Paralajmërime paradoksale! “Para një persekutimi, çdo person ka të drejtën të kërkojë azil dhe të marrë azil prej vendeve të tjera”. Nga ARBËR SHTËMBARI Te filmi “Avokati i djallit”, ku djalli (i interpretuar nga aktori i njohur Al Pacino) në plaidoyer’- in që i bën vetvetes zbulon disa nga paradokset e Zotit. Ai thotë: «Vetëm [...]

1 Komente

Injorance qe shitet.

Ky shkruesi nuk ka dijeni se marrveshja eshte "unilaterale", ngase eshte Shqiperia qe ka kerkuar liberalizim vizash, e nuk eshte "bilaterale" , kjo eshte arsyeja qe BE ven kushte per te arritur kete marrveshje.

Ne rastin kur nje shtet kerkon nje marrveshje te tille, pala lutese, merr ne shqyrtim gjendjen politke ekonomike te vendit kerkues.

Duke qene se Shqiperia nuk eshte nen sundimin e kriminelave 50 vjeçar, pala lutese pranon kerkesen , por duke vene disa kushte sigurie, pasaportat biometrike, kontroll ne dogana, punojes policie serioz, etj.

Plus kesaj, pervoja e kaluar me vendet e tjera, BE kerkon nga shteti Shqiptar " njohje pergjegjsie", qe perkthehet se vendi yne do pergjigjet financiarisht.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).