Vajzat që shikoni në foto janë pjesë e një skuadre futbolli që është krijuar në Tiranë, jo për të shembur mite, apo për të sfiduar mentalitetin, por thjesht e vetëm për të bërë qejf e për të luajtur! Pesë vajzat të cilat në foto duken teksa stërviten në një nga hapësirat e Liqenit Artificial në Tiranë kanë formuar skuadrën "Lesbishat" dhe luajnë futboll çdo të dielë, së bashku me një skuadër tjetër, edhe ajo e përbërë ekskluzivisht nga vajzat.

Ndonëse nuk e kishin për qëllim të thyenin mitet, ato në fakt, po e bëjnë këtë gjë, pasi një element tjetër që i bashkon nuk është vetëm futbolli: ato të gjitha janë lezbike dhe ashtu si edhe shumë persona të tjerë me orientim homoseksual, edhe ato po tentojnë të krijojnë një mjedis të tyren ku të ndihen të sigurta dhe të mbrojtura.

Secila ka një jetë personale mëse të zakonshme. Njëra prej tyre, Linda (të gjitha emrat e përdorura në këtë shkrim janë të sajuara nga vetë vajzat të cilat kërkojnë të mos identifikohen) punon si bebisiter pasi i pëlqen të punojë me fëmijët; tjetra Anisa, është menaxhere shitjesh në një kompani private në Tiranë; Eri është studente në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja; ndërsa Ana dhe Elona janë partnere me njëra tjetrën. Eshtë mëse e vërtetë se u ka pëlqyer futbolli që kur kanë qenë të vogla.

Madje njëra prej tyre Eri, thotë në një prononcim për Shekullin: "Futbolli më ka pëlqyer që në fëmijëri, por meqënëse djemve nuk ju pëlqen të luajnë me vajza, unë jam e lumtur që tani jemi një grup vajzash që kemi të njëjtën dashuri për një sport kaq të dashur si futbolli". Dhe jo vetëm kaq: luajnë edhe për të fituar! "Kam filluar të luaj futboll që kur isha e vogël. Sigurisht, në fillim me kalamajtë e lagjes, të cilët u mësuan kollaj jo vetëm të luanin me mua por edhe të humbisnin", thotë me humor Elona, pjesëtare tjetër e skuadrës "Lesbishat" në Tiranë.

Fakti që komuniteti gej mblidhet për të festuar, organizojnë madje dhe aksione me grafiti në Tiranë apo zhvillojnë seanca këshillimi për njëri tjetrin tregon se të paktën në Tiranë jeta e tyre po ndryshon për mirë. Në fakt, gjithçka e rëndësishme duket se filloi kur tre vjet më parë kryeministri Sali Berisha deklaroi në një mbledhje qeverie se ishte dakort edhe për martesat mes së njëjtës gjini. Ka tashmë 3 organizata që punojnë për të drejtat e tyre.

Njëra bashkëpunon me hollandezët dhe me COC Netherlands, një tjetër organizatë është partnere e ILGA-Europë, ndërsa e treta sapo ka nënshkrua r një marrëveshje me ArciGay në Itali. Madje Presidenti kombëtar i Arcigay në Itali, z. Paolo Patanè, i cili tre vjet më parë ironizoi politikën italiane duke thënë se gjithë homoseksualët italianë do të merrnin gomonet për të jetuar në Shqipëri, nëse Berisha do miratonte ligjin për martesat gej, deklaratë kjo e bërë pak pasi Sali Berisha tha se ishte në favor të një ligji të tillë në vend, ka dalë dje me një deklaratë në mbrojtje të komunitetit gej në Tiranë. Deklaratën e bëri pas nënshkrimit të një marrëveshje me Pro LGBT në Tiranë. 

215 Komente

Peshku si rradhat e dikurshme.

Sa pritej se po vjen buka,degjoje " partia keshtu, partia ashtu, udheheqesi yne trim, nuk jetojme ne me borxhe, jetojme te lumtur , etj.etj", kur makina e bukes vonohej, aty nga 6 e pasdites, nuk fliste kush me per partin ( se partia e dhiu, 8 ore duke pritur nje cope buk) por rradhesit merreshin me kohen, kohe e keqe neser kohe e mire dikur.

Edhe peshku, iku Griselda qe coptoi zemra peshkataresh, sa floke jane zhgulur ate nate, iku sikur te mos ishte.

Iku kryebashkiaku, sikur te mos ishte.

Merret peshku me kohen, sot.

Neser si eshte koha e mire , po ne amerike si do jete neser koha ?

 E lumo! Je bo si Shaban Qosja e?

Pf.

Noti mesohet ne uje, dhe ne uje tregohet sa din not, e !

Kush e ka thene kete

1. Mao Ce Duni ne lumin Juan-Ce

2. Berisha ne detin Jon

3. Mark Spic

 

Frederiku i Pare ne nje lume ne Anadoll.

arbiter, arbiter\
Te ...ifja motren!

T eshte ekip femeror, kshu qe i bi "vellain" me rregull treshi. Apo u bazove te pjesa pare e emrit te ekipit ti dhe te doli prape "motren"?

Guce, kur do na organizosh per te pare nje ndeshje te gocave? He, pra, mbaji pergjegjesite e tua sportive dhe ti...  ndryshe, heq dore dhe une nga pergjegjesite kulturore... smiley

ndërsa Ana dhe Elona janë partnere me njëra tjetrën.

Pse pune eshte kjo?

te ishte pune, bej efendi e beje vete, i tha fysmeqari, nuk me dergoje mua

Egzaktesisht kete pyetje bera edhe une kur e lexova.

+1

Pune s'quhet ,por "punojne "bashke .Partnere me te drejta te barabarta ,s'ke ci thua smiley

Partnere biznesi, ndoshta?! Ndajne fitimet bashke... smiley

Mire klubi i futbollit i pare i lezbikeve qenka hapur ne Tirane, por klubi i Kamionisteve Lesbike kur do hapet ? 

smiley

Po Marieli, aty djathtas, c'rrol lu ne skuader?

Lesbishat.. emri o njish smiley

te marrte e mira  ,pikes i ke rrene  smiley

10* per sensin e vezhgimit

hec aty! smiley

po do duhet goxha pune para se te bejne hapin :nga me kurriz ne gazete dhe emra te sajum e deri te ndeshja e pare...stervitje e gjate

Publiciteti njesh :Lezbike te gjithe Shqiperise,bashkohuni ke Lezbishat smiley !

Sun ta maj mo...  A jom i vetmi sportdashes qe pasi lexo se si nje nga keto lesbishat mburret se o njish ne futboll dhe detyrimisht, haet me me te miret e kalcetos, mendo "bishat e leshit" smiley

Kriteri i pranimit eshte te jesh lezbike apo te jesh femer dhe e afte ne futboll? 

(po konsideroj te dergoj nje CV) smiley

M'a do mendja duhet te jesh bishe lezbike.

Perfekt! Po e dergoj CV'ne smiley

 ...po keto spo thyejne tabut, thjeshte po i ngren...mendjen.....90% te meshkujve te qytetit smiley
(10% qe ngelet jane mbi 80vjeç, kshu qe asgje si ngrihet m&eumlsmiley 

....dhe per here te pare pas shume vitesh, do mbushet stadjumi me fansa smiley 
 

Maj men tu loz volejboll ne Durres, spo gjejshim dot rob per te plotsu numrat..

Vje nje goce dhe thote qe desh me lujt ne pozicionin 4.. pas kesaj vullnetare pa fun..

kjo konfirmon besimin qe futbolli eshte sport burreror

... per burrnesha

E ku ka gje me te bukur se sa disa lezbike duke u stervitur. Rrofshi qe na ngritet...... mendjen qe me mengjes.

A di gjo kush,n'fund te ndeshjes,a bohet kembimi i fanelave me ekipin kundershtar?

 Mora vesh qe e frymezuar prej tyre eshte krijuar edhe ne Vlore nje skuader e tille futbolli, e quajtur "Leshbithat". smiley

nje nga cilesimet me intriguese per nje femer, nga ato qe s'te lene te flejsh si kur ke nje lodhje te madhe, eshte: "leshqëne". fjala eshte e vertet,e e degjuar shume here me kta vesh... atje ne alidem, ne vendin e ullinjve.  smiley

 

 Mua me lindi ideja nga nje batute Vunoi. Kur i ofruan nje burri qe ti jepnin nje jastek e te mos ulej ne gur ne verande, ky iu pergjegj: "Mo u lodh jetò. Kam lesht e bithes u."

ehhh... e kam nje per ktu, por me griu cope cope autocensura PF...

 Te hongert autocensura, jarebi! smiley

emo, t'u befte autocensura ngjitese!  PF te ngjitte e mos te lente!

smiley

PF, jazek! Ma prune koken me zor ne ket artikull qe po e vezhgoja nga larg e larg e rrotull rotull.  

 si ujku qe i kullojne jarget... smiley Ika se me late pa pune, me late.

Lanet!

