Kam mёsuar se disa deputetё kanё paraqitur nё  Parlament njё projektligj pёr lejimin e importit tё mbeturinave. Kjo më duket sa e pabesueshme, aq edhe marrёzi!

Shqipёria e vogёl ka kaq shumё plehra e mbeturina sa mund tё furnizojё  Europёn dhe nuk ka mё  vend pёr plehrat e mbeturinat e tё tjerёve. Mos vallё mafia ndёrkombёtare e shqiptare e plehrave ёshtё vёnё pёrsёri nё lёvizje si nё kohёn e Nanos dhe Berishёs?

Thuhet se do tё  lejohen vetёm mbetjet qё  pёrpunohen, por me ato mbetje mafia mund tё sjellё gjithçka tё paligjshme e tё  rrezikshme. Ёshtё edhe kjo njё arёsye mё shumё  pёr t’i thё nё  “JO” kёtij projektligji dhe importit tё çdo lloj mbeturinash e plehrash. Mund tё pretendohet se do hapen vende pune pёr pёrpunimin e mbetjeve.

Nё  fakt po tё lejohet importimi i mbetjeve e plehrave, qindra e mijёra vetё mund tё humbasin punёn dhe bizneset e tyre nё turizёm, hoteleri, restorante, bujqёsi, blektori, etj.

Tё dashur qytetarё tё vendit tonё tё dashur: Ju lutem mos u mashtroni!

Shqiptarёt brenda e jashtё Shqiperisё duhet tё ngrihen nё protesta paqesore pёr tё mos lejuar kthimin e vendit tonё nё njё gropё tё madhe pёr plehrat e botёs.

Studentё, nxёnёs, tё rinj tё qytetit e fshatit, qytetarё tё Shqipёrisё dhe shoqata civile: Detyrojini deputetёt tuaj tё votojnё kundёr kёtij projektligji vrastar tё shёndetit e jetёs tuaj!

Importimi i mbetjeve e plehrave do tё shkatёrronte edhe bukuritё natyrore tё vendit tonё tё  dashur, do tё dёmtonte rёndё bujqёsinё e blektorinё dhe do tё mbante larg turistёt, duke pakёsuar kёshtu tё ardhurat tuaja familjare.

Unё shpresoj qё edhe Kryeministri Rama, i cili veproi drejt dhe sipas vullnetit tё popullit, vite mё parё lidhur me armёt kimike, edhe kёtё radhё do tё bёjё tё njёjtёn gjё: Ai dhe qeveria e tij do tё bёjnё atё qё ёshtё mё e mira pёr popullin dhe Shqipёrinё duke i thonё “JO” importit tё  mbetjeve e plehrave.

Unё  besoj e shpresoj qё deputetёt do votojnё  kundёr kёtij projektligji sepse e duan Shqipёrinё  tё  pastёr e tё shёndetshme dhe jo tё  mbuluar nga plehrat dhe mbeturinat e vendeve tё tjera.

*Ish-krytetar i Gjykatës së Kasacionit, nga Uashington DC, posaçërisht për “TemA”

160 Komente

Frika vjen nga injoranca. Tek plehrat ka lek shume te madh, e mundesi punesimi per shume veta. Ti thuash jo pa ditur fare detajet tregon cektesi. Se Jane plehra nuk domethene se do mbeten plehra kur perpunohen, e aq me pak se do jene te demshme per ambjentin. E gjitha varet, se si do perpunohen keto plehra e cfare behet me to. Suedia po importon plehra http://www.mnn.com/lifestyle/recycling/b... . Ata nuk Jane me idjote apo duan vendin e tyre me pak se ne. Thjesht kane një metode efikase perpunimi. Pa ditur se cfare do behet me to si mund to thuash jo? Apo meqe degjojme fjalen plehra, hec e marim vendimin pa ditur ça do behet. 

 

I njejti muhabet ishte dhe me armet e Sirise. Një nga idiotesite me te medha qe kemi bere. Kishim vite te tera qe po shkateronim pothuajse te njejtat arme kimike qe na kishte lene Enveri, me sukses. Kishim dhe ekspertizen dhe personelin dhe infrastrukturen per ta bere pa problem per mjedisin, po injoranca dhe frika na hoqi një nga mundesite me te medha per te ritur influencen e vendit, punesuar njerez e per te prure te ardhura. 

 

 

Muhabet paçavure Konn. Shkrim pa asnjё cilёsi e analizё, thjesht bieri t'i biem. Ke tё drejtё pёr gjithçka, po hajde mbushua mendjen.

Sa pёr lёndёt kimike, unё ja vё fajin edhe qeverisv Rama. Jam i bindur, akoma sot, qё do kishin qenё gjё pozitive pёr Shqipёrinё, por edhe mёnyra komplet amatoriale qё i bёri Rama asaj meseleje - duke lёnё qё tё frikёsohej populli, e pasi ju kall data doli e foli - ka pasur peshёn e saj.

Sa pёr shkrimin: mua nuk mё bezdis shumё fakti qё ky flet pa fakte pa shifra pa ide, por mё tremb fakti qё ky zotёri paska qenё kryetar i Gjykatёs sё Kasacionit. Kjo po qё ёshtё e frikshme.

