Today I lost a friend, Dritan Prroj. He was shot at midday in one of the busiest areas in Shkoder. I was going to say he was shot doing nothing...but that would not be true. He was shot whilst preaching a belief from the bible of peace, love, tolerance and forgiveness and actively involved in helping the poor - he had been extremely busy helping families that suffered during the flooding in Shkoder earlier this year.
The reason he was shot was due to a “blood feud”.
His uncle had killed someone some years ago.
He had taken no part in the killing, nor had he been in agreement with it.

I wonder how Albania can seek to have visas to travel freely through Europe when they do little or nothing to stop these blood killings. Why would other countries want such people to come and visit or live in their land? ( I know not all Albanians have this mentality( thankfully) , but at the same time, the government do little to stop these killings) Surely NOW is the time for the government, in fact all political parties, to join together and to take action and make a new law taking sever action on any blood killings.
Far too many families are living indoors in fear of their lives.

This is the first time, as far as I am aware that a religious leader has been shot in a blood feud.
Dritan was the Pastor of an evangelical church in Shkoder.

Tonight my prayers are for his wife and children and his family. They will be much like me, still in shock and unable to comprehend WHY this happened.

The only good that come out of this ( as far as I can think) is that if Dritan’s death was remembered as the last killing in all blood feuds.
Unfortunately I think it will not be so.

I just hope the media and the social groups now put pressure on the government to ACT and get much tougher against the blood feuds.

15 Komente

RIP!

Living in Shkodër, është kollaj të gjesh "barbarizma" në Shqipëri (dhe të thuash se si do hyjnë në Europë pa viza)... ndërkohë që në botën tuaj perëndimore/demokratike/kristiane krimet më barbare bëhen BRËNDA FAMILJES (rasti më i fundit, ai i Sarah Skacit në Itali).

Është e kotë që të predikoni kështu ndaj të tjerëve dhe të bëni vetë më keq... epo helbete, s'e ka thënë kot ai që: Bëni si them unë, por mos bëni si bëj unë...

O po c'fare shkruani kshu se lat nam? Si krahasohet krimi ne familje me vrasjen e nje djaloshi te ri ne mes te qytet , ne menyren me barbare te mundshme, nga njerez burracake dhe pa dinjitet duke u fshehur pas nje "tradite" qe ekziston vetem ne kokat e semura te injorances shqiptare?

Po eshte turp qe shkruhen te tilla gjera. Ne vende te shohim te verteten ne sy, te denojme kete krim te shemtuar mundohemi te mbulojme turpin tone si komb ( ktu fut dhe veten une) me krahasime te kota.

Po ti cfare lexon? Nuk krahasoi njeri gjakmarrjen me krimin ne familje, por edhe ky qe e ka shkruar qe "meqe ka gjakmarrje, s'duhet te levizim te lire neper Evrope" ia ka futur kot!

Per kete ishte qortimi ndaj autorit...lexoje dhe nje here.

Une po e lexoj edhe 100 here meqe kerkove ti, por perseri te njejten mendim ndaj. Sikur ky shtet dhe qeverite te shpenzonin 1/10  e energjive dhe fondeve qe u jepen "lobing" evropiane per punen e vizave nuk do te degjoje krime te tilla. Autorit i eshte vrare nje mik i mire, nje njeri i fese dhe nje njeri qe vetem te mira percillte, nje mik i tij i cili u vra per te vetem arsye se ishte shume por shume e lehte ta vrisje..

Edhe une te njetin mendim ndaj kur degjova kete krim, nuk e meritojme te levizim lirshem neper Evrope.. Jemi kafshe. ( mbase tani e ke me te lehte ta pranosh, se e shkruajti nje shqiptar).

 

Po pse mer, ç'duhet të bënte shteti?
Ta ruante me skortë të ndjerin  apo të arrestonte gjithë djemt e fisit që do hakmerrej për t'i paraprirë krimit?!
Zaten, vetëm ndokush që mund ta konsiderojë vehten kafshë, beson se vetëm bariu/shteti mund t'ja nxjerrë gështenjat nga zjarri.

 

Ta ruante me skortë të ndjerin  apo të arrestonte gjithë djemt e fisit që do hakmerrej për t'i paraprirë krimit?!

