Ermonela Jaho - Recital me orkestren e Bolshoï Teatrit, ne sallen Tchaikowski ne Moske, me 8 janar 2011.

Ne program: Bellini (Norma), (Capuletti e Montecchi), Rossini (Semiramide), Verdi (Luisa Miller), Donizetti (Anna Bolena),etj.

Ermonela eshte e ftuar nderi ne kete recital te jashtezakonshem ne sallen Tchaikowski dhe shoqerohet nga orkestra e Bolshoit (nje nga orkestrat me te famshme). Programi i saj është ai i Maria Callasit vite më pare dhe afishet me format të madh, që jane shperndare ne Moskë, shkruajne qartë (me kërkesën e Ermonelës) që është soprano shqiptare.

http://meloman.ru/?id=2752&full=Y

Fotot dhe infromacioni jane kortezi e pianistes Edlira Dedja (Zvicer).

13 Komente

 Ja me keta njerez krenohet Shqiperia jo me plehrat politikane. Por e keqja me e madhe e medias eshte se nuk merren me propogandimin e tyre qe neper bote jane me ashumice, por merren me politikanet dhe grave te tyre ne Shqiperi. I lumte Ermoneles per talentin dhe Emigrantit per kete prurje.

 Me kete krenohet vetem ajo vajze e askush tjeter. Keto shprehjet 'krenohet shqiperia' jane shprehje qe tregojne prpapambetje dhe mungese individualizmi te shoqerise shqiptare. Mendojme akoma ne shumes si komunitet, i trajtojme te tjeret si miq e shoke tane qe na kane borxh si pjestare te komunitetit.

nje gje nuk kuptoj une me keta 'integruesit',kur vjen puna per te nxjerre ndonje te mete apo dobesi te cdokujt  ,ja faturojne me vrap gjithe bashkesise(na falni qe spo tregohem trendy) shqiptare ne kete rast dhe e cojne individualizmin ne thertore[shih ate muhabetin e anglezit qe si pelqeu p%rdha e plakesne mal] .Po se mos degjoj ndonje ilalian te mburret me verdin e ndonje gjerman me moxartin  se u nisa 'cunat' e integrimit e i bene copa.Edhe kur te luaje kombetarja shqiptare vetem ai qe ben golin ka te drejte te 'krenohet'.Ne te tjeret vetem kur te na bjere radha te luajme.....

 :smiley

 Romo, kur them te krenohemi ne si shqiptare, e them se ajo vajze, ne billbordet e saja ka thene me detyrim e percaktim qe ma shkruani se jam shqiptare, per kete, duhet nderuar

apo c'nuk ka ngjere ky SKRAPARI yn ore, yje mbi yje ka nxjerre. 

.

 

 po po ajo gjuha ruse me pelqen pasi ka shume muzikalitet

Also, sprach guglli:

In this role [Traviata], she won all the European opera scene.  Moscow - is no exception.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).