Kjo video e publikuar ne llogarine zyrtare te Keshillit te ministrave ne YouTube ben fjale per "Samitin e Diaspores" nje nisme e Kryeministrit per mbledhjen ne Tirane, ne Nentor te emigranteve shqiptare nga e gjithe bota, per qellime bashkepunimi.

233 Komente

Na i hapi dyert KM! 

Ta zune vendin e punes O -Bamat o shkabe smiley

ce do samitin e diaspores ?!  -shiko  ne Albanie, p.sh  organizo samitin te Komuna e Parisit, aty eshte  talenti.

Belul, mos ma shaj Palloshin, se diçka e ka ketu, kuptohet nen frymezimin e VQ dhe Peshkutpauje smiley

Ftese te erdhi? Ate ne dëfte

Vlora, ftesa ketu eshte publike, per te gjithe, veç mua me vjen keq se nga mesi i nendorit largohem nga Shqiperia, pra nuk arris te jem prezent aty ne ate samit. 

o Pjero, po ti ke vite qe bredh me cante shpine ne kurriz kryq e terthor albaninen; takon graven, alidemsin, blendin, bariun.smiley   etj dhe u ke kerkuar ketyre te  organizojne takim me palloshin per ti shpalosur idete e tua..   tani qe palloshi  me ne fund te fton ne takim,  jep nje pergjigje lakonike: ''nuk mund te jem prezent aty''  

tashi nuk e di, por po i shmangesh debatit me palloshin me duket mua, nuk je i pergatitur, ke frike.. me vjen keq qe ta them: por kjo e ul personalitetin tend ne syte e opinionit ketu. por edhe aksionet e tua ne bursen e tiranes, nuk do te kene me vleren e dikurshme.smiley

Thuhet qe km-ja per te dale i lare eshte gati te ndryshoje dhe daten, kur te doje Pjeri. Tashi do ia shofim tamam burrerine. 

Tirona, sikur Palloshi ta ndryshoje daten, ta boj javen e pare ose te dyte te nendorit, une nuk da theras me Pallosh dhe do ti jap nje nga çelsat kryesor ...... 

I dashur Belul, planifikimet per Shqiperi, une dhe shume emigrante, i bejme 3-4-5-6 muaj perpara, pra tre muaj minimumi dhe 6 muaj maksimumi perpara, perveç rasteve te papritura. Tani, une kam planifikuar javen e fundit te tetorit dhe 2 javet e para te nendorit, per shkak te Panairit te Librit. Ne kete periudhe do jene dhe dy personazhe te rendesishem te turizmit, dy belgj, te cilet vendosen te jene prezent ne kete kohe ne Shqiperi, personazhe qe/ku bem nje takim te rendesishem per Shqiperine, biseden e se ciles po e hedh ne leter, dhe qe mendoj ta mbaroj javen qe vjen. Tregimi quhet; ' Takimi i shekullit ' dhe sherben per te ardhmen e turizmit ne Shqiperi. 

cte them o Pjero ?!  -kesaj i thone ikje ! po po, ikje..ikje , nga pergjegjesite ! 

ke luftuar kaq vite per nje takim te tille shtate- tete a tete.. merre shancin tani. datat rregullohen. thuaji atij shefit  tend te depua e magazeve: biri im: palloshi, dmth Atdheu, po me therret.

smiley ohoo ç'u 10-va tu qesh, dhe sapo fikja kompjutrin smiley

po mor po, sa here qe gjendesh ne veshtiresi ti thua: djema, sapo fika kompjuterin.. i doli boja edhe kesaj, Pjero.smiley

ka dhe nje fakt qe nuk duhet nenvleresuar, Karli konfirmoi pjesemarrjen, mos te degjojme muhabete pastaj.

ahh, ama qenka edhe Karli aty ?  -epo  Pjeri nuk duhet te m'çifet .

Brad/Brut edhe ti ? Brado ti e di mire qe komandanti yt, nuk kish guximin te afrohej aq afer meje, dhe eshte fakt qe ai derbeder (Buall Mavria) nuk e pati as nderin e as guximin te ishte aq afer meje. 

Gomeret qe kane bere ate foto-montazh, nuk kane llogaritur gjatesine, se une nuk jam aq i gjate saç paraqitet aty smiley

Sado ta votojne palloshin imigrantet e Komunes, prape se prape orientohet drejt diaspores. smiley

Pupupu po si ky çgabonja qendrim diametralisht te kundert me km?? 

Peshku duhet te zgjedhi delegatet (vec njonit qe s'ka nevoje te votohet) smiley

Njonit tjetrit, u mbush salla me peshq!  Kush do jete peshkaqeni? 

Vihet re ca zili nga ana jote. Njoni dihet kush eshte ka nje liber me nam. Nuk eshte me inat kjo pune. 

Po thoje te shkreten VQ, se do plasesh nga marrazi po se the.  smiley

 

Tirona, une do kisha marr pjese me qejf ne ate samit, mirpo gomari yne Edi Rama alias Palloshi, i lajmeron njerzit 1 muj para, nderkoh qe lajmerimi duhet te jete 3-4-5-6 muaj perpara, qe emigrantet e interesuar te pregatiten. 

Pjer ai qe eshte i zgjut, i ben fjalimet brenda dites, me aq muaj sa thua ti robi shkruan liber! 

Po ca lajmerimi mer burr, ai eshte sa per te heq qafe zarat, ti coji data kur t'vje mar ty, e mo m'caj kaptinen, bile dhe sekretaret i du simas gustos time thuj.

Pjer ky eshte momenti yt .mos e humb.

Samiti ne fakt ka 1 vit e gjysme qe po pergatitet, mos ja hidh fajet Palloshit. Inisiativa u nis nga Universiteti i Harvardit se kane nje projekt 3 vjecar qe po zhvillojne dhe ky samit eshte pjese e atij projekti.Tani mund te thuash qe edhe ata te Harvardit kane lexuar PPU-ne dhe VQ-ne, po ate s'e di.

Kthupi, inisiativa apo ide-projekti mundet te jete nga universiteti i Havardit, por organizimin e samiteve/forumeve/konferencave te tilla me emigrante nga bota/diaspora, e kam thene une para shum viteve, mirpo ti je i ri ketu dhe s'di gjo. 

E di, ti duhet ta ndryshosh emrin edhe ligjerisht e ta besh Nostradamus. Cdo gje varet nga zbatimi i ideve Pjer se per mend dhe ide japin te gjithe. Zbatimi e ndan nje muhabet kafeneje nga nje diskutim serioz. Cdo projekt nis me synim te mire, per te permiresuar dicka dhe sic thone amerikanet "Rruga per ne ferr eshte e shtruar me synime te mira". Si do zbatohet, kush do beje kete dhe ate pune. Kjo e ndan nje projekt te suksesshem nga nje te deshtuar.  

