Mana Mana të bardhë shkund gjinjve të tu, të buta, me lëng e të ëmbëla thithkat, më të mirat i ruaj për më vone, ca i ha, e më fanitet papritur kohë e shkuar, shamitë e plakave që nuk janë më, kopshteve që nuk janë më të Tiranës. Pjeshkë, vishnje, fiq e dallëndyshe, pantallonat e [...]

25 Komente

 Ah, jo keshtu mirazh, s'e ke mire.  Dy dite rresht te na ngjallesh kujtime ... "kujtime vegjelie."  

Perpos te tjerave (...), gjyshja ime (ndjese paste) thoshte qe pema e manit e ka hijen me te rende, dhe mjere une c'hiqja me shuplaka hidhrash kur me kapte gjyshja ne maje te manit.  

Gjithesesi eshte alamet peme per "gjuajte" me djalken qe kishte ardh me pushime ne shtepine gjindur.  Une ne maje te manit, ai matane gardhit ne maje te dardhes smiley.  omg, those good ol'days smiley.

Pertej kujtimeve rated PG 13, you strike gold again.

thnx. Monda.

të premtoj se do qethem këto ditë dhe do sillem më mirë. smiley 

Ah, jo Samson, mos i prek floket.  E le Delilah pa pune ashtu smiley

US paska vendos me mbajt qendrim te rrepte ndaj Anxhelesl (nuk lejohet te hapet linku.)

i have same memories smiley

Mani i oborrit tim ka qene me nam. Homerik. Si edhe ulliri, per te qene i sakte. Kuptohet si vjen tek une kjo poezi.

Flm!

Mirazh, shume e mire si zakonisht aq sa po e ben boze smiley , por jam kureshtare te di cfare pate parasysh kur shkrove kete:

 

Ka shumë të ngjarë të jetë shkruar diku [...]
 

…për etërit e tharë të shkretëtirës,
ku shkojnë retë vrenjtur e nuk ndalen,
përpos për virgjëresha e të shenjtë,
për sytë që ndizen flakë e vetëtijnë,
rrufe, plas diçka përbrenda e derdhet,
nis stuhia, të çarat lagen, nxjerrin tym…

Nese jo me muzike?

Po nis te dyshoj se mos libri yt i preferuar eshte Sidharta.

 Ncuq...Tao Te King.smiley

Po. E pritshme smiley .

Pergjigje per "cepin" ishte kjo?

 smiley

manit anglisht: Mulberry

Gjinia: Morus.

meqe ishte llafi per pemtarine. smiley

nje nga poezite ku Erosi i fshehur pas simbolesh ngre krye qe nga vargu i pare gjer tek i fundit. megjithese mani ne vetvete perkon me simbolin e mencurise dhe durimit, sepse nuk lidh kurre lule pa u ngrohur koha mire e mire, ketu ka marre nje konotacion fort erotik, thua se do te dale kunder natyres se vet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).