Romët e ‘lumtur’ të Evropës Shkruan: Valdrin Prenkaj O plameni e Devlengo A është ‘Rom’ vetëm një emër që sjell kujtimin e një historie të parëndësishme Dhe vetëm për Persinë  ka pasë domethënie gjithë  këtë kohë Ditët që prej atëherë e kanë mbështjellur emrin Rom në mister, Derisa  bota kishte gjetur në të një burim për t’i [...]

3 Komente

 Dështimi i Bashkimit Evropian që të merret më seriozisht me çështjen dhe problemet e romëve është rezultat i sukseseve të filmave si “Shutka”, regjisorët e të cilëve, për t’u bërë të famshëm në Evropë dhe Amerikë, përfitojnë mbi vuajtjet e një populli, duke i paraqitur ata jo ashtu siç janë, porashtu si e kërkon tregu dhe siç kanë dëshirë perëndimorët t’i shohin.

 

Fatkeqsisht kjo vlen per gjithe Ballkanin dhe menyren se si e shef Evropi ate...

 

 Ja ke fut kot plako . Unë s' kam ndëgjuar eparë që romët i trajtojnë ndryshe nga emigrantët e tjerë nga gjithë bota e jo ma nga ballkani.N'evropë ka afrikanë e  indianë(vllezrit e romëve ) sa të gjithë romët e evropës lindore . Rasti i romëve nga bullgaria e rumania s'ka lidhje me emigracionin pasi ata janë qytetarë të BE dhe gaxhoj   të ishin ashtu do ti kthenin . Po vendet e ballkanit duhet të ndryshojnë politikat e tyre në ndihmë të romëve. Evropa perëndimore s'ka probleme me romët e tyre .Dhe si bëjnë fimat politikat , vaj medet po shkonin punët me filma .

Eshte problem shoqeror dhe kulturor....Ne Evropen e veriut dhe Skandinavi Romet jane shume te integruar sic e tha dhe Prizenrzarakia.

Problemi qendron me standartet e jeteses brenda BE-se.....Dhe shtrohet pyetja gjithashtu...A duhej ti jepej statusi kandidat Rumanise dhe Bullgarise, ne nje kohe kur Evropa e dinte mire gjendjen e Romeve atje? Evropa investoi shume dhe u dha shume paketa ndihme ketyre vendeve ne ndihme te Romeve por asnje kacidhe nuk mberriti ne vend.. A duhej ti behej me teper presjon nga BE qeverive te Bullgarise dhe Rumanise ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).