Kaloj gati çdo ditë përpara tij. Në sheshin e vogël, kur koha është me diell, ulem për të pirë një kafe në njërën nga karriket plastike të lodhura nga përdorimi. Ajo që më intrigon është buqeta e vogël me lule e vendosur në krahun e tij të bronxtë. Edhe kur bën ftohtë e bie dëborë. Kush i [...]

54 Komente

Te faleminderit! E dua shume vjershen qe ke zgjedhur dhe kisha kohe pa menduar per Emineskun dhe fatin e tij tragjik. Vargjet qe dua me shume nga sa me siper jane:

 

Dhe ta vë kokën që më dhemb

Mbi gjoksin tënd, mbi gjoksin tënd.

Finisterre,

Jam plotesisht dakort me zgjedhjen tende. Ne ate poezi ato jane vargjet me "dramatike", më me peshë. Edhe pse si te gjithe romantiket, poeti e ve vetem ne rolin e viktimes, atij qe vuan. Por lidhja mes kokes "qe dhemb" (me shume se nje dhembje koke)  dhe gjoksit femeror si prehje, ballsam, eshte e bukur. Nje lidhje sa e ngushte, e afert, aq dhe erotike. Momentet me te bukura ne një lidhje dashurie.

Eminesku me kujtohet, sepse sic e kam thene, kaloj shpesh perpara monumentit te tij, por as tani qe te shkruaj, nuk e di se kush i vendos ato lule?

smiley Ne fakt me pelqejne ato vargje pikerisht sepse i mendoj nje-kuptimeshe. Poeti vuante nga nje psikoze maniako-depresive dhe deshira per te mbeshtetur koken ne gjoksin e te dashures pak ka nga shtysa erotike. Prehja merr ngjyra te magjise se sherimit, nje lloj mrekullie mjekesore. Pak ka nga dashuria e nje burri per nje grua aty. Nevoja eshte nevoje per shelbim fizik, per ta "lene" koken (dhimbjen) ne gjoksin e qenies se ciles i besojme me fort. 

 smiley

I five you, cba.  Shkurt tani per tani, mungese kohe.

Edhe une kisha kohe pa e lexuar kete vjershen (variantin shqip te sjelle ketu) dhe duke lexuar rresht pas rreshti po me kujtohej sa dhe pse e pelqeja, dhe e rishijova anew. smiley

Flm cba.

Xhibi, te falenderoj gjithashtu.

Ka disa "takime", qe ndodhin ne jete, qofshin poema, romane, piktura, filma, kenge, etj., Nje nder to ka qene dhe kjo poezi e Emineskut. Por me vjen keq qe duke qene te izoluar totalisht, me nje numer te madh veprash arti e filozofie "takimi" ka ndodhur vone. (Sigurisht, me mire vone se kurre.) Por, nuk ka qene i teresishëm ashtu sic do te kishte qene ne "kohen e duhur". Dhe per kete me vjen keq.

Oh, come into my arms' embrace
That I may gaze upon your face,
And lay my head in grateful rest
Against your breast, against your breast !

...

Eja në krahë të të mbaj
Të t’admiroj, të vdes pastaj,
Dhe ta vë kokën që më dhemb
Mbi gjoksin tënd, mbi gjoksin tënd.

 

Perkthimi ne shqip jep nje variant me fatalist (duke u nisur nga ky versioni anglisht), por gjithsesi me pelqen fort, gati behet nje variant me vete, po aq i bukur, ne mos me i vecante ngase flirton me vdekjen dhe behet me dramatik per rrjedhoje.

Ketu ka poezi te tjera anglisht-rumanisht te Emineskut.

Cba, thx again dhe na sill dhe ndonje gje tjeter poezi/letersi. smiley

 ja dhe nje tjeter nga Eminesku:

 

GJER TEK YLLI

 

Nga toka gjer tek ylli larg 

e gjate eshte udha fort,

sa mijra vjet drites se tij

iu desh te mbbrrije ne bote.

 

U shua ndoshta ylli krejt

ne terrin e paane,

por pamjen drita ia sjell

e lind ne syte tane.

 

Nga ylli qe tani s'esht' me

ne qiell ndrit nje ikone,

ai eshte prape, megjithese s'eshte,

i vdekur ndrit gjithmone.

 

Kur dashuri e bukur vdes,

kur humb diku ne nate,

ndricimi i saj ne kthim, keshtu

na vjen e na gjen prape.

 

 

Kadareja ka marre zakonet e Nolit qe fantazonte tej autorit dhe na sillte perla ne shqip, por qe shume here ishin pak larg origjinalit. kjo s'do te thote te flasim kodra pas bregut dhe te themi qe Emineskut i dhembte koka ( fizikisht) dhe donte te mbeshteste koken ne gjirin e nje gruaje se ndoshta kish nevoje per nje masazh. cudira lexon ketu tek peshku ... ''Kritike letrare'' qe vetem letersi nuk kuptojne ... I shkreti Eminesku.

