene tenden.

 

Ty s'te rri bytha rehat, se kerkon Linqe nate e dite, i le te valojne, i trazon ngadale, i malaks e pastaj del si urithi me proklamen:

e mer, a ka fiq deti ta krrujn bythen me mu?

ballçekan, ke dhene vetem prova qe je shume i zoti per batuta (ta them sinqerish, dhe here pas here ta kam vene ne dukje kete), siç edhe po ben por tani duke krujt bythen me ty, por jo me tej, si psh per te sterholl muhabetin per çeshtje fetare, ose me ne veçanti per shenjtore dhe per Vatikan.

Ndoshte je me i zoti edhe per kete, dhe sinqerisht un e uroj se natyrshem shoke si vetja du ne blog, por deri tani ke Linkuar Politin ne origjinal pa bere asnje koment, e kur un kerkova te çentroj muhabene e Vatikanit dhe Politit se kush eshte, leshove nje batute dylekshe, nga ato qe bejne me qesh Gjembin, qe un merrem me dosje.

Po deshe e bejme muhabet tamom pa batuta edhe punen e dosjeve, duke deklaruar ne paranteze qe un nuk e kam problem te merrem me dosje.

 

Tiku,

me vjen keq qe i merr per keq ca gjera. Nuk e di pse qeshi gjembi dhe as e kisha aludimin tek dosjet, te cilat me sa kam vene re ketu jane argument teper bajat.

Une nga vetja ime, po mbase e kam gabim, as i ve fare veshin orientimit politik, fetar, seksual, alimentar apo dreqi me shejtan te biseduesit. Perqendrohem vetem tek argumenti apo opinioni i shprehur, duke bere gjithmone reset nga e para,prandaj dhe ndonjehere me ndonje, tingellon tip grricje. 

Me nje fjale, jo Politi, po sikur dhe Hitleri te jepte ndonje mendje do rrija ta degjoja ca thoshte e do shprehesha pastaj.

Kjo e Politit qe thua ti ne lidhje me Nene Teresen, mua personalisht, nuk mu duk aspak perbaltje e figures se saj, po nje kendveshtrim kurioz te cilin Politi si katolik nqs nuk e merr vesh, ja atribuon konfliktit midis qafderrave te Vatikanit dhe nje Noje te rrudhur.

Une si me dobiç qe jam, e di cik me shume nga Politi, them qe mungesa e besimit tek Nene Teresa ( keto 50 vjet e fundit) ka te bej shume dhe me ate damarin Shqipo, prandaj e krahasova me gjyshen time, po ndoshta dhe me tenden, pse jo.

Ja kaq a Dereziu ti, se na lodhe.

Ti nuk je dobiç, perveç se kur do me u duk vete si i tille, ti je inteligjent, por jo deri aty qe te kuptosh qe lodhja ka rendesi me teper se inteligjenca, ose thene ndryshe sipas La Fontenit, breshka eshte me e shpejte se lepuri. Kete ka kuptu edhe Nene Tereza. Pranej lodhu i çik here pas here kur komenton dhe kur lexon komente.

Prove e inteligjences tende eshte pikerisht fakti qe, ne gjithe keto shkrime pa fund per Nene Terezen, ti ke kap shkrimin e Politit, i cili nuk eshte pikpamje vetem kurioze si thu ti, por eshte maje mbi te gjithe shkrimet e tjere. E kam fjale per shkrime zyrtare, personash te njohur publikisht, se ka edhe shkrime si me thene klandestinesh qe he per he nuk ja ve ne pulle njeri.

Edhe ngjashmerine e Nene Terezes me gjyshet e dikurshme shqiptare qe akoma nuk kishin pare filma porno te grupit pornostar Stalker te lyer me livando, e ke kap shume mire dhe me shume inteligjence. Eshte shume e vertete ngjashmeria e tyre me Gonxhen.

Siç e thashe me siper lodhu i çik me teper kur lexon ose degjon nje person, lexoje çfar thote, por lexoji dhe dosjen, e cila eshte me e rendesishme se çfar thone personet, qe yhy sa gjera thone, shume gjera thone. Ndryshe del kallup, nuk je ne gjendje te ndash shapin nga sheqeri, nuk te pi uje inteligjenca pa u lodh, perkundrazi te prish pune.