Ee me te lumte Kthupi, ti sikur te kesh lexuar tamam VQ . 

Pjer me qafsh smiley sa here thua kthupi me vjen te qesh, ku i ka rene ne mend ky nick valle!?smiley

Te hapim nje teme them une dhe njerezia te japin idete e tyre. smiley Ose t'ua them vete qe te mos lodhen. Nuk ka te beje as me kthesa, as me grepa, as me thumba. Eshte si bicim kujtimi nga fakulteti ne Tirane.

shkaba i fut nji t'djasporume e bohet kryesamit

Kurre!

Osht bo keq me e nxjerr jashte sativen , po kerkon ndihmen e diaspores smiley

No thank you! smiley

p.s.

O Edo, ik kap noi katil a noi kriminel ti, se ne diaspora s'kemi nevoje as per sumit as per sumqim! 

Me i kafe me dy pare muhabet me njoni tjetrin matarohemi vete ne, s'kena nevoje me i qa hallet me ty dhe me rracen tate. 

Kshu kshu qe thu ti xhaxh... smiley

Cfare eshte diaspora?

Cfare eshte samiti?

Kuvendi i te Merguarve smiley

Ku eshte interesi i te merguarve per kuvend?

Kuvendi i qyqareve do thoshte shkaba! 

ca kuptimi do kish pa diasporen rilindja, levizja kombetaresmiley

Mosni burra se jua ka me te futur gambrapA!!

Kurajo shkabe! smiley

Une samitin e diaspores kete vit e bera ne Lyon ne qershor me 30-40 mije shqiptare nga gjithe bota qe i shkleqente lekura nga shendeti ne stadium...

/palloshi ka lujt mendsh qe ben keto ftesa...

po Albanien emigrantet dhe diaspora e kane bere ne fakt.  qe nga Ismail beu e deri te shoqatat/ klubet e  famshme te mergimtareve shqiptare ne Stamboll, Bukuresht, Egjypt, SHBA etj..

keshtuqe vemi nga vemi, prape te motoja maksiliste : ''mbahu neno mos ki frike,  se ke *djemte  ne Amerike'',  do perplasemi .

 

*thote  djemte, se vajzat nuk kane qullosur gje ne fakt..smiley

Mos harro dhe kombetaren e futbollit 80% nga diaspora ne Zvicer

Si nuk u kujtua njeri te theshte :falemnderit o zvicer qe na rrite e selite djemte smiley

Po i thame pra... i lame 4-5 me te miret ti mbante per vehte...

mbajten te miret e ne na lane rezilet smiley

Ashtu i kendoi vertet Noli, po fjalen ia degjoi Konices, nuk i la kockat si Ismail beu. smiley

prite kur shkaba ne baze te direktives te PS te benet pro emigrant.smiley

Qysh kur Shkaba dje u deklaru neoliberal, per nje privatizim te theksuar te mjeksise shqiptare, dhe kundra socializmes smiley  Palloshi yne e la ne balte dhe sot nxorri teorine e diaspores smiley

Pjer ke nje shanc te arte te behesh figure e njohur kombetare , mendo universitet qe do te ftojne per leksione pas kesaj per te degjuar mbi obligacionet e Co2, rritjen e shitjeve te VQ , televizionet do te luten per intervista.blendi nuk do fshihet ne hale sa here te perpiqesh ta takosh por do jete e kunderta do te mbaje rradhen vetem per te thene nje miremengjes a miredita sipas vaktit  e do ta quaje fat te madh .do te te hapen shume dyer.

Alba; " ..... blendi nuk do fshihet ne hale sa here te perpiqesh ta takosh ..... "  

smiley Te marrte e mira te marrte  smiley

si Ramiz Alia ka fol

i kan ngel qoftet pa u shit smiley

thone se do i mbledhi tgjith me i stadjum dhe do i pushkatoje se ja keni bo koken miza miza smiley

Jo jo do i kapi rob t'paguj shpia. Ne fun te funit te arratis jon.smiley

Fiqo lene samitin, po n'at vakt do jesh tu firmos certifikata Trump supporter. Ej une qe ta futa ne menje e du free. Qeth mire km-ne se atij do i duhet keq fare.smiley

Samiti i Diaspordhes  smiley

Nc,nc,nc...

Pasi ia keni q* nonen atij vendi,mbare e mbrapsht,tash i erdhi rradha diaspores!

p.s.

Samiti i Diaspores duhej te mbahej ne Londer;Paris apo Nju-Jork,e jo ne nje ambient rreth me cuba.

 

smileysmileysmiley

Pasi ja kane shkerdhu per 20 e ca vjet identitetin emigranteve, duke ja dhene kete status per hir te injorances anadollake qe burgu i madh 28 mije km katror i ka dhene per shanc, tani presin qe duartrokitjet nga salla t'i arrijne edhe tek pjatalaresit. Jo mer daj, se per ata qe iken dhe nuk i kthejne dot syte dhe hunden tek era e keqe dhe imazhi i peshtire qe i kane krijuar asaj parajse te quajtur Shqiperi, mos prit qe modelet shabllon "me paqe e dashuri" me ora rolex e vila private neper ishuj ne mesdhe e karaibe te joshin ata qe i thane nje here sikter obskurantizmit. 

In all fairness palloshi po ju jep nje shanc t'ia thoni ne fitire te gjitha keto qe mendoni.

Ja se duke ardhur i ke per samitin. Sa te nxjerrin "permeson" O rame, ata s'vijne te varrimet e pleqve. lol Nejse, ti e bere tenden. 

Silljani nje iPhone 7 kryeministrit kur te vini.

Ne fakt ne nentor aty do jem per ca pune timet, nese ka ndonje batute nuk do e humb rastin.

Paska ngel me vertet keq per lek. smiley

Nuk eshte cudi, se thone qe remitancat bien nga viti ne vit.

Shkoni si cjapi ke kasapi. Taksa e emigracionit quhet. Do pare shteti se s'mahet me qofte. smiley

smiley

Ne Epoken Ngambrapa, krahas shume te tjera bukuri, eshte shprishur edhe ndjenja e atdheut. Shkabe prezervativa i mbushur me lengje eshte alibia e vrasjes se ndergjegjes.

