Ne keto dite te ftohta dimri , mendova se nje recete keku e shoqeruar me caj ose kafe prane vatrave te ngrohta do ju vinte mire;) Kete here po ju jap receten e kekut me karrote, qe ne fakt eshte shume e thjeshte dhe shume prej jush mbase e dine.Une kete here perdora nje permbajtes [...]

37 Komente

gruje pse na ngatrron me kinezerira smiley

nga qejfi ktij keku shkova bleva nji paneton se skisha kshu kinezerirash ne shpi smiley 

Bedrije,

kur ta besh ate kekun me karrota me bej dhe mua nje ze... panetone nuk du.. smiley

hahahaha

ty do te te therras kur te bej llapa orizi mi gru smiley

dmth, tani per dreke.. urgjentimisht! smiley

 

mos vdekshi jusmiley

enka,

kshu eshte kur pi vere me shkume... po, nejse, histori e gjate per net dimri polare... smiley

 hahahha vera me shkume smiley  nuk e harroj dot smiley

ca ke mi En.

Llapa orizit ta mledh at cik mide masi ke pi mejhaneve smiley

Kokrat e ketyre kinezlliqeve jane te famshme.

kokrat Kineze jane dore me nje per reumatizmiket. Jane dhe digestive te mire qe perdoren nga kuzhina indiane per shembull. Po te shkosh ne restorant indian te japin nje luge me kokra star anisi ne fund.

Tani e kuptova pse keku me molle e arra qe bera te dielen ishte disi i cuditshem, nuk i kisha hedhur aspak gjalpe... Rrofsh o En! Keto yjet kineze nese nuk i gjej dot ketu do ia vizatoj kekut nje yll ne ball, sa per solidaritet smiley

iiii, kek komunist! smiley

hahaha, per te krijuar atmosferen e bimes kineze ne forme ylli pra.

Pastaj ky keku shoqerohet me vodka ruse ose raki skrapari smiley

me kujtove ato amaretat qe beja, kur isha e vogel bashke me mamin. Kane qene ca forma prej kaucuku qe i vinim siper brumit dhe e prisnim. ime eme kishte shume fantazi per keto dhe kishte bere vete ca forma jo gjysme hene, jo ne forme ylli... kuptohet, kur dilnin nga furra, ato qe shkerrmoqeshin perfundonin ne gojen tone...

Eni, sa te pres te beje kekun Bedrija, ehuuu ngela pa ngrene kek, e delegova direkt receten tende tek gocat e zyres. Do ta kisha bere dhe vete, po me eshte prishur furri i sobes... ( shyqyr o Zot, se kush merrej dhe me gatimin, pastaj smiley

Pse tu ka prish furra mi Ane? Na more ne qafe na more smiley

tomi, ne qafe pac veten, po prite kek nga une, ti... fshiji buzet pas pragut, thone na fshati i xherrit smiley

 Xherrushe, ne vend qe te fshij buzet pas pragut, po shkoj te haj ndonje kek tjeter ahahahhahahahahaha smiley

me kujtove ato amaretat qe beja, kur isha e vogel bashke me mamin. Kane qene ca forma prej kaucuku qe i vinim siper brumit dhe e prisnim. ime eme kishte shume fantazi per keto dhe kishte bere vete ca forma jo gjysme hene, jo ne forme ylli... kuptohet

kurse mami im i binte shkurt: perdorte per forma nje gote rakije. ua, sa te rrumbullkta i dilnin, sikur i kish bere me kompas! smiley

as une s'kam forma biskotash ne shtepi, por jam me moderne se ime me; perdor gote limoncello. si i tha: "nje shkalle me larte, zonje. skulptor!". smileysmiley

As une s'kam forma biskotash, por zbres 6 shkalle me poshte dhe i blej ne dyqan ndac me yje, ndac me rrotka... smiley

hahaha Glossita me shkrivesmiley

Ana: qeke rehatu prej furressmiley

o enka kam lexuar diku receten e nje nje emblsire torte me ngjan me banane

nese e ke, na e gjuaj njecike

ollrajtsmiley

po pa pete enka se i kam fobi te gjitha embelsirat qe behen me pete smiley

pervec kesaj nuk di as "te holloj" dmth te bej pete me petes smiley

flo, mjeti/vegla me te cilin behen petet quhet okllaji. Dikur kom pas bo pete lakrori vete, por tashti i blej te gateshme.

e di e di smiley e njoh mire ne te gjtiha versionet okllaine, se mami im me binte ndonjehere (dashamiresisht smiley ) nga kercinjte kur beja gabime, dmth e perdorte edhe si "forme edukimi"... ndonjehere them smiley....

po me pelqen t'i them petez ( ne nga jugu i themi keshtu-na )

p.s

lum si gruja qe te ka berbero

Gruja teme, nuk e di pse, kekun me karrota e bo shume shume te mire. Eshte  nje nga te rallat gjona per te cilat e lavderoj.

ajo me te cilen u ndave? apo kjo tjetra ? smiley

Une nuk di te jem nda me grun teme! Pse e kom thone ndonje gjo te tille keshtu pa dashje?

Ah mos ja fut kot tashti se nuk e kom thone. Maksimumi mund te kem shprehur ndonje deshire te brendeshme lakonike. Vetem kaq!

ore  e ke thene po pertoj ta gjej tani smiley

E mire zene se kom thone, por kam genjyer. Po ate dreq kom por jam i penduar!

Qe e ke thene e ke e thene smiley. Nderrove mendje se e pe qe s'gjendet kollaj tjeter ? smiley

mbaje fort

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).