Psh si Hitleri, ashtu dhe Jezui kane thene njesoj:

Ose me mua, ose kunder meje!

Pra nuk jane te gjithe njesoj si kembet e dhise, megjithse mund te flasin njesoj dhe mund te duken njesoj, prandaj lodhu te lexosh dosjet perkatese te personit. Dmth ne kete rast lodhu te lexosh dosjen e Politit, pastaj mund te kuptosh se shkrimi i tij prap maje eshte, ai ka shume te drejte, por eshte maje me shenje te kundert, dmth humnere e thelle. Ai duket sikur e ka kunder Vatikanit ose qafderrave te Vatikanit, por ne thelb e ka kunder dikujt tjeter qe ka themeluar Vatikanin e me tej se Vatikani. Shiko motivacionin e personit, dhe ne dosje mund ta gjesh me kollaj.

Bej njesoj si per shembull ta zeme se vendos te martohesh, nuk besoj se thua per pretendenten:

Mjafton te kete organin dyfelor ne rregull, çfar rendesie ka kush eshte ose si e ka dosjen?

 

Ore qerrata, se mos me leshon ndonje batute te llojit:

Pse ç'me di ti mua ngambrapa, qe te martohem me Politin ngambrapa?smiley

Jo, jo, une batute nuk leshoj, po pse te duket kaq maskarà ky Politi, kete akoma se mora vesh.

Ky i ziu, me ç'lexoj ke Linku s'me duket se ja ka kaq me te futur ngambrapa Vatikanit, sa na e nxjerr ti.

Ky qerratai, perveç atyre librave me prifta e murgesha porno qe i ke lexuar ti, ka shkruar psh "Sua Santità", biografi Pape, ka gjet dhe kush do behej Pape e kur do jepte doreheqjen po i njejti Pape.

Perveç librave "Vatikani ngambrapa" na paskesh shkruar dhe psh "Crisi di un papato" apo "Francesco tra i lupi".

Bile me e forta eshte qe fakultete teologjike na e ftokan dhe per fjalime.

Pse i mban te fshehura Tiku keto gjera, apo si thosh gjyshja ime:

Pse i ze hasha?

Mbas Concordato-s me Musolinin Vatikanit nuk ke çfar i fut, sepse ja futi sa krahu vetes (sigurisht palloshi ishte i Musolinit). Pra e vetmja gje e mbetur eshte t'ja nxjerresh. Problemi eshte si t'ja nxjerresh? Por problemi me i madh eshte se pothuaj asnjeri nuk do me e pa dimensionin providencial te kesaj te futme (e me pas edhe te nxjerrmes), e konsiderojne si akt kalimtar se ashtu ishte i pune, ashtu ishin kohet atehere, me perjashtim karabushat e te majtes qe akoma merren me te futmen e Musolinit, e nuk shohin se ne te njeten kohe u'a kishte fut sa krahu providencialisht Stalini.

Kjo eshte situata ne vija te pergjithshme, dmth Concordato eshte shenja evidente e arritjes se ngambrapakrishterimit, perkthyer ne terma laike te epokes post-moderne (ngambrapamoderne).

Keshtu nga kjo pikpamje edhe Politi nuk ka nga e lu sumen, e ka n'sume per vete çfardo te beje e çfardo krah te mbaje, e sa do gjeni dhe profet te jete.

Pastaj me ne detaje Politi shkruan ne il Fatto Quotidiano, dmth duhet me pa dosjen e kesaj gazete, qe eshte nje lemsh para porte, por prirja e pergjithshme e saj eshte antiberluske, dmth pak ashume felore majtas.

Kij parasysh qe edhe Vatikani si çdo gje ekzistuese ka strukture dyfelore, megjith paraqitjen e jashtme monolite. Brenda tij operojne forca te majta progresive (ku ben pjese edhe nje pjese e Politit bashke me sumsat e tij per te cilet shkruan libra), dhe forca te djathta reaksionare. Sigurisht eshte edhe alterantiva e trete mibis dyfeleve, dmth alternativa e Brimes, ku ben pjese edhe pjesa kryesore e Politit.

 

Ore Tiku, po ty mos te dukemi gje burdallenj neve qe s'marrim vesh nga Linqet?

Prit, na dhe repliken, se e do dyfelore ti, e di, e di...

