Gazeta Standard

Mbi librin “Përkthimi, një histori pasioni”, me autor Eshref Ymerin

Shkrimtari Ismail Kadare në një intervistë ekskluzive për “Standard” përgjigjet për të gjitha “akuzat” e drejtpërdrejta bërë nga trashëgimtarët e Mitrush Kutelit, paraqitur në botimin më të fundit “Netë moldave”.

Vejan (2)

Fragment nga romani; Botimet OMBRA GVG

Humb njërin pas tjetrit, ARMO-n, Albpetrolin, Milanin, Parmën, tani mbyll dyert edhe në televizionin Albanian Screen

Projektligji për arsimin e lartë vulos mediokritetin dhe kaosin në arsim

Në Gjermani, Grass është perceptuar së fundi si autor plak, grindavec. Rrëfimi i tij se kishte qenë SS, e dëmtoi imazhin e tij. Vepra nuk iu vlerësua thuajse fare. Gabim, mendon Jochen Kürten.

Kukulla (30)

Mendimi i viteve ‘30 përballë socio-kulturës së sotme. Ese nga kjo plejadë, Tajar Zavalani, me “Fjala në erë-kultura”, botuar në vitin 1938, përmbledhur në “Antologji e mendimit shqiptar”, 1870-1945, botimet “Plejad”

Bisedë për Kadarenë në Radio ABC- Australia

Faqet