Gjykatësi i Historisë * Agon Hamza * Si duhet të mendohet e epoka e Socializmit në Kosovë? Ose më saktë, si të mendohet Shekulli XX në përgjithësi, e në Kosovë në veçanti? Në fakt, pyetja do të ishte ndryshe: kur fillon shekulli XX, dhe sa zgjatë ai Shekull? Shekulli i XX-të nuk ishte shekull [...]

12 Komente

 Filozofi francez Jean-Paul Sartre e shpjegon këtë shumë qartë dhe shumë shkurt. Secilës tendencë anti-komuniste, ai i përgjigjet kështu: “Secili anti-komunist është derr”. Secili individ, secila tendencë ideologjike e politike e cila drejtohet kundër kolektivitetit njerëzor, me të drejtë e merrë kualifikimin e mësipërm.

Seriozisht, Hamza?

Po ca pret me shume nga nje njeri qe gjysmen e kohes ishte ose i pire ose i droguar. Megjithate kjo fraze  s'eshte asgje fare. Me te forten e ka thene ne titullin e artikullit qe botoi  pas vizites se tij te pare ne URSS ne fillim te viteve 60:

"Liria e shtypit ne Rusi eshte e paprekur dhe e plote" !

Me kete ka cudit nje France te tere, se te gjithe e dinin shume mire c'fare behej ne Rusi te pakten qysh prej viteve 30, nga deshmite dhe shkrimet e shumte  te vizitoreve franceze apo te te ekziluareve ruse ne France. Me vone edhe vete e ka pranuar se "Duhen mohuar gulaget ruse se ndryshe merzisim komunistet dhe puntoret franceze".

Me mire do ishte sikur te kishte thene:

cdo antikomunist apo komunist qe vendos idealin para individit eshte nje derr.

me mire te kishe pyetur "seriozisht Sartre?"

Eshte autori ai qe perzgjedh argumenta nga kritike, teoriciene te ndryshem.  Te pakten "anti-komunisti eshte qen" ta kishte sjelle sakllam, dhe ne kontekst te kohes perkatese.  Por gjithesesi Sarte sikur eshte cmitizuar ca, edhe nga te majtet.  

sagllam e ka sjelle "cdo antikomunist eshte derr" (swine). S'ka te beje me qente, qe te pakten shquhen per besnikeri. Kontekstualizimin e ke, madje e ke cituar edhe vete - ne sensin qe kushdo qe ideologjizon kunder te perbashketes, kunder komunitares, kunder qytetares, kunder publikes, eshte derr. Kete po te thote autori.

ne radhe te pare duhet percaktuar se ceshte komunitare, ceshte njerezore, ceshte qytetare apo publike..qe te shohim qarte se cngjyre ka derri....

 Po te rrish te Radha e pare, nuk e sheh dot filmin, keshtu qe nuk dallon dot as ngjyrat.

brilante sofi smiley

""Po te rrish te Radha e pare, nuk e sheh dot filmin, keshtu qe nuk dallon dot as ngjyrat""""

po kjo ceshte??? zgjuarsi???

apo po ma thua qe nuk dalloj dot te miren ?????

te miren qe  ekziston vetem ne fantazine e njerezve te paditur dhe mllefexhinj....

ku kjo teori e ashtuquajtur "KOMUNIZEM" eshte nje teori e dale nga

fantazia ,nga mllefet e te paafteve, nga barazia e pamerituar, nga sklleverit injorante dhe nuk ka lidhje me historine me faktet me shkencen me instiktet njerezore....pra ne gjuhen e psiqiatrise kjo fantazi quhet DELIR...

Le feu Jacques Brel thoshte ne nje kenge te paharrueshme :

Les bourgeois

c'est comme les cochons

plus ça devient vieux

plus ça devient bête.

_____

Ne fakt, i ndjeri donte te thoshte ne vargun e katert "plus ça devient con" per te rimuar me cochons, por i vinte turp te fliste fjale te pista.

Perkthimi :

Borgjezet jane si derrat, sa me shume mplaken, aq me te trashe behen.

Ndersa "con" do te thote "trap", ose "rrote kaishi".

______

Mendoj se djemte e saktivistes do benin me shume prokopi po te merreshin me Jacques Brel, sidomos me kengen "Ces gens-là" (Ata njerez aty). Teksti i kesaj kenge eshte nje pikenisje e mire per nje manifest te fuqishem : ka dhimbje, ka dashuri, ka meshire, ka shperthim, ka zhgenjim, ka dhe "Fridaaaaaaaaa, qe eshte e bukur si nje diell".

Ikshtu puna. 

 ..Sistemet, u ngjajne stineve.Mirepo  komuniszmi nuk u arrit te provohej si sitem.Mbeti aspirate.Shume  flasin per fillesen, perjudhen socialiste dhe nenkuptojne me te  komunizmin.Edhe vete kreret dhe ideologet  ekonomiste te asaj perjudhe konfonduan keqazi parimet e shtruara prej ideatoreve te nje shoqerie ne fillimet e saj.

    Le te vime tek parimi i "Prones"..."Prona private do te jete bashkeshoqeruese deri ne Komunizem''-nenvizonte Marksi.Ketej pari,(se mos andej, pertej me ndryshe) i vune fshasen qe "diten e pare".Tani  lind pyetja kush deshtoi ?Ideja, aspirata apo praktika ne zbatim? Se  dialketika,  nuk na le shume hapesire, te pohojme qe e vjetra, e provuara si shume e keqe,  te rezultoje me e mira....! 

Neise,  une kam bindjen qe  ky depudeti andej dhe ca tonet me ketej jane...shume kurajoze! I pergezoj! 

..e verteta ne kete shkrim eshte pak e hidhur per Hasanin e Kosoves, por edhe atij (Hasanit)te Shqiperise!!.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).