‘Sunlight’ Iman Maleki Nga  Xhevahir Spahiu Një pikëz uji sa një pikëz loti nëpër qepalla gjethesh përpëlitet; po ra, e tret sakaq harrimi. E vetme vera në mes të udhës mbetet , po s’erdhe ti s’ka si të shkojë dimri. Një zog gjerb vezullimin dhe pikë e ujit perlë brenda zogut me zogun niset e [...]

6 Komente

TC flm per kete smiley

Ke te marresh e ke te lesh nga xhevahiret e Spahiut. 

Vargje te kendshme enderrimtare. smiley

Na paska marre malli per (me shume) poezi ne peshk. smiley

p.s. marre apo zene, malli? si ju pelqen me shume, e si duhet te jete nga ana gjuhesore, o qenie qe e thithni oksigjenin nga uji? smiley

varet xhibo, nese malli te ka transportuar apo te ka lene ne vend.

Une e kisha fjalen per mallin, jo per ate "mallin" qe te transporton me halucinacione dhe te con ne lala land. smiley

Mgjths harrova qe ne jemi shqipo e shqipot s'perdorin mall, te pakten jo peshqit. Po s'me besove, pyet vete sa peshq kane perdor wilde kerpudha a gje si keto dhe ke per te pare qe pergjigjia eshte asnje.

Nashti per mallin safi, thinking about it, nganjehere tingellon me sweet "marre", nganjehere tingellon me rumantike "zene", as in "pushtuar", varet ... p.sh. varet dhe nga si e perjetojne different peshq mallin. smiley

 

 

Xhib, ja te te kujtoj dhe ca te tjera me mall jo me "mall"...

s'me ha malli per ty, me shoi malli, me piku malli, mall i llaftaruar smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).