Ka disa javë që në media flitet për rastin e emigrantit shqiptar në Reggio Emilia të Italisë, Nexhip Qepi (ndonjëhërë shkruar në media edhe si Qepja), i cili gjendet sot i burgosur dhe i akuzuar për sjellje abuzive ndaj të birit 4 vjeçar, ngaqë u mor vesh se ia shfaqte afeksionin djalit të vogël edhe [...]

3 Komente

 Mu dha rasti te takoj para disa ditesh drejtuesin e shoqates Iliria, prof. V.Kosturin, nje miku im i hershem, i ardhur ne TR per te organizuar protesten para ambasades italiane.

Nga biseda me te kuptova se ky shqiptari fakir, N.Qipi, akuzohet padrejtesisht dhe arbitrarisht .E gjitha kjo histori e stisur per  gjoja sjellje abuzive, eshte nje inskenim i shemtuar i medias dhe drejtesise italiane. Drejtesia italiane   per here te pare kerkon te ilustroje me nje casus (babai pedofil!! ) nje artikull te legjislacionit .Dhe kjo duke bere koke turku nje shqiptar.Drejtuesi shoqates ILIRIA i angazhuar tashme fuqishem ne mbrojtjen e N.Qipit sqaroi se nga vidiot duket qarte se nuk ka asnje lloj abuzimi me femijen. Babai luan me femijen, sic do baba shqiptar, duke shprehur afeksionin e tij por e gjitha kjo eshte cmenduri ta klasifikosh abuzim! Ndoshta per shoqerine e ftohte perendimore qe ka humbur kontektet direkte me femijet , kjo sjellje mund te klasifikohet si abuzim!! 

Mbrojtja gjoja ne emer te traditave kulturore shqiptare (kultura e vleresimit te femijes mashkull, luajtja me organet gjenitale etj. ) eshte mbrojtja me e keqe.

Eshte nje lloj si te mbrosh neser, bie fjala, nje baba qe dhonon fizikisht femijet, me argumentin se ne kulturen shqiptare ai qe te do ka te drejte edhe te te rrahi.

Nje mbrojtje e tille e nisur per te vene vetullat, ne fakt i nxjerr syte te akuzuarit. Nqs do te pranohet se luajtja me organet gjenitale qenka ne tradicionin e shqiptareve, kjo jo vetem qe  mbeshtet akuzen por  u ve nje damke te keqe shqiptareve . Ne kete pike prof.Dragoti duket se gabon. E gjithe ngjarja eshte ne thelb nje sajese , nisur nga stereotipet diskriminuese per shqiptaret. 

Une e njoh Nexhip Qepin,e kam bashkeqytetarin tim dhe mik.Eshte absurditeti me i madh te kerkosh te denosh nje shqiptar vetem pse ai luan me femijen e vet.Nga informacionet qe kam duket se eshte nje inskenim dashakeq i disa italianeve te cilet duhet thene se ndoshta jane ndier ne ndonje rast te fyer nga sjellja e Nexhipit ne ambiente publike.Degjoj te thuhet se Nexhipi ka qene dhe vazhdon te jete shume krenar per origjinen e vet shqiptare,si pasoje fliste keq per italianet ndonese jetonte mes tyre.Rezultati?Dikush inskenoi gjoja pergjimin me telekamera per ta akuzuar si pedofil.Nuk eshte vetem nje absurditet por me shume nje ligesi e pashoqe .

Tashme per Nexhip Qepin, nga ana jone u qartesua gjithshka, edhe pse gjykata vazhdon ta mbaje te arrestuar.
Shtypi dhe televizioni shqiptar, filluan te bejne zhurme mbi ceshtjen e Nexhipit per here te pare ne daten 7 tetor, edhe pse protestat e shqiptareve kishin filluar ne daten 2 tetor. Media shqiptare, asnjehere nuk ka pranuar t'ju referohet organizatoreve te protestave (edhe pse jane bere 6 protesta, prej te cilave, dy me pjesmarrje shume te madhe). E mori lajmin prej agjensise italiane ANSA, ne te cilen flitet per dy pozicionet e kunderta : - nga njera ane akuza, e cila flet deri per marredhenie seksuale orale dhe nga ana tjeter pozicioni i emigranteve (zyrtarisht i perfaqesuar prej shoqates ILIRIA - LIDHJA E EMIGRANTEVE SHQIPTARE), i cili eshte diametralisht i kundert, duke u nisur nga vizioni i videoregjistrimeve. Shume gazeta shkruan se babai e ka xhveshur lakuriq djalin, kurse ne te verete, qofte babai, qofte djali jane te veshur dhe ne videoregjistrimet nuk duket as fytyra e Nexhipit, as pjeset e zbuluara te djalit. Traditat shqiptare, ne tre letrat zyrtare te ILIRIA-s , jane perdorur si dytesore per te perforcuar faktin, qe prekja e organeve gjenitale te femijes eshte nje prej shume interpretimeve dhe qe behet ne menyre tendencioze prej akuzes. Ne te vertete, Nexhipi nuk i prek organet gjenitale te djalit, por e perkedhel siper mbathjeve pa e xhveshur...
Me 18 tetor, gjykata e Reggio Emilia, i pergjigjet zyrtarisht ILIRIA-s, se "DO TE HIDHTE DRITE MBI EPISODET QE KANE CUAR NE ARRESTIMIN E NEXHIP QEPIT".
Aktualisht keto EPISODE nuk egzistojne me, sepse gjykata e Bolonjes, konsideron filmimet e fshehta ne kundershtim te plote me kodin penal, sepse alarmi qe ka dhene akuza , nuk eshte verifikuar realisht.
Sipas llogjikes, del qe Nexhipi duhet te ishte liruar, duke ju referuar pergjigjes se letres zyrtare, sepse EPISODET NUK EGZISTOJNE ME ; ne te vertete, kerkojne te kapen pas fijeve te kashtes dhe te lozin me fjalet e Nexhipit apo te afermve te ti.
Ne keto momente flitet per NDESHJE TE HAPUR MIDIS HIPOKRIZISE SE BOTES SE QYTETERUAR DHE PADJALLEZISE SE SHQIPTAREVE. Nderkohe, ngaterrohen neper kembe rraciztet italiane kunder shqiptareve dhe rracistet shqiptare kunder njerezve te ardhur nga fshati.
Por beteja, tashme eshte e fituar, edhe pse Nexhipi vazhdon te jete ne burg. Hapesira per te vepruar ne menyre legale tashme eshte zgjeruar, por kjo erdhi si rezultat i protestave, por zgjidhja megjithate varet edhe nga nje MEDIACION KULTUROR, per te sqaruar se per fat te keq shume here ne shqiptaret humbasim raste ose perfundojme edhe ne burg, per shkak te KRENARISE SE TEPRUAR, te cilen ne menyre hipokrite te ashtuquajturit te qyteteruar per te mbuluar degradimin moral ne rritje, e interpretojne per KULTURE BARBARE... Tashme drejtesia eshte afer dhe NEXHIP QEPI do te fitoje, sepse prekja e organeve gjenitale te femijes, ishte nje shpikje e qellimshme... PROTESTAT DO TE VAZHDOJNE DERI NE LIRIMIN E TIJ PA KUSHTE DHE REKUPERIMIN E IMAZHIT TE FAMILJES DHE TE SHQIPTAREVE NE PERGJITHESI.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).