nga Dritan Mesuli Pashmangshëm, si magjia e fjalës, shpërthejnë sythat në pranverë!!!! Shpres’shumë, dritëshumë, ringjallje Krishti arratisun prej ungjijsh t’lodhun stuhive të harresës dhe kohës, në kërkim të agimit triumfal… Po vjen!!!! Si pëshpërimë e përkedhelje flladi veshun me ngadhnjim!!!! Si cicërime e flatrim i shumëpritun, dëgjohet!!!! Harmoni e rizgjuar, tue shpërthy në tinguj e ngjyra, si magjia e fjalës me sythat në pranverë!!!!! Nëse artikulli ju pëlqen na ndihmoni ta shpërndajmë, ndajeni [...]

24 Komente

me iku nje koment smiley

ok, po  e provoj dhe njehere. Shpresoj te te pelqeje perkthimi ne italisht. smiley

 

 

Inevitabilmente

Come la magia d’una parola

Sbocciano i germogli in primavera!!!

> >

Pien’ di speranza!

Di luce!

Resurrezione di Gesu

Fuggiti dai vangeli

provati dalle tempeste dell’oblio e tate wsmileyt="on">lace wsmileyt="on">dellace>tate> tempo

alla ricerca dell’aurora vincitrice…

> >

Sta arrivando!!!

> >

Come un sussurro e carezza di venticello

Vestita di trionfo!!!

Come cinguettio e un volo tant’atteso

Nell’aria si sente!!!

> >

Armonia ritrovata,

Fiorendo in suoni e colori,

Come la magia d’una parola,

le gemme in primavera!!!

Kapiteno, kafja mjesit po shko me vargjet' tuja.

Ja ta "vizualizojm" i cik, per gjithperfshirje shqisash; turqeta.

http://italia.torange.biz/photo/2/12/1244190389_10.jpg

 

 

Te faleminderit.

Shume bukur, demeter. Te lumshin duart! Ngjyra shume te embla! Mend ua ndjej aromen atyre luleve! smiley

Thanks, e dashur.

Ana H pershendetje.

Emigrant

turqeta or lum miku!!!!!

Kendshem. Tamam poezi Pashke. 

PF, ca gjuhe solzhenicinin qe the dje?

ps anglisht, hardcover, rreth 80$ tek amazon.

do e doja shqip, pranej pys. e kan perkthy?

 Jo, jo. Edhe une e kam lexu anglisht andej nga mesi i viteve 80. Liber i futur ilegalisht asi kohe. E kam akoma ne shtepi. Te mos i kthesh librat qe nuk te pelqejne nuk eshte turp apo jo? Kshu sikur ka thene Lenini.

Edhe nji gjo s'marr vesh une. Nuk keni librari lagjeje ju ne NY. Se une ketu i porosis ne kompjuter dhe me marrin ne telefon kur libri esht pjek dhe po me pret tek branch i lagjes qe e kam 500 m larg.

Une e kam nja 200 m larg. Thashe me e ble, dhe po te ishte shqip, tu beja nje ze nga Shqiperia. E kam te qarte tani.

ps. sotir caci me erdh ne mend.

 Em, une kam lexu ca perkthime te mbas 90 qe ma kane ngritur leshte perpjete. Me kujtohet psh "Nje dite e Ivan Denisovicit" meqe jemi ke Solzhenicini. Dhe nuk u lodha me te qemtoj per diamante ne pirgun e plehrave. E zura per qafe anglishten dhe we lived happily ever after.

Te na fale kapiteni per keto nderhyrje.

mu nepermend Doni i Qete (versioni i vjeter, dora e atyre qe "ate cast, menjehere e papritur" e perkthenin "nameta&quotsmiley, qe thashe ashtu.

kapiten, ndjese edhe prej meje.

Demeter nji falenderim prej meje.

Ai shperthim ngjyrash tek kjo fotografi asht njashtu si jam ndje une castin kur kjo poezi me permyti,ne kafen e mesdites,pakthim!!!!

