Ditën e djeshme thuajse gjatë gjithë ditës dhe orëve të vona të natës janë zhvilluar protesta nga aktivistë të shoqërisë civile kundër ligjit për importin e mbetjeve.

Disa të rinj, shkruajtën emrat e ligjvënësve në koshat e plehrave në formë proteste por policia i ka ndaluar. Bëhet fjalë për dy të rinjtë studentë Klodian Leka e Bislim Lakna. Aktivistët e rinj janë ndaluar nga polica në rrugën “Muhamed Gjollesha “, pasi shkruajtën në kosha plehrash emrin e Ramës, Shalsit apo edhe të tjerë firmëtarëve të ligjit që u miratua me 63 vota pro.

Newsbomb.al

229 Komente

U be kjo puna e mbetjeve/plehrave kush te flase e te veproje i pari. Asnjeri sic duket nuk mendon dhe as qe e lene te mendoje. Askush nuk i ben pyetje qeverise: Sa ,betje/plehra mendon se do futen? Cili eshte kapaciteti perpunues per to? Kush do t'i fuse? Cfare industrie ka ne Shqiperi qe po behet kaq shuem zhurme e madhe qe po na falimenton? Etj. etj. 

Nga ana tjeter protestuesit e shoqnia civile bejne mire qe te zgjedhin ndonje perfaqsues dhe te marrin pjese ne mbledhjet e komisioneve ku edhe mudn te jepen me shuem detaje dhe te kete me shume kohe per rregullime. Protesta eshte e fundit or miq dhe po rreziku eshte qe ja s'fitoni gje, ja eshte shume vone, ja ja ulni vleren protestes.

Rama keshtu nuk ta mbush mendjen por u tregua kopil i madh. Kur erdhi ne qeveri e anulloi ligjin en parlament jo se i dogji barku per mbetjet por sepse ishin mbledhur firmat per referendum, dhe po te kalonte ne referendum nuk kishte me bir nene qe ta kalonte keshtu sic u kalua. Jo keq per nje piktor!

 Askush nuk i ben pyetje qeverise: Sa ,betje/plehra mendon se do futen? Cili eshte kapaciteti perpunues per to? Kush do t'i fuse? Cfare industrie ka ne Shqiperi qe po behet kaq shuem zhurme e madhe qe po na falimenton?

I kanë bo pyetjet mo ekspertët. I kanë dhënë edhe pëgjigje qeverisë.  C'u duhet masave injorante të merren me këto gjëra... Robt nuk kanë interes të informohen për gjëra që nuk u sjellin përfitime apo humbje të drejtëpërdrejta, apo mbi të cilat vota/zëri i tyre nuk ka shumë peshë. Ke dëgju ndonjëherë për Injorancën Racionale

Po kazonat aty i lane ?

Kete jave u hap ne Belgjike nje central qe prodhon energji me mbetjet organike, siç kane Suedia dhe Gjermania. 

http://www.alternatieve-energie-info.be/...

Siç e thote dhe Asterisk, nuk ka nje informacion te sakte se per çfar mbetjesh behet fjale dhe  ç'lloj impianti ekziston apo ka ardhur per kete pune, dhe pas perpunimit, ku shkon mbetja. 

http://www.ode.be/

Nuk ka rendesi se cfare mbetje jane, duan tia fusin Shqiperise dhe aq. Gugllo pak per Ganen dhe kryeqytetin e saj e shikon horrorin e plehrave elektronike qe derdhen atje. Ashtu duan te na bejne dhe ne. Shqiperia po mbytet nga qeset e veta, as per mbeturinat tona nuk kemi nje zgjidhje. Dhe vende si Suedia e Gjermania pavarsisht teknologjise qe kane po nxjerrin ligje qe ti reduktojne akoma dhe me shume plehrat. Qe tani filloi ne Gjermani aksioni kunder qeseve ne supermarket e ne qendra tregtare. Nuk ti japin fare ose kundrejt pageses. Merre qesen me vete nga shtepia!

jane mbetje te mira, o Pjer. Prej atyre qe vendet luftojne qe t'i marrin po qeveria jone u tregua me e shkathet. Se nuk duhet lene industria e plehrave te falimentoje, kupton? nuk do na e falin brezat qe vijne po ta leme te falimentoje. Se ndryshe, ku do punesohen te miturit? tani u plotesuan kushtet, para 3 vitesh ishte ndryshe...kush guxonte te bente ligj per import mbeturinash, e bente se ishte i lidhur me mafiozet por sot kemi qeveri, jo shaka! 

Fjalimi i Blushit ne parlament. Shume here ja fut kot si fodull e kokebosh qe eshte, por kete here ka qelluar ne shenje. Ed Rama ka shume (po shume) shpjegime per te dhene e haqe per te lare. Nga orgjenca se si u fut ligji nje dore shume e forte eshte mbrapa (imagjino kur kete nuk e beri dot amerikani me cmontimin e armeve kimike e beri dikush qe fshihet pas Rames, Berishes, Lulit (edhe Blushit po te vije ne pushtet neser). Kush mund te jete? KIO them une se shpjegim tjeter nuk ka.

Kush eshte KIO ?

Kush eshte ID? Indonezia?

KIO - krimi i organizuar

Ose KIO ose TOBi!

O KIO, o BIO do jete.

Ka disa fakte qe dihen (ose ndoshta jo) per industrine e perpunimit te mbetjeve ne Shqiperi. Ka shume ane te erreta, si ne gjithe projektet (ose aferat) qe ndermerr qeveria. Ka vite e vite qe harxhohen, vidhen, shperdorohen fonde per projekte te <Urban Wate Managment>, hartohen dokumenta, drafte, projekte, etj.
Sipas njoftimeve ne shtypin tone te prapambetur ne dhenien e informacionit, industria e perpunimit te mbetjeve "qahet" se punon nen kapacitet nderkohe, bashkite e cdo qyteti i hedhin plehrat akoma ne landfille, i groposin apo i djegin. Duke pasur parasysh se ne c'gjendje makabre jane plazhet, malet, lumenjte, kodrat, rrethinat e qyteteve, lind pyetja: pse mos te rregullojme njehere keto qe kemi ne shtepi por te mendojme te eksportojme per perfitime personale miliona e miliona euro dhe te mos ta rruajme hic as per ekonomine e vendit, as per mjedisin apo shendetin e njerezve qe bashkejetojne ketu?
Pse nuk perpunojne keto mbetje qe jane anembane vendi, pse nuk i shtjellojne me thjeshte dhe jo mafiozerisht hallkat nga gjenerimi i mbetjeve der ne perpunimin e tyre?
Pse nuk investon, psh; bashkia e Propagandes, qe mbetjet te riciklohen? Nuk dua te nenkuptoj vetem investim monetar por edhe sensibilizim, aktivizim dhe informim te qytetareve, qe mbeturinat ti ndajne qe ne shtepi dhe me pas do te jene lehtesisht te riciklueshme. Qelqi, kartoni, hekuri, mbeturinat organike dhe jo.
Kur te vijne ne dogane do te kontrollohen vetem dokumentat dhe letrat e ngarkesave sepse kontrolli eshte bere njehere nga vendet e nisjes (informohuni per rastin e Maqedonise, nje vendi qe importon mbetje) dhe kur ti kesh ketu nuk mund ti kthesh me pas. Shtoji ketu edhe lehtesine me te cilen korruptohen punonjesit e administrates. Shtoji eketu edhe skepticizmin kundrejt kesaj klase politike te super korruptuar qe po e tregon perhere e me shume afersine me ata qe jane sot ne opozite. Shtoji ketu edhe menyres sesi u kalua ligji, perderisa 3 vite me pare u anullua Referendumi sepse qeveria e sotme u zotua se nuk kishte per ta votuar as sot as kurre! Shtoji
Jane te pakrahasueshem rasti i Belgjikes, rasti i Suedise, rasti i Gjermanise etj etj. Se ne si karakter jemi me afer Italise per ate pune. Dhe besoj te gjithe e dime se si i menaxhon mbetjet Italia! 

Pse nuk investon, psh; bashkia e Propagandes, qe mbetjet te riciklohen?

Sepse riciklimi i disa lëndëve si plastika dhe qelqi, që janë ato që propagandohen më shpeshë se duhen ricikluar, është një proces me humbje. Kushton më pak ta nxjerrësh plastikën apo ta prodhosh qelqin nga e para. Përse duhet që njerëzimi të shpërdorojë resurse dhe kohë duke ricikluar kur e ka më të thjeshtë ta prodhojë lëndën nga e para? Mos më thuaj se do mbytet planeti nga plastika dhe qelqi... Këto lëndë nga planeti dolën, nuk është se i morëm nga Hëna... smiley

Kanë gjithë ditën demagogët që orvaten të shpjegojnë dobinë e grackës së përpunimit të plehrave në Shqipëri. Gjithmonë ata, të kujtdo krahu qofshin, kanë e do kenë një rast të përshtatshëm dhe vend të mjaftueshëm për të dalë me argumente të reja ndaj atyre që dje i pështynë, ashtu si gjithmonë ka vend për më shumë ndriçim edhe në ditën më të kthjellët. Ju anullua projekti PD-së për motive politike dhe rikthehet medemek për motivet ekonomike të leshit. Askush nuk është mes nesh në gjendje të pengojë një vendimmarrje të turpshme që ndot edhe më dinjitetin kombëtar, e nëpërkëmb atë, sepse shoqeria civile është e dobët, e paorganizuar dhe nuk mund të udhëhiqen nga sazanërira groteskë e ferrucë, pa bërë fjalë për gërxhot e opozitës. Përveç studentëve (si ata të fakultetit të mjeksisë në rastin e demontimit të helmërave siriane) nuk shoh ndonjë grupim shoqëror të aftë që t'u dalë ballazi. Pra lëvizja ka krahë por nuk ka truall. Historia e ditës së miratimit të heqjes së mutrave nga Italia dhe depozitimi apo djegja në Shqiperi, do mbetet si një procesverbal i turpshëm i ligësisë së shekullit që "elitat" politike bjerrin mbi popullin e pambrojtur. Kaq e dobët është shoqeria jonë sa që dyshoj se do mbetet ndyrësia e kësaj dite për gjykim në opinionin publik të brezave të ardhshëm.