 

O Lira, pa shko nje çike! Megjithemend kjo! Shko lexo ndonje gje qe e merr vesh dhe mos i qaj hallin Eminescut.

 Mendoj qe lulet tek statuja e Emineskut i vendos bashkia (mini-bashkia). ka fonde speciale per te nderuar figura te tilla. mund te telefonosh ne bashki dhe te pyesesh, per kuriozitet. te lutem n'a e shuaj kureshtjen. Do jete edhe nje mesim per shqiptaret pasi francezet dine te nderojne edhe te huajt kurse ne kemi lene pas dore tanet ...

Lira,

Nuk besoj se i vendos Bashkia sepse, jane gati te perditshme. Dhe ne te shumten e heres i ngjajne tufezave qe bejme vete me lulet e kopshtit apo me ato te nje lendine. Pikerisht kjo ishte prekse.

Mund te pyesja dhe pronaren apo kamarieren  e kafenese aty prane, por ne te njejten kohe nuk doja qe ta merrja vesh te verteten. Kjo do te ma priste imagjinaten, por sot duke pare vendin ku ndodhet statuja me Maps, vura re qe jo shume larg, ndodhej nje kishë rumune...

 

Po, cba, ke te drejte. Me i besueshem eshte varianti i kishes rumune. Dua te shtoj qe ka nje hipoteze qe Eminesku ka origjine shqiptare ( nuk e thashe me pare se nuk doja debat, pasi na dolen shume shqiptare te famshem, po ja qe s'me rrihet). Thone qe gjyshi apo ster gjyshi e ka patur emrin Emin dhe ka qene nga Dibra. Eminesku i ka dashur shume shqiptaret dhe gjuhen shqipe. Dhe histori te tjera si keto qe nuk dua te zgjatem ...

 

P.S. Tani te vime prape te lulet ne Shqiperi. Ja fragmenti i famshem: Koncert ne Vitin 1936 - www.tanmarket.com/php (min. 32-33) .

Ne nderim te Emineskut (pasi e donte shume folklorin shqiptar)  po ve edhe nje kenge shqiptare te kenduar nga Tefta Tashko, '' Zare dil ke fiku''TEFTA TASHKO--zare dil ke fiku

Bukur.

Vetem ne paris blihen lule me para, tha toger Shazivari (shkurt Shazo).

emo,  me duket se e tha nen-prefekti (Bert Ndrenika), jo Shazoja.smiley

ktu lulet i hane gomeret - vazhdoi

smiley
Yes, true smiley
Shazaos ia thane, do e kish bo I pes frongsh ate dite smiley

 Jo Shazua, por kapterri (Bep Shiroka), s'po me kujtohet emri artistik...

Vesel..smiley..pshtyva ktu,u tha dhe nuk erdhe,te pushova n'vend..

 

ooooo-ksss-identi e quan pppp-iaaaa-no!

heu bre emineski shkret ka ra n'goj t'shipes e nuk po don me dal ma!

kete e kam gjetur te Mehr Licht! revista

m'u duk me vend

 

Normal
0

unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

hapedefaults v:ext="edit" spidmax="1026" />

hapelayout v:ext="edit">

hapelayout>

Ora ndalet. Pret si e dashura

 

Ti dukesh si këpurdhë shiu,

e lagur nga frika e dashurisë me zë.

(si film bardhezi. Si zëri te Kryqëzori Potjomkin,

Vjen pas krimbave mbi mish dhe vdekjes me krimba.)

Ora ndalet nga drita,

si këpurdhë shiu.

Dielli ecën lart si kërmilli,

mbi një kërpudhë shiu.

(Kjo krejt me ngjyra.)

Njeriu shkel mbi të shkuarën,

si shkel padashje një kërpudhë shiu.

Ashtu matet i lagur me peshën e këpucëve,

dhe baltën jashtë tabelës së Mendelejevit,

të gjakut të kërmillit.

(Pa peshën specifike.)

Edhe ai, si unë e ti, kur pret gjatë,

nuk pret dot më.

E shkul sahatin nga dora,

si kokën nga shpirti,

dhe nxjerr gojën përballë,

një luge të madhe e të trashë,

aq sa goja nuk e nxe,

të mbushur plot me uri.

(Edhe pse e nikeluar dritë.)

 

Escargo.

 Kënshëm , kjo më ka pëlqyer më shum se disa nga "letrat" .Mënyra e stili është i njënjtë po kjo është pënjimend origjinale. Pse dashke që poetët të vdesin të rinj.Ata të rinj mbesin edhe pas vdekjes .  

Faleminderit per fjalet e mira. Sa per poetet, largqofte! nuk e dua asnjehere vdekjen e tyre, por, ashtu si heronjte romantike, dhe poetet romantike ne perfytyrimin po ashtu romantik, vdesin te rinj. Kjo krijon legjenden, mitin, etj. etj. Per fat te keq, kesaj nuk i ka shpetuar as Eminesku.

