Shqipja jashtë kufijve, si gjuhë e dytëËshtë dashur një konferencë për gjuhën shqipe dhe letërsinë që Ministria e Arsimit dhe Shkencës të thotë fjalën e saj në lidhje me mungesën e librave shqip në vendet ku jetojnë dhe punojnë shqiptarët.

8 Komente

Nuk eshte nje problem mungese por niveli, zoti minister. Nese merret parasysh grada e kerkimeve shkencore ne boten akademike shqiptare(gati nihil), pse shqiptaret u deshkan bazuar ne tekste shqiptare, shume shpesh te perkthyer cope-cope, duke pasur mundesine te konsultojne direkt tekstet ne gjuhen e prejardhjes te tyre?!

Investo ne kerkime shkencore, zoteri. Investo ne ate qe shqiptaret s'mund te gjejne ne literaturen e huaj. Investo ne nivele te larta perkthimi me pas hajde e na ligjero per mangesite e shqipes. Je ti dhe paraardhesit e tu qe e kane katandisur shqipen ne kete gjendje.

 

e si mund te investojne tek gjuha shqipe  ata qe po e shkaterrojne .Gjuha shqipe eshte elementi kryesor  i identitetit kombetar  ,atehere si mund ata qe e luftojne  kete identitet  te jene promotore te tij .Po ti shikosh te gjithe keta kur  flasin  shtrengohen ne menyre te dukshme  qe me shume se gjysmen e fjalise ta kene ne gjuhet anglo-italo-greke  ne menyre qe [sipas tyre]te duken' modern ',te 'integruar' e 'europiane' .Njerez me kompleks te tille te poshtesimit  nuk e kane per gje te godasin  elementin me te fuqishem qyteterimor shqiptar -gjuhen e bekuar shqipe

Se pari me cfare te drejte u kerkon ky zoteri shteteve qe kane emigrante shqiptare te zhvillojne ne shkollat publike shqipen si gjuhe te dyte?

Në momentit kur vendet ku jetojnë emigrantet do të lejojnë futjen e gjuhës shqipe si lëndë me zgjedhje në kurikul, atëherë qasja jonë do të jetë një qasje tjetër", - u shpreh Tafaj,

Tani ky o eshte nje idiot ose nje mashtrues klasi. Me kete qe ben, sikur te mos jete idiot dhe mos ta kete megjithe mend ky heq nga supet pergjegjesine per te ndihmuar femijet e emigranteve te mesojne shqip.

Skemi cfare bejme sic e kemi thene vendet ku jetojne emigrantet shqiptare nuk lejojne futjen e shqipes si lende me zgjedhje kurikul blah blah blah....

Do te thote ky maskara neser.

Vendet percaktojne gjuhet me zgjedhje sipas numurit te emigranteve dhe interesave publike. Femijet Italjane mesojne Italisht ne Gjermani se neser keta femije mund te shkojne ne Itali te punojne per kompanite gjermane, Italia eshte pjese e BE dhe gjermania ka interes te kete njerez te dine Italisht. Po shqip perse ta bej Italia, Greqia apo Gjermania? Perse taksapaguesi gjerman, italjan apo grek te paguaj per femijet shqiptare te mesojne shqip?

Shkollat paguhen nga sheti qe ka interes, shoqatat civile jo fitimprurese dhe kompanite fitimprurese. Po keshtu dhe prinderti e femijeve puguajne dicka

Psh. Shkolla gjermane ne Boston "Deutsche Sonnabendschule Boston" eshte hapur kryesisht per femijet e familjeve gjermane dhe finacohet 10% nga shteti gjerman, 40% nga prinderit dhe 50% nga OJQ dhe firmat private.

Me thoni

Ka qeveri shqiptare te financoj 10% te shpenzimeve per shkollat shqipe?

Ka prinder te paguajne 40% te shpenzimeve te femijeve?

Ka OJQ dhe firma private te paguajne 50% te shpenzimve

JOOOO Se ne te gjithe Qeveri, Prinder dhe firma apo OJQ si dembele dhe qylaxhij qe jemi presim te na i bejme te tjeret kete

Ja e ka thene Ministri pak me lart dhe as libra s'kane shkollat shqip ne greqi

Pak javë më parë, Këshilli Pedagogjik i Mësuesve shqiptarë në Greqi dha alarmin për mungesën e teksteve shqip në vendin fqinj, çka do të pengonte fillimin e shkollës për nxënësit shqiptarë. Zgjidhja mësuesve iu ka ardhur nga disa dhurime vullnetare nga shoqëria civile

sa kritike te rrepte qe jeni!! Car keni bere juve specifikisht per gjuhen shqipe, pervec llomotitjes ne shqip? Keni perkthyer literature a keni botuar literature shqip, a keni bere ndonje studim.....a keni dhuruar ndonje liber shqip per ato shkollat shqiptare atje ku jeni?

Jam shume I sigurte qe pergjigja eshte JO!!!

 Jo jo jo, edhe kjo prape sdo me thene te mos kesh nje mendim kritik per kete ceshtje. Nese ne kete bote do te kritikonin vetem ata qe kane kontribuar per nje kauze te caktuar atehere i binte qe me cdo ceshtje te merrej vetem 1% e njerezve perderisa aq eshte pak a shume numri i njerezve vertet te anagazhuar aq fort me nje ceshtje te caktuar. Dhe ajo ne fakt do ishte nje bote shume e vogel dhe meskine, bash si kjo tendja.

talk is cheap ...

noshka po edhe ne shqiptare jemi cfare pret ti nga ne ju ata ato smiley

po I njof mire neve smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).