Per kedo njeri qe ngrihet mbi te tjeret do kete gjithmone perpjekje per ta njollosur.

Inva Mula,Shkelzen Doli,Lorik Cana, Rita Sahatqiu,

Ka kush pergjigje pse vetem kosovaret u qfaqen ne podiumet e Vatikanit per shenjetrim te nene Terezes.

- ndofta, sepse qeveria e Kosoves investoi/ sponsorizoi  rreth 350 mije euro per kete eveniment.

Po keta te tanet jane bere me dathnore Belul ...kanë shume per te mbajtur smiley

Njerzit qe me bejnë per te vjelle me shume ,jane mbesat dhe niperit e atyre qe i zbriten gjysherit zbathur nga mali...pale 

kur me bejne si te ditur lol

Thote kurva plake rrena , kopjo gazetaret e lleshit tek ajo e arushes ..masturbojnë prej qefit hajdaret dhe hajdareshat tona te shkolluar lol se  gjeten fakte...

Per ju kurva plake,  qe e ka lenë zoti gjalle me u turperuar nga nuset e niperat ) eshte nene Tereza ..ajo qe vrau e preu bashke me te shoqin dhe njerzit e familjes...ajo eshte frymezim per ju,  ashtu jeni edukuar me vrasje , si gjishi sigurimsi ...bamirsirat janë shfaqe te huaja...keni harruar qe ishit te reckosur dhe te uritur me keq se indianet...

 

Listen to the wind, Dasara.

Mitet nuk jane te pakritikueshem, por te kritikosh personin qe drejtonte qendra bamiresie, shtepi per te semuret e femijet per kushte te papershtatshme, eshte te flasesh nga kolltuku i rehatllekut me se pakti. Kritiket shkruajne per kushte johigjenike, per mungese mjekimesh dhe personeli mjekesor ne nje kohe qe ambientet spitalore normale vuajne nga po te njejtat mungesa ne vende si Kalkuta e me gjere. 

 

Permendja vetem e faktit qe Nene Tereza vuri lule ne varrin e diktatorit eshte shembull tipik i poshtersise gazetareske se si deformohet informacioni me qellim degradimi te figures se nje personi.

Me kujtohet shume mire lajmi televiziv TVSH te vizites ne varreza qe ishte montuar me qellim ne menyre shume te poshter pa pike lidhje sikur me qene videoklip me spazma imazhi: dy motra suport te Nene Terezes me buqeta lulesh ne dore, Nene Tereza qe lutej, dora e saj e rreshkur nga pleqeria ferkonte pllaken e mermerit.

Por te pakten atebote ideja dilte sidoqofte, kurse tani nga i gjithe ky fakt shokues, njesoj shokues per kapterre dhe disidente, ka mbetur vetem interpretimi klyshkurve qe "Nene Tereza vuri lule ne varr te diktatorit".

Prandaj perseris pa u lodhur qe eshte motivacioni i veprimeve dhe veprave qe ka rendesi, kurse interpretimi dhe gjykimi nisur nga vetem pamja e jashtme eshte poshtersi kriminale, satanizem puro. Pikerisht ne kete menyre ka vepruar dhe fituar pothuajse gjithmone e Keqja ne histori. Si gjithnje edhe me ndihme e Loqeve: "e tha televizori!" ose "e ka lexuar ne libra Petronisja qe lexon libra!" ose "e ka Linku qe se ka gjet akoma Arti qe çejxh dhe uord!".

 

Permendja vetem e faktit qe Nene Tereza vuri lule ne varrin e diktatorit

Kur lexova kete mu mbush mendja qe keto jane shkrime te porositura. Nuk mund te akuzosh nje besimtare pse thote nje lutje per te shpetuar shpirtin e nje personi qe ka nderuar jete, pike! Marre dhe rrethanat pastaj eshte goditje shume poshte brezit per te qene nje shkrim i denje. Pallavra.

eshte shembulli i qenerise qe i eshte qepur ketij vendi dhe nuk e lene te beje rrugen e tij. jane krimbat qe ushqehen me plaget e ketij vendi. cdo gjeje te mire do ja vene bishtin. Nena shqiperi do rroje se ka 3000 vjet ne keto troje dhe do vazhdoje te kontriboje per boten mbare me nene Tereza te tjera.

