Maybe this title may sound a bit exaggerated , but it is this way I think women are perceived at times!I'm not a feminist, never have I been (eventhough I wouldn't be embarrased to tell so if I was one) , but this is the disturbing reality.Happy women`s day to all!

91 Komente

Eni, fjala eventhough nuk shkon ketu sic e ke shkruar:

Maybe this title may sound a bit exaggerated , but it is this way I think women are perceived at times!
I'm not a feminist, never have I been (eventhough I wouldn't be embarrased to tell so if I was one) , but this is the disturbing reality.
Happy women`s day to all!

Mund te ishte "not that I would be embarrased to admit it if I  were a feminist" ose dicka tjeter, po fjale "eventhough jep pritshmerine e kundert ne anglisht ne kete rast, sikur ti do kishte turp ta pranoje nese do ishte feministe.

Fakti qe shume femra nuk duan te asociohen me feminizmin, ose bejne distancimin ne raste si ky me siper, eshte tregues per femrat apo per feminizmin dhe si eshte zhvilluar kjo levizje deri tani?

Nice photo. smiley

 

rrofsh mi non smiley

je shume e mire smiley

Eni,

Une i bie te bej RPT vetes per gjithe fotot e tua, por me pelqen shume... Hej, sy shume shprehes ne pasqyre. smiley

pershendetje e dashur, me kishte munguar puhiza e kendshme qe sjell ti ketu.

flm shoqesmiley

edhe mu m`kishte marre malli Anasmiley

 

Dushku une e theksova qe nuk jam feministe , pasi po jepja nje mesazh per femrat dhe doja ta theksoja se nuk e them pasi jam feministe por pasi ky eshte nje fakt.

Je apo s'je feministe, fakti është që a woman is NOT AT ALL a beautiful furniture.  Jo për gje, po se mos kujtojë ndonjëri se dhe mund ti ulet përsipër por dhe mund të këndojë a të bëje piruetën, gjëra që kolltuku nuk i bën. : )

Haj gzur dhe ty! smiley

Mbase " a beautiful furniture" duhet te jete nje term qe simbolizon skllaverine moderne per grate smiley

P.S. Kur peshku tregon flamurin e EU-se pas emrit ne c'fare shteti eshte personi? Jam vetem kurioz! Mos me keqkupto se nuk po te pyes juve nga jeni e ku jeni! smiley

nuk du të futem në diskutime post-feministe, se duhet me punu e me ikë shpejt nga puna që të kthehem shpejt në shpi e të bëj gjellën për burrë e kalamoj, ti ushqej, ti vej në gjum, të laj rrobat, të hekuros dhe të marr një sy gjumë, po besoj se ti e kupton ku qëndron skllavëria moderne e një pjese të grarisë...

vendet e EU i ke këtu . : )

Faleminderit. Po e kam pare kete liste po flamuri i BE-se nuk eshte atje!

Nga shruani ju akvll sepse emri juaj ka flamurin e BE-se?

Kur domaini i ISP eshte .edu psh del flamuri i BE.  

flm!

Ok. Let me take a crack at it. >>

  smileysmiley

> >

A woman can keep no secret, furniture does.>>

Furniture has 4 legs, but still stays were you put it, unlike a woman (two legs but able of..)>>

A good piece of furniture doesn’t drop its handles (unlike..)>>

You can alter the use of a good piece of furniture (unlike..)>>

A good piece of furniture comes with lifetime warranty. (unlike..)>>

A beautiful piece of furniture never talks back. (unlike..)>>

>>Not all furnitures come with a mirror. (unlike..)>>

> >

And so on..>>

On the other hand:

>A good woman its affordable, unlike a good piece of furniture. (or not)>>>

A good woman like a good furniture always has your back.>>

Like a beautiful woman, a beautiful furniture showcases its owners good taste. >>

> >

 

 ... and, have you ever tried to have sex with a chair? 

No. Whatsit like?

It's difficult...!

maybe like smelling a rose with an antigas respirator on?... worth trying, the respirator I mean smiley

smiley

 

PF-jo, m'gjau me ato pytjet: have you ever been a member of a communist party smiley

qeke tuj mush formularin, fh?  smiley

story of my life..

