Per shqiptaret ne Toronto, Kanada

Pershendetje,

Arsyeja e ketij posti te shkurter eshte ndihma qe mund t'i jepet nje nene te re greke, 44 vjecare, ketu ne Toronto, qe pret te gjeje nje donor per stem cell. E diagnostikuar para disa muajsh me Acute Myeloid Leukemia (AML), ( per me shume detaje, KETU ). Chemioterapia rezultoi e pasuksesshme dhe tani e vetmja shprese e saj te gjeje nje stem cell donor.  KETU eshte skedula per Swabbing Events, vendet ku shkohet per te bere analizen nese mund te jesh donor i mundshem per te. Por dhe mund te porositet kit-i online. Analiza eshte fare e thjeshte,  5 minuta gje, vete e bera ne North York Hospital gati nje muaj me pare, por deri tani no news. Sidoqofte, te dhenat tuaja mbeten ne database dhe mund te thirreni ne cdo kohe per te ndihmuar dike. Ne rastin e Cathy-t mendohet se ne duke qene banore te nje rajoni, gjasat e te gjeturit nje donor jane me te medha sesa ne grupet e tjera.

Thank you

4 Komente

 Flmd qe e keni nxjerre kete post, mendova se kisha harruar ta beja send smiley

 Av, per ne injorantet a ka mundesi qe te shpjegohesh me qarte, se edhe mund te mos bejme fajde ne Kanada, po mund te bejme naisen ketu per nje rast te ngjashem....

Nuk jam shume e sigurt por eshte pak a shume dicka e tille: ne rastin ne fjale, kjo gruaja ka nevoje per transplant qelizash sepse ka leucemi akute dhe chemioterapia nuk i ka dhene efekt. Eshte nje forme shume agresive leucemie, dhe i duhet me patjeter nje dhurues qelizash qe te  perputhen me te sajat. Probabiliteti qe donatori te jete i rrethit familjar,me duket se eshte ne perqindje jo shume te larte. Keshtu qe ne rang internacional ka nje database per dhurues vullnetare ( dmth nuk ka pagese per keto gjera). Nuk di nese Shqiperia aplikon nje gje te tille.  Ketu njerezit ofrohen vullnetarisht, sidomos te rinj ne grupe; pashe vete grupe te tera studentesh aziatike te cilet vinin dhe benin analizen- marrje kampione peshtyme. Pas disa javesh, nese te dhenat e tua perputhen, te therresin vete. pastaj procedura e marrjes se ketyre qelizave, keta e quajne stem cell, nuk di si perkthehet ne shqip, eshte jo dhe aq e thjeshte, dhe behet ne dy forma, permes anestezise partiale ose dhe nderhyrje kirurgjikale ne pjesen e legenit- te marrin gati nje liter leng kockash, te cilat trupi i zevendeson per 6 jave maksimumi. E di, eshte pak e frikshme, por kur mendon qe i zgjat jeten dikujt qe pret ne agoni, mendoj se ia vlen. Megjithate donatori mund te terhiqet nese nderron mendje. Plus qe vete ai i nenshtrohet analizave, sepse ta zeme nese ka probleme zemre apo gjera te tjera, perjashtohet si dhurues. Pra ka mbrojtje ligjore edhe per te, te pakten ketu.

 

 Mystery stem cell donor gives Toronto mother a new chance at life

 

July 9, 2011 18:07:00

Nicki Thomas      

Staff Reporter     

 

There is a stranger out there who Cathy Anagnostopoulos wants to find.

She doesn’t know whether the person is a man or a woman, from across town or across the country. Since the two of them share remarkable genetic similarities, it’s likely the stranger is also Greek.

Not a lot to go on.

But some day, Anagnostopoulos hopes she can meet her stem cell match.

“What this person has given me is basically my life back,” said the mother of three. “It’s just such a selfless thing. The fact that someone is willing to do that for another person is just amazing.”

Last February, Anagnostopoulos was unexpectedly diagnosed with acute myeloid leukemia, a rare and deadly blood and bone marrow cancer. Doctors said only a stem cell transplant would save her. When no one in her family was compatible, they launched a campaign to find her an unrelated match.

In April, they appealed to the public, encouraging people to register with the Stem Cell and Marrow Network registry, run by theOneMatch division of the Canadian Blood Services. That month, OneMatch.ca saw a 45 per cent increase in online registrants, Anagnostopoulos said.

Over the spring, her family organized 10 clinics where people could take cheek swab tests to see if they were a match. The events brought out more than 4,000 people.

Meanwhile, Anagnostopoulos underwent three rounds of chemotherapy, wondering and worrying if she would be healthy enough for a transplant if a match was found.

It was during a doctor’s appointment on the last day of June that Anagnostopoulos got the good news.

“The entire day I felt like I couldn’t talk to anybody. Whoever I tried to tell, I was just blubbering,” she said. “I almost felt like if I said it out loud, it wouldn’t be real.”

Anagnostopoulos’s family — her husband of nearly 20 years, Nick, and their children, Alexander, 15, Angela, 12, and Gregory, 10 — are overjoyed that a match has been found, she said. But it doesn’t end their ordeal.

“I still have an uphill battle,” said Anagnostopoulos.

She starts a fourth round of chemo next week to destroy any cancer cells in preparation for the transplant, which she expects will happen in the early fall, shortly after her 45th birthday.

The donor will be given shots of a drug to increase the number of stem cells in the blood. Unlike bone marrow, which is collected under anesthesia, stem cells are collected through a relatively uninvasive procedure called apheresis.

Blood is drawn and then put through a centrifuge that separates the stem cells. The remaining blood is transferred back to the donor while the stem cells are delivered intravenously to the recipient.

Everyone reacts to the procedure differently, Anagnostopoulos said, adding that she’ll still be “pretty sick.”

“It’s hard but when you come out of it at the end, it’s just so amazing. We’ll have another struggle on our hands but it will be so worth it.”

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).