Suedia po importon plehra........

Suedia eshte maja e zhvillimit boteror, biles edhe e rendit ekonomik me human ne bote po te duash ti. E po na e jep si shembull per te na mbushur mendjen qe edhe Shqiperia te beje te njejten gje. Po a i afrohet ndopak Shqiperia ketij vendi ultra te zhvilluar? As tek maja e thonjit nuk i vjet. Keshtu, shko ik e pirdhu! 

o a i afrohet ndopak Shqiperia ketij vendi ultra te zhvilluar? As tek maja e thonjit nuk i vjet. Keshtu, shko ik e pirdhu! 

Ti ke nevoje per nje kafe riedukuese me shkaben smiley

Kjo qe duan te bejne eshte kulmi I travestise .

Ne fakt kuazi nuk e ka dhe aq keq. Se puna eshte kush do ti perpunoje keto plehra ne Shqiperi, e kam fjalen cila teknologji do perdoret per kete gje? Shqiperia nuk eshte ne dispozicion te kesaj teknologjie. Atehere do vij nje firme e huaj e do ta instaloj vete ne Shqiperi? Ketu duhet sqaruar komuniteti per cdo detaj. Jo thjesht te marrim plehra se he per he do fitojme leke.

100% dakort qe Shqiperia nuk eshte Suedi, e as pritet qe te vemi aq larg. Po nderkohe qe Suedia i riciklon komplet, i kthen be energji edhe eshte aq e avancuar sa te importoje; ne le te mjaftohemi me shkaterimin deri ne ate mase sa mos shkaktoje rrezik per mjedisin. Pune eshte se as une, as ti dhe as ai qe qullosi kete shkrim nuk e dime se cfare metode apo teknologjie do perdoret. Si mund ti kundervihesh dickaje qe nuk I di detajet akoma.

Ne fund te fundit, eshte e lehte te kuptosh sa i paditur eshte autori kur po vazhdon te kritikoje vendimin për armet kimike. Një nga mundesite e pakta qe na eshte dhene për te luajtur ndonje rol me vlere dhe për te sjelle te ardhura, për ne. Frike e pabaze dhe komplet mungese deshire për te kuptuar dicka qe nuk dine. 

 

ket muziken qe plehrat i importojne vendet e zhvillume, shko tregoja afrikes lindore, qendrore dhe biles, dhe asaj veriore se ka shume dhjetvjecare qe e lu shume bukur. Dhe jam i sigurt qe i kane cu plehrat atje qellimisht, qe te cojne zhvillimin.

ZAR!

Ça logjike. Domethënë që meqë mund të ketë abuzime a pakujdesi, jo të mundohemi që t'i bëjmë gjërat mirë, të krijojmë vende pune e, pse jo, zhvillim, por të mos i futemi fare këtij muhabeti se nuk bëhet.

Lale je mire ti apo te kane vjedh pw ne PPU? Sinqerisht nuk e kupto qe nuk ka si bohet mire ajo pune ne Shqiperi. Manaxhimi i plehrave eshte ekskluzivitet i mafies ne shumicen derrmuese te vendeve te botes. Ti sa pate nje rast flagrant ku nje kalama u vra dhe u tentua te zhdukej pa lene gjurme, ne mes te Tiranes. Kur nuk po mban pergjegjesi njeri per Gerdecin, ti mendon se do kontrolloje njeri cilesine dhe sigurine ne fabrikat e mbetjeve? Kur je bere pllake vertitese e drogerave te ndryshme apo kontrabandes, ti mendon se nuk hyjne dot ne Shqiperi, produkte te rrezikshme bashke me plehrat? Kush do i kontrolloje more, Saikeq Tajarja, qe emeron cdo drejtor mini-drejtorie ne dogana? 

Ore ti kujto me verte se ai libri jot eshte "fiction". Jo se une te siguroj qe eshte plotesisht i vertete dhe asgje nuk ka ndryshu. Vetem mund te jete perkeqesu.

Lene riciklimin me mall importi se na mjafto te riciklojme deputetet per sapun, dhe ia hudhem fukarallikut. Shif te na hapesh nai teme per Kaba Festival se ishte fantastik. 

po jo mer, me ket llogjike, ne italine e jugut a qendrore lexon jo rralle per raste kanceri qe kane si shkak groposjen e mbeturinave helmuese nen toke apo ne lumenj. Ne Itali, kjo! hajde dhe flasim tani se po i presim rrugen zhvillimit te biznesit ne Shqipri 

Lizandër, po të prisja. smiley

Shiko, puna e pyetja është këtu sipas meje: a mund të kemi shpresë e besim që diçka do përmirësohet, e kështu edhe i futemi punës për plehrat a për çdo investim të mundshëm, apo themi që nuk e bëjmë dot atë punë - si për lëndët kimike - e rrimë rehat në fukarallëkun tonë.

