Kuvendi i Kosovës ka vendosur që të tërheqë ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi nga rendi i ditës.

Ky vendim është marrë pasi që prezentë në sallë nuk do të jetë Lista Serbe dhe rrjedhimisht kalimi i kësaj marrëveshje është i pamundshëm.

Sipas burimeve të zeri.info kjo ka bërë që Kuvendi ta tërheq këtë pikë të rendit të ditës dhe ta shtyej për një ditë tjetër. Deri më tani nuk dihet se kur kjo pikë do të dal përsëri në votim.

Ndërkohë seanca do të vazhdoj me pikat e tjera të rendit të ditës.

Pas tërheqjes së Isa Mustafës, lider të partive opozitare i janë drejtuar turmës jashtë Kuvendit të Kosovës të cilët po pretestonin.

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i është drejtuar masës duke ju thënë “Sot votuat ju, urime fitorja."

Kreu i ekzekutivit, më tutje ka shkruar se me këtë u pa që thirrjet e Lëvizjes Vetëvendosje dhe kërcënimet e saj për përmbytje të shtetit nuk gjetën përkrahje të qytetarëve.

Sipas Mustafës, Qeveria nuk do të ndalet me angazhimin e saj drejt rrugës evropiane dhe euroatlantike, transmeton “Zeri.info”.

Ai po ashtu, përmes këtij statusi, ka thënë se Qeveria do t’ua mundësojmë të udhëtojnë pa viza.

Zëri.info

24 Komente

Kete gje nuk e kuptoj une, pse duhet ti falesh toka nje shteti, me gjith respektin per ate shtet, kur tokat tona shqiptare jane tkurrur pikerisht prej ketyre komshinjve. 

sa kohe qe fara e keqe e jenicereve do drejtoje fatet e shqiptareve, listat serbe e greke do vendosin!

shyqyr zotit qe ka ndonje albinkurt  rreth e rrotull  se u natdnokezuam   komplet!

kush jane fara e keqe e jenicereve?

dhe mos ke dash me thene nardnokezuam?

nardndokezuam.

Ky demarkacion anti-kombetar s'ka me kalu kurre.

Kete lajmin s'e kishin dhene keto mediat ketej...

Po, me duket se kete lajm nuk e kane dhane mediat ketej.

Demarkacioni u hoq se nuk i kishin numrat me e kalu. Se ata e votune Presidentin pa qene prezente lista serbe, jo me demarkacionin.

Tani do filloje filmi i fajesimit te opozites ne rast te mosliberalizimit te vizave. Do fillojne te thone qe prej kercenimeve te VV nuk u votua demarkacioni dhe nuk u hoqen vizat. Pra deshtimet e qeverise dhe maskaralliku europian qe tallet me shqiptaret e Kosoves, do i faturohen opozites.

Po si ka mundesi -faji I Europes dhe jo faji I shqiptarve? Se keni hedh balt shume per  Enver Hoxhen ne lidhje me piken e bashkimit te Kosoves me Shqiperine duke fituar shume kredi ne politik !                                               Po ja qe edhe tani fati I Kosoves nuk qenka ne duart e shqiptareve por ne duart e fuqive te medha dmth as te Enverit ne at kohe!

O cope mishi qe te ka ngel akoma filmi te Qoftelargu! Ai i luftoi e vrau ata qe luftonin per bashkimin ne emer te interesave te serbve qe i krijuan e drejtonin partine. Per kete akuzohet. 

Tani boll shkruajte mbas postimeve te mia se nuk kam ndermend te lodhem per te bere njeri nje debil si ty!

Tani boll shkruajte mbas postimeve te mia

Shpresoja se ti do ishe me lart se te tjeret qe shkruajne budallalleqe te tilla.

gjemb, Vetem ti dhe Liza nuk shkruani budallaliqe ketu : )

Nuk e di kush eshte Liza. Flm.

Lliza Lizandra, Lizandri ne boten e cudirave ! Po tani e dikush eshte ?