Fenomeni fatkeqsisht nuk eshte i vetem 10 veteve ne blog qe kane vite qe flasin papushim marrezira si motorr i prish, derisa nuk dine as vete se çfar po flasin, por eshte i ndeshur rendom dal vivo, edhe nga personazhe heroj te dhjetorit, qe, mbas dopjes se trete, thone hajvanlleqe te ngjashme gjasme anti-shkabe. Dhe e bukura eshte se duke fol kesi gjerash, herojve t'mdhej te dhjetorit (dhe jo vetem, edhe te shtatorit dhe tetorit) ju duket vetja akoma heroj.

 

Dmth ti Tiku na thua qe pasi zvendesuam Shkembin e Doktorit me nje pllakatore betoni, ne duhet te themi Atdheu eshte Atdhe??

 

ballçekan,

megjithse ndoshta nuk e mora vesh mire se çfar deshe te thuash, te rikujtoj se kjo histori ka nis qe me Hekurbetonin, dhe ka pas ca kokrra qe i thoshin Atdheut Atdhe deri ne tragjikomedi, dmth jane Kthyer ne Atdhe, dhe Hekurbetoni i ka shtyp me Rul. Dhe jane kthyer megjithse e dinin mire se çfar i priste, por nuk mund te benin ndryshe, sepse ndjenja, dashuria dhe emocioni jane primare dhe logjika e arsyeja jane sekondare.

 

E di lungua o Tiku ca desha me thane!

smiley

Vazhdoj te mos marr vesh, as lungon, e as pse qeshi Dini, e biles edhe pse nuk qeshi Gjembi ha hasmiley duke lare sahana alumini.

Ne fakt here here as qe du me marre vesh, sepse kjo pune e te kuptuares eshte me deshire per te marre vesh, preferoj me mire te rri ne nje vend qe ska vale, se te me shofe Pjeri ngambrapa duke ngrene qofte.

 

Tik,

ja ta shpjegoj rrufeshem. E kemi llafin per genius loci-in, ose si me thene sipas religjones romane, ajo dickaja e natyrshme dhe e mbinatyrshme e lidhur me nje vend, ne ket rast me Shkembin e Doktorit ne Vlorë.

Nullus locus sine Genio, tha Romani, po dhiti mu ne te. 

smiley

 

eh fratello jemi lidhur fort, nuk harroen iriqat qe nguleshin ne kembe kur hidheshim qe andej. po edhe tre gureshi ka pjesen e tij.

ej fratella, dhiti mu ne te sorellos!

(e ka fjalen rrufeshem ballçekani)

 

Ca pergjigje pret na neve?

Ti po shokon boten e shoubizit me keto qe thua!

9 vete kane me marre pjese, e km do deklaroi se ishin 200 vete , gjithe keto diasporista me mbi 20 emra te ndryshem qe jane presantu neper bote.

Eh mor edi rama, sa kollaj eshte te thuash se kam shume miq, kur miqte tuj kane mbi 20 emra, si elvis roshi .

ishim mire nen  regjimin fatos nano, ku eshte bere si mehmeti .

Haha, tani e pashe videon. E paskan sforcuar me muzike e Rama ka perdorur pershkallezim ngrites te tonit te zerit, dmth maksimalizim i artificialitetit emocional. Tamam si ne ato qokat qe i ke "per t'i hequr" e qe mezi gjen kohen 1 ore para se te te niset treni/avioni/autobusi. Pastaj shkon dhe rri 10 minuta per t'i treguar plakes apo plakut qe ja, nuk eshte se nuk te rruhet fare fare per fisin e tij/saj. Mezi pret te dale tabakaja qe te hedhesh leket. Nuk do t'ia dish cfare po te servirin, se as do ta hash/pish. As mikpritesi nuk do t'ia dije shume. Rendesi ka qoka. Me t'u bere, pastaj u kujton orarin e nisjes dhe kur del pastaj merr fryme i lehtesuar. lol Keshtu duket dhe kjo situate. Nejse, rendesi ka qoka.

lol, me vika per te qeshur dhe me komentet e atyre qe ndihen sikur po i lusin e s'duan te shkojne. T'ju kujtoj pak te rrini te qete, se nuk e ka per ju qe mezi beni leket per te vizituar familjen nje here ne pese vjet. lol E ka per te tjere rob ftesen, rob qe kane bere dicka me jeten. 

Ik ore bythqir, ti dhe Ai!

Sa mire qe me dole, se kam dashur te te pyes per kureshtje. Kane filluar t'u vene shirita me llambushka LED semaforeve andej mo?

Oh sa mire qe te dola, po kujdes se te hyj prape!

smiley

 

Ballçekano, shkaba eshte femer.

Me gjithe mend??

po ne paskemi lene koqen e namit..., po fol o shkabe, fol, thuaj ca te doj rroçka, u pa puna..do durojme

Femrat nuk kane rroçke ballçekano, mendjen ne mesim.

SAMITI I DIASPORESsmiley

kur internacionalisti kerkon te beje atdhetarin ,dalin tituj te tille karagjoze!

shkabistat dhe albistat  e integrimit do shajne njeri-tjetrin anglisht??smiley

moderator i eventit, much nanotechnology!!

Po pse nuk shkon vete ne samit te frimezoc kombin me mendjen tende fort te ndritur?

demokratikisht  ke te drejti ti me shkaben sepse kokceperia perben 70% te popullates!.   ato muhabetet e mija ,pastaj, kane ca parakushte si psh ,duan bole dhe ngjyresmiley jo shume te erret, keshtu qe i di vete te tjerat ti!

Hyra sot tek peshku dhe lexova dy titujt: "Samiti i Diaspores" dhe "Cfare do beje ti?". Me duket se shkojne mire bashke (mendova se i referohen te njejtes teme). 

 

Ide shume e mire. Kisha vetem nje veretje te vogel, perse website i tyre nuk eshte edhe ne gjuhe te huaja si anglisht, italisht, gjermanisht, frengjisht por edhe greqisht.

Ky samit duhet te drejtohet edhe brezave te dyte te diaspores qe gjuhen shqipe nuk e kane gjuhen e pare.

Simitja do u mbyllkaka me nje mbremje te madhe Gala ku do u jepshkakan edhe çmimet

skemi ku ti gjejme leket....edhe 6 dite buke ka smiley

Duhet ta kuptoni si nje ndihme qe ju kerkohet emigranteve sepse vendi eshte ne kriz - ka mungese te theksume te qualifimit teknik dhe profesinal ne Shqiperi sidomos tek brezi shkabes - nuk dine t bejne asgje Vetem muhabet dhe lloqe Kavaje !