Për mendimin tim, me aq sa e njoh atdheun, kam besim e mendoj që jemi të aftë të bëjmë diçka të tillë. Por, me prova, ke të drejtë ti: çdo gjë që ka ndodhur vitet e fundit tregon që nuk jemi të aftë. Por, dreqi ta hajë, njeriu për shpresë e për përmirësim jeton.

Na falni qe po ju futemi ne muhabet, por duhet te kesh parasysh qe gjerat fillojne me hapa.

psh qe vendi yne nuk garanton dot ujin e pishem per shtetasit e vet neper cezma e thuajse te gjithe e blejne, ku burimet ujore nuk mungojne perkundrazi na i kane zili, ku edhe rruges me banale do i vidhen fondet e do lihet pa vijezim a pa drita, ku dhe nje trotuar nuk e liron dot nga karriget abuzive sipas teje mund te arrije ne perpunim mbetjesh qe kerkojne nje nivel te larte teknologjie e pergjegjesie?

si i thuhet smund te vesh kravaten para brekeve.

Une jam dakort qe ne kete pike shpresa na mban. Po shpresa jo fluturimi me pras. Une mendoj se ka shume gjera e fusha te tjera per t'u zhvillu ne Shqiperi. Nuk ngeli puna me na nxjerr nga bataku plehrat apo armet kimike. 

Edhe nje fare guximi duhet se ndryshe rri ne vend numero. Por nuk mund te rrezikojme me gjera qe po i beme keq, pasojat i vuajme per shume kohe me pas.

kam pershtypjen qe nuk eshte shpresa por kureshtja.

Kjo do te ishte krutje me gjethe fiku, dhe e bo robi i thjeshte here pas here, kurse ketu benet fjale per magazinim dollarosh. 

logjika eshte qe krijo kushte per biznese qe kane rrezikshmeri te ulet per aq kohe sa ti si vend je shume i ekspozum ndaj korrupsionit e abuzimit te pushtetit per perfitim personal

Suedia nuk eshte Shqiperi dmth ne nuk jemi Suedi, qe te importoj plera se ja fut kot si kau peles! Kur t bohemi si Suedija dhe jo si Sudja athere po.Sa afer jemi me Suedine si shtet dhe shoqeri biznesi.?

I nderuar KontVrana, Suedia ka impiante per perpunimin e plehrave dhe mbeturinave, biles ka dhe TEC qe punojne me mbetje organike, ku perfiton energji qe e shet tek konsumatori. Per kete gje une kam folur para nja 15 vjetesh, e ke dhe tek Letrat e VQ, ku iu kam dhene rekomandimin qe nga plehrat organike te Shqiperise te perftohej energji duke marre shembullin e Suedise ose te Gjermanise. Ka shum material per kete tek VQ, por  disa e kane lexuar vertikalisht ate.  

Duke qene se Shqiperia eshte vend i vogel, kontakti me rrezikun qe sjellin plehrat eshte i  me i afert se ne vende si Suedia le themi . Kjo arsye si dhe korrupsioni dhe mosreagimi i popullsise ne pergjithesi mund ta bejne vertet Shqiperine terheqese per kompani qe operojne ne vende ku duhet te japin llogari, por me kleçken e shendetesise dhe higjenes. 

Mundesi punesimi? Influence te shtuar? Aq sa i erdhen Rumanise psh? Se atje jo vetem plehrat e importuara por edhe ato te gjeneruara brenda vendit nuk arrijne t'i menaxhojne apo t'i riçiklojne duke i grumbulluar ne kodra te braktisuara ane qyteteve dhe fshatrave. Por ç'them une, harrova qe Shqiperia eshte vendi i dyte pas Gjermanise. 

Ne Shqiperi Plehrat i djegin ose i groposin ala Mafie kurse vendet e zhvilluara plus edhe te civilizuara i perpunojne dhe nxjerrin prej tyre energji alternative e jo ndotje ambienti. Me mire rrime tek Hashashi them une se ceshtja e plehrave eshte e komplikuar.

smiley

Sigurisht O Din, mu kjo pune sme pelqe se heq perqendrimin mendor e fizik nga kultivimi i Hashashit Bio e con ne plehrezimin e Shqiperise nga ndotjet e Europes. Pakeson burimet njerezore dhe ndot edhe token.

I lebetitmi preferon qe me mire Kalamojte e Evropit te tymosin Canabisin ton pa hile se Kalamojte tone te tymosin toksinat e Prinderve te femijve Europian.

Ik re pederast mo na caj trapin shume , ca i kushton Shqiperise ca plehra me shume.

Ta vene impiantin aty perpara Parlamentit dhe t'i perpunojne e t'i riicklojne ato plehrat. Apo s'e kishim per ato plehra?

Sjellja e plehrave permireson ndjeshem imazhin e shqiperise si vend turistik smiley

Te importojne cdo lloj plehre/llozhure te cdo niveli, humane/urbane/kimike/berthamore, biles edhe mbeturinat njerezore ti sjellin te gjitha ketu, se shqiperia ka te gjitha kapacitetet per perpunim, teknologji te perparuar, protokolle te rrepta te kontrollit te cilesise dhe njerez te kualifikuar ne universitetet prestigjoze shqiptare. Shume nga keto leke qe do hyjne do investohen ne kerkim shkencor e infrastrukture. Do hapen shume vende pune jam shume i sigurte per kete, sepse ata qe do punojne ne kontakt me keto helme sbesoj se e bejne 5-vjecarin e jetes.