Ene ca "levdata" vlonjate te tjera nga pas, e pune te mbare smiley

jo nuk e lej, pra, e hame na autocensuren. there you go:

 Mua me lindi ideja nga nje batute Vunoi. Kur i ofruan nje burri qe ti jepnin nje jastek e te mos ulej ne gur ne verande, ky iu pergjegj: "Mo u lodh jetò. Kam lesht e bithes u."

gra te forta ato, jeto! e s'kishin nevoje hic per keto guxhullat e reja qe duallen tani. ja ta them prape te meselene e fortesise se tyre; e kam treguar dhe me pare, por nje mesele po nuk u tregua pese here nuk quhet. Grate e Qeparoit punonin shume (e di ti, burrat nene hije etj etj) dhe benin multitasking, dmth shkonin per dru, ngarkuar barren e druve ne pyll, ecnin shtegut dhe thurnin corape per shtepine... plus molloisnin per te rejat e fshatit, krijonin opinionin publik dmth, median, si tip pushtet i katert ne fshat kshu... dhe ngaqe rruga per pyll ish e gjate, qellonte jo rralle qe i therris' nena natyre, tu mirr' prape ate qe u kish dhene, e edhe per kursim kohe, edhe per kollajllek, nuk kishin kohe e sira te hiqnin barren e druve nga kurrizi dhe e kryenin gjene sic ishin, e me pas vazhdonin rrugen per fshat... te lehtesuara e me hap sorkadhe (si Majumi te i fundmi i mohikaneve)

Nga kjo doli pastaj shprehja, qe donte te indikonte se jemi te forta, me pervoje e te rrahura me jeten e veshtiresine: "ne dhjesem ngarkuar", xhano.

Eh c'gra... keto lesbiket sot s'jane vec ca kopje te zbehta...

Ia shofsh me boje, c'kam qesh Laughing

hahaha, e forte kjo. 

 eeeeeee, mos na nxirr te palarat patridhas........se ka edhe mo.....hahaha

ps. besoj se u bone aq i vjeter ne peshk sa me realizu qe komentet e PF-se, edhe kur s'bi dakord, jon i gjo qe s'duhet anashkalu... smiley

 

Ore kjo propaganda e mbeshtetjes se ketij komuniteti sa vjen dhe behet me e forte dhe per fat te keq edhe ne memedheun tone. Dalja e disave ne mbrojtje per te drejtat e njeriut duke mbrojtur keta dhe heshtjen kur cdo dite e me shume vdesin femije te pafajshem nga kequshqimi, ose gjenden ne koshat e plehrave(sic ndodhi ne Korce), ta peshtiros komplet ose e thene popullorshe te hap barkun.
S'dua te hap konflikt duke mos ofenduar asnjerin qe eshte i prekur direkt apo indirekt, por kjo propagande dhe ky divijim seksual i individit(per te mos perdorur fjalen semundje) eshte i frikshem per brezin e ri. Ky lobing po na e shet sikur kjo gje eshte mese normale, mjafton te shohesh mediat dhe shoqerine e sotme. Eshte shume e rrezikshme per femijet tane ne te ardhmen, kur sdo i bejm me pyetje vetes te lidhem me kete apo ate, por si fillim do i duhet te zgjedhin gjinine.

 ....biles propozoj te pushkatohen....ne shesh te grave....
(por para pushkatimit, denim me i mire do ishte te ishin te pakten njehere me nje buRe, qe te dijne çkan humbur....)

Si tha partia socialiste: Urdhrat merren nga Rr. El Bassamit.

seç keni nje zell prej sepate hera-heres

Linda, punon si bebisiter pasi i pëlqen të punojë me fëmijët

Imagjino Linden tani te bebisiti gocen tende dhe t'i flasi me dashuri per lesbizmin smiley

e shof qe te pakten burrat paskan mbrrit n'evrope ketu te peshku smiley.

  Pesë vajzat të cilat në foto duken teksa stërviten në një nga hapësirat e Liqenit ..

Bravo,bravo, po ku eshte vajza e peste tek foto ?!!!

 I ka vu perpara e pesta......

futbolli u duhet se i meson me ndjenjen e 'golit'.duhet thene per hir te se vertetes se homoseksualizmi eshte vetem mashkullor.lezbizmi eshte nga 'halli'.

Kushedi dushet qe bejne ne fund te ndeshjes.

Nuk e kuptoj pse duhet te fshihen dhe pse nuk dalin me foto. Kjo nuk eshte dhimokraci, ne nje dhimokraci te vertete lesbiket shfaqen hapur dhe bile edhe te marrin frymen per te "drejtat" e tyre. Nje lezbike ketu ne punen time eshte e martuar dhe shtatzane. Spermen ja kishin derguar me poste. Te gjithe e uruan per shtatzanine vetem mua nuk me ben zemra si shqiptar mendjemykur qe jam. But I will get there sooner or later. Nese jo, do filloj te shihem si racist.

Ncuq, me fal qe ta them, por jo vetem ngaqe je mendjemykur. Lindjen e femijes dhe shtatzanine ti i lidh direkt me aktin, ndaj kur uron per shtatzanine, nuk te bie ndermend te urosh per lindjen e femijes (qe eshte horizonti i fundit i shtatzanise), por per ate qe e shkaktoi. Nuk uron ngaqe mendjen e ke tek Posta smiley .

  Edhe une kam degjuar nje rast te tille, kur Posta kishte derguar postierin per te dhuruar sperme. Vetem se ketij i ishte derdhur "shishja" ne autobuz, ngaqe kishte shume njerez dhe kishte qelluar shume ngjitur me nje posteriore.

Me fal por s'e kapa batuten (jo ngaqe s'dua e?).

Finistere, JO, e ke kapur gabim. Une do uroja cdo femer normale (per mua lesbiket akoma jane tek anormalet) qe kerkon nje femije me inseminim artificial per shkaqe personale. E kam te veshtire te perfytyroj nje femije te lindur ne menyre artificiale dhe rritur ne nje ambient artificial ku perfundimi eshte qartesisht nje lezbike apo gay tjeter. Sigurisht qe edhe mendja ime po evoluon ne ket drejtim. Shpejt besoj nuk do me bejne me pershtypje dhe une do shoqeroj korin hipokrit te "You're having a baby, that's great, congratulations".

Po pse ambjent artificial? Sa femije ke qe rriten me nje prind te vetem? Vetem me nje figure referimi dmth?

p.s. Per ate "anormalen", sinqerisht, kujdes kur i leshon perkufizimet.

Finis, 2 gjera:

- Artificial (per mua) sepse kjo zonja eshte e martuar me nje femer tjeter dhe jetojne bashke dmth ka 2 figura referimi.

- "Anormale" eshte opinioni im dhe s'ke pse e merr personalisht. Sigurisht qe une kurre nuk do ja shprehja pakenaqesine time per "anormalitetin" nje lezbikeje.

Eh, po jo pra, smiley mos dredho me llafe.

Ato dy figura referimi, ne kendveshtrimin tend, timin etc, nga ana gjinore jane nje. Femijes i mungon figura "mashkullore" ne kete rast.

Une s'e marr personalisht, meqe jam "normale" (do thoshe ti) dhe me pelqejne meshkujt. Ndersa ti pakenaqesine tende s'e shpreh per motive qe kane te bejne me ndeshkimin nga ana e shoqerise ku jeton, apo e kam gabim?

Nuk po dredhoj hic, po flas krejt haptas. Figura mashkullore eshte e zevendesuar nga nje figure "femerore" jo tamam. Me duket se po ben ti sikur nuk e kupton por kjo sigurisht hyn tek modernizmi.

Pakenaqesine nuk e shpreh sepse sigurisht nuk do doja te pushohesha nga puna dhe bile edhe te shkoja ne burg. Por edhe nese nuk do kisha ate frike, nuk e kam zakon t'i jap mend te tjereve. Secili ben si do me jeten e tij, por perfshirja e nje qenieje te trete eshte shume...........per mua.

Dajosh, mua me ka rene rasti te njoh disa cifte homoseksualesh dhe shume prej tyre qeshin kur ua thua kete punen e ndarjes se roleve brenda ciftit. Te thone qe eshte nje menyre te menduari qe e kane heteroseksualet. Nejse.

Tani dy gjera: ti besoj e ndoqe ate punen e Griseldes. Tani me thuaj, pse mendon qe nje femije i mundshem i atij cifti do te rritej me mire sesa femija i koleges tende?

Paragrafi yt i dyte eshte shume i rendesishem, sepse shpjegon ne nje fare menyre nje pakenaqesi te pergjithshme ndaj komunitetit te homoseksualeve.

Personalisht jam dakort qe diskriminimi konkret (privimi nga e drejta per pune, fyerjet etc) ndaj tyre te denohet me ligj apo moralisht, por intolerancen "e trashe" ndaj intolerances "se trashe", me thene te drejten, s'e toleroj dot.