Samiti duhet te deklaroje se cfare do te dali ne fund te Samitit cfare do te arrihet synohet ?

 

 

smiley smileysmiley

Ne radhe te pare, samiti s'eshte per ty brekegrisurin qurravec qe ia lepin anglezit per buke qyl, as per qurravecet qe s'lidhin dot breket e veta e te familjes se vet, dhe ne radhe te dyte behet per vota, se me shume s'ka ca japi surrati yt. Sa per brezin tend, ne krahasim me timin e te tjere, dalin si te paafte qe kujtojne se puna eshte te shkosh te marresh rrogen e te shohesh per ndonje menyre se si te besh pare jashte rroge. Edhe me gjera elementare si shitesit, brezi yt eshte pa edukate, kruan hundet gjithe kohen, s'di te trajtoje klientin dhe ka turp te thote qe nuk e di dicka por del si karagjoz duke bere sikur di. Ndersa brezi im te pakten rremon ne internet dhe e jep pergjigjen gjithnje pasi e ka gjetur vete, jo para, dhe e ka edukaten baze te komunikoje. lol 

Cfare di te besh ti? As te komunikosh nuk di ! Me cfare merresh se kjo eshte pyetja kryesore aty tek ti! Nuk pyesin ku punon si jeton ?Me se merresh -mese merresh! Ky je ti!

Ndersa aty ku je ti nuk pyesin fare se me cfare merresh. E dine, sapo te shohin turirin e sapo hap gojen ne ndonje muhabet.

Ne radhe te pare, samiti s'eshte per ty brekegrisurin qurravec qe ia lepin anglezit per buke qyl, as per qurravecet qe s'lidhin dot breket e veta e te familjes se vet, dhe ne radhe te dyte behet per vota, se me shume s'ka ca japi surrati yt. ....

 

...Ndersa brezi im te pakten... e ka edukaten baze te komunikoje

 

 

 

 

Dhe thuaj pastaj qe nuk eshte torrollake shkaba ...dhe fodulle e madhe gjithashtu : ) 

Samiti thote shkaba nuk benet per ty brekegrisurin po per voten tende .hic po habili smiley

Hic po habili...eh Alba smiley. Kam nje mikun ne tim shqiptar ne Filadelfia, nga nuk bredh vit per vit: NYC, Hawai, Bahamas etj. kete vit ishte ne Spanje e Portugali, vitin tjeter do kurseje leke per te pare nje cike Zvicren e Gjermanine. Ne shqiperi ka 8 vjet qe nuk shkel e habili shqiptar e interpreton se ska leke prandaj nuk vjen.smiley

lol, xhajet e brezit te frustruar seksualisht mendojne se po t'i thuash tjetrit "je femer" duhet ta marre si ofendim ose si sharje e te ndihet i ulur. hahahaha kjo tregon edhe nje here nivelin vk te xhajeve qe shajne njeri-tjetrin nga gocat. vetem ketu ne peshk kisha degjuar sharje te atij niveli

Po pse haperdahesh tek sexi tani ? Pse t shkoi menja direkt ? Dhe e qeshmja jote verteton qe je femer une skuptoj nje gje pse e ben ti kte se edhe flamuret ashtu I ndron !

Lol o i lene, femrat sot mbizoterojne ne numer nxenesish e pedagogesh ne cdo universitet, ne cdo administrate shteterore. Ju xhajet qe rrihni gocat nese nxjerrin hunden nga shpia prisni qe tjetri ta quaje ulje e te ofendohet po t'i thoni dikujt femer, por ja qe nuk eshte. Iku koha juaj. Kane mbetur ca bqira te brezit tend qe gjejne budallacka dhe u presin kokat dhe i vrasin me kete mendesi te qeere (cudi se si keta perbindeshat kane qene te gjithe mbi te 50-tat), por ja qe po ju iken vafti.

sa bukur qe flet! Duket qe e ke edukaten baze te komunikimit.

I shkaba, o katunare, qytetare ti sbehesh kurre sikur te ndrosh 7 pale lekure -dhe te mbarosh edhe gazetarine!  edhe te Top Channal te punosh edhe tek Komuna Parisit ta kesh shtepine - Cfare je tu thon ?

Po fol, samit hesapi 

Aq kishasmiley

Ja vllezer samiti qe i domosdoshem, dhe sidomos i suksesshem, vazhdoni tani me pjatat. smiley 

Tashi per te qene korrekt, ky s'e ka bere ne kok te vet, me mendt e gruas ka shkuar. smiley

Ore po ta mendosh, Enveri i shkrete, bam bum deri te kongresi e coi, samit lesh beri dot. 

Samitet i bon Nato mer daj

Po mire mer le te vije dhe Nato, deren e hapme e ka.

Ne shqiptareve duhet te na japin ndonje Nobel per perfeksionimin e fluturimit me presh ne bythe. Se ku i gjejne keto karagjozlleqe, "kandidate per Nobel". Nga doli kjo? Fizikante e zonja mire po direkt Nobel? Se ca ishte dhe nje tjeter vjet, Laura Mersini a c'e kish emrin, edhe ajo per Nobel ishte, lol.

Kthupi, pse kaq inferior biri im. Shqiptaret kane emer dhe figure ne bote. 

Emer dhe figure mund te kene dhe s'kam asgje ndaj atyre qe jane kandidate per Nobel apo qe edhe kane fituar Nobelin, por ai artikulli me lart eshte genjeshter, per arsyen qe ta tregon edvo.

Po mire e kane. Psh Noble mund te jete dhe cmim iinkurajues. E merr pastaj bo nei gjo te modhe. Ja psh Obames ashtu ia dhane. 