(jo, jo fale zotit, bacë u kry)

smiley

sa mire ja bone kaurrit smiley

Ruzhdije, mos me bjer ne qafe.

Del baba me te birin nga xhamija. Duke ec rruges shofin nje qen qe po lalonte dhe femija merr nje gur dhe i gjuan.
-Mos mer bir i i thote i jati. Mos i gjuj qenit se edhe edhe ai ka shpirt dhe i dhem.
- pse er baben ka shpirt qeni - e pyet i vogli.
- Po si s'ka mer bir. Edhe kaurri ka shpirt e jo mo qeni.

ti do me na tregu qe pervecse kaurr je dhe dhelper ? smiley

E dime mer e dime  smiley

Pastaj, kadale, se kaurr te qujta, nuk te thashe : cifut

smiley

smiley

.Eqene t'ishim cifute. Une banoj ne zone cifute. Ne rrugen time banojne vetem cifute ortodokse qe po ti shofesh kur shkojne truma treuma ne sinagoge kujto se je neper romanet e tolstoit. (E gjithe punedhenesit i kam pas hebrej, miqte me te mire qe me hyjne e dalin ne shtepi (pervec shqiptareve kuptohet smiley) jane hebrej. Respekt maksimal.

opo pundhonsit gjithanej cifute jane smiley

nejse nejse, per at pune ke fisi im kina bo dhe krushqi me hebrenj...kshu qe...

po nejse mo dhe ti, se une po bojsha gallate smiley

kaurr hesapi smiley

hahaha... PF, me dul e gjall para syve skena. Ai baba e vuni theksin strikt te a-ja, "kàurri" tha (à = alt0224, kurse ajo u-ja shkurtohet aq sa s'njifet fare, shko n'kufit e "v"-se) smiley

 

vete thenia ne thelb eshte maskiliste e kamufluar si feministe, sic jane nga ana tjeter feministet

çudi , une do thoja qe jane me shume feministet e kamufluara si maskiliste (qe ta marrin kalane nga brenda ) smiley

Dihet qe kalate e veshtira per tu pushtuar jane dhe me interesantet...

S'e di per eksperiencat e tua...po mua me duket kollaj smiley

kollaj me thene kollaj...

 Per te shkruar e ke fjalen ti? Ashtu kollaj eshte dhe me thene "veshtire" smiley

a ka mundesi te dashur bashkekrahasues te femres te korrigjoni menjehere shprehjen 'a beautiful furniture' me 'beautiful furniture' apo 'a beautiful piece of furniture', sepse furniture, ne ndryshim nga femra, nuk eshte send i numerueshem? smiley thank you very much.

eni me erdhi habi nga krahasimi smiley - exactly how much more? as much more as a man is compared to a horse, a baby compared to a doll, freedom compared to hunger, lust compared to a wink?

duly noted.

but, & there is a but...

nuku po mprojmë dizertacion...fjesht komunikojme trop. me te mirat, te kqijat dhe te papriturat qe sjell kjo..  smiley masnejna mjes, sa pa hap sytë smiley

ne fakt fh e kisha me shume pozitivitet po kam humor kinez.

eni,

ti vrej punen zemer, mos u merr me filozofinat e ktyne ktu smiley

Na hudh pra, nai recete te, nai pite ose buke misri me salmon smiley

I provova mafishet e Edit smiley

U bone te mira, por te plasnin buzen me u pjek mi.

Kur i thrret kalamoj e lagjes me ju thone qe do ju boj mafishe, nuk ja lejon dot vetes ti mbash verdalle ndersa mafishet piqen (3 sahat me u pjek pra mo)

Keshtu qe ndersa piqeshin mafishet u bone dhe nje pale qofte, patate te skuqme, leng portokalli, dhe sultjash smiley

Por prape mafishet u hengren me lezet para gjumit smiley

Thanks to both of you smiley

Thanks also to my Philips Egg Mixer, and the original lemon juice from my garden's lemon trees  smiley

Kur i thrret kalamoj e lagjes me ju thone qe do ju boj mafishe smiley

Po mua?! Do qaaaajjj dhe do perplas kembet.... smiley

trop : eshte perdorur `a beautiful furniture` pasi theksohet se behet fjale per nje `beautiful furniture ` dhe jo dosido.