5☆

eh Shqipnija me rrotën ovale të historisë smiley. çiçiçikap. këlltup..çiçiçikap. këlltup.. çiçiçikap. këlltup.. këlltup.

 

nga minisuperfuqija termoberthamore te plehnat e Napulit

Se pesti:

 A nuk ka vende të tjera që mund të pranojnë importimin e plehrave të Evropës? Pse nuk e bën këtë gjë të themi Serbia që nuk ka det, apo Sllovenia apo Hungaria? Si ka mundësi që kur vjen puna për të derdhur mbetje apo materiale të rrezikshme gjithnjë del Shqipëria në vend të parë? Kështu ndodhi me armët kimike, me ujgurët, me muxhahedinët, me të burgosurit e Guntanamos dhe së fundi, me mbetjet e riciklueshme. Si ka mundësi që jemi gjithmonë ne të gatshem të marrim atë që të tjerët e refuzojnë?

Eh mo se s'jemi vetem, ja dhe si-vellezerit tane marokene te njejtin problem paskeshin pasur. Por klasa politika dhe atje u ka thene te mos shqetesohen se mbetjet jane, jane, si me jua thene... "A keni honger nonjiher nga ajo hallva me shum sheqer?" "Jam mer pra shtu jane dhe mbetje taljone - kish thone kryekarva(na)ri.

Se paske lexu artikllen ke BBC. Mos harro edhe elementin e beses; "A prisni plera?" BEU e paskerkish pyt Ramen, vone naten me hene. Lendfilli eshte i zotit, mikut, dhe pastaj i imi, qenkerkish pergjigj Rama. I zoti i shtetit e mban gjithmone nje landfill bosh per miqte e nates, perfundonte artikllen BBC-ja.  

Por er Bame po e kom lexu. Po c'e do qe Leka kur e shkrujti Kanunin, nuk e dinte qe miku mund te vinte me 'buke'  me vete dhe te 'harronte' qesen e kanocen e koka-koles ne oden e miqve.

Edi muti, Erion kaka, Sali bytha, Lulthim plehra, Ilir kokpalari..... te gjithe jane nje surrat.... te gjithe jane ti hedhesh ne kosh te plehrave.....

Nese shpresoni tek ndonje nga keta jeni me te vertete debila....

Urte aty, ne rresht per 17-ten. Fiqo po s'e bone i vjersh per plenat rilindas kena per te qujt.

Reagon Shërbimi i Mikrobiologjisë:

 

Fotoja e shpërndarë ditën e sotme në rrjetet sociale është një procedurë rutinë e Shërbimit të Mikrobiologjisë. Gjaku i deshëve përdoret për përgatitjen e terreneve për kultivimin e mikroorganizmave të mundshme në një mostër klinike. Sistemi i mbledhjes së gjakut nga dashi, realizohet nëpërmjet tubave të posaçëm steril dhe përpunohet nga Shërbimi i Mikrobiologjisë.

pak idiote jeni dhe kshu si jeni, por tani po ju budallepsin portalet, si me ate lajmin "gjakatar" te probabiltetit, e po ju cojne ne nje nivel IQ-je me delet

po po ne jemi budallepsur, zgjuarsia je ti qe sheh pertej cdo gjeje:

si psh vdekja e nenes ne spital, ardhja e muxhahedineve e po transformohemi ne iran, hashashi qe gelon ne cdo cep te vendit, ky vend qe nuk siguron dot uje te pishem  e do te importoje plehra.

ik o llum, te duket vetja se e do me shume kete vend, ik se nje takem si ty i jeni bere ferre ketij vendi.

 

Ke te drejte, bera gabim qe te permenda realitetin. Sepse e di shume mire qe s'ta ndaloj dot te qenit ushqim portalesh.Trute si te tute e te shume te tjereve ketu (te paafte per te vene ne pune logjiken e per te vene ne dyshim dicka qe lexoni nga kalamaj 20 vjecare) jane flori per portalet qe bejne leke me klikime, dhe historia e tabloideve qindra vjecare neper bote ka treguar qe keni ekzistuar gjithnje. Do te ishte jo e natyrshme po te ndalonit se ekzistuari. Keshtu qe vazhdo i qete karosjen.

Ngaqe e njoh realitetin jam i predispozuar te besoj, qe ketu asgje nuk eshte e pamundur. Apo ti ke dyshime?

Une kam nje huq shume te keq qe kur 1+1 bejne 2, s'me bind dot njeri qe bejne 3, sado bukur ta kene shkruar lajmin.

ti ke nje problem, qe te kane bere nje gjilpere ne koke kur ke qene i vogel dhe ta kane thithur  me shiringe gjithe trurin.

e gjithe qenia jote eshte nje huq me vete.

He ke po ja japin pushtetin peshqesh Xhahilies se Saliut keto kllufat! 

Edhe plenat do vazhdojne edhe plehrat do sundojne! 

O Ed, o cun kar, po ta fusin! Hapi syte er loqe! smiley

Pune per popullin po hë. Plerat i kemi neler kember per dite ne cdo cep rruge e pallati. Se u shtuan dhe ca per riciklim su be nami. Kapitalizëm do me thënë krijim vendesh punë. Sa per popullin tone te karepsur që pëllet kunder çdo gjëje ne mënyrë histerike vari lesht, aq dinë aq llapin. 

ka njerez qe nuk u duhet lejuar te mesojne se si te shkruajne.  me mire te mbeten analfabete, se i sherbejne me mire shoqerise.

Zoguzi, jam dakord me ty. smiley

Si mund te thote Rama qe do te jete nen kontroll hyrja e plehrave ne kufi, kur edhe ne vendet me qeveri te pasur hyjne lloj lloj emigrantesh pa u kontrolluar dot fare, prej vitesh tashme?

Edhe sikur ta kete vertete nen kontroll, mendesia qe mbolli Sala dhe vrromat e tij ne administraten shteterore ne keto 25 vjet, e ben te pamundur qe ky popull te kete besim se jane vertet nen kontroll.

Interesant se si opozita vazhdon te mos ndihet, njesoj si me armet kimike, kur dolen ne shesh kunder tyre vetem pasi pane qe u ngrit mbare populli, dhe mbare populli ua rrasi me shishe turinjve aty ne shesh dhe i perzuri me te shara, poshterim si kurre ndonjehere, lol.

I vetmi shpjegim qe opozita nuk po ndihet, eshte se, ashtu si me armet kimike, importi i mbetjeve do te jete nje tjeter kusht i "partnereve" nderkombetare, qe na duan aq shume te miren. Dhe pastaj s'u vjen mire kur u dalin drejtues si ai i Filipinasve.

Fatkeqesisht, manipulimi qe u bejne te huajt monedhave me sistemin e sotem fiat, pasja ne dore e tregjeve te kembimit, ben qe vende si Shqiperia te jene ne borxhe te perjetshme per para qe nuk ekzistojne vertet, dhe te cilat na kerkojne t'i shlyejme me importe te tilla.

Eshte e qarte qe as Rama nuk u del dot kunder, as opozita nuk u del dot kunder, ndaj shpresoj qe te mblidhen serish shume njerez kunder, njesoj si me armet kimike, te behen ato mbledhjet e firmave, qe te detyrohen te huajt - se keta tanet duket qe s'kane nga ia mbajne - te terhiqen edhe nje here.

Por tani me duket se i kane marre masat edhe me keta ambientalistet keta "partneret" tane te dashur. Sepse as ata s'po ndihen.

c'lidhje kane te huajt o Shkabe? ja keput kodra pas bregut ... ketu jane nje grup biznesesh qe kane bere kontrata me mafian italiane,  i kane ujdisur do pune e duan te importojne kucin e macin qe ta djallosin kete vend me zi se c'eshte.. 

Kane lidhje se mbetjet jane njesoj si refugjatet... iraniane dhe armet kimike. S'i do njeri, por dikush duhet t'i marre. Eshte logjike, sepse te ishte thejsht ceshtje biznesesh kishte kercyer perpjete opozita dhe shoqatat e mjedisit tani, por ja qe snuk. 1+1=2.

pse do te kerceje opozita, eshte e njejta klientele.. kujdes shkabe! me vigjilent, mos ler Shalsin te te hedhe lesh k... syve 

i qr duke ndotur cdo teme duke leshuar si glasa linke jashte teme, si robot. E keni 10re forumin ju lukunia e trollave jeni bere si morra.

smiley

Bravo o Beno, e ke thene si burrat, nuk i heq as pike as presje. 

