Piramida “më” e bukur Leart Kola Para disa ditesh Strazimiri, një deputet i mazhorancës, një nga ato karakteret e virtytshme të së djathtës, pa vese dhe pa fytyrë, i detyruar të skërmiste diçka në mbrojtje të çmendurisë së radhës së shefit të tij përpunoi këtë frazë që stonon në logjikën e saj: « Parlamenti i një [...]

4 Komente

C'te thuash per kete shkrim ...

nese tek arsyet per mbajtjen e piramides hyn fakti se eshte vendi ku drogoheshin njerez te caktuar, atehere une jam ne anen e Berishes.

Qe ajo piramide eshte simbol i komunizmit, kjo nuk ka pike dyshimi. Megjithese nuk ishte mauzole, sepse nuk ishte varri/trupi i Enver Hoxhes brenda, gjithkush qe e ka vizituar atebote muzeun e mban mend qe funksiononte me shume si mauzole. Ne viziten e rastit qe beme me klasen mbaj mend qe kemi pritur ne radhe gjate, ne cdo cep te muzeut kishte sigurimsa qe pergjonin dhe vizita kryhej sipas nje rituali/rruge te caktuar.

Megjithate piramida nuk ishte simbol ekskluziv i komunizmit megjithese pas '91 nuk ka pasur ndonje funksion te qarte po aq te rendesishem sa para '91.

Personalisht mendoj qe piramida nuk duhet prishur; parlamenti mund te ndertohet duke e perfshire piramiden brenda apo ku di une ngjashem si kancelaria federale gjermane http://commons.wikimedia.org/wiki/File:B...

 

  Do të shkatërrohet sepse të rinjtë, studentët dhe pedagogët që do të duhej të ishin forcat katalizatore të revoltës antidiktatoriale...

Diktator pa diktature? Po na i beni lemsh terrmat dhe konceptet.Nqs me diktator nenkupton personin e veshur me pushtet qe dikton gjithcka , po.Diktatura/tirania  e shumices parlamentare, soft despotizmi -nje rrezik qe e ka parashikuar  Tocqueville.Ka dhene dhe solucionin por qe ketu nuk ben fajde.

Kurse shpresat per revolta apo reagime te rinise studentore (jo thjesht per piramiden) jane endrra te nje nate dimri.Rinia studentore po merret me revolucionin seksual tani per tani. 

Mua artikulli me pelqeu. Shume nga ne, meqe smarrim shume vesh nga arkitektura, i meshojne ne radhe te pare arsyeve ekonomike se pse piramida nuk duhet prishur. Ketij argumenti salistet i pergjigjen me simboliken qe perfaqeson/te piramida, por edhe me argumente te tjere idiote si "godina e parlamenti shqiptar duhet te jete godina me dinjitoze".  Tamam me cmontimin e ketyre "argumenteve" merret autori.

 bukur...qarte

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).