Renato Kalemi

Teatri i Absurdit

Si funksionon shtëpia e parë botuese e librit elektronik në Shqipëri dhe Kosovë. Ideja e veçantë e shkrimtarit kosovar, Albatros Rexhaj, dhe pse e ardhmja e librit është online.

Qeveria ka vendosur të heqë kufirin e borxhit publik, i cili në 2013 pritet të kapërcejë në 62.6 përqind. Arsyet pse po bëhet ky ndryshim ligjor dhe efektet e saj në ekonominë shqiptare. Flasin ekspertët

Doktorë, mure dhe dele. Një vështrim ndryshe nëpërmjet disa këngëve të suksesshme të grupit të njohur britanik. Fenomene shqiptare të shpjeguara me tingujt e Pink Floyd

Ministër i Punëve Botore dhe zëvendëskryeministër i Shqipërisë në vitet 1941-1943. Përpjekjet për çlirimin kombëtar të Kosovës dhe për bashkimin me Shqipërinë, deri tek vrasja me atentat nga komunistët në Tiranë.

Janë me dhjetra shtëpitë e produksionit në Shqipëri, por të bësh një film sot nuk është aspak e lehtë. Mungesa e financimit dhe tregu zero i distribucionit bën që ato të prodhojnë pak.

Muzgu ulet ngadale mbi pishat e Liqenit Artificial, qe tretet pa u ndjere ne erresiren e cartur gjysme-pranverore. Dritat e rrugeve te shtruara me kalldrem fillojne e ndricojne si te frikesuara ate copez toke mbi te cilen peshojne kokeulur.

Lideri i opozitës shqiptare i përgjigjet pyetjeve të Klan-it: Tirana pas 8 majit dhe pse viti 2013 do të sjellë rotacionin politik në vend. Çfarë mendon ai për Nanon si President dhe pse nuk i kushton vëmendje Aleancës Kuqezi apo partisë së Bamir Topit

Ashensori (14)

(Me motive nga tregimi “Problemi i parkimit” nga Dino Buxati)

Gjatë dhe pas krizës dy vjeçare, politika ka gjeneruar një frymë të rëndë konfliktuale, e shoqëruar me sjellje agresive ndaj kundërshtarit. Pse e mbrojmë deri në fanatizëm figurën e Kryetarit të Partisë dhe shpjegimi psikologjik i kësaj sjelljeje

Gazmend Oketa, ish ministër i Mbrojtjes dhe zv. kryeministër mbi zgjedhjet e 8 majit, rezultatin e PD-së, rikthimin e opozitës në Kuvend dhe a duhet të ndryshojë qeveria aktuale e drejtuar nga Berisha. Sepse “Qeveria e duarve të pastra” nuk qëndron më

Faqet