Finis, me thene te drejten une nuk i njoh ne cifte, kam disa individe ketu ne pune si meshkuj dhe femra dhe me ta bej muhabet natyrshem, bile jane ca edhe te kendshem ne muhabet. Se c'ndodh me ta pasi largohen nga puna apo pasi kemi pire nje birre nuk me intereson. Lindja e nje krijese te trete me shqeteson. Shpejt do duket e natyrshme dhe nje inovacion tjeter do jete i nevojshem.....

Tani, ti sigurisht je finoke qe perpiqesh te fusesh ne krahasim Griselden etj. Por ne opinionin tim lindja dhe rritja e nje femije ne nje cift gay do sillte pa disktuim nje tjeter gay ne jete. Ti do thuash po c'rendesi ka edhe ai njeri eshte? Kurse dikush tjeter mund te thote: "Ore c'te keqe ka te beje seks me qenin femra apo edhe te kryqezohen njerzit me kafshet, fundja te tere qenie te gjalla jemi".

Po, jam dakort, edhe mua me shqeteson, por e bisedoj qete gjene dhe s'me shkon mendja t'i quaj "anormale" dhe as te nxjerr perfundimin (si del ky? qysh?) qe nga nje cift homoseksual del nje tjeter krijese homoseksuale. Si te thuash qe nga nje cift i ndare del nje femije qe do ndahet edhe ai. Shiko se shpesh femijet kane prirjen te behen e kunderta e prinderve, pikerisht saje nje mekanizmi te kundervenies ndaj modelit, mekanizem qe funksionon po aq mire sa ai i emulimit.

Une sigurisht nuk jam finoke. smiley

Goce, e di kujt I thone ne anglisht top edhe bottom ti? Flas per meshkujt. Sa per lesbishat .... thjesht urrejn gjinine tjeter. Nuk been nodonje gje radikalisht ndryshe me njera tjetren

p.s. Per ate "anormalen", sinqerisht, kujdes kur i leshon perkufizimet.

Jo per gje, por shtataniket, te asistuarit nga inkubatori si edhe njerezit e lindur me operacion, do te te hidhen per fyti. smiley

Te gjithe e uruan per shtatzanine vetem mua nuk me ben zemra si shqiptar mendjemykur qe jam. But I will get there sooner or later. Nese jo, do filloj te shihem si racist.

Jo dajosh! Mos e bej ate!

Rezisto, rezisto, rezisto!!! smiley

Po e boj mer Ols, po i shmangem kurdo qe mundem, pro po e shof qe s'kam nga luj. A matter of time smiley

pse vajza quhen  keto?!  keto jane burra..., bisha. emri i skuadres eshte kuptimplote.smiley

Pesë vajzat të cilat në foto duken teksa stërviten në një nga hapësirat e Liqenit Artificial në Tiranë kanë formuar skuadrën "Lesbishat" dhe luajnë futboll çdo të dielë, së bashku me një skuadër tjetër, edhe ajo e përbërë ekskluzivisht nga vajzat.

Ah, meqe shpesh i referohemi faktit qe homoseksualet kane prirjen te krijojne komunitete te mbyllura (me pasoje diskriminimin ndaj te perjashtmeve), mos harroni qe e njejta akuze u eshte drejtuar shpesh edhe hebrenjve, duke harruar faktin historik (ose duke bere sikur) qe ne fakt getot s'i kane ngritur hebrenjte me vullnetin e tyre. Ka qene komuniteti jo-hebraik ai qe i ka mbyllur ne geto dhe pastaj eshte ankuar qe getoja i mban jashte saj dhe i diskriminon.

me fal, finisterre, ku ngjajne seksualisht hebrejt me homoseksualet? me fal po nuk e kuptoj perqasjen. nje komunitet etnik, kulturor, etj, i izoluar si shqiptaret nga diktatura, me nje komunitet qe dallon jo si etni, as si kulture, por se izolohet nga shoqeria per shkak se sic tha njei me siper duan ti bejne kalamajt me poste, sikur nuk ka shume lidhje.

kur njeriu njeri eshte me grip, i thote tjetrit me rri larg se te ngjis gripin. kur teshtin i thote me fal, se mos te sterpika. kurse keta te thote ne fal se te lashe pak me sida, po pak... me fal, te thone edhe ne bar kur rri per qejf e pi nje gote, te kercejme pak bashke, se keta qe jane ashtu, nuk e kane per gje te na fyejne ne qe jemi ndryshe, ne te prapambeturit etj. une kam qene dhe jam per mosshoqerim te plote me raste te tilla. me gabime te natyres me nje fjale. pa dashur te keqen gjithsesi.

ka kurse leximi ne Shqiperi?

pa pasur. edhe besoj edhe ka. por nuk e mora pergjigjen. ku ngjajne, pervec seksit njerezor sigurisht. hebrejt me homoseksualet? me duket madje edhe shume raciste.

qe s'ka shpjegon shume gjera.

Lidhja e dy komuniteteve (atij hebre dhe atij homoseksual) eshte bere nepermjet kriterit te shprehur ne fjaline:

"meqe shpesh i referohemi faktit qe homoseksualet kane prirjen te krijojne komunitete te mbyllura (me pasoje diskriminimin ndaj te perjashtmeve)"

po ne te jashtmit si t'ia bejme kur na diskriminojne homoseksualet, se po ti demtojme ne ata na kap ligji, kur na cenojne ata ne, quhen he se gjynaf, ose varja se jane ashtu sipas seksit. edhe cudi se ne ne shqip nuk kemi aq shume fjalor per te share homoseksualet aq sa kane kombet e tjera. kemi pasur edhe probleme me izolimin si popull thuhet perj nje homoseksuali.

hebrenjte nuk e kane prirjen e kane hallin per shkak te fese, etnise, kultures, c'te them mosderrngrenies, kurse homoseksualet: e krijojne artificialisht vete, mbi shpinen e nje shoqerie e cila prej tyre (pervec nja ca poeteve e aktereve ne amerike e ku di une) ka pare vetem te keqia. nuk u semur njeri prej hebrenjve, ne mos quajme u semuren gjemanet nga urrejtja, edhe u di une nja ca amerikane. as osama nuk u semur prej tyre. duket hapur qe problemi i liberalizmit te tepruar perendimor po importohet si koka kola edhe ne shqiperi. tani cfare duan te thone keto ufllat se po luamje futboll edhe se njera qenka shume e dashur me femijet, edhe do te punoje me ta...?! patjeter, ajo ate synon te preke seksualisht femijet. nese ti me thua jo. une te them nje ku e di ti? dy. Po sikur te ndodhe me femijen tim? ku do shkoj une te psikologu qe te kurohem per psikopati po e vrava? e me kaq behen tre.

Po pra, "halli" i dikurshem eshte kthyer ne menyre jetese sot. Tani mos me thuaj qe s'e di qe homoseksualet, nga mesjeta e ketej, jane emargjinuar dhe denuar me te gjitha menyrat. Apo kujton se dolen ne shek. XX?

Po Sida c'hyn? Apo edhe ti e mendon si Kisha ne muajt e pare te semundjes: dmth qe ishte "kamzhiku i Zotit" per te ndeshkuar homoseksualet. Shiko se ka nja nja njezet vjet, ne mos me teper, qe e kane rigelltitur ate teze. Tani jane me Alidemsin kur thote: s'prodhon femije akti i tyre seksual, ndaj eshte shterpe dhe kunder_natyres, thua se heteroseksualet bejne femije sa here bejne seks/dashuri.

c'te them nuk e dija smiley. te te them pse nuk kishte aids atehere, nuk e them dot se i bie te jem me kamxhikaxhinjte, por sa te drejte kane ne kete histori une doren qe thote ai qe ka lexuar poezine e s.dali (masturbatori i madh), nuk e ve as aty as ne zjarr. akti i tyre patjeter qe nuk krijon jete, madje ata po kerkojne nga "lumi i jetes normale" te marrin uje se ashtu u pelqen. ne krahasim me hebrenjte jeta e tyre per mua, eshte, gjithmone ne krahasim si t'i gjesh arsye rrethprerjes. edhe i gjen, por ama ne fund fare gjithmone del dikush qe thote po ne normalet ia kemi fut kot!

ps. nuk e mohon dot askush, qe 90 me 10 ne % bartes apo te semure me aids jane homoseksualet. tani po deshe ti te perjashtojme nga kjo kategori ata qe na qenkan kulturalisht te vyer, me duket prape e padrejte te bejme dallime.

Te me falesh por nuk te kuptova. Me perjashtim te ps-se: nga e ke nxjerre ate statistiken?

me fal po keni statistike qe e kundershton kete qe dhashe une?

Po sikur ti e ke sjelle ne tavoline pohimin, keshtu qe te drejten e kam une te te pyes e para.

epo sikur kesaj semundje nuk i ka ngelur me dyshime, persa i perket prejardhjes. edhe nese e ke per pjesen 10%-deshe qe nuk vjen prej marredhenieve mes homoseksualesh (burra) kete ta shpjegoj. ka nje perqindje brenda % 10 ku futen perdoruesit e drogave. ne fakt ka statistika. ne rastin e indise psh, meqe e lexova ska shume ne NYtimes, kishte edhe shifra te frikshme, por nuk me duket rasti te merremi me kete sot, pasi sot po merremi me sa shoh me shume me moralin shqiptar.

ps. edhe une e dhashe shifren time. organizata boterore e shendetesise.

