Multikulturalizmi liberal, fytyra njerëzore e barbarizmës së vjetër Slavoj Žižek Përktheu Arbër Zaimi Kohët e fundit përzënia e romëve, apo ciganëve nga Franca ngjalli protesta tejendanë Europës – protesta erdhën nga mediat liberale por edhe nga politikanë të rëndësishëm, dhe jo vetëm të së majtës. Mirëpo përzëniet vazhduan, e nuk përbëjnë veçse majën e një [...]

3 Komente

Multikulti eshte i suksesshen neper hane, perndryshe nuk ka asnje kuptim.

Emigracioni ishte i nevojshem ne nje faze historike, ashtu si ka qene per Ameriken deri ne njefare çasti historik. Eshte normale qe kur vendi s'ka me nevoje per emigrante, te mos pranoje te tjere dhe te perkujdeset per asimilimin kulturor te atyre qe e fituan lloton historike.

Etnocidi kulturor eshte faze e natyrshme, laramanise kulturore i vihet kufiri tek thana e lejohet njefare larmie kulturore ne emer te ideve dhe vlerave perendimore. Me pak fjale lejohen ca pakica qe si prishin pune kujt por qe te ruajne kulturat e tyre duhet te paguajne haraçin e te qenit ne shkallen e ulet te rendit shoqeror (hebrejte paguan haraç te larte meqe donin te ishin ne shkallen e larte te rendit shoqeror).

Te njejtin haraç paguajne edhe larmite krahinore brenda se njejtes kulture, apo larmite e kulturave politike brenda te njejtit sistem.

Laramania eshte kunder natyres dhe pasi nderhyn ajo, gjithçka ekuilibrohet.

Nje vend duhet te kete 1 kulture sunduese, nuk ka ekzistuar ndonjehere ndonje vend me disa kultura sunduese, nuk ekziston sot dhe s'ka per te ekzistuar ndonjehere, multikulti si baze e nje shteti eshte utopi.

 

Multikulturalizmi liberal

Shqip: "U bome si komt e dhise" ose "U njoftem si shume"  smiley

Nuk e di per shtete te tjera, por persa i perket Gjermanise, multikulti eshte teze e socialdemokracise, madje me teper e te gjelberve gjermane qe jane pak me majtas se socialdemokratet, dhe jo e liberaleve.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).