Deutsche Welle

Portugalia ngre tatimin mbi pronën. Për shtëpitë në vende të bukura ose me pamje nga deti tatimet rriten deri në 20%.

Shtetet e Bashkuara nuk po gjejnë qetësi. Rishtazi u qëlluan për vdekje policë, shqetësimi për trazira të reja po rritet. Çfarë po ndodh në vendin mëmë të demokracisë?

Përballë numrit gjigand të viktimave, koncepti "revolucion kulturor" tingëllon shumë i butë. Mënyra e veprimit të Maos e tërhiqte shumë edhe të majtën në Perëndim, mendon kryeredaktori i DW, Alexander Kudascheff.

71 vjet pas bombave atomike, një president amerikan viziton për herë të parë Hiroshimën: Obama duhet të kërkojë falje...

Potenciale të mrekullueshme, kërcënime serioze, projekte shpresëdhënëse: Mbi shanset e sfidat e turizmit shqiptar për Deutsche Welle, drejtori i GIZ, Shoqatës Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar, Hans-Juergen Cassens.

Ndërkohë që Maqedonia ka bllokuar kufirin, Shqipëria përflitet si një vend i mundshëm tranziti i refugjatëvë në rrugën e tyre drejt vendeve të BE. Si pritet një mundësi e tillë nga shqiptarët dhe autoritetet drejtuese?

Mediat europiane i ndjekin me shqetësim sukseset e njëpasnjëshme të Donald Trump në fushatën parazgjedhore. Nëse Trump arrin të futet në Shtëpinë e Bardhë, kjo do të kishte pasoja për Europën e vjetër.

Në krizën evropiane, Presidenti i Gjermanisë ka shprehur mirëkuptim për strategjitë e caktimit të kufijve në Evropë. Në fjalët e tij vërehet frika për një shpërbërje të mëtejshme të BE, mendon Christoph Strack.

Që nga fillimi i këtij viti vihet re një shtim i numrit të shqiptarëve që duan të kthehen në vendlindje. Arsyet lidhen me hapjen e tregut të punës. Por ka disa prej tyre që duan të kthehen në atdhe dhe nuk munden.

Pikëpjekje historike: Me takimin e tyre në Kubë kreu i kishës katolike, Papa Françesku dhe kreu i kishës ortodokse ruse, Patriarku i Moskës Kiril hapën një faqe të re në historinë e kishës.

Shqipëria 2015: zgjedhjet lokale, fluksi i azilkërkuesve në Gjermani, vizita në Tiranë e kancelares Angela Merkel, kualifikimi i Shqipërisë në Evropianin “Francë 2016”, seria e protestave antiqeveritare të opozitës.

A do të fitojë e keqja në fund? Shkrimtari britanik me origjinë indiane, Salman Rushdie, flet mbi romanin e tij të ri, që papritur u bë shumë aktual, si dhe mbi kulturën, që duhet ta mbrojë lirinë më shumë se kurrë.

Një biletë parkimi, e cila u përdor nga atentatorët e Parisit, i drejtoi hetuesit drejt Molenbeek-ut. Askush nuk habitet që gjurmët të çojnë drejt lagjes periferike të Brukselit, raporton nga Molenbeek-u Teri Schultz.

Rusia mund t’i vijë në ndihmë regjimit të Asadit me trupa tokësore. Me këtë hap Moska do t’i dominonte gjithnjë e më shumë zhvillimet në Siri. Shtetet perëndimore janë në dilemë.

Popujt në periferinë europiane përpiqen që duke imituar të rikuprojnë sa më shpejt dallimet kundrejt avantazhit që ka Perëndimi. Industria kitsch si përpjekja e elitës për të kamufluar mungesën e legjitimiteti të saj.

Faqet