Kete te ashtequajtur shoqata (te ashtequjtura sepse shumica e shoqatave ambetialiste kane bashkepunuar per kete ligj)  apo ata qe te marrin gjak ne vetull per ambietin sic bene per parkun e kalamaqve tek liqeni nuk japin asnje shpjegim se si shteti duhet ti ricikloj mbeturinat ne Shqiperi? Me cfare parash ti pastrojme lumenjte e rruget e shqiperise?

Si nje tufe idiotesh e te marresh hidhen ne sulm dhe sjellin shembuj italianesh e mafiozash.. Keni dy raste ketu me larte qe duken qarte qe jane jashte realitetit dhe jetojne ne bote paralele. Turp tu vije se jane turpi i shoqerise civile. Ne cdo vende te BE shoqatat bashkepunojne ngushte me biznesin per te marre persiper pergjegjsite ambetialiste, ndersa keta horrat cjerrin bythen me thonj.

Ne fakt nuk dine te japin asnje sqarim per publikun, nuk dine as te formulojne nje fjali por vecse llomotisin kot me kot. Ne fakt, duhet thene se jo te gjithe jane si shpurra e ketyre dhe pashe si disa eksperte te ambientit dhe anetare te shoqatave kishin dhene mendime vertet te vlefshme qe ishin futur ne ligjin e ri.

 

po ti pse e mbeshtet kete ligj, mbi cfare argumentesh ti si person je dakort qe ne Shqiperi te lejohet importi  i mbetjeve ?

Sepse duhet nje ligj qe te rregullojme riciklimin e mbeturinave, mbetjve apo plehrave quaje si te duash. Sepse sot ne Shqiperi nuk reciklohet mjaftueshem dhe bizneset duhen inkurajuar, jo shkaterruar. Mesa kuptova shoqatat kishin nderhyre fort dhe kane nje rol kryesor ne monotorimin e importit. Pra, keto biznese do mbikqyren nga shoqatat me vertet ambetialiste.

Vetem nje idiot mund te mendoj qe tani me kete ligj do importojme helme e lloj-lloj marrezirash qe ju shpik truri nderkohe qe nje vende qe kerkon te hyj ne BE eshte rreptesisht i kontrolluar ne kete aspekt. Nderkoh qe nje vende nuk ka nevoj te importoj plehra qe te rrezikoj ambentin, me te rrezikshme jane ato qe quhen lende te para ose te perpunuara. Personalisht kam qene shume skeptik por pasi degjova  argumentat e atyre qe ben ligjin dhe shtesat qe ishin bere nga ekspertet ambetialiste te pavarur nga qeveri u binda qe keta kukumjackat e sponcorizuar nga shqup-i jane te pashprese.

Sepse sot ne Shqiperi nuk reciklohet mjaftueshem

Ky eshte i vetmi argument i joti pro importit. E theksoj prap IMPORTIT.

Nga e nxjerr ti kete argument apo perserit deklarata boshe qe ke degjuar ne lajme ?  Pse s'jepen shifra ?

Sa mbetje prodhohen ne vit ne Shqiperi ?  Sa perpunohen ne vit aktualisht ?

Sa biznese ka, cfare marxhi fitimi kane, si operojne, me c'fare eficience ?  cilat jane kostot e tyre ?

C'fare ndodh ne landfillin e sharres ku u vra nje djale 17 vjec dhe ku punohet si skllav ?

Si realizohet riciklimi i METALEVE nga mbledhesit e kanaceve, tek grumbulluesit tek kurumi ? Ke degjuar ti te ankohen qe s'ka hekur ne shqiperi mjaftueshem ?

Kultura e riciklimit ne shqiperi eshte zero. Ndarja e mbeturinave ne cdo lagje/bllok banimi ne republike eshte inekzistente. Pse nuk fillohet nga keto hapa baza qe duhen kohen e tyre te implementohen ?

 

Industria e riciklimit duhet te jete ne funksion te riciklimit te mbetjeve ne R.SH  e jo anasjalletas, ne te importojme plera qe te fitojne bizneset. Nqs duan ekspansion ka te tjera industri per te investuar.

As me thua, Irlanda mqs e ke me afer mos valle importon mbetje te huaja ?

 

riciklimi mbron ambjentin , eshte gjeja me e mire qe mund te besh dhe eshte e habitshme qe disa e sulmojne kete ligj ne emer te ruajtjes se ambjetit. Mbetjet e riciklushme qe ky ligj pranon (pra vetem ato qe mund te riciklohen) jane import qe blihet me para nga kompanite. Pra, ty nuk ti importon italia sic thone budallenjte e shqupit por blihen me para ne treg. BLIHEN dhe paguhen taksa. Eshte shume e qarte qe ky ligj ndihmon kompanite e riciklimit qe te punojne me kapacitetin e tyre.

Shteti ka vendosur te mos i falimentoj keto kompani te cilat mund te japin nje ndihmes te madhe jo vetem per te riciklimin e mbeturinave por edhe per te forcuar kulturen. Kurumi mesa di une meqe e permende mbledh hekur nga gjithe ballkani dhe ka vite qe e ben kete. Jam dakord qe duhet filluar nje revolucion i vertet i menyres si menaxhohen mbeturinat dhe bizneset e riciklimit nuk duhen para si armiq por si bashkepuntore. Dje degjova nje biznesmen te nje pike grumbullimi qe thoshte bashkite dhe komunat jane skandaloze ne kete aspekt dhe do fillojme ti forcojme me ligj qe ti detyrojme te bashkepunojne.

 

 

O Liqeno ligji eshte njera ane, po ana tjeter eshte Maliqi, pra ai qe e zbaton apo e kontrollon ligjin. E ne per kete te dytin e kemi llafin. Per Maliqin, shtetarin e koruptuar, zyrtarin prepotent, lepirbythesin e shefit. E per 3 vjet qeverisje te socialisteve Maliqet nuk jane zhdukur, perkundrazi qendrojne aty te forte, te paepur, pavaresisht se qeverite ndrojne ngjyre. Sepse keta Maliqet prodhohen nga ky sistem i qelbur i politikes shqipetare. Keshtu qe mos u lodh per te na shpjeguar bemat e ligjit, po a i ben dot derman Maliqit?

O Liqeno ti flasim gjerat pa dorashka, tjeter gje riciklimi dhe tjeter gje importi...jane dy gjera krejt te ndryshme dh ti lidhesh me njera tejtren eshte ligesi.Shqiperia riciklon vetem 18% te mbetjeve te veta, jemi te mbytyr ne fyt me mbetjet tone tashme po kerkoni dhe te miportoni mbetje nga Italia (te cilat e dime fare mire qe kontrrollohen nga Mafia) E dime fare mire se si menaxhohen dhe ku shkojne mbetjet e rrezikshme te Italise, Afriken e Veriut.....tashme do tju veje me lire ti zbarkojne "de juro" ne ate cope vend smiley Nuk e kuptoj se me c'llogjike ecni, ta them kete se kam konsiderate per ty por ky ligj eshte nje nga poshtersite me te medha qe i eshte bere atij vendi ne dekada smiley

Shifra 18% eshte kapaciteti qe punojn impiantet e riciklimit ne shqiperi, jo se shqiperia riciklon vetem 18% te plehrave. Eshte tjeter gje. Ne shqiperi nuk gjen edhe te kerkosh kanace birre apo coca cola neper kazane plehrash lere me neper rruge sepse i marrin qe pa ardhur makina e plehrave. Shqiperia ka nje imazh shume negative me plehrat sepse i shohim me syte tane , por ligesia eshte sepse ketu ngaterrohen gjerat qellimisht duke shfrytezuar paranojen e njerezve. Ne shqiperi rrezikshmeria me e madhe nuk eshte nga plehrat ne kazane apo nga reciklimi por nga rruget pa asflat e gjithe plure qe shkon ne mushkrite e njerezve. Nga kazanet qe vijne era e qe duhen 10 fishuar ne zonat urbane. Nga kanalizimet qe jane peribret e nga ujerat qe vershojne rrugeve duke sjelle me vete balten e maleve.

Se kuptoj perse duhet sjelle ketu si shembull Italia? Deri me sot nuk kam degjuar se per cfare skandali behet fjale e cfare lidhje ka kjo me ligjin e importit ne shqiperi? Pse duhet tani te mendojme se mafia italiane po pret ligjin shqiptare qe te fuse helmet ne shqiperi? Nderkohe qe nga Italia vijne plot materiale ndertimi qe jne shume here me te rrezikshme per ambientin se plehrat.

 

 

 

Ka vetëm dy kategori vendesh që importojnë plehrat, ose vendet me standarde maksimale dhe me garanci maksimale, të cilat i lejojnë vetes import edhe të mbeturinave më të rrezikshme për shkak se kanë të gjitha aftësitë për të kontrolluar dhe për të trajtuar këto lloj mbeturinash..

 

..dhe vendet me standardet më të ulëta të kontrollit dhe me standardet më të ulëta, madje inekzistente, të përpunimit të tyre.

 

Ka vetëm një arsye që mafia u drejtohet vendeve si Shqipëri dhe vendeve të tilla që nuk kanë standarde të larta për kontrollin e tyre. Arsyeja është shumë e thjeshtë, paratë e pista që përfitohen nga ky biznes”

   (3 vjet me pare, anonim).smiley

smiley  smiley  smiley

 

ketu ka 2 lajme te mira. -Albanie tashme ka kaluar ne kategorine e pare, superiore, te vendeve me standarte maksimale,  bile i bie qe ka kaluar direkt ne Champions League.smiley

dhe lajmi i dyte i mire; keto dite,  rastesisht,  ambasada amerikane njoftoi se ne 4 tetor fillon aplikimi per llotarine amerikane.