Cdokush qe mendon se shqiperia nuk duhet ti marri eshte serb e grek bashke nje shqipfoles i shitur.

Nuk ka mundesi te bej Rilindja gjera kunder vendit. Perhap Saliu panik.

Te njejtet njerez te cilet firmuan peticionin kondra plehrave kur ishin ne opozite nashi qe jane ne pushtet duan ti mbushin mendene popullit se kjo eshte pune pa rrezik.cfare emri ti veme ketij muhabeti?

Ishte njoni donte me ble nje Dem me punu token , nigjon qe njoni kishte nje dem dhe e shiste , shkon e shikon Demin , marshallah ishte , pyet te zotin e Demit , a ka noj gjo qe duhet te me tregosh per Demin para se ta blej ? Jo me i thote i zoti , kshu eshte goxha Dem i mire por eshte pak by......m , e mo mire i thote bleresi se mos prish noj pune..........E blen Demin the shkon te punoje token ...cdo 5 metra Demi ulej ne toke pushonte pak dhe ngrihej , i erdhi ne maje te hundes me Demin dhe shkon e takon ish te zotin e Demit , ky eshte i cuditshem i thote , punon 5 metra token e shtrihet , ti me the qe eshte Dem shume i mire .Po te thahe qe eshte shume i mire por eshte pak by...m i thote ish izoti i Demit . Jo do ta kthej ...jo nuk e marr ...llafe e muhabet.....me mashtrove qe me the se eshte Dem i mire ....

Po ca te te them une mor vlla  ,  te thashe qe eshte i mire por pak by.....r ,  nga By.....rat ca nuk pret , ja priti ish i zoti i Demit .

Frika eshte veti e injoranteve injorances thote miku- eke gabim. Varet si ta kuptosh une do te thoja eshte veti instikt I vetmbrojtjes aq me teper ne Shqiperi ku '*inteligjenca  "politike shqiptare" eshte ne nivelet me te ulta me mashtruese deri tani e provuar nga populli dhe e diskredituar.

Fajin e ka Saliu!

I njejti muhabet ishte dhe me armet e Sirise. Një nga idiotesite me te medha qe kemi bere. Kishim vite te tera qe po shkateronim pothuajse te njejtat arme kimike qe na kishte lene Enveri, me sukses. Kishim dhe ekspertizen dhe personelin dhe infrastrukturen per ta bere pa problem per mjedisin, po injoranca dhe frika na hoqi një nga mundesite me te medha per te ritur influencen e vendit, punesuar njerez e per te prure te ardhura. 

jo frika dhe injoranca, por populizmi.

sepse c'tjeter te presesh nga blogjet...

Puna eshte te mungesa e transparences. Per armet u la nje mjegull kadareske, as keshtu as ashtu, edhe ashtu edhe keshtu, qe u perdor qellimisht si maja per turmen. Pastaj, si u fry turma me parrulla se c'u tha e se c'u be(heretik me leje? Tre pika)

tani o dilet e thuhet 12345, o futen tharmet per te bere nje show te ri

Ne vetem transparenca nuk na mungon. Del robi me ze e figure duke vjedhur apo duke bere ndonje gje tjeter dhe s'i hyn gjemb ne kembe. "Ishte e montuar" eshte refreni.

Armet kimike ishin nje one time thing.shkaterrimi do behej nga eksperte kaure ne do jepnim vetem konak .kjo eshte qindra mije tonelata te perditshme per mbikeqyrjen e te cilave duhet te mbeshtetemi ne ndercmerine ,prefesionalizmin dhe pakorruptueshmerine e barkderrave te doganes shqiptare.

Ne vetem prefesjonalizma qe s'na mungon.

meqe ne kemi shume probleme me plehrat tona, pse nuk provohet me çapa te vegjel i bekuari impiant, apo vjen bashke me plehrat e dynjase?

Po pse nuk I djegen vete italianet thuaj?

Se jane sevapqare

Duke ditur qe Meta e PDIU mund te sjellin ndonje dite Salen me rrumpallen e tij serish ne pushtet, sic beri ne 2005 dhe 2009, rob qe punesojne kalamaj per te zberthyer predha me duar, eshte mese e kuptueshme qe asnjeri ketu nuk i do keto gjera te rrezikshme neper kembe, edhe pse mund te jene nje mundesi fitimprurese dhe teknikisht te sigurta.

Depo plehrash kundrejt biletes per BE. Fuck!!

 

pervecse edhe me mesatare 9.8 ngelin pa shkolle te larte, tani edhe nje arsye me shume per maturantet mos te marojne gjimnazin, e kane te ardhmen me te sigurte me fillu pune te firma e erit te plenave 

Djema, ne Albanie, perpunohen/riciklohen disa nga mbeturinat, si letrat, kartoni, plastiket, shishet, metalet, hekuri, biles ka eksperience qysh nga koha e pare, ndersa per mbeturinat organike, inerte, etj, ka vetem groposje, asnje perpunim apo perfitim. 