Po mos ia keput katundit aman, se na del Afrika vendi i homoseksualeve pastaj.

kete sapo e degjova. ne fakt me statistike, afrika e jugut per numer popullsie ka patur me teper ne rang boteror. sot kampionin e mban india. edhe ne afrike me homoseksuale na doli perfundimi. thuhet edhe prej majmunit, (seks me majmunet, thuhet ne kufi me angolen) por ne nuk kemi kurse leximi... sic e the vete.

ncuq, pune vaksinash dhe majmunesh, jo seksi me majmunet

p.s. ah se harrova: po ne Indi me ke kane bere seks, me minjte? smiley

edhe atje na paska majmune, edhe tempuj majmunesh. po nuk e di mire se nuk kemi kurse.

ka edhe nje tempull minjsh, e di?, u japin ushqim me duar dhe minj neper kembe sa te te doje e bardhe zemer. ka edhe elefante thone.

vaksinat e ke gabim, ose e thua kot. sa per minjte edhe per elefantet sikur duhet te pajiset njeriu me mjete te tjera. megjithate kjo nuk e shtron si te drejte adoptimin, ose lindjen e femijeve nga njerez qe edhe kete magji te jetes e shohin si argetim seksual. per mua eshte lehtesisht e denueshme ne nje shoqeri qe duhet te paguaje me pas per pasojat e ketij "respektimi" ndaj te drejtave te "njeriut".

 

ps.prefese lapsash psh. ose kompresor.

gabim e kam patjeter

qe kur fituan edhe ata te drejtat e tyre, duhet te shohim ne te drejtat tona. sa me teper marrin ata te drejta aq me pak te drejta kemi ne.

se tani te kesh femijen ne shkolle me nje femije me prejardhje nga nje cift lezbikesh e ashtushash, nuk ben vaki te habitesh po te erdhi ne dite ne shtepi me tatu elton xhonin ne krah, (kjo po qe djale). edhe sigurisht qe po qe vajze nuk ke as si e kontrollon se me ke shkon se prinderi i shkrete i ka syte nga cunat kur cakalli vu kerdine... megjithate rasti me fatkeq, per te cilin i bie priderit te mos cuditet eshte kur te vjen e te thote o ba me prano keshtu sic jam se jam pak me aids, kur ne fakt je pergatitur per hatane shtatezani.

ndoshta jam pak me kohen e vjeter, por si me thene, ne kohen tone kjo puna me bere femije ishte edhe qejf... tashti qe keta na e dashkan qejfin me poste... me poste sikur nuk mesohem dot ta konceptoj si qejf, te me falin liberalet edhe liberadoret... o ba o ba jam si elton xhoni/ di te kendosh me ba/ jo me ba jam gej/ po i je i kokerr ... me bir/ gej o eltoni se osht anglez...

morsa, ti nuk ke idene sa normale jane keto "anormalitete" ne New York City. Plot prinder qe njoh dhe kane femije diku ne adoleshence presin me ankth qe goca te sjelle ne shtepi ndonje shok dhe mundesisht ta kete te dashur dhe keshtu te mos kene me dyshime.

se nuk kam une idene apo se e kam, kjo nuk e ben gje me te bukur. se ky me mbetet mua si hall, e si problem, dmth, une kam me teper frike e droje per nje rast te tille. po te me vije mua femija te me thote ate barcaleten, per ta vrare nuk besoj, po qe se do ti them hajt love love, po jo... edhe ata prinderit e kane friken si per gocen si per djalin 100% te drejte e te vertete. kjo puna me gej e me lezbike kjo i kaloi caqet njerezore tashme. krejt. po na cenon ne nga ana jone, edhe une hyj ke liberalet. tashti boll. boll. sida, miliarda ti mbajme gjalle, mijera njerez viktima te dentisti a te mjeku, miliona te tjere nga rruget seksuale, boll. durimi ka nje kufi. edhe ketu ne shqiperi duhet t'u hapin letrat, duhet te kontrolohen kush i financon se u qelb fare.

Ne kohen e komunizmit homoseksualet denoheshin me burg, apo jo? Do kohe qe te ç`rrenjoset mentaliteti i asaj kohe. Po avash, avash...

...sa te behet shelegu dash. Ose deledash smiley

"avash avash... sa te behet shelegu dash. Ose deledash"   LOL smiley

Gjith kto reagime per 5 gra qe sterviten, bo ç`paskeni qene smiley

Po dhe ne stervitemi bashke me to. I biem njeri gozhdes njeri patkoit. smiley

me shume denohej ai qe i bente 'golin'

 Po na shkrite fare ju liberalet...po çlesh te drejtash komunitare, apo te drejta te vetpercaktimit...zoti ka bo burre dhe grua....ka bo mashkull dhe femer....qe te shtohet raca, si ne te gjitha gjallesat......epo çjane keto shkarje...ledhi..do te thoshte Idrizi.....keto shtresezime, ne radhe te pare jane per hobi (dmth..per pordhe)...dhe ne radhe te dyte jane semundje....te cilat mund te kurohen me sukses...tani se fundi, nje doktor gjerman ka prodhuar nje pilule qe rregullon homoseksualizmin tek meshkujt......

po ka bo zoti mer daj edhe femer edhe mashkull, edhe per te ndjere nje kenaqesi maksimale........ju peshqit qe jeni ketu, a mund te me thoni, kur e keni ndjere kenaqesine maksimale ne jete.....dhe e dyta, meqe po flasim per nje teme te tille, perseri po ju pyes, kur e keni ndjere kenaqesine maksimale, kur e keni bere aktin me nje partner te seksit te kundert, apo kur keni mastrubuar.....?

se edhe te jesh homo, apo lesbo, e njejta gje eshte sikur ke bo mastrubim.......

ja nje propozim me mend. alidemsi duhet te propozohet se s'ben te marrin nga nje doze te mire te gjithe ne parlament, burra gra.

mire, une duhet te isha mashkull qe te te pergjigjesha sic e meriton logjika jote. por ja qe s'jam, dhe ndonjehere eshte me mire.

 Fin, mos me thuj se e ke provu...se pastaj ndryshojne gjonat....??????????????

cfare kam provuar.... ???????

 ....eshte nje shprehje qe thote : nuk te sherbejne kurre me mire se sa sherben veten  smiley

 

"se edhe te jesh homo, apo lesbo, e njejta gje eshte sikur ke bo mastrubim......."

Alidemsoooooooooo, te kane vjedh kredencialet dhe po abuzojne me nikun tat ne peshk!!!!!

apo kur keni mastrubuar.....?

 

Kur jeni masturbuar mos ke dash te shkruash?

 

O Alidems po per kenaqesine maksimale pa akt seksual si s`ke bo asnje pyetje...

 ...kjo pra eshte kenaqesia maksimale pa akt seksual, "te kesh masturbuar" partenerin (femer ose mashkull ose te dyja bashke )  smiley

 

LOL OK, pyetje shume e thelle smiley. po ky prap akt seksual eshte.

 Me duket se nuk e njof, kur bohet fjale per lidhje partizone.......

ç'êshte kjo lidhja partizone.....?

 dyshe pra.......

 Pa akt seksual kënaqsia më e madhe është e njënjtë për të gjithë dhe e kanë provuar të paktën 1x .Ee  është e kollajtë pyetja por e nyt dhe e kënshme përgjigja.

 

Epo une kom pa e s'kom pa, por qe te thuash zotrote, nje uber i majte, "ju liberalet", vallahi s'kisha pa.

epo kur na drejtojne .......irat le te bejne pak qejf dhe homoseksualet.

edhe pastaj na dalin femijet e ketyre futbollisteve edhe bisedojne me njeri tjetrin ne shkolle:

nga ke dale ti?

nga posta.

po ty me cfare te beri mami?

jo mua me beri posta.

po bai yt kush eshte?

fotoshopi.

 ...kjo pra eshte kenaqesia maksimale pa akt seksual, "te kesh masturbuar" partenerin (femer ose mashkull ose te dyja bashke )  smiley

Mmm... interesante!

Nje pyetje keshtu si pa lidhje: si ka mundesi qe diskutimi kaloi nga skuadra lesbike tek masturbimi - si kulmi i kenaqesise seksuale?!

Dhe nje pyetje tjeter: si ka mundesi qe sa here qe diskutohet ketu tek peshku per tema "homoseksuale" diskutimi perfundon gjithmone tek seksi?! smiley

epo tani ose çdo teme do lidhet me Salen ose me seksin...pastaj ngelet çeshtje preferencash...

