Me rastin e 5 Majit, kryeministri Berisha ka bërë homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve ku për cudinë e tij nuk kishte asnjë shirit inagurimi. Dikush me shumë guxim, gjeti rastin ti thoshte që këtu nuk prehen shirita por vendosen vetem kurora lulesh.

“Andej nga ne, lulet i hanë gomerët” tha me vete Berisha dhe më pas vendosi një kurorë.

Në fjalimin e rastit kryeministri Berisha theksoi se këta dëshmorë dhanë jetën e tyre për demokraci, për Shqipëri europiane, për Aleancën e Qeveritarit.

“Sikur këta dëshmorë të dinin se si do ta bëjë Tiranën Luli jonë, këta do të ishin ngritur nga varri për të votuar. 28 mijë dëshmorë janë 28 mijë vota që mund të ishin në favor të Lulit” tha Berisha i cili shpjegoi se lufta ndaj Edvin Ramës ka nisur që më 1941.

Kryeministri shtoi se janë marrë masat që këta 28 mijë dëshmorë të vazhdojnë të japin kontributin e tyre, edhe në zgjedhjet e 8 Majit.

“Endrra e Ramës vazhdon...por edhe lufta jonë vazhdon” tha Berisha.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).