Një pyetje këndej nga salla:

Sa është niveli i lejueshëm i alkoolit kur je në timon? Po ju personalisht sa e respektoni këtë nivel?

30 Komente

wine? :X

vetem uje,cola,fanta ,soda,amita............:X

vino? 

ps: uji nuk pihet. smiley

Ps: Une pi uje qe pihet ,jo qe nuk pihet smiley

vera, eshte uje i pijshem. smiley

-Do pi ,do dehem !

-t'a pifte dreqi ne bark ,po mos pi ne timon !

smiley

vere????? smiley

             Uje???????????

 ju miin:

uje?

 YES!

 Keshtu si e keni nisur ju te dy, keni per te na bere ndonje jastek pas nente muajsh. ashtu... beb.

ok... smiley

kjo varet. cdo shtet ka rregullat e veta.  p.sh  ka shtete qe jane rrepta. domethene, nese je ne timon apo ke ndermend te ngasesh makine, nuk lejohet te pish as edhe nje miligram alkool. ose me sakte, ne gjak   nuk duhet te kete asnje miligram alkool.  pra ai aparati nese te kapin duhet te tregoje zero.smiley

ndersa ketu ne Hollande lejohet, por me nje limit te paracaktuar natyrisht.  per vozitesit e rinj qe kane patente nga 1 deri ne 5 vjet, lejohet nje limit prej 0,2 promile (keshtu matet ketu)  ose e thene ndryshe 1 gote birre apo vere.  per vozitesit e vjeter, lejohet nje limit prej 0,5 promile,( i bie nja 220 mikrogram per liter alkol me duket), ndryshe rreth 2 gota birre.

pse mer, te ndalon policia kur je me varke ne kanalet e amsterdamit dhe te ve gjobe?

smiley 

natyrisht, aksidente behen edhe ne kanale.smiley

Nederland, Amsterdam, 29 april 2009

Niveli dallohet duke pyetur dike esell, pak para se te ngjitesh ne timon, nese po tundet apo jo pallati perballe. Nese te thote "jo", mos hyp.

Pi aq sa t'a mban.

 ...0.8
ose 2 birra, ose 2 gota vere ose 1 gote wisky

merr taksi mer..a thu se rrini ne fshat 

Me timon pa timon niveli i alkohohoholit mban kampjon.

Ketej ne shabe eshte 0.08. Ca thoni juve 0.2 andej nga evropa se na habiset? Aq eshte vertet? :O

Ec na tregoni historia tani nqs ju ka ndaluar polici kur keni qene te dehur, apo nqs ju ka vene te ecni ne nje vije te drejte etj, dhe ca keni bere juve, keni ecur ne menyre te paanshme apo keni ecur gjithmone majtas ose djathtas? smiley

E mira eshte zero alkol.Nese do te pish merr nje taksi.$50 dollare  taksi te shpetojne nga ndonje aksident i mundshem ku mund te vrasesh veten dhe te tjere .Te mos te flasim per gjobat e DUI te cilat kushtojne mijera dollare.

 Asnje gram mos pi nese e ben pyetjen per vete. Nese e ben per ndonje qe ta ka nxi jeten thuj te pije sa te doje se e mban e pastaj shiko lajmet. smiley

Koth, keshtu mesohen me te vegjlit. mo? smiley

 Trupi i njeriut konsumon 1 gote vere/ 1 teke raki ose 1 birre per 1 ore. Niveli i lejushem me duket se eshte 1 pije. Shume i ulet besoj. Duhet ta cojne tek 2. smiley

Ka disa faktore nga te cilet varet niveli i alkolit ne gjak, si dhe per sa kohe ai shperbehet ne trup (pra nuk mund te matet me ne gjak). Eshte e ndryshme nqs je femer apo mashkull, varet nga pesha e trupit, varet nese ke ngrene apo e pi esull (te dhenat ke peshku jane per kete te dyten smiley ), si dhe varet nga ora kur pi (ke peshku notojne ne pije qe me mengjes smiley ). Ne Europe jane vlerat e lejuara maximale (per ti dhene makines) te ndryshme nga shtet ne shtet. Kampion eshte Anglia me Irlanden 0.8% (po me prishet menja me shku ne Angli) Zvicer  e Gjermani 0.5% . ne Poloni Suedi dhe Norvegji eshte me keq se kuda 0.2% (qe do te thote sa me i mbajte ere, se per te pi nuk behet fjale). Per mos tu hequr sikur i di te gjitha, keto te dhena i kam nga Apps

  • iBAC: Alkoholmesser

Vleren 0.5% te alkolit ne gjak e arrin me 3dl vere (mos me pysni cfare mgjyre) afersisht 3 bira 3dl dhe 1.2 dl nga pijet e forta. (dl - per deciliter). Te dhenat jane kur je esull. Pa honger gjo.

Prandaj kur te pini, futjani edhe ka nji pace dhe jeni me rregull smiley

sipas te dhenave te kesaj tabele, i bie qe une te jem e alkolizuar komplet. smiley

Mos e vrit menjen. Keto vlera kane vlere nqs te ndalon Policia. Perndryshe ska mase, dhe nuk je alkolizu akoma smiley

E drejte, akoma jo... smiley

Po ketu tek ne, me duket se policet s'kane nga keto mjetet per matjen e alkoolit. Te pakten, une s'kam pare. Le qe, pas ores 1 ketu s'ka as police rrugeve. smiley

Zakonisht kur e di qe jam ne timon nuk pi. Por ka patur plot raste kur kam pire nje gote vere (a dy) dhe kam mare makinen...

Duhet pranuar qe ketu ne MB nuk me ka ndaluar policia, nderkohe qe ne Shqiperi me kane ndaluar e me kane gjobitur e alkol nuk kisha pire!! Rrofte memedheu!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).