Ai paragrafi i fundit me fushat e jetes o nene o nene

Pasi droga lulezon akoma, pasi investimet ne ekonomi mungojne, pasi e ashtuquajtura reforme ne drejtesi e ameriaknve vetem do cimentoje korrupsionin dhe do ktheje teresisht shtetin shqiptar ne bythlepires te Uashingtonit dhe Berlinit, pasi simbole kombetare si Pallati i Kongreseve, ne te cilet zhvillohen festivale mbare-kombetare te artit dhe kultures, na kthehen ne klube dasmash biznezmenesh te rinj, apo dhe Pallati i Brigadave, i cili gjithashtu simbolizon shtetin shqiptar ne rreth 90 vjetet e fundit gjate evenimenteve te ndryshme me zyrtare te rendesishem te huaj, por qe gjithashtu u kthy se fundi ne nje salle ahengu bosash te rinj shqiptare, (dhe ne e dime mire si e kane bere pasurine shumica e ketyre bosave te rinj shqiptare dhe e dime mire se si kane qene te lidhur me politiken; edhe zoti Lu e di por ben sikur nuk e di), pas gjithe kesaj torte kaq te paqme, duhej edhe qershia mbi 'te. Dhe ja, kete e dha Rama tani, therret diasporen: ej djema, hajdeni e kuvendojme per problemet e vendit! Dhe nga ana tjeter, si pas ahengjeve te bera ne godinat simbole te popullit shqiptar, ia fut te qeshuresh ne grup, me histeri te papermbajtshme, ha-ha-ha, si e katandisem jo vetem kete vend, jo vetem kete popull qe banon ketu, por edhe ate diasporen qe na mbahet si e rregullt dhe e paster! Ha-ha-ha, qesh kolektivisht Rama, prit kur te zbresin nga aeroplani budallenjte dhe do sulen tek pallati i kongreseve, dhe ne do i filmojme, do i leme te perrallisin sa te duan, do i leme te zihen, do nxjerrim ne tribuna nja ca kokrra prej tyre, qe i kemi ftuar me ftesa te vecanta, sa per ti bere te besojne budallenjte se ne e kemi seriozishte kete punen e diaspores, hi-hi-hi, nuk e mbaj dot te qeshuren ...  Ha-ha-ha, do bucasin te qeshurat ne qeverine dhe shtetin shqiptar, ha-ha-ha do degjohen te qeshurat ne gjithe shtetaret shqiptare, dhe ne fund, me e keqja: ha-ha-ha do shperthejne te qeshurat e shume shqiptarve te tjere ne kete vend, te cilet do thone, e pate me cfare rremuje erdhen mburravecet dhe mendjemedhenjte, e pate c'kodra pas bregut prrallisen, c'tha i pari s'e morri vesh i dyti... 

Por jo o Rama, ne nuk biem ne kete grope qe ti do te hapesh per ne. Sot ekziston interneti per te dhene mendime, ndaj nuk ka nevoje per kongrese partie. Apo ke ngelur aty me ca fshatare e kujtove te tallesh bythen me ne!..

Lexoje Pjerin Thomai lexoje , per ke bien keto kembana .

Ky eshte KM i vertete smiley

+1

Kjo eshte e keqja e shqiptarit Dino, se direkt mendon negativisht. Po prisni ore, ta shohim seç ka organizuar Edi, pastaj flasim. 

Mundet Brad, mundet, une nuk paragjykoj nje mendim a njeri, une thjesht gjykoj, kuptohet pasi ta shoh se çdo behet. Ndersa ky KM ketu, direkt e paragjykon kete eveniment qe do organizohet. Une vete do jem andej  ne tetor-nendor dhe do shikoj, hulumtoj, investigoj e me pas do gjykoj. 

Jo zoteri jo , nuk hyne ne pune ketu as hulumtimi as investigimi  por qendrimi , qendrimi i prere i KM rreth ketij problemi me ben te mendoj qe ka bere shume mire qe nuk te pergjigjet , me fal KM , paske pasur te drejte , i njihke njerezit shume shpejt dhe shume mire . Es tut mir leid smiley

Brado, ti e di mire qe une kam qene kritik ndaj Palloshit kur e ka patur gabim, mirpo ketu nuk shoh noi gabim, thjesht nje inisiative per mire,  pse duhet ta paragjykojme siç e ke paragjykuar ti dhe KM. 

smiley

e paske lexuar, tani me duhet te fshi postimin tim me pare, PtH

Holy shit. Cajupi !!! Shkolla ime. Tradita e rruges Bardhyl vazhdon alive and well...

Teaups edhe Fiqo, thruenthru smiley

 

te merresh me km, eshte njesoj si te merresh me km. 

zonja e dyte, si i thojne ne amerike , anila basha, jep lajm se policia shqiptare ,  ka lajmeruar policine italiane per skafin me 7 kuintal bar. po e normale qe ka police te ndershem, shume te ndershem, jo si tahiri me fis, qe ate vend e bejne pis .me lajmin qe jep zonja e dyte, dalim tek polici qe ka kerkuar azil ne zvicer, sepse lajmeronte policine italiane . 

shqip, trashe holle, pse u denua kiço ngjela , ka dokument, ministri i tregtise jashtme. i biri, spartaku , ka then ndonjeher pse u denua i jati , arsyja, shkaku, akuza. kurren e kurres nuk e ka permende. nuk ka lidhje me barin, as qe e ve ne dyshim, po ka lidhje tjeter, kete e din vetem ai qe quhet pjeter. smiley

Mo ja them emrin mutit se do e zeje lemza e do mbytet ne salcice, por shkabe me duhet te te pys, me ca meresh? 

Pse me keto çarçafët qe shkruan mendon se ka kohe me bë gje tjeter? Mgjs e ben nje gje, ben pis filxhane ekspresi qe i lajne koleget e mi e te tute bashke!

Kthupi; " ..... Samiti ne fakt ka 1 vit e gjysme qe po pergatitet, .... "  

A ke noi link per kete pregatitje para 1 viti, Kthupi. Dhe nese eshte keshtu, pse Palloshi e nxjerr tani si lajmerim, pse e thote tani. Kjo duket sikur lan duart. Si mund te vijne emigrantet (te interesuarit) ne nje kohe kaq te shkurter. 

Dhe nese eshte keshtu si thua ti, si shpjegohet qe shum emigrante nuk dinin gje per kete samit. Te pakten shumica e tyre, per te mos thene 99% . 

Samiti eshte pjese e nje projekti te nisur nga Universiteti i Harvardit i quajtur Programi i Diaspores dhe eshte i ndare ne 3 pjese/faza. Faza e pare u be ne SHBA, para ndonje viti ku erdhi Rama dhe disa ministra (disa here) dhe u takuan me profesore te Harvardit dhe anetare te komunitetit shqiptaro-amerikan. Faza e dyte eshte ky samiti dhe do kete pjesemarrje edhe nga diaspora shqiptare edhe nga Universiteti i Harvardit. Plani eshte qe pasi te shkembehen idete dhe projektet, ato qe kane me shume mundesi suksesi te vihen ne zbatim. Nje link qe mund te ndaj eshte ky: http://albania.growthlab.cid.harvard.edu...