POOOOO.. Nese kjo do mund te parandalonte krimin.. Por, une besoj se ka menyre shume me te thjeshta per te parandaluar nje krim te tille , pa qene nevoja te vene aq ne ekstrem. 

Ai bariu/sheti mbahet me paret tona, edhe nuk do bej keqe nga njeher qe edhe te na mbroje nga moracaket/ kokshtremberit . Zaten, nuk po i kerkojme ndonje luks, thjesht te bej detyren qe i ka ven vetes!

 

 

Ja nje lajm qe tregon se shimpazete , mjmunet , po fillojne te qyteterohen .Po pikturojne sic tregon foto nga ZOO i Brazilit  . Ndersa ky lloi i ketij qe ka marre " gjak me kanu " tregon qe po shkon drejt majmuneZimit te lashte

Roche Seba

Na lodhèn kèto gjèra...nuk ka nevojè as tè shpikim gjè,e as tè na jap kush leksione...pèr kèto krime nuk ka nevojè as pèr hakmarrje e as pèr gjakmarrje..Tè kam pshurur mu nè demokraci...ka nevojè pèr njè shtet si ai i dikurshmi qè i varte nè litar ata qè vrisnin pèr hakmarrje apo gjakmarrje e qè vrisnin gruan pèr njè llaf goje..me kafshèt duhet sjellè si kafshè...

Top-Channel

Shkodër, vrasje për refuzim të gjakmarrjes
09/10/2010 15:10

Shkodër, vrasje për refuzim të gjakmarrjesPresidenti i “Vëllazërisë Ungjillore’ në një interviste dhënë për Top Channel ka deklaruar se pastori Dritan Prroi u vra nga gjakmarrja të shtunën në Shkodër, sepse nuk pranoi të ngujohej sipas rregullave të kanunit, por respektoi detyren e dhënë nga Zoti.

“Njeriu që refuzoi të mbyllej përgjithmonë pas dyerve të shtëpisë, njeriu që nuk e flakte dot tutje shërbesën që Perëndia i kishte dhënë gjeti vdekjen”, u shpreh Fitor Muca, president i ‘Vëllazërisë Ungjillore.

Muca ka bere apel per klerin dhe shtetin shqiptar qe te nderhyje dhe te luftoje me cdo force te mundshme fenomenin e gjakmarrjes.

Po ashtu Muca i bën apel të gjithë strukturave të shtetit që të sigurojnë se e drejta e jetës është e patjetërsueshme.

E dini si zgjidhet kjo puna e gjakmarrjes? Qe shteti te veproje me kanun.

Nese nje mashkull vret per gjakmarrje nje mashkull te nje fisi tjeter, shteti duhet te arrestoje te gjithe meshkujt e fisit vrases e ta vuajne denimin bashkarisht. Nese do te denohej vrasesi me 30 vjet burg, te bejne edhe burrat e tjere nga tre vjet secili.

Dhe po s'paten shkrepur kembezen, jane po aq fajtore, pasi keto jane pune fisesh qe behen me miratimin e me te medhenjve. Futi nje te burgosur dhe atyre te medhenjve, dhe do ta shohim se sa burra do te na dalin me pas.

Ata meritojne denim edhe per denigrimin e kanunit si nje liber vrases, duke ia deformuar vlerat.

Keta njerez s'kane as fe (vrane nje prift) as njerezillek (kane vrare femije te mitur) dhe as kanun, sepse kanunin e shfrytezojne sipas interesit. Keta derra s'dine te lexojne, dhe gojarisht e bejne kanunin sipas interesit. 

Gjakmarrja rrenjezon aty ku shteti eshte i dobesuar, si psh. ne Shqiperi por dhe ne Italine e Jugut deri para pak vitesh.

U prehte ne paqe.

 Ne vitet 1960-1990 gjakmarja nuk ka qene nje problem shoqeror! Do te duhen edhe nja 50 vjet te tjera qe ky problem si nje plage e rende do te mund te sherohet,ndoshta edhe me shume!

 Mbase ka qene dhe nuk e dinim prej propagandes. Po te ishte ashtu, do ta kishin harruar. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).