Gjithsesi po ta vesh re, kur diskutohet per pune "homoseksualiteti" gjithshka (pozitive ose negative) rrotullohet ke AKTI literalisht, nuk doli nanji ktu qe flet per ndjenja qe ka personi per partenerin tjeter duke kaluar pertej gjinis (dmth qe disa njerez nuk shofin gjinin por shohin personalitetin, dhe eshte kjo qe i terheq e jo thjeshte akti seksual)
 

 PO kur behet fjale per lidhje mes dy personash qe kane afekte literalisht maksimale ndaj njeri tjetrit, besoj se bohet fjale per nje lidhje te veçante....qe rrotullohet ne AKTIN literalisht final.

A me thoni o peshq, nese keni mundesi, si fillon nje lidhje midis nje mashkulli dhe nje femre per se pari...? besoj se pa e njohur me pare, drejt nje partneri te afron ne fillim ndjenja seksuale, ndonese e fshehur, po dalengadale partneret i zbulohen me pas njeri tjetrit......pra fillesen ne fillim, jo domosdoshmerisht, po nevojshmerisht e ka terheqja seksuale, ........e me vone vijon me terheqjen shpirterore.......

 ...JO, ti je duke mendu si mashkull...
dmth qe ne fillim eshte deshira e seksit pastaj ndjenjat sentimentale....
femrat funksjonojne anasjelltas.

Mesa kam vene re une ke homoseksualet eshte si fillim terheqja e personaliteteve pastaj perfundimi ke seksi...qe i bie te jete "perkryerja" e  lidhjes.
(kjo me siper eshte shume me e theksuar ke homoseksualet femra sesa meshkuj)

psh, ke biseksualet eshte totalisht nje çeshtje feeling edhe goditje ne tru per te njejtin seks, dmth mund te jene shume mire ne jeten e tyre heteroseksuale...kur befas nje dite bien mbi nje person qe ne syte e tyre duket i/e jashtezakoneshme dhe bien totalisht brenda me personin ne fjale qe e shofin me teper si "ikone" sesa si nje person i te njejtit seks.

Mmm... interesante! 

Olsi, Alidesmi s`eshte i te njejtit mendim me ty ktu, kujdes smileysmiley

 

 

 

Ah nje sekonde. Me ler ta saktesoj.

Une nuk thashe qe jam dakord! Por as qe s'jam dakord.

Une thashe thjesht (citoj veten):

Mmm... interesante!

T`kishe shkrujt vetem interesante do ma kishe mbushur mendjen smiley

mua ne fakt, (me qe jemi te kjo teme),  me vjen keq per  banoret  e ishullit Lesbos ne Greqi.  keta te varfrit, para nja nje viti,  hapen nje gjyq  kunder organizatave   homoseksuale,  kryesisht  atyre lesbike,  ku kerkonin qe keta te fundit  te mos e perdornin me  termin lesbian  pasi   vetem ata, banoret  e  ishullit  jane  ''lesbiket'' e vertete.smiley por humben.smiley

kape cik parullen.smiley

Greek-American Paul Thymou [centre], resident of the Aegean island of Lesbos, holds a banner and Dimitris Lambru [left], who brought the case to the court

Keta budallenjte duhej te gezoheshin se keshtu mund te thoshin neser, pasneser "Greqia e lashte ka kolonizuar Ameriken, Australine, Japonine e gjithe boten dhe si fakt kokeforte kemi popullsine etnike lezbike te ketyre vendeve".

Lezbike te gjithe botes, hallakatuni smiley!

rri o belul se jane gjithata shqiptare atje.eshte dhe bastion i partise komuniste.

po trajner kush eshte elsa?

perhere e njejta histori si me seksizmin si me racizmin si me homofobine. ka njerez qe edhe pa eksperiencen perkatese arrijne qe menderisht, teorikisht, te kuptojne dhe te pranojne ndryshimet mes njerezve. shumica e njerezve, dhe ne menyre te ngjashme kulturat, kane nevoje per eksperience personale dhe kuptimplote per te arritur ne te njejten pike. por nganjehere nje jete s'mjafton.

Po he mo se s'eshte ndonje gje kushedi se cfare. Njerezit te bejne c'te duan me trupin e tyre e me jeten e tyre. Vajzat e djemte te gezojne si t'ua doje rrota. Ato te drejtat morsa nuk funksionojne ashtu, nuk jane tulla ndertimi qe po moren ata me shume do kesh ti me pak. Jane gjo tjeter. Per artificials/natyrorset doja me shtu i gjo t'funit. Natyra/zoti i ka bo t'gjith njelloj. S'ka ngel te gayt artificialiteti. Jena te rrethum me gjona artificiale, qe nuk i ka kriju zoti, po njeriu. Makina, pallate, kompjuter, demokracira e diktatura, etj etj. Le te linde femija ne familje gay, le te behet gay ose hetero, s'ka asnji problem sipas meje. Po pranove qe jane njelloj si te tjeret duhet te pranosh edhe njeren nga pasojat e barazise, dmth qe te kene femije.

mire, perderisa e thote katallani, ashtu le te behet gej, aman qeset ne oqean edhe ngrohja globale... keto... edhe balenat fiksim... kur te te vijne te mbushin duart kur te te gjejne me nai qoshe te ngrofet bertit fort nuk jom gej mer nuk jom gej... masnej futi i te qeshme.

une jo. nuk e di ku i gjeni ju keto gejt e mire e te mrekullueshem, te gjithe ata qe me ka rene rasti ti njof une, kane qene provokatore te ndyre, te shpifur edhe si paraqitje, hilanjose, tamam pederaste me gjithe kuptimin e fjales edhe dy kate paleje siper. nuk kam taku nje bgej per be te mire, vec ne qofte riki marti, po ate e kom pa ne tv.

se harrova te jap mendimin tim te simple per lezbiket. ato qe kam njohur une kane qene dy si tip burri. nis per burre e dale me ekipin paleshneturre. njera me mustaqe, tjetra ish-e perdhunuar nga njerku. ne fakt me dhimbej, por jo aq sa nje femije qe e kishin te dyja. atij femije ia qaj hallin fort kur te rritet. kur ti thone shoket e klases se kush eshte burri ne shtepi - pastaj me shani shqiptar te prapambetur mua sa te doni, hallin atij xhekut nuk ia zgjidh kush. xheku duhet te lexoje gjithe librat e botes, te behet i ditur edhe i gjone, djale me bote, se dy legena heteroseksuale e "falen" ta rrisin dy lezbike si fiat punto i perplas pese here me i ekskavator.

Një baba vendosi ti rrisë dy djemt larg nga rrëmuja e rrëmeti , në pyll pa TV, tel ,femra ,etj .Kur u plak i tha djemve Do tju tregoj rrugën për qytet dhe dyqanin ku blihen zahiretë se do i bleni vetë .Shkuan atje blenë ç'kishin për të blerë dhe në kthim panë dy vajza emenjëherë pyetën plakun;ç'janë kto ? Pata u përgjigj plaku. Djemtë u panê ndër sy dhe thanë o ba pse s'blejmë ja dy pata .

Seksi është instik i natyror apo i lindur dhe i pakushtëzuar .

hahaha e paske fantazine me qoshe e me te bertitme plako.

P.S. a ka kurse leximi ne Shqiperi?

ehehe

ketu sikur nuk behet fjale per fantazi, ketu sikur po thuhet kujdes ku ble kondomin, bleje me dy shtresa plako. edhe bertit po te futen duret, po atje ku qeke ti, aha, policet i japin te drejte b... gejve.

ps. jo nuk ka kurse leximi ne shqiperi. edhe ne fakt as nuk duhet me i lexu fare ca lloj librash. une ta kisha kush i financon, per keto librash e kisha. se sikur si teper pare po kane neper duar keto "te semuret" e seksit. edhe sikur u trash shume kjo pune. ato ohoho qejf ne uhuhu jepi pare te rrojne se na jan pak te semure me aids. tashti ti qe ke kurse leximi edhe finesterre, me thoni sa kushton ne dite nje gej apo lesbike e semure me sida? sa kushtojne femijet e semure lindur nga keto marredhenie. edhe pastaj te gjej une sa na kushton ne rreng boteror faturra, me duket ju i thoni billa, te kurojme psikologjikisht keta femijet e ketyre kur mberrijne ne nje moshe madhore e nuk ndodh te jene serial killers. thx.

o morsa, edhe kur shkon me seksin tjeter kujdes kur e blen kondomin. femijet e semure nga cilat marredhenie kane lindur?

nga ata qe kane dashur ta cojne "qejfin" deri ne fund? ndoshta? e po sikur kjo e lindjes se femijeve o finisterre, ka ndryshuar qe kur "mjeti" mund te shtrydhet nga nje burre apo nje grua me veshje te bardhe, edhe mund te "milet" nga zarfi i postes.

ps. ketu perjashtohen viktimat. rasti ishte para nje viti ne tirane. nje 16 vjecare, e virgjer, doli rastesisht me aids. prinderit negative, shkolle e vjeter, katolik nga laci. ajo u infektua te dentisti. tani une mendoj, po qofsha une, se ajo fajin edhe gishtin e tregon te burimi i semundjes. ti e di mire une do shash dentistin.