Gjithe punen deri tani e ka bere Harvardi dhe nje pjese perfaqesuesish te diaspores ne SHBA, kryesisht ne Boston duke qene me afer me Harvardin dhe ne Nju Jork dhe Uashington si qytete strategjike. Me thene te drejten qeveria po zvarrit kembet dhe po nuk i shtyve nuk bejne ysht vete. Samiti fillimisht ishte planifikuar per ne mars, por u shty per ne nentor se s'ishin gati ne Shqiperi. Kete fundjave kishte ardhur Ditmir Bushati ne Boston dhe u takua me ata te Harvardit dhe komunitetin, ku shpalosen faqen e re te internetit si dhe disa te dhena rreth samitit. Te shohim se c'do dale si perfundim, po me mire se hici eshte.

Nje link tjeter me interes eshte ky: http://albania.growthlab.cid.harvard.edu/survey-results Eshte nje ankete e krijuar nga Harvardi dhe rezultatet e saj. Une s'kam kohe ta perkthej po shumica e marrin vesh se c'thote.

 

Kthupi, po si shpjegohet qe 100% e komentatorve ketu (perveç teje) nuk dinin per kete gje. A ka noi shpjegim kjo gje. Si e shpjegon ti. 

Po nga ta di une o Pjer, ti je ai qe i parathua gjerat, jo une. smiley Nje arsye mund te jete sepse une kam dhene asistencen time me kete projekt para nje viti dhe vazhdoj te merrem megjithese jo aq shume. Arsyeja tjeter mund te jete qe nje pjese e mire e atyre qe diskutojne ketu jane nga Evropa ose Shqiperia. Duke qene inisiative e Harvardit ky projekt fillimisht nisi ne SHBA dhe faza e pare ishte ne nivel lokal, keshtu qe nuk u perhap shume me tej, me qellim.N.q.se nuk do kishte interes apo premisa per sukses nuk ja vlente te hapej si vaji ne lakra. Edhe per ata qe banojne ne SHBA, n.q.se nuk merresh me ceshtje te komunitetit nuk ke si ta dish per dicka te tille.

edhe me pak se dy muaj..

çar emocjoni

dy muj pritje nuk jan emocjon Fiqo,

jan robëri..

smiley eeh, shpirti ma di

Dy muaj ikin shpejt Fiqo.

dy muj sot, dy muj neser, e ça esh jeta mor amon ?!

Fiqo ti to cosh pershendetje kongr... me fal samitit nga z. Trump? Si ato grupet m-l ne vaktit. Let's make Albania great again.  smiley

Do i coje Ramstinit nje MAGA hat!

                                                                                                  https://youtu.be/bNB00BPL8dw

Fiqo, je tu fol me veten tate  smiley

Hillary udheheq ende me 56% te votave. 

për t’u regjistruar në Universitetin e Harvardit dhe për të qenë të përzgjedhur për të marrë pjesë në samit, aplikanti duhet:
Të përshkruajë me jo më shumë se 400 fjalë historinë e saj/tij të suksesit në planin profesional dhe personal në vendin në të cilin jeton, e që e bën atë shembull, frymëzim apo model për të tjerët;
Të ketë marrë pjesë në mënyrë aktive, përfshirë duke përdorur dhe resurset vetjake, në artikulimin e mbrojtjen e interesave të bashkësisë shqiptare, si edhe në zhvillimin e promovimin e identitetit, vlerave dhe traditës kombëtare në vendin ku jeton;
Të jetë i angazhuar në jetën politike apo shoqërore të komunitetit nëpërmjet organizatave, klubeve shqiptare dhe aktiviteteve të tyre, si kontribut për konsolidimin e lidhjeve në komunitet, por edhe për maksimalizimin e influencës në dobi të interesave kombëtare dhe të forcimit të lidhjeve e bashkëpunimit me atdheun.

Per fat te mire eshte ne shqip keshtu qe Ai s'do te na kerkoje t'ja perkthejme.

skemi asnji shanc. i dashkan koka. smiley

Po ke kohe mer deri me 15 Tetor. Krreje nei vjersh patriotike, bjere ke peshku, dhe u kry bac (komunitetin e nimove, atdheun e nerove, e qoftet me paret e tuja i bleve kur bone vjershen). smiley

Gjembo, po te ishim lajmeruar 3-4-5 muaj perpara, do mirrja pjese me kenaqesi, mirpo une e kam planifikuar 3-4 muaj perpara, i kam caktuar datat, dhe do jem ne Shqiperi javen e fundit te tetorit dhe 2 javet e para te nendorit. 

Pjero, vete e ke fajin qe kur kerkove takim ne Bracen nuk le nr. te tel dhe adresen. Ose ndoshta kane adresen e vjeter te socialit ku jetoje ne ate kohe prandaj s'te ka ardhur ftesa.

Gjembo, nje kryetar Komisioni te Parlamentit, ta gjen adresen dhe gjithshka brenda nje ore, sepse jane organet me te larta ne shtet, ku te tera organet e tjera jane te detyruara ta zbatojne nje urdhet te tij, perdryshe nje kryetar Komisioni i Parlamentit, i kap prej veshesh ata qe nuk zbatojne detyrat. 

Megjithate, po ta perseris, se tek ai vajti Grava, dhe ai kish rene dakord qe heren tjeter te me priste, por une nuk kam vajtur, se topi tashme eshte ne fushen e tij, ne Parlament.  

Pjero, duhet te angazhoje ai nje institucion te tere per te ndjekur ty? Pse Pjero apo pse je ndonje personalitet shume i shquar ti? Ti i kerkove takim, jo ai ty.

por une nuk kam vajtur, se topi tashme eshte ne fushen e tij, ne Parlament.  

Per cfare topi e ke fjalen? Fjalia eshte kontradiktore. Ai te paska thene qe do te te presi por ti ke shkuar. Si qenka topi ne fushen e tij? Ai e ka bere te veten.

Une po pres zyrtarisht, gjembo, ashtu siç i shkova zyrtarisht ne institucionin e tij. 

Dhe nuk ka pse te angazhoje nje institucion te tere Gjembo, thjesht ngre telefonin, me telefon zgjidhen naiher punet. 

Po ça telefoni? As telefon, nje uatsap aty, ai te nis ceshtjet e shtetit, ti ne darke i jep solucionin e hajt te majt ajo e Qemolit, secili ne pune te tij.

Tamam Ballçekano, teknollogjia ka shkuar perpara, te ben qe te lidhesh çdo darke me ate qe do. 

Duhet ti kerkojme palloshit qe te shtyje samitin per ne datat qe do jesh ne shqiperi dhe me kete rast ti kujtosh palloshit se samit ne shqip do te thote takim.jo per gje po ai sikur donte korrektore letrare ne institutions .

