*** one-window-house By that one-window house laid the country Footless stables and a churchless heaven In heartbeats I measured how far Was too far to run. And convinced myself, I only loved the horse… *** Johny-the-reader I followed Johny as he jumped off the bus And took a left turn through the Turkish market Bought a T-shirt and bought a book Read it all while he kept [...]

37 Komente

Mrekulli, said the mrekulliman, let's not evacuate. Yet.

 

 Shume te bukura keto poeziteFlluska. Mu si gure te cmuar, te vegjel! 

one-window-house

  

By that one-window house laid the country
Footless stables and a churchless heaven
In heartbeats I measured how far
Was too far to run.
And convinced myself,
I only loved the horse

 

Increadibly beautiful! I feel jelous now smiley

fushe e pafund nga nje shtepi njedritareshe, stalle kuajsh pa nje hingellime, parajse pa nje kembane kishe, heartbeats, heartbeats...  koha vetem iken, nuk vjen kurre... dhe vrapi i imagjinuar, pa e marre vesh ndonjehere se deri ku mundemi. Tremendous! I will remember this.

i think this is where you should focus your poetry.

thanks really.

 

ps: johny the reader is great as well, i enjoyed it very much.

 

Johnny the reader vertet, ishte c'ishte...
Personalisht, do vecoja te treten. Mjeshterore se si krijohet gjendja.

Johny the reader eshte shkruar mjeshterisht, in circle. ideja gjithsesi disi e parashikueshme...uji qe nuk rrjedh dy here ne te njejtin vend; metamorfoza, ndryshimi i pandalshem....ku e di une i mjeri, qe ti je i  njejti njeri, i thosh lasgushi nje te njohuri te tij, sa here ky trokiste ne porten e poetit smiley

 

 Te treja jane shume te bukura, por edhe per mua, e para eshte ajo me e bukura. Per dreq nuk sjell dot fotografi ketu, se kam nje foto te nje shack ne nje koder qe e kam bere nje dite, qe do i shkonte shume.

 

Mund ta shihni ketupo nuk pertuat te klikoni. shack

foto e pf:

http://farm3.static.flickr.com/2340/2653555899_069fddbb61_o.jpg

 Thanks emo. Nuk e di pse ky kompjuteri im nuk "mush" per foto ketu tek peshku.

Myllje e bukur!

Naten everybody!

johny-the-reader vecoj une

jazzy arent we this time smiley

ueee  smiley ... johny! johny it is!

flor-o! O flor!!!

poezine e trete do e bente te pavdekshme i ndjeri George Harrison po te rronte.

respekte!

nuk e fsheh, me pelqen qe ju pelqen...seriozisht i neruum.

falemnderit.

Jazzi Sol, jazz-i. Kape kyt:

 

The dress

 

Forgive my forgetfulness

The ease I skip what she wore,

Her resentment of facts, I adore.

Forgive my frankness,

The sleazy memory I posses

reveals none but true

beauty and divinity of her ass.

I sigh-ly watched her go

I confess.

 

(fh)

 Flor, tani po e marr vesh qe keto poezite qenkan te tuat. Urime. Mu like shum!

O sol maxhoro,

me xhire t'pershpejtume e ke xjerr qikyt vidjo, se ai qi i bje qitarres o e ka nai hall te moll, o po me doke se po e terhek icik barku te shkretin.

jon rus kta daje, bo dimer anejna, bo vaki dhe jon ftof e po dun me shku m hale. ky osh xhezi rus pra mo, xhez kamunist, maro xhezin, mlidh veglat ene ik ke shpia kultures n fshatin tjeter, rrasja ene i her xhez

Ta besoj vallai, se ato te veglave frymore erdhen me atabuz tjeter se hyne nja cerek ore me vonese.

