1 Midis dy mureve mbështetet gruaja Cohë të ndryshme, e njëjta jetë. Shtëpia mbi të gjitha! nën të gjitha ajo si Rozafa ushqen fëmijën e vet.   2. Edhe burrat rrudhen, Por nën gushën e saj Nën shallin me pupla Eshtra delikate shpendi fshihen Gufon në çdo erë , pas çdo ere vritet. në rruazat e saj tespiet numëroj një nga një , një nga një, një nga një Vitet. 3.  Mail fle, kruspull femër në gjumë. Ulu mal të ngrihet hëna! E [...]

6 Komente

Rrofsh o njeri.

pak fjale shume emocion. bukur floro

flm fh

 

Edhe burrat rrudhen,Por nën gushën e sajnën shallin me puplaeshtra delikate shpendi fshihen,Gufon në çdo erë ,pas çdo ere vritet.Në rruazat e saj tespiet numërojnjë nga një , një nga një, një nga njëVitet. 

* * * * * (5 floke debore) Smile

Edhe burrat rrudhen,

Por nën gushën e saj nën shallin me pupla eshtra delikate shpendi fshihen, Gufon në çdo erë , pas çdo ere vritet. Në rruazat e saj tespiet numëroj një nga një , një nga një, një nga një Vitet. 

ps. - s'e di pse dalin keshtu keto E thjeshte,  pa lajle-lule te tepruara, e sinqerte ne kujdesin qe shpreh ndaj nje gruaje dhe kohes qe iken pa kthim.Ndoshta vetem "gusha" sikur me stonon paksa, i jep nje ngjyrese folku, qe bie disi ne kontrast me pjesen tjeter. (Por qafa e saj, nen shallin me pupla...) thjesht nje ide, ma bej kabull. smiley

 Lavdi gruas, por mos harroni dhe burrin, murin ku mbeshtet gruaja, .. smiley

fh, "Ulu mal te dali hena" mos duhej me thonjza? Meqe jane fjalet e nje kenge te lashte- do thosha.

Ulu mal te dali hena

Ulu mal te dali hena

Mali u ul, mali u ul

Mali u ul por hena s'dul 

smiley

Kenge qe e kam degjuar te mermeritur nga gjyshja ime.

Poezia me pelqeu.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).