nejse se nuk ka shume rendesi kjo.

arsyeja ime pse e bera kete krahasim?ne fakt nuk eshte dhe aq e koklavitur sac duket.shpesh here mua se paku , me kane zene syte se femrat ne shoqeri , vende pune etj etj per fat te keq nuk kane rolin qe duhet te kene por kane nje rol plotesues, zbukurues, hijeshues te statusit te meshkujve qe ka ne krah duke marre keshtu nje karakter tjeter qe per mua eshte pak a shume i barasvlefshem me nje orendi, send, pajisje etj etj.Sigurisht ky eshte nje krahasim aq me teper i nisur nga nje ide vizuale , keshtu qe nuk mund te bej fatkeqsisht nje krahasim krejtesisht te hapur si shebujt qe ke dhene ti me lart.

fhsmiley

mroklla: interesant krahasimi, nuk me kishte vajt mendjasmiley

Ruzhdije:heheheheheh lumsi kalamajte e lagjes tate qe te kanesmileyishalla do te vej nai recete se shpejti tek yummismiley

 

Me vjen cudi me ato qe quhen feministe.

Cfare kerkojne ato?Ne teori kerkojne barazine e burrit me te gruas.

Deri ketu ne rregull,pasi edhe une jam dakort me kete.

Por si e kane arritur ato personalisht?Nese sheh ne realitet shumica e feministeve jetojne me macet,me patrnere femra apo fillikat.Ndersa kur i pyet per levizjet feministe, pergjigjet e tyre nuk te cojne tek barazia e burrit me gruan, por tek urretja kunder burrave.

Tani perse ndodh kjo?Ka dy aresye :E para keto feministet perdorin metoda te gabuara dhe e dyta meshkujt frikesohen prej tyre.

Une mendoj se nuk eshte as njera as tjetra por te dyja te nderthurura bashke dhe ky eshte shkaku i deshtimit te levizjeve feministe.

Dihet qe me perpara shoqeria ka qene matriarkale,por nuk dihet nese burrat kane kerkuar te drejta te barabarta apo jo.Te pakten ne disa shoqeri matriarkale qe kemi sot (fisi Navajo ketu ne SHBA) nuk kam degjuar ndonje levizje burrerore,qe te kerkoje te drejta te barabarta me grate.

Me pas me ndryshimin e menyres se ushqimit,me futjen e mishit dhe te gjahut ,burrat moren rolin kryesor ne shoqeri.

Mendoj se pertej retorikave boshe,apo kuotave mjerane qe aplikohen per grate ne shoqeri(sot parlamenti indian votoi qe 1/3 te jete gra deputete)

duhet te ndryshohet ajo qe solli kalimin e shoqerise nga matriarkale ne patriarkale.Vetem atehere do te kete barazi te vertete dhe grate nuk do te kene nevojen e levizjeve feministe,qe kryesohen jo nga ato qe duan barazi me burrat, por nga ato qe kane probleme mendore apo seksuale dhe qe urrejne burrat.

Who ever said that women are equivalent to beautiful furniture?

Me pas me ndryshimin e menyres se ushqimit,me futjen e mishit dhe te gjahut ,burrat moren rolin kryesor ne shoqeri.

......

duhet te ndryshohet ajo qe solli kalimin e shoqerise nga matriarkale ne patriarkale.

Të bëhemi vegjetarian!?

Nuk eshte e thene te behesh vegjetarian.Nuk e di konkterisht se si mund te zgjidhet,por jam i sigurte qe nuk zgjidhet nga feministe psikopate dhe me probleme.Gjithashtu problemi nuk zgjidhet me kuotat mjerane te perfaqesimit qe u akordohen grave.Them mjerane se nese grate jane gjysma e shoqerise atehere nese do te behet me kuota duhet tu akordohen gjysmat e vendeve.Ky eshte mendimi im.

Me e forta ne nje emision qe pashe me keto "feministet" mburrja e saj ishte se kishte bere 3 here abort pa i thene te dashurve!!!

Tani me thoni a ka burre me mend ne koke,qe ta marre kete per bashkeshorte?

Nga 5 feministe qe u intervistuan vetem njera doli me burrin ne krah,se te tjerat nuk kishin burra ne jeten e tyre.