Me e pakta qe duhet te bente Tema, ishte qe te sqaronte publikun per cfare projektligji behet fjale dhe mos ta informoje publikun me kte zarin e Sales nga USA. Apo Mero si zar i te tjereve po i mat pulsin miletit.

Sa per plehrat. Shkaterimi i armeve kimike (LHL) qe u permend me lart dhe propozimi per perpunim plehrash jane dy gjera krejt te ndryshme. Ne rastin e pare ishte USA qe garantonte transportin dhe tere infrastrukturen per shkaterrim e LHL. Nuk kishte vend per mashtrime - fare.

Persa i perket projektligjit ne fjale, duket haptas qe eshte tentative e nje grupi te caktuar, ndoshta i njejti grup qe e tentoi edhe njehere kur minister ishte Mediu. Per mendimin tim behet qartas per perfitime personale ne dem te njerezve dhe ambientit. Nuk mund te fillosh e te importosh plehra ne Al kur muterat vazhdojne e hidhen ne det.
 

A mund te trajtohen plerat ne menyre te sigurte dhe eficente? PO!!!

A mund te behet kjo me sukses ne Shqiperi? JOOOO!!!!!!

Shum e forte kjo, qe te ben te pyesesh; Pse JO . 

Po pse mo fiqo te rrosh me shume se une ti? sa do e sillja kete linkun, po jo per t'ja plas syve atij gjedhit

Paska ngrene stomak pule per qofte pjeri sa qenka kenaq.

P* e s'emes, duhen marre edhe qoftet me vete kur del se s'i dihet.

kthupo thjesht per kuriozitet ca pretendon te hash me 200lek te vjetra ose 0.17$ ?

lungo, e kuptoj ku do te dalesh, dhe kjo metode nuk eshte vetem shqiptare..Ka nje shprehje ketu "nobody wants to know how sausage is made" dhe kjo vlen besoj edhe ne Shqiperi. Por ka ca momente ku cmimi i ulet nuk mund te jete me i rendesishem sesa jeta jote. Une nuk ha mishra te procesuar, por personalisht me mire harxhoj edhe 200 leke te tjera, por qoftja te kete ca mish sesa te ha paste pule per 200 leke.

Merpo te kene qene stomak pule ku e gjen, kushedi me ca m... i bojn, mase tamom me ate. Psh knej nga dynjoja e re, mos bleni asiher peshk prej Kine, thuhet se i ushqejn me m... derrash.  

Fiqo, gjithmon kam dyshuar atje ne Shqiperi per qoftet, prandaj gjithmon i thoja qoftexhiut ti piqte mire ne zgare smiley me teper se qoftet e tjera. 

Pjerin mos fut qofte ne goje se nuk ka kontroll mbi ushqimin aqe.

 Njeriu duhet te haje gjona qe i shikon koken....kur u testun hamburgerat para nja 2 muajsh ketu tek ne 1 ne 7 doli me ADN njerezore....nga ndonje gisht i prere por edhe qurre ...floke ...e mut.

Po me sa shije i hane keta vendalinjte kesi pislliqesh. Ne Shqiperi ka njerez te shendoshe a me bark te fryre nga pija, po ketu sheh nje obezitet te shpifur fare. Vetem ushqim te procesuar hane me sa duket. 

Edhe ne Shqiperi kalamajte I ke fastfoodeve.....te moshuarit po nuk I frekuentojne. 

Ne Kine thuhet se buka behet edhe me floket e njeriut, kuptohet i hidhet nje % e vogel. 

Vendimet e para të qeverisë: portreti i Ismail Qemalit në cerimonial, kodi etik dhe ndalimi i importit të plehrave 

Mbrëmjen e të dielës, 15 shtator 2013, kabineti i Kryeministrit Edi Rama ka zhvilluar për rreth 30 minuta mbledhjen e parë zyrtare gjatë të cilës janë miratuar tre vendimet e para.

Vendimet e marra, sipas lajmërimit zyrtar të Këshillit të Ministrave,janë:

1. Zëvendësimi i portretit të Presidentit të Republikës në ceremonialin zyrtar me portretin e themeluesit të shtetit modern shqiptar, Ismail Qemalit;

2. Miratimi i Kodit Etik Ministror;

3. Ndalimi i importit të plehrave në Republikën e Shqipërisë.

 

Perse ndryshuan mejtim plerat per plerat ? 

hajdo vllajo hajde, aty kercet droga par avjon, ti thu plenat e mafjes.