Ministri i jashtem serb pardhje i meshonte faktit se shqiptaret e Kosoves e Maqedonise qe i ishin bashkuar isis, kishin qene edhe luftetare te UCK-se. Keta 20-22 vjecaret dmth. Pikerisht pardje.  

smiley Nderim per vepren dhe shrbimin e Nene Terezes!

Nuk ka asnje individ ne kohet moderrne qe te kete bere aq shume sa kjo bamirese e madhe.

 

Kte e di e gjithe bota.Ate qe bota sdi eshte perpjekja jone per te marr te perfitu dicka nga fama e saj me qense ajo ka origjine shqiptare pa pat asnji grim kontributi per te ndihmu njeiri tjterin si shqiptar ,se paku . Lene pastaj kur ngrene zerin Antikomunistet .dhe zorraxjinje te tjer Hipokrizi e madhe apo jo!

Po dihet ajo pune kur eshte koha per te marre ndonje cope merite medalje zorraxhinjte me kollare dhe kostum politik gjithmone vrapojne per te pervetesuar meritat. E kane per zakon te vjelin ate qe kane mbjelle te tjeret..... eshte edhe reklame politike kjo, praktike boterore....

Nene Tereza perfaqeson njerezit e thjeshte qe kane nevoje jo barkderrat qe kontribojne ne skamjen e te tjereve....

http://www.forumishqiptar.com/threads/12...

Ja pra kulmi i `modestise` tone per emrin e lavdine e  Nene Terezes !

Kishte bere nje shkrim Rudina Xhunga per cermonine e shenjterimit te Nene Terezes, e kishte qa me lot hartim hartim hartim letraro artistik folkloriko politik, dramtik, kritik, poetik ,e shume tik tika ! Me te nrit qimet perpjet dhe me ti ul po menjeiher!

Ne per cermoni, fjalime, orientime,mesime,tribuna, hartime, poshte e perpjet -jemi te paret Kur vje puna ne praktike, tik tik tik, tik..asi gjo ne vij! Eshte bere vendi per tu njall edhe njehere Nene Tereza!

 

opo lere ca thote akademia e felliqodonise,  po shiko ça thote Vatikani qe i di çik me mire  keto pune..

Provokacija nga ana e Vatikanit, kush do e mendonte.  Ja mbase do te qetesohen shpirtrat e trazuar maqedonas me nderhyrjen e akademise. 

e, provokacija thane edhe maqedonet.. dhe vatikani duke u  ''kerkuar ndjese'',  u pergjigj keshtu...

Për shkak të gabimit në përkthimin e tekstit origjinal në gjuhën italiane, vendi i lindjes është shënuar gabimisht në Shqipëri. Në teskt është dashur të qëndrojë “Tereza nga Kalkuta” (Gonxhe Agnes Bojaxhiu) e lindur në Shkup, më 29 gusht të vitit 1910, si fëmija i pestë dhe i fundit nga prindërit shqiptarë Kolë dhe Drane Bojaxhiu”, thuhet në shkrimin deri te Ambasada e Maqedonisë në Vatikan.

 

...pra Vatikani edhe ne kete version te permiresuar rrefuzon te thote qe Shkupi eshte i maqedonise.smiley dhe nuk harron  te theksoje perkatesin etnike 100% shqiptare te nene Terezes.

Thua Papa po e mban premtimin qe i pat dhene Skenderbeut per ushtrira....smiley

Kurse keto maqon kur dalin djemt e Aleksandrit, s'e kane per gje te perlajne dhe Shen Terezen. Dmth te tentojne. Si tha ai po eci mire, po s'eci, aty ku ishim. smiley

po jo, Vatikani eshte korrekt dhe e di cfare  thote. kur ka lindur nene Tereza, Shkupi ishte pjese e 1 prej 4 vilajeteve shqiptare, dmth ishte qytet shqiptar.  pra kur vjen puna per rreferime historike, Vatikani  eshte vendi i duhur se ka arkivat me te lashta.

Dhe eshte vendi i perpikmerise, dmth s'para leshon ofenime kot. 

 

Moj çupe po Taki Fiti me ty ka ngelur te na e zgjidhi kete punë...e zonja e punës e ka thëne vet se kujt etnie i perket . Fqinjet ezemer i ke smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).