Qeveria ka kontraktuar kompanine Amerikane Patton Boggs te bejne vleresimin e plote te aseteve te Albpetrol-it. Gjithashtu do te shiten dhe aksionet e mbetura te kompanise ARMO, deklaron ministri i Ekonomise Nasip Naco.

"Absolutisht, përparësia kryesore e qeverisë është për privatizimin e shumices se kompanive shteterore dhe aksjoneve te mbetura. Unë besoj se Albpetrol do të nxirret për shitje këtë vit,gjithashtu do te ofrohet dhe pjesa(shteterore) e aksjoneve te ARMO-s

Nasip Naco per Reuters

Po ashtu kompania Bankers Petroleum deklaroi per Reuters, se arriti nje marreveshje ne muajin Mars me Albpetrol SH.A per blerjen e plote te gjithe aksioneve qeveritare dhe pronesi te plote te 140 puseve te Naftes ne Rrepubliken e Shqiperise.

Albpetrol, Bankers Petroleum Ltd, dhe Canada's Stream Oil & Gas Ltd & Gas Ltd kane prodhuar një total prej 750,000 ton nafte te paperpunuar në vitin e kaluar dhe të presin një prodhim prej 850.000 ton këtë vit,.

Gjithashtu qeveria po planifikon prrivatizimin e minierave, shton Naco.

Hydroworld.com

10 Komente

Nenat dhe motrat ju kane ngel pa qit ne treg!

mos ki merak se as nenat as motrat as grate s'ju kan ngel pa qi-t ne treg

Nuk e kuptoj ca i shesin Albpetrolit kur te gjitha puset e tij vete Albetroli ia ka dhene me koncesion Bankers-it?!?!

Ai qe e blen i bie qe te marri paret nga Bankers-i. Nuk i merr dot vete qevria keto?!?! Apo mo mire nje veze sot se i pule mot  smiley 

 

"Absolutisht, përparësia kryesore e qeverisë është për privatizimin e shumices se kompanive shteterore dhe aksjoneve te mbetura. Unë besoj se Albpetrol do të nxirret për shitje këtë vit,gjithashtu do te ofrohet dhe pjesa(shteterore) e aksjoneve te ARMO-s

Nasip Naco per Reuters

 

ky Nasipi,(ne mos gaboj) eshte miku i ngushte i atij..., atij pra qe edhe e zevendesoi, Metes.smiley

Nafta eshte leng. Ne varesi te karakteristikave mund te kete peshe specifike te ndryshme. KESHTU QE MOS E MATNI DHE RAPORTONI ME TONE. 

Tani nja dy fjale per shitjen. Ne pergjithesi eshte hap ne drejtimin e duhur. Por si ne shume raste djalli fle ne detaje:
 

  1. Pronat publike shihen si te njerkes. Militantet IDOTE i lene pas dore, apo i  shesin ku te munden nen dore, ose me keq akoma i shkaterojne qellimisht per ti shitur per 5leke sic eshte rasti i streamoilit.
  2. Prodhimi vidhet si ne nafte ashtu edhe ne gaz (ky i fundit iu shitet katunareve per gelqere) dhe sigurisht qe nuk raportohet. Tani meqe rezervat maten nga prodhimi, sigurisht qe numrat do dalin te vegjel si edhe cmimi shitjes.
  3. Shqiperia eshte nga te paktat vende ne bote qe lejon komani private ne Oil e Gas e ne fusha me risk te vogel. A pasqyrohet kjo ne kontrate. JO, se na duhen paret shpejt.....

" .... Qeveria ka kontraktuar kompanine Amerikane Patton Boggs te bejne vleresimin e plote te aseteve te Albpetrol-it... "

 

 Pse mungojne firmat kontabiluese, ekonomistet e zote ne Shqiperi, qe marrin nga pertej oqeanit firma. Llogaritje e aseteve te Alb-Petrolit jua beja une brenda 3 javesh. Si duket aty luhet ndonje pisllik, ndonje pazar i ndyre. 

O Pjer ky teater kukullash behet nga qeveria qe te tregohet ca e besueshme ne sy te bagetive Shqiptare....Para ca ditesh thirren nje ish senator Amerikan, pensjonist tju predikonte Shqiptareve per mrekullite e qeverise Berisha ne ekonomi...

Pjero, llogaritja rezervave nuk behet nga kontabli, behet fjale per asete qe jane nen toke. Persa i perket llogaritjeve ato gjithmone te behen nga pale te treta zakonisht nga pale qe njihen nga "security commissions"

E di e di, por pa ditur kontabilitetin, nuk mund edhe te llogaritesh asetet. Me ekonomi, me dolen thinjat.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).