 

Ky taljoni kishte nigju at muhabetin e qofteve, edhe kishte qellu qefli per stomak pule. smiley

bahçe e ka boe, bahçe njat shqipni

amon mos na e morrin msysh, ec mo past shky syni keq n'Diber

mire qe vendosen me e mjell me hashash e jo me groshe se kush nigjote pordhet smiley

Shiko se kto pordhet e hashashit mund te shiten. T'i fusin ne shishe e t'i eksportojn. Dhe inglizi a gjermoni hap icik tapen i mer ere, zene se tymosi, as ligji vet s'e kap. Ja u bo dhe rruga e Arbrit. smiley

.Si nuk i ka dallu Pjeri qoftet me stomak pule dhe vjom derri ? I ka honger per mish vici ! 70%brum 20%stomak pule dhe 10%vjom derri paskishin qen qotet .! Jen knoq edhe belget edhe Pjerit por edhe un ndonjew her Qofte zgarre thoshin I bote t mira ai Korcari afer ish parkut. Autobuzave !  Kerrnacka Korce !

Po cojini ca cigare canabis ne Parlament falas o qe ju dhjefsha Rilindjen, cer ju kushton.... se  u cmend Cuni i Sheqeres dhe Mul Orangutangu. Ka shkallu Shqupi mer prej humbjes se Dibres...pak kanabis i bo me qesh edhe ata e jo vetem Ramat.

ne parlament nuk lejohet as ipadi mo, se te tall musteqja  lesht smiley

Lebo nuk ka nevoje per hashash mer. I kish kerku mami im nje te njohures vet t'i gjete pak mjalt prej verteti anej nga zona e Bulqizes. I kish thone njof ca qe e bojne pa hile po kom fryke me ta sjell se knej kane dalldis gjithe bletet, ngaqe kullosin te fusha hashashi se jane mush malet plot. 

Kshu qe nga nji luge mjolt ene i ke te gjithe deputetet te urte si kalamojte e korrit te kishes. smiley

Amon vetem t'gjatit mos i jepni se i neutralizo efektin e te bardhes. Gjynof gjithe ai lek i cume dom!

"mami im "- cfare kalamoni ! smiley

Shume mire ja the! Burrat dhe garipat gjithmone i adresohen nenes se tyre plot respekt "plaka".

Jo. Te rriturit i thone Mamaja /Nena ime, kalamajt, femijet, mami,mami,mami ime ! smiley Sa e mbron kete Lizandern ti ! smiley

Guce jepini te bardhe te rrjedhurit te Shqupit se eshte me keq se kurre....jepini cte mundni se eshte bo i vdekur i pakallur, veq mos i mabani shpresat se do Rilinde a Ripillet edhe ky i pjerdhuri juaj.

Lale ti e ke pisk punen. Ty do te te denoncojne te Brigitte Bardot qe sulmon speciet ne zhdukje. Akoma nuk e ke more vesh qe Shqupi esht ene faze kthimi ne antikuaritet? 

Mo shume shonce ka me u kthy ne pushtet Nexhmija se sa doktori i saj. Kur te kuptosh kete hajd se folim per politke.

Jo kaq i pameshirshem me nostalgjiket e komandantit Guce. Do te akuzojne per Enverist po ja u preke Mullah Omarin.Tani kur Majlinda Bregu derdh lot per terheqjen e Kumandantit mendo per te tjeret. Po ne Shqiperi ka morr fund edhe tradita qe kena pas, idiotet e te rrjedhurit familja i mbyllte ne shtepi se i druheshin komshinjve, por si duket ju skeni mo turp prej tyre se as ju njofin e as i njifni.

Po si jeni pushtu ju nga ajerpasterit e Skraparit e Vicidolit, Brigitte Bardot duhet te kujdeset per Tironcit ne zhdukje apo te zhdukur.

Prit se kom te fresket nje mhb qe po bojsha me dy miq te mite ne Korce fundjaven e kalume. Nuk e dishin car jone caracat. Ene une i them qe jabonxhite per te sha tironcit thone qe per t'i identifiku duhet te kene nje carac n'oborr, halen ne fun t'oborrit dhe nje budalla n'fis. Mu hudh ai shoku : "Kete e thone per kompliment besoj! Jo se si kone ardhe punet fis normal o ai qe i ka ngel nanjoni pa u budallalleps"

Kshu o Lebo, te rujme mire kokrren e grunit se erera te forta (ene si shpejtesi ene si arome) kone plas knej.

Sa per akuzat e njones apo tjetres pale ne fakt une nuk e harxhoj briskun hic.

nuk hapet, e kane censuru

Edhe yuotubin ua kane censuru, e ka mesuar vellai i madh Erdogan.smiley kane mbet robt pa tralala.

edhe ipad-in nuk e lejojne me ne parlament.

as vezet nuk i shesin me me kokrra smiley

 

Keto jane foto nga Serbia ose Kina.smiley

qenkan mbledhur prape trollat jashte teme. lol

gjithsesi, ketej te pakten korcaret e lene te bjere ne dysheme te kontrolluar, po kesaj ketu c'i thua? lol Apo he se refugjatet do ta hane. Dhe as nuk e rruan fare byrazeri. Ne mes te rruges, ne mes te dites, pa e vrare trurin fare. lol

https://www.youtube.com/watch?v=nwP_8aCLW9g

smiley

po ec mer se qofte per popllin izetmileksh jan.

Hashhashin per BE e lajn e thajn e paketojn me kontrollor cilesie nga ministrija, kjo ka rendesi.