Ore mos i matet puna Lu-djalit me numrin e aplikimeve.smiley

ose Lu-ja eshte si bicim trafikanti, merr p.sh 200 $ per aplikim.

Po nuk kalove dyfish Arvizun, mos hajde i kane thene. Shyqyr qe po me jep nje dore rilindja, paska thene, se me ate Sali qenin ketu do kalbesha.

Iku edhe Rilindja s'diti te qeverise .ja ti heqim po kete veme?krahu tjater Jane po aq mysybet .

rri mejtohem ne mejtime

andej lesh e ketej qime .smiley

lol, endrra e morrave te thekur te Sales, aq morra sa thone qe fajin me 21 janar nuk e paten ata qe qelluan, eshte te arrijne ne piken kur dhe Rama te jete aq keq sa Sala, se me te mire se Ramen nuk e nxjerrin dot sikur gjithe germat e botes te germojne. haha

lol pz qr lol klm mqrllf lol pz klm ncncnc.

smiley

Po lere shkbkt, pak plehrat, po i bie dhe ti ne qafe

Lol shkabe lol a eshte ilir meta hajdut ?lol po apo jo ?

Edhe une protestova, dje dhe jam kunder dhe sot. Ju kerkoj ndjese qe do ju zhgenjej qe as une e as shume (mos them shumica) e atyre qe protestuan dje, nuk i perkasin ndonje ojqfreje apo partie. Ju rrofte skepticizmi e cinizmi anadollak, dhe i gezofshim plehrat!

Bera pak fact checking. Ligji mundesoka vetem importimin e mbetjeve plastike, te drunjta, te qelqta dhe prej letre, te perzgjedhura/te ndara paraprakisht andej nga vijne. Ne Shqiperi do te perpunohen qe te behen prape lende te para. 

Ligji nuk lejoka plehra te padiferencuara, apo per djegje, depozitime. 

Deri ketu nuk shikoj asnje problem.

Atyre qe thone: ku e dijme ne qe mes shisheve plastike nuk ka edhe bidona me helme, me vjen tju pergjigjem: po sot ku e dijme qe mes arkave me domate, fjala vjen, nuk ka edhe arka me mbetje radioaktive!?

Ca do bejme tani, do mbyllim kufijte per cdo mall, sepse egzistoka rreziku qe te na fusin dhe plehra!?

Italia p.sh. (se ketu jetoj), e paska bilancin e import-exportit te mbetjeve 10 milion tone ne vit, ku 6 ml/t jane importe dhe 4 ml/t eksporte.

Nese eshte ashtu, OK. Por shqiptaret jane djegur me Salen, ndaj i fryjne dhe Rames. Keshtu qe Rama duhet ta marre parasysh kete fakt e te mos i shtoje vota Sales. Ke shumicen e popullsise qe s'duan detaje si keto qe ke sjelle ti. Besojne edhe idiotesi portalesh te hapura nga 20 vjecare te zgjuar e lekiste.

Shume dakord. Gabim i madh i qeverise qe nuk e ka parashikuar kete reagim, te drejte dhe te justifikuar, te nje populli te neperkembur teper here per tju besuar. Duhet ta kishte komunikuar shume me mire, ne menyre totalisht transparante, kete vendim.  

Cfare Leverdie ka nje fabrike qe reciklon letra e plastik te marre produkte radioaktive? Kto kompani fitimin e kan kur produktin e kan sic e kan kerkuar se ndryshe u rritet kostoja. Kane pajiscje per te bere alumin duan kanoce e jo leter. Pastaj kjo puna se cfare fshihet ne arke eshte ceshtje terrorrizmi a krimi e jo reciklimi.

Pyetja qe kam une eshte gjetke...

Shqiperia eshte nje vend jashtezakonisht i ndotur dhe pse keto kompani qe po falimentojne nuk e pastrojne vendin duke perdorur mbetjet lokale? Nderkohe qe reciklimi si koncept duhet te perqafohet nga qytetari tipik Shqiptar qe ndot me shume se qytetaret e vendeve fqinje.

Pyetje shume e drejte, por jo per kompanite. Ato ku ta gjejne qe lenda e pare (plehrat e diferencuara) tju vije me km 0! Problem jane bashkite qe nuk kane as edhe me te voglin plan per te filluar mbedhjen e diferencuar te mbetjeve, si e ka gjithe BE-ja. Kompanite po i mbledhin, po 'informalisht', ku kujton se shkojne ato bidonat qe mbledhin jevgjit me karroca neper rruge!?  

E para jo te gjitha plehrat reciklohen.. Dhe jo, shqiperia nuk prodhon shume mbeturina recikluese per nje biznes qe investon miliona euro per nje impiant. Ka aq pak mbeturina recikluese saqe neper koshat e mbeturinave neper qytete behet "lufte" per ti marre. Problemi ne shqiperi nuk eshte sasia e mbeturinave dhe kapacitetet por mbledhja e tyre dhe pastrimi.

Ky checkingu qe ke bere eshte çyryk, se po te ishin perzgjedhur aq mire do shkonin drejt e ne fabrike: njera ne fabrike te qelqit, tjetra tek ajo e hunjve dhe plastika te pllasmasi Lushnjes.

Ketu sikur s'po degjojme per fabrika prodhimi, po ti meqe ke bere checking duhet ta dish me mire.

 

se sipas kesaj logjike i bje qe pamporet do mbushen ne Itali e ku ta di une, jo me mbetje toksike industriale e pislliqe te ndryshme, jo or jo, do mbushen me kuti kartoni bosh e do i sjellin ti perpunojne ne shqiperi...

fakju!

Une them cfare thote ligji. Do vijne mbetje plastike, te drunjta, te qelta dhe prej letre, per riciklim. Nuk do vijne per djegie apo depozitim. 

Te thena keto, prape plehra jane, jo karamele. Mbeten probleme te medha si p.sh., po pislleku i shisheve, bidonave, e me rradhe, nga i cili do ti pastrojne qe ti bejne gati per fabrikat qe thua ti, ku do te shkoje? Si do te trajtohet?

Ketu hajde ta pyesim qeverine, a eshte gati apo jo. 

Ore zotni... Po nje gugllim i thjeshte ta tregon cicklin: ti hedh kartonin tek bidoni kartonit, vjen operatori, e merr dhe e con ne qender grumbullimi/ riciklimi ( qe s' mund te jete ne Shqiperi se s'te del llogaria e rruges). Aty presohet ne pliko te medha te cilat dergohen ne fabrike letre ku fillon prodhimi nga e para.

stop. Kaq eshte. Ligji eshte per qorrat.

E ke gabim tek dalja e llogarise

Jo, jo, gabim e ke ti. Llogaria te del mire kur dergon ne Shqiperi pislleqe radioaktive, mbetje te pariciklueshme industriale per te cilat duhen 1000 protokolle e nje thes me pare per tu manipuluar, pa kuti kartoni e bodile kosi thua ti??

O ballcekano pampori ne Itali niset me dokumenta shishesh plastike dhe perfundon me merkur apo bateri te skaduar ne konteneiert Shqiptare...Ne c'planet jeton ti robo se qenke dhe me flamur italian..akoma nuk e ke kuptuar se kush i kontrrollon plehrat ne Itali? Kur keta i hedhin fucite me lende radioaktive ne ujerat e veta, c' te presesh se c'mund tio bejne atij vendi.

Po pse ca po them une? ?

Me ke na ngaterron: lexo me vemedje!

 

Dmth neve na rane lesht ne Itali e tani na dole ti po na tregon ku eshte dallaveri??

Ballcekan, ketu i bie si tja kerkosh Klaudia Shiferit me Panda te 92-it. 

 

Mos u be si i paditur, se ne doganat e italise nuk do lejonin thesin me plehra apo fucine me mbetje toksike ne mes te domateve apo kutise se makaronave .. i shohin bota perpara se te vine, e shyqyr jemi te rrethuar nga popuj miq... por c'ti bej plehrave me letra ku thone plehra, se aty nuk ka doganier te fuse hundet e apo te qenit te tij 

Ore po pse ju duket kaq e pabesueshme qe fitimi mund te jete realisht tek trajtimi i plehrave te riciklueshme!?

Nuk ka fitim plak.. pa investim nga shteti, ne te gjitha vendet e perparuara keto industri jane te subvencionuara.. te gjitha rrena qe thone se eshte fitimprures, pervec atyre qe punojne me djegje dhe perfitojne nje pjese te kostove ne forme energjie... po ne shqiperi nuk eshte rasti, e ka me te lire te korruptoje OSSHE sesa te ndeze turbinat

Pse pak plehra plastike prodhojne ahqiptaret, perse u dashka zhvilluar industria me ndotjeprurese, perse mos te lihet kapitali te shkoje drejt industrive te tjera perpunuese me potencial zhvillues. Perse duhet te nendoje qeveria posacerisht per kete industri qe jashte eshte nga me problematket, per te mos thene e dyshimte.

Industria e reciklimit eshte Jetike e jo Problematike. Se si ndertohet eshte pune tjeter. Nje Shqiperi e mbytyr nga plehrat ankohet se do na vijne plehra te tjera....ky eshte realiteti. Por shpetimi vjen nga reciklimi dhe ndergjegjesimi qytetar.

