Dihet që jeta njerëzore karakterizohet nga brishtësia, edhe duam s’duam, mbetet në thelb funksion i tragjedisë dhe vdekjes, sepse kërrkush nuk ekziston përveçse në atë interstic ku ndërveprojnë e ndeshen madhësi e forca të fundme e të pafundme. Fakeqësitë, sikurse tërmeti në Haiti, tsunami në Azinë Juglindore, aksidenti ajror, diagnoza fatale e një sëmundjeje terminale, [...]

19 Komente

Berisha ne Kuvend ne 2004 per permbytjen e Shkodres ne ate kohe:

Jam këtu për të denoncuar cinizmin ekstrem, amoralitetin total me të cilin qeveritarët u përpoqën të mbulojnë veprën e tyre, përmbytjen e Shkodrës për të shumtën herë, në një shenjë urrejtjeje patologjike, në një qëndrim fund e krye antikombëtar, në një qëndrim primitiv, të turpshëm… Mësojeni se Buna dhe fryrja e saj, dhe fryrja e liqenit nga fryrja e Bunës, është mekanizmi kryesor, shkaku kryesor i përmbytjes së Shkodrës… Nuk mbroj Shkodrën këtu more, mbroj kombin, mbroj vendin. Vendi është i pandarë, Shkodra është e pandarë. Si të duket ty, Kryetar Parlamenti, të dëgjosh deklarata të tilla: Se nuk përmbytet Shkodra nga hapja e portave kur sot s’ka njeri që nuk e di…se Shkodra nga Kiri dhe nga Buna përmbyten, nga liqeni. Buna fryn liqenin. Po sigurisht në qoftë se ti e mban Fierzën me 288 metra, atëherë ç’të shtyn ty të mbash në kuota maksimale Komanin dhe Vaun e Dejës. Janë shumë të thjeshta regjimet. Por regjimet i rrëzoni për Shkodrën, të cilën e urreni, doni ta përmbytni sa herë të doni.

Thenie muaji?  Apo s'e ze kutia.

Sa i pacipe. 

Tani pata mundesine ta shoh.  Ncncncnc.

Yep! smiley

Leider!

Po mire ky i paska ditur shume mire qe ne 2004 se Buna po nuk rrodhi lirshem fryn liqenin e per pasoje permbyt qytetin; po keshtu edhe per kuotat e baseneve qe nuk duhen mbajtur ne kuata te larta ne prag dimri. Pra ky kelysh kamunisti e paska bo me qellim ne gjithe keta vjet te qeverisjes se tij per ta permbyt. O prokuroriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii po ku je o te qivja udhet!

ju pipell ar emezing. si nuk lodheni duke u marre me nje te marrosur! SB i ka thone trunit ik pirdh.u me kohe e me vakt. Lereni budallain ne qejfin e tij. Populli e do, ne s'kemi pune t'ja prishim popullit. Ku e dime ne qe ai nuk u ka premtuar shkodraneve qe ka folur me Berluskonin dhe ai i ka premtuar qe nese Shkodra noton deri ne itali te gjithe shkodranet behen automatikisht italiane!!! Lejeni se e kane me qejf.

Do ti që edhe unë me këtë mendje u ngrita që në mëngjes, pasi pashë atë videon e Fiksit. (Emo, e kishin qa! Ai doktori është i fortë. Nuk e di a i ke ndjek ndonjëherë në radio, kur bënin atë emisionin "Radiomania"?)

Po kshu o Dajosh, të kthehemi tek ty... sinqerisht, duhet me e mbajt Berishën. Nastradin të tillë, nuk ka për të na dhënë më historia. Se ajo është bujare po back to back dy budallej nuk ka për të dhënë. Unë them ta gëzojmë Berishën sa e kemi, se po iku...

Po pikerisht pra pikerisht. A nuk cirremi ne se nuk po ruajme monumentet e kultures? Ky njeri eshte thesar kombetar dhe duhet rujt si ujet e paket. He is bigger that we think he is, sic do thoshte ramiz alia - SB eshte nje figure poliedrike.

Jo, nuk ndjek media shqiptare, amon (peshku e vetmja gjo shqip). Kete link ma dergoi nje shok dje dhe mu kujtu Fiksi i para shume viteve. Po, shume e forte. Kta cunat sic i mbaj mend. Te dy.