Se smahet gruja jo mo pushteti me lekt e qofteve smiley

Fiqo, se ty te shko llafja, kto te PDse mire qe s'fitojn, po thuj ta nrejn icik pazarin, gja do japin 30-40mij, ta kapi robi te pakten nji 50tce.smiley

nji prej kusherinjve biznesmen te shkabes. Ky eshte ai juristi

Po e deshe atdheun çohu thote. Çohu mër refugjat vet. Na çat trapin tu na dhën mend. 

smiley

Per kontvrana-in: Vertet, nga plehrat vijne leke, po leke vijne edhe nga semundjet, leke vijne edhe pesticidet, leke vijne edhe nga kimikalet dhe lendet radioaktive, leke vijne edhe nga luftrat, leke vijne edhe nga te semuret dhe te plagosurit, leke vijne edhe nga te vdekurit, leke vijne edhe nga prostitutat, leke vijne nga te gjitha anet. Por si vijne dhe sa paguhet ne te kundert per 'to! Shqiperia ka nevoje per nje impiant djegie plehrash, por me pare ka nevoje per nje kulture ndarje plehrash qysh tek qytetari (kupto: fshatari i zbritur ne qytet) ne shtepine e tij. 

KM, per kete ndarje te plehrave, kam folur para 15-20 vjetesh, e ke dhe te VQ, apo nuk ta kane zene syte. 

Posi, ma kane zene syte tek ca rreshta. Po nje tjeter ta ka kaluar; ai e ka permendur kete problem 22 vjet me pare! Biles nje andej nga India ka folur per ndarjen e plehrave para 27 vjetesh. Dhe nje ne Amerike ka folur per kete pune para 25 vjetesh. Keshtu ti ze vendin e katert ne bote; ngelesh pa medalje!

Shume mire ja bere PtH-se KM. se kujton se vetem Ai e ka thene i pari ne VQ kete punen e riciklimit.

Ironizimin qe ti i ben Kar-lo , meriton nje medalje smiley Nuk e kupton se je i vonshem, çfardo qe te thuash nuk pijne uje. 

Duhet ti thuash KM-se se nuk e ben per medalje por per te miren e shqiperise, por ata ne krye me kone miushin nuk duan te degjojne.

Nje permbledhje e lajmeve te fundit nga shqiperia:

Po kalohet nga fitorja ne fitorje.

1. U tejkalua plani 5 vjecar per prodhimin e droges.

2. Ne Ishem ndertohet pista e pare e hipizmit ne Shqiperi qe duket tamam si piste per ulje-ngritje avioni.

3. Inaugurohet, afer Tiranes, impianti me i madh ne Europe per perpunimin e plehrave te botes.

4. perparime jane arritur edhe ne zgjedhje. Nuk votohet me me gogla te zeza plastike. Tani votohet me thase me miell.

5. Analfabetizmi ne radhet e rinise shqiptare ka arritur ne 27.362 % ( +/- 4.36 margin of error).

 

Poshte Kapitalizmi!

Rrofte Shkaberdhatokracia!

 

si shpjegohet qe juve qe ju ndryshon flamuri ne cdo postim pa ju dhene njeri ban keni te nejjtin qendrim politik dhe shkruani per te njejtat gjera?

Maja' birre nuk ka, po mos perhapni panik. Shume skilipece si petlla. Ene ato qe hate Ver Llapa ke Sahati ishin mo bufe ...

S'paske provuar petulla me kos?

Po ku punohet masi je ojt n'petlla ?!

Mos deshe me thone je fo m'petlla ? ...T'ishte e mire puna, punote ene mreti ... 

i nderuar, habitem se si nje perendimor si ju, i lexon keto lajme ne shtypin shqiptar ku botohen perafersisht 2-3 vite pasi i ka botuar shtypi perendimor. Pa folur per perkthimin qe mjerisht behet nga koleget e shkabes

smiley  Bredharako, i hasa sot tek shtypi shqiptar, dhe meqe kish te bente me ambientin, thashe ti sillsha ketu smiley

i gezofshi dhe plehrat smiley

ku jane filozofet e bythes se Rames qe e ngrinin kete plehre ne qiell para zgjedhjeve

kushedi ku jane strukur ne ndonje vrime si minj halesh qe jane, ose nga keto qente qe marrin ndonje kocke nga ato qe hedh poshte tavolines Rama

per mua asgje nuk eshte suprize, ai qe ishte eshte dhe e vetmja zgjidhje eshte smiley..se shpejti

 

uuuuu cfare gocash , ka lezet

Minister rendi Tahiri smiley

smiley 

Pse duket icik i dobesuar te kjo video?

Blendi dhe Alidea te pranishem, si gjithmone. Sapo i pashe ne TV. Bravo!

Ej, po si tha, s'duhet ta leme industrine me falimentu. 3 vjet para bertiste se "ajo qeveri qe aprovon ligj per import plerash eshte qeveri mafioze". Sot thote, "shikoni thelbin e ligjit"...

vet e votut

Vetem keta te PS kishin votuar per te marr plehrat Fiqo, Si nuk e ka sjell peshku ne faqe te par per tu habit, kur behet fjal per arritje!

