——Zamira Cavo——   Shqiptarët janë mësuar tashmë që “zgjidhjet” e tyre ti shohin tek të huajt. Eshtë një psikozë e trashëguar kjo por që padyshim ka rrënjët e veta në histori. Diskutimi mbi këtë temë do të kërkonte padyshim ndonjë konferencë shkencore por ajo që dua të tërheq vëmëndjen është një fakt gati unik në [...]

2 Komente

Dikush do të thotë se “fajin” në këtë rast e ka lidershipi i opozitës që nuk gjen gjuhën me ndërkombëtarët. Dikush shkon edhe më tej dhe thotë se “të huajt nuk e duan lidershipin e opozitës sepse nuk është i besueshëm” Jam dakord, por pyes: Përse nuk e duan? Sepse nuk është i besueshëm! I besueshem ndaj kujt? Ndaj ndërkombëtarëve apo ndaj demokracisë? Hajt ta ndajmë këtë, se po të jetë ndaj demokracisë , nuk besoj se lidershipi i maxhorancës është i besueshëm.

 

Keta artikuj naive kane kohe qe mbushin hapsiren shqiptare. O jemi budallenj ne shqiptaret ose bejme lojen e shejtanit pa e kuptuar. Jane aq te qarta dhe te thjeshta keto gjera sa nuk ka vend per te tille artikuj. Qe nje i huaj te mbeshtesi dike, e para ashtu sic thuhet, duhet te jete i besueshem gje qe opozita nuk e ka. e dyta; edhe po nuk eshte i besueshem i dyti ( opozita) sepse i pari (pozita) eshte i pabesueshem, duhet te ekzistoje nje alternative e trete qe te jete e besueshme. fatkeqesisht kjo alternative nuk ekziston. shqiptaret kane vendosur qe te harxhojne energjite e tyre o me opoziten o me poziten. truri dhe energjite nuk u shkojne pertej tyre. Bota perendimore ka boll probleme me vendet arabe e te tjera. nuk ka ne plan dhe as nuk ka deshire qe te krijoje nje alternative te trete. shqiptareve,  qe u mbeti goja te shajne dhe kritikojne nderkombetaret, hajt bujrum, le ta krijojne vete. Gjithe kjo energji, gjithe ky mllef per asgje, sepse ''burrat'' e vertete   mungojne ne ate vend.

C'te bejne nderkombetaret?  ne e treguam kush jemi ne '97. duhet perkrahur e keqja me e vogel per hir te stabilitetit. kete bejne nderkombetaret duke patur parasysh kokat tona ...

P.S. besoj e moret vesh qe wikileaks, nxorri dokumenta qe vertetojene se nje nga kreret e opozites libiane, ishte nen kontrollin e tyre ( cia) per rreth 25 vjet. Ai jetonte ne rrethinat e washington dc, ne virginia.

Kur nderkombetaret i ndersehen opozites ... dmth qe ose po gatuhet dicka verdalle dhe opozita duhet ta qepi gryken se kena pune te tjera, ose qe stabiliteti per momentin eshte shume i rendesishem sa te mbyllim nja dy gjona qe kena ne dore

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).