Kerkoja Alba, kerkoja, po e pate ate kredi, por kam frike se mos ka te drejte ai Karl Marksi i Peshkut me Bradin. Ketu do shihet se kush do kete te drejte. 

kerkesat per pranim ne samit qenkan fiks per emigrantet e peshkut

1. Të përshkruajë me jo më shumë se 400 fjalë historinë e saj/tij të suksesit në planin profesional dhe personal në vendin në të cilin jeton, e që e bën atë shembull, frymëzim apo model për të tjerët;

lol, e ka ndukur pronari nga bytha, privilegj qe me perpara e kishte vetem meksikanka/filipinisja/arabja

2. Të ketë marrë pjesë në mënyrë aktive, përfshirë duke përdorur dhe resurset vetjake, në artikulimin e mbrojtjen e interesave të bashkësisë shqiptare, si edhe në zhvillimin e promovimin e identitetit, vlerave dhe traditës kombëtare në vendin ku jeton;

ka perdorur kompjuterin e shtepise per ne peshk, edhe pse WiFi ia vodhi komshiut

3. Të jetë i angazhuar në jetën politike apo shoqërore të komunitetit nëpërmjet organizatave, klubeve shqiptare dhe aktiviteteve të tyre, si kontribut për konsolidimin e lidhjeve në komunitet, por edhe për maksimalizimin e influencës në dobi të interesave kombëtare dhe të forcimit të lidhjeve e bashkëpunimit me atdheun.

aktiv, sigurisht, me ngulje linkesh politike neper tema ku robt bisedojne tjeter gje. ja qe s'ju la rama jashte as juve lol

O  shkabjane , me gjithmend e kam. Shko martohu se do piqesh me mire !

Cfare eksaktesisht pritet nga diaspora?

Samiti diaspordhes.

Shqiperia eshte ne krize te thelle ekonomike sipas disa informacioneve taze .

smiley Qe te jesh ne krize dhe aq me keq ne krize te thelle, do te thote qe me pare ke qene mire. Pra ke qene lart dhe bie tehu poshte. Por kur kemi qene lart ne ndonjehere? Ndoshta ne ender! smiley

Ke te drejte .smiley

Kuazo, po hajde mushi menien Bradit, qe thote se ne kohen e komandantit (Buall Mavrise, jo atij te parit) , hante qeni petulla. 

Edhe mund te mos hanin te gjithe Qente petulla Pjer ne kohen e Komandantit por ama Qente nuk u hanin nga njerezit sic po ndodh tani me qoftet meqerallafi.

Fiqo kur te shkosh ne samit merr dhe qesen e plenave me vete, nimo icik industrine. 

E dashur, shife pak tregimin tim; Takimi i shekullit , flm. E mira eshte te futet sot. 

Per gjembin te futet qe tani do ishte me mire..smiley

smiley te futet cfare?

Pjer, e gjen dot inisiative e kujt ishte samiti i diaspores? eshte nje mik yni i perbashket qe ka disa dite qe nuk ka hyre ne blog. Ke patur ca perplasje me te por gjithnje brenda kuadrit te respektit reciprok. He, e gjen dot?

Mos me thuaj qe eshte Vlonjati, se del bllof i dashur, shife ketu; 

 

 Kthupi - 21 Shtator 2016 - 21:30 permalink

përgjigju

Samiti eshte pjese e nje projekti te nisur nga Universiteti i Harvardit i quajtur Programi i Diaspores dhe eshte i ndare ne 3 pjese/faza. Faza e pare u be ne SHBA, para ndonje viti ku erdhi Rama dhe disa ministra (disa here) dhe u takuan me profesore te Harvardit dhe anetare te komunitetit shqiptaro-amerikan. Faza e dyte eshte ky samiti dhe do kete pjesemarrje edhe nga diaspora shqiptare edhe nga Universiteti i Harvardit. Plani eshte qe pasi te shkembehen idete dhe projektet, ato qe kane me shume mundesi suksesi te vihen ne zbatim. Nje link qe mund te ndaj eshte ky: http://albania.growthlab.cid.harvard.edu...(link is external)

Gjithe punen deri tani e ka bere Harvardi dhe nje pjese perfaqesuesish te diaspores ne SHBA, kryesisht ne Boston duke qene me afer me Harvardin dhe ne Nju Jork dhe Uashington si qytete strategjike. Me thene te drejten qeveria po zvarrit kembet dhe po nuk i shtyve nuk bejne ysht vete. Samiti fillimisht ishte planifikuar per ne mars, por u shty per ne nentor se s'ishin gati ne Shqiperi. Kete fundjave kishte ardhur Ditmir Bushati ne Boston dhe u takua me ata te Harvardit dhe komunitetin, ku shpalosen faqen e re te internetit si dhe disa te dhena rreth samitit. Te shohim se c'do dale si perfundim, po me mire se hici eshte.

Nje link tjeter me interes eshte ky: http://albania.growthlab.cid.harvard.edu...(link is external) Eshte nje ankete e krijuar nga Harvardi dhe rezultatet e saj. Une s'kam kohe ta perkthej po shumica e marrin vesh se c'thote. 

 

po Pjer, po, ai eshte, dora vete.
Inisiativa si kjo qe ke shkrujt me lart, ka sa te duash po inisiativa do njerez qe ndermarrin veprime konkrete ndryshe cdo gje do ngelte ne leter. Kjo teme eshte bere subjekt bisedash kushedi sa here ketu te ne, sa here jemi takuar me antare te blogut ne Toronto

Nuk e di se ç'mendim ka Kthupi per kete qe thua. 

Bredharak, nuk e njoh kush eshte vlonjati dhe c'lidhje mund te kete me kete samit, por ky samiti i nentorit eshte projekti i Harvardit. Nese po punon nga ana e qeverise shqiptare, ndoshta, por ketej nga Amerika veriore, une i njoh shumicen e njerezve qe jane te perfshire ne Boston, Nju Jork edhe Uashington. Nuk e di nese jane te perfshire njerez nga Toronto, dhe ne cfare kapaciteti, por edhe ndoshta. Harvardi ka nje buxhet afro $3 milione dollare ne kete projekt dhe une kam asistuar para ndonje viti si dhe kam kontakte me ata qe e menaxhojne.

Tani, ke te besojme, Kthupin apo Bredharakun. Kush ka te drejte, apo te dy. Si qendron e verteta. 

