Ho i' here! 

 

11 Komente

aman se ma fute merakun, kush ka ndonje fjalor etimologjik se vdiqaaaa smiley 

keshtu me pergjithesi me zem edhe me zam fillojne ca fjale turke me origjine persishte dhe arabishte por nuk me mbushet mendja per ndonje ndikim sepse pertej fonetikes s'gjej lidhje kuptimore.

interesante eshte edhe fjala sembon si dhe varianti tosko-arberesh zember.

 zemberek eshte persisht per suste! smiley 

Rrezik nga ato e kena more, dhe kena hup ek-in dhe b-ne me kohe! 

Po une e kisha per vaktin trop, jo per susten! 

jo merakun, po marakun smiley 

Zamer. Vakti i pasdites. Ne italisht: merenda. Ne anglisht (mbase): afternoon snack. 

 Ok, rrofsh.

Por po pytsha si o' ne shqip korrekt, zemer apo zamer. 

Plus qe po pytsha edhe mos dime gjo per etimologjine e llafit. 

pa lidhje: fill mas pytjes, nigjova dy kong te sebahates (berlajollit sebii)

 Dal te pres moj

lala ke ullini

Oh, ma gezofsh moj, 

dhomin prej florini.  smiley

djeg si raki e bome vete, per vete, pa hile ...

rrofsh!

se harrova me sjell shpjegimet e petlles nga tema tjeter:

 

zemer= organ njerezor qe ne shqiperi sherbehet me buke dhe kripe, shembull, si sherbehet ne itali porketa.

zemer= muskul i fuqishem i trupit te njeriut, kur e perdor, ashtu si duhani nuk te le te plakesh kurre.

zemer= perberes i fergeses tradicionele neper shqiperi.

zemer= nje hall qe shkakton dhimbje shume te medha e ta panjohura nga ana mjekesore ne meshkuj dhe femra perpara se te mbarojne shkollen e mesme ne vendet me te pakte 275 dite diell, shume problematike ne vendet ku ka mbi 300 dite diell ne vit. problem i njohur rralle ne vendet me me pak se 150 dite diell ne vit perpara moshes 30 vjecare.

zemer= mjet qe perdoret shpesh nga njerezit e zgjuar per te mashtruar, bindur, nenshtruar, ose edhe ndihmuar ata me diference permase mes organit tru dhe atij zemer.

zemer= liber i bukur nga admundo de amicis.

zemer= sllogan, merr nenkuptime te ndryshme nese perdoret si fjale. nese perdore si figure simbolizohet nga nje forme si e molles, me ngjyre te kuqe. vendoset mbi klinikat ku dhurohet gjak, ose mbi kuti cokollate, te hasura rendom diten e shen valentinit, dite kur behen bashke te gjithe ata qe kane deshtuar ne te gjitha perpjekjet e jetes. ne nje rast te tille, ndodhin hera heres edhe martesa te suksshme te cilat ushtrohen nga njerez me arsim te larte qe urrejne me dyshim diten e shen valentinit si diten e zemres dhe festen e katunareve.

 

 

 ato te tjerat jane zemèr, jo zemër

sa keq qe shqiptaret s'kane bere nje fjalor etimologjik per veten, dy qe kane ua kane bere te huajt dhe me shume pak fjale

s'e kuptoj se si s'e kane bere deri me sot.

 zemer= liber i bukur nga admundo de amicis.

 

Damn, e kisha harru krejt ket'! 

Liber katolik through and through!

Cudi si e kishin leju me u botu! 

Rrofsh per ket'! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).