Nuk kam asnje paragjykim per riciklimin e materialeve.

Jam shume koshient per faktin qe: riciklimi ne Shqiperi kushton shume me lire se ne vendet e tjera, bazuar ne krahun e lire te punes etj. 

 E vetmja gje qe me le shije dyshimi jane pergjigjet e disa pyetjeve: 

1. A e kemi ne kulturen dhe teknologjine e nevojeshme, qe ky proces te mos degjeneroje dhe te na shnderroje ne nje republike plehrash.

2. Duke qene se keto materiale  do te vijne me anije ne portin e Durresi apo Vlores; a eshte llogaritur impakti qe do kete kjo ne ndotjen e ambjenteve turistike dhe ne industrine e turizmit ne pergjithesi?

3. Cili do jete impakti ne rritjen e te ardhurave per vendin tone. Sa fitojme ? Kush fitojne dhe kush humbet ?

4. A ka impakt ne prestigjin nderkombetar te Shqiperise ne bote apo jo. Kam frike se mos do na shohin si "leter tualeti" per vendet e zhvilluara europiane ?

Te gjitha vendet bejne lufte per te marre plehra te riciklueshme, sepse jane lende e pare. Keshtu qe ceshtja e imazhit nuk qendron. 

Ato te tjerat 100% dakord, pike transparence nuk ka, asnjeri nuk di gje prej gjeje. 

 

" Te gjitha vendet bejne lufte per te marre plehra te riciklueshme" 

Paskemi fitu "luften" kshtu ? smiley

smiley

Ironia eshte se ligji eshte pike per pike ligji i Sules, per te cilin keta u futen ne protesta se bashku me ambjentalistet me ambjentalistet. Keta jane te pafytyre sa morren shabllon po te njejtin ligj dhe e miratuan. Kj eshte Shqiperia e tyre..Shqiperia e armeve kimike,plehrave,terrosisteve, ujgureve e kucit e macit te padeshiruar ne per bote i hedhin ke koshi i Ballkanit

 

Iiii sa naiv qe je mo. Po pse mo nuk ishte Rama qe vazhdoi sërisht me propozimin "Shqipëria 1 euro" për të tërheqr investime afatgjata - gjë që e kishte kritikuar tek Sali më para. Po. Ja u bënë 2.

 

(Jo se janë gjëra të kqija.)

Dmth kurverise politike ti veme para nje naivizem dhe e hodhem lumin...Ketu nuk flitet thjesht per nje ligj te rendomte por per nje vendim qe do ndikoj direkt ne shendetin e shqiptareve per dekada e shekuj. Sic e permenda dhe me larte,ne nje kohe mafia italiane se ka per gajle te gropose mbetjet radioaktive ne bahcen e vete mendo se smont ti bejne atij cope vendi. Rama po del thjesht nje versjon Sula2 i cili e ka vene qellimin shkaterrimin e atij vendi.

O njerez, nuk te le logjika ne kete rast. Meqe paskan fitime, nuk te sjell njeri leke ty ketej, te te paguaje qe thjesht t'i hash, e madje te te instalojne dhe dhembet, kur dhembe per t'i perpunuar kane vete, te teknologjise se fundit. I sjellin se nuk ua ha njeri andej, se jo se vuajne per dhembe.

Pse nuk hapin rafineri nafte ketej qe te perpunojme naften neve, e pastaj te importojme naften e tyre per ta perpunuar. Por dhe naften qe kemi vete, e marrin ketu tek ne, e perpunojne andej, pastaj na e shesin po neve ketej dhe bejne te mundur me ligje qe ky cikel te mos ndryshoje.

Per sa kohe qe Shqiperia do te mbahet peng nga "investimet nga te huajt", "dhurimet" dhe "kushtet per integrim" te nderkombetareve, te cilat qendrojne ne kembe vetem fale inferioritetit te mases, oferta te tilla qe "nuk mund te refuzohen" nga politikanet tane do te vijne gjithnje.

Pse nuk hapin rafineri nafte ketej qe te perpunojme naften neve, e pastaj te importojme naften e tyre per ta perpunuar.

Sepse kane ikur gjithe te zgjuarit, dhe kane ngelur vetem debilat si puna jote.

Kur te pash n'plazh pa brek

une me ty rash n'dashni

Kur t'shkrujten emrin ke kazonat

thash ky qeka cun per shpi.

smiley

Njaj aty ka sha mretin.

Ore admin, kur do e nxirrni ate tregimin tim; Takimi i shekullit . 

Shekullin tjeter.

gjembi, mos mi ngre nervat, se une kam vite qe kam investuar per Peshkun. Tregimi eshte nje mesim per te tere. 

smiley

Cfare do te ndodhe nese te ngrihen nervat? Do i thyesh te teraaaa, me pjataaaa, me filxhanaaaa?

Pjero, me cfare guximi ju ve emra gjerave si "intervista e shekullit" apo "takimi i shekullit" kur shekulli sapo ka filluar? Po sikur psh ne Nentor te besh takim me Bracen, do e quash dhe ate takimi i shekullit por cfare i mbetet ketij takimit tjeter?

Ke investu kte timin. Edhe ai libanezi kishte investu ne Shqipni, po u kthy ne Liban si rru qeth.

Pjer, vendos interesin e pergjithshem mbi ate personal. Dynjos po i lu menia nga plehrat ...ti hala' ke ura.

sipas standartevesmiley-thote!     po ku ka standarte te respektuara ne shqiperi!    thjesht duan te sjellin ne shqiperi ato qe nuk mund te riqarkullohen ne evrope,sepse kane kushte dhe kosto te larte.  nje vend qe ka akoma plehrat rrugeve e plazheve,qe nuk ka akoma semafor rrugeve,veç qëndrës se tiranes,nuk mund te garantoje perpunim te mbetjeve pa dëmtuar mjedisin.

kete ligj duhet ta kishte miratuar edhe çeta e sali serbit,sepse të njëjtën kërkonin edhe ata.   me këte ligj ps-ja u dha të kuptojnë edhe atyre që kishin njëfarë besimi,që veç retorikës ojq-iste,nuk ka asnjë ndryshim nga sali-partia.

Cer Romario mer vlla, Rruglind do e quajm, dhe do i flasim shkurt "Xhadé"

gjithe ajo rruge e bukur, tamam Evrope

Komenti im kishte te bente me temen. For everything else there's Pa Censura.

Gjëmbaç, ça ka të keqe me uljen apo heqjen e tarifave që pengojnë tregtinë e lirë? Asgjë. Gjë e mirë është. Më shumë njerëz, më shumë mallra më shumë shërbime me kosto edhe më të ulët..

po sapo ngriten cmimin e doganes mor plak per robte e thjeshte, dhe e ulin per kompanite e transportit... te lulezojene vetem ca lule i thone kesaj

e mo mire e ka shkaba, ai vend mbush me plehra eshte. C'do i bejne ca plehra me shume?!

Plehra pa fund, per te gjithe (gazetar(i)/ja ka 20 vjet pa shkelur ne vend)

ja ku u bom dhe me Versaçe

smiley

ma ne fund!

ca kane italianet ma teper...

smiley

o ifiqo in other news paska vra gishtin Brisseti, i erdhi rradha pilotit te avionit

Agroni i TR-se, na shkrive me kete humorin e holle te kapsit.al. Hallall opozitarizmi lale, vazhdoni keshtu se do dilni ne drite. 

respekte, edhe plenat edhe humorin e ka partia ne dore smiley

Eshte tmerru fare

Tani keto i keni per konsum te brenshem apo cfare? Po shkablloret e Rames i kane shujt me overtime mer. E keni pa ate filmin Lulekuqet mbi Sulo? Kush i fshiu parrullat, Kuestori?

kujdestar surrat patate

mire ia bone zotnis tate

Nderkohe Lulthimi deklaron aktin e fundit heroik te Opozites: Ne Diber luftuam qe te mos humbnim me 14 000, me heroizem humbem vetem me 4000 vota. Ne vend qe te negociojne reformat ne vend Shqipot merren me llogari a fiton vota opozita dhe a humbet Rama nga keto levizje. Fale ligjit te plehrave opozita nuk do humbasi me 1.4 milion vota por vetem me 1 milion.

uuu cu kenaqem ..smiley

Rama ka siguruar disa mandate smiley dhe pasardhes pasi krejt ne te jemi plakur do te jete Balla

nje lajm i gezueshem per zgjebsat qe e mbeshteten eshte qe pa u shkaterruar ky vend Rama aty do te jete. Enjoy

smiley

Jo pa qellim e kane shkrujt emrin e Besnikes afer kazanit te Rames smiley

Plenat e partise mo, se s'i dha m... e s'e hongren, bile do bojn dhe sherr kush ha mo shume. 

e paska boe lanet edhe baba xhepetua smiley

kulmi i profesorllëkut:

misioni i tij ka mbaruar... ai duhet ti hape rruge ca te tjereve

Pupupu cer opodhite...me te pallu ky kaq rondshem...

Kush te pallovi mer i lebetit!?

Zeqir, i pallo Palloshi kta idhujt e tu, kan frike ti dalin per zgjedhje...duam zgjedhje pa Edvinin se na pallo rondshem ankohen. Po ti me pse kerce? A do te vij ne pushtet Sali Qenefi...po ja prit se me kte ligjin e plehrave edhe vje.