Po Eseninin , besoj se e njeh .Dashnor i madh i dashurisë .Mund të dalë diçka e bukur me stilin tënd . 

?

 

krejt subjektive kjo: kto krahasimet e guximshme jane shume delikate dhe me risk te madh (si cdo gje qe e ka fitimin potencial te madh), dmth me duket sikur e dashura nuk ndalet dhe pret si ora, dhe as anasjelltas, ora si e dashura, ose (e tjeter autori kjo) zeri nuk ulet si dikush ne nje stol parku... zoti m'falt ne e paca gabim.

mu ke habit me duket!

lol me pelqeu e kom gjet thash me lart.

emigrant, nuk te fal kush kur ke b@th e ke B@th me u ul ne stol parku. se harrova.

Poshte emigranti!!! smiley ky albanez smiley gjen kohe te vije te shullitet ketej me keto palo tema, dhe nuk e sjell koken aty ku duhet!!! Nejse, 5 days to go... kapitull tjater pasandaja dhe nuku to kete me mundesi te me flase pa shenja pikesimi te rregullta.

Nejse, kjo eshte per te vrare mendjen per sot:

bijtë e Izraelit nuk e hanë gilcën e kofshës që kalon nëpër zgavrën e ijës

chew the cud baby, chew the fricking cud!

e kane me ijen e bukurise se femres bijte e ... por do ta gje te premtoj pjesen ne shqip

Oh, per ashtu ta eleminoj une kerkimin, i dashur.

ja ku e ke:

 

Zan. 32:25,26,31,32 (po pliiz, lexoje te gjithen smiley ).

25 Kur ky burrë e pa se nuk mund ta mundte, i preku zgavrën e ijës; dhe zgavra e ijes së Jakobit u përdrodh, ndërsa ai luftonte kundër tij.

    26 Dhe ai tha: "Lërmë të shkoj, se po lind agimi". Por Jakobi iu përgjegj: "Nuk do të të lë të shkosh, në rast se nuk më bekon më parë!".

 

 

31 Mbasi ai kaloi Penielin, dielli po ngrihej; dhe Jakobi çalonte për shkak të ijës.

 

    32 Për këtë arësye, deri në ditën e sotme, bijtë e Izraelit nuk e hanë gilcën e kofshës që kalon nëpër zgavrën e ijës, sepse ai njeri kishte prekur zgavrën e ijës së Jakobit në pikën e gilcës së kofshës.

Por edhe pse thote "per kete aresye", pyetja mbetet: Perse!?

chew the cud... smiley (e kam per veten time, mos u shqeteso per kete.)

 

 

 

heu i kuq edhe i mire! loooooooool

e megjithate kam nje pershtypje me mire behet, meqe asht anglishte. rrofsht!!!

Please let me know too then... smiley

mbare!

interesante. e ka per hapin, jo calimin. as per udhen. (e kam me vete, mos u shqeteso perse). lol

Let us go then, you and I,   
When the evening is spread out against the sky   
Like a patient etherised upon a table;

Nuk di a kapet diferenca.

mos u ngatro shqipo!

hajt ecim, une e ti

kur mbremja perhapet perfaqe te qiellit

si eteri duron mbi tavoline

 

vere lundre

petlla, me shume emocione te bukura po na e mbush peshkun, dhe cba-se shume falenderime per temen dhe ndjeshmerine, por per sa me siper nje peshk i vjeter do te sugjeronte 'futja vrapit dhe mos u ndal para lundres'.

nuk e mer per keq o pesh i vjeter _ lundra nuk kam peshk kap njerz - amerika nuk ban te kuq, ban optimiste.

petullore, sa bukur duhet te jete jeta kur cdo gje shpjegohet me nje ndryshore. 

nuk ka asnje ndryshore qe nuk e ben jeten me te bukur se eshte - e shemtuar - hihihi

nese e sheh jeten si nje bashkesi te madhe mundesish, eshte disi krim ndaj larmise te mos shohesh bukurine. ndryshoret binare qe vrasin larmine mund edhe ta shemtojne. ti sillesh sikur di, pra jo aq binar se sa thjesht nji, por fjalet ta tradhetojne dashurine per larmine. shemtine e harruam fare. 

52 yje

besoj se biem dakort qe ambiguiteti eshte nje nga ato konstante qe na shkrijne fare nga kenaqesia- disi perverse, por kenaqesi gjithsesi.

patjeter. ke 52 zgjedhje + 1. ne te gjithe kemi vetem !

ok. nuk ngaterrohem.

me t'mira.

meqe ra fjala si t'u duk postimi im, ngjan si lulet, apo me duket_ si e zgjodha - ngjan me shijen - pa mua brenda. m plqeu si vere lundre.

fjala s'ra m'asi ven.

oki

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).