Me ndodh shpesh te lexoj shkrime per Shqiperine nga gazetare qe nuk e njohin gati fare vendin dhe thjeshte kane qendruar aty per disa dite. I fundit ne rradhe ka te beje me gazetarine shqiptare: Jean-Pierre Tailleur i EditorsWeblog duket i impresionuar nga numri i gazetave qe qarkullojne ne tregun tone, aq sa ne titullin [...]

16 Komente

eh... gazetat dhe tv-të në Shqipëri, janë një teatër i madh grotesk. Për fat të keq.

 

Me beri pershtypje

ts. "Rates are very low, between 200 and 300 euros for a full back page color ad. Maybe 500 euros for the two dailies selling over 15,000 copies," comments Gjoka, who also manages online news agency www.alblink.com.

Nuk jam dakord, te pakten per edicionet qe menaxhoj une shifrat e faturave per reklamat variojne nga  200 euro ne 2400 euro ne varesi te madhesise se reklames dhe pozicionimit, per tirazhe nga 1000 kopje apo  10 000.

Bashkohem me faktin qe artikulli i shkruar le per te deshiruar per nivelin e anes siperfaqesore por gjithsesi  shyqyr qe e ngjum nji fjale te mire smiley

 

 

 

..uau!  240 euro/CPM.

sinqerisht nuk e kuptova  kete punen e CPM  smiley

 

CPM = Cost Per Thousand per publikimet qe permende me larte eshte teper i shtrenjte.   E llogarita 2400 euro per 10,000 tirazh.   

Ne revistat qe reklamojme ne, me tirazh 2,000,000 nje faqje na kushton rreth $80,000.  Pra $4 per cdo 1000 (CPM).

Shume shtrenjt  smiley it depends on the quality Gjergj dhe ne target group smiley

Biles sa per info per faqen me te shtrejte po konkurojne dy kompani smiley

 

 

Po jane specialiste ata o Gjergji smiley

Ne fakt, per hir te vertetes, duhet thene se gjer para dy-tre vjetesh, dominonte Shekulli, ndersa tani dominon Panorama, duke e lene ne vend te dyte Shekullin.  

 Panorama eshte me e paanshmja.

Kam vone re qe jane rrallu peshqit ketu mor vlla,mos i ka rene gripi i bretkosave.

 ata qe diskutonin ka ca vite, tani kane hapur blogjet e tyre dhe "djersitjen" qe benin ketu, njeher e nje kohe, e bejne tashme tek faqet e tyre.

po mos u merzit se e bejne dhe ketu nganje kalim, sa per te pa se ça bohet, pavaresisht se nuk diskutojne. 

ky shkrimi i ketij te hujit kishte nje paragraf mbylles shume interesant po ta lexosh mes rreshtash

Te perditshmet shqiptare nuk i shoh brenda llogjikes se tregut. Fatmiresisht ato gjenden sot ne nje situate ku kane diskretituar mjaftueshem vetveten per te vazhduar qe te jene ende mjete ne sherbim te interesave te ngushta te pronareve. Cfare do te mbjellesh, do te korresh!

Ana negative e kesaj eshte se per faj te te keqit sakrifikohet edhe i miri.

Ne te vertete, siç ndodh shpesh, sasia nuk eshte aspak sinonim i cilesise. Dhe as i pluralizmit te informacionit, sidomos ne nje treg kur shume media kopjojne gati hapurazi njera-tjetren.

Jashte teme po kjo do te jete me vlere per admin kur thone se eshte ritur trafiku ne PPU smiley

pff, mu duk thjesht nji vezhgim i nji te huaji qe ngelet padyshim i habit prej nji realiteti qe e ka te veshtire me kuptu.
Tjeter, nuk mbaj mend qe "sporti shqiptar" te jete mbyll pergjate izolimit; a thu se u desh Kokdhima me e ringjall...

p.s. wtf is "voice of the people"? gjithe bota e njef me "people's voice".
 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).