Sorry i lebetito, te keqkuptova.

Zeqir po Socialisti i gjate ligjin e Salukut po kalo per te miren e vatanit...nashti kjo opodhita po ankohet sa Palloshi i ka vjedh programin apo dun si Shqup ta helmojne popllin me duart e tyre e jo me mashen e Rames?????

Une prisja te gjelbertit te protestonin dhe PD e Ps te festonin per ligjin e perbashket.

Ju paskan shkruar vetem emrat tek kazonat e plenave. Jo, duhet me i fut lakuriq aty mrena. Maskarallik safi, sepse eshte po i njejti ligj qe e voti saliu kur ishte ne pushtet. Cfare ka ndryshuar ne realitet qe tani ky ligj na qenkerka i mire? Asgje, vecse ju qe po ndyshoni perdite nga pak per tu bere qelbesira te pariciklueshme. 

para se te flasim per plehrat organik, te flasim per ato per ato joorganik, ku toka e jone nuk arrin ti trete.

dikur fatet e ketij vendi ishin ne duart e plehrave si enver hoxha (pleh i qelbur)  mehmet shehu koçi xoxe hysni kapo  plehra kriminel) , ramiz alia, myslim peza ( super pleh) ,hekuran isai, simon stefani e shume e shume te tjere plehra.

sot kemi edi ramen, taulant ballen, gramoz rucin ilirin meten, saimir tahirin , plehera qe vendosin per te ardhmen tone. po mundet qe plehra si keto te lejohen te vendosin per jeten tone, jemi aq popull pleh ?????

lol, permende shume emra, por sali kriminelin pse e anashkalove? A nuk ishte ay, pra krimineli sali qe e nisi kete pune? 

Ncuk, Ai bente gjoja, keta Pis-istat e tu e bene realitet.

PO nuk e mban mend qe kur PS-istat erdhen ne pushtet ne 2013 anulluan ligjin e importit te plenave qe kishte miratu sal krimineli?

Po pse kot i dhame nji milion shuplaka?

Zeqir, do ja japim prap 1 milion shuplaka Kanibalit te Vicidolit. E di cbente opodhita sonte ne Shqup? Mbledhje Partie me Dhendrin e Salukut e kanakarin Lulthimin se si tja dilnin Balles qe lexo librin e Zenit ne Parlament. Po pse mo kto jan kauzat e opodhites se si Balla fyen Salih Qenefin ne Parlament.

Zeqir shtoji i cik, Ti por jo vetem ti....edhe shoket e tu kesaj rradhe do i japin 1,2 milion shuplaka per 8 muaj. Mbaje Men.

Nuk e rru me NMN per shuplaka, Bradi tha qe ka ble gradaçel ne Hong Kong.

Bradi ja fut pordhes kot....te pakten ka nja 3 vjet qe sdi cbohet mo atje...por ne e llastojme dhe e pyesim gjoja me i bo qejfin.

Zeqir, figura te illustruara te opozites po bohen gati per azil...kan ble shtepi dhe kan marr garanci nga vendet pritese...Cunit te Shqeqeres nuk i kan dhon garanci njeri se eshte Karaxhici i Shpiperise e nuk ka amnisti as per ate e as per Fishekzjarrehedhesin e Piromanin e tij....po Bradi ngatarro Hong Kongun me Sing Singun...burgun me pak fjal.

Brado, jepi pergjigje te lebetitmit kur te kesh kohe!

Po behet dhe Brad si KM. Me duket qenka metode Gjermane.

KM po mban hallet e popllit ne shpatullat e tija te gjona, Bradin e kan perjashtu nga cdo lloj informacioni tek Shqupi sepse flet shume tek peshku me disident si Pjerini e Gjembi. Bradit thjesht i vjen turp qe te pranoj qe Partia i mban qendrim plus ndihet keq se e pyesin Per Shqupin peshqit si Pjerinin per vizione te Qarta.

Ke ngatarru KM-ne i lebetito, 

Po ky KM po shkrihet si qiriu per popllin...shif ligjin per plehrat....ate te opozites solli ne tavoline per te miren e vatanit qe te zhvillohet pak dhe te vuaj popullariteti i tij dhe votat qe do morrin ne 2017.

Zeqo, ti per ket ligj dje ku u kalu degjove????? Por opozita e kish dit prej muajsh se ata e njohin agjenden e parlamentit. Nuk bezan se eshte ligj i mire per Shqupin dhe jo i mire per Socialistat e ambientalistat. Kta qe protestojne sot nga Shqupi jan hallv e ftofme...mund ta kishin organizu popllin para ca muajsh gjo qe nuk e bon por edhe Kanakarin Sazan Mistrecin e ambientit e nxorri pro ligjit e jo kunder ja keshtu.

Vuan Palloshi Zeqo, se ai vend u katandis per hibret prej shokeve te tu.

smiley sa gjate shkru edhe ti mer burre, ta thash qe opozita o me pushime, nje KM dhe PtH kemi ketu, lene palloshin ne pune te vet.

Behet fjale per kete KM.

kuazi, une jam profesor kimie, e jap mesim ne universitetet me te mira te italise, ka raste qe me therrasin edhe ne zvicerr , por e humbi oren e mesimit ne kufi, tre ore kontroll per droge, se jam me origjine shqiptare , nuk ka kimist qe spiegon kete sjellje. 

kur nje element nuk ka force te ndryshoje elementin tjeter, nuk quhet ( element komprementues) por element shoqerues. sal krimineli eshte shoqerues, sepse ne ambiente te tjera ka fale shtepin shqiptarve, ka heqe vizat, ka bere disa rruge, ka rrite rrogat e pensionet, ka heqe nga rruga disa banda, deri diten qe u bashkua me ilir meten plehun, dhe u kthye element shoqerues. sa eshte pleh, varet me ke e krahason. ta me ato pak emra, qe jap me lart, nuk del pleh, ma anetaret e komitetit qendror si kristaqi , i jati i kryeministrit , nuk del pleh, me deputetet socialist, te djeshmit apo te sotshmit nuk del pleh. qe zgjodhi halim kosoven per kryetar bashkie tiranes, nuk del pleh, me nje fjale varet me ke e krahason.

Te kuptova drejt. Saliu eshte shume i vogel si kriminel dhe maskara ne krahasim me keta qe ti ke permendur. E respektoj mendimin tend, por sigurisht qe nuk bie dakort. Ai eshte krimineli me i madh deri tani i Shqiperise dhe shqipetareve. Ky eshte mendimi im.

Ps. nuk jam profesor, jom berber pa licence.

smiley

Sa ka ec koha mer, dikur thote burri, partia ime me arresto, sot thote partia ime me pleheros. 

Si tha dikur propozuesi I ligjit:"ne do vjedhim me lezet."smiley

Kush kujton se eshte ky Rama qe ka vendos per ti mbledhe plehrat e shqiptareve ? Shqiptaret aristokrat par "exelence" edhe grate i japin hua po plehrat qe hedhin nga ballkoni nuk guxon kush te ua preke !  

Te jene shqiptaret nen iluzionin qe do preken plehrat homemade thua?

 

 

I win Zeqo, I win!!! Rrofsh. 

Here e pare qe mund te them se bi dakord me Blushin!

Mesazhe miks nga shkaba; sikur po i del anestezia. Kam besim te ty shkabe, ke akoma shanc te bohesh rob. 

Tu u marre me plehrat e botes, nuk vini re qe e keni bere Peshkun plehrishte fare. Ka 3 dit qe du me bo ndonji dor muhabet, por me eshte e pamundur edhe per te lexu. Kerkoj te hyj ne blog, e automatikisht ambjenti me nxjerr jashte. Sa filloj te lexoj me dhemb kaptina vetem nga ritmi i rreshtimit te llagapeve, pale brendia e komenteve, e tera vjen era fene e qelbet. Hedh nje sy, e vetem nga rreshtimi i llagapeve merr me mend se çfare thuhet.

Neqoftese me pare hajdede pirdhte ndonjeri ose ndonjehere edhe pirdhej nga çdokush, kishe çfar lexoje me arome, pra ekzistonte edhe fela e kundert, tani eshte e tera gaz asifiksues, duhet lexu me kundragaz. Dmth neqoftese me pare hyje ne blog dhe here here mund te mbaje hundet me dore, tani eshte sikur hyn ne zorren e trashe, afer vrimes anale. S'ka mundesi ere tjeter.

Prej kesaj me erdhi nje kujtim i kendeshem nga rinia atebote me ere te kendeshme kapanoni, efektin real te se ciles cilen e vure re per here te pare kur me caktuan roje nate ne nje nate te kthjellet dimri. Dorzova rojen ne mesnate, e bej te hyj ne kapanon, por pune qe nuk behej, tamam gaz asifiksues, perzjerje fantazmagorike: ere kembesh, ere frymesh pasoje makarona te skuqura me vaj acid dhe groshe me kacabuj, ere vrime anale me efekt ne shkalle me te larte se fryma e gojes per te njejtat shkaqe ushqimore, ere kore djathi kaçkavall te prishur, era batanije sovjetike e betejes se Stalingratit ngjyre gjelberkafe kake qeni, ere vaj armesh, ere musteqe kapterri etj. Per qamet nuk mund te hyja ne kapanon. Gjithe naten e kalova jasht tutje tehu ne acar tu bo i dor muhabet me kolegun qe i zevendesova detyren.