 Are Sol, ka i gje tina kto gjona t'bukra re? Meqe i paske qejf keto te modernizumet, kape pak kyt Boleron e Zappa-s. Po nigjoje deri ne fun ama, se ke per t'u dhi gazit. Ene noten nashtina se duhet me e shterngu sumen per neser n'mjes qi te dalim ne pune. smiley

un te keshilloj qe te flesh i relaksum, qe kur te cohesh ne mjes te kesh fuqi me shterngu sumen, se po i kontrastove muskujt qy m darket, ne mjes do jesh liru smiley

i think they are good poems.. enjoyable.. i could say "te shkruara mjeshterisht".. ose "jane xhevahire".. but frankly, i wouldnt know what i was talking about.. and i would certainly not say "mrekulli.." or anything else of the sort

i pershnetje t shpejte t gjithve... gzuar ene vitn e ri, i cik me vonese...

 

lale shum t bukra kto qe ke pru...

o mono te osh bo pis jaka smiley

ej, po ca bo me daje, njele tu leviz, sa m irland, e m kanada, n amerik e m gjermoni. ah mer jakamon, per ju kazmapalitont paska qen kjo bot, neve na myti tirona...

nejse, a t boni mir bakllavaja i her

ene gzuar, vitn e ri, me dashni e me raki e me miqsi e ca t'det zemra ishalla

 Cere kazmapolitoni re! Kyna osht poliagjent mer daj, po ruju po t'thona. E vune re qy m'sefte t'heres un.

poliagjent kyna me? po jo er daj, se jakamoni qe m fillim kur na i prun, e kishte te shkrujtme m ball qi o mkamsi i mretit taljon. e dina qi puno per t'hujt, po ene ne per t'hujt po punojna...

rrofshin te hujet daje, se me kta tonet as gjer m plazar t ri nuk shko dot se t lejn rruges.

cere kini me jakamonin  qi se leni rehat m hall t vet... m duket se mu ka mshtjelle i bicim euleksi n kto punet e mija t permrencme ene mi qit kto flamurat bojna bojna simas qefit

Dhe une tani po e marr vesh qe flluskat i beka fh.

Urime, shume te bukura. Nga te treja poezite, do vecoja kete te katerten qe solle tani.

The sleazy memory I posses

reveals none but true

beauty and divinity of her ass.

I sigh-ly watched her go

I confess.

Sidomos ky vargu

I sigh-ly watched her go

smiley

fh, po sikur ta organizoje pagez blogun e ta beje pak me reader-miqesor? P.sh. u perpoqa te gjeja poezite inglisht aty po s'pashe ndonje opsion per labels a dicka ne 'arkival'?

fh-je na e boj kabull ket devijimin si kthesa kamzes ka muhabeti... kshu o kur futesh rralle m peshk...

fh-je zafmet kur tja bosh kabull jakamonit, ma bo edhe mu, se edhe une e llina icik ma ciper jashte temet.

 

 

fh, ate kabullin shtrije per te ton mo, t zuni taksirati, se u bo kapice knejna

je qe je shtrije deri m kandahar lale

Ja t'a bojme sefte peshkun per 2010-en, i uroj gzuar fh-se, Johny-t, dhe gjithe lexusve, jakamonit te parit qe i ka kap rrota bishtin, dhe Johny-t te dytit dhe te katertin qe ia ka kap bishtin rrota e autobuzit. Hajd ju knofte zemra t'gjithve e mos ju marofte ahengu e qejfi. Poshte puna, poshte tavolinat e lumtura, rrofte qejfi, rrofte dashnia, rrofte shoqnia, dhe gezuar vitin e ri.

Love to read cunat e peshkut bond smiley.  Priceless smiley.

fh, you had me at churchless heaven, and a horse for good measure smiley.

Me pelqeu me shume Gjon-leximtari me vargjet e gjata dhe perseritjet ngushelluese te fjaleve. smiley

folni mre, korrni ne shtypni, katrunare e punetore, sa te doni mre lirshem s'ka qeder...hahahha. S'kom per ti var keto vjersha ke muri, mer lal'...jone kshu per sebep per muhabet, pra smiley

s'kthej dot xhevap se jam tu qenë larg kompjuterit keto 3 dite (aq zgjat çudija) punë pune. falemneders a na falni smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).