Shpresa më e mirë e Izraelit qëndron në një shtet të përbashkët Slavoj Žižek Perktheu Esmeralda Rrustemi-Hoxha Në Jeruzalemin Lindor,  vullnetarët  vijnë vërdallë, në gjueti të vajzave hebreje të cilat shoqërohen me meshkuj Arabë. Slavoj Zizek argumenton se ajo për të cilën ka nevojë Izraeli nuk është ndarja dhe izolimi por uniteti dhe kontakti i [...]

1 Komente

Në vitin 2008, qyteti jugor Kiryat Gat lançoi një program në shkolla, i cili paralajmëronte vajzat Hebreje për rrezikun që ju kanosej nëse lidheshin me meshkuj Beduinë lokalë. Këtyre vajzave ju tregohej një video e quajtur “Sleeping with the Enemy” (Të flesh me Armikun), video e cila përshkruan çiftet e përziera si një “fenomen jo natyral”.

Nuk është çudi që, sipas një sondazhi nga viti 2007, më shumë se gjysma e të gjithë hebrenjve të Izraelit besojnë se martesa midis dy racave të ndryshme është e barabartë  me “tradhti kombëtare”

 

pak te ''çuditshem'' keta hebrenjte. kur lexoj:  ''çiftet e perziera jane fenomen jo natyral'',  apo ''tradheti kombetare'',  me vijne ne mendje, extremistet apo nacionalistet gjermane.  (jo vetem)  te njejten gje kane kerkuar (ne vitet 30-40-te.smiley,   dhe kerkojne  per atdheun e tyre...  pra nje Gjermani te paster. te paperziere me raca te tjera.  me hebrenjte pershembull..... pse kombet evropiane duhet te jene multi-culturale dhe Izraeli jo??

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).