  

te te kishte zene ora 3 e mengjesit do fleje edhe ne te pegerat e ushtareve.. keshtu qe nga peshku duku nga darka 

U duka pak me pare se profecia jote, u duka nga dreka per te thene nga jasht penxheres se kapanonit:

mi gezofsh te pegerat 24 oreshe te peshqeve!

sa delikat qe je bere o tiku, qahesh per ca ere qaforeje, coja njehere patatet ne repart ushtarak, ne Babice ose ne qafe sic njihet rendom.

ik coji drejt e ne kuzhine me tha kapterri, futem ne kuzhine e gjej ushtarin qe i binte me dore nderkohe qe te vlonte uji.

mi çoni selam italjaneve, grijini mire letrat thuaujini, ja keshtu.

Shkruan apo shkruajten ?! Ju dhjefsha drejtshkrimin !

Në marsin të 2011, shkrimtari Roberto Saviano, njohës i mirë i mafias italiane dha një intervistë mbi tema delikate politike dhe sociale të Shqipërisë dhe Italisë. I intervistuar nga gazetarja Rudina Xhunga, Saviano ndër të tjera preku edhe temën e importit të mbeturinave, që qeveritë shqiptare e kanë tentuar me radhë, prej marrëveshjes Nano-Bechetti:

“Këshilla që do t’i jepja publikut shqiptar, është: Kujdes! Çdo minierë do t’ju shndërrohet në një vendshkarkim mbeturinash, çdo fabrikë e braktisur do t’ju shndërrohet në një magazinë plehrash.

 Italia po sheh (dhe jo vetëm Italia mafioze) në hapësirën shqiptare një biznes për mbeturinat. Sa më shumë dëshirë ka për të bërë biznes nga ana e shqiptarëve, aq më i lartë është rreziku gjeografik, biologjik, natyror për Shqipërinë.

 Kështu që ky operacion, nëse nuk kontrollohet, pas pesë vjetësh ne do të takohemi përsëri dhe do të themi se si vallë periferitë e qyteteve shqiptare, fshatrat shqiptare janë plot me mbeturina toksike, mbeturina italiane, mbeturina ballkanike. Pra, bëni shumë kujdes!

 Cikli i mbeturinave, nëse është i qartë, i kontrolluar në çdo kalim të tijin, mund të shndërrohet në një biznes për kombin shqiptar. Por nëse nuk është i kontrolluar, rrezikon të bëhet një gropë që duhet mbushur me mbeturina legale. Kështu që bëni kujdes me këtë që po ndodh!

 Ky është hapi i parë për të bërë që të ndodhë në Shqipëri, jo thjesht ajo që po ndodh në Napoli, por për ta mbushur pjesën që nuk shihet, fshatrat, guroret, minierat e braktisura, për t’i mbushur të gjitha këto me plehra dhe për t’i sjellë fitime atij që ndërmjetëson në këto transporte”.

Kam 3 ore qe u shkeputa nga Peshku, se po perpiqesha t'ua dergoja tregimin tim disa gazetave shqiptare, se ç'te shoh,  tre komente gjate tre oreve. Oooo Admin, po nxirre ore ate tregimin tim. 

duku mas 3 oresh te tjera, e do ta gjesh kazanin te mbushur plot buze me buze nga prurjet e kolegut te lungos!

 

Erdha Heretiko, tamam pas tre oresh dhe per çudi tre komente, 1 ne ore. 

50 000 euro paska marre Shalsi per kete nisme. Ca me pak kane paguar deputetet e tjere

http://www.spending.data.al/sq/moneypowe...

kete shume e ka marre ne forme kredie 

 Detyrime të papaguara në vlerën 24 792 euro për një kredi bankare me principal 42 000 euro, afat shlyerje 20 vjet dhe interes 6%.

Shoh shoket e miqte te indinjuar! Sidomos antikomunistet nuk te falin kur behet fjale per mbrojten e mjedisit,por edhe kapitalistet nuk mbeten mbrapa! Le te flasim hapur shok,ti themi gjerat ne sy,te perballemi me realitetin,te shmangim debatet e kota! Le te fillojme duke sqaruar me qetesi e maturi 2 gjera thelbesore. 1. Hani mut ! Po po shok,ate mut qe po gatuani prej 25 vjetesh e nuk keni as si te hapeni bythesh me komente kunder komunizmit kesaj radhe,se ky eshte safi mut kapitalizmi! 2. I ka kapitalizmi keto ..

Testi i Dibres tregoi qe nashi mund te bosh ca te doje trapi me il popolon e nerum. Plehra, luftetare lirie, urdhra prej sullton Taipit etj etj. S'keni pa gjo akoma, tha. 

Te gjithe ju te jashtmit ja keni fut kot...

Sa per dijeni te robve...

Ka shume syresh qe thone qe perse ne nuk perdorim mbetjet tona por marrim ato te jashtme...

Ju te jashtemit... a ka mundesi te me tregoni se si i hudhni plenat tuja...???

Kam motrten ne Itali, ne Savona... dhe me thote... me kan sjelle ata te bashkise (komunes) thaset e plenave me ngjyra te ndryshme bile edhe me pagese ( i paguaj vete plus takses se pastrimit)... edhe me adrese (thaset jane me adresen time). Keta thase jane per te ndare plehrat e mija... dhe nese une nuk i ndaj siç duhet me vjen tek dera policia bashkiak edhe me jep fleten e gjobes.

A ndodh kjo ne Shqiperi????

Andodh kjo ne Austri,.Belgjike,Gjermani,a ku diune...????? se po na çani trapin se vallaha ketu ne memedhe po na pine gjakun...???

ne nuk dime se ku ti hedhim plehrat e jo me ti ndajme e aq me pak te paguajme qeset e plehrave se na duket sakrilegj...  Ky ligj do na mesoje, qe te pakten te fillojme te ndajme pleherat tona... nepermjet treguesve ekonomike...Mbledhja e ndare epleherave tona do te kushtoje njesoje me ato te te huajve pra do te rrise vemendjen dhe interesin per te mbledhur sa me shume plehrat tona...

Alidemso, shif spektakel ne Derbin e Tirones mo prap shtylle.  Serie A qafsha Sanien.

Nuk eshte ceshtje plehrash eshte ceshtje votash...35 000 -40 000 punonjes ne reciklim mund te humbasin vendet e punes, qeveria qe e aprovo ket ligj fiton votat e ktyne dhe familjareve ne 2017. Prandaj opozita e Palloshit dje kunder Salukut e Likes dhe opozita e Lulthimit sot kunder Rames e Likes kane vepruar kunder ketij ligji. Eshte ceshtje votash e jo ceshtje plenash se radioktivet po i pati njeri e co trarin e doganes e i fut si do veti.

Une jam kunder Ligjit te Nanos e Blushit  te qe me Bechetin kishin djegie dhe varrosje plehrash...Reciklimi eshte e ardhmja e Shqiperise nje vendi te virgjer dhe pis e te intoksikuar nga Patriottet Shqiptare.

Reciklim, reciklim reciklim o faraxhinj. e myti Partizoni minuta e 75

Tironco, jom me Dinamon dhe nuk ma nin shume per keto por Palloshi nuk e rru per 40 mije vota .. Harroje ket....e tregoi Dibra...Ai marrsho perpara se do me bo shtet...

Urime se Dinamo rrafi Shkumbinin sot 2-0 me gol ne minuten e 93. 40 000 plus familiar vota, por mos harro se frutast i merr edhe Likja si lobist i fasoneve e reciklimit. LSI e ka kundershtu Ramen qe para 3 vjetesh dhe Ministri i tyre Koka ka per ti gezu frutat. Reciklimi eshte ajo pak industri qe kemi e po falimento, ne spo na vje as Macdonaldi i qelbet per investor kur ka shku ne Italy e Spanje qe mshekullin e shkum.

Nuk dun shtet e nuk dun qe qeveriu te perfitoj votat e punonjesve te fabrikave te reciklimit qe punojne 2 dite ne jave se skan lende te pare.

Mrekulli e portierit Lika te Tirones ne minuten e 87, si Gigi Buffon...ue cer rasti humbi ngjyreulliri i Tirones

po mir mer daj, ti der dje ishe tu kelthit kunder call-centerave

sot na nxirrke fabriket e riciklimit si shpresa e industrise dhe punesimit

ka i gjen kto shifra 40 000 ?  mos u boni kaq propagandista

Militanti i Sali Qenefit...Sala e kishte mir para 2013, por jo ligji i Tosit dhe Blushit e Bechetit...Palloshi se donte se kta punonjes do i votonin kunder ne 2013... por por dite te zgjedhjes 2017 pronaret i reciklimit do u thone te punesuarve qe te votojne per vendin e punes...qe ka per te qene maxhoranca e dites mootblue a mootekuqe.
 35 000 vota plus familjare e plus fonde per fushate partie.

Une kelthisja jo qe te mbyllen call-center por te mos proklamohen si arritje, reciklimi eshte i qin here me i fisem se call-center prap call center mbajne varferine larg portes. Fasonet te qelbura jan edhe ne Ameriqi...kam hy mik per njonen para nja 12 vjetesh ktu per fason tek nje kurve shqiptare... 2.2 USD ora i jepte plakave. Po mbushet edhe Kosova me goca tu punu carin se Europa plot eshte, keshtu qe cdo investim eshte i mire...qofte edhe Starbucks e Macdonalds qe i shikoni me superioritet.