Arritje esh me thene te drejten. NMN-ja njaj mashtrusi legjendar qi perpak sa s'shiti edhe detin, detin ore, se boni dot. Ky po.

Kët e ka kap mafja italjone prej topesh o Zeqo.

Kur dune e bojn me thone Oh, kur dune Ah. Nji here ne jave edhe Auuuu.

eh La Voçe del Padrone do theshte njani.

Po ça te bosh smiley. Nji miljon shuplaka nuk jane pak, sado miza te mbledhin ato plehna..nji nga nji do i zgerlaqin.

 

 

Ose mund te jete dhe krejt e kunderta Fiqo, Ky psh ia ka marre gjith biznesin Atyne. Me çrast duhet me ndi krenarë, me thene te drejten.

bon vaki. Mbase esh si thu ti.

tashi qi po bje Merkeli, evropa e ka zgjidhjen.

me pelqen qe jemi kontradiktore, dhe njimend me i menie.

mir mir po shko shif neshjen tashi se osh tu fillu edhe pak. Naten.

Naten.

Fiqo prit njihere mos e fik kompiuterin, ndonje te re nga Z, Trump sot! se kam qene pak i shkeputur me te perditshmet knej, na e moren kohen plehrat.

z.Trump sot kishte thene qe white house is white for a reason, and it's not what you think

Faleminderit z Trump, shume mire e ka thene, nuk tingellon mire black house apo gipsy house. duhet America te jete ajo qe ka qene.

Me duket se Fiqo je ti, ai quhet Zeqo, apo te kA fut edhe ty BB ke Physically Unable to Perform LIST ?

Ashtu jemi Qemolo, po sot e teprum içik me Fiqon, kishim nji sebep, as per Z Trump nuk folem.

The New England Hateriots have a brother for QB ??? What's next : A chinese looking chick driving a Chevy here in US ?

Why can't chinese looking chicks drive chevys here in the US?

They can but they don't. Next time you see one of them ( chick or dick, doesn't matter ) driving an american made car, it will be the first, promise. I'm surprised you've never noticed !!!

Shenjt or Shenjt duhet shpallë Billiçiku smiley

brother dhe me 60's 'stach Qemolo smiley

Fiqo, c'u be me fqr? s'ka me piizi? Qekur zure trumpin te la dhe muza me duket

Kur te bije Rregjimi ne Shqiperi. Jemi zotu.

Asgje deri ateher.

pse s'thua, po harroke me shkrujt

Regjimi eshte me i forte se kurr aty Fiqo, te shofim Z Trump ça do beje.

Shume gabim Fiqo. Arti mobilizon masat ka thone partia. Pranaj bo palle regjimi.

Ja dhe nje emigrant tjeter qe ka shkelur ligjin, lan pjatat dhe ka 3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15 vjet pa ardhur ne Shqiperi, as kur i vdiqen prinderit.

Gjembo, ky Blushi e ka marre pak me yrysh, kujton se do ja fute palloshit!

Pashe sot te lajmet qe e kishin miratu ligjin. Qeveria qe vjen ne fuqi me premtimin per te mos importuar plehra, miraton ligjin pike per pike sic ishte ai i sules. Cer palacosh.
 

Po e degjoja dje kte lajmin. Mbetjet do hyjne nga tre vende te kontrolluara, laboratori i certifikuar nga EU, mbetjet ne sasi do jenë minimale, ligji komplet si lighet e vendeve te evropës, njerez do punesohen. E ça te keqe ka? Vetëm të qahemi e ankohemi dimë. 

Shkabe smiley , perse ne disa fjale perdor "ë-në" e ne disa te tjera jo?

Shkabe  , perse ne disa fjale perdor "ë-në" e ne disa te tjera jo?

nje pergjigje per ty: CTRL+C / CTRL +V . Ka ra cmimi i komenteve goce, kush po ka kohe me shkrujt komente origjinale.

Njerze pa forme qe marrim formen e enes,ja cfare jemi ne. Dje ishim kundra si ishim ne enen qe na jete ate forme,sot jemi pro se kshtu ndryshoj ena. Jemi plastalina ne durt'e politikes,me t'cilen ata i japin forme karieres se tyre per vehten e tyre. Te pashprese.

te ashtuquajturat parti ne shqipëri jane thjesht banda.    tradita e kaçakëve rron e mbretëron ne shqiperi.     fakti qe keto banda mbështeten nga populli ,nuk i jep te drejtën (popullit) te ankohet.    mercenari nuk ka as parime,as komb,as ndjenja.   thjesht u shërben atyre qe e paguajn.   nga ana tjeter,te jesh viktimë e pasojave te mercenarizmit,dhe te duartrokasësh ,është mjerim.

Mbaroi ky vend: Do kthehet ne halene e evropes ne kuptimin e plote te fjales. Pas pak kane per te ikur dhe ata pak te sakte qe kane mbetur e do mbushet me muxhahedinet e stepave te azise.

Kaq njerez pa gjak e paburreror paskemi qene, e katandisem ne kete derexhe kete vend, fundi evropes.

Faleminderit zoti Kryeminister !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).