Grava

(Sipas "Mapo" dhe "Kosova Sot") “AlJazeera”, nëpërmjet gazetes Britanike ”Daily Mail”, publikoi lajmin se Instituti Mediatik Amerikan ka arritur të aksesojë një kopje të një dokumenti sekret, i cili vërteton se pas Shtetit Islamik të Shamit dhe Irakut (ISIS) qëndrojnë agjenturat izraelite (Sherbimi sekret izraelit Mosad).

Ethet (5)

Tregim

Po bëhet i gjallë Fatos Nano! Duket se këtë herë e ka seriozisht dhe jo sa për t'i hequr ca vota partisë ku shumë e quajnë "liderin historik të saj". Kësaj here gjasat janë që rreth tij, në një parti të cilën nuk e ka pagëzuar ende, të mos jenë ca të ndërsyer, si dikur Ben Malaj dhe Blushi (ky ktheu mendje për ta ndjekur "adashin" në një betejë të planifikuar nga mareshalli Nano teksa ishte në kulmin e përpjekjes për t'u bërë deputet "i pavarur" i Vlorës), por disa goxha figura të Partisë Socialiste që nuk e kanë më vendin që gëzonin më parë.

U mbush gjysëm shekulli nga dita kur u nda nga jeta gjeniu shqiptar F.S.Noli. Artisti i pa arrirë, mendimtari dhe personaliteti politik i përmasave botrore, me diapazonin e gjerë krijues dhe potencialin e fuqishëm intelektual, me interesat e gjithanëshme dhe diturinë e madhe, në përjetësi do t'u rikujtojë shqiptarëve njeriun e tyre, të rilindjes evropiane.

Politika mbizotëruese tek ne, në gjithë këto kohët me “demokraci”, duket se nuk ka rivalë të rëndësishëm. Gjë që ndodh shpesh  në kulturat më të thjeshta, ku të vetmit  përfaqësues të rëndësishëm  të ideve dhe të praktikave heterodokse janë njerëz pa formim, pa ideale, kusarë, të akuzuar, për vepra të rënda, me rrezikshmëri të lartë shoqërore, me sjellje shtrigantësh.

Me 8 janar Greqia merr Presidencën e BE-së. Para kësaj qarqet diplomatike greke nxituan të shprehin hapur se ishin për marrjen e statusit për Shqiperinë.  Ngritën tonet e zërit pro pasi ky shans ishte humbur, prej refuzimit të vendeve kryesore të Evropës. Gjë që shprehur në atë mënyrë "një kofin pas të vjelave" për shqiptarët. Dhe sigurisht që këtë mizanskenë propagandistike politika greke nuk e ka bërë ashtu, paraqende.

Sot jam befasuar. Ndersa po ecja heret per tek Liqeni, ne cepin e ish Ekspozites "Shqiperia Sot", ku jane stacionuar nje grumbull kazanesh per plehrat, me terhoqi vemendjen tingulli i nje zileje celulari. Nuk po e kuptoja ku pikerisht ndodhej aparati, qe sic gjykova aty per aty, dikujt i kishte rene. Si degjova mire e mire, u binda se vinte brenda njerit nga kazanet. U afrova per ta gjetur. Kur ... c'te shikoja: nje njeri brun ishte zhytur ne kerkimin e dickaje te mundshme per t'ju dashur, per t'i hyre ne pune, dmth qe mund ta kthente ne vlere leku.  E pame njeri tjetrin gjithe habi.

Vani (7)

Refleksione rreth librit të Blendi Fevziut

Faqet