Ondrra ime eshte jo fasoni e call center por Tesla & Apple & BMW, i terhiqni dot ne Shqypni?
Reciklimi eshte jetik por Shqiptari eshte dallkauk, vende te tjera reciklojne ne kushte shtepie produktet biologjike por ne jena mbrapa 500 vjet nga Turku e 100 vjet nga Komunizma e Post komunizma.

Derby i Tirones 0-0....Seria A mo ja dhiste ndeshjes Inter-Bolonia

Ky ligj do na mesoje, qe te pakten te fillojme te ndajme pleherat tona... nepermjet treguesve ekonomike

Me duket interesante kjo idea. Mund te na shpjegosh se si ky ligj qe lejon importin e plehrave ne Shqiperi do te mesoje shqiptaret si ti ndajne plehrat, ose si mos ti hedhin nga dritarja?

Duhet te jete reciproke, ne tu pranojm plehrat ata te na pranojn hashashin.

Militanteve te PS iu duken fendet e palloshit si arome drondafili.por e verteta eshte se perpjekje per Kalinin e ligjit te plehrave ,tregon deshperimin e nje force politike e cila nuku ka sjelle asnje investim serioz ne vend .

Mo e forta qe kto s'kane nevoje as per propagande fare, votat i kon prej bab Verit, gjithe te tjeret, Nano, me rryca pyca ne vazhdim, sa ia kon ul votat e babes. Po a kane si pune sporti (kur s'i fito partizoni smiley).  

mmm..sa per dijeni kjo pune nuk ka te beje fare me riciklimin e mbetjeve ne shqiperi,po hic fare! Ne se ti ke tashme te ngritura fabrika qe mund te perpunojne dyfishin apo trefishin e asaj qe ti mund te riciklosh sikur edhe Gjermani te behesh,ti nuk hyn fare tek ky muhabet! Ti keto fabrika i ke lejuar te behen,tashme nuk se cfare te besh,do i lejosh edhe te punojne..eshte si puna e atij qenit qe rotullohet e rotullohet e kafshon bishtin e vete! Edhe kjo puna e rezikut eshte perseri si te jetosh me reklamat e RAI-it,nese dikush ka vendosur me pare ose tani te bej ate pune,ajo eshte bere e ti do e maresh vesh pas 50 vjetesh po te eci..ose hic fare me sakte! Po pse,do i ndaloj nje ligj ? Ashtu sikur asnje problem i lindur me plehrat kudo ne bote nuk ka lindur per shkak te ligjit te gabuar,por per moszbatim te tij,ose me sakte nuk e ka pyetur ose nuk ka patur fare ligj! E verteta eshte se ne evrope nuk hyhet me reklama,ne se do te jetosh si evropian,nuk mund te konsumosh si kapitalist e te leshosh "mbetje" si komunist,keshtu qe duhet te konsumosh me pak e te shpenzosh shume per banjon e madhe ku shkarkohesh..i quajne standarte! E ne mos sot,neser do te detyrohesh jo vetem keto mbetje por edhe plehrat ne kuptimin e plote te fjales do ti mbledhesh,jo vetem te tuat por edhe te botes! Sepse ky eshte kapitalizmi..keto jane standartet,rregullat..ndryshe bashkejeto me mizerjen si deri tani! 

Po pse importimi i pleherave nga jashte  ishin te rrezikshme per vendin kur PD ishte ne pushtet e nashi te njetat plehera qenkan te parrezikshme?

Sepse PD vrau 25 veta duke vene kalamaj te zberthejne predha me mjete rrethanore qe pasurohej familja e Sales. Sepse me PD edhe ne proteste vdesin 4 veta e PD thote vete dolen para plumbit, se aq te 10re jane. Asnje qeveri tjeter nuk e ka bere ate qe ka bere PD. Sepse nje fshat i tere si Lazarati jetonte me ligj me vete, pa shtet, me kryetarin e komunes se PD dhe familjaret e tij ne krye.

Sepse me PD edhe ne proteste vdesin 4 veta e PD thote vete dolen para plumbit

dhe Ilir meta demostruesit e vrare i quajti kokepalare , e PS si ndeshkim e beri aleat e me vone  do e beje president.So shkabe ;a eshte Ilir Meta hajdut ?po apo jo.

Me pelqen se si i bere bisht gerdecit ngaqe mbete si e 10re, si gjithe PD, fundja
dhe me pelqen qe ben sikur s'te jam pergjigjur qe ilir meta u vertetua se eshte hajdut por sala vrau kater veta per ta nxjerre te pafajshem dhe tani qe e voton populli s'ke c'i ben

 qe ilir meta u vertetua se eshte hajdut

Bravo shkabe me ne fund e pranove qe PS beri aleance me nje hajdut e jane po aq te korruptuar sa ata te Saliut.

Nashi tek muhabeti i pleherave .kush te siguron ty se PD nuk do vije me ne pushtet e menaxhimi i pleherave me ligj te aprovuar nga vete ju nuk do jete ne dore te tyre e per pasoje te kthenet ne rrezik kombetar?

ashtu vazhdo beji bisht gerdecit, vazhdo rri si tum me maje

dhe po ashtu si tum vazhdo genje per cfare kam thene e cfare s'kam thene se rruge tjeter s'ka soji i PD lol

po pse nuk e rihapet ceshtjen e gerdecit gjate 4 vjeteve ne pushtet ?pse nuk keni hapur asnje ceshtje penale ndaj Saliut?Sa here e keni denoncuar ne prokurori?

shko meso abetaren se si funksionon qeveria e gjykatat, mos e ler njohurine ne nivel halelaresish qe i dine qeverite  Enver hoxhe, dhe shkruaje prape kete koment tek tema "pse s'e do PD reformen ne drejtesi"

sa dekumente keni gjetur per saliun dhe ja keni dorezuar prokurorise?

prokurorise me ne krye nishanin, ish lul bashen e saliut? lol

Hani tum me maj pra    smiley

Sepse per kete dite luftuan heronjte e demokracise shoqe! Ata sakrifikuan,u perballen e nuk ua beri syri ter deri sa ariten mposhtjen e bishes se kuqe qe nuk importonte plehra( mmm e quanin vend i mbyllur qe thua ti shoqe)! Ata heronjte e 90'..jo ata te 45'..ata te 45" ishin te zote vetem per te vrare pula,se kshu te hanin "mbetjet" apo "plehrat" si i thua! Ja shoqe..kjo eshte historia,ti gezoni "mbetjet"..plehra te tjera na presin,edhe me cilesore edhe me te bukura,nga ato me ngjyra...i ka kapitalizmi keto,e sigurisht te festojme me smiley keto dite te bekuara kapitaliste..e quajne ekonomi tregu qe thua ti! 

Mos ma luani Ramen, se i kam çu tregimin ; Takimi per turizmin , dhe osht i zon per momentin smiley

njashtu, njashtu ju pastë Partia ju pastë smiley.

a po vjen era shtet a asht tuj ardh shteti erë?

 

se çkam nji parandjenje per nji eksod masiv; do thush ti shpirtkeq.

shpirtkeq e zemërgjërë smiley

Dmth ia paske me te futme z. Trump; ai bo murin ti llagomin perfun. smiley

Kur ti vije siraja, z.Trump do zbresi ne Tirane me aerroplan ngjyreflorini.

ska syze te zeza ta shmangin verbimin.

Fiqo, Trapi eshte 7 pike poshte...sikur te tre takimet e ardhshme  ti fitoje e do perkthehen me 2 pike avantazh per takim prap humbet me 1 pike....1 point....Mjafton....Ai pampori me flori osht per Xhenet e jo Presidence....

Fiqo e pe Derbin e Tirones sot ...si Serie A.....boju gati per derbin te honen.

Artikulli eshte shkruar perpara 4 vjeteve. Si eshte ndryshe sot?

Sot ja ka certifikuar doganat BE-ja thote ky kaushi delirant....Nderkohe qe ne nje nga vendet kyce te BE-se Itali, mafja e ka kthy ne varreze toksike jugun e vendit.

To sum it up nje hyqymet te cilit I grabiten paret e bonges mu mes te aeroportit te vetem nderkombetar te vendit premton se do jete ne gjendje te kontrolloje qindra mijera tone plehera .now that's some chit .smiley

Mor popull veshderr, ne SHBA dhe Canda WM (waste managment) eshte kompany qe qarkullon me dhjetra miliarda dollare ne vit. Qe do te thote se me qindra milion tone mbeturina apo mbetje qarkullojne ne te dy anet e kufirit SHBA - Kanada dhe askush nuk eshte i humbur dhe aq me pak i ofenduar ! Perkundrazi komuniteti dhe ambjenti ne pergjithsi perfiton . 

Ajo ca eshte per tu shqetesu eshte mosperpunimi dhe dhe shperndarja e plehrave te shqiptareve nga dera e shtepise deri ne Kroaci ! Popull kot 

çvete çvete,

nuk bohet llaf per industri minerare a bujqesi a blegtori a kompjuterike a peshkim a edukim a agronomi a prodhim a montim a ( se çmontimin ja zuni aj tjetri) a a a a .

vetem droge, plehra, e allishverishe kesisoj te zene veshet smiley

kshu behen paret me shpejt o Fiqo, u lodhen robt tu mbjell patate domate etj,

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).