Kjo me duket se eshte difekti i levizjes feministe qe ka degjeneruar nga levizje per barazi ne levizje anti-burra dhe fajin e kane ato psikopatet qe e kryesojne.

 

Tani me thoni a ka burre me mend ne koke,qe ta marre kete per bashkeshorte? "

E ka thene ne televizor per "nje grusht dollare"! Burrat nuk kane si ta kuptojne c'ka bere ajo ne te kaluaren!

E di ate historine me "nje femer nje shejtan dhe nje shishe"? smiley

Feministja kur e tha ishte nja 60 vjec.Ato "bemat" i kishte bere 40-45 vjet me pare.Keshtu qe kishte 40 vjet kohe te gjente ndonje burre qe ndante te njetjat mendime,por ja qe nuk i buzeqeshi fati...

Kjo paska bere 3 here abort pa i thene te dashurve para 40-45 vjeteve! Llogarit keto te sotmet i bie rreth 5-6 aborte mesatarisht! smiley

Ndoshta! Ka kontraceptive me te sofistikuar sot! smiley

meshkujt frikesohen prej tyre.

Jam shume solidare me meshkujt qe kane frike nga energjia e femrave. Si mund ti ndihmojme qe te rriten? smiley

Iris ,une po them nje realitet.Personalisht i kam qef femrat e forta dhe te emancipuara,por une nuk jam e pergjithshmja.

@Solidarnosc, perfytyroj qe do te kesh me siguri prane vetes nje femer te forte dhe te emancipuar, çka don te thote nje femer qe s'e ben djallin katersh per t'u martuar medoemos me ty, qe te toleron huqet e vockla por jo kembet mbi tryeze, qe nuk eshte e detyruar te gatuaje dite per dite (meqe ndonjehere gatuan edhe ti, apo jo?), qe perpiqet te zhvillohet intelektualisht sepse e di qe partneri i saj eshte i lumtur te kete ne krah nje grua mendjehapur, nje grua qe kujdeset per pamjen e saj pa harxhuar kursimet e familjes ne botox dhe rritje te numrit te recipetit ... ja keshtu, jam e sigurt qe me siguri ti e shpie jeten me nje femer te tille ne krah.

Le qe jo, jam e sigurt, qe do te jete madje dhjete a tridhjete here me mire se kaq.

 

 

E verteta eshtu eshte,bile mund te them qe gatuaj me shume se nje here ne jave dhe te them te drejten jam krenar qe kam ne realitet, nje bashkeshorte te tille sic e pershkove ti me siper.

 

E sheh pra qe krisma s'ka patur smiley ?

Fin. Colpo basso!

aty ku ju dhemb me shume PF! smiley

 Po mo Sol po! Po jeta jote s'eshte realiteti? Une nuk i kuptoj keto: Une s'jam, po jane te tjeret! Pse ti çfare je? Mutacion gjenetik?Derisa je ti, ath mund te jene dhe te tjeret keshtu, pse "shkeputesh" nga realiteti rrethues? Ti je pjese. Se s'besoj qe i thua vajzes: Ti ketu ne shtepi ke shembullin e mamit dhe te babit, po kur te dalesh jashte ki kujdes se mos i trembesh meshkujt, se gjynah!

Nga wikipedia: "Lëvizja feministe (e njohur edhe si Lëvizja e Grave, e Çlirimit të Grave) është një seri e fushatave për çështje të tilla si të drejtat e riprodhuese, dhunën në familje, abortet, për pagesë të barabartë, të drejtat e votimit, ngacmimi seksual, dhe dhuna seksuale . Qëllimet e lëvizjes ndryshojnë nga vendi në vend, p.sh. kundershtime për prerjet gjenitale të femrës (synet) në Sudan, ose për tavan qelqi (mundesisht me pasqyre smiley ) në vendet perëndimore."


Te paska shkele syrin Vikipedia? smiley

C'te keqe ka kur ta shkel syrin wikipedia? smiley

 E di e di, s'je ti, eshte historia qe ti dikton ! smiley

i agree that a woman is much more than beautiful

Kjo me duket se eshte difekti i levizjes feministe qe ka degjeneruar nga levizje per barazi ne levizje anti-burra dhe fajin e kane ato psikopatet qe e kryesojne.