 

 

PF,

EM

ju kerkoni ndjese???

Asht cmen bota smileysmileysmileysmiley

Vazhdoni mor njerez.jane te rralle momentet kur ne peshk bahet nji bashkebisedim kaq miqsor.

Respektin tim njerez!!!!!

Ca fundmarsi..na myten alergjite ne kete fundmars,nga ato lulet e juja

Kapiten, a mund te te pyes nese fryma e poezise lidhet me se shumti me Pashket sesa me çeljen e luleve kumbulles? Ne kete kureshtje timen s'ka as kunj e as gje tjeter - me beso te lutem -  thjesht dua te verifikoj nje ndjesi dhe s'e kemi shpesh luksin te pyesim autorin per ndjesite tona si lexues.

Nuk ka kurrfar lidhjeje me Pashket!!!!po kurrfar lidhjeje ama!!!!

 

Nese figura e Krishtit perdoret ne kete poezi,po ta shikosh qarte ai proces qe ndodh vertete asht ardhja e pranveres si e pashmangshme.E shumepritun,edhe pse krejte ne inkoshience!!!!

Ne syte e mi,Krishti,asht personazhi ma i torturuem ne historine e njerezimit.Cdo vit i duhet te linde,te kryqzohet,te vdese e te ringjallet.Dhe sado ta tragjikomizojne ai mbetet atje,maje kryqit,tuj prit!!!!!

Kurse pranvera asht krejt tjeter,gja te cilen per momentin une po e perjetoj.

sa shume shkrujta.A mjafton????

Personalisht kam shume respekt per vokacionin e te tjereve, keshtu qe pyetjen e shtrova me kujdesin me te madh.

Nga ana tjeter lidhja qe m'u duk se vegova mes ardhjes se pranveres dhe lindjes se Krishtit eshte logjike: Krishterimi i feston Pashket si kalimi nga vdekja tek jeta i Jezu Krishtit. Ciklikja ne natyre eshte ciklike edhe ne historine e Krishtit. Ringjallja eshte veti e te dyja ketyre realiteteve.

Flm per shpjegimin, finis

Finis,kembengul gjithmone tek e kapshmja,prekshmja qe nuk asht e nevojshme te te injektohet me shiringe ne ndergjegje!!!!

Nuk e di se sa ciklike asht "Ringjallja"ndermjet natyres dhe krishtit ne bibel.ose me sakte "RIPERSERITJA" per Krishtin dhe "KURRE SI DJE,PARDJE.VJET,PARVJET" PER PRANVEREN.

Po du me ken e me mbet njeri ne keto fjale,Finis.

Kapiten, ti je dhe mbetesh njeri çfaredo te thuash dhe sido qe te shprehesh. Per fat te mire ose te keq komunikimi mes qenieve njerezore eshte i lidhur ngushtesisht me fjalen, dhe fjala (siç edhe Fjala) eshte shume me e lashte nga ne (ketu, tani) qe te mos interpretohet, mirekuptohet apo keqkuptohet. Poezia i mban ne gji te gjitha mundesite e gjuhes dhe te qyteterimit, madje te qyteterimeve, porse nga ana tjeter eshte si ajo syprina e ujit. Kur perkulemi mbi te, shquajme pikesepari fytyren tone.

Mua me duket se s'ka asgje te prekshme ne te gjithen kete, ndaj edhe asnje mundesi qe e gjitha kjo te mundet apo te mos mundet te injektohet me shiringe ne ndergjegje.

Pamvaresisht te gjithave dhe sidomos ne varesi te gjithçkaje, mua poezite e tua me pelqejne. Ato pak qe te kam lexuar. Gjithe te mirat, finis

smileysmiley

"porse nga ana tjeter eshte si ajo syprina e ujit. Kur perkulemi mbi te, shquajme pikesepari fytyren tone."

Respekt!!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).