Ndoshta s'e ka dhe aq keq Lizandri, perderisa ti s'arrin as te kuptosh ate qe shkruajta une, qe s'ishte kundra teje.

E e ke nje gje te mire ti, kur nderhyn ne mes. Per te miren time dhe te Lizes e kishe ! Me rofsh o gjemb ! Jete te gjate pac per mua  ! 

edhe Turi

gjembi, ne respekt te budallaliqeve qe shkruhen ketu a mund te ma deshifrosh kete frazen e komentuesit Liza ?

Ai i luftoi e vrau ata qe luftonin per bashkimin ne emer te interesave te serbve qe i krijuan e drejtonin partine. Per kete akuzohet.

E ka fjalen per Enverin . Ne qoftese ka vrare `ata qe luftonin per bashkimin e interesave serbe`  ku qenka e keqja e Enverit ? smiley Shiko eshte aq kaqol nga mendja sa ngateron edhe mendimin e vet kundra ! smiley dmth opinionin e tij qe Enveri akuzohet si vrases i kosovareve, qe mbrojti interesat serbe !  Keshtu eshte kur ushqehesh me nje luge corbe te prishur politike qysh ne fillim dhe e vjell ter jeten !Dhe duke menduar qe Shqiperia ishte cop sop nga L2B dhe skishte asnje fuqi ekonomike, politike, ushtarake sa te vendoste te bente bente bashkimin e Kosves me Shqiperine !

Mirpo Lizandrat vazhdojne akoma ti bin ketij fyelli !

Tani eshte shume e qarte, edhe ne kohe te tjera si keto qe jemi se, per ceshtje kufijsh territore, ect Shqiperia as ka fuqi as ka per te pas ,ndonjehere  fuqi ,  perpa fuqive te medha , te ndryshoj apo te vetvendos se cfare te ndryshoj ose te bej me pretendimet territorresh !

Flm.

I shkabe I brez I dhim brezi I mashtruesve dhe I demoshkedhatise.

E di qe faktet numurat shifrat ligjet e me the e te thashe nuk kane rendesi per shqipot por a ka ndonje te na ndritoje me ndonje arsyetim ligjor se pse na takon neve e jo atyre ?

Cfare ligji kerkon ti per kete pune. Marreveshjet nderkombtare jane kuader dhe nuk mund te te tregojne se si behet ndarja ne cdo rast specifik. Prandaj jane subjekt negociatash keto pune. Italia e Greqia qe jane shume rag nj-tj kane ndejte duke negociu per shume vite percaktimin e kufujve detare, ku supozohet te jete shume me e lehte.

Ne rastin konkret ka pas nje vije jo zyrtare neper harta (se nuk ka pas kufi para pavaresise se Kosoves) qe korrespondon me nje kufi natyral (ndarja behet duke ndjekur majat e maleve si ne shumicen e rasteve te tilla). Ka edhe nje memorie te banorve te zones qe e kane dite se ku eshte kufiri. Keta te mencmit tani kane bere nje vije te re pa asnje arsyetim llogjik. Nuk japin fare llogari per kete po dalin debila nga LDK e thone "Territori i Malit te Zi po rritet, por ai i Kosoves nuk po zvoglohet"

Personalisht me mjafton per ta kundershtu kete demarkacion.

Faleminderit per sqarimin .demarkacioni nga ana ligjore qenka vetem vije per te percaktuar juridiksionin e nje territori te caktuar e jo nje kufi perfundimtar midis dy shteteve.

-vija e demarkacionit-e perdorte shpesh xhaxhi Enver.

  

 

Kjo ishte një fitore, dhe tubimi në Tiranë bëri punën e tij, duke i treguar pashallarëve andej që nuk kanë punë vetëm me ata nën zgjedhën e tyre, duke u treguar ndërkombëtarëve që jemi një komb, e duke i dhënë forcë pjesës tjetër të kombin që ndodhet nën pushtim. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).