Me intrigon nenteksti, bile nganjehere edhe teksti, i ca peshqve ketu qe pak a shume thone, shkodranet mbeshtesin Berishen keshtu qe mire t'ju behet...

problemi eshte c'kusur kane ata qe nuk e mbeshtesin. Nuk dua te therres ne apel kutite..

eshte fakt i ditur qe sa me shume e toleron shkrodra, aq me shume i hipen siper qafe Birisha..Kjo eshte e keqja e Tolerimeve..

 albano, une ne fakt mendoj qe kjo fatkeqsi ju ka rene te gjitheve ne atyre zona, dhe nuk tregon asgje te mire per ne, qe i ndajme ne 'mbeshtetes' dhe 'jo mbeshtetes', tregon qe n'a ka hyre lufta e klasave ne gjak. Diskutimi politik duhet te ndodhe, po jo sa eshte Shkodra nen uje, urgjencat se pari, them une. Pastaj ky argumenti 'e mbeshtesin, mire t'ju behet' ka nje kunderargument qe eshte pak a shume 'e pra, imagjino sa te tmerrshem ju duken te tjeret, kur vazhdojne te mbeshtesin kete edhe me keto qe ngjasin'. Keto lloj argumentesh nuk cojne askund, keshtu qe te hidhemi t'i ndihmojme me sa kemi mundesi, pastaj fushata elektorale me vone dhe une them qe te gjithe duhet te bertasim me vazhdimesi kur urgjenca te kalohet. Jo t'a harrojme kete dhe te kujtohemi prape dhjetorin tjeter, se ashtu si qeveria ben premtime tani dhe i harron kur del dielli, po ashtu edhe ne qe i kerkojme llogari tani dhe kur del dielli kalojme te subjekte te tjera diskutimi, nuk zgjidhim asnje pune.

Thjesht vura ne dukje marrdhenien, Ndjenje faji Te shkodranit me Berishen dhe gjithe llojet e Berishave..

Cfare ndodh; ata permbyten, dukshem nje peshe pergjegjsie eshte e qeverise, qe nuk kish marre pothuaj asnje mase per te minimizuar pasojat..Shkodraneve u thote ishte fatkeqsi teresisht natyrore dhe se qeveria po ben maksimumin per ta, edhe pse atyre nuk u takon se i ka ndeshku zoti, kane prere pyje e me rradhe..Si mund te presesh qe te permbyturit te ndergjegjsohen per pergjegjsite e qeverise ne nje situate te tille..

Ajo qe theksohet me cinizem per mbeshtetesit nuk e perjashton dhenien e ndihmes..Thjesht ka si qellim qe robte te zgjohen dhe synon te preke sedrat e tyre. Per sa i perket situates, urgjenca kryesore ka kaluar..

50 vjet me radhe galigat e Gur kusar mbeshteten Enverin...po te tjeret ç'kusur kishin?

 E barazove me Enverin? lol

Ishalla je e bukur te pakten ti Zana...

 He mo se dhe ju s late sharki e lahute pa thyer per Enverin.

Me intrigon nenteksti, bile nganjehere edhe teksti, i ca peshqve ketu qe pak a shume thone, shkodranet mbeshtesin Berishen keshtu qe mire t'ju behet...                                                                                                                                                                                                                                                                     

 Jo vetëm shkodranëve që e mbështesin po të gjithë shqiptarëve kudo që janë  e shqetsohen për Shqipërinë 

Asnjë popull në botë s'do pranonte atë që kemi pranuar ne, riciklimin e një politikani të dështuar, ama plotsisht të dështuar deri në krim. Me paftësinë , veprimet dhe mos veprimet e tij personale ( vetjake) ai shkatroi shtetin shqiptar deri në groposje , u vranë me mijra shqiptarë , pasuria e përbashkët e shqiptarëve u vodh , u  shpërdorua , u shkatrua vajti nesfelt. Shqiptarët pranuan përsëri që ky njeri të drejtonte dhe administronte pasurinë e tyre. Asnjë popull në botë i kulturuar apo më pak i kulturuar politikisht , i pasur apo i varfër s'do të pranonte  këtë budallëk me justifikimin më idiot se Berisha ka ndryshuar sikur s'kishte budallenj apo horra të  tjerë për kryeministër po duhej parë se si ky trap gjyrale kishte ndryshuar . Ky është turpi jonë si popull që se lan asnjë përmbytje sa do e madhe të jetë .Ishalla na shpëton zoti !

 

 Haitianët ja blenë pavarsinë  tyre Francës por vazhdojnë të paguajnë haraç zotit për politikanët e tyre të korruptuar. Aq dinë aq bëjnë .

 Shkodergate?

Try Shkoder gate-less! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).