O kthupo po mir mer e morem vesh qe qeka projekt Harvardi. Po der nashi ca ka fitue Albanie nga kta presorat e Harvardit ne ket project, vec xhixhave qe kane morr per vete (pare xhaxhi apo edhe icik nga xhepi i Fiqos?) Nei ide madheshtore, se plena e kanabis, e "misse" e dime vete ne, bile te vijn ato te bojn nei kurse vere po deshen. 

Deri tani asgje, shpresa eshte per me vone. Keto lloj projektesh qe e kane fillesen ne boten akademike nuk shohin sot per neser, e kane me te larget pamjen. Si thoshte Mato Gruda, presioni i madh, presioni i vogel. Eshte si puna e nje start-up qe krijohet dhe fillimisht kerkon investime pa patur produkt por vetem nje ide. Investitoret japin fonde duke e ditur qe 3-4 vitet e para s'do kete te ardhura, por pas 4 vjetesh fillon e vjel fitimin.

Ky projekt synon shtimin e pjesemarrjes se diaspores shqiptare ne jeten e vendit. Idete per pjesemarrjen e diaspores kane ekzistuar dhe me pare, nuk eshte patente e Harvardit kjo. Ekziston dhe tani kjo gje, por ne menyre me sporadike, psh nje profesor shkon e jep mesim ne vere ne nje universitet ne Shqiperi, ose nje mjek mbledh mjete spitalore dhe ja dhuron nje spitali ne Shqiperi. Ky projekt synon te mbledhe disa ide qe mund te kene sukses ne zbatim ne nje shkalle te gjere (p.sh. te sjelle 30 profesore cdo vit e te japin mesim ne UT, ose te sjelle 30 kirurge neper spitalet shqiptare qe te asistojne e te mesojne kirurget shqiptare) dhe pastaj te krijoje strukturat e nevojshme per sukses, qofte duke bere rolin e ndermjetesit me qeverine apo ministrine/biznesin perkates, qofte duke dhene konsulencen se si mund te arrihet dicka.

Problemi si cdo gje qendron te deshira per arritur dicka dhe te zbatimi i projektit. Shpesh, ndryshe nis e ndryshe perfundon projekti, jo per faj te ndonjerit, por thjesht ashtu e sjellin rrethanat. Persa i perket deshires per sukses ate e kane ne dore me shume shqiptaret e memedheut. Deri tani une s'jam i impresionuar me pjesemarrjen e qeverise ne kete projekt dhe kjo eshte arsyeja kryesore pse jam terhequr nje cike. Shoh nje mungese organizimi, te pakten per mendimin tim.Me duket sikur kane marre huqet e atij te gjatit qe i duket sikur ai i di me mire gjerat nga gjithe te tjeret dhe kur nuk di si behet nje gje nuk pyet si ta beje me mire, po e ben sic di.

Kthupi, me vjen mire qe jo vetem na sqarove, por mu perkedhel edhe sedra, dhe e di pse, se mu duk sikur isha une ne keto fjale qe the tani, veç me nje ndryshim te vogel kohor, se keto gjera i kam bere dhe thene une para shum vitesh. Veç zeri im ka rene ne vesh te shurdher. Havardi, ka nje te mire qe se kane te tjeret; Ka emer/nam. 

Ka fillu me tall trapin edhe Lu-ja tashti!smiley

Thuhet se z. Trump do ta gradoje, do ta boj shqiptar ke KP. smiley

Z Trump duhet ta heqe sa me pare, se u korruptu keq fare aty. Paska gjet parajsen aty.smiley

Po m'pat rrejt Fiqo, avukat ke KP do ta boj ka thone, se ia ka morr doren mire drejtesise, me i zyr me avukat Ngjelen do jene, se ky i funit gje dhe goca te bukra. smiley

Duhen bere analizat e ujit se edhe te huajt kur vijne ne shqiperi pas njafare kohe debilosen me keq nga shqiptaret.

nuk eshte uji po kanabisi, gjith ai tym ben te veten.

Kush duron, fiton.

Ketu ka tradheti, burra!

Mire ke shkruar si perhere po titulli "takimi I shekullit " kur shekulli do edhe 84 vjet te mbaroje presupozon se nuk pritet te kete nje ngjarje tjater per pjesen e mbetur te shekullit t'ia kaloje per nga rendesia.

Kjo vjen se jane mesuar me pak, kerkojne pak, kenaqen me pak, po te shohesh tokat e shqiptarve nga lart, shef toka te papunuara, te degraduara, dhe te mos harrojme se jane toka pjellore, me mundesi ujitje, plot diell.

shkaba mendon ndryshe .sa 20 vjet ke pa shkuar ne shqiperi ti?smiley

Alba, i dhashe nje titull bombastik, sepse menova, kur vete mediat, gazetat nxjerrin artikuj me tituj bombastik, dhe asnjeri nuk ankohet, pse te mos ta nxjerr dhe une nje, thashe, aq me teper qe tregimi ka vlera se jo vetem se eshte i vertete, por iu vlen te ter atyre qe mirren me turizmin. 

I nxirrni te keqen bombat i nxirrni vetem kur te na plasin ndonje dite perpara syve kur ti lexojme! smiley

Me mire ta kishe bere "Takimi i Mijevjecarit" qe te ishe brenda meneer Thomas.

Ose, ose "Bomba e madhe plasi" per ta bere me bombasitk. 

Ose, ose "Mbledhja e madhe ne Antwerpen" *

 

* Qe te shkonte me kengen: "Ne Anvers u mblodh UNO-ja, fol o Pjer te lumte goja, fol e mbro te drejtat tona"

 

e sollen njehere nje nga Harvardi si deputete ne Shqipni, nuk zgjati as gjashte muj iku nga syte kembet.

 

Pjer, me vjen keq te ta them po nuk je bere kompjuterist akoma, linku nuk hapet.

Si nuk hapet i nderuar, une e provova perseri dhe u hap. 

O admin, po nxirre ore te shkreten ne nje nga rubrikat ketu. 

Me ndalohet hyrja thote Pjero.

Veç ti lutemi perseri adminave Zeqo, qe ta nxjerrin. 

Besoj qe do e nxjerin se shpejti Pjero, duhet pak durim deri sa ta redaktojne, ki besim tek gjembi si admine.

Kur do e nxjerrin, tani qe une do iki te fle. Naten, se ketu hyri dita tjeter. 

Mos ik Pjer. Qendro ne istikam. A do te dal vllai tat per gjith noten te shkruj ketu : Te botohet shkrimi !!! ke kazonat para shtepive, se neser osht dita e plehnave ktu ke mu ? let me know.

Në tetor vijnë konviktorët. Në nentor na vikan dhe refugjatët. 

Por fillon shtatori me urvajgurorsit

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).