Të jap të drejtë, ka degjeneruar. U nis për një lëvizje për barazi për të punuar në fabrikë, pastaj, ca e morën literalisht.

Nje sondazh nga keto me tel. ne tv : Pyetja:  A e kane marre  grate rolin e tyre ne shoqeri?

78% -JO

22%-PO

Vetem se duhet sqaruar se cfare nenkuptojne me "rol ne shoqeri" se ne familje dihet qe i ushtrojne rolet e tyre smiley

Po burra te emancipuar ka?

Po, hajdar bukuroshi! smiley

Duhet me pyet grate.

SOS: A e di ndonjeri si te postosh nje foto me mesazhin tek peshku?

Ndihme! - "May the grace of mighty God be with you" smiley

ndihet shume mungesa e hajdar bukuroshit , zotrulesit, dhe berberit ke kjo teme smiley

hajdaro ku je mo ?

smiley

not trying to stir up shit here, por kam prshtpjen se po tfliste nje kukull gjeja e pare qe do t'thoshte do ishte "une sjam vec 1 kukull"... edhe gjithe te tjeret pastaj do prisnin per sekuencen.. pastaj kuklla do thoshte "une di te bej edhe kek".. smiley

Zotrulesi ka gjith'ato kohe qe s'duket ketej! Me pelqente menyra se si kembengulte. smiley  

dhe sa feminist qe ishte pale .....

smiley

Thua ? smiley Mua me kishte xhan! smiley

Ne kohe te Dulles feminist te thoshin kur kishe qejf te shkoje me femra te ndryshme. Po kur ta thoshin edhe si sharje!!!

smiley

po e di mer e di

moren intervista ne rruge ca karagjoze te nje TV-je me duket (ose ka qen ke portokalli se nuk e maj mend mire)

Ene pytshin robt : ca dmth feminist

ene tha njoni : ja pra kshu, si pune kodoshi smiley

po natyrisht se nenkuptonte qe ishe "imoral"

p.s. a s'i thoshin "fems"?

une e di femnist.

nejse mo sot ja permbledhim shkurt : kurvar

dhe ska shume ngatrresa morfologjike smiley

eh mi Bedrije, po ky llafi qe na nxorre ti flet me shume per "viktimat" se per "autorin" smiley

ps. s'ka shume ngaterresa morfologjike e?!

 Gjegs! smiley

 

Pse kush eshte Xhibi nga k'to? smiley

Ti Fini sot me duket se do krisma me patjeter smiley

Ha, ha, ke te drejte Iris, po e kerkoj vete do thuash ti. Ika, ika, se duhet edhe te gatuaj. Meqe ra fjala te emancipimi jo per gje! smiley

Mire moj, emancipimi s'perfshin te arrish te  jetosh vetem me ajer smiley

Sikur! rikthim ne pafajesine e Eves me Adamin smiley

 Me gjethet e fikut u bene japrake, do thoshte Finis per emancipimin e gatimit smiley.

 Hahahaha! smiley

Futi ndonje gje asaj te shkrete gjethe, se nuk u haka keshtu thate, tha!! smiley

Tha Adami, me nje llaf! 

 He de, na kane genjy cifutet.  Go forth dhe mbushi paska thene i madhi smiley

Kurse Eva i tha:
- o qyq. Ti po ha lekuren n'ven qe t'hash frutin!

 Frutin e kishe honger kakzoza mer PF! smiley

Adami rrinte duke bo pompa!

Pranej donte i' cike harxh qyqi! smiley

Vertet sakrifikohen gjethet, por fiton transparenca ama smiley

Me duket se komentuesit jane devijuar nga tema.

Mua me qe ra fjala me quajten te pervetshem,apo qe dua te jem ndryshe nga te tjeret.

Nuk e kuptoj perse kjo Irisi ma ka shkruar keshtu,kur une vetem te verteten kam thene...

 ...Se s'besoj qe i thua vajzes: Ti ketu ne shtepi ke shembullin e mamit dhe te babit, po kur te dalesh jashte ki kujdes se mos i trembesh meshkujt, se gjynah! ...

Nuk e di qe ne si cift i trembim meshkujt!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).