Mire, ja per here te fundit meqe me preke me kete punen e virgjereshes tek dentisti. Si erdh kjo puna e aids-it nga marredhenia homosex sipas teje? Dhe pse Perandori Adriano, ta zeme, s'na u semur me kete? Apo vdiq nga Sida dhe s'e muarem vesh?

une them nuk e dinin. se adriano sikur i ri vdiq. edhe tani qe te kuptova une ty, me kuptove edhe ti mua, kjo marredhenia, edhe per here te fundit e them, erdhi si ajo perdorimi i shumehershem i nje age njerezore (maja e shiringes) e ngulur ne prapanica ne ndryshme. per burrat kjo. tani meqe te preka te vajza e vogel, edhe eshte e vertete, as nuk eshte rast i vetmuar, sida na vjen edhe nga prostitutat sigurisht, por sipas statistikave perhere raporti mes burrave gej me sida edhe grave prostituta (ketu i permenda njeheresh edhe burrat prostituta) ishte ne raport dy ne 10. dmth, 8 nga ata qe ishin bura te 10-ta, kundrejt 2 vajzave ne profesionin me te vjeter ne bote.

morsa une te kuptoj por s'te marr vesh. semundjet kane nevoje per bartes se s'lindin nga hici. kur kerkohet bartesi, izolohet ngjarja dhe fakt mbetet qe Sida ka qene semundje e shek. XX, ndersa homoseksualet dhe prostitutat kane me shume se dy mije vjet qe ushtrojne aktivitetin e tyre seksual.

tashti ti ngele duke me permendur statistika, por pa thene c'jane, nga vijne, kush i ka bere. nejse, flm per dialoget dhe, si rendom, une me majmunet e mi dhe ti me te tute.

po sikur shkenca e shekullit te XX u perball me jetegjatesine njerzore (tejzgjatesine e jetes njerezore, nese me lejohet te perdor terma, une njeri nga ata pa kurse leximi smiley). keshtu qe sikur nuk eshte provuar ende kohezgjatja ne histori. nese kjo semundje eshte si gripi i derrit edhe i pules qe ze dhe mjelmat, athere ashtu qofte. ne fakt shkruhet se ne afrike te jugut dhe angola ku dyshohet me hipoteze se ka folene semundja, mbartesit ishin majmunet, (femrat e majmunit), dhe transmetuesit ata qe donin t'u rritej shpejt gruri po themi. ne fakt ata vdisnin shume te rinj, (si pjesa me e madhe e njerezimit ne boten para shek XX), njelloj me keta te europes edhe me gjere.

statistikat, google, shume e thjeshte, do vetem durim. edhe ja une por rri me pulat, ose me rosat smileysmiley.

1. jetegjatesia s'hyn ketu, sepse sic po e shohim semundja s'kursen askend: te vegjel dhe te medhenj.

2. po e pranoj tezen tende qe afrikanet paskeshin shkuar me majmunet ngaqe donin t'u rritej gruri. (ne fakt teza me pranuar derimesot, sepse debati vijon, eshte ajo e infektimit nga vaksinat e poliomelitit te infektuara me nje virus (majmuni) dhe perdorur ne Afrike.)

tashti si eshte kjo pune: pse shkonin vetem burrat me majmunet femra? dhe pse u kujtuan qe shkojne ne shek xx dhe jo me pare? se kjo vajtja me majmunin per grurin s'me ngjan si simptome e modernizimit.

Pastaj, keta burrat qe donin t'u rritej gruri, vajten edhe me europianet qe t'u rritej misri, apo qysh? Si ndodhi shperhapja me nje fjale.

po ju po thoni prej poliomelitit (vaksina) tani edhe ne europe u perdor po e njejta vaksine? nje kjo. dy perse nuk na ndodhi ne shqiperine tone para se te thyhej muri...

he sa per majmunet nuk eshte saktesisht e percaktuar gjinia e kafshes, por e percaktuar gjinia e kafshes-njeri. semundja sigurisht qe nuk kursen askend, por prape po i ben bisht pergjigjes se pyetjes: perse u bie (as me teper as me pak meqe e dashke keshtu) burrave gej dhe grave prostituta? perse nuk i ze heteroseksualet kur nuk harbohen me "majmunet" kete ma kthen dot pergjigje?

edhe nuk eshte teza ime eshte dyshimi per siden ne afrike, e thashe se mos me shaje racist. tani ke burime sa te duash ketu ku jemi, te shohesh qe kjo semundje eshte semundje seksuale, deri me sot e pranuar si e pasherueshme, e kurueshme, vdekjesjellese si infarkti i dashnis se pare te heroines se haki stermillit kur kaloi ylberin, dhe SEKSUALISHT E TRANSEMTUESHME PER ATA NJEREZ QE kryjene seks anal, perdorin age te infektuara, apo kane kontakt, ME GJAK TE KONTAMINUAR ME AIDS.

pa e zgjatur, meqe e nisem per kuptime morale: nuk po zgjas me te gjej akoma te drejta per disa njerez (njelloj si te droguarit) te cilet pasi u prish pune jeta qe kane konsumuar na vijne e duan te na bindin ne qe jane viktima te sistemit.

perhapja e sides eshte permes seksit, per kete arsye edhe perpjekjet per ti mbajtur gjalle vatrat e infeksionit, qe ne rastin tone jane njerez, eshte investimi me i madh i humanizmit, besoj kete e pranon, por ama edhe "rreziku" per te patur perhere nje bollek te shendetshem njerezish te semure qe semurin te tjere. keta jane homoseksualet burra dhe nje pjese e grave, pa majmune. femijet e tyre jane te infektuar dhe kjo eshte e provuar. tani ne cilen pjese je e paqarte?

Po natyrisht qe iu bie edhe heteroseksualeve. Dhe po, infektimi ndodh me ane te gjakut dhe spermes: qe ketej rruget e transmetimit.

Ate punen e vaksines duhet ta gjesh gjithandej ne Internet.

kam takuar njehere ca mjeke amerikane qe per pak sa nuk me binden se sida nuk ekziston fare, eshte shpikje e korporatave farmakologjike. e kam edhe nje vsr ne shtepi. vaksina. qeset ne oqean, kondomet qe po na mbysin balenat, ohu, ka plot.

ishte njera me bythen pak te bardhe... thote me te drejte shkruesi me poshte.

tani qe e lexova ktu mu kujtu dhe po e besoj... ishim ne zoo-ne e atlantas nje here, me nje shok, edhe kishim pare gjysmen e zoo-se, e shoh kete une, pak si ne siklet, thashe nga vapa me sa duket, se jug andej, nje 10 grade gjeresi me poshte, i them bejme pak pushim, marrim ndonje gje freskuese... tha jo mer, nuk e kam nga vapa, po c'ke i them, me tha me vjen zor ta them, po i thashe ne kemi honger i thes me kryp, ti s'ke lon gjo pa me tregu... jo mer jo, tha, nuk esht se s'kam besim te ty, por esht i cik allasoj muhabeti... u intrigova ene me shum, i them ti tani kujto se po te le njeri pa ma thon, o do e thush o bojhet njera... e mire me ne fund u kandis, tha, po se mos ia thush njeriu... gjall nbot jo, un gur vorri per kshu gjonash etj etj... me non e moter, i gjithe 9 jardshi mooo... i garancive, me apostille, kur me tha, e pe kur ishim te majmunat qepari? po i them, ehe? me tha njona nga ato majmunkat po ma lute roncem fare... ik er budalla i them, pse per ket po u shqetsojshe, e ke smundje qe nga tirona ket, ku cdo gjo e merrshim ne favor tone, ma lu njona roncem, u ca tu dal te ballkoni, sa kaloj une at pune bo gjithnji.. etj etj, tani u ofendu ky, tha po pse c'me pandeh ti mu, do shiskam men me nji majmune un, jo bohet jo s'bohet, te kan bo syt i thoja une, aty u hudh ai, po pse po thua qe as nji majmune nuk ma var, kaq posht kujto ti qe kom ron un, po mu m'lusin gjysma atlantes mer... e kshu au iu, i them hajde pra te shkojme e ta provojm, u step i cik ky, sikur po i vinte turp, u be pak si all ne mollza tip nur i fillimdashnise... i them hec mer budalla, se majmunia do jet tu honger naj zhap banane ene as qe ka per te pjerdh hic ty... afrohemi, zemra ktij tipit sikur po shkonte posht penxheres se fyres vet ne gjimnaz me lcu naj fishkellim... kush esht, i them, se plot majmuneri atje, ai kontrolloi pak dhe e shqoi menjehere, ja ajo atje tha, pashe nga me tregoi, ishte njera me bythen pak te bardhe... s'kishte pare gje akoma, se po bente si me qen naj majmune... e mir, kur iu perplasen syte ktyre nji moment, aty u ndryshu periher majmunia, u bo si melankolike, si thot ajo konga ezmerja sa m'pa mue, uli kryt e, uli kryt o tuj menue... e bir jalla thashe, do jet rastsi, se ajo po jepte shenja tani, kupton ti, duke thith at bananen... uuu naughty baby, kind of thing... u bo flak i kuq ky shoku, po merrte frym me zor, ca ke mer i them... me tha po me ngja derr g*pi mer, ke pa ti... ene kafshoi buzen. i them ik mer budalla se ashtu na duket ne... ec e provojm... edhe ikem ne nga pamja, edhe vij vetem une, ajo as pordhi hic... i boj me shenj, ec i her ti tani... vjen ky, sa e pa ket majmunia, filloi duke pulit syte dhe duke lepi majen e bananes... u lemerisa, thashe ueeee... ndersa me vete filloi te me hypte pak si xhelozi, pse po mu lopa me ka bo dmth, se edhe une xhind jam, si me thon, edhe gjoja i thoja atij shokut qe prit ta provojm edhe i her, me shprese qe edhe po te mos i ktheja menien asaj majmunes fatale, te pakten naj tjeter, naj shoqja e asaj... edhe plasa tu kalu si dandy, i her dy tr... as pirdhte majmune hic... e ja kshu.. por ka dhe me keq thuj, se mire i pelqe naj majmuneje, po sikur me i pelqy naj orangutangu qe ububuja... kush e ma men at filmin me terenc hill dhe bud spencer... me tren...

