Dera trokiti dy herë, më pas nuk u ndje per ca sekonda. Askush nuk u pergjigj. Trokiti sërish. U hap. “Po ti… pse qenke bërë kështu? “, pyeti e ëma. Ajo qe kthyer. Dukej që kishte qëndruar shumë nën shi. Flokët i binin nëpër  sy e i preknin shpatullat e mbledhura natyrshëm prej të ftohtit. [...]

11 Komente

si ide s'eshte e keqe, jane gjera qe i bluajme perdite, por mbetet prape ne nivel siperfaqesor. Dhe s'eshte tamam fati, dmth, kuptimin me te sakte do ta jepte "Kesmeti" ose "e shkruara". Pergjithesisht, kam filluar te bindem qe vertet ne s'jemi 100 % zoter te vetes dhe te jetes sone, varemi nga ca fije qe na leviz dikush, si puna e atij njeriut te hekurudhes qe ndryshon binaret, per t'i ndryshuar drejtimin lokomotives. E ketu ndodh aksidenti, ti do te ikesh majtas, ferrovieri t'i kthen binaret djathtas edhe... ti s'di nga t'ia mbash pastaj.

smiley

Don't give the Gravity Police a reason to knock on your door; do us a favor and always obey gravity. smiley De-molecularization is painful! So: "Obey Gravity, It's The law!"

Me pelqeu, per pak me ngjau se po flisje per mua.. smiley

nc nc nc nc

Si eshte gjuha shqipe...na jane bere normale ca shprehje ne te foluren e perditshme. "Trokiti dera," "Ra dera..." Kur e dime qe dera vete as troket, as "bie."

"Mbledhur natyrshem prej te ftohtit" - impaktit te te ftohtit sikur i behet me hile ketu. Nejse. Nuk lexova dot me tej.

 for whom the bell tolls?

Why, it tolls for thee. smiley

 dang dang dang

smiley

U ul në divanin në cep të dhomës dhe duart e njomura i vendosi sipër gjunjëve. Në fytyrë kishte një shprehi të palexueshme. E ëma iu afrua. Vajza lëvizi dorën në shenjë konfirmimi se qe mirë dhe se nuk kishte dëshirë të fliste në ato caste.

Si behet ky gjesti, dmth nga gjuri dora levizet ... ?

Si fillim e fusim ketu si gjest dhe pasi ta praktikojme me vete e perdorim dhe me te tjeret, si personazhi ne tregim, se beka shume pune; me nje gjest i thua tjetrit jo vetem qe te te lere rrehat, por dhe qe te mos shqetesohet se je mire.

S'doli huq leximi anyhow se mesova fjalen ferrovieri. Te gjithe fajin e ka ferrovieri. Bile me kete theme te komentit te Anahuqes jam i bindur qe del nje bejte (tip, bej te fle po ferrovieri s'me le) po s'me vjen tani...binaret e vargjeve presin me kot per tu levizur se ferrovieri i bejteve do jete duke bere pushim.

P.S. Anhushe, s'kisha ndonje kontestim per komentin, thjesht mora spunto. smiley

Xhib, pergjithesisht ti s'ke nevoje fare per ferrovier per te marre spunto... nisesh direkt me xhirim gomash! smiley

tanto, ferroviere eshte italisht, se s'me binte nder mend fjala shqip... mashinist, s'eshte ihere.

mashinist, s'eshte ihere

do jete trarist atehere smiley

... ose binarist smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).