emo prandaj o thokan anal -fabetizmi - qeke pune e felle smiley.

 Artikulli ishte komplet aut, ose si i themi ne ne gjuhen popullore; Me kundrapedal. Ne te gjith boten, perveç Shqiperise, Arabise Saudite, Afganistanit, Pakistanit e ndonje shteti tjeter, nuk sheh futboll femrash. Edhe Irani qe mbahet si shtet islamik, ka nje kampionat futbolli me femra. Dhe nga studimet qe jane bere/vrojtuar, rezulton se nga 100% e femrave qe luajne futboll, 20% deri 30% maksimumi ne disa vende, jane lesbike. 

 Artikulli, me kete informacion te cunguar dhe te deformuar qe sjell, do ti mbushi mendjen opinionit publik, se te gjitha vajzat e grate qe luajne futboll, jane lesbike. Duke bere ne kete menyre manipulimin e mendeve njerzore, per te penguar vajzat e tjera te ndershme, qe kane enderr te luajne futboll. Artikull maskarade, nuk kisha pare ndonjehere. 

per te penguar vajzat e tjera te ndershme, qe kane enderr te luajne futboll...

smiley

 Mos ka dash me thone vajzat hetero.......

cfare pjeri ka dashur te thote dhe cfare ka thene ne fakt jane te dyja me kuptim. per keto rreshqitjet e tastieres kushedi sa tema diplome jane mbrojtur.

 Te ndershme perkundruall antonimit genjeshtare, apo si?

Pjero, kush te ka thene mor  vella qe ne Shqiperi  nuk ka futboll femrash?  ka disa vite qe ka.  edhe kampionat  organizohet  edhe ndeshje per  kupen e Shqiperise organizohen

te lutem...

Në fakt, gjithçka e rëndësishme duket se filloi kur tre vjet më parë kryeministri Sali Berisha deklaroi në një mbledhje qeverie se ishte dakort edhe për martesat mes së njëjtës gjini.

E cuditshme qe kjo vjen nga Shekulli...

kishte dale ilaci qe sheron edhe berishen. paska dale me kokrra ne gjermani. e hitler hiter, edhe per berishen tone ke menu per ilace...

Homoseksualiteti nuk ka te beje fare me hormotet apo qe homot kane lindur homo.

99% e tyre JANE BERE homo nga kushtet dhe mjedisi.Ketu futen perdhunimi qe ne moshe te vogel apo mossuksesi ne dashuri.Perdhunimi qe ne moshe te vogel behet zakonisht nga pjestaret e familjes te seksit te kundert (babai perdhunon vajzen apo kusherinjte perdhunijne kusherinjte),keshtu qe femija rritet duke urryer seksin e kundert dhe duke dashuruar seksin e njejte.

Ndersa pjesa tjeter,ajo e mossuksit ne dashuri nga mbipesha,bukuria jo e mjaftueshme apo nga mbilodhja per te gjetur njeriun e duhur ,ben qe personi te shikoje nga seksi tjeter,per te qene i pranuar.

1% kane lindur homo nga difektet natyrore.

Tani duhet qe keta te kene te drejta te njejta me mua.Po!Kemi kushtetuten qe thote qe te gjithe shtetasit kane te drejta te barabarta apo jane te barabarte para ligjit.Kaq do te mjaftonte qe kedo qe do tu binte ne qafe homove do te denohej.

Por jo shoqatat  e homove duan te drejta speciale dhe per kete une nuk jam dakort.

Mos degjoni propoganden pro homo,se ata natyrisht qe do ti thone gjerat sipas oreksit te tyre.Shikoni se si jane bere filmat e Hollivudit keto kohet e fundit.Gjithmone paraqitet nje familje ku burri pi dhe shan e bertet,gruaja vuan nga kjo dhe nga mungesa e seksit se burri vjen i dehur cdo nate,fiqnjet nje cift homosh,te paster te rregullt dhe cdo gje shkon fjolle dhe gruaja qe ne fund shpetohet nga homot dhe behet lesbike.A jane familjet amerikane keshtu?JO!

Tani me thoni qe ky skenar nuk sponzorizon familjen gay ne kurriz te asaj hetero.

Keshtu thote Glenn Beck?

po vjen koha qe ne te shkreteve me mentalitet te kohes se baba Qemos, qe na pelqejne ende femrat do na quajne fshatare dhe don Kishote. Mqs ra fjala tek don Kishoti, eshte interesant paralelizmi midis don Kishotit qe rijetonte kohet e vjetra me heshten e ngritur qe s'e nguli dot asgjekundi dhe mashkullit hetero te se ardhmes se qoftelargshme qe do te ktheje dynjane pas, me organin e ngritur, qe s'ka ku e ngul.

dont worry daku, vetem sa rritet kerkesa per prodhimin bio...(pranej ne pytja, pa prashitur, pa vaditur, ai miser si eshte rritur?)  

Bush, meqe e fillove, coje deri ne fund quizin.... pra:  ''pa hanxhar pa sqepar kete vrime kush e  ka çar''?smiley

u zgjidh me ne fund? si e kane itinerarin keto bifshat... ku te shkojme t'i shohim duke luajtur futboll? 

thue jane ta pashme?

rendesi ka te lujne mire smiley po funja skuader amatoresh eshte..

po me bilete e kane se te shofim te bojm ca fallco, o bo keq per lek busho, ju anej vetem per gallate jeni, edhe me na dhone men per demokracine... nji kto gocat tak fak po si ne shqip jo n'inglisht, tak fak, fuk, futboll, mbajne edhe trupin ne forme edhe marredhenien mes tyre te shendetshme.

ps. ketu qeka bo nomi : P.

mosssss po pse e bere ate pyetje??? smileysmiley

lezbike ballkani... smiley. poete te shemtuara smiley!

moooooossssss.... sa njerez mund te kesh ofenduar vetem ne peshk. smiley

Femrave qe u duket vetja  si  meshkuj dhe qe duan te luajne futboll nuk me bejne pershtypje  ,se fundja deshire mashkullore ........me shume do me benin pershyptje meshkujt ,qe u duket vetja si femra dhe duan te luajne futboll    smiley

kush eshte femra nga keta te dy?

Cuditerisht ,ajo me duar perpjete smiley

po te mos me quanin racist do mendoja ndryshe.

Dhe mua ashtu mu duk ne fakt, sikur zezaku ishte femra.

i bardhi po thote: a ju lutmi shume shifeni vete me ka kthy, edhe vetem ne te bardheve na thoni gej ju... smiley.

 ...ashtu si lujn futboll italjant, jo gay....por super gay jane smiley
...apo lujn naj gjo tjeter keta ? smiley

Te keta te dy djathtas ,dyshoj qe jane gay,kurse kete  majtas ne fund se kuptoj ku e ka cuar doren smiley

 anaaaaaaaaaaaa ja ku eshte grupi jot!!! Ma ke hedhur si prove te debuleses tende kete foto... dikuuur... smiley

kapiteni  e shtrengon fort traun, se mos ja merr njeri.smiley

Ca cuna me mbathje quhen gay.

Hajde mentalitet hajde!

Po perse ore juve si do te dukeni po te ishit vetem me mbathje?Apo dhe juve jeni gay?

 

Ore nje mikut tim ketu ne pune,pasi kishte nja 15 vjet martuar dhe 3 femije,i tha gruaja.

Degjo burre i dashur,une jam lesbike keshtu qe i kerkoi divorcin.

Ai ishte habitur dhe i kish thene,si nuk ma ke thene me pare,se nuk kisha per tu martuar fare me ty?

Epo tani e mora vesh-i tha ajo.

Tani ai iku nga shtepia,se keshtu e do ligji,dashnorja e te shoqes hyri ne shtepi dhe femijet nuk e marrin vesh kush eshte mami,kush eshte babi.Ndres ababi i vertete eshte ne rruge ne nje apartament qe mezi e paguan se do te paguaje dhe shtepine ku rri e shoqja me dashnoren dhe per femijet.

Prisni se do te behen ne mode keto tani.

baba jam gay-s'ka gje bir i babait vetem byth*ir te mos jesh

Ha ha ha, "Lesbishat"!

Belul, dhe e di cila eshte gjeja me e bukur? Te shohesh nje grup italianesh fiks ne te njejtat te brendeshme ne nje nga plazhet me te njohura te Spanjes duke shetitur ne bregdet. Jo grup gay-sh per arcigay-sh dukeshin ama me e keqja eshte qe s'ishin pasi po gjuanin femra. smiley

rosse. do ti kene pasur te brendshmet speedo ata,prandaj.smiley

smiley

 ... si sterviten ashtu  vajzat, ku e kane topin ? Ska lezet te bejne nxjehmjen pa top, me sperkaten nuk qenkan keq! Jom kurioz si e stopojne topin me gjoks!

... organizojnë madje dhe aksione me grafiti në Tiranë apo zhvillojnë seanca këshillimi për njëri tjetrin tregon se të paktën në Tiranë jeta e tyre po ndryshon për mirë

si te dashurum mas pisllikut dhe kaosit, nuk m'habit shume se na pelqejne grafitit po ma shpjego njeri mu katnarit se si ndryshon per me mire jeta e robit duke bo aksione me grafiti?

Lesbishat eshte emer shume i gjetur. smiley Duke pare ate lesbishen e perkulur majtas me duket se u bera dhe une pak lesbishe-ike. Nejse, po pres artikull e Lubonjes "Jam lezbike" dhe pas tij do ta deklaroj dhe une tamam hapur ketu ne Peshk.

Gallate me autoren e artikullin qe eshte shume e bindur--dhe perpiqet sinqerisht te na binde dhe ne--qe keto vajzat nuk ja kane vene emrin ekipit lesbishat per te qene deklamative per faktin qe jane lezbike, po per faktin qe dine te luajne mire futboll. smiley

Nejse, s'e kuptoj gjithe kete peshkpreokupim me disa vajza lezbike qe luajne futboll. Ne akoma s'kemi zgjidhur tragjedine e familes heteroseksuale; i birri i botes s'e dinte qe e kishte gruan vec dashnore dhe hic shtatzene, ne pasi beme thirrje per revolucion ne emer te saj dhe filluam fushaten e mbledhjes se gomave jetime anembane vendit e harruam fare ate brenda 2 diteve (s'i beri as tre si cudite e tjera); tani po merremi me kercenimin qe i vjen asaj familje nga lezbiket sportiste.

Mbase s'e kane marre vesh feministet e Peshkut se Elvis Roshi mendon qe ai eshte viktima e meselese, jo Griselda, se ndryshe do kishin reaguar.

Plus qe kemi dhe hallin e madh te kusarise dhe matrapazllekut elektoral. Berisha ju ka hutuar fare; miraton martesat per lesbishat dhe nderkohe qe juve merreni me to ai ju vjedh zgjedhjet. Me bast qe dhe emrin ai ja ka gjetur ekipit dhe i ka sponsorizuar keto, qe tju hutoje juve. Bile do kete cuar dhe Ciljeten qe ti ngrere moralin per sport.

 Xhibo, pyeta edhe Lumin tek komenti i pare. Si eshte puna me ju kriptoberishistat qe po kruheni si Shaban Qosja duke u hedhur nga nderzimi artificial tek nderzimi politik? smiley

PF, meqe jo vetem Rama dhe ne te tjeret, po dhe ti shkruan here pas here per fatet e kombit dhe gjëmën qe po kalojme nga regjimi i kusarise dhe matrapazllekut, nuk prisja qe te ankoheshe pikerisht ti per terheqjen e vemendjes tek ceshtjes principale qe jane sa aktuale aq dhe fondamentale, po dhe me teper hierarkale ne spirale se loja lesbishale.

Apo e kishe angazhe te sinqerte per te me diskredituar si kriptoberishist? smiley

 Fjalia ime nuk mbaronte me Pike Ankuese, por me Pike Pyetese. Cuditerisht edhe pergjigja jote mbaron me Pike Pyetje. Te na kene ngaterruar valle keto Shenjat e Pi(*)kesimit?

 

PF, me kujtove nje shok te vjeter fare, D. Budrin - s'di me nga behet, qe per kesi rastesh thoshte qe bejne si çapkënër... smiley

 

Me zgjerue pak sa e me t'pru ne kujtese Pf . Ke nje teme e ngjashme me pune " verash qejfi " para do zgjedhjeve , nuk e kuptonte qe ato "veglat " jane mbaresa nervore , nuk jane organe pjellorie . Dhe e mulonte me kuti ose mulote veren e kutise me vere . Fakti qe suporton lesberishat me vrima kutish te hapme , po e provon qe me veshtiresi po e pranoi . Fitore jo e vogel kur mendon qe dy vjet vrimen e mate myllur ! Pak shqetesim krijon qe ja hapi nje joprefosianilst ...si Zhosi , po qe ne shqip thirret Nrece .

Dhe bote te habiturin kur ja pata parashikue qe mbaresen nervore Xhibit do ja nxjerin tek " gishti mezit " smiley

Fino,

Meqe permende Indine, mu kujtu nje histori e para disa viteve.. Nje kamp i izoluar pune, me kontraktore 100% Indian, pati probleme serioze me sistemin septik pas vetem 2 muajve pune... U hap impjanti i perpunimit dhe cte shihej, "qeskat" kishin bllokuar dhe prishur sistemin.. Ne kamp kishte vetem meshkuj (3200 plote) dhe puntoret punonin nga 6 muaj rresht .. smiley

I izoluar dhe me erogator kondomesh? 

Vinin te pergatit e pra smiley me rezerva 6 mujore...

E besoj ne vend! C'indiane largpames! Dhe ve me bast qe s'pat asnje te semure me Sida. Pa llogaritur ngonje mi me ezauriment nervor dhe alergji nga llastiku. smiley Plot zemra te thyera sakaq. E di? muhabet kot - qe ka nje sindrome qe quhet "e zemres se thyer" apo e "çarkut te miut"?

me falni, nga njeshi te 10, sa vdekjeprurese jane keto semundjet? sidomos e zemres se thyer?

Nuk mund te konfirmoj ose te mohoj presupozimet e tua, por di qe spa nuk ishte.. nga ana tjeter, gjith ajo pune e kryer tregon se dhe aq stres, ne fund te fundit, nuk ka patur...

 

Goxha subjekt per tregim.

 hajde shpjegim inxhinerik hajde... 

O Fin, si është ajo puna e sindromës "çark miu"?

 

 te zu fryka? smiley

Nje kamp i izoluar pune, me kontraktore 100% Indian, pati probleme serioze me sistemin septik pas vetem 2 muajve pune... U hap impjanti i perpunimit dhe cte shihej, "qeskat" kishin bllokuar dhe prishur sistemin.. Ne kamp kishte vetem meshkuj (3200 plote) dhe puntoret punonin nga 6 muaj rresht .. Laughing

smiley

I kane hy punes, si turku *umes! smiley

 I kane hy punes, si turku *umes!

E kundërta shkon në kte rast "i kanë hy *umës si turku punës " 

E drejte! smiley

O morsa, ja ke fut *ordhes per Siden.

tani ke burime sa te duash ketu ku jemi, te shohesh qe kjo semundje eshte semundje seksuale, deri me sot e pranuar si e pasherueshme, e kurueshme, vdekjesjellese si infarkti i dashnis se pare te heroines se haki stermillit kur kaloi ylberin, dhe SEKSUALISHT E TRANSEMTUESHME PER ATA NJEREZ QE kryjene seks anal, perdorin age te infektuara, apo kane kontakt, ME GJAK TE KONTAMINUAR ME AIDS.

Daku, me keto teori qe paske ti do na besh ndonje te pabere ndonje dite.

Ver prezervativ kur ben seks me njerez te panjohur. Goca apo cuna qofshin. Vaginale apo anale. "Alla pecora" apo "alla missionario"...

po mer po. po me cfare kellufi te vesh dentistin.

he se merret edhe nga goja, qofshin goca apo cuna. qofte goja ne pozicion seksi, ose ne pozicionin e bukur te dashurise... mjafton nje dhemb i prishur qe kullon gjak ne rrenje sa furca e dhembeve kur i le catallet dy dite pa lare.

ps. olsib. pozicioni qofte edhe 69 nuk te shpeton. nga sida ruhesh si nga bixhozi.

 pu pu pu, ka pals dashnia sheshit ktu smiley

Kush do bast, qe skuadra tjeter e gocave pedere do dale nga nje qytet i vogel i Shqipnise Perendimore, dhe do quhet....Lezjanet!! smiley  smiley

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).